Dul kadına Torba Yasa piyangosu!

Reklamlar
Sosyal güvenlikte sağlanan tarihi barış, eşi ölen kadınların yüzünü güldürdü. Çift maaş aldığı için ceza alanlar kurtuldu…

Hazal Ateş’in haberi
İki maaş üzerinden sosyal destek aldığı için 10 bin lira ceza kesilen dul kadınların borcu, yeni düzenlemelerle yüzde 50 düşecek
Sosyal güvenlik barışı ile iki maaş üzerinden sosyal destek ödemesi aldığı için 10 bin lira ceza kesilen dul kadınların da yüzü güldü.
Bu yüklü cezayı ödeyemediği için evine haciz giden binlerce dul kadın da tarihi barıştan yararlanabilecek. Hacizler durdurulurken, gecikme zammı ve faizleri silinecek.
Yapılandırmadan boşandığı halde eski kocasıyla yaşamaya devam ederek usulsüz maaş alanlar da yararlanabilecek.
Sosyal güvenlik barışından yararlanmak isteyenler, başvuru formlarını Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden alarak, elden ya da posta yolu ile başvuruda bulunabilir.
İşte, tarihi barış ile çalışma hayatındaki bazı yenilikler, sunulan yeni fırsatlar ve merak edilen soruların yanıtları şöyle:
İKİNCİ YAPILANDIRMA

Bir takvim yılında 2 veya daha fazla taksitini ödemeyen gecikme zammı ödeyecek. 2008 yapılandırmasında bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanmıştı.
Bir taksitini ödemediği için yapılandırması bozulanlar oldu. Yeni yasa ile ödeme sayısı 4’ten fazla olmayanlar borcunu yeni düzenlemeye göre yapılandırabilecek.
Anlaşmalı boşananlar güldü

SGK, kâğıt üzerinde boşandığı eşiyle aynı evde yaşadığı tespit edilenlere bağlanan aylıkları keserken, kurumu zarara uğrattıkları gerekçesiyle savcılıklara suç duyurusunda bulundu.
Yasadan yararlanarak haksız yere aldıkları aylıkları devlete geri ödemek isteyenler de yapılandırma kapsamına alındı. Davaları devam edenler için de aynı durum geçerli olacak.
Doğum izinlerine ayar

Torba Yasa kapsamında, erken doğum yapan kadın işçiler doğumdan önce kullanamadığı izni doğum sonrasında da kullanabilecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu hak kullanabilecek.
Böylece, 8 hafta olan iznin kullanılmayan süresi yine 8 hafta olan doğum sonrası izne eklenecek. Kızına, eşine, anne ve babasına bakan işçilere 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilecek.
Hacizler durdu faiz siliniyor

SGK, iki maaş üzerinden sosyal destek ödemesi alan kadınlara tebligat göndererek, bunlardan birinin iadesini istemişti.
Geriye dönük son 12 yıllık tutar talep edilince 500 lira dul maaşı alan kadınlara 10 bin liralık fatura çıkarılmıştı.
Üstelik 3 ay içinde ödemeyenlerin borçlarına da yüksek oranlı faiz işletildi ve aylıklarının dörtte birine de haciz konuldu.
Barış kapsamında bu şekilde mağdur olan dul kadınlar da yapılandırma kapsamına alınacak. Borç faizleri silinerek, 18 aya kadar taksit seçeneğinden yararlanabilecekler.
Kısmi çalışma ödeneği

Torba Yasa ile kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletildi. Ekonomik krizin yanı sıra bölgesel ve sektörel kriz durumunda da kısa çalışma ödeneği alınabilecek.
İşsizlik Sigortası Fonu’ndan da kısa çalışma ödeneği verilecek. Kriz dönemlerinde haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak, işyeri faaliyetlerinin ise tamamen ya da kısmen durdurulması durumunda kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilecek. Ödeneğin süresi 6 aya kadar Bakanlar Kurulu tarafından uzatılabilecek.
12 Eylül mağduruyum!

