Vekil öğretmenler ne kadar alacak?

Reklamlar
KPSS’deki iddialar nedeniyle öğretmen atamalarını erteleyen MEB, yürütülen soruşturmaların uzaması halinde oluşacak öğretmen açığını vekil öğretmenlerle giderecek. Peki vekil öğretmenler ne kadar maaş alacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) iddialar nedeniyle öğretmen atamalarını erteleyen Milli Eğitim Bakanlığı, yürütülen soruşturmaların uzaması halinde oluşacak öğretmen açığını ücretli öğretmenlik uygulamasıyla gidermeyi planlıyor.
MEB, KPSS’ye yönelik iddialarla ilgili durum netleşinceye kadar 31 Ağustos 2010’da yapılması planlanan öğretmen atamalarını ertelemişti. Yeni eğitim-öğretim yılının 20 Eylül’de başlayacak olması ve durumun bu tarihten önce netlik kazanmaması okullarda öğretmen açığının nasıl kapatılacağı sorusunu gündeme getirdi.
KPSS ile ilgili soruşturmaların tamamlanmasını bekleyen Bakanlık, eğer süreç 20 Eylül’den sonraya sarkarsa ”ücretli öğretmenlik” sistemini uygulamaya koyacak.
Bu çerçevede il milli eğitim müdürlükleri, öğretmen ihtiyaçlarını ücretli öğretmenlik yoluyla giderecek. Uzun yıllardır zaman zaman öğretmen açığının giderilmesi amacıyla uygulanan bu sistemin yasal dayanağını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 89. maddesi oluşturuyor.
Söz konusu maddede, ”Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve akademi (Askeri akademiler dahil), okul kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda vb. kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir” hükmü yer alıyor.
Bu hüküm çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı ”Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar”da, ders ücreti karşılığı görevlendirmelerle ilgili olarak bazı kurallar belirlendi.
-AYLIK 842 TL-
Millİ Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar’a göre, öğretmen sayısının yetersiz olması halinde yükseköğrenim görmüş kişiler ücretli öğretmenlik yapabiliyor.
Bu karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar; resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebiliyor.
İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden resmi görevi bulunanlara haftada 10, resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi yaptırılabiliyor.
Ücretli öğretmen görevlendirme işlemleri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılıyor. Görevlendirilenlerin 7,5 saati 1 gün hesabıyla değerlendirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkilendiriliyor.
Görevlendirilenlerin birim ek ders ücreti tutarı brüt 8.32 TL, net: 7.02 TL olarak hesaplandı. Bunlardan haftada 30 saat ders okutanların bir ayda alacağı net ücret 842.4 TL’yi buluyor. Bu konumda olanların o aya ilişkin sigorta kesintisi de 16 gün üzerinden işlem görüyor.
AA

2 Eylül Perşembe 2010  ~ Eğitim

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: denizli ücretli öğretmenlik başvuruları 2011,pendik meb ücretli öğretmenlik,yedek öğretmenlik,denizli meb ücretli öğretmenlik,2011 ücretli öğretmen ders ücreti,ücretli öğretmenlik maaşları 2012,usta öğretici maaşları 2011,ücretli öğretmen ders ücreti 2011,konya komek öğretmenlik başvurusu,2011-2012 ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK,ücretli öğretmen ders saat ücreti 2011,ücretli öğretmenlik başvuruları 2012 izmir,ücretli öğretmenlik başvuruları 2011 konya,okul öncesi usta öğreticilerin son durumu 2011,komek öğretmenlik başvurusu,usta öğretici ders ücreti 2011,usta öğreticilerle ilgili son haberler 2011,denizli milli eğitim müdürlüğü ücretli öğretmenlik,komek öğretmen maaşları,konya komek öğretmen maaşları,denizli milli eğitim ücretli öğretmenlik ucreti,kpnya komek maaslari,konya komek usta öğretici maaşları 2015,konya komek usta öğretici maaşları,konya komek öğretmenleri ne kadar maaş alır,konya komek öğretmen ücretleri,denizli vekil öğretmenlik başvuruları 2012,hafta sonu ek ders ucreti usta ogretici icinde gecerlimidir,hafta sonu Komek Öğretici ders saatı nekadar alacak,komek maaslari,komek maaşları,komek ogretmen ucretleri,komek ögretmen ücreti,komek öğretmen maaşları ne kadar,komek öğretmen ücreti ne kadar,komek öğretmen ücretleri ne kadar,komek usta öğretici maaşları,komekte kadro varmı,konya komek ogret,konya komek ogretmen maaslar,2015 eylulde usta ogreticinin ders ucreti ne kadar

YORUM YAP

  1. bolat diyor ki:

    ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO VERİLSİN İMZA KAMPANYASI


Eğitim    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler şereflikoçhisar yolunda trafik kazası,hatim suren tv kanalları,rizeli turbanli evlencek bayanlar,bırının yerıne ehlıyet sınavına gırmenın cezası,suna ilgin,İnek tana destekleri yattımi,yeşil kartlı olanlar,antalya\da bombalı eylem 2016,memur emeklisine promosyon,d sınıfı kuran kursu hocalık maasi,markantalya acilis saatleri,barış yurtçu vikipedi,tivitir,Arnavutköy Deki tavuk ciftlikleri,2016 sehit gazi havaalani vip den gecis,bulgaristanda öğretmen olma şartları,bağcılar cinayet haberleri,askerlik düşüyor mu,ankara son dakika cinayetleri,gaziantep orusbulari,satın alınan bir elektronik cihazın iadesi,nihat hatipoglu kiminle evli,kilotsuz görüntüleri,diyarbakir memorial radyoterapi ucreti,turbanli azgin ev hanimlari foto
84