Dünyanın en iyi cevizinden daha iyi

Reklamlar
Malatya’nın Hekimhan Kaymakamlığı, ilçede yetişen ve iç oranı yüzde 78’lere varan ”Hekimhan cevizi”nin dünyanın en iyi cevizi olduğunu kanıtlamak için proje başlattı.

Kaymakamlığın, Malatya İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla başlattığı projenin yürütücüsü Hamit Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’nın tüm ilçelerinde kentin adını Türkiye’ye duyuran kayısının üretildiğini, Hekimhan’da ise ceviz üretimi yapıldığını söyledi.
Hekimhan’da cevizin çiftçinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu anlatan Akyüz, 15 bin ceviz ağacının bulunduğu ilçede yıllık 300 ton civarında ürün elde edildiğini belirterek, Hekimhan cevizinin diğer ülkelerdeki ve Türkiye’deki cevizlerden çok farklı olduğunu kaydetti.
Akyüz, Hekimhan cevizinin, iç oranı ve kabuk kalınlığı ve aromasıyla çok iddialı bir tür olduğunu ifade ederek, ”Vatandaşlarımız bunu biliyordu ama biz bunu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Kaymakamlıkça başlatılan projeyi, kendi arazimde yürütüyorum. Hedefimiz Hekimhan cevizinin kalitesini ortaya koymak. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğu iddiamızı bilimsel olarak kanıtlamak istiyoruz” dedi.
-”DÜNYANIN EN İYİ CEVİZİNİN İÇ ORANI YÜZDE 62, BİZİMKİ YÜZDE 78”-
Akyüz, proje kapsamında ilçedeki en iyi cevizlerden 5 genotip belirlediklerini dile getirerek, bunlardan birinin 200 yaşında bir ceviz ağacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
”Bu cevizin iç oranı yüzde 78. Dünyanın en iyi cevizisinin iç oranı yüzde 62’dir. Bizim cevizimizin kabuk kalındığı sıfıra yakın. Bunun ispatı için, bir araziye dünyanın en iyi tescilli cevizlerinden, Fransa’dan, Amerika’dan, İran’dan, Çin’den getirttik. Bunları Türkiye’nin en iyi cevizleri ve Hekimhan’ın cevizlerinden oluşan bir bahçe kurduk. Şu anda fidanlarımız 3 yaşında. Eşit şartlarda cevizleri yarıştırıyoruz. Bu bahçede eşit şartlarda üretilen cevizlerden en iyisinin Hekimhan cevizi olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Türkiye’de cevize sahip çıkılmadı. Özellikle 1970’li yıllarda çok sayıda ceviz ağacı kesilerek yok edildi. Birçok genotipimiz yok olmuş. Türiye’yi yabancı ceviz türleriyle doldurmaya çalışmışlar. Onların bizim topraklarımıza uyumu yok. Yalova tipi cevizler Anadolu’ya yayılmış, onlar da iklim olarak, ekolojisi Anadolu topraklarına uygun olmadığı için hem meyve kalitesi hem de ağacın ömrü uzun olmamış. Fakat Hekimhan cevizi, orta Anadolu ve özellikle doğuya doğru çok iyi yetişebilen bir ceviz türü. Ceviz konusunda iddiamız var. İnşallah bundan sonra Hekimhan cevizinin hem tanıtımını hem de üretiminde başarılı olacağız. Malatya’nın adını, kayısıdan sonra cevizle de dünyaya duyuracağız.”
Akyüz, Hekimhan’da ürettikleri cevizleri Türkiye’nin dört yanına gönderdiklerini belirterek, çok verimli yaşlanmış ağaçlardan da kalemler alarak onlardan fidan ürettiklerin, ağaç ölse bile onun neslini yaşatmaya çalıştıklarını bildirdi.
(aa)

