Dünyanın en iyi cevizinden daha iyi

Reklamlar
Malatya’nın Hekimhan Kaymakamlığı, ilçede yetişen ve iç oranı yüzde 78’lere varan ”Hekimhan cevizi”nin dünyanın en iyi cevizi olduğunu kanıtlamak için proje başlattı.

Kaymakamlığın, Malatya İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla başlattığı projenin yürütücüsü Hamit Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’nın tüm ilçelerinde kentin adını Türkiye’ye duyuran kayısının üretildiğini, Hekimhan’da ise ceviz üretimi yapıldığını söyledi.
Hekimhan’da cevizin çiftçinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu anlatan Akyüz, 15 bin ceviz ağacının bulunduğu ilçede yıllık 300 ton civarında ürün elde edildiğini belirterek, Hekimhan cevizinin diğer ülkelerdeki ve Türkiye’deki cevizlerden çok farklı olduğunu kaydetti.
Akyüz, Hekimhan cevizinin, iç oranı ve kabuk kalınlığı ve aromasıyla çok iddialı bir tür olduğunu ifade ederek, ”Vatandaşlarımız bunu biliyordu ama biz bunu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Kaymakamlıkça başlatılan projeyi, kendi arazimde yürütüyorum. Hedefimiz Hekimhan cevizinin kalitesini ortaya koymak. Hekimhan cevizinin dünyanın en iyi cevizi olduğu iddiamızı bilimsel olarak kanıtlamak istiyoruz” dedi.
-”DÜNYANIN EN İYİ CEVİZİNİN İÇ ORANI YÜZDE 62, BİZİMKİ YÜZDE 78”-
Akyüz, proje kapsamında ilçedeki en iyi cevizlerden 5 genotip belirlediklerini dile getirerek, bunlardan birinin 200 yaşında bir ceviz ağacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
”Bu cevizin iç oranı yüzde 78. Dünyanın en iyi cevizisinin iç oranı yüzde 62’dir. Bizim cevizimizin kabuk kalındığı sıfıra yakın. Bunun ispatı için, bir araziye dünyanın en iyi tescilli cevizlerinden, Fransa’dan, Amerika’dan, İran’dan, Çin’den getirttik. Bunları Türkiye’nin en iyi cevizleri ve Hekimhan’ın cevizlerinden oluşan bir bahçe kurduk. Şu anda fidanlarımız 3 yaşında. Eşit şartlarda cevizleri yarıştırıyoruz. Bu bahçede eşit şartlarda üretilen cevizlerden en iyisinin Hekimhan cevizi olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Türkiye’de cevize sahip çıkılmadı. Özellikle 1970’li yıllarda çok sayıda ceviz ağacı kesilerek yok edildi. Birçok genotipimiz yok olmuş. Türiye’yi yabancı ceviz türleriyle doldurmaya çalışmışlar. Onların bizim topraklarımıza uyumu yok. Yalova tipi cevizler Anadolu’ya yayılmış, onlar da iklim olarak, ekolojisi Anadolu topraklarına uygun olmadığı için hem meyve kalitesi hem de ağacın ömrü uzun olmamış. Fakat Hekimhan cevizi, orta Anadolu ve özellikle doğuya doğru çok iyi yetişebilen bir ceviz türü. Ceviz konusunda iddiamız var. İnşallah bundan sonra Hekimhan cevizinin hem tanıtımını hem de üretiminde başarılı olacağız. Malatya’nın adını, kayısıdan sonra cevizle de dünyaya duyuracağız.”
Akyüz, Hekimhan’da ürettikleri cevizleri Türkiye’nin dört yanına gönderdiklerini belirterek, çok verimli yaşlanmış ağaçlardan da kalemler alarak onlardan fidan ürettiklerin, ağaç ölse bile onun neslini yaşatmaya çalıştıklarını bildirdi.
(aa)

