İstanbul’daki ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleri

Reklamlar
İstanbul’da birçok ilçede gecekondu, depreme dayanıklı olmayan ve zaman içinde eskiyen binalar, ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleriyle modern binalara dönüşüyor. İlçe ilçe İstanbul’da yürütülen ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleri:

Küçükçekmece, Ayazma ve Tepeüstü’nde dönüşüm projeleri tamamlandı, birçok ilçede de çalışmalar devam ediyor. Uzmanlar, sosyal sorunlar ve gerginlikler yaşanmaması için, “Dönüşümün sosyal ve tarihi boyutunun unutulmaması, halkında projeye sahip çıkması” gerektiğinin altını çiziyor
İstanbul; büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, TOKİ ve KİPTAŞ’ın yaptığı projelerle baştan başa yenileniyor. Birçok ilçede gecekondu, depreme dayanıklı olmayan ve zaman içinde eskiyen binalar yerlerini modern binalara bırakıyor.
Küçükçekmece Ayazma ve Tepeüstü’nde bin 800 aileyi kapsayan Türkiye’nin en büyük gecekondu önleme projelerinden biri tamamlandı.
Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Kartal, Maltepe gibi birçok ilçede kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilirken, tarihi yarımadada yer alan pekçok bölgede de restorasyon ve yenileme projeleri sürüyor.
İstanbul’da yürütülen ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleri şöyle:

