Anaokulları için 10 bin öğretmene ihtiyaç var

Reklamlar
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı okul öncesinde en önemli sorunun öğretmen ihtiyacı olduğunu söyleyerek, okul öncesi eğitimde okullaşma oranının artmasına bağlı olarak öğretmen ihtiyacının da arttığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitimi bazı illerde zorunlu tutmasıyla okul öncesi eğitimden yararlanan çocuk sayısının 980 binden 1 milyon 100 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Sırada, 4-5 yaş grubundaki 2 milyon 400 bin çocuk okullu olmayı bekliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitimin zorunlu tutulduğu il sayısının bu yıl 32’den 57’ye yükseldiğini kaydetti. Okul öncesinde en büyük sorunun öğretmen sıkıntısı olduğunu söyleyen İnanlı, ”Bunun önlemini alıyoruz. Üniversite mezunlarının 60 saatlik uyum kursundan geçirilip ücretli öğretmen olarak başlatılmaları için illere yazı gönderdik” dedi.
İnanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 Eylül 2010 Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili hedeflerini ve çalışmalarını anlatarak, değerlendirmede bulundu.
Okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının Türkiye’nin Dokuzuncu Beş Yıllık Kalkınma Planında yer alan hedeflerini yakaladıklarını belirten İnanlı, şu anda okullaşma oranının yüzde 39 olduğunu, bu rakamın sadece 5 yaş grubunda yüzde 65’i bulduğunu kaydetti. İnanlı, 4-5 yaş grubunda okul öncesi çağ nüfusunda 2 milyon 400 bin çocuk bulunduğunu belirtti.
Türkiye’nin 32 ilinde geçen sene okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirildiğini anımsatan İnanlı, bu illerdeki okullaşma oranı ortalamasının yüzde 93.1’e yükseldiğini anlattı. Bu illerde anaokuluna gitmeyen çocuklar da bulunduğunu ifade eden İnanlı, bunların çoğunlukla kırsal kesimde yaşadığını söyledi. İnanlı, ”Bazı köylerde bir-iki çocuk var. Oraya okul açamıyorsunuz, öğretmen gönderemiyorsunuz, taşımalı eğitime alamıyorsunuz. Bu nedenle köylerdeki okul öncesi çocukları ilköğretimde olduğu gibi taşımalı eğitime almayı düşünüyoruz, bunun çalışmasını yapıyoruz” diye konuştu.
Avrupa ülkelerinde okullaşma oranlarının yüzde 80’in üzerine çıktığını söyleyen MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, Türkiye’de bu oranın düşük olduğuna işaret etti. Son yıllarda bu alanda hızlı gelişmeler kaydedildiği dile getiren İnanlı, bu yıl 4-5 yaş grubunda okullaşma oranında yüzde 45’i hedeflediklerini bildirdi. İnanlı, ”2012-2013 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de bütün illerde 5 yaş grubu zorunlu eğitime geçecek” diye konuştu.
Anaokullarına ilişkin bilgi veren İnanlı, müstakil olarak yapılandırılan anaokulu sayısının geçen yıla göre 300 artarak 1426’ya ulaştığını, bu yıl sonuna kadar bu rakamın 1500’ü bulacağını bildirdi. Anaokullarının sadece Türkiye’nin batısı veya güneyinde değil, doğusunda ve güneydoğusunda da eşit olarak dağıldığını belirten İnanlı,”Mesela Şırnak’ta 15, Van’da 32 anaokulu var. Müstakil anaokullarını çoğaltmaya çalışıyoruz. Anaokullarının anasınıflarına göre avantajları var tabii. Anaokullarında aynı yaş grubundaki çocuklar aynı mekanı paylaşıyor. Bu okullarımızın lavabosu, merdiveni, oyun alanı o yaş grubundaki çocuklara göre. Ama ilköğretim okullarında böyle değil. İlköğretim okulları ilköğretim öğrencisine göre yapılmıştır. Dolayısıyla müstakil anaokullarının sayısını çoğaltmaya çalışıyoruz” dedi.
”10 BİN ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR”
Okul öncesinde en önemli sorunun öğretmen ihtiyacı olduğunu bildiren İnanlı, okul öncesi eğitimde okullaşma oranının artmasına bağlı olarak öğretmen ihtiyacının da arttığını kaydetti.
İnanlı, şunları kaydetti:
”Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen sıkıntımız var. Normal kontenjanlarla bu açığı kapatmak mümkün değil. Geçen sene sözleşmelilerle birlikte 17 bin öğretmen ataması yapıldı, bu çok rahatlama getirdi ama bu sene de en azından 10 bin öğretmene ihtiyaç var. Biz bunun önlemini alıyoruz. Üniversite mezunlarının 60 saatlik uyum kursundan geçirilerek, okul öncesine adapte edilerek ücretli öğretmen olarak başlatılmalarını istedik. Geçen sene de bu uygulamayı yapmıştık, başarılı oldu. Biz özellikle sınıf öğretmenliği branşından mezun olanları tercih ediyoruz. Bir tercihimiz de liseyi meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümünde okuyanlar. Çünkü bu konuda ön bilgileri var.
