Kağıt toplayıcılar artık kadrolu işçi

Reklamlar
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesine kavuşan toplayıcılar bu durumdan memnun.

Muhammet KARATAŞ’ın haberi
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuşan kâğıt toplayıcıları yeni durumdan çok memnun. Eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirten Ahmet Yalçın, “Şimdi göğsümü gere gere kâğıt topluyorum.” diyor.
Belediyelerin atıkların geri dönüşümüyle ilgili yaptıkları çalışmalar kâğıt toplayıcılarına yaradı. Hemen her sokak başında görülen ve halk arasında ‘çekçekçiler’ olarak anılan kâğıt toplayıcıları artık belediyelerin kadrolu işçisi. Esenler Belediyesi tarafından işe alınan ‘çekçekçiler’ düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuştu. Geri dönüşüm projesi kapsamında tek tek görüşülen 45 işçi, eğitimden geçerek belediyenin kadrosuna dahil edildi. Aylık 750 lira alan işçilerin sigortaları ve yemek harcamaları yine belediye tarafından karşılanıyor. Ayrıca topladıkları atıklar belli bir tonun üzerine çıkarsa ‘çekçekçiler’ prim de alıyor. Çekçekçilerin işe alınmasıyla toplanan atık miktarı 6 kat arttı. Kadroya giren işçilerden Ahmet Yalçın eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirterek “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Geliştirilen örnek projeyle düzenli bir iş ile yaşam şartları sunulan kâğıt toplayıcılarının rehabilite edilmesi de sağlanacak. ‘Çekçekçiler’in, ilçedeki 6 bin geri dönüşüm kutusundan topladığı çöplerin değerlendirilmesiyle kazanılan para, işçi maaşlarını amorti ettiği gibi belediyeye de ek gelir getiriyor. Bu gelirle belediye, gelecek yıl, pilot mahalle olarak seçtiği iki yerin tüm çöpünü ücretsiz toplamış olacak. 2014’teki hedef ise ilçedeki çöp toplama masraflarının maliyetini sıfıra indirmek.
Ahmet Yalçın proje kapsamında işe alınan 45 işçiden biri. Daha önce ‘çekçek’ denilen aracı kullanırken şimdi belediyeye ait geri dönüşüm kamyonunu kullanıyor. Eski işinin pis ve yorucu olduğunu anlatan Yalçın, halkın içinde çok fazla hor görüldüğünü, kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını söylüyor. Yalçın, “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Önceki işinde tam dolu ‘çekçek’ için günlük 18 ila 20 lira kazanan Yalçın, çoğu kez aracı dolmadığı için 9 lirayla eve döndüğünü vurguluyor. Şimdi ise sabit bir aylığı, primi ve sağlık güvencesiyle belediye işçisi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Proje sorumlusu çevre yüksek mühendisi Tuğba Harputlu, “Bu kişiler daha önce hırsızlık yaparak değil, çok zor şartlarda sigortasız çalışarak kazanç elde ediyorlardı. Kâğıt toplayıcıları hakkında önyargılı olmamalıyız.” şeklinde konuştu. Projeyi geliştiren Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, atık toplama işinin bir sektör haline geldiğini belirterek insanların bu şekilde geçimlerini sağladığını anlatıyor. Atık toplama işinin çok kötü şartlarda yapıldığını hatırlatan Göksu, çekçekçilerin belediye bünyesinde, aynı işlerini daha hijyenik ortamda ve usulüne uygun yaptıklarını belirtiyor. Başkan Göksu, belediye tarafından faaliyete geçirilen geri dönüşüm projesi nedeniyle çekçekçilerin kâğıt toplayamaz hale geldiğine değiniyor. Bu nedenle çekçekçilerin zaman zaman tepkilerine maruz kaldığından bahseden Göksu, “Biz de onları işe aldık. Böylece onlar da sisteme dahil oldular.” şeklinde konuştu. Göksu, “Daha önce beş ton civarında olan toplanan atık miktarı çekçekçilerin işe alınmasıyla otuz tona çıktı. Atıklarımızı sattığımız firma bizden daha fazla atık alıyor ve biz de bu şekilde daha fazla para kazanıyoruz.” dedi.
ZAMAN
 

