Haber, Haberler, Gazete Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haberler
Reklamı Geç

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Emeklilik yaşını bekleyenlere iyi haber

Emeklilik yaşını bekleyenlere iyi haber

Reklamlar
Emekli olmak için yaş haddinin dolmasını bekleyenler, genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor. Böylece emeklilik yaşını bekleyenler bir çalışanın yararlandığı tüm sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİNİZİ SORGULAMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ EDEVLET LİNKİNE TIKLAYINIZ.

e devlet

 

Tasarruf oranları tarihi düşük seviyelere inince devlet harekete geçti. Bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri planlanıyor.

Zerin Elçi’nin haberi

Tasarruf oranları yüzde 12’lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Ekonominin yumuşak karnı cari açık açısından da sıkıntı yaratan bu durum nedeniyle ekonomi yönetimi çalışma başlattı. Erken emekliliği sağlayan ‘süper emeklilik’ üzerinde de çalışılıyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı.

Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor.

VERGİ TEŞVİKLERİ ARTACAK

Genel eğilim vergi teşviklerinin güçlendirilmesi. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar inceleniyor.

Hazine’nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor.

MEVDUATTA VADEYİ UZATMA HEDEFİ

Tasarruf paketinin bir diğer ayağını ise mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi ayarlamaları oluşturacak. 650 milyar liraya ulaşan mevduatın yaklaşık 560 milyarı 3 aya kadar ve daha kısa vadede tutuluyor. 1 yıla kadar ve daha uzun vadedeki mevduatın toplama oranı ise sadece yüzde 5.4.

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda vadeye göre farklılaşma adımları, stopajın da kademelendirilmesiyle güçlendirilecek. Halen stopaj vade ayrımı olmaksızın yüzde 15. Daha uzun vadeli mevduata düşük stopaj uygulaması üzerinde duruluyor.

MART’A KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Çalışmaların Mart sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Paket, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha sonraysa Bakanlar Kurulu’na taşınacak. Bir kısmı kararnameyle, bazılarıysa yasayla düzenlenecek.

 

 

 

 

İSTANBUL – Genç emekliler, yasal değişiklik sonrasında çalışanların sağlık haklarına sahip olacak. Hükümet, sosyal güvenlikte yeniden yapılandırma müjdesinden sonra, şimdi de emeklilik için yaş sınırını bekleyenleri gündemine aldı. Prim gün sayısını doldurup, emeklilik yaşını bekleyenler sağlık hizmetinden şu anki uygulamada yararlanamıyor. Referans’ın haberine göre, bu konuda yeni bir açılım yapmayı planlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, mevzuatta yapacağı değişiklikle söz konusu kişilere genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm hizmetleri açacak. Konuyla ilgili olarak yasal değişiklik için çalışıldığı öğrenildi. Yapılacak değişiklik için çeşitli formüller üzerinde duruluyor. Değişiklik sonrasında, emeklilik yaşını bekleyenler, çalışanların sağlık haklarına sahip olacak. Yani bir çalışanın yararlandığı tüm sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Haberin Sosyal güvenlik reformundan sonra, emeklilik için gerekli prim gün sayısını doldurup emeklilik yaşını bekleyenler için sağlıkta yeni bir dönem başladı. 5510 sayılı sosyal güvenlik reformuna göre, herhangi bir sigortalı gün sayısını doldurup yaş için beklemeye başlarken, işinden ayrılırsa; sağlık hizmetlerinden 100 gün süreyle yararlanabilir. Bu sürenin sonunda ise, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için genel sağlık sigortası primini her ay kendisinin ödemesi gerekiyor. Bir diğer yöntem ise, eş üzerinden sağlık yardımı alabilmek. Ancak genellikle bu yöntemler emekliliğini bekleyenler tarafından kullanılamıyor ve mağduriyet yaşanıyor.

 

SGK YENİ FORMÜL ARAYIŞINDA
Bu konuda gelen şikayet ve başvuruların artması üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu da harekete geçti. Emeklilik için yaşı bekleyenlerin sağlık hizmeti alabilmesi için neler yapılabileceğini değerlendiren kurum, yapacağı yasal değişiklikle söz konusu kişilerin de sağlık hizmeti almasını sağlayacak. Yetkililer henüz çalışmanın sonuçlanmadığını ancak emeklilik yaşını beklerken işten ayrılanları mağdur etmeyecek bir formül arayışında olduklarını belirtiyor. Buna göre, örneğin 47 yaşında emekli olma hakkını kazanan ancak prim gün ödeme sayısını doldurduktan sonra 42 yaşında işinden ayrılan bir kişi de 5 yıl süreyle diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetinden yararlanabilecek. SGK kaynakları konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve kısa süre içinde gerekli açıklamanın yapılacağını belirtiyor. Yetkililer konunun çözümü birkaç alternatifli bir çalışma yaptıklarını da kaydediyor.

 

YAPILANDIRMA YASASINA EKLENEBİLİR
Çalışmalarda belli bir aşamaya geldiklerini dile getiren yetkililer, söz konusu düzenlemenin vergi ve SSK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yasal düzenlemenin içine eklenebileceğini söylediler. Vergi ve SSK prim borçlarına yönelik çalışmanın cuma günü bakanlar arasında ele alındığını ancak birkaç görüşme daha yapılması gerekeceğini anlatan yetkililer, yasal düzenlemenin TBMM’ye gönderilmesinin ekim ayının ortasını ya da sonunu bulabileceğini söylediler. Yapılandırmada daha önce uygulanmamış bir yöntem üzerinde çalıştıklarını anlatan yetkililer, sağlıktan yararlanmayı getiren düzenlemenin gerekirse daha sonra da eklenebileceğini dile getirdiler.

295 adet yorum var.

 1. nur varol diyor ki:

  SİZE SESLENİYORUM SAYIN MİLLET VEKİLLERİ ERKEN EMEKLİLİGİ CIKARTIN LÜTFEN SAYGILARIMLA

 2. osman başpınar diyor ki:

  emekli olupta iki maaş alan dul bayanlar var kocasın maaşını hem babasın maaşını alıyor devlet bunlara baksın bizde emekli olmayı bekliyorum 25 yılı dol 7500 pirim var

 3. cengiz topçu diyor ki:

  günüm geçti yaşı bekliyorum yeter artık yasalar hep vekillerden yanamı olacak

 4. nimet diyor ki:

  günüm geçti yaşı bekliyorum yeter artık yasalar hep vekillerden yanamı olacak

 5. çaresiz gariban diyor ki:

  sayın bakanımız sana seslenıyorum duy bızım gıbı garibanında sesını artık yeter 25 yıldır çaliştım hhakkımı istıyorum hep boş işlerın peşinden koşmayın birazda garıplerın elinden tutun emeklı yapıl artık bizlerı bizimde sizler gibi rahat etmek hakkımız değilmı.

 6. yaş mağduru diyor ki:

  arkadaşlar bende yaş mağduruyum.ak parti internet sitei aracılığı ile bu konuyu sordum. çalışma ve so. güv. bakanlığından cevap geldi.prim gününü doldurupta emeklilik için yaş bekleyenler için herhangi bir çalışmamız yok diyorlar.bu durumda gayret edip her yeri mail faks yağmuruna tutalım.sesimizi duyurmazsak asla kaale almazlar.ciddiyetle eğilelim konuya.ap partiye mail atın arkadaşlar.

 7. tevrat yılmaz diyor ki:

  sayın bakanım eşimin emekliligi doldu ama yaş sınırı vurdu ne olur bu iş 1 çare bulun .1 aralar yaşı dolanlara 1 sefere mahsuz emekli yapacagız gibi 1 cümle kurdunuzmu yada öyle 1 şey varmı lütfen en kısa zamanda açıklılıga kavuşturun bizlerde rahat edelim sizler gibi sayın bakanım SAYGILAR

 8. ayhan diyor ki:

  bizde bekliyoruz emeklilimizi 26 yılık hizmetim var yas bekliyoruız bunu biz hak ediyoruz bizim zamanımızda bize 25 yıl dendi cocu olan bayan eşi calışcak beklicekti emeklilini kocasından ayrılıp babasın masını alanara bakmalı yenden bi arada oturan eşleriyle hem kendi masını alan bayan hem kocasın masını alan ve sakata lafım yok ama arabaya koyup dilendirmesiner devlet maşveripte birde emekli emekli olup calısmıcak co calısıyor isizli yaratıyor bizim emeklilimizde issizli enazından ratlatır saygılar

 9. REMZİ ÖKSÜZOĞLU diyor ki:

  bende yaşı bekleyenlerdenim inşallah bu yasayı bir an önce çıkarırlar zaten 40 yaş üstünün iş bulma olanağı yok gibi birşeydir işsizliği azaltacak bir yasa olarok görüyorum saygılar

 10. yakup diyor ki:

  Bize sadaka verilmesini istemiyoruz elimizden alınan emeklilik hakımızın verilmesini istiyoruz.Bir gecede halledilen maduruyetleri vatandaş olarak bizimde hakkımız lütfen sayın akp li milletvekilleri sizler duyarsız davranmayın bu halk sizin de halkınız.

 11. nur varol diyor ki:

  SAYIN BAŞBAKANIM SİZİ HİC YANLIZ BIRAKMADIK ŞİMDİDE SİZ BİZİ YANLIZ BIRAKMAYIN ERKEN EMEKLİLİGİ CIKARIN SAYGILARIMLA

 12. cengiz diyor ki:

  bende yaş bağduruyum pirimim 8600 28 senem doldu hala emekli olamıyorum işten atıldım işde bulamıyorum çalmadık kapı kalmadı nolur bu yasayı biran önce çıkarın saygılarımla…

 13. MUSTAFA GÜLER diyor ki:

  BENİMDE GÜNÜM DOLDU 8000 OLDU HALA 3 SENEM VAR VEKİLLER KENDİLERİNE GELİNCE BERABERCE EVET DİYOR BEN 8 KİŞİYİM SEÇİM ZAMANI GELİNCE BENDE HAYIR OLMAZ DİYECEĞİM

 14. adem diyor ki:

  yeter artık çıksın şu yasa bizim günahımız ney bekliyoruz dirsek çürtemedik diyemi emekli olamıyoruz,

 15. ahmet diyor ki:

  sayın başbakanım sayın bakanlarım sayın millet vekillerim 10.000 bin iş gununu geçti yaştan emekli olamıyorum allah rızası için birkereye mahsus kaldırın şu yaş olayını

 16. ALİ OSMA diyor ki:

  SAYIN BAŞBAKANIM AKP KURULDUĞUNDAN BU YANA HEP DESTEK HEP DESTEK OLDUK BEN YAŞ MAĞDURUYUM LÜTFEN CIKARIN ŞU YASAYIDA BİZ DE EMEKLİ OLALIM

 17. abbas diyor ki:

  Bize sadaka verilmesini istemiyoruz elimizden alınan emeklilik hakımızın verilmesini istiyoruz.Bir gecede halledilen maduruyetleri vatandaş olarak bizimde hakkımız lütfen sayın akp li milletvekilleri sizler duyarsız davranmayın bu halk sizin de halkınız.MEZARDA EMEKLİMİ OLACAĞIZ SAYIN BAKANIM KENDİNİ BİZİM YERİMİZE KOY

 18. ayhan diyor ki:

  sayın bakanar evde yatan nası emekli oluyo acaba siz olemi oldunuz emekli evde yorgan yatakmı yicez birde muşde demeyin bali

 19. bayram diyor ki:

  20 yıllık SSK çalışanıyım. askerlik borcumuda yatırabilirim.kalan 3 yılın priminide öedeyerek emekli olmayı istiyorum. bizede yardımcı olun sn bakanım aeo

 20. binguloz diyor ki:

  erken emekliliği bekliyorum çıksın bu yasa ne olur

 21. binguloz diyor ki:

  askerliğe çözüm geldi erken emekliliğede gelsin bekliyoruz sonucu iyi olu ins 3 senedir bekliyorum

 22. metin diyor ki:

  12 yaşında tornacıda işe başladım sabah 5 de kalkıp iş başı yapıyodum ağır işti 31 yıldır çalıyorum her haslalık var artık emekli edin lütfen bu bizim hakkımız

 23. Çetin ünal diyor ki:

  biz emeğimizn karşılığını istiyorz kimseden havadan para istemiyoruz . ölünce değil yaşarken yaşayalım hayatımızı . 27 senedir ayakta calışıyorum ayaklarm varisten görülmüyor. halen yaş bekliyorum . ne adaletli bir durum . pardon burası türkiye

 24. abdul kadir diyor ki:

  ben 1987 işe girişim var vede 7000 bin iş günüm var emekli olamiyom yaştan arkadaşımın 5300 günü var emekli oldu bu nasıl adalet anlamadım

 25. ALAATTİN AYDIN diyor ki:

  Sn. Bakanım; özelleştirme sonucu işini kaybeden ve yaş haddini bekleyenlerin daha fazla mağdur olmamaları için, emeklilik yasasında değişiklik yapılmasını ve bu konuda acilen çözüm getirmenizi istiyoruz!

