Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilir

Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilir

Reklamlar
Aldığınız bir ürünü 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebilirsiniz. Ama çoğu insan ürün değiştirme ya da iade etme sürecindeki teknik ayrıntılardan haberdar değil.

Zeynep Kaçmaz’ın haberi

Bu da ihtarname süresinin geçirilmesine ve yasal hakkın kullanılamamasına sebep oluyor.

Türkiye’de tüketici bilinci son yıllarda hızla gelişiyor. Ancak ürün değiştirme ya da geri iade etme sürecinde bazı teknik ayrıntılar bilinmediği için sıkıntı yaşanabiliyor.

Bunlardan biri de halk arasında uyarı belgesi olarak bilinen ihtarname. Tüketiciler aldığı ürün ve hizmetle ilgili değişim, iade gibi taleplerini firmaya ihtarname veya iadeli taahhütlü mektup göndererek yasal hakkını kullanabiliyor.

Ancak bu hakkın belirli bir süre içinde kullanılması gerekiyor. Bu kurala riayet etmeyen birçok tüketici ise para iadesi, ürün değişimi gibi haklarından mahrum kalıyor.

Kaymakamlıkların bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyetleri ihtarname süresini geçiren tüketicilerin talebini işleme koyamıyor.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hukuksal girişimlerde bulunabilmek için ihtarnamenin en kısa zamanda çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Tüketici kapıdan satış yöntemiyle satın aldığı bir ürünü, 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebiliyor.

Vatandaş ayrıca malın teslimi tarihinden itibaren 30 gün içerisinde üründeki ayıbı satıcıya bildirebiliyor.

Tüketici bu durumda bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız olanıyla değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi haklarını kullanabiliyor.

İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği, vatandaşların bu haklarını bilmedikleri için yetkili firmaya ihtarname çekmediklerini ve mağdur olduklarını dile getiriyor.

Küçükçekmece Tüketici Sorunları Hakem Heyeti yetkilileri, vatandaşların haklarını şikâyete geldikleri zaman öğrendiklerini söylüyor.

Yetkililer şu uyarılarda bulunuyor: “Halkımız zamanında ihtarname çekmediği için bazı haklarını kaybediyor.

Bize başvuran bir tüketici, satın aldığı mobilyanın çizik olduğunu fark etmiş ancak bugün yarın değiştiririm diyerek 30 gün süresini doldurmuş.

Bu süre sonunda ilgili firmaya ihtarname gönderdi. Eğer bu tüketici, çiziği fark eder etmez ihtarname çekseydi yetkili firma hemen bu mobilyayı yenisiyle değiştirmek şartıyla geri alacak veya para iadesi yapacaktı.

Tüketici şimdi ancak bu mobilyaların tamiratını isteyebilecek.”

İhtarname ÇEKERKEN nelere dikkat edilmeLi?

İhtarname; vatandaşın şikâyetini açık ve net bir şekilde yazmasıyla oluşuyor. Bunun yanında ihtarnamede alınan ürünün ismi, cinsi, alındığı tarih ve şikâyetçinin iletişim bilgilerinin de eksiksiz bulunması gerekiyor.

Sorun ve istekler açık ve net bir şekilde belirtildikten sonra ihtarname, yetkili firmaya faks veya posta yoluyla gönderilir.

Ayrıca İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği yetkilileri, ihtarnamede talep kısmının iyi bir şekilde belirtilmesi gerektiğini vurguluyor.

İhtarname çekilirken genellikle talep kısmının yazılması unutuluyor. İhtarnamede esas önemli olan ilgili firmadan ne hak talep ettiğindir.

Eğer bu istek belirtilmezse ilgili firma bu durumu lehine kullanabiliyor. Yani ihtarnamede belirtmediğiniz halde ürün iadesi isteseniz dahi firma malın tamiratını isteyebilir.

Bu nedenle mutlaka ihtarnamede talebin yazılması unutulmamalı.

Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise ihtarnamenin gönderildiğine dair postane tarafından verilen kâğıdın saklanması.

İlgili firma ya da kişi, ihtarnameye cevap vermezse tüketici dava açma hakkını kullanabiliyor.

