Dünyanın en iyi cevizinden daha iyi

Reklamlar
Malatya’nın Hekimhan Kaymakamlığı, ilçede yetişen ve iç oranı yüzde 78’lere varan ”Hekimhan cevizi”nin dünyanın en iyi cevizi olduğunu kanıtlamak için proje başlattı.

Kaymakamlığın, Malatya İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla başlattığı projenin yürütücüsü Hamit Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’nın tüm ilçelerinde kentin adını Türkiye’ye duyuran kayısının üretildiğini, Hekimhan’da ise ceviz üretimi yapıldığını söyledi.
Hekimhan’da cevizin çiftçinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu anlatan Akyüz, 15 bin ceviz ağacının bulunduğu ilçede yıllık 300 ton civarında ürün elde edildiğini belirterek, Hekimhan cevizinin diğer ülkelerdeki ve Türkiye’deki cevizlerden çok farklı olduğunu kaydetti.
Akyüz, Hekimhan cevizinin, iç oranı ve kabuk kalınlığı ve aromasıyla çok iddialı bir tür olduğunu ifade ederek, ”Vatandaşlarımız bunu biliyordu ama biz bunu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Kaymakamlıkça başlatılan projeyi, kendi arazimde yürütüyorum. Hedefimiz Hekimhan cevizinin kalitesini ortaya koymak. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğu iddiamızı bilimsel olarak kanıtlamak istiyoruz” dedi.
-”DÜNYANIN EN İYİ CEVİZİNİN İÇ ORANI YÜZDE 62, BİZİMKİ YÜZDE 78”-
Akyüz, proje kapsamında ilçedeki en iyi cevizlerden 5 genotip belirlediklerini dile getirerek, bunlardan birinin 200 yaşında bir ceviz ağacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
”Bu cevizin iç oranı yüzde 78. Dünyanın en iyi cevizisinin iç oranı yüzde 62’dir. Bizim cevizimizin kabuk kalındığı sıfıra yakın. Bunun ispatı için, bir araziye dünyanın en iyi tescilli cevizlerinden, Fransa’dan, Amerika’dan, İran’dan, Çin’den getirttik. Bunları Türkiye’nin en iyi cevizleri ve Hekimhan’ın cevizlerinden oluşan bir bahçe kurduk. Şu anda fidanlarımız 3 yaşında. Eşit şartlarda cevizleri yarıştırıyoruz. Bu bahçede eşit şartlarda üretilen cevizlerden en iyisinin Hekimhan cevizi olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Türkiye’de cevize sahip çıkılmadı. Özellikle 1970’li yıllarda çok sayıda ceviz ağacı kesilerek yok edildi. Birçok genotipimiz yok olmuş. Türiye’yi yabancı ceviz türleriyle doldurmaya çalışmışlar. Onların bizim topraklarımıza uyumu yok. Yalova tipi cevizler Anadolu’ya yayılmış, onlar da iklim olarak, ekolojisi Anadolu topraklarına uygun olmadığı için hem meyve kalitesi hem de ağacın ömrü uzun olmamış. Fakat Hekimhan cevizi, orta Anadolu ve özellikle doğuya doğru çok iyi yetişebilen bir ceviz türü. Ceviz konusunda iddiamız var. İnşallah bundan sonra Hekimhan cevizinin hem tanıtımını hem de üretiminde başarılı olacağız. Malatya’nın adını, kayısıdan sonra cevizle de dünyaya duyuracağız.”
Akyüz, Hekimhan’da ürettikleri cevizleri Türkiye’nin dört yanına gönderdiklerini belirterek, çok verimli yaşlanmış ağaçlardan da kalemler alarak onlardan fidan ürettiklerin, ağaç ölse bile onun neslini yaşatmaya çalıştıklarını bildirdi.
(aa)

