Kağıt toplayıcılar artık kadrolu işçi

Reklamlar
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesine kavuşan toplayıcılar bu durumdan memnun.

Muhammet KARATAŞ’ın haberi
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuşan kâğıt toplayıcıları yeni durumdan çok memnun. Eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirten Ahmet Yalçın, “Şimdi göğsümü gere gere kâğıt topluyorum.” diyor.
Belediyelerin atıkların geri dönüşümüyle ilgili yaptıkları çalışmalar kâğıt toplayıcılarına yaradı. Hemen her sokak başında görülen ve halk arasında ‘çekçekçiler’ olarak anılan kâğıt toplayıcıları artık belediyelerin kadrolu işçisi. Esenler Belediyesi tarafından işe alınan ‘çekçekçiler’ düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuştu. Geri dönüşüm projesi kapsamında tek tek görüşülen 45 işçi, eğitimden geçerek belediyenin kadrosuna dahil edildi. Aylık 750 lira alan işçilerin sigortaları ve yemek harcamaları yine belediye tarafından karşılanıyor. Ayrıca topladıkları atıklar belli bir tonun üzerine çıkarsa ‘çekçekçiler’ prim de alıyor. Çekçekçilerin işe alınmasıyla toplanan atık miktarı 6 kat arttı. Kadroya giren işçilerden Ahmet Yalçın eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirterek “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Geliştirilen örnek projeyle düzenli bir iş ile yaşam şartları sunulan kâğıt toplayıcılarının rehabilite edilmesi de sağlanacak. ‘Çekçekçiler’in, ilçedeki 6 bin geri dönüşüm kutusundan topladığı çöplerin değerlendirilmesiyle kazanılan para, işçi maaşlarını amorti ettiği gibi belediyeye de ek gelir getiriyor. Bu gelirle belediye, gelecek yıl, pilot mahalle olarak seçtiği iki yerin tüm çöpünü ücretsiz toplamış olacak. 2014’teki hedef ise ilçedeki çöp toplama masraflarının maliyetini sıfıra indirmek.
Ahmet Yalçın proje kapsamında işe alınan 45 işçiden biri. Daha önce ‘çekçek’ denilen aracı kullanırken şimdi belediyeye ait geri dönüşüm kamyonunu kullanıyor. Eski işinin pis ve yorucu olduğunu anlatan Yalçın, halkın içinde çok fazla hor görüldüğünü, kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını söylüyor. Yalçın, “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Önceki işinde tam dolu ‘çekçek’ için günlük 18 ila 20 lira kazanan Yalçın, çoğu kez aracı dolmadığı için 9 lirayla eve döndüğünü vurguluyor. Şimdi ise sabit bir aylığı, primi ve sağlık güvencesiyle belediye işçisi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Proje sorumlusu çevre yüksek mühendisi Tuğba Harputlu, “Bu kişiler daha önce hırsızlık yaparak değil, çok zor şartlarda sigortasız çalışarak kazanç elde ediyorlardı. Kâğıt toplayıcıları hakkında önyargılı olmamalıyız.” şeklinde konuştu. Projeyi geliştiren Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, atık toplama işinin bir sektör haline geldiğini belirterek insanların bu şekilde geçimlerini sağladığını anlatıyor. Atık toplama işinin çok kötü şartlarda yapıldığını hatırlatan Göksu, çekçekçilerin belediye bünyesinde, aynı işlerini daha hijyenik ortamda ve usulüne uygun yaptıklarını belirtiyor. Başkan Göksu, belediye tarafından faaliyete geçirilen geri dönüşüm projesi nedeniyle çekçekçilerin kâğıt toplayamaz hale geldiğine değiniyor. Bu nedenle çekçekçilerin zaman zaman tepkilerine maruz kaldığından bahseden Göksu, “Biz de onları işe aldık. Böylece onlar da sisteme dahil oldular.” şeklinde konuştu. Göksu, “Daha önce beş ton civarında olan toplanan atık miktarı çekçekçilerin işe alınmasıyla otuz tona çıktı. Atıklarımızı sattığımız firma bizden daha fazla atık alıyor ve biz de bu şekilde daha fazla para kazanıyoruz.” dedi.
ZAMAN
 

