Dünyanın en iyi cevizinden daha iyi

Reklamlar
Malatya’nın Hekimhan Kaymakamlığı, ilçede yetişen ve iç oranı yüzde 78’lere varan ”Hekimhan cevizi”nin dünyanın en iyi cevizi olduğunu kanıtlamak için proje başlattı.

Kaymakamlığın, Malatya İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla başlattığı projenin yürütücüsü Hamit Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’nın tüm ilçelerinde kentin adını Türkiye’ye duyuran kayısının üretildiğini, Hekimhan’da ise ceviz üretimi yapıldığını söyledi.
Hekimhan’da cevizin çiftçinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu anlatan Akyüz, 15 bin ceviz ağacının bulunduğu ilçede yıllık 300 ton civarında ürün elde edildiğini belirterek, Hekimhan cevizinin diğer ülkelerdeki ve Türkiye’deki cevizlerden çok farklı olduğunu kaydetti.
Akyüz, Hekimhan cevizinin, iç oranı ve kabuk kalınlığı ve aromasıyla çok iddialı bir tür olduğunu ifade ederek, ”Vatandaşlarımız bunu biliyordu ama biz bunu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Kaymakamlıkça başlatılan projeyi, kendi arazimde yürütüyorum. Hedefimiz Hekimhan cevizinin kalitesini ortaya koymak. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğu iddiamızı bilimsel olarak kanıtlamak istiyoruz” dedi.
-”DÜNYANIN EN İYİ CEVİZİNİN İÇ ORANI YÜZDE 62, BİZİMKİ YÜZDE 78”-
Akyüz, proje kapsamında ilçedeki en iyi cevizlerden 5 genotip belirlediklerini dile getirerek, bunlardan birinin 200 yaşında bir ceviz ağacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
”Bu cevizin iç oranı yüzde 78. Dünyanın en iyi cevizisinin iç oranı yüzde 62’dir. Bizim cevizimizin kabuk kalındığı sıfıra yakın. Bunun ispatı için, bir araziye dünyanın en iyi tescilli cevizlerinden, Fransa’dan, Amerika’dan, İran’dan, Çin’den getirttik. Bunları Türkiye’nin en iyi cevizleri ve Hekimhan’ın cevizlerinden oluşan bir bahçe kurduk. Şu anda fidanlarımız 3 yaşında. Eşit şartlarda cevizleri yarıştırıyoruz. Bu bahçede eşit şartlarda üretilen cevizlerden en iyisinin Hekimhan cevizi olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Türkiye’de cevize sahip çıkılmadı. Özellikle 1970’li yıllarda çok sayıda ceviz ağacı kesilerek yok edildi. Birçok genotipimiz yok olmuş. Türiye’yi yabancı ceviz türleriyle doldurmaya çalışmışlar. Onların bizim topraklarımıza uyumu yok. Yalova tipi cevizler Anadolu’ya yayılmış, onlar da iklim olarak, ekolojisi Anadolu topraklarına uygun olmadığı için hem meyve kalitesi hem de ağacın ömrü uzun olmamış. Fakat Hekimhan cevizi, orta Anadolu ve özellikle doğuya doğru çok iyi yetişebilen bir ceviz türü. Ceviz konusunda iddiamız var. İnşallah bundan sonra Hekimhan cevizinin hem tanıtımını hem de üretiminde başarılı olacağız. Malatya’nın adını, kayısıdan sonra cevizle de dünyaya duyuracağız.”
Akyüz, Hekimhan’da ürettikleri cevizleri Türkiye’nin dört yanına gönderdiklerini belirterek, çok verimli yaşlanmış ağaçlardan da kalemler alarak onlardan fidan ürettiklerin, ağaç ölse bile onun neslini yaşatmaya çalıştıklarını bildirdi.
(aa)

