İlköğretimde ders saatleri indirildi

İlköğretimde ders saatleri indirildi

Reklamlar
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ilköğretim ve ortaöğretim haftalık ders saatlerinde yaptığı yeni düzenlemeyle, ilköğretim 1., 2., 3., 4. ve 5. sınıflarda haftalık zorunlu ders saati sayısı düşürüldü. Düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ilköğretim ve ortaöğretim haftalık ders saatlerinde yaptığı yeni düzenlemeyle, ilköğretim 1., 2. ve 3. sınıflarda haftalık zorunlu ders saati sayısı toplamı 25; 4. ve 5. sınıflarda ise 26 ders saatine indirildi.

Genel ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe-Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

MEB, gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar, akademik çevreler ve alandan gelen geri bildirimler ile 15-16 Mart 2010 tarihinde konuyla ilgili yapılan çalıştay sonucunda, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin zorunlu ders yükünü hafifletmek, öğrencilere okulu daha çok sevdirmek, istek ve yetenekleri doğrultusunda etkinlikler yapmalarına ve ders seçmelerine imkan vermek amacıyla ”İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri”ni yeniden düzenledi.

Edinilen bilgiye göre, İlköğretim Genel Müdürlüğü ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan ”İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi” gelecek eğitim-öğretim yılı olan 2010-2011 öğretim yılından itibaren uygulanacak.

Yeni hazırlanan ”İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi”ne göre, ilköğretim okullarının, haftalık zorunlu ders saati sayısı toplamı 1., 2. ve 3. sınıflarda 25’e, ilköğretim 4. ve 5. sınıflarda ise 26 ders saatine indirildi.

Buna ilave olarak ilköğretim 1., 2. ve 3. sınıflarda 5, ilköğretim 4. ve 5. sınıflarında 4 ders saati ”Serbest Etkinlikler” yapılacak.

İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıflarda ise seçmeli ders saati sayısı ile birlikte haftalık ders saati sayısı toplamı 30 olacak.

Düzenlemeyle haftalık ders saati sayısı ilköğretim 1-3. sınıf Türkçe derslerinde 12’den 11’e, 1-3. sınıf Hayat Bilgisi derslerinde 5’ten 4’e, 4-5. sınıf Fen ve Teknoloji derslerinde 4’den 3’e, 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 3’den 2’ye indirildi.

İlköğretim 6-8. sınıf Beden Eğitimi dersleri ise 1’den 2’ye çıkarıldı.

Bakanlık, İlköğretim 1-5. sınıflarda sınıf öğretmenleri tarafından rehberliğin gerekli olduğu her zaman ve sosyal etkinliklerin ise ”Serbest Etkinliklerle” birlikte yapılması amacıyla ”Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler” dersi için ayrılan haftalık 1 ders saatini kaldırdı.

Öğretim programı hazırlanmakta olan ”Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi” dersi 2010-2011 öğretim yılında ilköğretim 8. sınıfta ”seçmeli”, 2011-2012 öğretim yılından itibaren de aynı sınıfta ”zorunlu” ders olarak okutulacak.

İlköğretim 4-5. sınıflarda okutulmakta olan ”Trafik Güvenliği” derslerinin öğretim programları birleştirilerek 2012–2013 öğretim yılından itibaren sadece 5. sınıfta haftada 1 ders saatinde uygulanacak ve 4. sınıfta bu dersten boşalan 1 ders saatinde de ”Serbest Etkinlikler” yapılacak.

”DERS SAATİNİN FAZLA OLMASIYLA BAŞARI ARASINDAKİ İLİŞKİ DÜŞÜK”

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, mutlu çocukların daha iyi öğrendiğinin bilimsel bir gerçek olduğunu belirterek, ”Ben de okulları çocukların daha mutlu olduğu mekanlara dönüştürmeye çalışıyorum. Yeni ders çizelgesiyle çocukların yaşlarına göre bir düzenleme yaptık. Çocuklarımız yetenekleri ve becerileri doğrultusunda etkinliklere katılabilecek, oyun oynayabilecek, notsuz aktivitelere katılabileceklerdir” dedi.

Bunun çocukların hem yeteneklerini geliştirmelerine fırsat vereceğini hem de okullarına daha çok bağlanmalarını ve okullarını daha çok sevmelerini sağlayacağını vurgulayan Çubukçu, ”Okul bir eğitim kurumu olmasının dışında aynı zamanda bir sosyal hayat alanıdır. Konuyla ilgili yapılan birçok araştırma da ders saatinin fazla olmasıyla başarı arasındaki ilişkinin düşüklüğünü ortaya koymaktadır. Bu gerçekten, öğrencilerin yaş gruplarından hareketle haftalık ders saati sayıları yeni eğitim-öğretim yılında uygulanacak şekilde yeniden düzenlendi” diye konuştu.

ALANLAR KALKIYOR

Ortaöğretim okulu bulunan genel müdürlükler ve daire başkanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ise 2010-2011 öğretim yılından itibaren 9. ve 10. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak.