Yasa kapsamında, 12 Eylül döneminde devlete karşı suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ancak daha sonra beraat edenler emekli olmak için tutukluluk sürelerini borçlanabilecek.
Buna göre daha sonra dava açarak devletten tazminat alanlar borçlanma bedelini kendileri ödeyecek, tazminat almayanların borçlanma bedelini ise Hazine karşılayacak.
Hizmet borçlanması yapmak mümkün değil

Yasaya göre herhangi bir şirket üzerinden borçlanarak ve toplu ödeme yaparak sigorta süresini artırmak mümkün değil.
Diğer yandan bir işyerinde sigortasız olarak çalışan, “hizmet tespiti davası” açarak, sigortasız çalıştığı dönemi kanıtlayarak o süreyi sigortalı hizmeti olarak saydırabilir.
sabah

10 Mart Perşembe 2011  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: dul kadınlara ev,dullara ev,toki dullara ev,dullara maaş bağlanması 2011,dul kadın hakları,boşanmış kadına devlet yardımı,boşanmış kadına devlet yardımı 2015,dullara ev imkanı,dul kadınlara ev yardımı,dul bayanlara maaş,dullara ev yardımı,DUL BAYANLARA EV YARDIMI,toki dul ve yetim,dul bayanlara ev,dullar için toki evleri,dullara toki evleri,boşanmış kadınlara ev,boşanan kadına devlet yardımı 2015,dullara toki,dul kadınlara maaş bağlanması,boşanan kadınlara ev,devletten dullara ev,boşanan kadına devlet yardımı,dul bayanlara ev imkanı,dul kadınlara toki,dullara devlet yardımı,eve haciz yasası 2011,dullara yardım,boşanan kadınlara maaş 2015,eşinden boşanan kadına maaş bağlanması 2015,boşanan kadına maaş 2015,boşanan kadınlara devlet yardımı,eşinden ayrılan kadının hakları,dul kadinlara kira yardimi,boşanan kadına dul maaşı,toki dullara ev 2015,boşanmış kadına devlet yardımı 2014,eşinden ayrılan kadına devlet yardımı,boşanmış kadınlara maaş 2015,boşanmış kadın devletten maaş alabilir mi,dullara kira yardımı,bosanan kadin dul maasi alabilirmi,esinden ayrilmis kadina maas,boşanmış kadınlara devlet yardımı,boşanmış kadınlara devlet yardımı 2015,devletin boşanmış kadınlara yardımı,dul bayanlarin imkanlari,eşinden ayrılmış kadınlara maaş,boşanan kadın dul aylığı alabilir mi,boşanan kadına devlet maaşı,dul kadınlar için toki evleri,tokiden dullara ev,devletin yetimlere verdiği haklar,eşinden boşanan kadına maaş,eşinden boşanan kadın devletten maaş alabilir mi,boşanmış bayanlara devlet yardımı,boşanmış kadına maaş,devletin boşanan kadına yardımı,dul kadınlara devlet yardımı,esinden ayrilmis kadina maas 2015,bosanan kadina devlet yardimi,eşinden ayrılan kadınlara maaş,boşanan kadının devlet hakları,boşanan kadınlar dulluk maaşı alabilir mi,kocasindan ayrilan kadinlar devletten para yardimi nasil alir,dul bayanlara devlet yardımı,dul kadına devlet yardımı,bosanmis kadinkara cocuk yardimi,dul kadına maaş yasası,dul kadının hakları,dullara maaş,boşanmış kadınlara iş imkanı,dullara maaş 2015,dullara yardım 2015,dul cocuklu anneye yardim parasi,dul kadınlar için yeni kanunlar,dullar maastan baska yardim alabilirmi,dullarin haklari,eşinden ayrılan dul kadına devlet yardımı,antalya dul kadına tokı evi,antalya sosyal hizmetlerde dul ve yetime para yardimi,ayrılan kadına maş,ayrılanlara toki ev varmı,dul cocuklu kadina devlet yardimi,dul kadınlara ev imkanı,dulkadinhaklari,bosanan kadin dul kadin sayilirmi tokiler,boşanmış dul maaşı nasıl alınır,canakkalede-dul-bosanmıs-bayanlar,canakkalede-dul-bosanmıs-evlenmek-ısteyen-bayanar,bosanmıs-dul-bayanar,dul 1 çocuklu annelere nekadar para yardım alabilir,Dul bayana çocuk parası,dul bayanlara kredi,dul bayanlara yardım parası,bosanmis kadina devletden yardim karti 2015,dul çocuklu kadin haklari,bosanmis kadina maas nasil baglanir,bosanmis kadina maaşı ne kadar,dul maaşı nasıl alınır