18 Ekim Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: hekimhan cevizi özellikleri,en iyi ceviz cinsi,hekimhan cevizi,en iyi ceviz nerede yetişir,nerenin cevizi meşhur,ceviz nerede meşhur,en verimli ceviz cinsi,en iyi ceviz türü,ceviz hangi ilde yetişir,en verimli ceviz hangisi,en iyi ceviz nerde yetişir,cevizi meşhur ilimiz,turkiyenin en iyi cevizi nerede,turkiyenin en çok ceviz yetişen ili,hangi ilimizin cevizi meşhur,turkiyede ceviz nerde yetisir,ceviziyle ünlü şehrimiz,nerenin cevizi meşhurdur,dunyanin en guzel cevizleri,en iyi ceviz hangi ilde yetişir,ceviz hangi ilde meşhurdur,ceviz hangi ilimizde meşhurdur,ceviz hangi ilimizde yetişir,malatya hekimhan cevizi hangi bolgelerde yetisir,yerli ceviz verimli cinsi hangileri,hangi ilimizin cevizi meşhurdur,malatya ceviz çeşitleri,iç anadolud nerenin cevizi meşhur,iç anadolu için en iyi ceviz fidanı hangisidir,hangisı nerede uretilir,malatyanin neresinin cevizi,türkiye de ceviz en çok nerde,türkiyenin en iyi cevizi nerede yetişir,türkìyenin en iyi cevizi hangi ilïmizde yeti$ïr,türkiyenin en iyi ceviz yetişen illeri,türkiyenin en iyi ceviz nerde yetişir,türkiyede meşhur ceviz,türkiyede kaliteli ceviz hangi ilde yetişiyor,türkiyede en iyi ceviz nerde yetişir,türkiyede en iyi ceviz hangi ilde yetişir,türkiyede en çok ceviz nerde yetişir en çok hangi ilde yetişir,türkiyede ceviz nerde yetişir,Türkiye de en fazla ceviz yetişen il,turkiyedeki en cok ceviz uretilen sehri,turkiyede hangi ilin cevizi meshur,turkiyede en iyi ceviz nerenin,türkyde ceviz fidanı,engüzel cevizler,enguzel cevi agaci nerenindir,cevizi meşhur olan il,cevizi ile meşhur ilimiz,cevizde verimli ceviz hangisi,ceviz türkiyede nerede yetişir,ceviz sivasta yetisirmi,ceviz nerede meşhurdur,ceviz nerede meshur,ceviz nerde yetişir,ceviz meshur il,ceviz hangi şehirlerde yetişir,ceviz hangi sehirlerde yetisir,ceviz en fazla hangi şehirde yetişir,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,Cevızle meshur ılımız,Cevizi ünlü şehrimiz,cevizin en çok yetişir il,en verimli ceviz ağacı,en verimli ceviz,en iyi cevizler,en iyi ceviz türü hangisidir,en iyi ceviz nerenin,en çok ceviz yetiştirilen il,En çok ceviz yetisen şehrimiz hangisi,en çok ceviz nerede yetişir,en çok ceviz nerde yetişir,dunyadaki en iyi ceviz nerde yetisir,doģuda yetişen en iyi ceviz,ceviziyle ünlü ilimiz,ceviziyle meşhur ilimiz,cevizin meşhur olduğu il,ankarada hangi ceviz türü yetişir


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir geçici orman yangın işcisi alımı mersin 2015,2015 yargı paketi mahkumlar,Lisede 146 puan neler gelir,özel güvenlik son dakika flaş haber,balikesir iskur engelli is ilanlari,mujdarfilimleri,ankara inşaattan düşen işçi,levent kırca ali kırca kardeş mi,istanbulda hidrellez var mi,hatay deprem,bulvar gazetesı foto,balıkesirde bugün olan olaylar,gönen kaza,akyazı haber son dakika tahsin koç,musta son dakika haberler,tarım bakanlığı sertifikalı tohum paraları,nihat hatipoğlunun eşi,2015 makina ekipman destekleri,mujdarfilimleri,son dönemdeki en iyi kitaplar,bağımsız milletvekili kazanması kim alır,Total satıldımı,uyumsuz çocuk etkinlikleri,ayse sule bilgic kac yasinda,taksimdeki silahli catisma
81