 26. bekir köse diyor ki:

  Bize sadaka verilmesini istemiyoruz elimizden alınan emeklilik hakımızın verilmesini istiyoruz.Bir gecede halledilen maduruyetleri vatandaş olarak bizimde hakkımız lütfen sayın akp li milletvekilleri sizler duyarsız davranmayın bu halk sizin de halkınız.MEZARDA EMEKLİMİ OLACAĞIZ SAYIN BAKANIM KENDİNİ BİZİM YERİMİZE KOY

 27. bekir köse diyor ki:

  sayın millet vekilleri canınız isteyince emekli millet vekillerine 100/100 zam yapıyosunuz isteseniz bu erken emekliliğide yaparsınız

 28. Alirıza yalçın diyor ki:

  Sayın bakanlarımız ve milletvekillerimiz sizleri seçip Ankaraya gönderen bizleriz.Ama bizlerin ihtiyacı olunca sizler bizleri tanımazsınız seçim zamını gelince ya amca oğlu oluyoruz yada kirve seçim bittikten sonra herkes yoluna diyorsunuz.Menfaat sözkonusu olunca ilk başta sizler geliyorsunuz gariban bizler kuru ekmeye ve zeytin yameye devam ve birde verdiyiniz beş para etmez 1 ton şırnak kömürüyle yaşantımızı sürdürmeye çalışıyoruz.Benim şu anda sgk ya toplam 5772 gün çalışmştığım var ayrıca 194500 mlyar tl ödenmiş kurumumca yaşım şuan 47 ama çıkardığınız adeletsiz kanununuz beni 51 yaşında emekli edecek daha 4 yılım var emekli olmama ama konu siz vekiller olunca 15 dakka içinde 100/100 zam yapıp ayrıca 5 yıl millet vekilliyi yapan hemen emekli olup ayda 7 bin tl almayı yapıyorsunuz acaba bu kadar garibanın ahını ve vebalını vicdanlarınızda his etmiyormusunuz bunlar bir gün yüce Allahım sizlere soracak bizlerde sizlere beddua etmeye devam ediyoruz.

  • mithat diyor ki:

   Sayın başbakanım ve değerli milletvekilleri hep söylenti var erkan emeklilik hakkında ama yetkili bir ağızdan yani sizlerlerden hiç bir şekilde erken emeklilik konusunda gerek medyadan gerek mecliste duymadım. eğerki böyle bir emeklilik gündeminizde var ise lütfen bekleyenler için bir açıklama yapmanızı sayğılarımla arz ederim.

  • cem diyor ki:

   durmak yok yola devam…oy verirken düşünseydin bunları.şimdi hiç ağlamayın.az bile.

 29. Yaş madurları diyor ki:

  Bende sizlergibi yaş bekliyorum millet vekilleri bir gecede jet hızıyla emekli olabiliyrlar bizi niye madur ediyorlar yaş gecince kimse ise de almıyor biz ne yiyip icecez devlet bize gidin hırsıkmı yapsın diyor bizede bir el atsın cok maduruz tesekkürler

 30. ali uslular diyor ki:

  Yeni yasada işten çıkarılan kişi sağlık kuruluşlarından yararlanacak deniyor,
  Peki işten çıkarılan kişi maaş almazsa ev kirası,elk,su,çocuk,okul vs.masraflarını
  Neyle karşılayacak,zaten asgari ücretle cambazlık yaparak geçiniyoruz,bir millet vekili
  İkibuçık senede emekli hakkını kazanıyor,bu nasıl bir zihniyet normal vatandaşla
  Devlet kademesinde çalışan bir işçinin arasında bu kadar fark olmaması gerekli değimli
  ALLAH için elinizi vicdanınıza koyun lütfen…

 31. bekir diyor ki:

  28 yılır çalışıyorum erken emekliliğin olmasını istiyorum…..

 32. bekir diyor ki:

  be çalışmak istemiyorum kim çalışmak istiyorsa çalışın genç emekliliği kim uyduruyor bitarafından

 33. bekir diyor ki:

  10000 gün pirimim olmuş neresi genç emekliik……..

 34. mehmet ali diyor ki:

  sayın bakanım bu yasanın hemen cıkmsını istiyoruz.aynı milletvekilerinin yasası cıktıgı gıbı

 35. ahmet diyor ki:

  katılıyorum mehmet ali bekir kardelerim bende sizi gibi düşünüyorum

 36. hasan hüseyin diyor ki:

  aynen ahmet

 37. naci diyor ki:

  eski yasadan 4 sene fazla calıstım hala emekli olamıyorum bırakında bir kaç gü
  n gün yüzü görelim

 38. SüleymanVurulmaz diyor ki:

  BENDE YAŞ MAĞDURUYUM. YETKİLİLERE SESLENİYORUM : LÜTFEN BİZİM HAKKIMIZI GERİ VERİN, İŞSİZİM, KİRACIYIM 27 YILI DOLDURDUM İŞEDE ALMIYORLAR GÜNÜMÜDE DOLDURDUM AMA YAŞTAN 5 YIL BEKLEMEK ZORUNDAYIM ZATEN HAYAT YAŞLANDIRDI BENİ LÜTFEN ALLAH RIZASI İÇİN BİRAN EVVEL SÜPER EMEKLİLİK YASASINI FAALİYETE GEÇİRİN ..

 39. Murat diyor ki:

  İnsallah mılletvekıllerınden bızede sıra gelir!sadewce mılletvekıllerının maasına degıl mılletınde maaslarına adam gıbı zam yapın

 40. MURAT diyor ki:

  biz sizi her türlü destekliyoruz sizde bizi düşünün yaş bekliyoruz adaletinize güvenmek istiyoruz

 41. ŞENOL KARABUDAK diyor ki:

  LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN SADAKA DEİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ.İŞSİZ VE MADURUZ

 42. MÜCAHİD EREN KARABUDAK diyor ki:

  BEN OKUYORUM GELECEKTE İYİ BİR MESLEK SAHİBİ OLACAGIM BUNUN İÇİN BABAMI MADUR ETMEYİN!..

 43. kemal diyor ki:

  prim boşluklarını kapatmak için fırsat yok mu?

 44. halit yalçın diyor ki:

  yeter artık verin hakkımızı ya bu neki bizim suçumuz ne 25 senem tamam günüm tamam yeter ya hep kendinbizi düşünüyorsunuz

 45. halit yalçın diyor ki:

  canım sayın BAŞBAKANIM ALLAHINI SEVERSEN şu işimizi halledide bizde rahat edelim artık yapmayın ne olur şu işimizi halledin

 46. Mehmet diyor ki:

  Sayın Başbakanım yaşım 43. 3 çocuk babasıyım 25 yıl çalıştım 7000 iş pirimini doldurdum. Şuan işten ayrıldım. Türkiye’de 40 yaşından sonra hiçbir özel kurum iş yerinde çalıştırmayı istemiyor. Ve biz çalışmaya başladığımızda eski emekli yasasına göre başladık. Bizden önce 3500 iş günü dolduran kişiler şuan maaş almaktadır. Biz yeni yasaya tabii olduk şuan 7 yıl emekliliği beklemek zorunda mıyız? Bu emeklilik yasasını çıkarırken altyapı hazırlanmadan bu yasa onaylanmıştır. Şuan bizlerin hakkını kim verecek. Bir milletvekili 2 yılda erken emekli oluyor biz 25 yıl çalıştığımız halde neden erken emekli olamıyoruz bu nasıl VİCDAN.

 47. nevzat diyor ki:

  bu yasa çok mu zor neden 3 ay uzatılıyor………

 48. nevzat diyor ki:

  biran evveli çıkmaısını dört gözle bekliyoruz…..

 49. nevzat diyor ki:

  benim bildiğğim akp insanların hakkını korur 4 seneir fazladan çalışıyorum

 50. mahmut diyor ki:

  işim zehirli,yaş bekliyorum,duyun sesimizi..

 51. huseyın diyor ki:

  staj sıgortası başlangıç olarak sayılsın

 52. ünal erduran diyor ki:

  27 yıldır calışıyorum 8000 gün pirim oldu millet vekilleri yetmiyor diye % 100 zam yapıyorlar biz neden emekli olamıyoruz bana 5250 gün pirim istiyor üstünü ne yapacaklar

 53. murat diyor ki:

  özel sektörde çalışıyorum yaş bekliyorum

 54. şenol aldemir diyor ki:

  ZÜLÜM VE GASP BUNUN TAM KARŞILIĞIDIR

 55. şenol aldemir diyor ki:

  GERİYE DÖNÜK KANUNMU OLUR NERDE GÖRÜNMÜŞ BÖYLE KANUN HAK ET SONRA ÖTELESİNLER YEMEKTEN BIKMADINIZMI YETER

 56. süleyman diyor ki:

  kocam 46 yaşında 6000 iş günü var 2ç.ocuk okutuyorum yaşında dplayı işe almıyorlar sesimizi duyun emekliliği gerçekleştirin lütfen……………
  maduruz

 57. Raziye diyor ki:

  Geçiş mağdurlarıyız kademelide olsa pisikolojimiz çalışma şevkimiz bitmiş durumda kazanılmış haklarımızdan oluyoruz. Hakkımızın verilmesi erkenemeklilik yasasının çıkarılmasını istiyoruz

 58. ayfer diyor ki:

  heyecanla beklıyoruz….inşallah kabul edılır.

 59. yaşar çakmaklı diyor ki:

  bende bir defaya mahsus olan erken emeklilik yasasını bekleyenlerdenim bir an evvel çıkmasını rica ediyorum sayın devlet büyüklerinden saygılar

 60. Muhittin diyor ki:

  1983 den beri pirim yatırıyorum 10.000 den fazla yevmiyem varanayasal hakkımı helal etmiyorum

 61. Muhittin diyor ki:

  erken emeklilik istemiyoruz verilmiş hakkımızı istiyoruz 1983 de 25 yıl da emekli olmak için başlamıştık

 62. seref bozkurt diyor ki:

  bızlere verılen haklarımızı gerı verın

 63. ayhan mahlıçlı diyor ki:

  bende 25 yılımı doldurdum ama yaş bekliyorum milletvekilleri 2 sene çalışıp emekli olacakmış haksızlık değilmi bu bizi emekli edin lütfen.

 64. zeynep diyor ki:

  alınmış haklarımızı bize verin yeter.ben normal şartlarda 3 yıl sonra emekli oluyordum.sayenizde iptal oldu.

 65. zeynep diyor ki:

  evde oturup hak etmediği halde maaş alan insanlar var.ben nereye kadar özel sektörde çalışacağım.belli bi yaştan sonra nasıl iş bulacağım.70 yaşında beni kim neylesin.

 66. isa şahin diyor ki:

  Sayın Başbakanımız aylardan beri söylenen yaşı bekleyen mağdurlardanım.Serbes çalışan bir işçiyim çoluk çocuk okula gidiyo.işimiz yok.iş olsa da sağlam iş bulmak çok zor.bulsak ta bu yaşta çalışmak zor.yaş 42 bizlere de bir el atın .ALLAH rızası için.saygılarımla

 67. erdal diyor ki:

  yaş 45 pirim gün sayısı 11000gün insaf etiniz dhaa ne kadar ödeyecem bu ülkede 3500 günle emkli olan var lütfen elinizi vicdanınıza koyunuz varsa vicdanınız tabiki

 68. mustafa diyor ki:

  lütfen bu yasayı cıkartın benden günü ve yılı az olan kişiler yıllardır maaş alıyor biz hala yaşı bekliyoruz bu haksızlık değilmi

 69. şenol diyor ki:

  sayın yetkililer lütfen günü veya primi dolmuş olanları emekli yasasını cıkarın sizlere rica ediyoruz saygılarmla

 70. rumuz diyor ki:

  SİZDE HİÇ İNSAF YOK MU NASIL RAHAT UYUYORSUNUZ GECELERİ BİZ 25 YIL EMEK VERDİK EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI BU MU ???

