Üniversite tercihini nasıl yapmalı?

Zorlu bir sınav dönemi atlatan öğrencilere, Uzmanlar yeni sistem yüzünden karmaşık hale gelen tercihlerini yapabilmek için mutlaka rehber eşliğinde tercih yapmalarını öneriyor. İşte üniversite tercihinde dikkat edilecekler:

Faruk Ardıç’ın yazısı*

Tercih sürecinde üniversite adayları, YGS ve LYS’lerde elde ettikleri başarı çerçevesinde seçim yapacaklar.

Bu seçimi yaparken de ÖSYM’nin 2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu tüm adaylar için yol gösterici önemli bir rehber olacak.

Özellikle bölümlere giren en son adayın taban puanı, başarı sırası kontenjanları bu yılki tercihlerin belirlenmesinde büyük önem taşıyacak.

En çok tercih edilen üniversitelerin ve bölümlerin kontenjanları doğal olarak sınırlıyken özellikle başarı sırası ortalarda olan öğrenciler ister istemez karamsarlığa kapılıyor.

Oysa biliniyor ki yükseköğretim önemli ama esas belirleyici süreç mezuniyet döneminde, akademik altyapınızı iş yaşamınızda ne kadar kullanabildiğinizden geçiyor.

Elbette öğrenim görecekleri üniversitenin öğrenciye sağlayacağı koşullar önemli ancak belirleyici olan, adayların kendilerini geliştirmek adına harcayacakları çaba.

İş yaşamına erken başlamak, yabancı dil öğrenmek, geliştirici sosyal kulüp faaliyetlerine katılmak gençlerin üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsur olacak.

Tercih öncesi ön hazırlık gerekir

Şu anda vakıf üniversiteleri de dâhil Türkiye’de 130’dan fazla üniversite var. Tercihinize yerleştikten sonra değiştirmeniz mümkün olmayacağından bilinçli bir tercih yapmalı, seçebileceğiniz illerdeki üniversiteleri araştırmalısınız.

Üniversite tercihiniz özellikle iş yaşamınızdaki ilk yıllarda size fazlasıyla gerekli olacak. Hangi üniversiteden mezun olduğunuz işveren tarafından önemle değerlendirilecek.

Sonraki yıllarda o ana kadarki iş performansınız ve başarılarınız da buna eklenerek devam edecek.

Bölümler ve üniversiteler hakkında bilginiz var mı?

Tercihleri sıralamadan önce hedeflediğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgilere ulaşmanız gerekir.

Bu konuda elinizdeki yazılı kaynaklardan, üniversitelerin eğitim kurumlarına gönderdikleri broşürlerden ve internetten yararlanabileceğiniz gibi, eğitim almak istediğiniz üniversitede okuyan birkaç öğrenciyle, o bölümden mezun olanlarla görüşüp bilgi sahibi olabilirsiniz.

· Okurken görülecek dersler nelerdir?

· Bu dersler hoşlanacağınız nitelikte mi?

· Bu bölümü bitirdiğinizde ne ölçüde iş imkânı var?

· Okumayı düşündüğünüz üniversitenin fiziksel şartları ve sosyal ortamı nasıl?

· Barınma ve burs imkânı sağlanabiliyor mu?

· Teorik eğitimle iş hayatındaki pratiği birleştirebilmiş mi? Mezunlarına iş imkânı sağlamada ne derece etkili?

Bütün bu soruların cevabını öğrenmeye çalışıp ondan sonra tercihlerinizi şekillendirmeniz gerekir.

İstemediğiniz bölümleri tercih listenize almayın

Tercih sürecinde karşılaşılan en önemli hatalardan bir tanesi de sadece puana bakarak tercihlerin yapılmasıdır.

Bu durumda aday ÖSYM’ce yerleştirilen programa kayıt yaptırsın yaptırmasın bir sonraki yıl başarı puanı yarı yarıya düşmektedir.

Tercih sürecinin hatasız bir biçimde atlatılabilinmesi için öncelikle konunun uzmanı bir rehber öğretmenden destek alınmalıdır.

