Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilir

Reklamlar

Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilirAldığınız bir ürünü 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebilirsiniz. Ama çoğu insan ürün değiştirme ya da iade etme sürecindeki teknik ayrıntılardan haberdar değil.

Zeynep Kaçmaz’ın haberi

Bu da ihtarname süresinin geçirilmesine ve yasal hakkın kullanılamamasına sebep oluyor.

Türkiye’de tüketici bilinci son yıllarda hızla gelişiyor. Ancak ürün değiştirme ya da geri iade etme sürecinde bazı teknik ayrıntılar bilinmediği için sıkıntı yaşanabiliyor.

Bunlardan biri de halk arasında uyarı belgesi olarak bilinen ihtarname. Tüketiciler aldığı ürün ve hizmetle ilgili değişim, iade gibi taleplerini firmaya ihtarname veya iadeli taahhütlü mektup göndererek yasal hakkını kullanabiliyor.

Ancak bu hakkın belirli bir süre içinde kullanılması gerekiyor. Bu kurala riayet etmeyen birçok tüketici ise para iadesi, ürün değişimi gibi haklarından mahrum kalıyor.

Kaymakamlıkların bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyetleri ihtarname süresini geçiren tüketicilerin talebini işleme koyamıyor.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hukuksal girişimlerde bulunabilmek için ihtarnamenin en kısa zamanda çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Tüketici kapıdan satış yöntemiyle satın aldığı bir ürünü, 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebiliyor.

Vatandaş ayrıca malın teslimi tarihinden itibaren 30 gün içerisinde üründeki ayıbı satıcıya bildirebiliyor.

Tüketici bu durumda bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız olanıyla değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi haklarını kullanabiliyor.

İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği, vatandaşların bu haklarını bilmedikleri için yetkili firmaya ihtarname çekmediklerini ve mağdur olduklarını dile getiriyor.

Küçükçekmece Tüketici Sorunları Hakem Heyeti yetkilileri, vatandaşların haklarını şikâyete geldikleri zaman öğrendiklerini söylüyor.

Yetkililer şu uyarılarda bulunuyor: “Halkımız zamanında ihtarname çekmediği için bazı haklarını kaybediyor.

Bize başvuran bir tüketici, satın aldığı mobilyanın çizik olduğunu fark etmiş ancak bugün yarın değiştiririm diyerek 30 gün süresini doldurmuş.

Bu süre sonunda ilgili firmaya ihtarname gönderdi. Eğer bu tüketici, çiziği fark eder etmez ihtarname çekseydi yetkili firma hemen bu mobilyayı yenisiyle değiştirmek şartıyla geri alacak veya para iadesi yapacaktı.

Tüketici şimdi ancak bu mobilyaların tamiratını isteyebilecek.”

İhtarname ÇEKERKEN nelere dikkat edilmeLi?

İhtarname; vatandaşın şikâyetini açık ve net bir şekilde yazmasıyla oluşuyor. Bunun yanında ihtarnamede alınan ürünün ismi, cinsi, alındığı tarih ve şikâyetçinin iletişim bilgilerinin de eksiksiz bulunması gerekiyor.

Sorun ve istekler açık ve net bir şekilde belirtildikten sonra ihtarname, yetkili firmaya faks veya posta yoluyla gönderilir.

Ayrıca İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği yetkilileri, ihtarnamede talep kısmının iyi bir şekilde belirtilmesi gerektiğini vurguluyor.

İhtarname çekilirken genellikle talep kısmının yazılması unutuluyor. İhtarnamede esas önemli olan ilgili firmadan ne hak talep ettiğindir.

Eğer bu istek belirtilmezse ilgili firma bu durumu lehine kullanabiliyor. Yani ihtarnamede belirtmediğiniz halde ürün iadesi isteseniz dahi firma malın tamiratını isteyebilir.

Bu nedenle mutlaka ihtarnamede talebin yazılması unutulmamalı.

Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise ihtarnamenin gönderildiğine dair postane tarafından verilen kâğıdın saklanması.

İlgili firma ya da kişi, ihtarnameye cevap vermezse tüketici dava açma hakkını kullanabiliyor.

