Kağıt toplayıcılar artık kadrolu işçi

Reklamlar
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesine kavuşan toplayıcılar bu durumdan memnun.

Muhammet KARATAŞ’ın haberi
Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili başlattığı çalışma kâğıt toplayıcılarını kadrolu işçi yaptı. Düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuşan kâğıt toplayıcıları yeni durumdan çok memnun. Eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirten Ahmet Yalçın, “Şimdi göğsümü gere gere kâğıt topluyorum.” diyor.
Belediyelerin atıkların geri dönüşümüyle ilgili yaptıkları çalışmalar kâğıt toplayıcılarına yaradı. Hemen her sokak başında görülen ve halk arasında ‘çekçekçiler’ olarak anılan kâğıt toplayıcıları artık belediyelerin kadrolu işçisi. Esenler Belediyesi tarafından işe alınan ‘çekçekçiler’ düzenli maaş ve sağlık güvencesiyle daha rahat çalışma şartlarına kavuştu. Geri dönüşüm projesi kapsamında tek tek görüşülen 45 işçi, eğitimden geçerek belediyenin kadrosuna dahil edildi. Aylık 750 lira alan işçilerin sigortaları ve yemek harcamaları yine belediye tarafından karşılanıyor. Ayrıca topladıkları atıklar belli bir tonun üzerine çıkarsa ‘çekçekçiler’ prim de alıyor. Çekçekçilerin işe alınmasıyla toplanan atık miktarı 6 kat arttı. Kadroya giren işçilerden Ahmet Yalçın eskiden kâğıt toplarken kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını belirterek “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Geliştirilen örnek projeyle düzenli bir iş ile yaşam şartları sunulan kâğıt toplayıcılarının rehabilite edilmesi de sağlanacak. ‘Çekçekçiler’in, ilçedeki 6 bin geri dönüşüm kutusundan topladığı çöplerin değerlendirilmesiyle kazanılan para, işçi maaşlarını amorti ettiği gibi belediyeye de ek gelir getiriyor. Bu gelirle belediye, gelecek yıl, pilot mahalle olarak seçtiği iki yerin tüm çöpünü ücretsiz toplamış olacak. 2014’teki hedef ise ilçedeki çöp toplama masraflarının maliyetini sıfıra indirmek.
Ahmet Yalçın proje kapsamında işe alınan 45 işçiden biri. Daha önce ‘çekçek’ denilen aracı kullanırken şimdi belediyeye ait geri dönüşüm kamyonunu kullanıyor. Eski işinin pis ve yorucu olduğunu anlatan Yalçın, halkın içinde çok fazla hor görüldüğünü, kendisine hırsız gözüyle bile bakıldığını söylüyor. Yalçın, “Yine aynı şeyleri topluyorum ama şimdi göğsümü gere gere topluyorum.” ifadelerini kullanıyor. Önceki işinde tam dolu ‘çekçek’ için günlük 18 ila 20 lira kazanan Yalçın, çoğu kez aracı dolmadığı için 9 lirayla eve döndüğünü vurguluyor. Şimdi ise sabit bir aylığı, primi ve sağlık güvencesiyle belediye işçisi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Proje sorumlusu çevre yüksek mühendisi Tuğba Harputlu, “Bu kişiler daha önce hırsızlık yaparak değil, çok zor şartlarda sigortasız çalışarak kazanç elde ediyorlardı. Kâğıt toplayıcıları hakkında önyargılı olmamalıyız.” şeklinde konuştu. Projeyi geliştiren Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, atık toplama işinin bir sektör haline geldiğini belirterek insanların bu şekilde geçimlerini sağladığını anlatıyor. Atık toplama işinin çok kötü şartlarda yapıldığını hatırlatan Göksu, çekçekçilerin belediye bünyesinde, aynı işlerini daha hijyenik ortamda ve usulüne uygun yaptıklarını belirtiyor. Başkan Göksu, belediye tarafından faaliyete geçirilen geri dönüşüm projesi nedeniyle çekçekçilerin kâğıt toplayamaz hale geldiğine değiniyor. Bu nedenle çekçekçilerin zaman zaman tepkilerine maruz kaldığından bahseden Göksu, “Biz de onları işe aldık. Böylece onlar da sisteme dahil oldular.” şeklinde konuştu. Göksu, “Daha önce beş ton civarında olan toplanan atık miktarı çekçekçilerin işe alınmasıyla otuz tona çıktı. Atıklarımızı sattığımız firma bizden daha fazla atık alıyor ve biz de bu şekilde daha fazla para kazanıyoruz.” dedi.
ZAMAN
 

