Anaokulları için 10 bin öğretmene ihtiyaç var

Reklamlar
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı okul öncesinde en önemli sorunun öğretmen ihtiyacı olduğunu söyleyerek, okul öncesi eğitimde okullaşma oranının artmasına bağlı olarak öğretmen ihtiyacının da arttığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitimi bazı illerde zorunlu tutmasıyla okul öncesi eğitimden yararlanan çocuk sayısının 980 binden 1 milyon 100 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Sırada, 4-5 yaş grubundaki 2 milyon 400 bin çocuk okullu olmayı bekliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitimin zorunlu tutulduğu il sayısının bu yıl 32’den 57’ye yükseldiğini kaydetti. Okul öncesinde en büyük sorunun öğretmen sıkıntısı olduğunu söyleyen İnanlı, ”Bunun önlemini alıyoruz. Üniversite mezunlarının 60 saatlik uyum kursundan geçirilip ücretli öğretmen olarak başlatılmaları için illere yazı gönderdik” dedi.
İnanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 Eylül 2010 Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili hedeflerini ve çalışmalarını anlatarak, değerlendirmede bulundu.
Okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının Türkiye’nin Dokuzuncu Beş Yıllık Kalkınma Planında yer alan hedeflerini yakaladıklarını belirten İnanlı, şu anda okullaşma oranının yüzde 39 olduğunu, bu rakamın sadece 5 yaş grubunda yüzde 65’i bulduğunu kaydetti. İnanlı, 4-5 yaş grubunda okul öncesi çağ nüfusunda 2 milyon 400 bin çocuk bulunduğunu belirtti.
Türkiye’nin 32 ilinde geçen sene okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirildiğini anımsatan İnanlı, bu illerdeki okullaşma oranı ortalamasının yüzde 93.1’e yükseldiğini anlattı. Bu illerde anaokuluna gitmeyen çocuklar da bulunduğunu ifade eden İnanlı, bunların çoğunlukla kırsal kesimde yaşadığını söyledi. İnanlı, ”Bazı köylerde bir-iki çocuk var. Oraya okul açamıyorsunuz, öğretmen gönderemiyorsunuz, taşımalı eğitime alamıyorsunuz. Bu nedenle köylerdeki okul öncesi çocukları ilköğretimde olduğu gibi taşımalı eğitime almayı düşünüyoruz, bunun çalışmasını yapıyoruz” diye konuştu.
Avrupa ülkelerinde okullaşma oranlarının yüzde 80’in üzerine çıktığını söyleyen MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, Türkiye’de bu oranın düşük olduğuna işaret etti. Son yıllarda bu alanda hızlı gelişmeler kaydedildiği dile getiren İnanlı, bu yıl 4-5 yaş grubunda okullaşma oranında yüzde 45’i hedeflediklerini bildirdi. İnanlı, ”2012-2013 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de bütün illerde 5 yaş grubu zorunlu eğitime geçecek” diye konuştu.
Anaokullarına ilişkin bilgi veren İnanlı, müstakil olarak yapılandırılan anaokulu sayısının geçen yıla göre 300 artarak 1426’ya ulaştığını, bu yıl sonuna kadar bu rakamın 1500’ü bulacağını bildirdi. Anaokullarının sadece Türkiye’nin batısı veya güneyinde değil, doğusunda ve güneydoğusunda da eşit olarak dağıldığını belirten İnanlı,”Mesela Şırnak’ta 15, Van’da 32 anaokulu var. Müstakil anaokullarını çoğaltmaya çalışıyoruz. Anaokullarının anasınıflarına göre avantajları var tabii. Anaokullarında aynı yaş grubundaki çocuklar aynı mekanı paylaşıyor. Bu okullarımızın lavabosu, merdiveni, oyun alanı o yaş grubundaki çocuklara göre. Ama ilköğretim okullarında böyle değil. İlköğretim okulları ilköğretim öğrencisine göre yapılmıştır. Dolayısıyla müstakil anaokullarının sayısını çoğaltmaya çalışıyoruz” dedi.
”10 BİN ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR”
Okul öncesinde en önemli sorunun öğretmen ihtiyacı olduğunu bildiren İnanlı, okul öncesi eğitimde okullaşma oranının artmasına bağlı olarak öğretmen ihtiyacının da arttığını kaydetti.
İnanlı, şunları kaydetti:
”Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen sıkıntımız var. Normal kontenjanlarla bu açığı kapatmak mümkün değil. Geçen sene sözleşmelilerle birlikte 17 bin öğretmen ataması yapıldı, bu çok rahatlama getirdi ama bu sene de en azından 10 bin öğretmene ihtiyaç var. Biz bunun önlemini alıyoruz. Üniversite mezunlarının 60 saatlik uyum kursundan geçirilerek, okul öncesine adapte edilerek ücretli öğretmen olarak başlatılmalarını istedik. Geçen sene de bu uygulamayı yapmıştık, başarılı oldu. Biz özellikle sınıf öğretmenliği branşından mezun olanları tercih ediyoruz. Bir tercihimiz de liseyi meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümünde okuyanlar. Çünkü bu konuda ön bilgileri var.
