Dünyanın en iyi cevizinden daha iyi

Reklamlar
Malatya’nın Hekimhan Kaymakamlığı, ilçede yetişen ve iç oranı yüzde 78’lere varan ”Hekimhan cevizi”nin dünyanın en iyi cevizi olduğunu kanıtlamak için proje başlattı.

Kaymakamlığın, Malatya İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla başlattığı projenin yürütücüsü Hamit Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’nın tüm ilçelerinde kentin adını Türkiye’ye duyuran kayısının üretildiğini, Hekimhan’da ise ceviz üretimi yapıldığını söyledi.
Hekimhan’da cevizin çiftçinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu anlatan Akyüz, 15 bin ceviz ağacının bulunduğu ilçede yıllık 300 ton civarında ürün elde edildiğini belirterek, Hekimhan cevizinin diğer ülkelerdeki ve Türkiye’deki cevizlerden çok farklı olduğunu kaydetti.
Akyüz, Hekimhan cevizinin, iç oranı ve kabuk kalınlığı ve aromasıyla çok iddialı bir tür olduğunu ifade ederek, ”Vatandaşlarımız bunu biliyordu ama biz bunu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Kaymakamlıkça başlatılan projeyi, kendi arazimde yürütüyorum. Hedefimiz Hekimhan cevizinin kalitesini ortaya koymak. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğu iddiamızı bilimsel olarak kanıtlamak istiyoruz” dedi.
-”DÜNYANIN EN İYİ CEVİZİNİN İÇ ORANI YÜZDE 62, BİZİMKİ YÜZDE 78”-
Akyüz, proje kapsamında ilçedeki en iyi cevizlerden 5 genotip belirlediklerini dile getirerek, bunlardan birinin 200 yaşında bir ceviz ağacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
”Bu cevizin iç oranı yüzde 78. Dünyanın en iyi cevizisinin iç oranı yüzde 62’dir. Bizim cevizimizin kabuk kalındığı sıfıra yakın. Bunun ispatı için, bir araziye dünyanın en iyi tescilli cevizlerinden, Fransa’dan, Amerika’dan, İran’dan, Çin’den getirttik. Bunları Türkiye’nin en iyi cevizleri ve Hekimhan’ın cevizlerinden oluşan bir bahçe kurduk. Şu anda fidanlarımız 3 yaşında. Eşit şartlarda cevizleri yarıştırıyoruz. Bu bahçede eşit şartlarda üretilen cevizlerden en iyisinin Hekimhan cevizi olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Türkiye’de cevize sahip çıkılmadı. Özellikle 1970’li yıllarda çok sayıda ceviz ağacı kesilerek yok edildi. Birçok genotipimiz yok olmuş. Türiye’yi yabancı ceviz türleriyle doldurmaya çalışmışlar. Onların bizim topraklarımıza uyumu yok. Yalova tipi cevizler Anadolu’ya yayılmış, onlar da iklim olarak, ekolojisi Anadolu topraklarına uygun olmadığı için hem meyve kalitesi hem de ağacın ömrü uzun olmamış. Fakat Hekimhan cevizi, orta Anadolu ve özellikle doğuya doğru çok iyi yetişebilen bir ceviz türü. Ceviz konusunda iddiamız var. İnşallah bundan sonra Hekimhan cevizinin hem tanıtımını hem de üretiminde başarılı olacağız. Malatya’nın adını, kayısıdan sonra cevizle de dünyaya duyuracağız.”
Akyüz, Hekimhan’da ürettikleri cevizleri Türkiye’nin dört yanına gönderdiklerini belirterek, çok verimli yaşlanmış ağaçlardan da kalemler alarak onlardan fidan ürettiklerin, ağaç ölse bile onun neslini yaşatmaya çalıştıklarını bildirdi.
(aa)

