SBS’de doğru ve bilinçli tercih rehberi

SBS'de doğru ve bilinçli tercih rehberiSeviye Belirleme Sınavı’nda en çok yapılan tercih hataları çok önemli. En küçük hata puan yettiği halde istenilen okula gitmemeye yol açabilir. Ölü tercihler ne demek ve merak edilen diğer sorular..

2012 SBS SONUÇLARI
Reklamlar
İÇİN TIKLAYIN

Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’na hazırlanan ve iyi bir liseye girmek isteyen bir öğrenci ve ailesi, tercih döneminde dikkatli olmalı. Çünkü yapılacak bir hata, istenilen okulun kazanılamaması sonucunu doğuracaktır. Öğrencinin puanı ne olursa olsun istediği, hayal ettiği, beklentilerini karşılayacağı bir okula yerleşebilmesi için doğru tercih yapabilmesi çok önemlidir. Peki, sınavlara hazırlık sürecinin en önemli aşamalarından biri olan tercihleri bilinçli ve doğru bir şekilde yapabilmek için nelere dikkat etmek gerekir?

SBS’de tercihler, sınav sonuçları açıklandıktan sonra 9-20 Temmuz tarihleri arasında bireysel olarak ya da internet aracılığı ile yapılacak. Tercihlerle ilgili gerekli bilgiler ve okulların kontenjanları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan e-Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alıyor. Hazırlanan bu kılavuz mutlaka dikkatli bir şekilde incelenmeli.

Kontenjan tablolarına nereden bakabilirim?
Tercihlerle ilgili kesin bilgiler, okulların ve programların kontenjan tabloları, kodları http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanan e-Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alıyor.

Benzer isimli okulları karıştırmayın
Tercihlerde kullanılan okul kodları mutlaka e-Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu incelenerek yazılmalıdır. Özellikle isimleri benzer olan okulların karışmamasına özen gösterilmelidir. Geçen yılın genel başarı sıralarını ve taban puanlarını baz alın. Öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıfta girdikleri SBS sonuçlarına göre elde edecekleri OYP’ye göre sıralamaları belli olmakta ve aldıkları puana göre il ve ülke genelinde sıralanmaktadır. Dolayısıyla tercih yapılırken öncelikle tercih edilen okulu bir önceki yıl kazanan son adayın genel başarı sırası ve yüzdelik diliminin ardından 1. yerleştirme taban puanları dikkate alınmalıdır.

Ölü tercihlere dikkat edin
Tercihler okula son yerleşen öğrencinin genel başarı sırası, yüzdelik dilimi ve taban puanına göre, öğrencinin istekleri de göz önüne alınarak yüksekten düşüğe doğru yapılmalıdır. Daha yüksek puanlı bir okulu alt tercihlere yazmak ölü tercih olacağından mantıklı bir seçim olmayacaktır.

kullanİlk sıralara idealinizdeki okulları yazın
Tercih listesi hazırlanırken, ilk sıralara idealinizdeki, en çok gitmek istediğiniz, genel başarı sıranızın ve puanınızın biraz üzerindeki okulları, orta sıralara sizin sıranıza en yakın, kazanma ihtimalinizin en yüksek olduğu okulları, son sıralara ise başarı sıraları ve taban puanları daha düşük, garanti okulları yazın. Yapacağınız tüm okul tercihleri sizin girebileceğinizden daha yüksek olursa açıkta kalma ihtimaliniz artacaktır.

Okulların fizikî şartlarını iyi araştırın
Tercih etmeyi düşündüğünüz okullarla ilgili olabildiğince çok bilgi edinmeye çalışın. Okulun fiziki şartlarını, ulaşım şartlarını, öğrenci sayısını, bulunduğu semti, üniversiteye giriş sınavlarında ve diğer önemli sınavlarda elde ettiği başarıları, hazırlık sınıfı olup olmadığını, pansiyon durumunu, öğrenciye sunduğu imkânları öğrenmeye çalışın. Bilgi sahibi olmak daha bilinçli tercih yapmanızı sağlayacak ve yanlış yapma ihtimalinizi azaltacaktır. Özellikle şehir dışından okul tercih edilecekse bu okullarla ilgili mutlaka bilgi alınmalıdır. Bununla ilgili okullarda ya da dershanelerde düzenlenecek programlar, bilgilendirme toplantıları, seminerler değerlendirilmelidir.