İller bunun duyurusunu yapıyor. Başvuranlara bizim gönderdiğimiz program çerçevesinde seminerler veriyor ve semineri tamamlayanlar haftada 30 saate kadar ücretli öğretmenlik yapabiliyor.”
”ALINAN PARA BAĞIŞ DEĞİL MALZEME ÜCRETİ”
MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü İnanlı, kamuoyunda okul öncesi eğitimin ”ücretli” olduğu yönünde yanlış bir imaj bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
”Okul öncesi eğitim paralı değil. Okul öncesinde alınan para şudur; öğrenciye sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı veya sadece kahvaltı ya da öğle yemeği veriliyor. Veliden de bunun masrafını alıyoruz. Bizim okullarımızda hizmetli, yardımcı personel yok. Bu hizmetler için sigortalı işçi çalıştırıyoruz. Dolayısıyla belirlenen fiyatlar makul. Türkiye genelinde 180 TL’yi geçmiyor ama bu ücret yöreye göre değişiyor. Bazı yerlerde bu ücret 10-15 TL. Alınacak ücretle ilgili her ilde komisyon kurulmuş durumda. O komisyonlar o ilin şartlarına göre ‘bunu kaça mal edebiliriz’ diye düşünüp bir fiyat tespit eder. O fiyatlar da Genel Müdürlüğümüze geliyor, bir değerlendirmeye tabi tutuyoruz, aşırı olanları geri çeviriyoruz.
Bir kısım okullar da şunu yapıyor, sene başında belli bir miktar alınıyor velilerden. Aslında bu konuda vatandaşların bilgilendirilmesi gerekiyor. Çünkü okullarda çocuklar için temizlik malzemesi, peçete, deterjan, kırtasiye gibi şeylere ihtiyaç duyuluyor ve okullar bunları toptan alıyor. Velilerden de bu bir defaya mahsus olarak peşin alınıyor. Veli de bunu bu şekilde bilmediği için ‘bağış alınıyor’ diye tepki gösteriyor. Halbuki bu bağış değil, çocuklar için kullanılan malzemeler için alınan para. Okullar bunu taksite bölebilir, vatandaşları bu konuda bilgilendirebilir böylece yanlış anlamalar ortadan kalkar. Bunun dışında velilerden para alınamaz.”
”HER OKULUN ‘ÜCRETSİZ’ KONTENJANI VAR”
Ekonomik durumu uygun olmayan çocuklardan para alınmadığını vurgulayan İnanlı velilere, şöyle seslendi:
”Herkes çocuğunu getirsin. Kayıt olamayanlar, sıkıntı yaşayanlar bize başvursun. Ekonomik durumu müsait olmayan çocuklarımızdan hiç ücret almıyoruz. Her okulun yüzde 10 kontenjanı vardır. 100 kişilik bir okulda 10 kişiyi biz ücretsiz olarak eğitimden yararlandırıyoruz. Hiç kimse bu eğitimden geri kalmasın. Bu eğitim gerçekten önemli. Çocuğun zeka gelişimin en yoğun olduğu döneme rastlıyor. Eğer bu eğitimi alırsa paylaşımcı oluyor, daha iyi iletişim kuruyor, ilköğretime hazır bir şekilde geliyor, Türkçe’yi öğrenmiş oluyor.”
Anaokullarında kullanılacak ders malzemeleri arasında yer alan yayınlarla ilgili sıkıntılar yaşandığını da dile getiren İnanlı, bu konuda öğretmenlere uyarıda bulunduklarını belirterek, ”Fiyatları normal şekilde olacak biçimde ayarlayın, masrafları mümkün olduğu kadar aza çekin diye öğretmen arkadaşlarımıza telkinde bulunuyoruz” diye konuştu.
”GEZİCİ EĞİTİM”
MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü İnanlı, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve özellikle varoşlardaki çocukların bu eğitimden yararlanmasını sağlamak amacıyla birkaç yıl önce başlatılan ”Mobil Anaokulu” projesinin de devam ettiğini vurguladı.
Okul öncesi eğitim sınıfı olarak düzenlenen otobüslerin haftanın belli günlerinde belli bölgelere giderek oralardaki çocuklara öğretmenler eşliğinde eğitim verdiğini anlatan İnanlı İstanbul, Bursa, Balıkesir, Sakarya, Aydın, Denizli, Ankara, Antalya, Malatya, Gaziantep, Bayburt, Osmaniye, Van ve Iğdır’da toplam 22 otobüsün ”mobil anaokulu” olarak hizmet verdiğini kaydetti.
İnanlı, bu otobüsler aracılığıyla annelere de okul öncesi eğitim hakkında bilgi verildiğini, ayrıca çocukların belirli aralıklarla sağlık taramasından geçirildiğini sözlerine ekledi.
AA

