Küçük bir oda nasıl değerlendirilir?

Reklamlar
Hollywood’un ünlü dekoratörü Peter Dunham, “Küçük odalar, zengin ve abartılı bir şeyler yaratmak için fırsattır” diyor.

Dunham, InStyle Home dergisine, küçük bir odayı en iyi şekilde değerlendirme önerilerinde bulundu.
ÖNCE ODANIN İŞLEVİNİ BELİRLEYİN
Bir alanı dekore etmeden önce, işlevini düşünün. Bu yer; bir yatak odası mı, yoksa çalışma odası mı olacak? Dikkatle odanın ölçülerini alın. Küçük alanların esneme payı fazla olmadığı için net oranları almanız önemli.
Almazsanız, boyu 2 cm uzun ya da kısa gelen bir kanepeyi yerleştiremezsiniz. Ölçüleri yazarak bir kat planı çıkarın (us.mydeco.com/design sitesinin ‘üç boyutlu oda tasarlama’ uygulamasını deneyebilirsiniz) veya mobilyaların yerlerini mavi boyacı bandıyla işaretleyebilirsiniz.
DUVARLARI DEĞERLENDİRİN
Duvar panelleri, vitrinler ve kitaplıklar, fazla mobilya kullanmaya gerek kalmadan küçük odalara karakter kazandırırlar. Panel sistemleri pahalı olmak zorunda değil. Bir duvara, odanın kalabalığını alacak pek çok eşyanızı yerleştirebileceğiniz bir raf düzeni yaptırabilirsiniz. Böylece odayı, aynı zamanda çalışma odası olarak da kullanabilirsiniz.
BÜYÜK HALI DAHA İYİ
Mantığa aykırı gibi gelebilir ama küçük odalar, büyük halılar ile daha gösterişli bir havaya bürünür. Çünkü küçük halılar, küçük odalarda iyice ufak görünürler ve değersiz dururlar. Ya yerinizin ölçülerine göre bir halı kestirin ya da odanın ortasına, dört duvarla da arasında 24 santimetre boşluk bırakacak şekilde bir kilim yerleştirin. Uyumlu bir görünüm için duvar renginizi halının baskın renklerinden seçin.
RENK VE DESEN SEÇİMİ YAPARKEN…
Fazla penceresi olmayan ve ışık almayan odalara romantik bir hava katmak için koyu renkli bir boya veya zemini zengin renkli desenler seçin.
Oda doğal bir ışık alıyorsa, mekana derinlik katmak için beyaz zemin üzerine grafik motifli bir desen tercih edin.
Geometrik desenler, çizgiler genellikle hem kadınlara hem de erkeklere uyar. Bu desenler, desenden kaçınanlar için de iyi bir alternatiftir.
Manzaranız var mı? Dışarının fotoğrafını çekin ve yanınızda taşıyın. Uyumluluk için resimdeki tonlardan seçim yapın.
DOĞRU AYDINLATMA
Sıcak bir ortam yaratmanın yollarından biri de, kullanışlı bir aydınlatma seçmekten geçiyor. Tavana asılan aydınlatmalardan uzak durun. Masa lambası, çerçeve aydınlatması gibi aydınlatmalar, daha davetkardır. Bu yöntem, küçük alanlarda gizem ve mucize yaratır. Ayrıca, ayarlanabilir aplikler, hem fazla yer tutmazlar hem de her daim kullanılabilirler.
GENİŞ KOLTUK TERCİH EDİN
Odanın odak noktası olacak geniş ve ayarlanabilir bir koltuk veya yatak tercih edin. Ayarlanabilir olanları, istediğiniz her yere kolaylıkla yerleştirebilirsiniz. Klasik bir kahve sehpası kullanmaktan kaçının. Onun yerine bir ‘ottoman’ seçerek ayaklarınızı rahatça uzatabilirsiniz.
FAZLA EŞYAYA ÖLÜM!
Bu çok bilindik bir kural ama tekrarlamaya değer: Çok fazla eşya, odayı olduğundan daha küçük gösterir. Masa saatlerini, vazoları ve dergileri raflara, sanat ve moda kitaplarını ise hasır bir sepete veya kapaklı bir kutuya yerleştirin.
ETKİYİ ARTIRIN
“Uzun, dört kollu bir yatak, tek parça ile göz alıcı bir yatak odası yaratmanızı sağlar.”
Sabah