İller bunun duyurusunu yapıyor. Başvuranlara bizim gönderdiğimiz program çerçevesinde seminerler veriyor ve semineri tamamlayanlar haftada 30 saate kadar ücretli öğretmenlik yapabiliyor.”
”ALINAN PARA BAĞIŞ DEĞİL MALZEME ÜCRETİ”
MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü İnanlı, kamuoyunda okul öncesi eğitimin ”ücretli” olduğu yönünde yanlış bir imaj bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
”Okul öncesi eğitim paralı değil. Okul öncesinde alınan para şudur; öğrenciye sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı veya sadece kahvaltı ya da öğle yemeği veriliyor. Veliden de bunun masrafını alıyoruz. Bizim okullarımızda hizmetli, yardımcı personel yok. Bu hizmetler için sigortalı işçi çalıştırıyoruz. Dolayısıyla belirlenen fiyatlar makul. Türkiye genelinde 180 TL’yi geçmiyor ama bu ücret yöreye göre değişiyor. Bazı yerlerde bu ücret 10-15 TL. Alınacak ücretle ilgili her ilde komisyon kurulmuş durumda. O komisyonlar o ilin şartlarına göre ‘bunu kaça mal edebiliriz’ diye düşünüp bir fiyat tespit eder. O fiyatlar da Genel Müdürlüğümüze geliyor, bir değerlendirmeye tabi tutuyoruz, aşırı olanları geri çeviriyoruz.
Bir kısım okullar da şunu yapıyor, sene başında belli bir miktar alınıyor velilerden. Aslında bu konuda vatandaşların bilgilendirilmesi gerekiyor. Çünkü okullarda çocuklar için temizlik malzemesi, peçete, deterjan, kırtasiye gibi şeylere ihtiyaç duyuluyor ve okullar bunları toptan alıyor. Velilerden de bu bir defaya mahsus olarak peşin alınıyor. Veli de bunu bu şekilde bilmediği için ‘bağış alınıyor’ diye tepki gösteriyor. Halbuki bu bağış değil, çocuklar için kullanılan malzemeler için alınan para. Okullar bunu taksite bölebilir, vatandaşları bu konuda bilgilendirebilir böylece yanlış anlamalar ortadan kalkar. Bunun dışında velilerden para alınamaz.”
”HER OKULUN ‘ÜCRETSİZ’ KONTENJANI VAR”
Ekonomik durumu uygun olmayan çocuklardan para alınmadığını vurgulayan İnanlı velilere, şöyle seslendi:
”Herkes çocuğunu getirsin. Kayıt olamayanlar, sıkıntı yaşayanlar bize başvursun. Ekonomik durumu müsait olmayan çocuklarımızdan hiç ücret almıyoruz. Her okulun yüzde 10 kontenjanı vardır. 100 kişilik bir okulda 10 kişiyi biz ücretsiz olarak eğitimden yararlandırıyoruz. Hiç kimse bu eğitimden geri kalmasın. Bu eğitim gerçekten önemli. Çocuğun zeka gelişimin en yoğun olduğu döneme rastlıyor. Eğer bu eğitimi alırsa paylaşımcı oluyor, daha iyi iletişim kuruyor, ilköğretime hazır bir şekilde geliyor, Türkçe’yi öğrenmiş oluyor.”
Anaokullarında kullanılacak ders malzemeleri arasında yer alan yayınlarla ilgili sıkıntılar yaşandığını da dile getiren İnanlı, bu konuda öğretmenlere uyarıda bulunduklarını belirterek, ”Fiyatları normal şekilde olacak biçimde ayarlayın, masrafları mümkün olduğu kadar aza çekin diye öğretmen arkadaşlarımıza telkinde bulunuyoruz” diye konuştu.
”GEZİCİ EĞİTİM”
MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü İnanlı, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve özellikle varoşlardaki çocukların bu eğitimden yararlanmasını sağlamak amacıyla birkaç yıl önce başlatılan ”Mobil Anaokulu” projesinin de devam ettiğini vurguladı.
Okul öncesi eğitim sınıfı olarak düzenlenen otobüslerin haftanın belli günlerinde belli bölgelere giderek oralardaki çocuklara öğretmenler eşliğinde eğitim verdiğini anlatan İnanlı İstanbul, Bursa, Balıkesir, Sakarya, Aydın, Denizli, Ankara, Antalya, Malatya, Gaziantep, Bayburt, Osmaniye, Van ve Iğdır’da toplam 22 otobüsün ”mobil anaokulu” olarak hizmet verdiğini kaydetti.
İnanlı, bu otobüsler aracılığıyla annelere de okul öncesi eğitim hakkında bilgi verildiğini, ayrıca çocukların belirli aralıklarla sağlık taramasından geçirildiğini sözlerine ekledi.
AA

