Hangi ilde ne kadar 2B arazisi var?

Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği orman vasfını yitiren arazilerinin satışında son aşamaya gelindi. Hak sahiplerini belirlemek için sahaya inen Tapu elemanları 51 bin hektar alanda çalışmaları tamamladı.

Bilal Çetin ve Selma Şenol’un haberi
Bayındırlık Bakanı Demir, kadastronun ardından arazilerin orman arazileri kapsamı dışına çıkartılacağını açıkladı
Hükümetin, uzun süreden beri üzerinde çalıştığı ve kamuoyunda 2- olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin çalışmalarda sona gelindi.

Sezer iptal etmişti

Bilindiği gibi 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2-B arazileriyle ilgili düzenlemeyi iptal etmişti. Önce ‘torba yasa’ sonra son yapılan Anayasa değişikliği ile tümüyle yeniden önü açılan 2-B satışıyla ilgili bilgi veren Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, bu arazilerin satışının mümkün olması için başlatılan kadastro çalışmalarının son aşamaya geldiğini açıkladı.
Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, CHP Fevzi Topuz’un soru önergesine verdiği cevapta 2-B arazilerine ilişkin kadastro çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kadastro yapıldı

Arazilerle ilgili iki tür işlem yapıldığını belirten Bakan Demir, 2-B kapsamına alınan arazilerin fiili kullanım durumuna göre kadastrolarının yapıldığını söyledi.
Fiili kullanım durumuna göre kadastroya tabi tutularak tescili yapılmış olan 2-B arazileri üzerine ise güncelleme çalışması yapıldığını açıklayan Demir, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yasalara uygun olarak 2-B arazileri ile ilgili kadastro ve güncelleme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
2-B alanlarının güncelleme çalışmalarının Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine yapıldığını ifade eden Demir, 51 bin 192 hektarlık alan üzerindeki kadastro çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.
Kadastro çalışmaları tamamlanmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı bu arazileri ‘orman arazileri’ kapsamı dışına çıkartacak.
Maliye Bakanlığı da hazine arazisi olarak tescil edilecek bu arazileri öncelikle hak sahiplerine satacak. Türkiye’de orman vasfını yitirmiş arazi kapsamında 473 bin hektarlık arazi bulunuyor.
2-B arazilerinin bulunduğu iller sıralamasında, 45 bin 548 hektarlık arazi ile Antalya birinci sırada yer alıyor. Antalya’yı Balıkesir, Mersin, Adapazarı, Muğla ve İstanbul takip ediyor.  

Rayiç bedelden satış

2-B arazileri deyimi 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun Maddesi ‘B’ bendi için kullanılan bir kısaltmadır.
Bu tabir, 1981 yılından önce bilim ve fen bakımından orman vasfını kaybetmiş araziler için kullanılmaktadır.

Bakanlık 2-B’lerin satışında herhangi bir gelir hedefi koymadı. Ancak arazilerin rayiç bedel üzerinden satılacağı belirtildi.
Hak sahibi kabul edilmek için kişinin söz konusu taşınmazı, kadastro çalışmasının tamamlandığı tarih itibariyle geriye dönük olarak 5 yıl kullanmış olma şartı aranacak.

Arazileri almak isteyen hak sahiplerinden müracaatları sırasında 10 bin liraya kadar başvuru bedeli alınacak.
Orman Genel Müdürlüğü’nce uygun görülen yerler ise yeniden ağaçlandırılmak üzere bu
kuruma tahsis edilecek. 

**
ARAZİYİ ALANA AĞAÇLANDIRMA ŞARTI
Nazmi Durbakayım
İNDER Genel Başkanı

“2B arazilerinin hak sahiplerine verilerek değerlendirilmesi bir kereye mahsus kullanabilecek bir yöntemdir.

Geri dönüşümü imkansız olan orman arazilerinin satışının, ülkeye ekonomik katkı sağlayacağı mutlaktır. 

Arazilerin satılmasında, projesi olan ve doğaya katkı sağlayacaklarını taahhüt edenlere öncelik hakkı verilmesi gerekir.

Bu konuda önemli bir şart konulmasını da öneriyoruz. Arazileri satın alan müteahhitler, Orman Müdürlüğü’nün uygun gördüğü bir bölgeyi ağaçlandırsın veya yeni ormanlar yaratsın.
ARSA SIKINTISI AZALABİLİR

Uygun fiyatla ihale edilen araziler, inşaat sektöründeki arsa sıkıntısını azaltabilir, ucuz konut üretimi artar.
Son yıllarda sürekli “arsa üretmeden konut fiyatları düşmez” şeklindeki isteklerimiz 2B’lerin ‘doğru’ satışı ile karşılanabilir.
Bir diğer önemli nokta ise Hazine arazilerinin en karlı şekilde devrinin nasıl olacağının tespitidir. Bu konuda kamuoyu vicdanını rahatsız etmeyecek yöntem bulunmalıdır”