18 Ekim Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: hekimhan cevizi özellikleri,nerenin cevizi meşhur,en iyi ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz cinsi,hekimhan cevizi,ceviz nerede meşhur,ceviz hangi ilde yetişir,en iyi ceviz nerde yetişir,en verimli ceviz cinsi,ceviziyle meşhur ilimiz,ceviziyle ünlü şehrimiz,en iyi ceviz türü,cevizi ile ünlü ilimiz,ceviziyle ünlü ilimiz,ceviz hangi ilimizde meşhurdur,cevizi meşhur ilimiz,cevizi ile meşhur ilimiz,nerenin cevizi meşhurdur,türkiyede ceviz nerede yetişir,türkiyede en iyi ceviz hangi ilde yetişir,cevizin meşhur olduğu yer,türkiyede en iyi ceviz nerede yetişir,türkiyede en güzel ceviz nerede yetişir,en çok ceviz yetiştirilen il,türkiyede en iyi ceviz nerde yetişir,ceviz nerede meshur,en iyi ceviz hangi ilde yetişir,en iyi ceviz nerenin,en verimli ceviz hangisi,cevizi meşhur il,türkiyenin en iyi cevizi nerede yetişir,dünyanın en iyi cevizi nerede yetişir,hangi ilin cevizi meşhurdur,turkiyenin en iyi cevizi nerede,ceviz en çok nerede yetişir,ceviz hangi bölgede yetişir,ceviz hangi ilimizde yetişir,ceviz hangi illerde yetişir,türkiyede ceviz nerde yetişir,ceviz nerde yetişir,ceviz nerede meşhurdur,ceviz türkiyede nerede yetişir,cevizi meşhur yerler,dunyanin en guzel cevizleri,en çok ceviz nerede yetişir,turkiyenin en çok ceviz yetişen ili,ankaranin meshur cevizi,ceviz en cok,hangi şehrin cevizi meşhur,nerenin cevizi meshur,ceviz en çok hangi ilde yetişir,ceviz hangi ilde meşhurdur,en iyi ceviz fidanı hangisidir,izmirde ençok ceviz nerde yetişir,turkiyede ceviz nerde yetisir,ceviz hangi şehirde yetişir,türkiyenin en meşhur cevizi nerede yetişir,ceviz nerenin meşhur,en iyi ceviz hangisi,hangi ilimizin cevizi meşhur,hangi ilimizin cevizi meşhurdur,kaliteli ceviz hangi ülkede yetişir,turkiyede ceviz nerede yetisir,cevizin meşhur olduğu il,angelia julie gecen ay turkiyede hangi ilimize gelmistir,ankarada hangi ceviz türü yetişir,cevivi meşur ilimiz,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,ceviz ağacının yetişme rakımları,ceviz doguda yetişirmi,ceviz en çok nerede yetiştirilir,ceviz en fazla hangi şehirde yetişir,ceviz fidani nerelerde yetistirilir,ceviz hangi ilçede meşhurdur,ceviz hangi ilde cok,ceviz hangi ilde yetiştirilir,ceviz ile ünlü ilimiz,ceviz ile ünlü şehrimiz,ceviz in en bol oldugu sehir,ceviz meshur il,ceviz meşhur,ceviz nerde meşhur,ceviz nerede cok,ceviz nerede yetisir,ceviz nerede yetiştirilir,Ceviz nerenin,ceviz sivasta yetisirmi,ceviz şehri neresi,ceviz tukiyenin nerelerinde yetistirilir,ceviz turkiyede nerede yetişiyor,yerli ceviz verimli cinsi hangileri,cevizin en çok yetişir il,cevizin encok oldugu ülke hangisi,ceviziyle,ceviziyle meşhur il hangisidir,ceviziyle meşhur olan il,ceviziyle unlu ilimiz,ceviziyle ünl,ceviziyle ünlü sehrimiz hangisi,çeviz olan il hangisi


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler buyuk gotler foto,turkiyede kac kolordu var,acun ılıcalı türkiyenin kaçıncı zengini,hayvan küpesi affı,cumhur baskani 24 gun erken teskere,cumhur baskani 24 gun erken teskere,vergi borcu silinmesi haberleri son dakika,bahçelievler son haberleri,balikesir son dakika deprem,son dakika,ekin olcayto boşandı,hatay da deprem son dakika,kiralık orospular fotoları,sokaktan gizli cekim turbanli,hadise çıplak fotoları,kirikkalehaberleri,hayrunnisa gül boyu kaç,devlet destekli tarım aletleri 2016,ssk dan önce doğum borçlanması 2016,özel güvenliklerle ilgili son haberler,etek altı kilotsuz ünlüler,ssk dan önce doğum borçlanması 2016,bulvar magazin,sondakika canli hayvan italati,seksi arap kızları resimleri
80