Gitmeyeceğiniz okulları yazmayın
Kazansanız bile gitme ihtimalinizin çok düşük olduğu, istemediğiz okulları tercih etmeyin. Tercih listesi hazırlanırken genel başarı sırası ve taban puanının birbirine çok yakın olmamasına özen gösterilmelidir. Aralığı daha geniş tutmak kazanma şansını artıracaktır.

Tercih formunu emin olduktan sonra doldurun
Tercih edilecek okullara karar verildikten sonra hazırlanacak liste önce örnek boş bir tercih formuna yapılmalıdır. Yapılacak değerlendirmeler bu form üzerinde yapılmalıdır. Emin olunduktan ve son karar verildikten sonra “asıl tercih formu” doldurularak tercihler yapılmalıdır. Çünkü tercihler yapılıp onaylandıktan sonra değiştirmek mümkün değildir. Son karar verilmeden önce iyi düşünülmelidir.

Uzman kişilere danışın ve onlardan görüş alın
Tercihler, bu konuda uzman birinin görüşü alınarak yapılmalıdır. Öğrenciye sunulan bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla tercihler yapılırken çok dikkatli olunmalı, uzman kişilerden görüş alınmalıdır.

Bu yıl ‘2. Yerleştirme’de tercih imkânı da verildi
Bu yıl 2. Yerleştirme döneminde öğrencilere ikinci bir tercih yapma fırsatı verilecek ve 6 tercih daha alınacaktır. 1. Yerleştirme döneminde yapılan tercihlerin değiştirilmesi için bir şans daha olacaktır. 1. Yerleştirme sonucu oluşan taban puanlar da göz önüne alınarak en doğru tercihler yapılmaya özen gösterilmelidir.


[UZMAN GÖZÜYLE] Yeni açılan okullara dikkat! Kontenjanlar arttı

 

Bakanlık tarafından yayımlanan e-Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu incelendiğinde tercih süreciyle ilgili geçen yıldan farklı olarak iki önemli nokta dikkat çekiliyor. Birincisi bu yıl hem 1. Yerleştirme döneminde hem de 2. Yerleştirme döneminde tercihlerin ayrı ayrı yapılacak olması. Öğrencilere 1. Yerleştirme döneminde yaptıkları tercihlerden tamamen farklı olarak ikinci kez tercih yapabilme şansı veriliyor. Böylece ilk tercihlerde yapılabilecek muhtemel hataların da düzeltilmesi için imkân doğmuş oldu. Diğer yandan 2. Yerleştirme döneminde öğrencilerin tercihlerine göre asil olarak yerleştikleri okulların dışında daha üst tercihlerine yedek yerleştirilecek olmaları da dikkat edilmesi gereken bir konu. Velilerin öğrencilerinin yedek listesinde oldukları okulların boş kontenjanlarını düzenli olarak takip etmeleri öğrencinin bir okula ya da daha üst tercihlerden bir okula yerleşebilmesi için çok önemli.

Tercih döneminde gerçekçi olmak gerekli. Popüler, herkes tarafından çok istenen okullar yerine öğrencinin puanına ve genel başarı sırasına en uygun okulları yazmak kazanma şansını fazlasıyla yükseltecektir. Üst sıralara birkaç tane yüksek puanlı okul yazılabilir ancak yapılması gereken, geçen yılın verileri incelenerek puanınıza ve başarı sıranıza en okulları tercih etmek.