16 Eylül Perşembe 2010  ~ Eğitim

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: okul öncesi eğitim semineri veren iller,anaokulu öğretmenliği kursu,okul öncesi sertifikası veren iller,okul öncesi öğretmenliği kursu,halk eğitim anaokulu öğretmenliği kursu,anaokulu öğretmenliği kursları,mersin halk eğitim merkezi okul öncesi eğitim semineri,okul öncesi öğretmenliği sertifikası izmir,ankara halk eğitim merkezi okul öncesi kursu,malatya halk eğitim merkezi kursları 2011,okul ,ankara halk eğitim merkezi okul öncesi semineri,60 saatlik okul öncesi öğretmenliği kursu,halk eğitim merkezi okul öncesi eğitim sertifikası,çocuk gelişimi seminerleri,okul öncesi semineri sınav soruları,şanlıurfa halk eğitim merkezinde hangi kurslar var,ücretli öğretmenlik başvuruları 2011 bursa,izmir halk eğitim okul öncesi öğretmenliği sertifikası,ankara halk eğitim okul öncesi sertifikası,anaokulu mecburimi 2011,Halk Eğitim Merkezi Okul Öncesi Öğretmenliği Kursu,okul öncesi eğitim sertifikası veren halk eğitim merkezleri,karatay halk eğitim merkezi okul öncesi eğitim semineri,mersin halk eğitim merkezinde hangi kurslar var,okul öncesi 60 saatlik seminer,okul öncesi eğitim kursları 2011,ücretli öğretmenlik başvuruları 2013,gaziantep halk eğitim merkezi okul öncesi semineri,halk eğitim okul öncesi öğretmenliği kursları,okul öncesi sertifikası veren halk eğitim merkezleri,denizli halk eğitim kursları 2011,izmir okul öncesi öğretmenliği kursu,okul öncesi seminer sınav soruları,halk eğitim anaokulu öğretmenliği,okul öncesi seminerleri 2011 izmir,60 saatlik okul öncesi eğitim semineri 2015,halk egitim merkezi is ilanlari aydin,meb son dakika okul oncesi ogrt,sanliurfa halk egitim merkezi okuloncesi kursu,ücretli öğretmen arayan iller 2015 başvur,halk eğitimde kaç tane kurs vardı ne kursları vardır,k maras halkegitim merkezi,malatya halk eğitim merkezi kursları 2015,işkur kursları 2015 ankara,2012 torba yasasi kac ogretmen,anasınıfı ögretmenligi is ilanları,izmir devlet okullarina lise mezunu sozlesmeli anaokulu ogretmeni ilanlari,meb okullarin da ana okulu da yardimci abla alimi varmi,on lisans sosyal hizmet isilanlari,anasınıfı ücretli öğretmenlik başvuruları,bursa yardımcı öğretmen arayan kreşler,2015 cocuk gelisimi seminrerlerminerler,Konya kreste lise mezunu yardımcı öğretmen arayanlar,ozel egitime destek kursu son gelismeler,sozlesmeli ogretmenlik icin ne gerekli2015,2015 okul oncesi ogretmeni alimi varmi,2015 okul öncesi kadro alımları,ankara krese sertifikali yardimci anne is ilanlari,bursada son on günlük çocuk gelişimi iş ilanları,cocuk gelisimi is ilani van,gaziantep halk eğitim merkezinde ingilizce sertifikası saatleri,halk eğitim anasınıfı öğretmenliği,karabükte ücretli öğretmenlık anaokulu,kres yardımcı kursları balıkesır,meb yardımcı annelik,önlisans çocuk gelişimi son haberler,Şanlıurfa halk Eğitim kuran kursu,bursa bayan anaokul yardimci personel,bursadaki cocuk gelisimi kurslarina ogretmen alimi,cocuk gelisimi sertifiksi ile nereye basvuru yapilir,acikogretim 2015 cocuk gelisimi bolumleri bursa,eskişehir anaokullarında yardımcı alımı varmı,halk eğitim merkezi bolu 4-6 yaş okul öncesi eğitimi,karabağlar kreş iş ilanları,kirikkale bütün kiresler ögrettmen alimi,kreslerde yardimci arayan varmi izmir,lise çocuk gelişimi önlisans sosyal hizmetler okuyanlar nerelerde ücretli öğretmenlik yapar,malatyada meb bagli anaokullarinda yardinci abla alimi varmi,sakaryada acilacak 5 yas kurslari,adana lise cocuk gelisimi mezunu sozlesmeli ogretmen alimi,sinif ogretmenleri icin cocuk gelisim sertifikasi,sosyal hizmet önlisans mezunları sözleşmeli olarak nerede çalışırlar facebook,adanada çocuk gelişim mezunu arayanlar,2015 bolu halk eğitim hangi kurslar açılıyor,2015 cocuk gelisimi mersin seminerleri,2015 mesleki egitim kurslarina universite mezunu kayıt olabilir mi,2015 okuloncesi ogretmenligi ne kadar alinir,2015 okulöncesi kesin alim kaç tane,zonguldak da çocuk gelisım mezunu alım yerleri varmı?,23 haziran 2015denizli halk eğitim merkezi lise cocuk gelisimi var mi,4 6 yaş cocuk eğitimi sertifikası işkur,4 6 yaş ogretmenligi ucreti ne kadar,4 yılı k mezun nasıl sınıf öğretmeni olabilir,4 yillik universite mezunlari kurs alarak anaokulu ogretmenligi yapabilir mi,4-5yas cocuk egitimi sertifikasi,4-6 yas grubu iskur,4-6 yas sertifika alanlar nereye basvursun,4-6 yas sertifika is olanaklari,4-6 yas sertifikası olan ücretli öğretmenlik yapabilir mı