 71. MahmuT diyor ki:

  sayın hukumetimiz duyarlılıgına emekli millet vekilerimzie nasıl duyarlı davranıldıysa işçi arkaşlarımızada emkeli olmalırı için aynı gayreti göstermenizi istiyoruz 20yıl çalışanlara geri kalan günlerinide para yatırıp emkeli olmlarını istiyoruz

 72. ayse diyor ki:

  Allah rızası için yaş bekleyenleri mağdur etmeyin yasanın çıkmasını 4gözle beklyoruz

 73. ayse diyor ki:

  Allah rızası çin yaş bekleyenleri mağdur etmeyin 4 gözle kanunun çıkmasını bekliyoruz

 74. necmi diyor ki:

  bu yasanın çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz

 75. cennet diyor ki:

  satj başlangıç yılıda sigorta başlangıç yılı kabul edilsin geriye yönelik borçlanma istiyoruz.

 76. cennet diyor ki:

  Sonradan yapılan yaş tahsisleride sigortaya dahil edilsin

 77. cennet diyor ki:

  staj başlangıç yılıda sigorta başlangıç yılı kabul edilsin geriye yönelik borçlanma istiyoruz. benim durumumdaki arkadalar lütfen bana destek olun Teşekkürler

 78. haydar haydari diyor ki:

  basın bu konuda çok ilgisiz kaldı basını ben ilgisizlikten eleştiriyorum hiç bir bakana soru sormuyorlar

 79. yüksel diyor ki:

  27 senedir çalışıyrum lütfen erken emeklilik gelsin

 80. pideci yüksel diyor ki:

  sayın başbakanım fırının karşışında çalısması çok zor oluyor lütfen erken emeklilik hakkımızı almayın allaha emanet olun

 81. aysel mekeç diyor ki:

  elimin emepi gözümün nuru ile el işi yaptım, yemedim içmedim, gezmedim, isteğe bağlı olarak sigorta ödedim. şu anda pirimim doldu 2 yıldır yaşımı bekliyorum daha 3 yıl bekleyecekmişim.Bizler ev hanımları olarak kendi ödediğimiz primleirimle sigortamızı doldurduk, şu anda çok mağduruz. en azından bizim gibilerin bir defaya mahsıs emekli olmalarını sağlamanız için birşeyler yapamazmısınız.

 82. aysenaz diyor ki:

  Merhabalar, 20 yıla yakın çalıştım, 6.900 gün prim ödemem var, işten ayrıldığım için yaşım sebebiyle işe almıyorlar. 8 yıl sonra emekli maaşı alacağım. Başka gelirim olmadığı için çok zor günler beni bekliyor. Kızım üniversiteye gidecek, geleceği için gelirimin olması gerekiyor. Yetkililerden emeklilikte yaşa takılanlara yeni bir yasa çıkartılması için sesleniyorum. Umarım sesimizi duyarlarda yaştan dolayı emekli olamayanlar haklarına kavuşurlar. Yetkililere güveniyorum. Saygılarımla.

 83. haluk diyor ki:

  sayın bakanım sizden ricamız lütfen bu yasayı çıkartın emekli olalım hayat zor.

 84. HİLAL KARABUDAK diyor ki:

  BABAM İŞTEN 13 AY ÖNCE İŞTEN ÇIKARILDI.YAŞI VER TAHSİLİNDEN DOLAYI İŞE ALINAMIYOR.PİRİMİ DOLDU EMEKLİ OLMAK İÇİN YAŞININ DOLMASINI BEKLİYOR.İŞSİZ BİR ADAM NE KADAR BEKLEYBİLİR.

 85. hüseyin diyor ki:

  ERKEN EMEKLİLİK YASASI 1999 DA ÇIKMIŞ BİR YASA FAKAT HÜKÜMETLER YÜRÜRLÜĞE KOYMADIKLARI İÇİN BU GÜNE KADAR GELDİ KAZANILMIŞ HAKKI YÜRÜRLÜĞE KOYMAYAN ZİHNİYET VEKİLLERİN MAAŞINA ZAMMI BİR GECEDE ÇIKARTIP 5000 TL DEN 8000 TL YE ÇIKARMASINI BİLİYO ALLAH BUNUN HESABINI SORAR SAYIN BAŞBAKANIM SENKİ İMAMATİP MEZUNUSUN İSTERSEN HALLEDERSİN BU MADURİYETİMİZİ GİDERİRSENİZ DUA ALIRSINIZ GİDERMEZSENİZ AAAAAAH ALIRNIZ VESSELAM ?????

 86. mehti diyor ki:

  kull hakkı ile gelmeyin…!

 87. kemal diyor ki:

  yaşı bekliyoruz bizleride emekli edin saygılarımla

 88. Emin diyor ki:

  milletin sesi işte size bir fırsat yaştan emeklilik istiyoruz

 89. isa şahin diyor ki:

  sayın büyüklerimiz size işte bir fırsat yaşı bekliyoruz lütfen bizleride mümkünse emekli ediniz saygılarımla

 90. isa şahin diyor ki:

  milletin sesi olacağız diyordunuz millet olarak sesleniyoruz ve yaşı bekliyoruz lütfen dikkate alınız ve emekli ediniz saygılar

 91. HİLAL KARABUDAK diyor ki:

  LÜTFEN BU İNSANLARI DİKKATE ALINIZ.HERKEZ MADURİYETİNİ BİLDİRİYOR.KİMSE FAZLA BİR ŞEY İSTEMİYOR.HERKEZ HAKKINI TALEP EDİYOR.LÜTFEN DİNLEYİN VE GEREĞİNİ YAPINIZ.TEŞEKKÜRLER…

 92. tüyan/mehmet akif diyor ki:

  tayyip amca lütfen babamı emekli yap artık bende bamın elinden tutup onunula gezmek istiyorum babam başçavuş

 93. Selim diyor ki:

  Lütfen erken emeklilik yasasını bi an önce çıkarın. 28 yıldır çalışıyorum daha kaç yıl çalışacağım, artık kafam işleri kaldırmaz oldu mezarda emeklilik istemiyorum, bizde insanız. Saygılar..

 94. MÜCAHİD KARABUDAK diyor ki:

  LÜTFEN YASAYI ÇIKARIN.BABAM MADUR DURUMDA.ABLAMLA BEN OKUYORUZ.TEŞEKKÜRLER…

 95. mahmut diyor ki:

  Bu memlekette 35 yaşında emekli oldular bu allahtan revamı çıkarın şu yasayı artık bi rahatlıyalım….

 96. mahmut diyor ki:

  Bu memlekette 35 yaşında emekli oldular bu allahtan revamı çıkarın şu yasayı artık bi rahatlıyalım…

 97. Mehmet diyor ki:

  Emeklilik yasasına kademeli yaş sınırı getirilerek bugün bizleri mağdur eden ve yaşımızın da 40 ve üzerinde olması sebebi ile özel sektöründe yüzümüze bakmadığı bizler için bu erken emeklilikle ilgili konuda Günün şartlarına göre SSK ile yaptığımız anlaşmanın tek taraflı feshi anlamına gelen kademeli yaşın bizde meydana getirdiği psikolojik çöküntü zaten devletten alacağımız emekli maaşını en az on yıl aşağıya çekmiştir.Yasama yetkisini elinde bulunduranlar, isterlerse emeklilik için aranan prim ve yaş şartlarını sürekli yükselterek kişilerin emekli olmasını imkansız hale de getirebilirler.
  Emeklilik şartları beklenen hak değil, kazanılmış hak olmalıdır. Çünkü; Beklenen haklar değiştirilebilir…
  1999 yılında nasıl emeklilikte yaş kuralı getirilmişse aynı şekilde TBMM’den çıkacak bir karar ile de ortadan kaldırılabilir. Yürürlük tarihinden önce sigortalı olanlar ise eski yasa hükümlerine göre emekli olmaları imkanı sağlanmalıdır.

 98. şenol diyor ki:

  biz primi dolup emekli olmak için yaşı bekleyenlerdeniz bununla ilgili yasanın yürürlüğe sürülmesini istiyoruz LÜTFEN!!

 99. seher diyor ki:

  emeklilik yaşını bekleyenler ile ilgili özellikle özel sektör çalışanları olup ve çoğu işsiz olan kişiler için geriye dönük emeklilik hakkının verilmesini istiyoruz

 100. zehra bozkurt diyor ki:

  iyi günler!
  zamanında sigortasız çok çalıştık yaşım geldi çoktan fakat primim yetmiyor bu konuda da madur olanlar bihayli fazla bu ülkede .yani diyorum ki sayın vekillerimiz,geriye dönük borçlanmayı yasalaştırsanız kaç kişi kurtulur hem işsizlik de azalır.
  saygılarımla kavgasız huzurlu günler dilerim!

 101. recep diyor ki:

  kardesim 30 senedir calsiyoruz halen yasi bekl;iyoruz.yeter artik adalet buysa ben bu adalete inanmiyorum oluncemi emkeli olucam.dewlet buyuklerine duyrulur.saygilar

 102. SALİH CAN diyor ki:

  Sayın devlet büyüklerim çalışmalarınızda başarılar
  İnsanın insan olmasından dolayı elde ettiği haklara insan hakları deniliyorsa
  Ben SALİH CAN

  ***25 YIL HİZMET YILINI DOLDURANLAR,
  ***31 ARALIK 2011 TARİHİNE KADAR 44 YAŞININ DOLDURANLAR İÇİN BİR DEFAYA MAHSUS EMEKLİLİK YASASI ÇIKARTILMALI,,, SAYGILAR

 103. osman diyor ki:

  hükümetin, ssk sı asgari geçim ücretinden yatan kişilerin yaş sınırlandrması yapmaması lazım.zaten pirimi dolduranana kadar anamız ağlıyor.özel sektör tam bile yatırmıyor.sayğılar

 104. şenol diyor ki:

  bir yıldır kapı kapı iş arıyorum fakat yaşım 45 olduğu için kimse iş vermiyor biran önce ya emekli edin yada devlet kapsamına almanızı istiyoruz

 105. ayhan yasar diyor ki:

  saglı nabalım bizim gereken emklilimizi verin ya

 106. Alper Aksoy diyor ki:

  7600 günüm var ne zaman emekli olabilirim illaki 50 yaşınımı beklemem gerekiyor.

 107. hasan diyor ki:

  şu yasayı cıkarın artık secim yaklaşıyo

 108. FERHAT diyor ki:

  geriye dönük pirim affını çikarın maduruz sigortam 1980 yılının yardım lütfen

 109. mustafa ilhan diyor ki:

  sayın bakanım 25 yılım doldu yaş bekliyoruz hiç olmazsa 2000 yılına kadar yaş haddini kaldırın teşekkürler

 110. ist.suat diyor ki:

  1966 doğumluyum 1983 yılı sigortalıyım yaşar okuyanın bizlere hediyesi bu 29 sene hizmet ver sonra yaşı bekle ne güzel adalet değilmi sayın yetkililer?

 111. erdal diyor ki:

  cok iyi oldu hepimize bekleyin yaşı calışın daha cok erekn milet vekiline 4 yıl sana gelince yaş bekle durmak yok yola devam

 112. ben erkan diyor ki:

  yav hayatımız beklemeylemi geçecek,çıkartın artık şu yasayı

 113. halil diyor ki:

  sayın vekillerimiz ve başbakanımız öncelelikle ğeçmişolsun alahsize ve sizinğibilerine uzun ömür versin bende yaş mağdurlarına katılıyorum erken emeklilik yasasını ümütlerle bekliyoruz bizleride ğörün artık

 114. ibrahim diyor ki:

  28 yıl çalıştım devlete vergimizi verdik ve yaşhattın dolayı emekli olamıyoruz biran önce bu yasanın çıkmasını bekliyoruz

 115. FERHAT diyor ki:

  istegebaglı prim affını bi zahmet çikarın artık seçimler yaklaştı saygılar

 116. gülten gökmen diyor ki:

  ey hükümet bizim sesimiz size gelmiyo..bize bu dünyada çektirirsiniz amma..bu dünyanın öbür yarısıda var..