18 Ekim Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: hekimhan cevizi özellikleri,nerenin cevizi meşhur,en iyi ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz cinsi,hekimhan cevizi,ceviz nerede meşhur,en iyi ceviz nerde yetişir,en verimli ceviz cinsi,en iyi ceviz türü,ceviziyle ünlü şehrimiz,ceviz hangi ilde yetişir,cevizi ile ünlü ilimiz,ceviziyle ünlü ilimiz,ceviziyle meşhur ilimiz,cevizi meşhur ilimiz,ceviz hangi ilimizde meşhurdur,cevizi ile meşhur ilimiz,cevizin meşhur olduğu yer,en iyi ceviz hangi ilde yetişir,türkiyede ceviz nerede yetişir,en verimli ceviz hangisi,en iyi ceviz nerenin,cevizi meşhur il,türkiyede en iyi ceviz hangi ilde yetişir,en çok ceviz yetiştirilen il,turkiyenin en iyi cevizi nerede,türkiyenin en iyi cevizi nerede yetişir,ceviz hangi ilimizde yetişir,hangi ilin cevizi meşhurdur,türkiyede en güzel ceviz nerede yetişir,ceviz nerede meshur,ceviz nerede meşhurdur,nerenin cevizi meşhurdur,türkiyede en iyi ceviz nerde yetişir,en iyi ceviz fidanı hangisidir,ankaranin meshur cevizi,en iyi ceviz hangisi,türkiyede ceviz nerde yetişir,ceviz en cok,ceviz en çok nerede yetişir,ceviz hangi bölgede yetişir,ceviz hangi ilde meşhurdur,izmirde ençok ceviz nerde yetişir,turkiyede ceviz nerde yetisir,turkiyenin en çok ceviz yetişen ili,ceviz nerde yetişir,türkiyenin en meşhur cevizi nerede yetişir,ceviz türkiyede nerede yetişir,hangi ilimizin cevizi meşhur,hangi ilimizin cevizi meşhurdur,cevizi meşhur yerler,hangi şehrin cevizi meşhur,kaliteli ceviz hangi ülkede yetişir,nerenin cevizi meshur,cevizin meşhur olduğu il,turkiyede ceviz nerede yetisir,türkiyede en iyi ceviz nerede yetişir,dunyanin en guzel cevizleri,dünyanın en iyi cevizi nerede yetişir,en çok ceviz nerede yetişir,angelia julie gecen ay turkiyede hangi ilimize gelmistir,ankarada hangi ceviz türü yetişir,cevivi meşur ilimiz,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,ceviz doguda yetişirmi,ceviz en cok hangi,ceviz hangi ilde cok,ceviz hangi ilde yetiştirilir,Ceviz hangi ilimiz ile meşhurdur,ceviz hangi illerde,ceviz hangi illerde yetisir,ceviz nerede yetisir,ceviz nerede yetiştirilir,Ceviz nerenin,ceviz nerenin meşhur,ceviz sivasta yetisirmi,ceviz şehri neresi,ceviz tukiyenin nerelerinde yetistirilir,ceviz turkiyede nerede yetişiyor,Ceviz unlu il,ceviz unlu ilimiz,ceviz ünlü,ceviz yetişsen yoreler,ceviz yetiştirilen şehirler,cevizde verimli ceviz hangisi,cevize en verimli neresi,cevizi ile,yerli ceviz verimli cinsi hangileri,dunyadaki en iyi ceviz nerde yetisir,dunyanin en iyi cevizi nerde yetisir,Dünyanın en güzel cevizi nerede yetişir,dünyanın en iyi ceviz nerede,dünyanın en kaliteli cevizi,En az ceviz nerde yetisir,en cok cevız nerde yetısır r,en cok ceviz yetistirilen il,en çok ceviz nerde yetişir,En çok ceviz yetisen şehrimiz hangisi,en fazla ceviz hangi ilde,en guzel ceviz hangi ulkenin


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler ünal gürel öldü,ugur arslan kimle evli,turk hava yollarina isci,gkk alımı,ankara bentderesi genelevi nereye taşındı,ANKARADAKİ OLUMLU KAZALAR,mert yazıcıoğlu nun kimdir,ergani son dakika,şişman ve kısa boylu erkekler nasıl giyinmeli,konusu fedakarlık olan bir gazete haberi,vahşi insanların çiftleşmesi,baldiza yakalandim,konyada orusbu telefon numarası,uzman erbaşlıktan memurluğa geçiş 7 yıla çıktımı,keloglan yasiyor mu,orduda 2be arazılerı,carrefoursa meyvesi kaca fiyati,kayışdağı olay,Tırnak üstundeki pürüzler neye işaret,ankara konya yol durumu,halk bankası promosyon,200e mersedes konyatakasli,çöpçü kadrolu işçi maaşları ne kadar,turbanlı kilotsuz kadınlar,gkk2016maasi nekadar
80