YORUM YAP

 1. cansu diyor ki:

  merhabalar.. ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. üniversite mezunlarının aldığı 60 saatlik dersi bizde alıp atanabiliyormuyuz? bir tercihimizde meslek lisesi çocuk gelişimi mezunları demişsiniz. bunun için nereye başvurmamız gerekiyor.

 2. duygu diyor ki:

  mrb ben meslek lisesi çocuk gelişim mezunuyum imkanlardan yararlanmak için nerey başvurabılırız sertifka gerekiyormu

 3. havva diyor ki:

  merhaba bende meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum aynı sorulara cevap bulabilirsem sevinirim

 4. gülay karaca diyor ki:

  mrb bende arkadaşlar sizin gibi coçuk gelişimi mezunuyum aynı soruyu bende soruyrum bilginiz cevap larsanız sevinirim.

 5. gülcan diyor ki:

  ben 7 yıl görev yaptım şimdide rehb. çalışıyorum açaba bu kursalrı nerde veriyorlar bilen varsa haber bersinler

 6. ayşeğül diyor ki:

  bende çocuk gelişimi mezunuyum 2 tane sertifikam var

 7. 7.didem diyor ki:

  ben çocuk gelişimi mezunuyum 4yıl görev yaptım.bu kurslar için nereye başvuru yapmamız gerekiyor…

 8. nihan diyor ki:

  merhabalar.. ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. üniversite mezunlarının aldığı 60 saatlik dersi bizde alıp atanabiliyormuyuz? bir tercihimizde meslek lisesi çocuk gelişimi mezunları demişsiniz. bunun için nereye başvurmamız gerekiyor.

 9. sevinç diyor ki:

  ben meslek lısesı cocuk gelişim bolumu mezunuyum kurs icin nereye basvurmam lazım

 10. kevser diyor ki:

  izmir Karabaglar halk egt.1042 saatlik çocuk gelişimi ve egt.belge var lise mezunuyum. Çocuk gelişimi mezunu değilim.Bilgi alabilir mıyım.