15 Temmuz Perşembe 2010  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: ürün iade süresi,tüketici hakları ürün iade şartları,alınan malın iadesi,tüketici hakları iade şartları,tüketici hakları ürün iadesi,aldığım ürünü kaç gün içinde iade edebilirim,ürün iadesi tüketici hakları,ürün iade şartları tüketici hakları,kapıdan satış iade,alınan ürünün iade süresi,satın alınan malın iadesi,cep telefonu iade şartları,ürün iade hakkı,satın alınan ürünün iade süresi,alınan bir ürünün iade süresi,tüketici hakları iade süresi,alınan mal kaç gün içinde iade edilir,a101 ürün iade,ürün değişim şartları,a101 ürün iade şartları,satın alınan ürünün iadesi,alınan ürün kaç günde değiştirilir,cep telefonu iade süresi,a101 ürün iade süresi,para iadesi şartları,ürün değişim süresi,internetten alınan malın iadesi,para iadesi tüketici kanunu,tüketici hakları mal iadesi,tüketici hakları ürün iade süresi,mal iade süresi,tüketici ürün iade şartları,tüketici hakları para iadesi,aldığımız ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,ürün geri iade süresi,yeni alınan ürünün iadesi,mobilya iadesi,alınan malın 15 gün içinde iadesi,alınan malın geri iadesi,ayıpsız malın iadesi tüketici hakları,tüketici kanunu iade şartları,aldığımız bir ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,alınan malın iade hakkı,tüketici hakları iade koşulları,yasal iade süresi,satın alınan ürün kaç gün içinde iade edilir,tüketici hakları değişim süresi,bir ürün kaç gün içinde iade edilir,ürün değiştirme hakkı,tüketici hakları iade,alınan malın 7 gün içinde iadesi,mal iadesi,alınan malın iade süresi,a101 iade,ürün iadesinde tüketici hakları,7 gün içinde iade,tüketici haklarına göre aldığımız ürünü kaç günde iade ederiz,mal iadesi tüketici hakları,satılan malın iadesi,alınan malın iade şartları,tüketici hakları iade hakkı,ürün değiştirme süresi,ürün iade şartları,tüketici hakları cep telefonu iade,7 gün içinde iade hakkı,satıcı hakları,tüketici hakları ayıplı ürün iadesi şartları,a101 iade koşulları,alınan ürünün geri iadesi,tüketici hakları ürün iade,kapıdan satışlarda iade,malı iade hakkı,bir ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,mal iade hakkı,a101 iade işlemleri,a101 ürün iadesi,ayıplı mal iade süresi,ürün iade etme hakkı,alınan ürün kaç günde iade edilir,tüketici hakları geri iade,a101 geri iade,a101 ürün değişimi,a101 telefon iade,a101 ürün iade koşulları,a101 elektronik iade,gratis iade koşulları,a 101 iade,a101 iade süresi,a101 koşulsuz iade,a101 urun iade,gratis ürün değişimi,pazardan alinan mal i geri iade nasil edebilirim,a101 ürün iade süresi kaç gün,a 101 ürün iade,kilim mobilya iade şartları,metro market iade koşulları,a101 para iadesi,a101 de ürün iadesi,carrefour iade almıyor,tüketici haklari geriiadesi


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler hindi dişi mi erkek mi,tarsus son dakika ölüm haberleri,ankara ulucanlar cezaevi müzesi,bilal tavlak kimdir,yeşil kartlılara para yardımı 2016,tangası gözüken kadınlar,sokgazetesimagazin,açık kadınlar resmi,işkur çalışanlarına kadro varmı 2015,93 dogan slx sigorta parasi nekadar,yumurta fiyatları bim,adalet bakanliginda hukumlulere yeni bilgiler 2016,erdoğan bugün nerede miting yapacak,boğa burcu erkeği nasıl kadınlardan hoşlanır uzmantv,torba yasa kyk borcu,duz lise mezunları kpssde nereleri tercih edebilir,bahce kati daire alinirken nelere dikkat edilir,yeni haber bagkur tescil paket,fahri hocalara kadro varmı,yeni haber bagkur paket,kabede cenaze,Mersin demirtaşta uyuşturucu satılıyor polis bassın artık,trafikten men araca cekme belgesi aliniyor mu,doğuda askerlik yapanlara erken terhis 2016,ahmet davutoglu anneler gunu suprizi ne 2016
81