Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilir

Reklamlar

Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilirAldığınız bir ürünü 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebilirsiniz. Ama çoğu insan ürün değiştirme ya da iade etme sürecindeki teknik ayrıntılardan haberdar değil.

Zeynep Kaçmaz’ın haberi

Bu da ihtarname süresinin geçirilmesine ve yasal hakkın kullanılamamasına sebep oluyor.

Türkiye’de tüketici bilinci son yıllarda hızla gelişiyor. Ancak ürün değiştirme ya da geri iade etme sürecinde bazı teknik ayrıntılar bilinmediği için sıkıntı yaşanabiliyor.

Bunlardan biri de halk arasında uyarı belgesi olarak bilinen ihtarname. Tüketiciler aldığı ürün ve hizmetle ilgili değişim, iade gibi taleplerini firmaya ihtarname veya iadeli taahhütlü mektup göndererek yasal hakkını kullanabiliyor.

Ancak bu hakkın belirli bir süre içinde kullanılması gerekiyor. Bu kurala riayet etmeyen birçok tüketici ise para iadesi, ürün değişimi gibi haklarından mahrum kalıyor.

Kaymakamlıkların bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyetleri ihtarname süresini geçiren tüketicilerin talebini işleme koyamıyor.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hukuksal girişimlerde bulunabilmek için ihtarnamenin en kısa zamanda çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Tüketici kapıdan satış yöntemiyle satın aldığı bir ürünü, 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebiliyor.

Vatandaş ayrıca malın teslimi tarihinden itibaren 30 gün içerisinde üründeki ayıbı satıcıya bildirebiliyor.

Tüketici bu durumda bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız olanıyla değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi haklarını kullanabiliyor.

İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği, vatandaşların bu haklarını bilmedikleri için yetkili firmaya ihtarname çekmediklerini ve mağdur olduklarını dile getiriyor.

Küçükçekmece Tüketici Sorunları Hakem Heyeti yetkilileri, vatandaşların haklarını şikâyete geldikleri zaman öğrendiklerini söylüyor.

Yetkililer şu uyarılarda bulunuyor: “Halkımız zamanında ihtarname çekmediği için bazı haklarını kaybediyor.

Bize başvuran bir tüketici, satın aldığı mobilyanın çizik olduğunu fark etmiş ancak bugün yarın değiştiririm diyerek 30 gün süresini doldurmuş.

Bu süre sonunda ilgili firmaya ihtarname gönderdi. Eğer bu tüketici, çiziği fark eder etmez ihtarname çekseydi yetkili firma hemen bu mobilyayı yenisiyle değiştirmek şartıyla geri alacak veya para iadesi yapacaktı.

Tüketici şimdi ancak bu mobilyaların tamiratını isteyebilecek.”

İhtarname ÇEKERKEN nelere dikkat edilmeLi?

İhtarname; vatandaşın şikâyetini açık ve net bir şekilde yazmasıyla oluşuyor. Bunun yanında ihtarnamede alınan ürünün ismi, cinsi, alındığı tarih ve şikâyetçinin iletişim bilgilerinin de eksiksiz bulunması gerekiyor.

Sorun ve istekler açık ve net bir şekilde belirtildikten sonra ihtarname, yetkili firmaya faks veya posta yoluyla gönderilir.

Ayrıca İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği yetkilileri, ihtarnamede talep kısmının iyi bir şekilde belirtilmesi gerektiğini vurguluyor.

İhtarname çekilirken genellikle talep kısmının yazılması unutuluyor. İhtarnamede esas önemli olan ilgili firmadan ne hak talep ettiğindir.

Eğer bu istek belirtilmezse ilgili firma bu durumu lehine kullanabiliyor. Yani ihtarnamede belirtmediğiniz halde ürün iadesi isteseniz dahi firma malın tamiratını isteyebilir.

Bu nedenle mutlaka ihtarnamede talebin yazılması unutulmamalı.

Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise ihtarnamenin gönderildiğine dair postane tarafından verilen kâğıdın saklanması.

İlgili firma ya da kişi, ihtarnameye cevap vermezse tüketici dava açma hakkını kullanabiliyor.

