Dünyanın en iyi cevizinden daha iyi

Reklamlar
Malatya’nın Hekimhan Kaymakamlığı, ilçede yetişen ve iç oranı yüzde 78’lere varan ”Hekimhan cevizi”nin dünyanın en iyi cevizi olduğunu kanıtlamak için proje başlattı.

Kaymakamlığın, Malatya İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla başlattığı projenin yürütücüsü Hamit Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’nın tüm ilçelerinde kentin adını Türkiye’ye duyuran kayısının üretildiğini, Hekimhan’da ise ceviz üretimi yapıldığını söyledi.
Hekimhan’da cevizin çiftçinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu anlatan Akyüz, 15 bin ceviz ağacının bulunduğu ilçede yıllık 300 ton civarında ürün elde edildiğini belirterek, Hekimhan cevizinin diğer ülkelerdeki ve Türkiye’deki cevizlerden çok farklı olduğunu kaydetti.
Akyüz, Hekimhan cevizinin, iç oranı ve kabuk kalınlığı ve aromasıyla çok iddialı bir tür olduğunu ifade ederek, ”Vatandaşlarımız bunu biliyordu ama biz bunu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Kaymakamlıkça başlatılan projeyi, kendi arazimde yürütüyorum. Hedefimiz Hekimhan cevizinin kalitesini ortaya koymak. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğu iddiamızı bilimsel olarak kanıtlamak istiyoruz” dedi.
-”DÜNYANIN EN İYİ CEVİZİNİN İÇ ORANI YÜZDE 62, BİZİMKİ YÜZDE 78”-
Akyüz, proje kapsamında ilçedeki en iyi cevizlerden 5 genotip belirlediklerini dile getirerek, bunlardan birinin 200 yaşında bir ceviz ağacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
”Bu cevizin iç oranı yüzde 78. Dünyanın en iyi cevizisinin iç oranı yüzde 62’dir. Bizim cevizimizin kabuk kalındığı sıfıra yakın. Bunun ispatı için, bir araziye dünyanın en iyi tescilli cevizlerinden, Fransa’dan, Amerika’dan, İran’dan, Çin’den getirttik. Bunları Türkiye’nin en iyi cevizleri ve Hekimhan’ın cevizlerinden oluşan bir bahçe kurduk. Şu anda fidanlarımız 3 yaşında. Eşit şartlarda cevizleri yarıştırıyoruz. Bu bahçede eşit şartlarda üretilen cevizlerden en iyisinin Hekimhan cevizi olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Türkiye’de cevize sahip çıkılmadı. Özellikle 1970’li yıllarda çok sayıda ceviz ağacı kesilerek yok edildi. Birçok genotipimiz yok olmuş. Türiye’yi yabancı ceviz türleriyle doldurmaya çalışmışlar. Onların bizim topraklarımıza uyumu yok. Yalova tipi cevizler Anadolu’ya yayılmış, onlar da iklim olarak, ekolojisi Anadolu topraklarına uygun olmadığı için hem meyve kalitesi hem de ağacın ömrü uzun olmamış. Fakat Hekimhan cevizi, orta Anadolu ve özellikle doğuya doğru çok iyi yetişebilen bir ceviz türü. Ceviz konusunda iddiamız var. İnşallah bundan sonra Hekimhan cevizinin hem tanıtımını hem de üretiminde başarılı olacağız. Malatya’nın adını, kayısıdan sonra cevizle de dünyaya duyuracağız.”
Akyüz, Hekimhan’da ürettikleri cevizleri Türkiye’nin dört yanına gönderdiklerini belirterek, çok verimli yaşlanmış ağaçlardan da kalemler alarak onlardan fidan ürettiklerin, ağaç ölse bile onun neslini yaşatmaya çalıştıklarını bildirdi.
(aa)

