KESK: Güvencesiz 4-C’li çalışma intihar ettiriyor

KESK, özelleştirmenin işsizliği artırdığı gibi insan haklarına aykırı kölece çalışma düzeni, iş cinayetleri ve intihar gibi sosyal etkileri ‘işçi azrail’i etkisinin her geçen gün kendini gösterdiğini vurguladı.

4/C’li çalışmanın intihar ettirdiğine dikkat çeken KESK, hükümeti her gün yaşanan ve adı konulmamış bir savaş bilançosunu andıran iş cinayetlerine karşı “sendikanın yaptığı önerileri” dikkate almaya, esnek ve güvencesiz çalışma ile özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarına son vermeye çağırdı. KESK, aksi takdirde yaşanan her intihardan, kalp krizinden ve iş cinayetlerinden AKP Hükümetinin sorumlu olacağını ileri sürdü.
KESK’ten yapılan açıklamada, “İşsizlik ve güvencesizlik ölüm demektir. Bu ölümler her geçen gün artıyor. İntiharların ve iş cinayetlerinin sorumlusu Hükümettir. Neredeyse her gün bir işyerinde, bazen birkaç işyerinde birden yaşanan iş kazalarında ölenlerin sayısı sadece son iki ayda 40’a, ataması yapılmayan öğretmelerden intihar edenlerin sayısı 22’ye ulaştı. Manisa Salihli Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü’nün özelleştirilmesinin ardından işten atılan ve 2 ay önce 4/C’li olarak Salihli Adliyesi’nde işe başlayan işçi Alim Apaydın tarım ilacı içerek intihar etmesi ile bugüne kadar Özelleştirme sonucu intihar eden TEKEL işçisi sayısı 13 e çıktı” denildi. Hükümeti ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerini, her gün yaşanan ve adı konulmamış bir savaş bilançosunu andıran iş cinayetlerine karşı önerilerimizi dikkate almaya, esnek ve güvencesiz çalışma ile özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarına son vermeye çağıran KESK, aksi takdirde yaşanan her intihardan, kalp krizinden ve iş cinayetlerinden AKP Hükümetinin sorumlu olacağını ileri sürdü.
-“ÖZELLEŞTİRMENİN, İŞÇİ AZRAİL’İ ETKİSİ KENDİSİNİ GÖSTERİYOR”-
Tekel işçilerinin 78 gün, Türkiye’ye ve dünyaya sabırla ve inatla özelleştirme yıkımının ne olduğunu anlattığını dile getiren KESK, açıklamasında iş güvencesinin yok edilmesi, her türlü mali ve sosyal hakka el koyulması anlamına gelen “4-C” köleliğini reddederek, ekmek ve onur savaşı verdiğini belirtti. Özelleştirmenin, sadece ekonomik bir yıkım olarak kalmadığına işaret eden KESK, açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:
“Başta sağlık, eğitim, büro, alt yapı, iletişim hizmetleri olmak üzere tüm kamu kurumlarında çalışan emekçiler sözleşmeli, taşeron, 4A, 4B, 4C, 50/D, ücretli, kapsam içi, kapsam dışı statülerine bölündü. Aynı ya da benzer işi yapan emekçilerin ücretleri arasında farklılıklar oluşturarak hem daha az ücrete mahkum edildi, hem de emekçiler birbiriyle rekabete zorlandı. İşsizliği artırdığı gibi insan haklarına aykırı kölece çalışma düzeni, iş cinayetleri ve intihar gibi sosyal etkileri ile özelleştirmenin ‘işçi azrail’i etkisi her geçen gün kendini göstermektedir.”
-“TORBA YASA İLE TÜM KAMU EMEKÇİLERİNE 4/C; ESNEK, KURALSIZ, GÜVENCESİZ ÇALIŞMA DAYATILIYOR”-