13 Eylül Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: kartonun kilosu,eski gazete kilosu,karton kilosu kaç para,kartonun kilosu ne kadar 2015,karton kilo fiyatı 2015,kartonun kilosu ne kadar,hurda karton kilosu ne kadar 2015,gazetenin kilosu ne kadar,kartonun kilosu 2015,kağıdın kilosu ne kadar 2015,kartonun fiyati,karton kg fiyatları 2015,kartonun kilosu kaç para,kağıt kilosu ne kadar,kağıdın kilosu kaç para,kağıdın kilosu ne kadar,atık kağıt işçileri,karton kilosu ne kadar,bursada hurda karton fiyatı,2015 karton kg fiyati,eski gazete kg fiyatı,kağıt kartonun kilosu,hurda karton kac tl,istanbulda belediyelerde karton isi maasi,hurda kartonun kilosu ne kadar,kagit kilosu kac para,istanbul\daki kağıtcılar cekcekciler,kagit hurda isi kazanclimi,kagidin kliosu kac tl,kagıt kilosu ne kadar,Kagıt kilo fiyatı,karton eskisi kac lira kg,karton fiyatl 2015,karton kagıt kilosu ne kadar,suan karton kac tl,kutunun kilosu ne kadar,kartonunkılosu,kartonun kilosu şuan ne kadar,kartonun kilosu kaç tl,kartonun kilosu kaç lira 2015,kartonun kilosu kaç lira,kartonun kilosu kac para,kartonun kilo fiyati guncel,kartonun kılosu ne kadar,kartonun kg fiyatı,karton kutu kilosu kaç para,karton kutu kilosu,karton kilosu ne kadar ankara,karton kilosu kaç t5,tarsusta kartonun kilosu,2015 kagitin kilosu,bursada kartonun kilosu kaç lira,diyarbakırda kağıt karton kilosı ne kadar 2015,eski gazete fiyatları,eski gazete karton alanlar,eski gazete kilo fiyatı,2015 atik karton kilosu,eski gazeteleri kaç paraya alıyorl,eski gazetenin kilosu ne kadar,eski kagitlarin kilosu kac tl,bursada karton hurda fiyatı 2015,boluda kagit ve hurda geri dönüşüm fimalari,ankara hurda kağıt fiyatları 2015,Ankarada eski gazete karton alanlar,atık kağıt kg fiyatı,atık kağıt kilosu kaç lira,atık kağıt kilosu ne kadar,atık kartonun kilosu ne kadar,atik kagit kac lira,atik kagit kg fiyati,boluda kagit alan lar,eski karton alanlar ankara,eskici kagit fiyatlari kilo hesabi,hurda gazete kilo fiyatı sahibinden,hurda gazetenın kılosu kac tl,hurda kagit kilosu ne kadar,hurda kağıdın kilosu ne kadar,hurda kağıt kilo fiyatı,hurda kağıt kilosu kaç para,hurda kağıt kilosu ne kadar ankara 2015,hurda kartan isi kazanclim,hurda karton fiyatı 2015,Gazetenin kilosu kaç para,gazetenin kilosu kac tl,eskici kağıt kilosu ne kadar,Eskinin kilosu kaç para,gastenin kilosu kac tele,gazete kağıdının kilosu,gazete kağıdının kilosu ne kadar,gazete kilosu fiyati kac lira,gazetenın kılo fıyatı nekadar,gazetenin kilosu,gazetenin kilosu kac lira,hurda karton işi


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 iskender ç,buyuk abdest kac dakika,G G K ÖZLÜK HAKLARI,tuncelide çatışma son dakika,60 saatlik okul öncesi eğitim semineri 2015,aletta ocean murat boz,izmir ihale plakalardan son haberler,pisinin sevgilisi,ankara su kesintisi olan semtler,türbanlı iri kalça resimleri,Enkalın penisler,sondaka batman,nihat hatipoğlu türk mü,Elektrik affı varmı 2015,ankara gölbaşı intihar haberleri,doğuda erken terhis 2015,ortaköy haberci,Tarım bakanı organık parası,Brezilyalı cırıl çıplak seksi kızlar,gkk 2015 son haberler,şok gazetesi itiraf sayfası,hastane ve sağlık ocaklarındaki taşeron işçi maaşı,haberler sondakíka,adana yolu üzerindeki dünkü kaza,rokettube twitter
80