 117. adnan diyor ki:

  ben yaş mağduruyum.ama ben hakkım olan emekliliği değil de .kendi adıma .hayvanlara tanınan hayvan haklarından yararlanmak istiyorum.

 118. SEA34SEA diyor ki:

  sokaklara çıklarım burda yazıp çizmekle olmaz hakkımızı alalım 20 sene çalıştım yetmez mi?

 119. mehmet kılıç diyor ki:

  birkereye mahsus bir yasa çıkartın şu şişkinlik eritilsin

 120. serap durmaz diyor ki:

  Lütfen erken emeklilik yasasını bi an önce çıkarın. 20 yıldır çalışıyorum daha kaç yıl çalışacağım, artık kafam işleri kaldırmaz oldu mezarda emeklilik istemiyorum, bizde insanız. Saygılar..

 121. serap durmaz diyor ki:

  Bu yasayı lütfen çıkartın bizde emekli olmak istiyoruz

 122. kemal diyor ki:

  28 yıldır calışıyorum 9000 gunum var benım gıbı yaş bekleyenı emeklı edmeyıpte kımlerı emeklı edeceksınız.lutfen hukumet yetkılılerıne seslenıyorum bır an once şu yasayı cıkartın.tşk.

 123. yıgey diyor ki:

  26 yıldır çalışıyon daha 4 yıl belecen bu yas ne zaman çıkıcak sabırsızlıkla bekleyon

 124. fatih diyor ki:

  lütfen insanları bu maduriyetten kurtarın

 125. ayhan yasar diyor ki:

  calısmayan isan gaglı olmazki bide nerden ödesinerki pirimi bide kackişi calıstını hesap ediyolar iyi guzelde acaba parasını alıyorlarmı ozel sektorden bunu soran yok 7001 askeri 500 calıstıranar nolcak bunara bakın evela saygılar

 126. Bilal Çelik diyor ki:

  1983’ten beri çalışıyorum.Hala yaştan dolayı emekli olamıyorum.Allah rızası için sesimizi duyun.Şu erken emeklilik yasasını bir an önce çıkarın.Bizi mağdur etmeyin Sayın Vekiller Kendiniz 2 senede emeklilik hakkı kazanıyosunuz.Biz 29 senedir hala emekli olamadık.Saygılarımla SESİMİZİ DUYUN!!!

 127. fatih diyor ki:

  lütfen işsizyaş magdurlarını daha çok magdur etmeyin biraz olsu allahtan korkun vicdanen biraz düşünün

 128. MUSTAFA HAN diyor ki:

  SAYIN BAŞBAKANIM SİZ HEP MAĞDURUN YANINDA OLDUNUZ BİZDE HEP SİZİN YANINIZDA OLDUK HER KONUYU ÇÖZDÜNÜZ AMA ŞU YAŞ HATTİNE TAKILANLARIN MESELESİNİ ÇÖZMEDİNİZ BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ DİLEĞİYLE SAYGILAR

 129. LEVENT BİLGİCER diyor ki:

  1968 DOĞUM TARİHİ,1985 SGK GİRİŞ,6.271 SGK GÜNÜM MEVCUTTUR.BENDE HERKES GİBİ SÜPER EMEKLİLİK YASASININ BİR AN ÖNCE ÇIKARTILMASINI VE BİR AN ÖNCE EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM

 130. SADRİ TURGUT diyor ki:

  1968 doğum,1987-1988 sgk girişim bulunmaktadır.7.682 sgk gün sayım var.bende haksız yere iptal edilen haklarımızın tekrar bizlere verilmesini ve bu kadar sgk günüm olmasına rağmen fazlasıyla hak ettiğim emekliliğimi istiyorum

 131. SADRİ TURGUT diyor ki:

  bencede staj da alınan sgk numarası başlangıç yılı olarak kabul edilsin
  çünkü ssk’ya giriş yapmışız neden başlangıcımız işleme alınmıyor ki alınması daha uygun bence

 132. aytekin diyor ki:

  aglatmayın bizleri bizimde hakkımız yaşamak emekli olmak istiyoruz sayın başbakanımız…SAYGILAR.SİZE

 133. fatih diyor ki:

  ARKADAŞLAR VARMISINIZ SESİMİZİ DUYURMAYA BU BÖYLE SİTELERE YAZMAYLA OLMAZ HEP BİRLİKLE HAREKET EDİP SESİMİZİ DUYURMAMIZ LAZIM MART 4 DE KADIKÖYDE TOPLANALIMMI

 134. şenol diyor ki:

  doğru söylüyosun fatih kardeşim sessiz kalmamalıyız ben varım sesimizi duyuralım hep birlikte

 135. HİLAL diyor ki:

  ARKADAŞLAR BU BÖYLE SİTELERE YAZMAYLA OLMAYACAK SESİMİZİ DUYURMALIYIZ KADIKÖYDE 4 MARTTA TOPLANALIM HEP BİRLİKTE SESİMİZİ DUYURALIM

 136. SADRİ TURGUT diyor ki:

  1987-1988 YILLARINDAN BERİ 7.700 LERE GELMİŞ SGK GÜNÜM 1969 DOĞUMLUYUM
  BENDE SIKILDIM ÇALIŞ ÇALIŞ YILLARDIR.YILLARDIR SGK PRİMİ ÖDEDİK SABIRLA ÇALIŞIP İLERLEMEYE ÇALIŞTIK.ASIL HAK EDENE, HAK ETTİKLERİ VERİLSİN ARTIK

 137. SADRİ TURGUT diyor ki:

  VE YİNE DÜŞÜNÜYORUM DA YAŞI GELMİŞ DİYE PRİM GÜNLERİ AZ VE EKSİK OLANLARA GERİYE DÖNÜK ÖDEME YAPTIRARAK EMEKLİ ETMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR
  BİZLERDE PRİM GÜNLERİMİZ DOLDU TAŞTI BİZLERİ NEDEN EMEKLİ ETMEYEREK HALA SÜRÜNDÜRÜYORLAR
  NE KADAR TERS BİR DURUM ASLINDA ÖZÜNE BAKARSAK PRİM GÜNÜ EKSİK OLAN VATANDAŞLARI EMEKLİ ETMEYE ÇALISINLAR
  BİZ PİRİM GÜNLERİ TDOLUP TAŞAMLARA MÜKAFAT YOK

 138. SADRİ TURGUT diyor ki:

  evet tazminatlarımıza bile göz dikilmiş, mayıs ayına kadar sonuçlandırılacak herhalde
  bu durumda süper emeklilik konusunda paraya ihtiyacı olan bir sistemin bizleri emekli etmesi zor görünüyor bence, ama umutsuzda olmayacak herhalde, herkese sabırlı günler ve sabırla yola devam

 139. yusuf akca diyor ki:

  bütün yazılanları desteklıyorum.bende magdurum.

 140. yusuf akca diyor ki:

  gerekırse kıdem tazmınatımdan 10.000 verebılırım devlete ne yapalım 6.yıldaha calısmak maasa hıc faydası yok. son gunlerımızı ıyı gecırelım. saygılarımla.

 141. sabri diyor ki:

  deyerli başbakanımız pirimi dolup vede ssk ,yaşıdolan bir sürü milletimiz var üstelik işsiz bunlar emekli olup evine ekmeyini olsun alsınlar sizden ricamız bu millete kulak verin ne olur.siz bizi duymazsanız kim anlar halden.saygılar…

 142. ayhan yasar diyor ki:

  evela yas bekleyenerin emeklilini verin emekliye zama dasora verin oce biz bi emekli olalım yoksa bu emeklilileri piyasadan ayıklayın calısmayanlar nolcakya bunarı niye duşunmüyosunuz siz

 143. alp tekin diyor ki:

  ben bıktım artık emeklilik sitelerini takip etmekten yaşını bekleyenlere emeklilik varmı diye diye emekliliğiniz zaten geliyor bekleyin düşünüpte canınızı sıkmayın

 144. hakan diyor ki:

  yaşı bekliyen mağdurlardanız biran önce çıkmasını beklediğimiz yasa nezaman gündeme gelicek dört gözle bekler olduk

 145. ramis köse diyor ki:

  1999 öncesi sgk olarak bir defaya mahsuz çıkmasını bekledigimiz yasa millet vekillerine yapılan maaş zammı kadar çabuk çıkmasını bekliyoruz saygılarımla

 146. ATİLAY diyor ki:

  sayın başbakanım siz nasıl başbakanlıga kazandıgınızda sevindiysek bu erken emeklilik yasası çıktıgında o kadar çok sevinecegiz ve minnettar olucagız saygılarım Atilay Taşoğlu

 147. PALA diyor ki:

  BENDE YAŞ MADURLARINDANIM.YARIN AHİRETTE İKİ ELİM BÜTTÜN VEKİLLERİN YAKASINDA ONLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUM.

 148. HİLAL diyor ki:

  LÜTFEN BİZLERİ DAHA FAZLA ÜZMEYİN BİRAN EVVEL BU YASAYI ÇIKARTIN.

 149. ŞENOL diyor ki:

  HİÇKİMSE SADAKA İSTEMİYOR YAZIKTIR BU İNSANLARA.

 150. FURKAN diyor ki:

  ÇOCUKLARIMIZ İŞSİZKEN BİZLERİN ÇALIŞMASININ BİR ANLAMI YOK BİZİ EMEKLİ EDİN ONLAR ÇALIŞSIN.

 151. HAKAN diyor ki:

  LÜTFEN İNSANLARIN MAGDURİYETLERİNİ GİDERİN SİZE BU YAKIŞIR.

 152. hasan kır diyor ki:

  her akşam gözümüz haberde biran önce çıkarın şu yasayı başbakanım. 10.000 iş günüm var.daha ne kadar sigortalı çalışçam.

 153. MARANGOZ diyor ki:

  İŞ KAZASI GEÇİRDİM SAKATIM ÇALIŞAMIYORUM LÜTFEN BU YASAYI BİRAN EVVEL ÇİKARTIN.

 154. FAHRİ diyor ki:

  BURADAN YETKİLİLERE SESLENİYORUM LÜTFEN SESİMİZE KULAK VERİN YASYI BİRAN EVVEL ÇIKARTIN LÜTFEN SİZE BU YAKIŞIR.

 155. SADRİ TURGUT diyor ki:

  BENİMDE CİDDİ ANLAMDA İNANCIM KALMADI
  KOLAYINI BULSALAR DAHADA İLERİ ATACAKLAR BİZLERİ VE BİZİM DURUMUMUZDA OLANLARI

 156. SADRİ diyor ki:

  MART AYI DENİYORDU
  ZATEN MART ATI DERT AYI DERLERYA

 157. bu vatanın evladı diyor ki:

  slm herkeze ben bu vataniçin kanımın sondamlasına kadar veririm ama bu vatanı yönetenler nekarar kanını verebilirler onu bilmem ama kendilerine gelince maşlarına zammı olacak hepsi birden onaylıyorlar
  kendileri kıyak emeklimi olacak birgecede onaylıyorlar bu vatandaşın verilmiş hakınıda elinden alıyorlaR BU DÜNYANIN ÖBÜRÜDE VAR BİRİLERİ GİTİ NASIL VERECEK 70 MİLYONUN HAKINI BİLEMEM AMA BAŞIMIZDAKİLER BUNU DÜŞÜN SÜN ONA GÖRE
  BİR KANUN ÇIKARSIN YOKSA ONLARDA GİDECEK BİRGÜN HESAP VERMEYE SAYGILARIMLA

 158. bülent diyor ki:

  bizler özel sektörde calışıp emeklilk hakkını kazandık artık hakkımızı verin calıcak gücümüz kalmadı özel sektör beni yaşlandırdı.

 159. OSMAN diyor ki:

  ARKADAŞLAR MART AYI GELDİ NE OLACAK HALİMİZ BİZLERİ KİM DİNLEYECEK LÜTFEN BİR CEVAP.