 

Diğer önemli nokta ise bu yıl kontenjanlarda yapılan önemli artış ve yeni açılan okullar. Kontenjan tablolarını incelediğimizde bu yıl çok sayıda yeni okulun açıldığını görüyoruz. 50 binden fazla kontenjan artışı oldu. Bu da daha fazla öğrencinin kazanma şansı var demek. Peki, yeni açılan okulları tercihlerimizde hangi sıraya koyalım? Yeni okullara ait veri olmadığı için neye göre tercih yapalım? Yeni açılan okulların taban puanı genellikle kendilerine yakın çevrelerde bulunan okulların puanlarına benzer olmaktadır. Dolayısıyla yeni açılan bir okulu yakın çevredeki okulların altında tercih etmek mantıklı olabilir. Ayrıca okulun coğrafi konumu, ulaşım imkânları vb. de göz önüne alınmalı. Merkezi bir konumda olan okulların puanları daha yüksek olabilmekte.

RECEP UYSAL / Anafen Dershaneleri Rehberlik Uzmanı


[SORU-CEVAP]

Tercih döneminde öğrencim şehir dışında. O olmadan da tercih yapabilir miyiz?
Tercihlerle ilgili tüm işlemler öğrencinin TC kimlik numarası kullanılarak öğrenci velisi tarafından yapılabilir ve takip edilebilir. Öğrencinin bizzat bulunması gerekmemektedir.

Tercihlerimi aynı okul türünden mi yapmalıyım?
Tercihlerinizi istediğiniz okul türünden yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Önemli olan, puanınız ve istekleriniz. Puanınızı, başarı sıranızı ve isteklerinizi göz önüne alarak istediğiniz okul türünden tercih yapabilirsiniz.

Tercih edeceğim okul ya da programlarla ilgili nasıl bilgi sahibi olabilirim?
Tercih etmeyi düşündüğünüz okul ve programlarla ilgili detaylı bilgileri Bakanlık tarafından www.oges.meb.gov.tr adresinde yayınlanan okul tanıtım bilgilerini kullanarak, tercih etmeyi düşündüğünüz okulun web sitesinden bilgi alarak ya da okulu ziyaret ederek, tercih konusunda uzman kişi ve kurumlara başvurarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. ve 2. Yerleştirme’den sonra boş kontenjan kalırsa onlara başvurabilir miyim?
Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ile Anadolu sağlık meslek liselerine yapılan merkezi yerleştirmelerden sonra boş kalan kontenjanlara kesinlikle öğrenci alınmayacaktır. Ancak Anadolu imam-hatip lisesine, Anadolu meslekî ve teknik ortaöğretim kurumları, Anadolu tarım meslek liseleri, tarım meslek liseleri, adalet meslek liseleri, Anadolu tapu ve kadastro meslek lisesine yerleşen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu okullarda açık kontenjan kalması veya tercih listeleri yayımlandıktan sonra kurum açılması durumunda OYP esas alınarak öğrenci alınacaktır. Dolayısıyla öğrenciler OYP’lerine göre kalan açık kontenjanlara başvurabilirler.

OYP ile hiçbir okula ya da programa yerleşemezsem ne yapmalıyım?
Bu şekildeki öğrencilerin sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırması gerekmektedir.


Unutmayın!

Öğrencinin yaşı 18’den küçük olduğu için tercihlerden birinci derecede öğrenci velisi sorumlu olacaktır. Dolayısıyla veliler, yapılan tercihlerden haberdar olmalıdır.

Tüm tercih haklarını kullanma zorunluluğu yoktur. Eğer istenirse sadece bir okul tercih edilebilir. Ancak farklı tercihler, kazanma şansını artırır.

kullan

Öğrencinin kazanacağı ve okuyacağı lise, üniversite eğitimiyle de direkt bağlantılı olacaktır. Dolayısıyla okulun üniversiteye girişte sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar mutlaka değerlendirilmeli.

1. ve 2. tercih dönemlerinde yapılan tercihler okul tarafından onaylanmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Yeni açılan okullara, programlara ya da normal liseden Anadolu lisesine dönüştürülen okullara dikkat edilmelidir.