 11. gul diyor ki:

  çoçuk gelişimi mezunuyum bilgi alabilirmiyim

 12. gul diyor ki:

  çoçuk gelişimi mezunuyum nerden bilgi alabilirmiyim

 13. nag diyor ki:

  o kadar ihtiyaç varsa neden 4 yıllık mezunları almıyorsunuz!?

 14. pelin diyor ki:

  bende cocuk gelısım mezunuyum.3 tane sertıfıkam var. kurs ıcın nereye basvurmam lazım:????

 15. elif diyor ki:

  merhaba bende çocuk gelişimi bölümü mezunuyum,6 yıldır özel sektörde çalışıyorum. sertifikalarım var.kurs nereye başvuruda bulunmak gerekiyor?

 16. hatice diyor ki:

  merhabalar!bende lise 4 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum..bir maddenizde lise çocuk gelişimi mezunu demişsiniz..eğer böyle bir şansımız varsa ne yapmamız gerek ve nereye başvurmamız gerekiyor?bilgilendirirseniz çok sevinirim..teşekkürler…

 17. berna diyor ki:

  ben 60 saatlik sertifikayı halk eğitimden almıştım geçen sene şubat ayında

 18. bolat diyor ki:

  ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO VERİLSİN İMZA KAMPANYASI

 19. nur diyor ki:

  o kadar kişi alınacak da biz neden işsiziz ya lanet olsun !

 20. yelda diyor ki:

  mrb arkadaşlar.bu kurs her ilde olmuyor malesef.bulunduğunuz ilin halk eğitim merkezinden başvuru yapabilirsiniz.2 ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmanız yeterli.hangi bölüm olduğu çnemli değil.kurs 10 gün sürüyo,hızlandırılmış bir kurs bu..bunun sonunda kreşlerde ya da okullarda ana sınıf öğretmenliği yapabiliyorsunuz.

 21. ayse diyor ki:

  merhaba arkdaslar bnde meslek lisesi meznyum 2003 hala iş bulamadmm keske olsa yardmcı öğretmnlik yaparm istersenz şimdiden tskler aeolun

 22. yılmaz bozkurt diyor ki:

  ARKADAŞLAR BUNLARIN HEPSİ SAHDEKAR BU MEMLEKETİN CİVİSİ CIKMIŞ ORTALIK YANGIN YERİ TORPİLLİLER DURURKEN BİZLERİN HADDİNEMİ DÜŞMÜŞ ATANMAK BİR ARKADAŞIM 29 PUANLA ATANMIŞDIDA OZAMANLAR SORMUŞTUM SEN NASIL ATAN DINDİYE ODA BANA 1 AKP.Lİ OLCAN .2 ANKARADA DAYIN OLCAK DEMİŞTİ BİZLER MUC

 23. yılmaz bozkurt diyor ki:

  MUCADELE ETNMEYE DEVAM EDELİM NİMET CUBUKCU VARDI CEBİNİ DOLDURDU NİMET BAYRAKTAR OLDU EEE BUNLARINDA HEDEFLERİ BELLİ HALKIN GÖZÜNÜ ACMAYALIM TORPİLLİ ATAYALIM HERTÜRLÜ KOPTURALIM NASILSA BİZE BİRŞEY OLMAZ DURMAK YOK YOK YOLSUZLUGA SOYGUNA DEVAM DİYELİM ALLAH TOPUNUZUN BELASINI VERSİN EHH BUNUNDA HESABI SORULUR MAHŞERDE SİZ YOLUNUZA DEVAM EDİN TŞKLER………….


Eğitim    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin 2010 intihar eden ferit kizilkan,iatanbuldaki ogrenci izmirde de paso alabili,abdurrahmanbuyukkorukcu saglik durumu,clplak kadln pozlarl,hasan heybetli vikipedi,çölyaklı ünlüler,emeklide yaşı bekleyenler yasası görüşülüyor,kırkpınar hangi kanalda,roket tube,gurbetciler kac euro ile türkiye\ye giriş,ardahanda terorist mi var,taksimde bıçaklanan genç,muğla\da silahlı kavga,ankara semaver yakılacak yerler,Gs son dk dzsudzdak,deuni ilahi arapça sözleri,af var mi,Diyarbakır ordu evine pasta ustası arıyorlar,son cinayetler,cocuk sevgi evleri personel alımı giresun,evde cekilmis ciplak kiz pozlarİ,d bakirdaki emniyet saldirisi,2015 kkö alımı,selahattin demirtasin dini,ilkokul kaç yıl oldu 2015
79