16 Eylül Perşembe 2010  ~ Eğitim

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: okul öncesi eğitim semineri veren iller,anaokulu öğretmenliği kursu,okul öncesi sertifikası veren iller,okul öncesi öğretmenliği kursu,halk eğitim anaokulu öğretmenliği kursu,anaokulu öğretmenliği kursları,mersin halk eğitim merkezi okul öncesi eğitim semineri,okul öncesi öğretmenliği sertifikası izmir,ankara halk eğitim merkezi okul öncesi kursu,ankara halk eğitim merkezi okul öncesi semineri,okul ,60 saatlik okul öncesi öğretmenliği kursu,halk eğitim merkezi okul öncesi eğitim sertifikası,malatya halk eğitim merkezi kursları 2011,okul öncesi semineri sınav soruları,çocuk gelişimi seminerleri,şanlıurfa halk eğitim merkezinde hangi kurslar var,ücretli öğretmenlik başvuruları 2011 bursa,ankara halk eğitim okul öncesi sertifikası,izmir halk eğitim okul öncesi öğretmenliği sertifikası,okul öncesi 60 saatlik seminer,okul öncesi eğitim sertifikası veren halk eğitim merkezleri,Halk Eğitim Merkezi Okul Öncesi Öğretmenliği Kursu,karatay halk eğitim merkezi okul öncesi eğitim semineri,mersin halk eğitim merkezinde hangi kurslar var,okul öncesi eğitim kursları 2011,anaokulu mecburimi 2011,ücretli öğretmenlik başvuruları 2013,gaziantep halk eğitim merkezi okul öncesi semineri,halk eğitim okul öncesi öğretmenliği kursları,okul öncesi seminer sınav soruları,izmir okul öncesi öğretmenliği kursu,okul öncesi seminerleri 2011 izmir,denizli halk eğitim kursları 2011,halk eğitim anaokulu öğretmenliği,okul öncesi sertifikası veren halk eğitim merkezleri,60 saatlik okul öncesi eğitim semineri 2015,halk eğitimde kaç tane kurs vardı ne kursları vardır,k maras halkegitim merkezi,meb son dakika okul oncesi ogrt,sanliurfa halk egitim merkezi okuloncesi kursu,ücretli öğretmen arayan iller 2015 başvur,anasınıfı ögretmenligi is ilanları,anasınıfı ücretli öğretmenlik başvuruları,kirikkale bütün kiresler ögrettmen alimi,2012 torba yasasi kac ogretmen,halk eğitim anasınıfı öğretmenliği,Konya kreste lise mezunu yardımcı öğretmen arayanlar,cocuk gelisimi sertifiksi ile nereye basvuru yapilir,2015 cocuk gelisimi seminrerlerminerler,kreslerde yardimci arayan varmi izmir,önlisans çocuk gelişimi son haberler,2015 okul öncesi kadro alımları,ankara krese sertifikali yardimci anne is ilanlari,bursada son on günlük çocuk gelişimi iş ilanları,halk eğitim merkezi bolu 4-6 yaş okul öncesi eğitimi,karabükte ücretli öğretmenlık anaokulu,lise çocuk gelişimi önlisans sosyal hizmetler okuyanlar nerelerde ücretli öğretmenlik yapar,meb yardımcı annelik,sakaryada acilacak 5 yas kurslari,Şanlıurfa halk Eğitim kuran kursu,acikogretim 2015 cocuk gelisimi bolumleri bursa,bursa bayan anaokul yardimci personel,bursa yardımcı öğretmen arayan kreşler,bursadaki cocuk gelisimi kurslarina ogretmen alimi,cocuk gelisimi is ilani van,eskişehir anaokullarında yardımcı alımı varmı,izmir devlet okullarina lise mezunu sozlesmeli anaokulu ogretmeni ilanlari,karabağlar kreş iş ilanları,adanada çocuk gelişim mezunu arayanlar,on lisans sosyal hizmet isilanlari,ozel egitime destek kursu son gelismeler,sozlesmeli ogretmenlik icin ne gerekli2015,zonguldak da çocuk gelisım mezunu alım yerleri varmı?,2015 aöf sosyal hizmetler kreşte iş il,2015 bolu halk eğitim hangi kurslar açılıyor,2015 cocuk gelisimi mersin seminerleri,2015 Lise mezunları halk egitimde ögretmenlik yapabilir mi,2015 manacgatta okul oncesi acigi var mi,2015 mesleki egitim kurslarina universite mezunu kayıt olabilir mi,2015 okulöncesi õgretmenligi son gelismeler,2015 önlisans çocuk gelişimi kadro,2015 te anasinifi ogretmen alimi kac,2015 tokat zile milli eğitim müdürlüğü işkudan çocuk gelişimcisi ilanları,4/6 yaş sertifika sına iş imkanları,4k ücretli öğretmenlik önlisans kadro,5 yılık ucretli öğretmen haberleri,60saatlikcocuk gelisimi semineri 2015,acik lise cocuk gelisim is ilani ankara,acikogretim cocuk gelisimi bolumu vardi,acikogretim cocuk gelisimi mezunlari kres ogretmenligi yapabilir mi,acikogretim universite ogretmenlik is ilanlari,acil ücretli öğretmenlik,Adana acıl kres ogretmenı arayan okullar,adana acil kres ogretmenı arayan okulla,adana aöf öğretmen arayanlar,adana cocuk gelisimi ogretmeni ilanlari,anaokulu özel öğretmenlik başvuruları,anaokulu yardımcı öğretmenlik maaşları,anaokuluna yardimci anne belgesi nasil

