Borçlulara 10 soruda mali af ayrıntısı!

Reklamlar
Cumhuriyet tarihinin en büyük af seferberliği başladı. Vatandaşın elektrik, su, vergi, prim gibi devlete olan borçlarına kolaylık getiren yasa çıktı. Başvuru için iki aylık süre tanındı. İşte 10 soruda mali af

Neşe Karanfil’in haberi
Torba yasanın içinde yer alan ve vatandaşların devlete ve bazı özel kurumlara olan borçlarına kolaylık getiren tasarı TBMM’de kabul edildi.
Yasanın uygulanmasına dair Maliye de hazırlıklarını hızlandırdı. Öncelikle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu cuma Antalya’da vergi dairesi başkanlarıyla bir araya gelecek ve torba tasarının ne getirdiğine ilişkin mesajlar verecek.
Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından mükelleflere e-mail ortamında mektup gönderilecek.
Şimşek’in kendi imzasıyla gönderilecek mektupla, “Böyle bir düzenleme yapıldı, yasayla haklarınız şunlar” diye bir bildirimde bulunulacak.
Hafta sonları vatandaşların alışveriş merkezlerine gittiği düşüncesiyle ‘maliye masası’ kurulacak. Ayrıca illerde bilgilendirme toplantıları yapılacak.
Yeniden yapılandırma paketi ile ilgili aktif bir tanıtım politikası izlenmesi planlanıyor. Öncelikli hedef, paketin temel amacının ne olduğu ve neler getirdiği konusunda mükellefleri bilinçlendirmek. Bu nedenle de broşürler hazırlanacak.
Pakette yer alan düzenlemelere ilişkin ayrı ayrı broşürler basılacak. Matrah arttırımı için ayrı, vergi borcu için ayrı broşürler olacak.
Borcunuz nasıl yapılanacak?

Tasarı ile borcun tüm ceza ve faizi silinecek. Anapara yapılandırılacak. Örneğin; 2003’te 1000 TL borcu olan vatandaş bugün 31 bin TL ödemek zorunda. Yeni düzenleme ile bu borç şu şekilde yapılanacak: Gecikme zam ve faizi olan 30 bin liranın tamamı siliniyor.
Bunun yerine 2003’ten bugüne kadar geçen sürede borç miktarına 2005’e kadar TÜFE, 2005’ten sonra ise ÜFE eklenecek. Borca enflasyonun eklenmesi ile ana borç miktarı yıllık yüzde 10 artacak. Yani toplamda ana borç yüzde 70 artacak. Böylelikle ödenmesi gereken borç miktarı 1700 TL olacak.
Vatandaş, 31 bin TL yerine 1700 TL ödeyerek borcunu sıfırlayacak. Bu borç peşin ödenebilir. Taksitli ödenmek istenirse, 12 ay için 1,06; 18 ay için 1,07; 24 ay için 1,1; 36 ay için ise 1,15 oranında faiz uygulanacak.
10 soruda af

Ne tür borçlar kapsamda?

Tüm vergiler, TEDAŞ ve özel dağıtım şirketlerine olan elektrik, belediyelere olan su ile oda ve borsalara olan aidat borçları yeniden yapılandırılıyor. Trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları ve TRT’nin elektrik payı ve bandrol ücretinden kaynaklı alacakları da kapsamda.
Hangi tarihi kapsıyor?

31 Aralık 2010 tarihine kadar ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri; belediyelerin beyannamelere ilişkin vergileri, 2010’da tahakkuk eden vergileri, ödenmemiş ücret, su kullanım, büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.
Faiz hesabı nasıl yapılacak

Anaparaya dokunulmayacak. Önce faiz ve gecikme cezası silinecek. Ardından borcun ödenmediği süredeki enflasyon kadar yeni faiz ve ceza tutarları belirlenecek. Bu yeni hesaplama, faiz ve gecikme zammında yüzde 50’ye varan oranda indirim sağlayacak.
Ne zaman başlayacak?
Yasa Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra itibaren iki ay içinde başvurulacak.
Kimleri kapsayacak?
Herkes yararlanabilecek ancak dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekecek.
Ödeme nasıl yapılacak?

Ödeme peşin ya da vergi borçları için kredi kartı da kullanarak taksitle yapılabilecek.
Kaç taksite bölünecek?
Ödemeler ikişer aylık dönemler halinde, azami 18 eşit taksitte yapılacak. Böylece hem vergi hem de prim borcu olanlar bir ay birini diğer ay ötekini ödeyebilecek. Vade 36 aya, taksit sayısı 18’e kadar çıkabilecek.
Ne zaman ödenecek?

