İstanbul’daki ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleri

Reklamlar
İstanbul’da birçok ilçede gecekondu, depreme dayanıklı olmayan ve zaman içinde eskiyen binalar, ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleriyle modern binalara dönüşüyor. İlçe ilçe İstanbul’da yürütülen ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleri:

Küçükçekmece, Ayazma ve Tepeüstü’nde dönüşüm projeleri tamamlandı, birçok ilçede de çalışmalar devam ediyor. Uzmanlar, sosyal sorunlar ve gerginlikler yaşanmaması için, “Dönüşümün sosyal ve tarihi boyutunun unutulmaması, halkında projeye sahip çıkması” gerektiğinin altını çiziyor
İstanbul; büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, TOKİ ve KİPTAŞ’ın yaptığı projelerle baştan başa yenileniyor. Birçok ilçede gecekondu, depreme dayanıklı olmayan ve zaman içinde eskiyen binalar yerlerini modern binalara bırakıyor.
Küçükçekmece Ayazma ve Tepeüstü’nde bin 800 aileyi kapsayan Türkiye’nin en büyük gecekondu önleme projelerinden biri tamamlandı.
Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Kartal, Maltepe gibi birçok ilçede kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilirken, tarihi yarımadada yer alan pekçok bölgede de restorasyon ve yenileme projeleri sürüyor.
İstanbul’da yürütülen ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleri şöyle:

* Küçükçekmece: Ayazma-Tepeüstü Kent ve Yenileme – 21. yüzyıl Kent Vizyonu Projesi’nde TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalıştı. Gecekondular yıkıldı, 1.5 yılda 2 bin 640 sosyal konut tamamlandı ve 1.800 aile yeni evlerine taşındı.
* Halkalı: 2 bin 64 konut yapıldı. Küçükçekmece Belediyesi’nde halen devam eden kentsel dönüşüm alanları mevcut.
* Zeytinburnu: Sümer Mahallesi Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi, 171 bin metrekarelik konut alanı ve 46 bin 500 metrekarelik dükkan alanını kapsıyor. Mahalle dokusu korunarak KİPTAŞ toplam 1700 konut yapacak. Projenin gerçekleştirilebilmesi için “kat karşılığı anlaşma modeli” benimsendi. Projenin ilk etabının, 2011 yılı sonuna, tamamının 2014’e kadar bitirilmesi hedefleniyor.
* Çatalca: Gecekondu önleme bölgesi olarak belirlenen Kaleiçi ve Ferhatpaşa mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor.
* Esenler: Yüzde 33’ü Hazine’ye ait Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kentsel yenileme projesi için TOKİ ile ön protokol imzalandı. Vatandaşların evleri, bedeli yeni verilecek ev için peşinat kabul edilerek yıkılacak. Vatandaşlar, yeni dairelerin fiyat farkını taksitlerle ödeyecek.
* Esenyurt: Mehterçeşme Mahallesi’ndeki 100 mülk sahibi ile anlaşılacak ve burada Osmanlı mimarisi tarzında “Osmanlı Mahallesi”, İstiklal ve Fatih mahallelerindeki evler de yıkılacak ve Roman vatandaşlara özel mahalle oluşturulacak.
* Eyüp: Büyük bölümü vakıf arazisi olan Güzeltepe Mahallesi’ne bağlı Bayramoğlu Çobançeşme mevkisindeki kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Proje kapsamında, burada oturan vatandaşlar, yan mahallede KİPTAŞ tarafından inşa edilecek modern bir siteye taşınacak. Bayramoğlu mevkisine de bir vakıf üniversitesi inşa edilecek.
* Maltepe: 15 bin nüfuslu Başıbüyük Mahallesi’nin tapusu Maltepe Belediyesi’ne ait olan alan üzerinde bin 740 konut bulunuyor. Bunların 170’i tapu tahsis belgeli. Bu konut sahiplerine daire takas önerisi sunuldu.
* Güngören: Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 60 hektarlık bir alanı kapsıyor. Alanda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda Roman vatandaşların konut sorununu çözmek amacıyla “Gecekondu Önleme Projesi” adı altında yaptığı sosyal konutlar yer alıyor. Yüzde 86’sı devlet arazisi, geri kalanı özel mülkiyet olan arazide, 4 bin mülk sahibinin hakkı bulunuyor. Mülk sahipleriyle anlaşmaların sürdüğü proje önümüzdeki günlerde uygulamaya geçilecek.
* Başakşehir: TOKİ “Kayabaşı Deprem Dönüşüm Projesi” kapsamında çalışmalar yürütüyor. TOKİ’nin yürüttüğü projede, 5 bin 100 konut yapıldı.
* Ataşehir: 1290 hak sahibine teslim ettikleri ev büyüklüğünde yeni ev verilecek. Bölgede toplam 3 bin konut yapılacak.
* Gaziosmanpaşa-Sarıgöl: Yenidoğan kentsel dönüşüm projesiyle gecekondu işgali ve kaçak yapılaşma ortadan kaldırılıp, alt, orta gelir düzeyine hitap edecek sosyal konutlar üretilecek.
* Kartal: Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, Pendik ve Kartal sahil, Kartal Merkez ve E-5’ten sahile inen, taş ocağını da içine alan 555 hektarlık bir alanı kapsıyor. Projede, ağırlıklı iş kuleleri, az sayıda konut, kültürel alan, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina olacak.
* Fatih-Sulukule: 2005 yılında başlatılan Sulukule Projesi, 90 bin metrekarelik alanda 620 daire, 45 dükkan, bir butik otel ve bir de kültür merkezini kapsıyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde bitmesi planlanan projedeki evler Osmanlı- Türk mimarisinin izlerini taşıyacak.
* Fener-Balat: Fener Rum Patrikhanesi’nden başlayan ve Ayvansaray’a kadar sur kenarındaki 534 binayı ilgilendiren 80 bin metrekarelik Fener-Balat yenileme projesi koruma kurulları tarafından onaylandı ve ihalesi yapıldı. Fener-Balat’taki 256 tescilli kültür varlığını 324’e çıkarılırken, bölgede 50 metrekare üzerine kurulu üç katlı binalar yıkılırak yenileri yapılacak. Projenin 2014 yılında bitirilmesi planlanıyor.
* Ayvansaray: Ayvansaray Türk Mahallesi Yenileme Projesi’nde 15’i tescilli 60 ev bulunuyor. Ahşap özgün Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan örneklerinin yer aldığı bölgede, eski binalarından bazıları restore edilirken, bölgede bazı ek binalar da yapılacak. Projenin 2012 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor.
* Yenikapı-Yalı Mahallesi: Yenikapı kazı alanı ile Kennedy Caddesi arasında kalan bölümde yer alan Yalı Mahallesi de yenileniyor. 50 bin metrekarelik bin alanı kapsayan, 2-3 katlı binaların çoğunun tescilli eserlerden oluşuyor. Proje 2014 yılında tamamlanacak.
* Süleymaniye: Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı Projesi Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ tarafından yürütülüyor. Süleymaniye’den İMÇ bloklarına kadar devam eden alanda 900 binayı ilgilendiren projede, belediye KİPTAŞ’ın çalıştığı 39 adada çalışırken bunların 6’sı inşaata hazır hale getirildi. Yedikule-Gazhane ile Nişanca ve Sultanahmet bölgesi de yenileme alanı olarak ilan edildi.
* Beyoğlu-Tarlabaşı: Proje 213’ü tescilli olmak üzere toplam 278 yapıyı kapsıyor. Proje kapsamında toplam 20 bin metrekarelik alanda 5 bine yakın bina bulunuyor. Binaların yüzde 70’inin boş olduğu ve yaklaşık 500 mülk sahibinin olduğu kaydedilirken mülk sahipleriyle kat karşılığında ya da satın alma şeklinde anlaşıldı. Tarlabaşı’nı Paris’teki Champs Elysees’ye dönüştürmeyi hedefleyen proje için 278 binanın tek tek rölöve, restitüsyon ve bunlara dayanarak restorasyon projeleri yapıldı.
‘Kentsel dönüşüm vahşice yapılmamalı’
İSTANBUL Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu, kentsel dönüşümün vahşi bir şekilde yapılmaması gerektiğini belirterek, ‘’Kanun bize bu yetkiyi veriyor, illa bu şekilde uygulanacak şeklinde yaklaşılırsa büyük memnuniyetsizlik ve sosyal sorunlar ortaya çıkıyor. Halk da konuya sahip çıkmalı’’ dedi.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hayati Tüfekçioğlu da, “Bu çalışmalarda dikkate alınması gereken ilk husus tarihi dokunun korunması ve bu dokuya uygun binaların yapılmasıdır” diye konuştu. Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Asuman Türkün ise günümüzde kentsel dönüşümün fazlasıyla ranta odaklanmış biçimde yürütüldüğünü söyledi.
VATAN