Bu aşamada yapacağınız en büyük hata, neresi olursa olsun yerleşeyim, düşüncesiyle hareket etmek olacaktır.

Tercih aralığını geniş tutun

Adaylar yeni sınav sisteminde ilk tercihlerini bu sene yapacaklar. Adayların yaşam biçimleri tercihlerle şekillenecek.

Adaylara 30 tercih hakkı veriliyor. Bu haklar kullanılırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm seçilmemelidir. Bu şekilde davranmak çok riskli olur. Tercihlerinizi daha geniş yelpazede düşünmelisiniz.

Tercihte şehir mi, üniversite mi önemli?

Tercihler döneminde birçok adayın, yaşadığı ildeki üniversiteleri tercih etme eğilimi var. Hâlbuki öğrencinin kapasitesi ve yeteneği daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya elverişli olabiliyor.

Ailesiyle beraber olma düşüncesi, öğrenciyi bu seçiminden alıkoyuyor. Bu gibi durumlarda öğrenci, aile ve rehber öğretmenin ortak bir anlayışla karar vermeleri ve tercihlerde bulunmaları daha yararlı olacaktır.

Bazı meslekler vardır ki, mezun olunan üniversitenin ismi, iş yaşamına geçildiğinde bir referans oluşturur. Bu yüzden öğrencinin, bulunduğu ilde okuma fikri, eğer çok özel bir neden yoksa vazgeçilmez bir amaç haline gelmemeli.

Karar aşamasında ailenin desteği önemli

Üniversite tercihleri adaylar için olduğu kadar aileleri için de son derece önemli bir süreç. Zira çocuklarıyla aynı fikirde olmayan ebeveynler için bu aşama adeta bir sınav niteliği taşıyacak.

Puanınızın ne anlama geldiğini öğrenin…

– Üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandıktan sonra her yetişkin, öğrencilere kaç puan aldıkları sorusunu sorar. Bu soru karşısında bu sene verilecek cevabı yorumlayamayacaklardır.

Yorumlayanlar da eğer işin uzmanı değilse, yanlış yorumlama ihtimalini göz ardı etmemelidirler. Bu gerçekten hareketle öğrenciler öncelikle puanlarının ne anlama geldiğini bilmek durumundadırlar. Puan ve sıralama puan türlerine göre değerlendirilmelidir. Bu konuda çok dikkatli incelemeler yapılmalıdır.

Puan dönüştürme ve karşılaştırmalar sonrasında bu puanla nereye girerim sorusuna cevap aranmaya başlanacaktır. Bu verileri yorumlayabilmek için konu ile ilgili yakından verileri incelemek gerekir.

Tercihleri yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tercih sürecinde ilk tercihler genelde realite olan tercihleri oluşturur. İlk birkaç tercihin puanı alınan puanın üstlerinde olabilir.

Fakat bu tercihlerin sayısı birkaç taneyi geçmemelidir. Bu tercihlerden sonra ideal tercih sıralaması yapılmalıdır. Bu sıralama belirlenirken öncelikle istek sırası göz önünde bulundurulmalıdır.

Bölümün alan içi veya alan dışı olması, bölümün özellikleri, kontenjan sayıları dikkat edilecek hususlardandır.

Kazanılsa dahi kayıt olmayı düşünülmeyen programlara tercih listesinde yer verilmemelidir. Çünkü 2010 sınav sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına (Açıköğretim kontenjansız programları hariç) yerleştirildiğinde (kayıt olsa da olmasa da) 2011-ÖSYS’de ilgili AOBP 0,15 katsayısı yerine 0,12 ile çarpılacaktır.

Bu da puan kaybı demektir. Tercihlerdeki son birkaç tercih stepne denen, puanı diğer bölümlere göre düşük, kazanıp rahatlıkla okunabilecek yerler olmalıdır.

Nasıl tercih yapılmaz?

Sadece puana bakılarak tercih yapılmaz.

Sadece sıralamaya bakılarak tercih yapılmaz.

Sadece arkadaş için tercih yapılmaz.

Sadece mesleğin saygınlığından dolayı tercih yapılmaz.