18 Ekim Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: hekimhan cevizi özellikleri,nerenin cevizi meşhur,en iyi ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz cinsi,hekimhan cevizi,ceviz nerede meşhur,ceviziyle ünlü şehrimiz,ceviz hangi ilde yetişir,en verimli ceviz cinsi,en iyi ceviz nerde yetişir,ceviziyle meşhur ilimiz,en iyi ceviz türü,cevizi meşhur ilimiz,ceviziyle ünlü ilimiz,cevizi ile ünlü ilimiz,ceviz hangi ilimizde meşhurdur,türkiyede en iyi ceviz hangi ilde yetişir,nerenin cevizi meşhurdur,türkiyede ceviz nerede yetişir,cevizi ile meşhur ilimiz,türkiyede en iyi ceviz nerede yetişir,cevizin meşhur olduğu yer,türkiyede en güzel ceviz nerede yetişir,türkiyenin en iyi cevizi nerede yetişir,dünyanın en iyi cevizi nerede yetişir,en verimli ceviz hangisi,en iyi ceviz hangi ilde yetişir,turkiyenin en iyi cevizi nerede,ceviz nerede meshur,en çok ceviz yetiştirilen il,en iyi ceviz nerenin,cevizi meşhur il,türkiyede en iyi ceviz nerde yetişir,ceviz en çok nerede yetişir,ceviz hangi bölgede yetişir,ceviz hangi ilimizde yetişir,ceviz hangi illerde yetişir,ceviz nerde yetişir,ceviz nerede meşhurdur,ceviz türkiyede nerede yetişir,hangi ilin cevizi meşhurdur,türkiyede ceviz nerde yetişir,cevizi meşhur yerler,cevizin meşhur olduğu il,dunyanin en guzel cevizleri,ankaranin meshur cevizi,dünyanın en güzel cevizi,ceviz en cok,turkiyede ceviz nerde yetisir,ceviz en çok hangi ilde yetişir,ceviz hangi ilde meşhurdur,kaliteli ceviz hangi ülkede yetişir,ceviz hangi şehirde yetişir,türkiyenin en meşhur cevizi nerede yetişir,ceviz nerede yetişir,ceviz nerenin meşhur,en çok ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz fidanı hangisidir,en iyi ceviz hangisi,hangi ilimizin cevizi meşhur,hangi ilimizin cevizi meşhurdur,hangi şehrin cevizi meşhur,izmirde ençok ceviz nerde yetişir,nerenin cevizi meshur,turkiyede ceviz nerede yetisir,turkiyenin en çok ceviz yetişen ili,angelia julie gecen ay turkiyede hangi ilimize gelmistir,ankarada hangi ceviz türü yetişir,cevivi meşur ilimiz,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,ceviz ağacının yetişme rakımları,ceviz doguda yetişirmi,ceviz en çok hangi ilimizde yetişir,ceviz en çok nerede yetiştirilir,ceviz en fazla hangi şehirde yetişir,ceviz fidani nerelerde yetistirilir,ceviz hangi ilçede meşhurdur,ceviz hangi ilde cok,ceviz ile meşhur ilimiz,ceviz ile ünlü ilimiz,ceviz ile ünlü şehrimiz,ceviz in en bol oldugu sehir,ceviz meshur il,ceviz meşhur,ceviz nerde meşhur,ceviz nerede cok,ceviz nerede yetisir,ceviz nerede yetiştirilir,Ceviz nerenin,ceviz sivasta yetisirmi,ceviz şehri neresi,yerli ceviz verimli cinsi hangileri,Cevizi ünlü şehrimiz,cevizin bol olduğu yer neresi,cevizin en çok yetişir il,cevizin encok oldugu ülke hangisi,ceviziyle,ceviziyle meşhur il hangisidir,ceviziyle meşhur olan il,ceviziyle unlu ilimiz


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler bayındır cinayeti,zerrin egelilerin yaşıyor mu,ziraat bankasi emekli pirim borcu kredisi verenler,yıldızlarla ilgili haberler,kozansodaka,ödemiş\te trafik kazası son dakika,posta gazetesi emeklilik yasası,sosyal bilgiler5 Sınıfta okutulacak mı,Elazığda son dakika silahlı çatışma,izmiteskortları org,maltepede olumlu kavga,hafızlık sözleri,doğum borçlanması erken emeklilik 2016,nihat hatipoglu nun eşi,kader çetintürk vikipedi,ahmet zengin,türk çorap dünyası iş ilanları,ece uner kac yasinda,köye kaç katlı ev yapılabilir 2016,bağkur affı 2016 son dakika,Yurt disindan hayvan geliyor mu 2016,30 milyara ne öderim,anestezi ile kolonoskopi yapan hastaneler ankara,af varmı son dakika,çıplak liseli foto
76