YORUM YAP

 1. cemile diyor ki:

  bir cocuk annesıyım yaklasık uc sene olacak ayrıldım ve dulum kırada oturuyorum dul bayanlara sunulan imkanlardan yararlanmak istıyorum lütfen bilgi verırseniz sevinirim

 2. bedirhan diyor ki:

  slm benim kız kardeşim var kucesi 2 evli yani kız kardeşim imam nikahlı 6 çocuklu kucesi bakamıyor ne madi ne manevi sahip çıkmıyor kız kerdeşim perişin kucesinin hiç bi malınden faydalanmıyor kendisi zur durum da surum şu böyle dul kadınların devlet te hakları ne nerde kimde hangi kurum de herhangi bi maaş hakları bakmaya nekader hakları var cvp

  • MUSTAFA diyor ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneklerine başvuru yapacaksınız ozaman maaşa bağlanırsınız

 3. selvinaz ceren diyor ki:

  eşimden ayrıldım ve hiçbir gelirim yok dulmaşı ala bilmem için nereye başvurmam gerekiyor böyle bir hakkım varmı

 4. elif diyor ki:

  bır cocuk annesıyım dulum kırada oturuyorum dul bayanlara sunulan ımkanlardan faydalanmak ıstıyorum

 5. baki diyor ki:

  benım annem 28 yıldır dul ve şuan yanlız yaşiyor herhangi bir devlet kurumundan dul aylıgı alabilirmi

 6. didem diyor ki:

  ben 3 çocuk annesiyim ve kira da oturuyorum hiçbir sosyal güvencem yok annemden ve babamdan öldükleri için maaş alıyorum ayrıca dul aylığı alabilir miyim?

 7. ebru diyor ki:

  ben esimden 2 ay once bosandım anlasmalııı sekılde sıgortalı ıste calısyrm ama yetmyo devlet mass baglıyomu bılgnz varmı

 8. huseyın diyor ki:

  benım annem dul dul masi nı nasıl alabılır hıc bır ması yok tokıdende ev almak ıstıyoruz annemıze ne yapmalıyız

 9. Yasin diyor ki:

  Annem 13 yıldır dul aylık maaş alma hakkı varmidir lütfen izah edin

 10. PINAR diyor ki:

  babam 7 yıl önce vefat etti annem madur geliri yok bundan nasıl yararlanabiliriz mumkunmudur?

 11. ayşe köseoglu diyor ki:

  bende dul bir kadınım dul akdınalra sunulan tekliflerden ebnde yardım almak isitoyrum günyurdu köyünde oturuyorum bir oda barakada 3 çocugumla yaşam savaşı veriyorum abna vardım etmenizi isityorum bana ulaşmanız için numaramı veriyorum internetten bilgi vermeyin bana internetim yok verdigim telefondan ulaşınn 05532066014

 12. elmas diyor ki:

  mrb ben 3 çocuklu dul bir bayanım ve kiracıyım tokinin yaptıgı bu imkandan bende yararlanmak istiyorum sorumu yanıtlarsanız sevinirim ne yapmam gerekiyor

 13. bahar diyor ki:

  ben üç çocuk annesdi dul bir bayanım eşimden ayrıldım örgü örerek geçiniyorum hiçbir gelirim yok bende bu yasadan yararlanmak istiyorum ama kaymakamlıklarda bize bu konuda bilgi vermiyorlar siz beni bilgilendirirseniz sevinirim evimde bilgisayarım yok no 05432030513

 14. gülten diyor ki:

  ben üç çocuk annesi bir kadınım kirada oturuyorum hiç bir gelirim yok dul bayanların yararlandığı imkanlardan yararlanmak istiyorum bukonuda yardımcı olursanız sevinirim 05419074929

 15. saniye diyor ki:

  ben 2 çocuk annesiyim eşimden 8 yıldan beri ayrıyım hiç bir gelirim yok eşinden ayrılanlarda faydalanması lazım………..