Sadece üniversite adı için tercih yapılmaz.

Sadece bölüm adı için tercih yapılmaz.

Sadece şehir için tercih yapılmaz.

Sadece yabancı dille eğitim yaptığı için tercih yapılmaz.

Sadece açıkta kalmamak için tercih yapılmaz.

Puanları mukayese edin

Yeni sınav sisteminde oluşan puanlarla, 2009 puanları mukayese edilerek bir yorum yapmak mümkündür.

Tercih robotu kullanın

Tercihlerinizi yapmada yardımcı olacak tercih.fem.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

SORULAR-CEVAPLAR

Ham puan (net) nedir, nasıl hesaplanır?

Ham puan (net)? Doğru Sayısı Ham Puan (Net)= Doğru Sayısı – (Yanlış sayısı / 4)

Örnek: Matematik testinde 50 sorudan 38 doğru, 12 yanlış çıkartan bir adayın, sözel ham puanı= 38 – (12 / 4)= 35’tir.

Boş bıraktığınız sorular hesaplamaya katılmaz.

LYS’de sayısal alandan Matematik testi (LYS-1) ve Fen sınavına (LYS-2) giren aday, Edebiyat-Coğrafya-1 sınavına (LYS-3) girse ve bu sınavdan eksi net yapsa MF puanlarında düşme meydana gelir mi?

MF puanının hesaplanmasında YGS’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri, LYS’de ise Matematik, Geometri,Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri etkili olacaktır.

Dolayısıyla Edebiyat-Coğrafya-1 sınavından eksi net almak MF puanını etkilemeyecektir. Yalnızca bu adayın Eşit Ağırlık puanı hesaplanırken yapamadığı sorular Eşit Ağırlık puanına yansıyacaktır.

YGS puanları hesaplanırken, AOBP’nin etkisi olacak mı?

YGS puan türüne göre öğrenci alan yükseköğretim programları olduğu için Y-YGS puanları hesaplanırken A-YGS puanlarına eklenerek yerleştirme yapılacaktır.

LYS’de her sorunun ayrı puanı mı var,yoksa bütün sorulara eşit puan mı veriliyor?

LYS’de Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık bölümlerindeki her sorunun ham puan değeri kendi testinde eşittir. Örneğin MF-1 testinde 50 tane matematik sorusunun değeri aynıdır. Fakat MF-1 matematik sorularının tüm testteki katkısı yüzde 26 iken, MF-3 matematik sorularının tüm teste katkısı yüzde 13’tür.

LYS puanı ile öğrenci alan bir yükseköğretim programına yerleştirilirsem, aynı yıl özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden programlara da başvurabilir miyim?

Evet. 2010-ÖSYS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen bir aday, eğer isterse aynı yıl yetenek gerektiren programlara da başvurabilir. Özel yetenek sınavını da kazandığı takdirde, yerleştirildiği iki tercihinden birine kayıt yaptırabilir.

Yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin ne yapmaları gerekir?

2010-2011 öğretim yılında kendi imkânlarıyla yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyen adaylar yurtdışındaki eğitimlerinin tanınabilmesi için 2010-YGS’ye girmeleri ve ön lisans programları için 140 ve daha fazla, lisans programları için 180 ve daha fazla puan almaları gerekir.

Ayrıca bazı yabancı ülkeler Türkiye’deki sınav sonuçlarına göre bir yükseköğretim programını kazanmış olmaları şartını aramaktadır.

2009 yılında bir yükseköğretim programını kazandım, ancak liseden mezun olamadığım için kayıt yaptıramadım. Gelecek yıl sınava başvurduğumda puanımda bir düşme olur mu?

Hayır, puanınız düşmez. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan bir öğrencinin puanının düşmesi için bir ortaöğretim kurumundan mezun olması şarttır.

Açık Öğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girmek istiyorum. LYS’ye katılmam gerekiyor mu?

Açık Öğretim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmeniz için YGS’de herhangi bir puan türünde 140 puan barajını aşmak yeterli.