Ödenecek tutarların ilk taksiti, yasanın Resmi Gazete’de yayım tarihini izleyen üçüncü aydan, SGK’ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti ise dördüncü aydan başlayacak.
Ödenmezse borç ne olacak?

Yıllık gelir veya kurumlar vergilerini, gelir (stopaj) vergisi, kurumlar (stopaj) vergisi, KDV ve ÖTV için başvuruda bulunan mükellefler, taksit ödeme süresince, çok zor durum olmaksızın, her bir vergi türü itibariyle bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödemez ya da eksik öderse düzenlemeden yararlanamayacak.
Hangi borçlar tamamen silinecek?

Kanun yürürlüğe girdiğinde tebliğ edilmemiş 120 TL’nin altında kalan idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilecek. Tütün mamulü tüketimiyle ilgili idari para cezaları, bu hükmün dışında tutulacak.
Radikal

16 Şubat Çarşamba 2011  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: epdk cezalarına af 2011,epdk idari para cezaları affı,idari para cezaları affı,hastane borçlarına af 2011 resmi gazete,imar para cezası torba yasa,trafik cezası ödenmezse ne olur,trafik cezası ödenmezse ne olur 2015,magaza borcu odenmezse ne okur 2015,trafik cezasini ödenmezse ne olur,trafik cezasını ödenmezse ne olur 2015,epdk cezalarina af 2015,ehliyetsizlik cezası ödenmezse ne olur,ehliyet cezası ödenmezse ne olur,mali af varmı,trafik cezaları ödenmezse ne olur,trafik cezası ödenmezse ne olur 2013,trafik cezalari odeyemezsek ne olur,trafik cezası ehliyetsiz odenmezse ne olur,trafik cezas ödenmese ne olur,yeni cikan af da telekom cezalarida varmi,yeni cikan af da telekom cezalari varmi,vize cezarına af varmı,trqfik cezasi oden,trafik cezasini odemesem affa girer mi,trafik cezasi ödenmezse ne olur,trafik cezasi odenmezse ne olur 2015,trafik cezasını ödenmezse ne olur,trafik cezasını ödemezsem ne olur,trafik cezası ödenmezse ne olur 2016,radar cezası ödenmezse ne olur,trafik cezaları ödenmese ne olur 2016,trafik borcu ödenmezse ne olur,2015ehliyet affi ile ilgili yorumlar,af varmi borcluya,afvarmi borcluya,ahmet davutoglu mali af,Bandurol borçlarınada af varmı,E P D K CEZALARINA AF VARMI 2014,edpdk cezaları ödenmezse ne olur,ehlitwr jandarma trafik ceza ödennese ne olur,epdk af varmı,epdk ceA affı,Epdk cezaları sililecek mi,epdk cezalarına af varmı 2015,İDARİ PARA CEZASINA AF VARMI,borçlar ödenmezse ne olur magaza burcu 2015,radar cezasını ödemezsem ne olur,secim ustu matrah artirimi varmi,tedes ceza odenmezse ne olur,2015 ehliyet cezası ödenmezse ne olur

YORUM YAP

  1. murat diyor ki:

    bedaş yapılandırmasından yararlandım 9. taksidimi 35 gün ödeyemedım ödemeye gıttıgımde yapılandırmam iptal edilmişti acaba neden


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,timurtaş hoca hangi cemaatten,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler Sultançiftliği escort,tasorenle ılgılı son haber,yeni çıkacak olan torba yasasında cezaevindekilere veya diğer Mahkumlara af varmı,çukurca son dakika,oglak erkegi ayrilmak,cumhurbaşkanının anneler günü sürprizi,antalya silahlı kavga,2016 balya makinasi hibe desteği,suna ilgin,askerlere yardım parası 2016,mahmut kartal kimdir,hatay kırıkhan turbanligizli cekim,belediyede temizlik işciligi,istanbul kartal\da trafik kazası,Geçiçi koy korucu haber,ciplak arap kadın,ALEXİN BÜYÜK POPOSU,esra erol bosa,2017 kışı soğuk geçecek mi,sungurlu cinayetleri,demetevler trv,su faturalarında suyun 1 litresine kç tl öderiz,arab turbanli resimleri,bireyin doğru ile yanlışı ayırt edilmesinde yardımcı olan ilkeler,2016 taşıt bandrol afları
82