YORUM YAP

 1. cansu diyor ki:

  merhabalar.. ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. üniversite mezunlarının aldığı 60 saatlik dersi bizde alıp atanabiliyormuyuz? bir tercihimizde meslek lisesi çocuk gelişimi mezunları demişsiniz. bunun için nereye başvurmamız gerekiyor.

 2. duygu diyor ki:

  mrb ben meslek lisesi çocuk gelişim mezunuyum imkanlardan yararlanmak için nerey başvurabılırız sertifka gerekiyormu

 3. havva diyor ki:

  merhaba bende meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum aynı sorulara cevap bulabilirsem sevinirim

 4. gülay karaca diyor ki:

  mrb bende arkadaşlar sizin gibi coçuk gelişimi mezunuyum aynı soruyu bende soruyrum bilginiz cevap larsanız sevinirim.

 5. gülcan diyor ki:

  ben 7 yıl görev yaptım şimdide rehb. çalışıyorum açaba bu kursalrı nerde veriyorlar bilen varsa haber bersinler

 6. ayşeğül diyor ki:

  bende çocuk gelişimi mezunuyum 2 tane sertifikam var

 7. 7.didem diyor ki:

  ben çocuk gelişimi mezunuyum 4yıl görev yaptım.bu kurslar için nereye başvuru yapmamız gerekiyor…

 8. nihan diyor ki:

  merhabalar.. ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. üniversite mezunlarının aldığı 60 saatlik dersi bizde alıp atanabiliyormuyuz? bir tercihimizde meslek lisesi çocuk gelişimi mezunları demişsiniz. bunun için nereye başvurmamız gerekiyor.

 9. sevinç diyor ki:

  ben meslek lısesı cocuk gelişim bolumu mezunuyum kurs icin nereye basvurmam lazım

 10. kevser diyor ki:

  izmir Karabaglar halk egt.1042 saatlik çocuk gelişimi ve egt.belge var lise mezunuyum. Çocuk gelişimi mezunu değilim.Bilgi alabilir mıyım.