 160. metin diyor ki:

  yasalar ne yapsı n kanunu yaşar okuyan çıkartı ben de bekliyorum ama ne çar kader utansın

 161. ahmet diyor ki:

  herşeyi tamamladık dula boşanana şuna buna para hakkımızı verin. ak partiye ailecek oy verdik allah kitap tanıyorlar diye. bu yaş haddi benden vatan millet sevgisini götürdü perişanız mecbur emekli olduk. bir kereline olsun açın paramızı verinnn. bdp bile açsın emekliliği oy vercem binlerce insan mağdur

 162. durgun diyor ki:

  sn.başbakanım,siz mağdur edildiğinizde biz yanınızda olduk,şimdi biz mağduruz siz yanımızda olmayacak mısınız?
  saygılarımla

 163. ,,,,,,,,!!!!! diyor ki:

  KUL hakkı yiyenler kan kususn barsakları mideleri patlasın 28 yıl 11000 yevmiyemle hakkımı gasp ettiler süt satana pancar teslim edene seçim zamanı emeklilik verdiler sgk zarar ediyor diyorlar allahtan korkmazlar

 164. FİKRET diyor ki:

  LÜTFEN BİR AÇIKLAMA YAPILSIN BİZLERE HALİMİZ NE OLACAK.

 165. süleyman atak diyor ki:

  YETER ARTIK . 45 YAŞA GELDİK 1986 DAN BERİ ZEL SEKTÖRDE ÇALIŞTIK ARTIK İŞ DE BULAIYORUM. YETER YETER DUYUN GAYRİ FERYATLARI YETERRRRRRRRRRR 8200 GÜN PRİM YATIRMIŞIM ÖZELDE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 166. HÜLYA ATİK diyor ki:

  bayanlar için emeklilik yaşı biraz daha az olması gerekir oyaşa kadar yaşayacakmıyız

 167. YUSUF diyor ki:

  ARKEDAŞLAR MARDIN ORTASINA GELDİK HENÜZ BİR AÇIKLAMA YOK NE ZAMAN BİR AÇIKLAMA YAPILACAK SAYGILARIMLA.

 168. MUHLİS diyor ki:

  26 YILDIR PİRİM YATIRIYORU BUNUN NERESİ ERKEN LÜTFEN ŞU YASAYI ÇIKARTIN ARTIK SABRIMIZ KALMADI.

 169. ismetconoglu diyor ki:

  sayın devlet büyüklerim.ben askeri ücretle çalışanım.az pirimi olan çok maaş alıcak,çok pirimi olan az maaş alıcakmış.3600 pirimi olan ,900 tl.7000-8000-9000,400.500tl alıcakmş.1968dogumluyum 1986dan beri pirimim ödenio,7500pirimim var. yazık deyilmi bizlere hakkaniyet neresinde lütfen düzelsn bu haksızlık. dikkate alırsanız çok teşekür ederm

 170. ayşegül diyor ki:

  sayın başbakanım yaptığınız herşey çok güzel yıllardır sizin için çalışıyoruz şu yaş bekleyenleri biran önce emekli edin size bu yakışır.lütfen 82 den beri sigortalıyım 9.500 gün var.

 171. fatma diyor ki:

  Yurtdışında emekli olanların aldığı maaşlar 2000-3000 euro, dolarla yarışırken,
  yoksulluk sınırı 3 bin 171 lira iken, ülkemizdeki emeklinin aldığı para, kira parasına bile yetmiyor.
  7000 güne gelmiş prim ödemesiyle hala neyi bekliyoruz,
  bizim ülkemizde emeklilik standartları, örnek Avrupa ülkelerindeki gibi olursa, değil 20 sene beklemek, 30 sene de bekleriz.
  Gelin saygıdeğer devlet büyüklerimiz kendinize yaptığınız kıyağın yarısını da şu milyonlarca emeklilik günü bekleyen vatandaşlara da yapın. O zaman gerçekten ülkesini, vatandaşını seven bürokratlarımız varmış diye sizi başımızın üzerinde gezdirelim.

 172. HÜLYA diyor ki:

  HERKESE YASA ÇIKIYOR NEDEN BİZLERİ GÖRMÜYORSUNUZ İNSAFLI OLUN LÜTFEN.

 173. ahmet diyor ki:

  erken emeklilik tasarısı bekliyoruz ,akparti gruplardan, ve sayın başbakanımızdan yaşı beklişyen ler adına….

  • yaş maduru diyor ki:

   bende yaşmaduruyum yeter artık bizde emekli olmak istiyoruz yaş 44 kimse iş vermiyo açmı ölelim duyum sesimizi

 174. ŞABAN diyor ki:

  BÜTÜN MAGDURLAR SABIRSISLIKLA BEKLİYOR YASAYI ÇIKARTIN LÜTFEN.

 175. haki diyor ki:

  sayın çalışma bakanımız 5 yıldır yaş bekliyoruz bu yasa ne zaman çıkacak mağdur vadandaşın ne zaman bu yaş hadinden yararlanacak saygılarımla

 176. Erdinç diyor ki:

  Sayın bakanımız 44 yasına geldım 7600 primim var bende yas madurlarındayım askerı uclerle yasammıyor…

 177. BAKKAL diyor ki:

  SAYIN MİLLET VEKİLLERİ BİZİM YASA YERİNE KENDİNİZE BİR ZAM DAHA YAPIN ÇÜNKÜ ÇOK KOLAY.ALLAHTAN KORKUN.BİRAZ İNSAF EDİN…

 178. ayhan yasar diyor ki:

  olsun be hakzamanı gelcek sorgu zamanı arete evde ückişi calısıp anası hastaymıs bakıyomuş bizim paralar bunar masımız adamlar kavede otursun oh gelsiner gosterem
  yazık hakımızı istiyoruz sadakadil erken emelilikte dil hakımızı

 179. SADRİ diyor ki:

  EVET,HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ACABA
  EMEMLİLİK OLAYI MESELA BENİM İNTERNETTEN BAKTIĞIM KADARIYLA 1.187 TL EMEKLİMAAŞI ALIYORUM YAŞIM TUTSA BUGÜN EMEKLİ OLSAM VE SONUÇTA BUGÜN NORMALDE BİR EMEKLİ 900-100.-TL ARASI HER AY NAAŞ ALIYOR VE BİZLEREDE 150-200 TL FARKLI MAAŞ VERECEĞİZ DİYEREK KANDIRMACA ALDATMACA BİR SİSTEM KURULMUŞ BEKLEYİN EMEKLİ OLANA KADAR
  200-300 ARASI FARKLI MAAŞ VERECEĞİZ DİYEREKKANDIRRILIYORUZ
  BİZLERİN MORALLERİNİ İYİ TTMAK İÇİN BÖYLE BİR YOL DÜŞÜNMÜŞLER
  KARDEŞİM BEN İSTEMİYORUM
  100-200 TL FARK
  YARIN EMEKLİ EDİN
  BANADA 900-100 TL VERİN

 180. SADRİ diyor ki:

  YANİ 14 SENE İÇİN 200-300TEL FARK VERİLEREK MORALİMİZİ YÜKSEK TUTACAKLAR
  TESELLİ ETMEK İÇİN BU YOL DÜŞÜNÜLMÜŞ ÇALIŞANLARA VE 5.000 ÜZERİNDEKİ SGK GÜNÜ OLANLARA GELDE GÜLME GÜLÜP GEÇME

 181. SADRİ diyor ki:

  200-300 TL NORMAL EMEKLİDEN FARKLI MAAŞ ALACAĞIZ DİYE 14 SENE BEKLEMNİR Mİ SİZCE
  İŞTE ÖLMENİN, ÖLDÜRMENİN HESABI BU MORAL VERDİKLERİNİ ZANNEDİYORLAR AMA BENCE DAHADA MORAL BOZUCU DURUNLAR BUNLAR

 182. Muharrem Çiloğlu diyor ki:

  sayın millet vekilleri.8000 iş günüm bulunmaktadır.artık yaşlandığımı düşünüyorum.emekli olmak istiyorum.benim gibi çıkacak olan yasayı bekleyen bir çok mağdur vatandaşımız bulunmaktadır.lütfen sesimizi duyun artık.ilginiz için şimdiden tşk eder,saygılarımı sunarım..

 183. YUNUS diyor ki:

  CHP MİLLET VEKİLİ MECLİSE ÖNERGE VERMİŞ İYİ OLUR İNŞALLAH

 184. ayhan yasar diyor ki:

  milet vekileri bizden nestiyor anamadık giti alcamız para hakımız yani sadaka dil damı calışcaz oluceye kadarmı isf edin ya biraz

 185. ahmet diyor ki:

  ben herkes gibi erken emekliliğ bekliyorumihaydi biraz gayret edin de şu yasayı gecirin de büyük devlet anlayışınızı görelim,saygılarımla…İYİ ÇALIŞMALAR…

 186. by_yuycel diyor ki:

  ”susma sustukça sıra sana gelecek haydi meydanlara arkadaşlar….

 187. Gülnihal diyor ki:

  Erken emeklilik değil,elimizden alınan hakkımızı geri istiyoruz.Hani verilen hak geri alınmazdı.

 188. Gülnihal diyor ki:

  Şunu anlardım.Çıkarıldığı tarihten sonra işe başlayanlar buna tabi tutulsaydı,evet ben kabul ediyorum deyip bilerek işe girerlerdi.Ama bizimkisi direk dikte edildi.Bu çok yanlış.

 189. kenan diyor ki:

  cumhurbaşkanının görev sırası kanun çıktığı zaman 7 yıl olduğundan 7 yıl olduğunu söyleyen meclis ve mahkemeler benim 1999 dan önce işbaşı yaptığımda emeklilik yaşı 25 hizmet yılı ile kanunla belirtilmişken neden kafalarını kumun altına gömüyorlar.

 190. Avni diyor ki:

  Vardır elbet bundada bir hayır.Ya SABIR

 191. RIZA diyor ki:

  BİZ ERKEN EMEKLİLİK DEYİL GASP EDİLEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ.

 192. ahmet diyor ki:

  Arkadaşlar bi çalışma varmı işler ne durumda.HAKKIMIZI ALMAK İÇİN VELER YAPMALIYIZ…

 193. ahmet diyor ki:

  süper emeklilik ne oldu bilen var mı

 194. mustafa diyor ki:

  hıc kafanızı yormayın arkadaşlar ne bu kanun cıkar nede bızım gıbı yaş bekleyenlerı emeklı ederler turkıye de kanunlar boyle ışlıyor.’bız bunları emeklı edersek butce kaldırmaz’ dıyorlar dula-yetıme para sacıyorlar.helal olsun 3 yıl daha b ekleyecegım 9000 gunum var 3 yıl daha bagkur yatırırsam eder 10000 gun pekı o zaman yatırdıgım para kadar emeklı maası vereceklermı acaba?