Yeni hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ile genel liseler, Anadolu liseleri ve fen liselerinde ayrı ayrı düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, genel liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe- Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ders grupları, ”ortak dersler” ve ”seçmeli dersler” olarak belirlendi.

Ortak dersler dışındaki diğer dersler, öğrencilerin yükseköğretim kurumlarında hedefleyebilecekleri programlar ile ÖSYM’nin belirlediği sınav sistemi dikkate alınarak, alternatifli ders saati sayısı ile alınabilecek şekilde ”seçmeli dersler” bölümüne yerleştirildi.

Öte yandan, genel liselerde Beden Eğitimi Dersi 9-12. sınıflarda 2’şer saat, Görsel Sanatlar/Müzik Dersleri 1’er saat olacak şekilde düzenlendi.

10. sınıfta 3 saat olan Yabancı Dil Dersi’nin süresi 1 saat eksiltildi, ancak 11. ve 12. sınıflara 2’şer saat Yabancı Dil Dersi konuldu. Sağlık Bilgisi Dersi’nin haftalık ders saati sayısı ise 2’den 1’e indirildi.

Seçmeli ders saati sayısı ile birlikte 30 olan haftalık ders saati sayısı toplamında bir değişiklik yapılmadı.

FEN LİSELERİNİN DERS SAATİ SAYISI ARTTI

Anadolu liselerinde de yapılan yeni düzenlemelerle, haftalık ders saati sayısı toplamı, hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinde 37’den 35’e, hazırlık sınıfı olmayan liselerde ise 40’dan 35’e indirildi.

Anadolu liselerinde 9. sınıfta 10 saat olan Yabancı Dil Dersi’nin saati 6 saate indirildi. Daha önce 10. sınıftan itibaren okutulmaya başlanan 2. Yabancı Dil Dersi’nin 9. sınıftan başlaması için bu sınıfa da 2 saat 2. Yabancı Dil Dersi kondu.

Fen liselerinde alan dersleri, ”ortak dersler” bölümüne alındı. Bu liselerin yönetmeliği gereğince Fen derslerinin ağırlığının, toplam ders ağırlığının en az yüzde 50’si olması gerektiği için 12. sınıfta Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin haftalık ders saati sayısı da 4’ten 5’e çıkarıldı.

Fen liselerinde 9. sınıfta yabancı dil dersinin haftalık ders saati sayısı 8’den 7’ye indirildi. Bu liselerin 9-12. sınıflarına ilk defa haftada 2’şer saat olmak üzere 2. Yabancı Dil Dersi konuldu.

Fen liselerinin haftalık ders saati sayısı toplamı 36’dan 37’ye çıkarıldı.

Sosyal Bilimler Liseleri’nin 10. sınıfında Matematik Dersi’nin haftalık ders saati sayısı 4’den 3’e, 11-12. sınıflarındaki Matematik Dersi’nin haftalık ders saati sayısı 5’den 3’e indirildi. Bu liselerin 9-12. sınıflarına haftada 2’şer saat olmak üzere ayrı Geometri Dersi konuldu.

Sosyal Bilimler Liseleri’nin hazırlık sınıfında 34, 9-12. sınıflarında 40 olan haftalık ders saati sayısında ise değişiklik yapılmadı.