Bugün tüm kamu işyerlerinde kamu hizmetlerinin tasfiyesine yönelik önemli sorunlar yaşandığına kaydeden KESK, tüm hizmet birimlerinde çalışanların her geçen gün daha fazla iş yükü altında ezildiğini bildirdi. Performansa dayalı, esnek ve güvencesiz çalışmanın, emekçilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı, kalp krizi ve ruhsal rahatsızlıkların yaygınlaştığını vurgulayan KESK, “Çalışanların sorunları görmezden gelinmekte, kamu hizmetinin bir bileşeni ve insan olduğu göz ardı edilmektedir. Çalışma koşulları giderek ağırlaşmakta, buna karşılık ücretler ve sosyal haklar giderek gerilemektedir. Bu durumda tüm özel ve kamu işyerlerinde çalışan emekçileri, statü ve sendikal farklılıkları bir kenara bırakarak taleplerimiz için KESK’e bağlı sendikalarımızda birleşerek son vermeye ve mücadeleye çağırıyoruz. Diğer sendikaların sessiz kalarak onay verdiği Torba Yasa ile 4/C statüsünde çalışanlara aile yardımı verilmeyecek, güvencesizlik yaygınlaşacaktır.Tüm 4/C’li Geçici çalışanları, Güvenceli iş için, diğer kamu emekçilerinin faydalandığı aile yardımı, damga vergisi muafiyeti, fazla mesai ücretinin ödenmesi gibi eşit haklar talebi için KESK’te örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz” açıklamalarında bulundu.
-“İNSANCA YAŞAM, GÜVENCELİ ÇALIŞMA HAKKI İÇİN TALEPLERİMİZ GERÇEKLEŞİNCEYE KADAR MÜCADELE EDEĞİZ”-
KESK, insanca yaşam, güvenceli çalışma hakkı için taleplerini sıraladı:
-Kamu ve özel tüm işyerlerinde, kurum tabiplikleri yeniden tesis edilmeli.
-Tüm kamu ve özel işyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmalı, meslek hastalıklarına karşı korunma sağlanmalı.
-İşyerlerinin işçi sağlığı ve güvenliği denetimleri iş müfettişleri tarafından yaygınlaştırılmalı.
-4B, 4/C, 50D, statüsünde çalışan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmeli.
-Aynı işi yapan emekçilerin eşit mali ve sosyal haklardan yararlanması sağlanmalı.
-4/C li çalışanların diğer çalışanlar gibi aile yardımı alması sağlanmalı, fazla mesai ücretleri ödenmeli, izin hakları kullandırılmalı.
-Emekçilere dayatılan angaryaya artık son verilmeli, öğle tatili gaspı, zorunlu fazla mesaiye son verilmeli, yeterli sayıda kadrolu personel alınmalı.
ANKA

13 Mart Pazar 2011  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir bibaby cocuk grub fotolar,marmara yatak tavşanlı,liseli kızlar liseli erkeklerin nelerinden hoşlanır,işsiz olanlar silah taşıma ruhsatı alabilirmi,kafanın arkasında şişlik,orhan gencebayın kaç çocuğu var,sokaktan türbanlı fotolar,sirin payzin kimdir nerelidir,ankara\da trafik kazası bugün son dakika,istanbul bursa budo yenikapi mudanya nekadar,Tırnaktaki kahverengi dik çizgiler,2 nisanda destekleme paraları verilecek mi,sümeyye eddeb kac yasinda,nufus mudurlugu haftasonu acik mi,asker ailelerine maaş 2015,atlarıncifleşmesi,erkeklerin sevismek istedigi nasil anlasilir,gizli cekim bayan wc,2015 af ayimi kesin,kefen nerde satilir,güneş gazetesi aldatan kadınlar sayfası bugün,Mecliste son guncel torba yasa goruşme hakkında,cezaevindekiler için af yasasında son durum ne 2015,balıkesirde olan cinayetler,d bakir cermik haberleri
79