(Zaman)

12 Temmuz Pazartesi 2010  ~ Eğitim

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: 2013 sbs ilk tercih önemlimidir,iyi bir liseye nasıl gidilir,kontenjan açığı olan anadolu liseleri,kontenjan boşluğu olan liseler,meslek liseleri tercih kodları,oges meb gov tr tercih kodları,20013 SBS TERCİH ROBOTU,2011 anadolu liseleri tercih kodları,izmir türkiye geneli sbs de kaçıncı sırada,2011 anadolu liseleri kontenjan açıkları,oges tercih kılavuzu 20013,anadolu lisesi tercihi yapabilmek için,oyp taban yüzdelik dilimine göre tercih seçenekleri,2013 istanbul lise puanlari yüksekten aza,8 sınıflar liseleri taban puanlarıyla mı yerleşecek,lise tercihleri başka şehirden yapılırmı,lise de şehir dışına tercih yapılabiliyomu,sbs mi oyp puaniyla saglik meslek lisesine yerlesiliyo,sbs tercıhlerınde % dılıme gore tercıh nasıl oluyor,sbs tercihleri başka şehirde yapılabilir mi,şehir dışından lise tercihi yapılırmı nasıl olur,tercihlerde basari sirasi degisirmi,tercihlerinizi yuzdelik dilime gore yapın 2013,yuzdeliklere gore hangi okul tercih edilmeli,yüzdelik dilimde il genelimi dikkate alınır,8 sınıf tercih yapılmasında kaç tane okul yazılacak,Basarı sırası puanı yetmıyorsa,lise seçimlerinde en fazla kaç puan üstü tercih yapılabilir,Bursanın orusbularını nerde bulunur,lise tercinlerimizi 2012 yüzdelik dilime göre mi yapalım,lise yerleştirmede kesin yüzdelik birimine göremi alınacak,lisede öğrenciler başka şehirde tercih,liseye geciste tercih edilmeyen okula gidilir mi,bursadaki hangi anadolu lisesi tercih edilmeli,başka sehırde tercih yapılabilir mi,yüzdesine göre lise tercihleri nasıl olacak

YORUM YAP

 1. Ayşe diyor ki:

  Hocam öncelikle sitede yayınladığınız bu bilgilendirici yazıdan dolayı size teşekkür ederim.Ancak size bir sorum olacak.Bazı rehber öğretmenler puana değil sadece yüzdelik dilime bakarak tercih yapılmalıdır diyor.Bu konudaki düşüncelerinizi acilen bu site veya eposta yolu üzerinden bana ulaştırırsanız çok sevinirim.

 2. lara diyor ki:

  teşekkürler

 3. ahmetcan diyor ki:

  hocam rehberlik ogretmeni diyorki yuzdelik dilime gore tercih yapacaksiniz ben de size sorayim dedim lutfen yardimci olun e posta adresime cevap verirseniz sevinirim

 4. aslıhan diyor ki:

  lise kayıt döneminde öğrencim şehir dışında,o olmadanda kayıt yapabilirmiyiz

 5. husna diyor ki:

  ben tercihimi yaptım ama hatalı oldugunu eve geldigimde anladım acıkta kalma korkusu başladı kalırsan duz bir liseyemi gidecegim ?

  • ays diyor ki:

   hatalı tercih okul tarafından ipta edilebiliyor tekrar tercih yapıyorsunuz bizimde başımıza geldi pazartesi hemen ilgilenin

 6. aliM diyor ki:

  lise icin puandan cok yüzdelik dilimine de onem verılıyor.. bursada yasıyorum..bursada anadolu lisesine girmek icin İL başarı yüzdeligini mi yoksa genel basarı yüzdeligini mi dikate almalıyım?

 7. dilek diyor ki:

  hocam , ben özel okul tercih ettim ama ikinci tercihte devlet fene geçiş yapabilme ihtimalim var mı ? nolur acil cevap verin arkadaşlar

 8. ruken diyor ki:

  hocam yüzdelik dilimlemi tercih yapacaz ve seçtiğimiz okula puan yetmiyorsa ama yüzdelik dilim yetiyorsa tercih yapabilirmiyiz bunların cevabını acil söyleye bilirmisiniz sitede veya e posta adresinden yolayın lütfen aciiiil tercihler için lazım lütfennnnnnnn

 9. ruken diyor ki:

  hocam siteden cevap verbilirmisiniz

 10. esra diyor ki:

  ben bursada yaşıyorum sağlık meslek lisesini istiyorum bursadan sonra tercihlerime erzurumdaki bi sağlık meslek lisesini de yazacağım tercihlerimin arasına başka bi şehiri yani şehirdışını yazsam geçerli olur mu?