21 Temmuz Çarşamba 2010  ~ Eğitim

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: 8 sınıfta hangi dersler var,4 sınıf ders saatleri,ilköğretim 4 sınıfta hangi dersler var,hayat bilgisi kaç yılında başladı,8 sınıfta kaç ders var,ilköğretim 4 sınıf dersleri nelerdir,ilköğretim haftalık ders dağıtım çizelgesi 2011,ilköğretim kaç yıl oldu,İLKÖĞRETİMDE OKUTULAN DERSLER,2012 8 sınıf müfredatı,ilköğretim kurumları haftalık ders dağıtım çizelgesi,9 sınıf dersleri nelerdir,ilköğretim kaç yıl,sosyal bilgiler dersi kalkıyor mu,sosyal bilgiler ders saatleri artacak mı,tarih ders saati artacak m,yabancı dil ders saati 5 sınıf,5 sınıflarda sosyal bilgiler dersi kalkıyor mu,ilköğretimde ingilizce kaç saat,okullarda 6 7 saatler kalkiyor mu,sosyal bilgiler ders saati artıyor mu,2014 2015 meslek lisesinde beden egİtİmİ 10 sinifta kar saat olacak,2016 2017 fen dersi ortaokulda kaç saat,2016 2017 müfredat 5 sinif sosyal kalkiyor mu,2016 2017 seçmeli dersler kalktımı,2016 da hangi dersler kaldirilacak,2016-2017 de sosyal bilgiler dersi kaç saat olacak,2016-2017 ortaokullar 30 saat olacak mı,2016-2017 sosyal bilgiler 5 sınıf saati,2016/2017 de 5 siniflarda sosyal bilgiler dersi var mi,2020 de İngilizce dersi kalkacak mı,3 sınıf ingilizce ders saati,4 sinif ingilizce dersi kaç saat,4 sinif ingilizce kac saat,4 siniflarda kac saat beden var,4ve 5 sınıflara beden eğitimi dersi gelecek mi,5 lerde sosyal bilgiler kalkıyormu,5 sınıf hazırlık sosyal bilgiler kalkiyormu,5 sınıflara ingilizce hazırlık gelince sosyal bilgiler dersi kalkıyor mu,5 Sınıflarda sosyal bilgıler kalkıyor mu,5 sınıflarda sosyal bilgiler dersi kalkıyormu,5 sınıflarda sosyal bilgiler kaldırıldı mı,5 sınıflarda sosyal bilgiler kalkıyor mu,5 sınıflardan sosyal bilgiler dersi kaldırıldı,5 Sınıftan sosyal bilgiler kaldırılacak,zorunlu ders saati arttı,5 sinif dersleri 3e mi dusecek,5 sinif muzik dersi kalkti mi,5 sinif sosyal bilgiler dersi kaldirildi mi,5 sinif sosyal bilgiler kalkiyor mu,5 sinif sosyal bilgiler kalkiyormu,5 sinif sosyal dersi kaldirilacak mi,5 siniflarda beden eğitimi dersi kaldırıldı,5 siniflarda sosyal dersi kalktimi,5 siniflardan sosyal bilgiler dersi kaldirildi mj,5 sinifta sosyal bilgiler kac saat,5sinif ders saati kac oldu,8 Sınıfların inkılap tarihi dersi kaldırılacak mı,8 sinifta inkilap dersi kalkacak mi,ders saatleri 2 saat düştü mü,ders saatleri dustu 2016,dersler saat kaçta başlayacak 2016 2017,fen dersi saati azalıyor mu 2016 2017,gazete haberi hazırlayalım 4 sınıf sosyal bilgiler ders,hangi dersler kaldiriliyor,hayat bilgisi dersi 3 sınıf kalkıyor mu,ılk oğrretımde ders saatı kac dk,Ilköğretimde hangi ders kaç saattir,ilkogretimde hayat bilgisi kac saat,ilkokul sinifta hangi dersler kaç saattır,ilkokulda dersler 5 ders saat olacak,ilkokulda gunde kac saat der var,ilköğretimde bir ders saati kaç dakika,ilköğretimde hangi ders kaç saat,İnkılap Tarihi dersi kalkıyor mu ortaokul,inkılap tarihi ve atatürkçülük dersi kalktımı,inkilap tarihi dersi liselerde kalktimi,k maras sosyal bilimler lisesi hazırlıkta hangi dersler var günde kac saat,liselerdeki ders saati 2017de kaç saat olacak,müzik dersi 2016/2017de seçmeli oluyor,Orta okulda ingilizce kac saat,ortaokul inkılap tarihi dersi kaldırıldı,ortaokullarda hangi dersler kaldırılacak,ortaokullarda inklap dersi kalkiyor mu,resim dersi hangi yil 1 saate indirildi,resim muzik dersleri zorunlu dersten kalkiyor mu,resim ve muzik ders saatleri 2017,saat 9 dan 3e ders saatleri,secmeli dersler kaldiriliyormu,secmeli dersler kalkiyormu,seçmeli dersler 7 sınıfta kaçar saat,seçmeli dersler kaldırılacakmı,soma daki okullarda 3 siniflara ingilizce dersleri kalkti mi,sosyal bılgıler 5 Sınıftan kalkıyor,sosyal bılgıler ders sayısı dusuruldu mu,sosyal bilg 5 sinif kalkiyor mu,sosyal bilgiler 5 sınıf dersi kalkıyor,sosyal bilgiler 5 sınıfta kaldırıldı mı,sosyal bilgiler 5 sınıfta kaldırıldı mi,sosyal bilgiler 5 siniflardan kalkiyor mu

YORUM YAP

  1. denim diyor ki:

    iğrenç bi sistem


Eğitim    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler sarı tutku öldümü,tuzlada kaza,Xnx fotolar,Xnx fotolar,ciplak seky oyuncularin resimleri,dün gece ölen sanatçı kim,halk bankası bagkur maasi ne kadar,65 hükümet ceza affı,en guzel kiz resimleri indir,köylü güzeli resimleri,adananın mafya babası,dünyanın en güzel türbanlı kadınları,ögg yasası,güllü kimdir,adanadabugun yagmur goruntu varmi,şu anki secim anketleri soner,Sefaköy trafik kazası son dakika,iri kalçalar foto galeri,izmir gaziemir\de trafik kazası,kurkculer ceza evinde genel evi varmi,devletin ortak olduğu bankalar,aletta ocean murat boz,erkekler nasil tesetturlu kizlardan hoslanir,twitterturbanli enestes,tülay maciran evli mi
86