*** 
KREDİLER VE YATIRIMLAR ARTAR
Ahmet Büyükduman
Sorumlu değerleme uzmanı

“İstanbul’da Beykoz, Sultanbeyli’deki 2B arazileri ciddi işgal altında. Aslında bu araziler ve üstündeki yapılar milli servettir.
2B arazilerinin satışının önünün açılması ile birlikte devlete ait olan arazilerin bedelsiz işgal edilmesi önlenecek.
Kaç arazinin üzerinde yapı var, dolayısıyla kaçı ne kadara satılacak belli olmadığından, sağlanacak gelir belli değil. Kimine göre 25, kimine göre 50 milyar dolar olabilir.
Bu satış, bütçe açıklarını kapatmak, komu borçlarını önlemek gibi ekonomiye doğrudan katkısı olacağı gibi dolaylı bazı katkılar da sağlayacak.
SUİSTİMAL EDİLEBİLİR

Örneğin sözkonusu binalara sahip olanlar bugüne kadar bankalardan teminat alamıyorlardı. Ama artık alabilecekler, bu hem konutların ikinci el piyasasını hareketlendirecek, hem kredi kanallarının açılmasına, kredi hacminin artmasına yarayacak, hem de bina sahipleri sağlayacakları finansman ile ticaret ve sanayi yatırımı yapabilecek.
Çöp ve emlak vergilerini verecekler. Ancak bunun ileride suistimal edilebilecek bir yönü de var. Bu düzenleme af olarak değerlendirilirse orman yağmalanmasının önü açılabilir.
Bu nedenle gelecekte bu tür işgallere müsamaha gösterilmeyeceğinin sert bir şekilde anlatılması gerekiyor. Bir de arazilerin rayiç bedel takdirinin bağımsız kamu otoriteleri tarafından yapılması gerekir.”
5 YIL VADE YAPILACAK
Cihangir Dönmez
Hukukçu- 2Barazi.com kurucusu

“2-B Arazilerin satışı ile ilgili kısmi yasal düzenleme 23.07. 2010 tarihinde kabul edilen 6009 Sayılı Torba Yasa ile oluşturuldu.
Bu yasadaki maddelere dayanarak hazinenin bu arazileri belediyelere devretmesi, belediyelerin de bu satışı gerçekleştirmesi mümkün.
Ama ben hükümetin bu konuda bir yasa çıkartacağını düşünüyorum. Torba yasaya göre süreç şöyle şekillenebilir:
Üzerinde 31.12.2000 tarihinden önce kaçak yapı yapılmış bulunan Hazine arazileri  önce Hazine adına tescil edilecek, bu taşınmazlar ilgili belediyelere  bedelsiz olarak devredilecek.
Sözkonusu taşınmazlar, üzerinde bulunan kaçak yapı sahibine yada kanuni halefine Belediyelerce satılacak.
YENİ BİNAYA AF YOK

Satış bedelinin en az yüzde onu ödenecek ve beş yıla kadar taksit yapılabilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte, ecrimisil yani haksız işgal tazminatı ise 10 yıldan 5 yıla inmiş oldu.
Daha önce 10 yıllık ecrimisil tahakkuk etmiş olanlar, Milli Emlak’a başvurup, 5 yıllık kısmı düşürebilecek, 5 yıllık kısmı ödeyecek. Bu bir yerde gizli imar affıdır.
Öte yandan şu anda kadastro çalışmaları yapılıyor, 23 Temmuz 2007’den sonra yapılan binalar da bu kadastroda belirlenecek ve onlara ecrimisil uygulanacak.”
HARİTAYI BÜYÜK BOY GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!!!!

 
Bugün

21 Eylül Salı 2010  ~ Ekonomi


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir buz mavisi ne giyilir,sibel kekilli çıplak foto,ozgur gundem bayilerde,2015 secimlerinde sürpriz yapilip askerlik dusebilirmi,karısının çıplak fotolarını paylaşanlar,2015 secimlerinde sürpriz yapilip askerlik dusebilirmi,2015 torba yasasında ogg neler var,ilginc tecavuz olaylari,köpek kadınla çiftleşiyor,aziz yıldırım serveti,tarım bakanlığı besicilik kredileri,son dakıka haberle ılgılı fotograflar merzıfon,mavi ceket içine ne giyilir,nihat hatipoğlu nun kizi,antalya 1 aylık hava durumu,erdogan anneler gununde 2015 hedıyesı,türkiyedeki en zengin holding hangisidir,İki b yasası cıktımı,ankara altındağ karapürçek su kesintisi,zerrin dogan son hali,Tayyip erdoğanın Mayıs 2015 te yapacağı anneler günü hediyesi,Tayyip erdoğanın Mayıs 2015 te yapacağı anneler günü hediyesi,sera tokdemir çıplak resimleri,kac gundebir buyuk tuvalet yapilmali,gecici koy koruculari ozluk haklari 2015
75