15 Temmuz Perşembe 2010  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: ürün iade süresi,tüketici hakları ürün iade şartları,alınan malın iadesi,tüketici hakları iade şartları,tüketici hakları ürün iadesi,aldığım ürünü kaç gün içinde iade edebilirim,ürün iade şartları tüketici hakları,ürün iadesi tüketici hakları,kapıdan satış iade,satın alınan malın iadesi,alınan ürünün iade süresi,cep telefonu iade şartları,ürün iade hakkı,alınan bir ürünün iade süresi,satın alınan ürünün iade süresi,tüketici hakları iade süresi,alınan mal kaç gün içinde iade edilir,ürün değişim şartları,satın alınan ürünün iadesi,alınan ürün kaç günde değiştirilir,cep telefonu iade süresi,para iadesi şartları,ürün değişim süresi,internetten alınan malın iadesi,para iadesi tüketici kanunu,tüketici hakları mal iadesi,tüketici hakları ürün iade süresi,tüketici ürün iade şartları,mal iade süresi,aldığımız ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,tüketici hakları para iadesi,ürün geri iade süresi,yeni alınan ürünün iadesi,alınan malın 15 gün içinde iadesi,alınan malın geri iadesi,mobilya iadesi,ayıpsız malın iadesi tüketici hakları,tüketici kanunu iade şartları,aldığımız bir ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,yasal iade süresi,alınan malın iade hakkı,tüketici hakları iade koşulları,satın alınan ürün kaç gün içinde iade edilir,tüketici hakları iade,tüketici hakları değişim süresi,bir ürün kaç gün içinde iade edilir,ürün değiştirme hakkı,mal iadesi,alınan malın 7 gün içinde iadesi,alınan malın iade süresi,tüketici haklarına göre aldığımız ürünü kaç günde iade ederiz,satılan malın iadesi,7 gün içinde iade,ürün iadesinde tüketici hakları,alınan malın iade şartları,mal iadesi tüketici hakları,tüketici hakları iade hakkı,ürün iade şartları,ürün değiştirme süresi,tüketici hakları cep telefonu iade,7 gün içinde iade hakkı,alınan ürünün geri iadesi,satıcı hakları,tüketici hakları ayıplı ürün iadesi şartları,kapıdan satışlarda iade,malı iade hakkı,tüketici hakları ürün iade,bir ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,tüketici hakları geri iade,ürün iade etme hakkı,alınan ürün kaç günde iade edilir,mal iade hakkı,ayıplı mal iade süresi,a101 ürün iade şartları,a101 ürün iade süresi,a101 ürün iade,tüketici haklari geriiadesi,carrefour geri iade,kilim mobilya iade şartları,malın iadesi tüketici hakları,beyaz esya kac gunde iade olur,carrefour elektronik eşya iade,carrefour ürün iade,a101 den aldıgım tv iade edebilirmiyim,kilim mobilya urun iade,suriyeliler iyade edilecekmi,gratis iade koşulları,mal alımlarında iade süresi tüketici derneğine göre ne kadar,a101 urun iadesi,a101 ürün değişimi,a101 ürün iadesi,a101 başka marketin malını iade alırmı,A101 de defolu urun,a101 iade nasıl yapılır,a101 iade politikası,a101 iade suresi,a101 iade süresi,yeni ürün alımlarında geri iade süresi,alınan bir malın iade süresi,Alınan elektronik bir cihazın iadesi kaçgün sonra gerçekleşir


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir 65yas maasi kimler alir esi sigortali alirmi,barajı geçemeyenler hangi mesleklerı seçebilir,orospu karım,syalı tıravesti,musta deprem oldu mu şimdi,algida cubuklarinda bedava nasil olur,askerliğin düşmesi ile ilgili son dakika haberleri,ozgecan aslanin sevgilisi,yabancilara af ciktimi 2015,dini haber duyurular,foks haberlerde faruk celik 5 ay 29 gunluk işçiler,ithal dana fiyatları 2015,hobby dondurma bedava çubuğu nasıl 2015,Batman baraj,2015 tayyib mayis ayinda verecegi mujde,belediye işçisine kadro varmı yeni haber,hacdan kargo gönderme fiyatları,dün hangi ünlü öldü,Alanya genelev numaraları,devrim nas öldü mü,fenerbahce yenildiyi en buyuk skor,gürsel tekin alevimidir,boğaların ciftleşmesi,2015 yilinda mahkumla,en son cıkan ceza indirimi
80