 16. yusu diyor ki:

  benim kayınvalidem 19 senedir dul yaşıyor ne yapması gerekiyor maaşı yok kızı bakıyor

 17. semira yayar diyor ki:

  ben semira yayar 2 yıldır koçamdan ayrıyım resmi olarak devletten nasıl maaş alabilirim veya nasıl kayıd olabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim.

 18. mafiye temiz diyor ki:

  benim üç aylık yaşlı maaşım var geçen yaz altı ay maaşımı almaya gidemedim ondan iki ay sonra istanbula gittim bir maaş çekebildim ankara kagıtlarımı yolladım ama iki aydır cevap gelmedi 80 yaşındaki teyze yardımcı olabilirmisiniz saygılarımı arz ederim… 5454428536

 19. yasemin diyor ki:

  ben 24 yaşındayım 6 senelik ayrıyım astım hastasıyım çalışamıyorum yeşil kartlıyım annem yok babam var ama sahip çıkmıyor abimlerde kalıyom dul maşıı nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz nütfen

 20. SEVİL diyor ki:

  8yıldır eşimden ayrıyım,okutmakta olduğum bir oğlum var,hiç bir yerden gelirim yok,tahsilim yok,son bir yıla kadar bulaşıkçılık yapıp iyi kötü geçiniyordum,bel ve boyun fıtığım var,şeker hastasıyım,artık çalışamıyorum,birde üstüne adımı kullanarak beni dolandırdılar,her yere borç yapıp üstüme bıraktılar,dayanacak gücüm kalmadı lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

 21. bilge diyor ki:

  babannem 76 yaşında. 30 sene önce eşinden şiddet gördüğü için boşandı.dedem vefat etti.. babam maaş için müracat edince babannem boşanma dilekçesi verdiği için maaş bağlanmıyor dediler.. hiçbir geliri yok bizimle kalıyor babam bir emekli maaşıyla hepsine yetinemiyor..cevap bekliyorum

 22. ceylan diyor ki:

  Hayat zor zenginin keyfi yerine gelene kadar fakirin canı çıkarmış…ben kaç sefer yardıma gittim geldiğinde yada gittiğimde bir bok yaptıkları yok… onların yapacaklar belki hiçbirşey onlar için ama neler çektiğimi bir ben bir allah bilir… hakım helal değildir…

 23. ahmet eren diyor ki:

  eşinden ayrılan dul bayanlara maaş bağlanacak dendi amahiç bir bilgi yok.sadece kocası ölen kadınlar maaş alır deniyor.birazayrıntı alsak mümkün olurmu?


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 suruç kazası,altın hangi ülkede ucuz,kilotsuz fotolar,best model 2015 erkek,boluda alçıpan viyatlari,15 yasindaki ciplak kiz foto,kartaldaki intahar haberi,urfa özel anaokulları iş ilanı,kelle paça çorbasının faydası,ev hanımı çıplak fotoları,şartlı tahliyeden kimler yararlanacak,Dogum borclanmasi cikacakmi,facebookta cinsel taciz,firikikli görüntüler 2015,dizide öpüşme sahneleri gerçek mi,koop iş sendikası milli eğitim sözleşmesi,iski su kesintisi küçükçekmece,topcular sapağında istanbul ankara yolundaki kaza,liseli çîplak foto,ilker sefa akyurek elini kesti,besoklar,aldatan karımın resimleri,tangalı türkler foto galeri,rövanşta olan meslekler,emekli aile yardımı ve promosyon alacakmı2016
79