13 Eylül Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: kartonun kilosu,eski gazete kilosu,kartonun kilosu ne kadar 2015,karton kilosu kaç para,karton kilo fiyatı 2015,kartonun kilosu ne kadar,hurda karton kilosu ne kadar 2015,gazetenin kilosu ne kadar,kağıdın kilosu ne kadar 2015,kartonun kilosu 2015,karton kg fiyatları 2015,hurda karton fiyatları 2015,kağıt kilosu ne kadar,kartonun fiyati,kartonun kilosu kaç para,2015 karton kg fiyati,atık kağıt işçileri,bursada hurda karton fiyatı,eski gazete kg fiyatı,kağıdın kilosu kaç para,kağıdın kilosu ne kadar,karton kilosu ne kadar,tarsusta kartonun kilosu,ankara hurda kağıt fiyatları 2015,Ankarada eski gazete karton alanlar,atık kağıdın kg fiyatı,atık kağıt kg fiyatı,atık kağıt kilosu kaç lira,atık kağıt kilosu ne kadar,atık kartonun kilosu ne kadar,atik kagit kac lira,atik kagit kg fiyati,batman da karton hurdası alanlar,batman karton hurdası alanlar,boluda kagit alan lar,boluda kagit ve hurda geri dönüşüm fimalari,bursada karton hurda fiyatı 2015,bursada kartonun kilosu kaç lira,diyarbakırda kağıt karton kilosı ne kadar 2015,eski gazete fiyatları,eski gazete karton alanlar,eski gazete kilo fiyatı,eski gazeteleri kaç paraya alıyorl,eski gazetenin kilosu ne kadar,eski kagitlarin kilosu kac tl,eski karton alanlar ankara,eskici kagit fiyatlari kilo hesabi,eskici kağıt kilosu ne kadar,Eskinin kilosu kaç para,gastenin kilosu kac tele,gastenin kilosu kaclira,gazete kağıdının kilosu,gazete kağıdının kilosu ne kadar,gazete kilosu fiyati kac lira,gazetenın kılo fıyatı nekadar,gazetenin kilosu,gazetenin kilosu kac lira,gazetenin kilosu kac tl,Gazetenin kilosu kaç para,Gaziantep hurdacı kartonun kilosu kaç lira,hurda gazete kilo fiyatı sahibinden,hurda gazetenın kılosu,hurda gazetenın kılosu kac tl,hurda kagit kilosu ne kadar,hurda kağıdın kilosu ne kadar,hurda kağıt kilo fiyatı,hurda kağıt kilosu kaç para,hurda kağıt kilosu ne kadar ankara 2015,hurda kartan isi kazanclim,hurda karton,hurda karton fiyatı 2015,hurda karton işi,hurda karton kac tl,hurda kartonun kilosu ne kadar,hurda kartonun kilosu nekadar ?,istanbul\daki kağıtcılar cekcekciler,istanbulda belediyelerde karton isi maasi,Kagıt kilo fiyatı,kagıt kilosu ne kadar,kagidin kliosu kac tl,kagit hurda isi kazanclimi,kagit kilosu kac para,kağıt atık kilosu,kağıt hurda fiyatları 2015,kağıt kartonun kilosu,karton batman\da hurda alanlar,karton eskisi kac lira kg,karton fiyatl 2015,karton kacpara,karton kagıt kilosu ne kadar,karton kilosu kaç t5,karton kilosu ne kadar ankara,karton kutu kilosu,karton kutu kilosu kaç para,kartonun kg fiyatı,kartonun kılosu ne kadar,kartonun kilo fiyati guncel,kartonun kilosu kac para,kartonun kilosu kaç lira,kartonun kilosu kaç lira 2015


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 taylanda cocuk fuhusu,rusya\dan gizli etek altı resimleri,Tıwettır at sıkişleri izmir,hac ziyareti sayısı dünyada,iri got resmler,kombassandan son haberler,colyakli sanatcilar,5 yaşındaki çıplak kız çocukların fotoğrafları,özel güvenlik kanun tasarısı son durum,2016 kışı nasıl geçecek,istsnbulda trafik kazalari dun,ceset resimleri,1 kasimdan sonra askerlere para verilecek mi,fahri kuran kurs ogreticisi 2015 alimi varmi hangi sart araniyor,köy korucusu alımı varmı,istsnbulda trafik kazalari dun,aynur doğan evli mi,yeşil kartlılar doğum parası alabilir mi,onda bir yasasından 11 yıl mahkum kaç yıl yatar,kuran kursu ogreticisi olmak icin hangi sartlar bulunmasi gerekir,onda bir yasasından 11 yıl mahkum kaç yıl yatar,berek oktayin karisi,ayrancılar da trafik kazası,murat belet,berk oktayın seksi fotoları
91