Şu an bir lisans programına kayıtlıyım. 2008’de ÖSS’de AOBP (0,8 ile çarpılmış) 73,1 olarak hesaplanmıştı. Yeni sınav sistemindeki katsayı hesaplamalarına göre bu yılki tahmini AOBP’m kaç olur?

Mezun olan bir adayın AOBP’si hesaplandıktan sonra artık ömür boyu değişmez. Sınav sistemi değiştiği için sizin durumunuzdaki adayların AOBP’leri yeni sisteme (100-500)’e göre dönüştürülür. Geçmiş yıllarda en yüksek AOBP (0,8 katsayı ile çarpılmış) 80 idi. Yeni puan dönüştürme sisteminde de durumunuz değişmez. Bu sene ise en yüksek AOBP 500×0,15 = 75 puan olacak.

YGS’den 140 barajını geçemedim. Bu durumda vakıf üniversitelerine girebilir miyim?

İster devlet, ister vakıf üniversiteleri olsun öncelikle tercih yapabilmek için meslek yüksekokulları ve bazı lisans programları için 140, lisans programları için de 180 puan barajını aşmak gerekir.

Yetenek sınavlarına girmek için YGS’ye mi, yoksa LYS’ye mi girmek gerekiyor? LYS’de moda tasarım bölümüne girebilir miyim?

Yetenek sınavlarına başvurabilmeniz için YGS’den 140 puan barajını aşmanız yeterli. LYS’ye girmenize gerek yok. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan moda tasarım bölümü bulunuyor. Bu bölümün puan türü kılavuzda YGS-5 puanına göre tercihte bulunmak gerekiyor.