* Küçükçekmece: Ayazma-Tepeüstü Kent ve Yenileme – 21. yüzyıl Kent Vizyonu Projesi’nde TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalıştı. Gecekondular yıkıldı, 1.5 yılda 2 bin 640 sosyal konut tamamlandı ve 1.800 aile yeni evlerine taşındı.
* Halkalı: 2 bin 64 konut yapıldı. Küçükçekmece Belediyesi’nde halen devam eden kentsel dönüşüm alanları mevcut.
* Zeytinburnu: Sümer Mahallesi Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi, 171 bin metrekarelik konut alanı ve 46 bin 500 metrekarelik dükkan alanını kapsıyor. Mahalle dokusu korunarak KİPTAŞ toplam 1700 konut yapacak. Projenin gerçekleştirilebilmesi için “kat karşılığı anlaşma modeli” benimsendi. Projenin ilk etabının, 2011 yılı sonuna, tamamının 2014’e kadar bitirilmesi hedefleniyor.
* Çatalca: Gecekondu önleme bölgesi olarak belirlenen Kaleiçi ve Ferhatpaşa mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor.
* Esenler: Yüzde 33’ü Hazine’ye ait Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kentsel yenileme projesi için TOKİ ile ön protokol imzalandı. Vatandaşların evleri, bedeli yeni verilecek ev için peşinat kabul edilerek yıkılacak. Vatandaşlar, yeni dairelerin fiyat farkını taksitlerle ödeyecek.
* Esenyurt: Mehterçeşme Mahallesi’ndeki 100 mülk sahibi ile anlaşılacak ve burada Osmanlı mimarisi tarzında “Osmanlı Mahallesi”, İstiklal ve Fatih mahallelerindeki evler de yıkılacak ve Roman vatandaşlara özel mahalle oluşturulacak.
* Eyüp: Büyük bölümü vakıf arazisi olan Güzeltepe Mahallesi’ne bağlı Bayramoğlu Çobançeşme mevkisindeki kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Proje kapsamında, burada oturan vatandaşlar, yan mahallede KİPTAŞ tarafından inşa edilecek modern bir siteye taşınacak. Bayramoğlu mevkisine de bir vakıf üniversitesi inşa edilecek.
* Maltepe: 15 bin nüfuslu Başıbüyük Mahallesi’nin tapusu Maltepe Belediyesi’ne ait olan alan üzerinde bin 740 konut bulunuyor. Bunların 170’i tapu tahsis belgeli. Bu konut sahiplerine daire takas önerisi sunuldu.
* Güngören: Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 60 hektarlık bir alanı kapsıyor. Alanda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda Roman vatandaşların konut sorununu çözmek amacıyla “Gecekondu Önleme Projesi” adı altında yaptığı sosyal konutlar yer alıyor. Yüzde 86’sı devlet arazisi, geri kalanı özel mülkiyet olan arazide, 4 bin mülk sahibinin hakkı bulunuyor. Mülk sahipleriyle anlaşmaların sürdüğü proje önümüzdeki günlerde uygulamaya geçilecek.
* Başakşehir: TOKİ “Kayabaşı Deprem Dönüşüm Projesi” kapsamında çalışmalar yürütüyor. TOKİ’nin yürüttüğü projede, 5 bin 100 konut yapıldı.
* Ataşehir: 1290 hak sahibine teslim ettikleri ev büyüklüğünde yeni ev verilecek. Bölgede toplam 3 bin konut yapılacak.
* Gaziosmanpaşa-Sarıgöl: Yenidoğan kentsel dönüşüm projesiyle gecekondu işgali ve kaçak yapılaşma ortadan kaldırılıp, alt, orta gelir düzeyine hitap edecek sosyal konutlar üretilecek.
* Kartal: Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, Pendik ve Kartal sahil, Kartal Merkez ve E-5’ten sahile inen, taş ocağını da içine alan 555 hektarlık bir alanı kapsıyor. Projede, ağırlıklı iş kuleleri, az sayıda konut, kültürel alan, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina olacak.
* Fatih-Sulukule: 2005 yılında başlatılan Sulukule Projesi, 90 bin metrekarelik alanda 620 daire, 45 dükkan, bir butik otel ve bir de kültür merkezini kapsıyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde bitmesi planlanan projedeki evler Osmanlı- Türk mimarisinin izlerini taşıyacak.
* Fener-Balat: Fener Rum Patrikhanesi’nden başlayan ve Ayvansaray’a kadar sur kenarındaki 534 binayı ilgilendiren 80 bin metrekarelik Fener-Balat yenileme projesi koruma kurulları tarafından onaylandı ve ihalesi yapıldı. Fener-Balat’taki 256 tescilli kültür varlığını 324’e çıkarılırken, bölgede 50 metrekare üzerine kurulu üç katlı binalar yıkılırak yenileri yapılacak. Projenin 2014 yılında bitirilmesi planlanıyor.
* Ayvansaray: Ayvansaray Türk Mahallesi Yenileme Projesi’nde 15’i tescilli 60 ev bulunuyor. Ahşap özgün Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan örneklerinin yer aldığı bölgede, eski binalarından bazıları restore edilirken, bölgede bazı ek binalar da yapılacak. Projenin 2012 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor.
* Yenikapı-Yalı Mahallesi: Yenikapı kazı alanı ile Kennedy Caddesi arasında kalan bölümde yer alan Yalı Mahallesi de yenileniyor. 50 bin metrekarelik bin alanı kapsayan, 2-3 katlı binaların çoğunun tescilli eserlerden oluşuyor. Proje 2014 yılında tamamlanacak.
* Süleymaniye: Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı Projesi Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ tarafından yürütülüyor. Süleymaniye’den İMÇ bloklarına kadar devam eden alanda 900 binayı ilgilendiren projede, belediye KİPTAŞ’ın çalıştığı 39 adada çalışırken bunların 6’sı inşaata hazır hale getirildi. Yedikule-Gazhane ile Nişanca ve Sultanahmet bölgesi de yenileme alanı olarak ilan edildi.
* Beyoğlu-Tarlabaşı: Proje 213’ü tescilli olmak üzere toplam 278 yapıyı kapsıyor. Proje kapsamında toplam 20 bin metrekarelik alanda 5 bine yakın bina bulunuyor. Binaların yüzde 70’inin boş olduğu ve yaklaşık 500 mülk sahibinin olduğu kaydedilirken mülk sahipleriyle kat karşılığında ya da satın alma şeklinde anlaşıldı. Tarlabaşı’nı Paris’teki Champs Elysees’ye dönüştürmeyi hedefleyen proje için 278 binanın tek tek rölöve, restitüsyon ve bunlara dayanarak restorasyon projeleri yapıldı.
‘Kentsel dönüşüm vahşice yapılmamalı’
İSTANBUL Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu, kentsel dönüşümün vahşi bir şekilde yapılmaması gerektiğini belirterek, ‘’Kanun bize bu yetkiyi veriyor, illa bu şekilde uygulanacak şeklinde yaklaşılırsa büyük memnuniyetsizlik ve sosyal sorunlar ortaya çıkıyor. Halk da konuya sahip çıkmalı’’ dedi.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hayati Tüfekçioğlu da, “Bu çalışmalarda dikkate alınması gereken ilk husus tarihi dokunun korunması ve bu dokuya uygun binaların yapılmasıdır” diye konuştu. Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Asuman Türkün ise günümüzde kentsel dönüşümün fazlasıyla ranta odaklanmış biçimde yürütüldüğünü söyledi.
VATAN