17 Ekim Pazar 2010  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: toki esenler yüzyıl,toki istanbul projeleri 2012,tozkoparan toki,tozkoparan kentsel dönüşüm projesi 2011,kartal kentsel dönüşüm 2011,tozkoparan toki 2011,tozkoparan kentsel dönüşüm 2011,kartal kentsel dönüşüm projesi 2011,esenler yüzyıl toki,güngören kentsel dönüşüm projesi 2011,toki tozkoparan,kentsel dönüşüm nereleri kapsıyor,istanbul kentsel dönüşüm projeleri 2011,toki 2012 projeleri istanbul,kartal kentsel dönüşüm son durum 2011,küçükçekmece kentsel dönüşüm projesi 2010,küçükçekmece kentsel dönüşüm projesi 2012,toki istanbul projeleri 2011,kiptaş yeni projeler 2011 İSTANBUL,toki tozkoparan kentsel dönüşüm 2011,2012 toki projeleri istanbul,kiptaş projeleri 2011 istanbul,kentsel dönüşüm projeleri istanbul 2011,toki 2012 istanbul projeleri,tozkoparan kentsel dönüşüm projesi,istanbul kentsel dönüşüm bölgeleri,yenikapı yalı mahallesi,tokinin istanbuldaki yeni projeleri 2012,kiptaş 2011 istanbul projeleri,ıstanbul gaziosmanpaşa kentsel donusumu kım yapacak,ıstanbul gazıosmanpasada kentssel donusumu kım yapacak,esenler park projesi hangi mahalleleri kapsiyor,esenlerde kentsel dönüşüm nerelerde,esenlerler yuzyilda kentsel donusum,esenler yüzyıl toki projesi,pendik kentsel dönüşüm birinci edab neresi,Eyupte kentsel donusum nerelerde olacak,ist gungorende tozkoparanda yeni haber kentsel dönüşüm,esenler büyük park projesi uygulanıyor,esenler tokİ projesi,esenler buyuk puroje nereleri kapsiyor,b cekmece kentsel donusume gırıyormu,Atasehır ıcerenkoy mahallesınde kentsel donusume gıren sokaklar,2018 esenler yuzyil yıkılacak mı,2015 fatih ketseldonusum,tozkoparanda yeni ev projeleri,pendik birinci edab kensel dönüşüm neresi,eyupte nereler kentsel donusumde,eyüpte yıkılacak mahalleler,İstanbul esenler toki inşatı sondakika haberler,istanbul esenlerdeki toki evlerine bak,istanbul kartal ankara caddesindeki evler yıkılcakmı,ıstanbulda kentsel donusume gıren yerler,ıstanbulda fatıh neresı,kartal kentsel dönüşüm projesinde nereler yıkılacak,habibler de kentsel dönüşüm nereleri kapsıyor,kentsel donusume gırecek ılceler ıst,kentsel dönüşüm alanları nereler,kentsel dönüşüm nereler yıkılacak,kentsel dönüşüm nerelerde olacak,gungorende ata sitesi yikilacak mi,içerenkoy kentsel son haberler,kiptaş içerenköyde yeni purojesi varmı,gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm neresi olacak,gaziosmanpasa sarigol mahallesi acikel sokak kentsel projeye giriyormu,Pendik kentsel dönüşüm

YORUM YAP

  1. mürsel diyor ki:

    şerefsizlik bakanına ve başbakana 550 meclise baglı olan mandalara bügün insanın topragına yarın şerefine sonra imanına


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,timurtaş hoca hangi cemaatten kadinlerin plajlardaki ustsuz goruntuleri,Dünyanın engüzel türbanlı kadını,avrupanın en güçlü ekonomileri,gönülü köy korucusu kadro varmı 2016 da kadro varmı,uyuşturucuya af varmı 2015,metroda asyali tecavuz,bel fıtığı tedavisinde en son gelişmeler,gaziantep tele kızların tel,tarım kredi borçlarının ertelenmesi,niki minaj ciplak kalcaresimleri,taksici cinayeti istanbul pendik,kible dere koyu,denetimli serbestlik son dakika haberi,istanbul yolunda trafik kazası bugün,Toki malatya ofisi nerde,serikte kaza,karacabey deki trafik kazası,iett altmış yaş kart evrak gerekiyormu,tsk nin kactane f 35 i var,bursa gursuda cınayet,bu yıl kış nasıl geçecek 2016,2016 yılında nerelere memur alınacak,cermikten son dakika haberler,2016 icin konusulan emeklilik yasalari,istanbulda gümrük malı satan yerler
81