 11. gul diyor ki:

  çoçuk gelişimi mezunuyum bilgi alabilirmiyim

 12. gul diyor ki:

  çoçuk gelişimi mezunuyum nerden bilgi alabilirmiyim

 13. nag diyor ki:

  o kadar ihtiyaç varsa neden 4 yıllık mezunları almıyorsunuz!?

 14. pelin diyor ki:

  bende cocuk gelısım mezunuyum.3 tane sertıfıkam var. kurs ıcın nereye basvurmam lazım:????

 15. elif diyor ki:

  merhaba bende çocuk gelişimi bölümü mezunuyum,6 yıldır özel sektörde çalışıyorum. sertifikalarım var.kurs nereye başvuruda bulunmak gerekiyor?

 16. hatice diyor ki:

  merhabalar!bende lise 4 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum..bir maddenizde lise çocuk gelişimi mezunu demişsiniz..eğer böyle bir şansımız varsa ne yapmamız gerek ve nereye başvurmamız gerekiyor?bilgilendirirseniz çok sevinirim..teşekkürler…

 17. berna diyor ki:

  ben 60 saatlik sertifikayı halk eğitimden almıştım geçen sene şubat ayında

 18. bolat diyor ki:

  ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO VERİLSİN İMZA KAMPANYASI

 19. nur diyor ki:

  o kadar kişi alınacak da biz neden işsiziz ya lanet olsun !

 20. yelda diyor ki:

  mrb arkadaşlar.bu kurs her ilde olmuyor malesef.bulunduğunuz ilin halk eğitim merkezinden başvuru yapabilirsiniz.2 ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmanız yeterli.hangi bölüm olduğu çnemli değil.kurs 10 gün sürüyo,hızlandırılmış bir kurs bu..bunun sonunda kreşlerde ya da okullarda ana sınıf öğretmenliği yapabiliyorsunuz.

 21. ayse diyor ki:

  merhaba arkdaslar bnde meslek lisesi meznyum 2003 hala iş bulamadmm keske olsa yardmcı öğretmnlik yaparm istersenz şimdiden tskler aeolun

 22. yılmaz bozkurt diyor ki:

  ARKADAŞLAR BUNLARIN HEPSİ SAHDEKAR BU MEMLEKETİN CİVİSİ CIKMIŞ ORTALIK YANGIN YERİ TORPİLLİLER DURURKEN BİZLERİN HADDİNEMİ DÜŞMÜŞ ATANMAK BİR ARKADAŞIM 29 PUANLA ATANMIŞDIDA OZAMANLAR SORMUŞTUM SEN NASIL ATAN DINDİYE ODA BANA 1 AKP.Lİ OLCAN .2 ANKARADA DAYIN OLCAK DEMİŞTİ BİZLER MUC

 23. yılmaz bozkurt diyor ki:

  MUCADELE ETNMEYE DEVAM EDELİM NİMET CUBUKCU VARDI CEBİNİ DOLDURDU NİMET BAYRAKTAR OLDU EEE BUNLARINDA HEDEFLERİ BELLİ HALKIN GÖZÜNÜ ACMAYALIM TORPİLLİ ATAYALIM HERTÜRLÜ KOPTURALIM NASILSA BİZE BİRŞEY OLMAZ DURMAK YOK YOK YOLSUZLUGA SOYGUNA DEVAM DİYELİM ALLAH TOPUNUZUN BELASINI VERSİN EHH BUNUNDA HESABI SORULUR MAHŞERDE SİZ YOLUNUZA DEVAM EDİN TŞKLER………….


Eğitim    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir yaşı dolmadan emekli olanlar,son dakika haberi diyarbakır\da 47 terörist öldürüldü,turkiye yunanistana kiredi verecekmi,www pleyboy ciplak poz resim,salyangoz alım satımı,dana eti fiyati2015,nihat hatipoğlu kimdir ailesi,erkeğin sevişme isteği,survıvor fınalıstler,esra erol ayrıldımı,sanliurfa mozaik saat kaçta açılıyor,sigortalidortcocukparasi,kucuk kiz ciplak resimler,hurdaarabaalimi,kadin ve hayvan ilişkisi,ciplak sansursuz kadin fotograflari,sgk primi dolan hastanelerden yararlanabilirmi,ms hastalarına maaş,otoban gebze,nihat hatipoğlu kürt mü,Paca nelere iyi gelir,bağcılar güneşli elektrik kesintisi,unıversıte tercıhte puan altındakı,40 yılda türkiye kaç şehit verdi,2015 cuz surulen kanallar
80