*Rehberlik Uzmanı

19 Temmuz Pazartesi 2010  ~ Eğitim

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: ygs de barajı geçemeyenler tercih yapabilir mi,lys ye girmeden tercih yapabilirmiyim,ygs barajı geçemeyenler tercih,2011 lys puanları düşer mi,barajı geçemeyen tercih yapabilirmi,vakıf üniversitelerine nasıl girilir,yerleştikten sonra kaç puan düşer,2011 üniversite taban puanları düşer mi,barajı geçemeyenler tercih yapabilirmi,ygs 140 nereler,tercih sırasının önemi,2012 ygs barajı geçemeyenler,açıköğretim tercihleri nasıl yapılır 2011,2012 ygs de kaç kişi barajı geçemeyenler,açıköğretim fakültesine nasıl girilir 2011,tercihler neye göre yapılmalı,2012 ygs barajı geçemeyen sayısı,ygs ye girmeden lys ye girilir mi,tercihleri neye göre yapmalıyız,Ygs puanına okul puanı ekleniyormu,140 puanla nereye girebilirim,2011 üniversite puanları düşer mi,2012 ygs kaç kişi barajı geçemedi,ygs 140 puanla nereye girebilirim,ygs mi lys mı onemli,üniversite tercihleri neye göre yapılmalı,uni tercihler nasil degerlendirilir,140 barajı gecen okul puanı,ygs barajı geçemeyenler ne yapmalı,ygs barajı geçmeden özel üniversiteye gidebilir mi,lys barajina bakilirken okul puani eklenmis haline mi bakiliyor,lys sinavina sözelden giren hangi üniversitelere gidebilir,140 asanlara puan geliyor mu,140 barajını aşan adaylar devlet üniversitesi tercih yapabilirler mi,140 barajını aşıp üniversite kazanan kişilere başbakanlık bursu veriliyor mu,140 barajını geçen öğrenciye diploma notu eklenir mi,140 barajını geçtim hangi universitelere gidebilirim,140 barajIyla alan devlet üniversiteleri,140 barajini asan 2 yillik universiteye gidebiliyor mu,140 barajini asanlar lys ye girebilir mi,140 barajini gecemeyen aof başvurabilir mi,140 barajini gecen üniversiteye gider mi,140 barajini gecince alinan besyo unileri,140 barajini geç yurtdisinda oku,140 puan ile egitim fakultesine gidilirmi,140 puan ile nereler gelir,140 puan ustu besyo 2015,140 puanla Besyoya alan üniversiteler,140 puanla düz lise mezunu tercih yapabilirim,140baraji asan sinav tercih,180 barajını geçmeden okula gidilir mi,180 baraji gecemeyen universite okur mu,180 baraji geçemeyen,180 barajini gecemeyenler hangi bolum,180 barajini gecemeyenler hangi yerleri tercih eder,180barajini gectim resim ogretmeni icin hangi üniversiteye girebilirim,2014 üniversiteye nasıl tercih nasıl yapılmalı ?,2014 ygs geçemeyenler üniversiteye gidebilir mi,2015 de 146 ygs puanıy la hangi üniversite ye girilir,2015 ygs de baraji asanlar,2015 ygs sınavdan barajı geçemeyenler düz lise mezunlar için ek kontenjana girebilir mi,30 tercih neye göre yapılmalı,30 tercih yaptım kabul nasıl oluyor,acik liseleri besyoya alıyorlar,acik ogretim puanlarina okul puani ekleniyormu,acikogretim baraj puanı düşükse tercih yapılır mı,acikogretim lisesi 140 barajini asarsa ne yapmali,ayedasa kpss ilemi girilir,barajı gecemeyenler tercih yapabilir mi,Barajı geçemeyen düz liseliler tercih yapabilir mi,barajı geçemeyen meslek liseleri 4 yıl kazanabilir mi,barajı geçemeyen öğrenciler üniye yerleşebilirmi,barajı geçemeyen özel üniversite gidebilirmi,barajı geçemeyen özel üniversiteye gidebilir mi,barajı geçemeyen yetenek sınavına girebiliyor mu,Barajı geçemeyenler ne yapmalı,ygsden çok düşük puanla hangi özel üniversitelere gidebiliriz,başarı sırası ile özel ünv burslu girilebilirmi,besyo 140 taban puan altı alan yerler,Duz lise mezunu baraji gecmeden universteye gider mi,duz lise mezunu ogrencilerin besyo ya gitme hakki,duz liseler 140 puani astiklarinda ne yapmalilar,düz liseli öğrencilerin 180 barajını geçemeyen tercih yapabilir mi? yaparsa hangi meslekleri secebilir,edebiyat fakultesi acik ogretime nasil girilir 2015 te,iki yillik universite 140 gecemeyen,konyada baraji gecemeyenler icin hangi bolumler var,lisede kalmayıp acıköğretime gidilirmi,lys de puansiz bolumlere baraji gecmeden gidilir mi,lys için verilen tercihler nasıl değerlendiriliyor,lys sinavindan hangi universitelere gidebilirim,matematik yapmadan edebiyat barajı geçilir mi,meslek lisesi 140 puan la universiteye gidermi,meslek lisesi nasıl gidecek universiteye,neye göre tercih yapılmalı,osym aof tercihleri nasil degerlendirilir,osym barajini gecemeyenler 4 yillik aciktan nasil yapar,sozel ygs barajini gecen lys esite girebiliyormu,tercih neye göre yapılacak,tercih yapmadan özel üniversiteye gidilir mi,tercihte kaç üniversite yazılır

YORUM YAP

 1. ezgi kılıç diyor ki:

  ygs den 180 barajını geçtim diyelim. lys 3 e girerek edebiyat bölümünü kazanabilmem yeterlı mi yoksa lys 1 2 veya 4 e girmem gerekıyor mu?

 2. emine diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum.bölümüm ygs 5 den aliyo fakat ben sadece türkçe ve sosyal bölümünü yaptım ygs 3 ve ygs 4 puanlarım bölümüme girmeme yetiyo fakat ygs 5 den alıyo tercih yapsam yerleşemezmiyim illa matemetik yapmam gerekiyomu ? cevaplarsanız sevinirim.

 3. yasemin diyor ki:

  Merhaba ,ben sözel öğrencisiyim ama tercihimi dil bölümünden bir meslekten yana kullanmak istiyorum. Bunun için lysnin sözel sınavına girmem yeterli mi ? Yoksa Dil sınavına girmem mi gerekiyor ?