18 Ekim Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: hekimhan cevizi özellikleri,nerenin cevizi meşhur,en iyi ceviz cinsi,en iyi ceviz nerede yetişir,hekimhan cevizi,ceviz nerede meşhur,en iyi ceviz türü,en verimli ceviz cinsi,ceviziyle ünlü ilimiz,en iyi ceviz nerde yetişir,ceviziyle meşhur ilimiz,ceviz hangi ilde yetişir,cevizi ile ünlü ilimiz,ceviz hangi ilimizde meşhurdur,cevizi meşhur ilimiz,en verimli ceviz hangisi,türkiyede en iyi ceviz hangi ilde yetişir,cevizin meşhur olduğu yer,ceviziyle ünlü şehrimiz,en iyi ceviz hangi ilde yetişir,ceviz hangi ilimizde yetişir,hangi ilin cevizi meşhurdur,nerenin cevizi meşhurdur,ceviz nerede meshur,cevizi ile meşhur ilimiz,cevizi meşhur il,türkiyede en güzel ceviz nerede yetişir,türkiyede en iyi ceviz nerde yetişir,en çok ceviz yetiştirilen il,en iyi ceviz nerenin,ankaranin meshur cevizi,hangi ilimizin cevizi meşhur,turkiyenin en iyi cevizi nerede,hangi ilimizin cevizi meşhurdur,türkiyede ceviz nerde yetişir,türkiyenin en iyi cevizi nerede yetişir,ceviz hangi ilde meşhurdur,izmirde ençok ceviz nerde yetişir,turkiyenin en çok ceviz yetişen ili,ceviz nerde yetişir,nerenin cevizi meshur,cevizin meşhur olduğu il,turkiyede ceviz nerde yetisir,türkiyede en iyi ceviz nerede yetişir,türkiyenin en meşhur cevizi nerede yetişir,dunyanin en guzel cevizleri,en çok ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz hangisi,angelia julie gecen ay turkiyede hangi ilimize gelmistir,ankarada ceviz nerde yetişir,ankarada hangi ceviz türü yetişir,Cevızle meshur ılımız,cevivi meşur ilimiz,ceviz ağacı türkiyede nerede yetişir,ceviz en cok,ceviz en cok hangi,ceviz en cok hangi sehirde yetişir,ceviz fidani nerelerde yetistirilir,ceviz hangi bölgede yetişir,ceviz hangi ilde cok,ceviz hangi ilde yetiştirilir,ceviz hangi illerde yetisir,ceviz hangi illerde yetişir,ceviz hangi sehirlerde yetisir,ceviz hangi şehirlerde yetişir,ceviz nerede meşhurdur,ceviz nerede yetisir,ceviz nerede yetiştirilir,Ceviz nerenin,ceviz nerenin meşhur,ceviz sivasta yetisirmi,ceviz şehri neresi,ceviz tukiyenin nerelerinde yetistirilir,ceviz türkiyede nerede yetişir,Ceviz unlu il,ceviz unlu ilimiz,ceviz ünlü,ceviz yetişsen yoreler,ceviz yetiştirilen şehirler,cevizde verimli ceviz hangisi,cevize en verimli neresi,cevizi ile,Cevizi ile ünlü olan ilimız,cevizi meşhur olan il,cevizi meşhur olan yer neresi,yerli ceviz verimli cinsi hangileri,Dünyanın en güzel cevizi nerede yetişir,dünyanın en iyi cevizi nerede yetişir,en cok ceviz yetistirilen il,en çok ceviz nerde yetişir,En çok ceviz yetisen şehrimiz hangisi,en fazla ceviz hangi ilde,en guzel ceviz hangi ulkenin,en güzel ceviz nerede yetişir,en iyi ceviz ağacı nerede dır,en iyi ceviz fidanı hangisidir,en iyi ceviz kalite il,en iyi ceviz nerde,en iyi ceviz nerede yetişiyor,en iyi ceviz nerede yetiştirilir


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 belediyelerde çalışanlar kadroya alınacakmı,dul yetimlere müjde,Avrupa yakası sahibinden döner ustası arayan,acun ılıcalı öldü,yağız izgül evlendi,birlik mahallesi haberleri,matematikci alan kurumlar,kenevir nasıl yetiştirilir,100 milyara ne kadar faiz alırım ve aylik ne oderim,derikte cikan catisma,Enciplak kiz fotosu,tuvalet gizli cekim rusya,google pinar altug aretik resimi,gkk maaş,Kiz Oyunlari,dizi setinde çalışmak için,trabzonda kaybolan yusuf bulundumu,Dünya ülkelerinde üretilen tabanca çeşitleri com,DUL YETİME 100,kadınlarla ilişkiye giren hayvanlar,orhan gencebay kaç çocuğu var,Dogum Borclanmasi,kadınlarınişemeresimleri,istanbul intihar,tlraktor sofor isi arlyorum
78