15 Temmuz Perşembe 2010  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: ürün iade süresi,tüketici hakları ürün iade şartları,alınan malın iadesi,tüketici hakları iade şartları,tüketici hakları ürün iadesi,aldığım ürünü kaç gün içinde iade edebilirim,ürün iade şartları tüketici hakları,ürün iadesi tüketici hakları,kapıdan satış iade,alınan ürünün iade süresi,satın alınan malın iadesi,cep telefonu iade şartları,ürün iade hakkı,satın alınan ürünün iade süresi,alınan bir ürünün iade süresi,tüketici hakları iade süresi,ürün değişim şartları,alınan mal kaç gün içinde iade edilir,satın alınan ürünün iadesi,alınan ürün kaç günde değiştirilir,cep telefonu iade süresi,para iadesi şartları,ürün değişim süresi,internetten alınan malın iadesi,para iadesi tüketici kanunu,tüketici hakları ürün iade süresi,tüketici hakları mal iadesi,tüketici ürün iade şartları,mal iade süresi,tüketici hakları para iadesi,aldığımız ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,mobilya iadesi,ürün geri iade süresi,yeni alınan ürünün iadesi,ayıpsız malın iadesi tüketici hakları,alınan malın 15 gün içinde iadesi,alınan malın geri iadesi,yasal iade süresi,tüketici hakları iade koşulları,tüketici kanunu iade şartları,aldığımız bir ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,alınan malın iade hakkı,bir ürün kaç gün içinde iade edilir,satın alınan ürün kaç gün içinde iade edilir,tüketici hakları iade,tüketici hakları değişim süresi,ürün değiştirme hakkı,mal iadesi,alınan malın 7 gün içinde iadesi,alınan malın iade süresi,7 gün içinde iade,mal iadesi tüketici hakları,tüketici haklarına göre aldığımız ürünü kaç günde iade ederiz,ürün iadesinde tüketici hakları,satılan malın iadesi,alınan malın iade şartları,ürün değiştirme süresi,ürün iade şartları,tüketici hakları iade hakkı,tüketici hakları cep telefonu iade,tüketici hakları ayıplı ürün iadesi şartları,7 gün içinde iade hakkı,alınan ürünün geri iadesi,satıcı hakları,bir ürünü kaç gün içinde iade edebiliriz,kapıdan satışlarda iade,tüketici hakları ürün iade,a101 ürün iade şartları,malı iade hakkı,alınan ürün kaç günde iade edilir,ayıplı mal iade süresi,mal iade hakkı,a101 ürün iade süresi,ürün iade etme hakkı,tüketici hakları geri iade,a101 ürün iade,a101 ürün değişimi,metro market iade koşulları,tüketici haklari geriiadesi,gratis iade koşulları,kilim mobilya iade şartları,pazardan alinan mal i geri iade nasil edebilirim,carrefour geri iade,a101 telefon iade,A101 ürün iade yapılırmı,a101 ürün iadesi,beyaz esya kac gunde iade olur,malın iadesi tüketici hakları,suriyeliler iyade edilecekmi,a 101 den aldigimiz urunu ger verebulirmuyi,a 101 telefon aldık geri iade mümkünmü,mal alımlarında iade süresi tüketici derneğine göre ne kadar,a101 den aldıgım tv iade edebilirmiyim,kilim mobilya urun iade,sok market elektronik iade prosuduru,a101 iade süresi,a101 para iadesi,a101 urun iade,gratis ürün değişimi,kucuk ev aletleri iade edilebilirmi


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir ölmüş insan görüntüleri,hadise etek altı foto galeri resim,bir öğretmen hoşlandığını nasıl belli eder,kucukbas hayvanlarin kilo fiyati,milletvekilinin seçilme şartları nelerdir kaç oyla seçilir,brazilyali iri popolu kizin fotosu,müge anlı sevgi aslan cinayeti katili bulundumu,suriye oruspu su,iki b gebzedeki durumune,gkk ilgili son dakika haber,Telefonda konuşurken sesinin yankılanması,hasta danışmanı maaşları,baskentte arabasını yakmak isteyen kişi,karısını paylasanlar facebook,denizli kosgeb esnaf kredileri,hastaneler kaçta kapanıyor,denizli buldanda kaza,bagimsiz milletvekili secilme sartlari,ikibe gebzedeki durumune,asker lık dusmwsı ıle son haberler,dijital ehliyet basvurusu,orhan simsege kac yil hapis cerzasi verildi,gobekli erkekler icin keten gomlek,çankırı granit fabrikası işçi alımı,seçim barajı nasıl hesaplaniyor
79