Kağıt toplayıcılar artık kadrolu işçi

Reklamlar
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesine kavuşan toplayıcılar bu durumdan memnun.

Muhammet KARATAŞ’ın haberi
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuşan kâğıt toplayıcıları yeni durumdan çok memnun. Eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirten Ahmet Yalçın, “Şimdi göğsümü gere gere kâğıt topluyorum.” diyor.
Belediyelerin atıkların geri dönüşümüyle ilgili yaptıkları çalışmalar kâğıt toplayıcılarına yaradı. Hemen her sokak başında görülen ve halk arasında ‘çekçekçiler’ olarak anılan kâğıt toplayıcıları artık belediyelerin kadrolu işçisi. Esenler Belediyesi tarafından işe alınan ‘çekçekçiler’ düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuştu. Geri dönüşüm projesi kapsamında tek tek görüşülen 45 işçi, eğitimden geçerek belediyenin kadrosuna dahil edildi. Aylık 750 lira alan işçilerin sigortaları ve yemek harcamaları yine belediye tarafından karşılanıyor. Ayrıca topladıkları atıklar belli bir tonun üzerine çıkarsa ‘çekçekçiler’ prim de alıyor. Çekçekçilerin işe alınmasıyla toplanan atık miktarı 6 kat arttı. Kadroya giren işçilerden Ahmet Yalçın eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirterek “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Geliştirilen örnek projeyle düzenli bir iş ile yaşam şartları sunulan kâğıt toplayıcılarının rehabilite edilmesi de sağlanacak. ‘Çekçekçiler’in, ilçedeki 6 bin geri dönüşüm kutusundan topladığı çöplerin değerlendirilmesiyle kazanılan para, işçi maaşlarını amorti ettiği gibi belediyeye de ek gelir getiriyor. Bu gelirle belediye, gelecek yıl, pilot mahalle olarak seçtiği iki yerin tüm çöpünü ücretsiz toplamış olacak. 2014’teki hedef ise ilçedeki çöp toplama masraflarının maliyetini sıfıra indirmek.
Ahmet Yalçın proje kapsamında işe alınan 45 işçiden biri. Daha önce ‘çekçek’ denilen aracı kullanırken şimdi belediyeye ait geri dönüşüm kamyonunu kullanıyor. Eski işinin pis ve yorucu olduğunu anlatan Yalçın, halkın içinde çok fazla hor görüldüğünü, kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını söylüyor. Yalçın, “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Önceki işinde tam dolu ‘çekçek’ için günlük 18 ila 20 lira kazanan Yalçın, çoğu kez aracı dolmadığı için 9 lirayla eve döndüğünü vurguluyor. Şimdi ise sabit bir aylığı, primi ve sağlık güvencesiyle belediye işçisi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Proje sorumlusu çevre yüksek mühendisi Tuğba Harputlu, “Bu kişiler daha önce hırsızlık yaparak değil, çok zor şartlarda sigortasız çalışarak kazanç elde ediyorlardı. Kâğıt toplayıcıları hakkında önyargılı olmamalıyız.” şeklinde konuştu. Projeyi geliştiren Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, atık toplama işinin bir sektör haline geldiğini belirterek insanların bu şekilde geçimlerini sağladığını anlatıyor. Atık toplama işinin çok kötü şartlarda yapıldığını hatırlatan Göksu, çekçekçilerin belediye bünyesinde, aynı işlerini daha hijyenik ortamda ve usulüne uygun yaptıklarını belirtiyor. Başkan Göksu, belediye tarafından faaliyete geçirilen geri dönüşüm projesi nedeniyle çekçekçilerin kâğıt toplayamaz hale geldiğine değiniyor. Bu nedenle çekçekçilerin zaman zaman tepkilerine maruz kaldığından bahseden Göksu, “Biz de onları işe aldık. Böylece onlar da sisteme dahil oldular.” şeklinde konuştu. Göksu, “Daha önce beş ton civarında olan toplanan atık miktarı çekçekçilerin işe alınmasıyla otuz tona çıktı. Atıklarımızı sattığımız firma bizden daha fazla atık alıyor ve biz de bu şekilde daha fazla para kazanıyoruz.” dedi.
ZAMAN
 

13 Eylül Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: kartonun kilosu,eski gazete kilosu,karton kilosu kaç para,kartonun kilosu ne kadar 2015,kartonun kilosu ne kadar,gazetenin kilosu ne kadar,kartonun fiyati,karton kilo fiyatı 2015,kağıdın kilosu ne kadar 2015,kartonun kilosu kaç para,eski gazete kg fiyatı,kağıdın kilosu kaç para,atık kağıt işçileri,kağıdın kilosu ne kadar,2015 karton kg fiyati,karton kilosu ne kadar,kağıt kilosu ne kadar,karton kagıt kilosu ne kadar,karton fiyatl 2015,gazetenin kilosu kac tl,karton kilosu ne kadar ankara,tarsusta kartonun kilosu,suan karton kac tl,kartonun kilosu şuan ne kadar,kartonun kilosu kaç tl,bursada kartonun kilosu kaç lira,kartonun kilo fiyati guncel,kartonun kılosu ne kadar,kartonun kg fiyatı,karton kutu kilosu kaç para,kagit kilosu kac para,kagit hurda isi kazanclimi,kagidin kliosu kac tl,eskici kagit fiyatlari kilo hesabi,eski kagitlarin kilosu kac tl,eski gazetenin kilosu ne kadar,eski gazeteleri kaç paraya alıyorl,eski gazete kilo fiyatı,eski gazete karton alanlar,boluda kagit ve hurda geri dönüşüm fimalari,atik kagit kg fiyati,atık kartonun kilosu ne kadar,atık kağıt kilosu ne kadar,gastenin kilosu kac tele,gazete kağıdının kilosu ne kadar,kagıt kilosu ne kadar,istanbulda belediyelerde karton isi maasi,istanbul\daki kağıtcılar cekcekciler,hurda karton kac tl,hurda kağıt kilosu ne kadar ankara 2015,hurda kağıt kilosu kaç para,hurda kagit kilosu ne kadar,gazetenin kilosu kac lira,gazetenin kilosu,gazetenın kılo fıyatı nekadar,Ankarada eski gazete karton alanlar


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir yasanmıstecavuzolayları,özgecanın yanık resimleri,abdurrahman önül kiminle evli,mersin genekev,onbes yasinda kiz ciplak resimleri,survivor all stara kim veda edecek,mujdarfilimleri,cumhurbaşkanı bugün nerede konuştu,bodrum icradan satılık evler,istifa eden müsteşar yardımcısı vıp kullanabilirmi,adana denizli mahallesi catisma,meme kanserine yakalanan ünlüler,teror magdurlari yasa tasarisi,sirin payzin evli mi,çocuk çişe çok çıkarsa,7 haziran secimlerden sonra af çıkacak mı,akdeniz ateşi kısırlık,adanada motor kazasi 1 ölü,bu gun koyuncobani arayanlar,ahmet bozkusun eşi kimdir,nebahat çehre yılmaz güney aşkı,avrupada oynayan türkler,çiplaklar plaji türkiye,mevsimlik işçilere kadro varmı,ozgecanin yanik ceset
80