 11. esra diyor ki:

  hocam tercihlerimi yaparken sbs puanı mı yoksa oyp puanı mı kullanılıcak oyp puanım 317 sbs puanım 395 yüzdelik dilimim ise 33 sağlık meslek lisesini kazanma ihtimalim varmı lütfen yardımcı olun acil…

 12. şeyma diyor ki:

  il başarı puanım 32 20 sbs393 oyp324 sağlık meslek tuttabilir mi ma yardımcı olurmusunuz

 13. berş diyor ki:

  hocam yüzdelik dilimlemi tercih yapacaz ve seçtiğimiz okula puan yetmiyorsa ama yüzdelik dilim yetiyorsa tercih yapabilirmiyiz bunların cevabını acil söyleye bilirmisiniz sitede veya e posta adresinden yolayın lütfen aciiiil tercihler için lazım lütfennnnnnnn

 14. burak diyor ki:

  hocam tercihlerimizi yüzdelik dilime göre mi yoksa oyp puanına göre mi yapmalıyım

  • gülsümhoca diyor ki:

   yüzdelik dilim dikkate alınacak fakat açıkta kalmamak için sonlara garanti okulları yazın

 15. esra diyor ki:

  hocam yeni açılan sağlık meslek liseleri diploma puanı ile alabıliyolar mı ?

 16. ögrenci diyor ki:

  Hocam şimdi benim Genel Başarı Yüzdesi : 22,35
  İl Başarı Yüzdesi : 23,85
  İstediğim okulların il başarı yüzdesi: 23.11 ve
  :23.61
  Hangi liseye girme şansım daha yüksek lütfen bir cevap verim lütfeennn 23.11 olaan en çok gitmek istediğim
  23.61. olan 2. gitmek istediğim yarın tercih var ne olursun bugün cevap ver hocam lütfeennnnn

 17. ebru diyor ki:

  hocam ben düşük aldım ve bu yüzden sağlık istiyordum ama gelmiyo merkezde. bu yüzden yeni açılan (özel değil devlet) ilçede sağlıka gitmek istiyorum gelirmi açaba 60 hemşirelik yazıyo oyp 330 bana gelme ihtimalı var yeni açıldığı için diyorlar da

 18. fatma diyor ki:

  tercih yaptık ancak tercih sıralamamızda bir yanlışlık var değiştirme imkanımız var mı?

 19. hatice diyor ki:

  allah sizi bildiği gibi yapsın milleti perşan ettiniz.iptal edin millet rahatlasın.bu ne tatil rezil geçiyor.

 20. yasemin diyor ki:

  hocam ben tercihlerimin arasına kız meslek lisesini yazmadım tercihde bulunmadığım okula yazılabilirim

 21. Enes diyor ki:

  Hocam ben ilk tercıhımı yapmadım ikinci tercıhımı yapabılır mıyım.


Eğitim    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler bedia akartürk kim,surda ölen pkk isimleri,klz clplak,best model 2016 yari finalist kac erkek kac bayan,2016 yeni anayasada mahkumlarla af veya bir ceza indirim olurmu,sissman hatun ciplak resinleri,usta öğretici kadro son dakika,eldar gasimov sevgilisi,diyarbakır işkur tyçp alımları,hadise al,ak parti ile ilgili kapak sözler,bağkurdan son haberler,bagcilar turbanli esc,ssk öncesi doğum borçlanması son dakika,cengiz yüksel cinayeti,mersin demirtaş mahallesi haberleri,ankarada dün gece kaza,nizipte olenler,kayserispor transferleri,fahrikkolerkadroalacakmi,tbmm gündemindeki kanun tasarıları,kac peşin 530 lira taksitle pejo arabalar,yirmi bine nekadar odenir,survivor oruspu nagehan,yasa takılar ıcın yenı onerge varmı
85