 195. SADRİ diyor ki:

  EVET BEN 5.000-GÜNÜ DOLDURALI 7 SENE OLDU 7 SENE DAHA BEKLEMEM LAZIM
  EDER 14 SENE VE BİR EMEKLİ 1.000 TL MAAŞ ALIRKEN BAANDA ŞU ANDA İNTERNET SİTESİNDE GÖRÜNEN 1.188-TAL
  EVET 200-TL FAKLI MAAŞ VERECEKLER TESELLİ ETMEK İÇİN HANİ KÜÇÜK ÇOCUKLARA ÇİKULATA VERİRİSİN DE ELİNE SUSARLAR İSTEMİYORUM KARDEŞİM BANADANORMAL EMEKLİLER GİBİ 1.000 TL VERİN YETER

 196. SADRİ diyor ki:

  EVET EN BÜYÜK (HAYIR KURUMU) BURDA
  BİZLERDE MALESEF BOYNU BÜKÜKLERİ OYNAMAYA DEVAM EDERSEK BİZE BİŞEY VERMEYECEKLER AMA GARİPLERİ OYNARSAK EMEKLİ OLURUZ HEMEN BİR AF YASASIYLA

 197. İSMAİL diyor ki:

  SAYIN MİLLETVEKİLLERİ KENDİLERİYLE İLGİLİ ZAM EK ÜCRET VS.YASALARI 1 GÜNDE MECLİSTEN GEÇİRİYOR AMA BİZİM GASP EDİLEN HAKLARIMIZA GELİNCE BÜTÇE KALDIRMIYOR 23 000 TL CEP TELEFON GÖRÜŞMELERİNİ BİZLERİN CEBİNDE ÇIKMIYORMU? NEDEN BU ERKEN EMEKLİLİK HAKLARIMIZI VERMİYORSUNUZ VEKİLLER HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ SİZLERE

 198. SADRİ diyor ki:

  3. GEÇENLERDE BİR ABİMİZ EMEKLİ OLDU
  DOĞRU DÜZGÜN SGK GÜNÜDE YOK
  AF ÇIKTIĞINDA EVRAKLARINI VE İŞLEMLERİNİ HALLETTİ VE
  22 MİLYAR VEREEK EMEKLİ OLDU 11 AYDIRDA 1.000 TL EMEKLİ MAAŞ ALIYOR 22 MİLYARIN 11 MİLYARINI ZATEN ALDI VE 10 AY SONRA DEVLETE VERDİĞİ PARAYI CEBİNE KOYMUŞ OLACAK.VE SONRASINDADA VEFAT EDENE KADAR TIKIR TIKIR EMEKLİ MAAŞI ALACAK
  52-53 YAŞLARINDA ABİMİZ VE BEN 7.700 GÜN DEVLETE ÖDEMİŞİM VE HALA BANA HAK ETTİĞİM HALDE HAKKIM VERİLMİYOK BU NASIL ADALETSİZLİK VE ŞEREFSİZLİK KARDEŞİM

 199. SADRİ diyor ki:

  2. ABİMİZİN İNANIN HİÇ SGK GÜNÜ YOKTU GERÇEKTEN AMA ŞARTLARI AF KAPSAMINA UYUYORDU EVRAKLARINI TOPARLADI VE MÜRACAAT ETTİ VE EMEKLİ OLDU
  BU DEVLETİMİZ HAYIR KURUMU KARDEŞİM KENDİLERİNE VE HAK ETMEYENLERE

 200. ayhan yasar diyor ki:

  hakımı helal etmiyorum gecen gunermide

 201. KAMİL diyor ki:

  EYY MİLLETVEKİLLERİ BU İNSANLARIN HAKKINI YEMEYİN BOGAZINIZDA KALIR.

 202. FERHAT diyor ki:

  SAYIN BAKANLAR İSTEGE BAGLI GERİYE DÖNÜKPRİM AFFINI BİZAHMET ÇIKARTIN SEÇİM ZAMANI YOKSA VATANDAŞ SİZLERİ HİÇDUYMAZ 2003 YAPILANDIRMASINI LÜTFEN CANLANDIRIN

 203. ismail akpınar diyor ki:

  sizden hakkımızı istiyoruz

 204. MUHLİS diyor ki:

  EY VEKİLLER BU İNSANLARIN HAKKINI TESLİM ETMEZSENİZ ÇOLUGUNUZDAN ÇOCUGUNUZDAN ÇIKAR UNUTMAYIN.

 205. selçuk diyor ki:

  kazanılmış bi haktır bizim gibi günü dolupta yaşı bekleyenler hakkımızı gasp ediyor devlet sandık günü yaklaşınca vermişsiniz kıymeti yok bu millet aptal deyil

 206. İsmet Mercan diyor ki:

  Bende 25 yılımı doldurdum 8.000 günüm var yaştan emekli olamıyorum yaşım 44 milletvekillerine bakacağınıza erken emekliliği çıkarmanızı istiyorum……

 207. arslan diyor ki:

  7 ay var 70 yıl gibi geliyor kulak verin bu seslere

 208. ahmet diyor ki:

  Mahkemeye veren var mı acaba bu durumu

 209. ahmet diyor ki:

  yazık bize yazıkkk 27 yıl 8752 gün pirim 2009 nere 2015 nere

 210. serpil diyor ki:

  emekli olmak ve çocuğuma kendim bakmak istiyorum 36 yaşından sonra çocuk sahibi oldum 3,5 yıldır bakıcı bakıyor. yeter artık emekli olup kızıma kendim bakmak istiyorum .

 211. ercan cihan diyor ki:

  emeklime 3 yıl varken 12 yıla çıkardılar
  batsın sizin adaletiniz
  sizi yaratan hz allah’ha şikayet ediyorum

 212. ali akay diyor ki:

  19.04.1987.ssk girişim var pirimim 6800.1971 dogumluyum cıkacak yasayla ben emekli olurmuyum saygılar

 213. yücel kemal eriş diyor ki:

  Sn.Başbakanım.Bende yaş mağduruyum.Lütfen yaş sınırını kaldırın.Prim ödeme ve 25 yıl hizmet şartını onaylamanızı istiyoruz.Bizler küçük yaşta çalışma hayatına atıldık.Dolayısıyla diğer çalışanlardan daha çok yıprandık.Onun için yaş sınırının bizim durumumuzdakiler için kaldırılmasını istiyoruz.Lütfen bunları dikkate alın.

 214. nurançiftçi diyor ki:

  arkadaşlarıma katılıyorum verilmiş hakkımızı elimizden almamalısınız.lütfen yasayı çıkarın

 215. LÜTFÜLLAH diyor ki:

  BAŞBAKANA SESLENİYORUM ALLAH RIZASI İÇİN EMEKLİLİK YAŞINI ERKENE ÇEKİNN ALLAAHHHHH PEYGAMBER HAKKI İÇİNN ZORLULARLA YATIRDIĞIM İSTEĞE BAĞLI SSK MI 3 600 GÜNDEN EMEKLİ OLMAK İÇİN 55 YAŞINDAYIM AMA ÖLÜNCE EMEKLİMİ OLUCAMM BEN BU PARAYI NEZAMAN ALIPTA KULANACAĞIM ALLAH ADI İÇİN ERKENE ÇEKİN ARTIK ŞUNU HİÇMİ ACIMANIZ İNSAFINIZ KALMADI YETER ARTIKKKKK BEN SESİMİ DUYURMAKTAN BIKTIMMMMMM ALLAHIMA YALVARIYORUM BEN BİTTİM VE TÜKENDİMMM ŞİMDİ SIRA :(((((((

 216. ASLI diyor ki:

  DUYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY SEEEEEEEEEEEEEEEEESİZİİİİİİİİİİİİİİİİMİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ NEDEN BU HIRS BU ŞİDDET BU CELAL SONRA OLMAZ SANA HAKLARIM HELAL HAKADIR HAKKA TAPAN İSTİKLAL BEN HÜR YAŞADIM HÜR YAŞARIM HANGİ ÇILGIN BANA VURACAKMIŞ ŞAŞARIMMM YAAAAAAAAA İKTİDARRRRRRRR BENİMMMMMM PSİKİLOJİMİİİİİİ BOZZDUNUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ YAŞIII ALTA ALIN ALLAH İÇİN LÜTFENNNNNNNNN YALVARIYORUMM:(((

 217. SADRİ diyor ki:

  BİZLERİDE AZDA OLSA BÖYLE MUTLU ETSİNLER AMA NERDE KARDEŞİM GÜNÜ DOLMAYANLARA AFLA PARA VEREN DÜZENLEMELER HAVADA UÇUŞURKEN GÜNÜ DOLANLARINDA MADEMKİ PARALARI FAAZLA BUNLARIN BİZİM SGK PRİMLERİMİZİ BİZLERİN ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINA İLAVE ETSİNLER BİZLERDE FERAH YAŞAYALIM

 218. SADRİ diyor ki:

  EVET ARKADAŞLAR BİZDEN ALDIKALRI ALIN TERİMİZLE ÇALIŞARAK KAZANDIĞIMIZ VE ÖDEDİĞİMİZ PRİMLERİMİZİ AF ÇIKARARAK PRİM GÜNÜ 3600 TAMAMLATARAK EMEKLİ EDİLİYOR.BUNDAN SONRA ÖDEDİĞİNİZ PRİMLERİ ONLARA NEDEN VERİYORLAR BİZE MAAŞIMIZA İLAVE ETSİNLER

 219. Bayram diyor ki:

  Hakkımızı yiyn yedireni Allah bağırsak kanseri yapsınn tek diyeceğim buu..Millet vekilleri kendi haklarını korumakla mükelleff..Önümüzdeki seçimlerde yaşa takılanlaraı emekli edem dien kimse ona verecemm yoksaa tam tersini kullanırmm..

 220. MİKAİL diyor ki:

  SAÇMA SAPAN KANUNLARLA ALINAN HAKKIMIZI GERİ VERİN .

 221. mustafa aydoğdu diyor ki:

  hükümet işsizliğe son vermesi için sadece ayda bir bankaya gidip maaşını alanlar,pirim günü tamamlanmış askari ücretliler emekli edilip maaşa bağlansın hem işsizlik ortadan kalkar ilk ben emekli olacam.

 222. EBUBEKİR diyor ki:

  MUHALEFET PARTİLERİ SİZ ANCAK VATANDAŞIN DİNİYLE UGRAŞIN VATANDAŞIN DERDİNE ÇARE OLMAYIN SAKIN KIYAMET KOPAR.

 223. NAZIM MANGIR diyor ki:

  SEÇİMLERDE HESAPLAŞIRIZ 3 DÖNEM AİLECE OY VERDİK .18 AY ASKERLİK BİZE VURDU EMEKLİ OLUCAZ ODA BİZE VURDU NE BASİRETSİZ KUŞAKMIŞIK .İHTİLALLER BİZE SIKIN KAFAMIZA KUTULALM.

 224. ŞÜKRÜ diyor ki:

  LÜTFEN ARTIK ŞU İŞİ SONLANDIRIN.

 225. gürsel diyor ki:

  artık şu yasayı çıkarın 30 yıldır çalışmaktayım özel sektörde yeter diyorum benden sonra işe girenler 7 yıldır maaş almaktalar bu nasıl bir haktır adalettir size artık oy kesinlikle vermiyecem.

 226. ali diyor ki:

  herkesin bir sonuvar bakalım a k p nin sonu nasıl olacak

 227. BAYRAM diyor ki:

  **BU KONUDA EĞER AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE GİDİLİRLSE DEVLET TRİLYONLARCA YAŞA TAKILAN MAĞDURLARA TAZMİNAT ÖDER. AİHM DE DEVLET MAHKUM OLUR .

  ***AVUKATLAR BİRLİĞİ BAŞKANI POYRAZ AİHM GİDERİZ DİYOR.
  BU YASA DİLEĞİMİZ AİHM DE TURKİYE HAKKINDA MAHKEUMİYET TAZMİNAT KARARI ÇIKMADAN, EVVEL BU YASAYI ÇIKARILAR
  Ne gerekiyorsa yapalım bu konuda **MİLLET VEKİLLERİNİN KENDİ FAYDASINA ÇIKARDIKLARI KANUNLARIDA GÖZ ÖNÜNE ALINARAK BU KONUDA CİDDİ HAKSIIZLIK OLUR..BU KAZANILMIŞ BİR HAKTIRR BU HAKLARDAN GERİYE DÖNÜP BAKSAKK HAKKINI ALANLAR MAAŞINI ALIYOR BİZLER NEDEN ALAMIYORUZZ.BU KONUDA NE GEREKİYORSA EL BİRLİĞİYLE YAPALIM..FACEDE GRUPLAR OLUŞMUŞŞ.BU KONU İLLAKİ HAL OLURR .BUNUN PEŞİNİ BIRAKMAMAK LAZIM .

  BU KONUDA CUMHURBAŞKANINA ULAŞMAK İÇİN DİLEKCE ADRESİ
  http://www.tccb.gov.tr/sayfa/bilgi_edinme/basvuru/

  BAŞBAKAN İLETİŞİM ADRESİ
  E – POSTA
  bimer@basbakanlik.gov.tr

 228. TAHİR diyor ki:

  BU YASADA MUHALEFET PATİLERİNE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR NEDEN İLGİSİZ KALIYORLAR ANLAMIYORUM.

 229. aliihsan diyor ki:

  mezarda emekli istemiyoruz.verilen hakkımızı istiyoruz 27 yıldır çalışıyoruz 16 yaşında işe başladık yıprandık çalışamaz hale geldik emekli olmak istiyoruz. 1982 yılındaki kanunlara göre emekliliği hak ettik eğer hakkımız varsa helal etmiyoruz.