17 Ekim Pazar 2010  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: toki esenler yüzyıl,toki istanbul projeleri 2012,tozkoparan toki,tozkoparan kentsel dönüşüm projesi 2011,kartal kentsel dönüşüm 2011,tozkoparan toki 2011,tozkoparan kentsel dönüşüm 2011,kartal kentsel dönüşüm projesi 2011,esenler yüzyıl toki,güngören kentsel dönüşüm projesi 2011,toki tozkoparan,kentsel dönüşüm nereleri kapsıyor,istanbul kentsel dönüşüm projeleri 2011,kartal kentsel dönüşüm son durum 2011,toki 2012 projeleri istanbul,küçükçekmece kentsel dönüşüm projesi 2010,küçükçekmece kentsel dönüşüm projesi 2012,toki istanbul projeleri 2011,kiptaş yeni projeler 2011 İSTANBUL,2012 toki projeleri istanbul,toki tozkoparan kentsel dönüşüm 2011,kentsel dönüşüm projeleri istanbul 2011,ıstanbul gazıosmanpasada kentssel donusumu kım yapacak,toki 2012 istanbul projeleri,kiptaş projeleri 2011 istanbul,tozkoparan kentsel dönüşüm projesi,yenikapı yalı mahallesi,istanbul kentsel dönüşüm bölgeleri,tokinin istanbuldaki yeni projeleri 2012,kiptaş 2011 istanbul projeleri,ıstanbul gaziosmanpaşa kentsel donusumu kım yapacak,esenlerde nereler yıkılacak,gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm 2016 tapusuz binalar ne olucak,ıstanbul gazıosmanpasada kentsel donusumu kım yapacak,kentsel dönüşüm nerelerde olacak,esenler park projesi hangi mahalleleri kapsiyor,esenlerde kentsel dönüşüm nerelerde,pendik kentsel dönüşüm birinci edab neresi,tizkoparan kentsel donusumde yikilacakmi,2015 fatih ketseldonusum,esenler tokİ projesi,Pendik kentsel dönüşüm,pendik birinci edab kensel dönüşüm neresi,esenler yıkılacak mı,esenler yüzyıl projesi,esenler yüzyıl toki projesi,kiptaş içerenköyde yeni purojesi varmı,Ketsel dönüşüm yeni haber varmı,esenler pureje,esenler de geri dönüşüm nerelerde,esenler büyük park projesi uygulanıyor,tozkoparanda yeni ev projeleri,tozkoparana kimler konut yapacak 2016,2016 istanbul esenler ceza evi toki olacak,2018 esenler yuzyil yıkılacak mı,tozkoparan martta mi yikilacak,Atasehır ıcerenkoy mahallesınde kentsel donusume gıren sokaklar,ataşehirde yıkılacak yerler nereler,b cekmece kentsel donusume gırıyormu,topkapı ülker kenser dönüşüme girecekmo,topkapı kentsel dönüşümnereler,Catalca kensel donus evleri nerde nezan baslayacak,esenler buyuk park hangi mahalleleri kapsayacak,esenler buyuk puroje nereleri kapsiyor,kentsel dönüşümde tokinin gaziosmanpaşada yapacagı yer nerede,esenlerin yüzyilin porajesi,istanbul kartal ankara caddesindeki evler yıkılcakmı,istanbul gaziosmanpaşada toki evleri varmi,istanbul fatih dönüşüm projesi,istanbul fatih balat mahalesindeki kiraclar ne olucak,istanbul esenlerdeki toki evlerine bak,İstanbul esenler toki inşatı sondakika haberler,ist gungorende tozkoparanda yeni haber kentsel dönüşüm,içerenkoy kentsel son haberler,ıstanbulda kentsel donusume gıren yerler,ıstanbulda fatıh neresı,gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm neresi olacak,ıstanbul gazıosmanpasa 2016 kentsel donusum projesı,habibler de kentsel dönüşüm nereleri kapsıyor,gaziosmanpasa sarigol mahallesi acikel sokak kentsel projeye giriyormu,eyüpte yıkılacak mahalleler,istanbul yuzyil yikilacak,esenlerler yuzyilda kentsel donusum,kentsel dönüşüm nerelerde var,kentsel dönüşüm nerelerde,kentsel dönüşüm nereler yıkılacak,kentsel dönüşüm alanları nereler,kentsel donusume gırecek ılceler ıst,Eyupte kentsel donusum nerelerde olacak,kartal kentsel dönüşüm projesinde nereler yıkılacak,eyupte nereler kentsel donusumde,eyüpte Kiptaş projesi varmi,k çek eski binalar yıkılacakmı,istsnbul gungoren kentsel donusumu nereleri kapsiyor,istanbul\da kentsel dönüşüm nerelerde var,gungorende ata sitesi yikilacak mi

YORUM YAP

  1. mürsel diyor ki:

    şerefsizlik bakanına ve başbakana 550 meclise baglı olan mandalara bügün insanın topragına yarın şerefine sonra imanına


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler tarsus fahrettin paşa son dakika,kiyma disarda kalirsa bozulurmu,emin üstün vikipedi,bes senelere af varmi,türbanlı kaşarlar,turabi türk mü,zerrin egelilerin şimdiki hali,gaziantep serkan gar çetesi,emuzder son gelişme,askerlik dusuyormu,orumcek cetesi,beren saat sigara içiyorum,yargi affi geliyor,dul yetim maasi 2016 kac tldir bsba ayl8gi,gece haberleri e5te kaza,seda sayan yeğeni ayça,usak escort evi,af haberleri,seksi obez,necla nazır nasıl sofi oldu,şırnak uludere son dakika,kutunel gizliligi,esimden ayrilinca devlet para bagliyor mu,thalia ve ailesi,yaş haddini bekleyenler kulübü
83