18 Ekim Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: hekimhan cevizi özellikleri,en iyi ceviz cinsi,hekimhan cevizi,en iyi ceviz nerede yetişir,nerenin cevizi meşhur,ceviz nerede meşhur,en iyi ceviz türü,en verimli ceviz cinsi,ceviz hangi ilde yetişir,en iyi ceviz nerde yetişir,ceviz hangi ilimizde meşhurdur,ceviziyle meşhur ilimiz,ceviziyle ünlü ilimiz,türkiyede en iyi ceviz hangi ilde yetişir,en verimli ceviz hangisi,ceviz hangi ilimizde yetişir,türkiyede en güzel ceviz nerede yetişir,türkiyede en iyi ceviz nerde yetişir,ceviziyle ünlü şehrimiz,nerenin cevizi meşhurdur,turkiyede ceviz nerde yetisir,turkiyenin en çok ceviz yetişen ili,ankaranin meshur cevizi,turkiyenin en iyi cevizi nerede,türkiyede ceviz nerde yetişir,ceviz hangi ilde meşhurdur,ceviz nerde yetişir,cevizi ile meşhur ilimiz,cevizi ile ünlü ilimiz,cevizi meşhur ilimiz,dunyanin en guzel cevizleri,en çok ceviz yetiştirilen il,en iyi ceviz hangi ilde yetişir,en iyi ceviz hangisi,türkiyenin en meşhur cevizi nerede yetişir,en iyi ceviz nerenin,hangi ilimizin cevizi meşhur,hangi ilimizin cevizi meşhurdur,hangi ilin cevizi meşhurdur,angelia julie gecen ay turkiyede hangi ilimize gelmistir,ankarada hangi ceviz türü yetişir,ankaraya uygun ceviz hangisidir Selahattin Demirtaş,Cevızle meshur ılımız,cevivi meşur ilimiz,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,ceviz en cok hangi sehirde yetişir,ceviz en çok hangi bölgede yetişir,ceviz en çok hangi ilimizde yetişir,ceviz en çok nerede yetişir,ceviz hangi illerde yetisir,ceviz hangi sehirlerde yetisir,ceviz hangi şehirlerde yetişir,ceviz ile meşhur ilimiz,ceviz ile ünlü ilimiz,ceviz meshur il,ceviz nerede meshur,ceviz nerede meşhurdur,Ceviz nerenin,yerli ceviz verimli cinsi hangileri,ceviz ünlü,cevizde verimli ceviz hangisi,cevizi meşhur olan il,cevizi ünlü ilimiz,Cevizi ünlü şehrimiz,cevizin en çok yetişir il,cevizin meşhur olduğu il,çeviz olan il hangisi,doģuda yetişen en iyi ceviz,doğuda ceviz bahçesi,dunyadaki en iyi ceviz nerde yetisir,dünyanın en iyi cevizi nerede yetişir,en çok ceviz nerde yetişir,en çok ceviz nerede yetişir,En çok ceviz yetisen şehrimiz hangisi,en güzel ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz ağacı nerede dır,en iyi ceviz fidanı hangisidir,en iyi ceviz nerede yetiştirilir,en iyi ceviz nerenindir,en iyi ceviz türü hangisidir,en iyi cevizler,en kaliteli ceviz agaci ha gi ulkede yetisir,en meshur ceviz,en verimli ceviz,en verimli ceviz ağacı,enguzel cevi agaci nerenindir,engüzel cevizler,hangi ceviz doğuya uygun,hangi şehrin cevizi meşhur,hangisı nerede uretilir,hekimhan cevizini nerde bulurum,hekimhanda yetisen ceviz cunsi,hekimhanın cevizi turkiyede birincimi,iç anadolu için en iyi ceviz fidanı hangisidir,iç anadolud nerenin cevizi meşhur,malatya ceviz çeşitleri,malatya hekimhan cevizi hangi bolgelerde yetisir,malatyanin neresinin cevizi,nerenin c,nerenin cevizi meshur


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 irigotresimleri,playboy sansursuz foto,türk göğüs çıplak,köy korucuları 2015,Son dakika sirinevler,mahkumlara ceza indirimi 2016,plajda gizli cekim,suriyeli turbanli guzeller foto,umut oranın babası kimdir,pjak vi,mit kullandığı silahlar,YANIQLAR XNXX,recep tayyip erdoğan\ın cep telefonu markasi,sibelkekiliresmi,5 yargı paketi denetimli serbestlik son dakika,gögüs fotoları acik,af yasası son dakika,muhtarlık cumartesi açık mı,doğudaki askere erken terhis 2015,tv lerdeki af haberleri,keçiören silahlı çatışma,Sındırgı ıl sag mud Vekil ebe hem alımı,bedava ciplak bayan goster,af kim,yalova yolunda olan kaza
78