  • nebahat diyor ki:

   sayın başbakanım torba yasasından yafdalanayım dedim 6 ay fazla prm ödenmiş bağkurlu iken ssk ya geciş olmuş 3,5 yıl ödemem cıktı bunun düzeltilmesini istiyorum saygılarımla

 230. şahin diyorki diyor ki:

  çok mağdur durumdayım çocuklarımı zor şartlarda okutuyorum geçinemiyorum acilen emekli olmalıyım çalışma bakanın dikkatine 45 yaşmmdayım yaşlısın diye iş vermiyolar

 231. ilhami diyor ki:

  bende yaş mağduruyum erken emeklilik yasasının en kısa zamanda sonuçlanmasını istiyorum bizde emekli olalım şu ortamda azda olsa rahatlayalım saygılarımla.

 232. Bilal Çelik diyor ki:

  sayın vekiller kendiniz 2 senede emekli olma hakkı kazanıyorsunuz vatandaşa geldimi yaş şartı koyuyorsunuz allahtan korkun bu yanlıştan dönün saygılar…..

 233. fahrettin akay diyor ki:

  seçımlere ne kadar kaldı acama su yaş sorunu cozsunler artık 4 sene vardı sımdı 15 sene var 11 sene vurdu kım alır işe buyaşda memur alımı bıle yas sınırı var ya okuyamıyanlar ne yapacak

 234. SALİH CAN diyor ki:

  Sayın devlet büyüklerim çalışmalarınızda başarılar
  İnsanın insan olmasından dolayı elde ettiği haklara insan hakları deniliyorsa
  Ben SALİH CAN
  ‎20.05.1967 doğumluyum 25.09.1986 yılında. bir iş yeri açtım maliye kaydımı yaptırdım bağkur kaydım yapıldı 25 yıl 9000 bin günün doldumu emekli olursun dediler vergimizi pirimizi geciktirmeden ayı ayına devlete olan borcumuzu yatırdık birde 1996 yılında ankara bağkur genel müdürlüğünden tebligat geldi içinde diyorki emeklilik konusunda 25 yılını doldur yani 9000 bin gününü doldur yaşın ne olurs a olsun emeklilik hakkına sahipsin diyor bu bir devlet seneti tahüdname değilmi şimdi 4 yıl 7 ay bekleyeceksin diyorlar pirimi yatırmaya devam etmezsen sağlık güvencemizide keseceklerini söylüyorlar öksüz yetim gibi ortada bıraktılar adalet bumu sosyal devlet bumu devlete borcu olanlara maliye sgk ona buna yapılandırma var bizim gibi dürüst vatandaşlara yok bu türkiyede doğru olmayacaksın yanlış olacaksın yanlış olanlara ödüllendiriliyor doğru dürüst vandaşlar cezalandırılıyor SGK emekçiler esnaflar batırmamıştır yeşilkartlı ları bir araştırsınlar türkiyeyi geçmiş siyasilerin kötü yönetimleriyle bir gecede bankaları boşaltanlar batırmıştır dile kolay 25yıl 9000 günü geçik pirim yatırdım 25 yıl devlete vergimi yatırdım maalesef sonuç 4 yıl 7 ay bekleyeceksin diyorlar bu kul hakkıdır helal olmaz haramdır ben bağkura 18 yaşıda girdiysem yanlışmı yaptım benden 5 yaş büyük olanlar aynı tarihde girelim onlar emekli olsunlar bizlerde keriz gibi bekleyelim bunun neresinde Adelet , Adelet maalesef burada sarsılmıştır haklarımız gasp edilmiştir gereğini yapacağınıza inanıyorum SAYGILAR. SALİH CAN
  **1986 YILINDA SSK VEYA BAĞKURLU OLARAK İŞE BAŞLAYAN
  **25 YIL PRİM ÖDEYEN (1986 YILINA TABİİ 5300 PRİM.)
  ***25 YIL HİZMET YILINI DOLDURANLAR,
  ***31 ARALIK 2011 TARİHİNE KADAR 44 YAŞININ DOLDURANLAR İÇİN BİR DEFAYA MAHSUS EMEKLİLİK YASASI ÇIKARTILMALI,,, SAYGILAR

 235. seher diyor ki:

  SÜPER EMEKLİLİK BEKLİYORUZ
  BİR AN ÖNCE ÇIKARILSIN,LÜTFEN,SİZ SAYGIDEĞER BÜYÜKLERİMDEN İSTİYORUZ.SESİMİZİ DUYUN ÇAĞIRISI YAPIYORUZ,ARTIK YETER…SAYGILARIMLA

 236. mustafa diyor ki:

  1999 dan önce 15 yıl hizmtim wardıbu tarihten sonra şuan itibariyle 27 yıl hizmetim oldu yaş sınırına takılıyorum hakkımızı istiyoruz 2009 da emekli olmam gerekiyordu 3yıl fazla çalışmşlığım oldu 1 defaya mahssus emekli olma hakkımızı istiyoruz bu hükümetin bu sorununda üstesinden geleceğinden eminim Saygılar

 237. KAYA diyor ki:

  BU NASIL SİSTEM HAKLILAR HAKSIZ HAKSIZLAR HAKLI OLDU ADALET BUMU YETKİLİLERE SORUYORUM.

 238. Nurettin bulut diyor ki:

  1965 doğum yılım 9000 iş günüm var askerliğimi ödedim 2014den önce emekli olabilir miyim

 239. RÜSTEM diyor ki:

  ARKEDAŞLAR ERKEN EMEKLİ DİYE BİR ŞEY YOK HAK EDİLMİŞ EMEKLİ

 240. hasan diyor ki:

  mezarda emeklilik arkadaşlar

 241. SADRİ diyor ki:

  MART AYIDA GEÇTİ, NİSANDA GEÇECEK ACABA YIL SONUNA KADAR YAŞ SINIRINA TAKILANLARLA İLGİLİ BİR GELİŞME OLACAK MI ZOR GİBİ EN UFAK MESAJ YOK SANKİ

 242. SADRİ diyor ki:

  OFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF ARTIK ÇALIŞMAK ZOR GELMEYE BAŞLADI BİRDE 7.700 ÜZERİNDE SGK GÜNÜMÜZ VAR HALA EMEKLİ OLAMAKDIK VE BUNUNDA ÜZÜNTÜSÜ VE PSİKOLOJİK OLARAK ÇÖKÜNTÜ ÜSTÜNE EKLENİNCE GELDE ÇALIŞ KARDEŞİM

 243. aygun diyor ki:

  ben 27’günle emekli olamıyor ve çıkan emekliye teşvikten yararlanamadım.mağdur oldum pisikolojim bozuldu. birkereye mahsus aynı haklarda yararlandırılarak emekli olabilirmiyim.

 244. Ejder diyor ki:

  Sayın devletim suclu adamı dovmeden dersinki ben esegi suya salacam esek sudan gelinceye kadarda bu adamı dovecem dersin ve adamı dovmeye baslarsın ama suya gıden esek bir turlu gelmez sen sımdı dıyorsunki yıllarca esek gibi calis sırtından someri kıcından kamcıyı eksık etmeyelim nasılsa el ayaktan dusunce emekli olursun dıyorsun e neyapalım salik olsun devletim sagolsun

 245. SADRİ diyor ki:

  EVET BİREYSEL EMEKLİLİKLE İLGİLİ YASASA 100 TL BİZDEN VE 25 TL DEVLETTEN VE SONRADA 3-6 YIL SONRA PARANI ALACAKSIN FALAN FİLAN.KARDEŞİM BİZ ZATEN PİRİM GÜNÜNÜ DOLDURDUK HALA PİRİM ÖDÜYORUZ
  MİLLETTEN BİREYSEL EMEKLİLİKLE PARA ÇEKMEK İÇİN UĞRAŞILIYOR BİZDENDE HAZIRDA ALIYORLAR ZATEN

 246. SADRİ diyor ki:

  HAZIRDA ÖDEYENLERİN KESİNTİLERİNİ NEDEN MAAŞLARIMIZA İLAVE ETMİYORLAR ALLAH AŞKINA HALA BEN İKİNCİ KEZ Mİ EMEKLİ OLAYIM KARDEŞİM BU NASIL DÜNYA
  BIKTIM ARTIK BEN UZAYDA YAŞAYAYIM BARİ
  BU YERYÜZÜNDE ADALET YOK

 247. SADRİ diyor ki:

  ALINANLAR YETMİYORMUŞ GİBİ HALA EFENDİM YOK BİREYSEL EMEKLİLİK ADI ALTINDA HALA PARA İSTİYORLAR BİZDEN VERDİKLERİMİZLE DOYMADILAR

 248. almira diyor ki:

  ben bir anneyim..öğretmenim..eşim yok…37 yaşındayım 15 yıl bitti 54 yaşında emekli olabiliyorum..daha 17 yıl çalışmalıyım…vasiyetimdir başbakanım..emekli olmaya ömrüm vefa etmezse maaş hakkımı kızıma bağlayın aksi halde hakkım size haram olsun..

 249. alirıza diyor ki:

  say arkadaşlar internet üzerinden yazdıklarımızı bu seçip gönderdiyimiz gaspçılar ne okur nede görürler gelin en iysi T.C.B.M meclisini basıp yaş hakkımızı gasp etmişlerya onu ölümünede olsa geri alalım ne dersiniz

 250. SADRİ diyor ki:

  KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ DENİYOR BU MEMLEKETTE, AMA MALESEF SDK DA BİLE 5 YIL FARK EDİİYOR
  BAYAN OLSAYDIM 2014 TE EMEKLİ OLACAKTIM AMA MALESEF ŞİMDİ 2019 BEKLEYECEĞİM

 251. mustafa diyor ki:

  -25 yıldır bağkuru doldurdm, işyerim fes oldu zarardan dolayı 1,5 yıldır inşaat ve muhasebecilerin kapısnda dilenci oldm… HİÇ BİR GELİRİM DE YOKK BU CEZA MAHSUMLARA MI!!! :((

 252. Güler diyor ki:

  primimi doldurdum yaşımı bekliyorum 38 yaşında olduğum için fabrikalar beni yaşlı buluyor ve işe almıyor.Ben nasıl geçineceğim.Milletvekili yakınımda yok… 🙁

 253. fatih diyor ki:

  arkadaşlar böyle olacak değil miting yapalım türkiye genelinde ve basına sesimizi duyurmanın yoluna bakalım yoksa yasanın çıkacağı yok 28 yıldır çalışıyorum 10.000 pirimim oldu yeter artık

 254. TÜLAY diyor ki:

  Primim ve senem doldu yaşı bekliyorum.Bir bayan olarak artık zor şartlarda çalışmaktan yoruldum.Elimizden alınan hakkın verilmesini istiyoruz.Sesimizi lütfen duyun,bizler içinde bir yasa çıkartın,dört gözle bekliyoruz.İlgilenen herkesten Allah razı olsun.

 255. aliihsan diyor ki:

  mezarda emekliliğe mahkum olduk adalet istiyoruz bu işin birde öbür dünyası var elinizi vicdanınıza koyun kendinizi mağdur insanların yerine koyun ona göre hareket edin bu insanların ahını almak insanı yakar

 256. ömer karagöz diyor ki:

  yaşım 46 işten çıkarıldım 4 aydır iş bulamıyorum evim kira 2 tane coçuk okutuyom emeklide olamıyom 25 yılım doldu 7600 iş günüm oldu bu akkımızı bizlerden alanlar öbürdünya günlerini görürler sizler asla ve asla hakkımı helal ettiyom

 257. fahri cabuk diyor ki:

  benide günüm doldu sakın emekli etmeyin devletin parası biter garibanlar alıştık fedarkarlıga bunada alışırık

 258. hakan diyor ki:

  sadaka degil hakkımızı istiyoruz lütfen birisi bu yazılanlara bir kulak verip de cevaplama moduna geçerse sevinirim.