13 Eylül Pazartesi 2010  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: kartonun kilosu,kartonun kilosu ne kadar 2016,kartonun kilosu ne kadar 2015,kartonun kilosu ne kadar,eski gazete kilosu,karton kilosu kaç para,hurda karton kilosu ne kadar 2015,karton kilo fiyatı 2015,hurda karton fiyatları 2015,gazetenin kilosu ne kadar,hurda karton kilosu ne kadar,kağıdın kilosu ne kadar 2015,kartonun kilosu 2015,kağıt kilosu ne kadar,karton kg fiyatları 2015,kağıdın kilosu ne kadar,hurda kağıt kilosu kaç para,1 kg karton kaç para,karton kilosu,istanbul atik kagit kilo fiyati,kartonun kilosu kaç para,karton fiyati hurda 2015 antalya,kartonun fiyati,hurda karton fiyatı 2015,hurda karton kaç lira,2015 karton kg fiyati,kutu keat kilo kac para,antalya serikte karton toplayıcılar kartonu kaç paraya topluyorlar,hurda kartonun kilosu ne kadar,atık kağıt işçileri,atık kartonun kilosu ne kadar,bi kili karton kac para,karton kutu kilosu ne kadar,bursada hurda karton fiyatı,eski gazete kg fiyatı,eski gazete kilo fiyatı,kağıdın kilosu kaç para,kağıdın kilosu kaç tl,karton hurda fiyatı 2015,karton kilo fiyatı,karton kilosu ne kadar,kartonun kılosu ne kadar,kartonun kilosu kac para,hurda kağıt kilosu,hurda karton işi,2015 atık kağıt kilosu ne kadar,2015 yılnda karton kilosu kaçpara,ankara hurda kağıt fiyatları 2015,ankara hurda karton fiyatları,ankara karton gazete geri dönüşüm kilosu ne kadar,Ankarada eski gazete karton alanlar,antalya serik belediyesi öztek kağıt toplayan kaç paraya topluyorlar,wwwgeri donusumde bursada kartonun kilosu kac tele,atık kağıt kilosu ne kadar,atık kartonun kilo fiyatı 2016,atik kagit kac lira,atik kagit kg fiyati,atiklar kac para,batman da hurda karton toplma,batman da karton hurdası alanlar,batman geri donusum karton fiyati,batman karton hurdası alanlar,batmanda geri dunusum karton kg ne kadar,bursada karton hurda fiyatı 2015,bursada kartonun kilosu kaç lira,bursadahurdakartonfiyatlari,cop karton kutular kac para,diyarbakır da karton kilo fiyatı 2015,Diyarbakır da karton kilosu kaç lira,diyarbakırda kağıt karton kilosı ne kadar 2015,Esenler civarında eski kartoncu,eskı kagıt kılosu kac lıra,eski gazete fiyatları,eski gazete karton alanlar,eski gazeteleri kaç paraya alıyorl,eski gazetenin kilosu ne kadar,eski kagitlarin kilosu kac tl,eski karton alanlar ankara,eski karton kilosu,eski karton kilosu ne kadar,eskici kagit fiyatlari kilo hesabi,eskici kağıt kilosu ne kadar,Eskinin kilosu kaç para,gastenin kilosu kac tele,hurda gazete kilo fiyatı sahibinden,hurda gazetenın kılosu,hurda gazetenın kılosu kac tl,hurda kagit isi,hurda kagit kilosu ne kadar,hurda kağıdın kilosu,hurda kağıdın kilosu ne kadar,hurda kağıt fiyatları batmanda,hurda kağıt fiyatları güncel,hurda kağıt kg 2016,hurda kağıt kg fiyatı diyarbakirda,hurda kağıt kilo fiyatı,hurda kağıt kilosu 2016,hurda kağıt kilosu ne kadar ankara 2015,hurda kartan isi kazanclim,hurda karton


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler gizli cekim kadın işemeleri,denizli dün vefat edenler,ankara silahlı çatışma son dakika,max classic bedava nasıl anlaşılır,turbanlikariresimleri,ssk geriye dönük borçlanma son dakika,ceza yasalari hakkında yeni haber var mi,GAZİANTEPTEN EN SON İNTAR HABERLERİ,ceza yasalari hakkında yeni haber var mi,adana oruspu,emeklilikte çocuğun etkisi 2016,boğa erkeğiyle konuşulacak konular,hurdaya cikacak arac plakasi,turkyeden cikan petirl,azgin unluler foto,osmaniyede kaza bugun,isimsiz orospu kari resimleri,abdurrahman önül kimdir evlimi,muttan haberler,türk türbanlı gizli çekim frikik foto,yutupkopek,Yenitürbanlısek,fikret hakan ermenimidir,hadiseninçıplak hali,cahit kayaoğlu kiminle evli
81