Dünyanın en iyi cevizinden daha iyi

Reklamlar
Malatya’nın Hekimhan Kaymakamlığı, ilçede yetişen ve iç oranı yüzde 78’lere varan ”Hekimhan cevizi”nin dünyanın en iyi cevizi olduğunu kanıtlamak için proje başlattı.

Kaymakamlığın, Malatya İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla başlattığı projenin yürütücüsü Hamit Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’nın tüm ilçelerinde kentin adını Türkiye’ye duyuran kayısının üretildiğini, Hekimhan’da ise ceviz üretimi yapıldığını söyledi.
Hekimhan’da cevizin çiftçinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu anlatan Akyüz, 15 bin ceviz ağacının bulunduğu ilçede yıllık 300 ton civarında ürün elde edildiğini belirterek, Hekimhan cevizinin diğer ülkelerdeki ve Türkiye’deki cevizlerden çok farklı olduğunu kaydetti.
Akyüz, Hekimhan cevizinin, iç oranı ve kabuk kalınlığı ve aromasıyla çok iddialı bir tür olduğunu ifade ederek, ”Vatandaşlarımız bunu biliyordu ama biz bunu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Kaymakamlıkça başlatılan projeyi, kendi arazimde yürütüyorum. Hedefimiz Hekimhan cevizinin kalitesini ortaya koymak. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğu iddiamızı bilimsel olarak kanıtlamak istiyoruz” dedi.
-”DÜNYANIN EN İYİ CEVİZİNİN İÇ ORANI YÜZDE 62, BİZİMKİ YÜZDE 78”-
Akyüz, proje kapsamında ilçedeki en iyi cevizlerden 5 genotip belirlediklerini dile getirerek, bunlardan birinin 200 yaşında bir ceviz ağacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
”Bu cevizin iç oranı yüzde 78. Dünyanın en iyi cevizisinin iç oranı yüzde 62’dir. Bizim cevizimizin kabuk kalındığı sıfıra yakın. Bunun ispatı için, bir araziye dünyanın en iyi tescilli cevizlerinden, Fransa’dan, Amerika’dan, İran’dan, Çin’den getirttik. Bunları Türkiye’nin en iyi cevizleri ve Hekimhan’ın cevizlerinden oluşan bir bahçe kurduk. Şu anda fidanlarımız 3 yaşında. Eşit şartlarda cevizleri yarıştırıyoruz. Bu bahçede eşit şartlarda üretilen cevizlerden en iyisinin Hekimhan cevizi olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Türkiye’de cevize sahip çıkılmadı. Özellikle 1970’li yıllarda çok sayıda ceviz ağacı kesilerek yok edildi. Birçok genotipimiz yok olmuş. Türiye’yi yabancı ceviz türleriyle doldurmaya çalışmışlar. Onların bizim topraklarımıza uyumu yok. Yalova tipi cevizler Anadolu’ya yayılmış, onlar da iklim olarak, ekolojisi Anadolu topraklarına uygun olmadığı için hem meyve kalitesi hem de ağacın ömrü uzun olmamış. Fakat Hekimhan cevizi, orta Anadolu ve özellikle doğuya doğru çok iyi yetişebilen bir ceviz türü. Ceviz konusunda iddiamız var. İnşallah bundan sonra Hekimhan cevizinin hem tanıtımını hem de üretiminde başarılı olacağız. Malatya’nın adını, kayısıdan sonra cevizle de dünyaya duyuracağız.”
Akyüz, Hekimhan’da ürettikleri cevizleri Türkiye’nin dört yanına gönderdiklerini belirterek, çok verimli yaşlanmış ağaçlardan da kalemler alarak onlardan fidan ürettiklerin, ağaç ölse bile onun neslini yaşatmaya çalıştıklarını bildirdi.
(aa)