 259. adnan diyor ki:

  iki yılda emekli olmak hakmı bu devleten maaş alıpta naaakörlük yapanlara hakmı

 260. maşallah diyor ki:

  sayın başbakanım olacaksanız hz ömer gibi adeletli olun .size inanıyoruz

 261. timur diyor ki:

  bende25yılını doldurmus. yas maduruyum .sadaka degil hakımızı ıstıyoruz .sesımızı duyan 1alahın kulu yetkılı bızlerı yanıtlasın .bızler sadece hakkımız olanı ıstıyoruz………

 262. turgay diyor ki:

  BU DÜNYANIN AHİRETİ VAR ORDA DEVLET BENİM

 263. bayram diyor ki:

  ben inanıyor ve güveniyorum sayın başbakanımıza halleder obu işi

  • isa diyor ki:

   haberde diyorki artan şikayet üzerine yaşı bekleyenlere işten ayrılsa bile ssk dan yararlanması için yasa çıkarılacakmış.yahu bu yorumlardaki şikayetleri görmüyorlarmı bunlar.kimin parasını kimden saklıyorlar.kademeli geçiş yapılırken nasıl kabul ettiniz bu işi .herkese beşer yıl bazılarına sekiz yıl vuruyor.hadi bakalım günümüz özel sek töründe çalış çalışabilirsen.

 264. ertan diyor ki:

  8 eylül 1999 tarihi öncesi sgk lı olanlar eski sisteme göre emekli olmalıdır verilmiş haklar geri alındı bu yanlış,yasa çıktığı tarihten sonrasını kapsar meclistekilerin bu yanlışı düzeltmesi lazım hak hukuk adalet varsa adalat ve kalkınma partısı bu yanlışı düzeltmelidir binlerce insan bunu bekliyor çünkü adalet ve kalkınma partisi isminiz ,bunu mualefet deil siz çözeceksiniz tek başına ordasınız halk bunu inanın sizden bekliyor çalışma bakanımız bu konuya kulak verir inşallah allaha emenet olun.

 265. migelem diyor ki:

  acaba bızın sezsız sesımızı duyan sayın buyuklerımız varmıdır yoksa bosunamı kendımızı yırtıyoruz haykırıyoruz gormezlıkten gelıyoruz bızler sadece hakkımızı arıyoruz baska bır sey ıstemıyoruz sonradan cıkan yasadan bana ne bıze ne sız bundan sonrakı yasalara bak verılen hak gerı alınmaz !!!!!!!!!!!!

 266. özcan diyor ki:

  kazanılmış haklarımızı geri verin ,bu hükümete güvendik ama bizi vataandaşını mahdur ediyor,

 267. Hasan diyor ki:

  1967 doğumluyum,1983ten beri sigortalıyım ben de diğer arkadaşlar gibi mağdurum.Ak partiye insaf diyorum ve başka da birşey söylemiyorum….

 268. refik yılmaz diyor ki:

  millet vekili izzet çelik ve arkadaşlarına şükranlarımı sunarım yaşla ilgili çalışmaların dan dolayı

 269. nejla diyor ki:

  Ben deyaş mağduruyum.Lütfen en kısa zamanda bizlere emeklililk hakkını çıkarıp mağduriyetimizi giderin.Çalışacak durumda olsak kendimizi ne diye eve kapatalım.Yaşımız dolana kadar bizde çalışırdık.

 270. hayri diyor ki:

  dünyanın hiçbir yerinde geriye dönük kanun çıkartılmamıştır,üyada kademel,daha önceki yıllarda denseydi emeklilik 60 yada daha uzeri yaş, herkes ona göre çalışırdı,yada düşünmezdiher kanu8n çıktığı tarihten geçerlididir oysa…

 271. ramazan diyor ki:

  bırak memuru bırak öğretmeni bırak kamu çalışanı işçiye bak be kardeşim işçiye sürünüyor perişan durumda en çok ezilen biz en az parayı alan biz emeklilik yaşım 57 miş yaşım 40 17 yıldır sigortalı çalışıyordum bitti iş yapamassın dediler sana iş yok dediler bedenen çalışıyordum artık işimize yaramazsın emekliliğime 17 yıl sağlıktan faydalanamazsın 17 yıl bir ömür insaf vekillerimiz parmak kaldır indir 5 yıl görev yap yıpranma 0 emekli ol insaf (ağlanacak durumdayız)

 272. umut diyor ki:

  haber manşetini okuyunca yaş mağduriyetiyle ilgili bir müjdeli haber sanıp kaç kişi sevinmiş ve haberin aslında kimseye faydası olmayan önemsiz ve boş bir düzenleme olduğunu okuyup anlayınca kaç bin kişi ana avrat küfür etmiştir acaba bunu kim tahmin edebilir?

 273. gültekin diyor ki:

  ben emeklilik hakkımı istiyorum asgari ücretle 2 cocuk okutuyorum oglum bu sene ünivesiteyi kazandıgı halde gönderemedim ..emeklilik yaşı git gide arttırılıyor günlerim doldugu halde emekli olamıyorum buna bi cözüm bulun psikolojim bozuldu artık lütfen duyum sesimi……

 274. hayri diyor ki:

  en kolayı yaşı yükseltmek işçi maaşı ne kadar diye düşünen yok her yıl 10 toplantı asagari ücret gene aynı husran … avrupada admlar emeklılıği düşünmüyor bile,bizde herkesin psikoloji

 275. bilal ege diyor ki:

  11.09.19732 doğumluyum.01.02.1995 ssk girişim var. ne zaman emekli olabilirim…?

 276. hüseyin yücel diyor ki:

  15,5,1985 ssk girişim var günler uzatılacak diyorlar ne zaman emekli olacağım.yeni cıkacak yasa bizleride etkileyecekmi.?cevaplarsanız memnun olurum.

 277. reşat diyor ki:

  yaptığınız iş doğru bir iş kötü yönetimlerin günahını cekiyoruz bu yasada biraz daha esnek olsa bieaz daha zamana yayılsa idi daha iyi olurdu sanırım.

 278. özcan diyor ki:

  sayın çelik bizim 48 yaşındaki emeklilik hakkımızı çok görüyorsunuz sizin 4 yıllık millet vekilliğinden sonra emekliliğinize ne demeli

 279. mustafa krçli diyor ki:

  başbakanımızın bu işi en kısa zamanda cozer herker rahat bır nefes alır inşanlah

 280. cevo diyor ki:

  sadece yetkililer emekliliği hak edenlerin sayısına bir baksınlar yeter ben 4 yıldır yaş sınırı için bekliyorum.(İnsaf diyorum)

 281. Recep diyor ki:

  7001 Günlük prim ile yaşı bekliyorum. 2 yıl daha beklemek zorundayım. 5000 iş gününü dolduranlar emekli olabilse seviniriz

 282. levent sasallı diyor ki:

  sayın başbakanım ve millet vekilleri ben 1969 dohumluyum ve ilk okul 4 sınıftan beri sigortasız işlerde çalışmak zorundaydım 1984 bir ufak fabrikaya girdim 1989 ile 1990 senesinde askere gittim ve tazminatımı aldım ondan sonra aynı iş yerine girdim 1996 senesinde işyeri çok az zamyaptığı için bütün arkadaşlarım işi bıraktı onlar bırakınca patrona sordum şimdi mapcaz diye oda sende bırakdedi bana bilmeden keğıt imzalattı ve 6 seneme nazaran tekkuruş vermedi veseneler geçtikten sonrainternetten bakıp benim 4sene sigortamı yatımamış tabi sizde bana sorcanız hiçmi bakmadınyatırıp yatırmadığına baktım attaişyerinde iş kazası geçirdihimde belli olursanıyordum vebebunaşaşırıyorum çünkü sicil no. 1984 lerinkisi gibi başlıyor ordan büyük bir darbe yedim yani internette işe başlayış 1988 görünüyor. 10 senede markette çalışıp sigortalı göstermişler. şimdi ise manisada özel bir sektörde pires oparatörü oarak çalışıyorum. ama bunlara nazaran 28 sene sigortalı 8 senede sigortasız çalıştım bunlara nazaran çok astalık geçirdim amallatlar oldum araba kazası geçirdim ve troyit astasıyım bu yüzden çok kiloluyum işimde çok zorlanıyorum ve gırtlahımdan 3mg kanser bulunmakta iki ayağımda kazadan sakat bu hastalıklara hiç bine tedavi için gidemiyorum çünkü çalıştığım yerden aldığım muhaş 775 tl bunu ev kirasınamı elektirik suyamı evin masrafınamı yoksa ikiz olan kızlarımın okul masrafınamı yetireyim. eşin çalışmıyormu diye sorcanız çalışıyor bir askeri ücret bile vermiyorlar yani 550 tl alıyor. birşey unuttum evimde kira ücreti 550 tl başbakanım ve millet vekilleri insaflısanız bu yazdıklarımı mutlaka okumalısınız bende buraya yazan arkadaşlar gibi çok madurum .bu satırları okuduktan sonra elinizi vijdanınıza koyun şöyle düşünün benim yerinde siz olsanız naparsınız sgk dan senem dolu günüm 6500 var yaşı bu hastalıklarla nasıl bekliyecehim bilemem hoşça kalın

 283. ALİ diyor ki:

  YETER VE YETER YAŞ BEKLEMEK İSTEMİYORUM ÇALIŞMAKTA İSTEMİYORUM ARTIK AGIR İŞTE 27 YIL ÇALIŞŞTIM GINA GELDİ YASIMIZ GEÇTIYI İÇİNDE KİMSE İTİBAR ETMİYOR GURURSUZCA GEZIYORUZ CEBIMIZDE ÇAY PARASI YOK YAZIKLAR OLSUN HAKKIMIZI YIYEN DEVLETE 7500 GUN OLDU HALA 1.5 SENE VAR EMEKLI OLACAM ZOR GRLIYOR

 284. MÜSAMETTİN diyor ki:

  HAKKIMIZI İSTEMEK İÇİN BİZİ DİLENCİ GİBİ YALVARTMAYIN BİZLER HAKKIMIZI İSTİYORUZ

 285. aysel diyor ki:

  ben bugün 43 yaşımdayım 15 yaşımdan beri çalışıyorum 22 yıllık sigortam yattı hala çalışıyorum emekliye ayrılıp artık çocuğuma doyasıya annelik yapmak istiyorum

 286. hayri diyor ki:

  yıllarca prim odedik bu ülke için 6000 geçmiş pirimim var kesintisiz herşeyimiz tamam gelgelelim yaş engeline takılıyoruz.diğer bakanlarımızın çalışmalarını beğeni ile izliyor,tebrik ediyoruz,örneğin ulaştırma bakanının ballandıra ballandıra anlattıklarını.hava yallarındaki gelişmeleri,şukadar kara yolu yapıldı .v.s…bizde çalişma ve sosyal güvenlık bhakanımızda bizleri duymasını ve analamasını bekliyoruz.saygılarımla…

 287. ERHAN diyor ki:

  yaralı parmağa işemez bile bunlar medet umanlar yandı oy verenleri bitirdiler bunlar büyük hüsrana uradık başa gelirken böyle konuşmuyorlardı

 288. ercan türkoğlu diyor ki:

  elimizden aldığınız emekliliğimizi istiyoruz yoksa akp ye hakkımızı helal etmiyoruz ve gönlümüzden çıkarıyoruz rüşvet değil hakkımızı istiyoruz ????

 289. nur diyor ki:

  Bu ülkede ömründe hiç pirim yatırmamış bir kaç sefer haşhaş,pancar vs.. ekmiş vatandaş emekli ediliyorda 25 yıl bir fiil aldığı ücretin azlılığından yetinip her türlü zorluğa göğüs germiş ssk primi için çalışan neden emekli olamıyor.Adalet anlayışı bu mudur?45 yaşından sonra iş bulma nerde ise imkansız,sağlıktanda yararlanamıyorsun.Çocukmu okutacaksın,evimi geçindireceksin,ilacınımı alacaksın olmayan gelirle.SGK yasasını sil baştan yeniden oluşturulmalı.Yaş sınırlama değil Pirim uygulaması yapacaksın.En az 7000iş günü olmalı ve fazla pirim yapan ona göre maaş bağlanmalı kanaatimce.Böylelikle kaçaklar azalır.

 290. şaban bostan diyor ki:

  Sayın başbakanım sayın cumhrbakanım sayın bakanlarım ayın milletvekillerim her zaman bizim yanımızda oldugumuzu biliyoruz f akat bizişu yaş mağduriyetimzn giderilmesi için en kısa zamanda bize yardımcı olacagınızı umut eder saygılar sunarız allah rızası için gerçekten bu işe el atmanızı rica ediyorum primim dolu günüm dolu sadece yaştan bekliyorum yazık değilmi bize cevabınızı bekliyorum saygılar….

Bir yorum bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nethaberci Mobil Net Haberci

wau