 4. sedef diyor ki:

  slm, ben bir sene önce tercih yaptım ama şimdi uzaktan eğitim olarak sağlık okuyorum bu bölümü istemiyorum aslen meslek lisesi çıkışlıyım bu sene sınava da girmedim önce ki puanımla şimdi iki yıllık bi bölüm tercih edebilir miyim lütfen yardım edin !!!!!!!!!

 5. YARCAN diyor ki:

  Slm hocam ya birşey soracaktım ygs de 140barajını aşan biri açık öğretim değilde normal bir üniversiteye yerleşebilirmi meslek çıkışlı değil ama seçeceği bölüm ise bilgisayar operatörü lütfen yardımcı olurmusunuz Tskler.

 6. bahar diyor ki:

  ben meslek lisesiyim 14o barajını aşamadım hiç bir üniversiteye giremeyecekmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz

 7. Burcu diyor ki:

  Mrb. Ben düz Lise mezunuyum. Ygs barajı geçemedm ama 140 üzeri puanım var. Acaba normal bi üniversiteye Gitme Şansım Varmı. Ve varsada Hangi Bölümler Hangi Üniversiteler Olabilir. Eğer Cok Uzun olursa İstanbuldaki gidebilecegim Üniversiteleride Yazabilirsiniz.En kısa sürede Yazarsanız cok sevinecegim. Bu bilgilere İhtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim..

 8. ibrahim diyor ki:

  mrb ben ibrahim. düzlise mezunuyum. ygsden ham 146 aldım. acaba besyö nün yetenek sınavlarına girebilir miyim*

 9. merve diyor ki:

  mrb benim ygs sıralamam 140 bin okuldan 40 puan gelecek sizce sıralamam ne kadar oynar ??

 10. melis diyor ki:

  meraba ben mfden barajı geçemedm ama yüzdelik sıram bölümleri tutuyor tmden geçtim ama ben mfden yapmak istiyorum mfden 180 barajı geçmeden gitmek varmı??????????????????????

 11. şirin sıla diyor ki:

  Merhaba ygs-5 puanım 264,348.İstediğim bölüm mimari restorasyon.Tercihlerimi puan sıralamasına göre değil de,en çok istediğim üniversitelere göre yapmak istiyorum.İlk Yıldız teknik,sonra Fatih Sultan Mehmet Vakıf üni. % 100 bursludan,burssuza kadar,sonra aynı şekilde Aydın ve Beykent üniversiteleri.Bu şekilde bir tercih doğru olur mu,lütfen yardımcı olur musunuz?

 12. busra diyor ki:

  ben ıstek sırama gore tercıh yaptım basarı sıramı gözönünde tuttum acaba dogrumu yaptım aralıklarımı ayarladım

 13. bulut diyor ki:

  ygs puanım 120 lysden sonra diploma puanı ekleniyor diyorlar acaba bu bilgi doğrumu diploma puanım 2.62

 14. elif diyor ki:

  ben meslek lisesi mezunuyum ygs sınavına girdim ek puanım geldi ve başarı puanım 40 bin oldu ben bu başarı sırasınımı dikkate alıp tercih yapıcam


Eğitim    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir gazi antep motor kazası mobese enson,son dk haberleri kücuk yasda evlenen lerin cezaları afmı olacak,kazada parçalanan insanlar,sporcu olmak için hangi liseye gitmeliyim,niksar devlet gizem tanrıkulu,Altlarına kilot giymeyen kadınlar vidioları,emekli eşlerden biri ölürse,Liseli kizlarin cepten pedava ciplak foturaflar,ankarada göztiki tedavisi,Kayseride et fıyatları,adana ulaştırma bakanlığı n 2015da taşeron işçiler,eşi çalışmayan emekli memura aile yardımı,günde kaç kez tuvalete çıkmak normaldir,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,şimdi selçukta deprem oldumu,turkiyede alman pilakali araba satilik,16 bin liraya toyata alabilirmiyim,vadeli otomobil konya,sok gazetesi resimleri,konuşurken sesin geri gelmesi,konyada telefon disli yapan varmi,muhur resımlerı,seçim öncesi vergi af çıkar,karacabeyde olan trafik kazası,yeni torba yasada fahri kko ler var mi
83