18 Ekim Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: hekimhan cevizi özellikleri,en iyi ceviz cinsi,en iyi ceviz nerede yetişir,nerenin cevizi meşhur,hekimhan cevizi,ceviz nerede meşhur,en iyi ceviz türü,en verimli ceviz cinsi,ceviz hangi ilde yetişir,ceviziyle meşhur ilimiz,ceviziyle ünlü ilimiz,en iyi ceviz nerde yetişir,ceviz hangi ilimizde meşhurdur,türkiyede en iyi ceviz hangi ilde yetişir,en verimli ceviz hangisi,nerenin cevizi meşhurdur,ceviz hangi ilimizde yetişir,türkiyede en iyi ceviz nerde yetişir,cevizi ile meşhur ilimiz,ceviziyle ünlü şehrimiz,türkiyede en güzel ceviz nerede yetişir,izmirde ençok ceviz nerde yetişir,ankaranin meshur cevizi,turkiyede ceviz nerde yetisir,ceviz hangi ilde meşhurdur,ceviz nerde yetişir,turkiyenin en çok ceviz yetişen ili,türkiyede ceviz nerde yetişir,türkiyenin en meşhur cevizi nerede yetişir,cevizi ile ünlü ilimiz,cevizi meşhur il,cevizi meşhur ilimiz,dunyanin en guzel cevizleri,en çok ceviz yetiştirilen il,turkiyenin en iyi cevizi nerede,türkiyede en iyi ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz hangi ilde yetişir,en iyi ceviz hangisi,en iyi ceviz nerenin,hangi ilimizin cevizi meşhur,hangi ilimizin cevizi meşhurdur,hangi ilin cevizi meşhurdur,angelia julie gecen ay turkiyede hangi ilimize gelmistir,ankarada hangi ceviz türü yetişir,ankaraya uygun ceviz hangisidir Selahattin Demirtaş,yerli ceviz verimli cinsi hangileri,cevivi meşur ilimiz,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,ceviz en cok hangi sehirde yetişir,ceviz en çok hangi bölgede yetişir,ceviz en çok hangi ilimizde yetişir,ceviz en çok nerede yetişir,ceviz hangi ilde yetiştirilir,ceviz hangi illerde yetisir,ceviz hangi sehirlerde yetisir,ceviz hangi şehirlerde yetişir,ceviz ile meşhur ilimiz,ceviz ile ünlü ilimiz,ceviz meshur il,ceviz nerede meshur,ceviz nerede meşhurdur,ceviz şehri neresi,ceviz türkiyede nerede yetişir,ceviz ünlü,cevizde verimli ceviz hangisi,Cevizi ile ünlü olan ilimız,cevizi meşhur olan il,cevizi meşhur olan yer neresi,cevizi ünlü ilimiz,Cevizi ünlü şehrimiz,cevizin en çok yetişir il,cevizin meşhur olduğu il,çeviz olan il hangisi,doģuda yetişen en iyi ceviz,doğuda ceviz bahçesi,dunyadaki en iyi ceviz nerde yetisir,dünyanın en iyi cevizi nerede yetişir,en cok ceviz yetistirilen il,en çok ceviz nerde yetişir,en çok ceviz nerede yetişir,En çok ceviz yetisen şehrimiz hangisi,en iyi ceviz kalite il,en iyi ceviz nerde,en iyi ceviz nerede yetişiyor,en iyi ceviz nerede yetiştirilir,en iyi ceviz nerenindir,en iyi ceviz türü hangisidir,en iyi cevizler,en kaliteli ceviz agaci ha gi ulkede yetisir,en kaliteli ceviz hangisi,en meshur ceviz,en verimli ceviz,en verimli ceviz ağacı,encok ceviz olanil,enguzel cevi agaci nerenindir,engüzel cevizler,hangi ceviz doğuya uygun,hangi ilin cevizi neşhur,hangi şehrin cevizi meşhur,hangisı nerede uretilir


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 asker annelerine müjde 2015,suna ilgin,sahibinden satılık çin malı minibüs,çeltik fiyatları 2015,boşanan kişilere devlet para veriyor mu,yataktaki idrar lekesi nasıl çıkar,ulaştırma bakanlığı yol kenarı denetim istasyonları nerede,gkk maaşları 2015,kayinbaba gelin seks hika,Türbanlı eminenin çıplak resimleri galerisi,Elektrikli sobanın bebeğe zarari,yabancilarla gay hikayeler,güzel sanatlardan mezun olanlar hangi üniversiteyi secebilir,japon kızları çıplak resimleri,2015 2016 yılı tüvasaş engelli alımı yapacakmı,meb 2015 işçi sözleşmesi,Adana çevresi oruspu kız numarası,turhalda çıkan yılan,dünya avm bigadiçde alış veriş,köylü çıplak bayan foto,berk atan hangi takimli,tubidy ciftlesme,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,engelli personel alan kurumlar,turbanlı cok guzel kadın resımlerı
80