15 Şubat Salı 2011  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: eski eşyalar nasıl değerlendirilir,eski mobilyaları değerlendirme,küçük odalara mobilya,kullanılmayan eşyaları değerlendirme,ev eşyalarını değerlendirme,eski vitrinler nasıl değerlendirilir,eski vitrinleri değerlendirme,boş odaları değerlendirmek,boş oda değerlendirme,vitrin nasıl değerlendirilir,küçük alanları değerlendirme,evde kullanmadığımız eşyaları nasıl değerlendirebiliriz,küçük odaları değerlendirme,eski vitrin değerlendirme,evde değerlendirilecek eşyalar,evdeki kullanılmayan eşyalar nasıl değerlendirilebilir 2015,eski vitrinlerde nasıl degerlendirilir,evdeki vitrin nasil degerlendirebiliriz,eski vitrin nasıl değerlendirilir,boş oda nasıl değerlendirilir,küçük yatak odaları değerlendirme,vitrin nasil degerlendirilir,evin boş odası nasıl değerlendirilir,evimdeki fazla odayi nasil degerlendiririm,evdeki vitrinleri nasıl degerlendiririz,vitrin dantellerını nasıl degerlendirebilirım,evdeki küçük alanlar değerlendirilmesi,vitrin degerlendirme,evdeki gereksiz küçük şeyleri nasıl değerlendirirım,yatak odasinda kucuk alanlarin degerlendirilmesi,evdeki eşyaları nasıl değerlendirmeli,evdeki eski eşyaları evde değerlendirebilmek,evdeki derileri nasil degerlendiririz,kullanılmayan eşyalar nasıl değerlendirilir,fazla eşyalar nasıl değerlendirilebilr,kuçuk kilerler nasıl degerlendirilir,kucuk odalari degerlendirme,kucuk bir odayi değerlendirme,kullanilmayan oda dekorasyonu,kücük odaları degerlendirme,kucuk bir alani degerlendirmek,kucuk alanlarin degerlendirilmesi,kucuk alanlari degerlendirme,odadaki boş yerler nasıl değerlend,küçük odaları nasil degerlendirebilirim,fazla oda değerlendir,fazla eşyayı değerlendir,evdeki boş odayı değerlendirme,evdeki boş oda nasıl değerlendirilir,bir duvari nasil degerlendirebilirim,eski kuçuk dolabı değerlendiene,eski halilar nasil degerlendirilir,eski halıyı nasıl değerlendirebilirim,eski esyalarinasil degerlendirim,eski esyalarimi nasil degerlendiririm,eski dolaptan nasil degerlendirilir,boş odayı nasıl değerlendirebilirim,boş odalar nasıl değerlendirilir,boş oda nasıl değerlendirilmeli,boş duvarlar nasıl değerlendirilir,boş alanları nasıl değerlendirebiliriz,bos odanizi nasi degerlendirirsiniz,bos oda nasil degerlendirilir,bos daire nasil degerlendirilir,Eski mutfak dolaplarini nasil degerlendireyim,eski seyler nasıl degerlenir,eski vitrini değerlendirme,evdekı kucuk alanları degerlendırmek,evdekı esyalar nasıl degerlendrılmelı,Evdekı bos esyalar nasıl değerlendırılır,evde degerlendirilen eski eşyalar,evde boş odayı değerlendirme,evde boş oda değerlendirme,evde boş alanları değerlendirme,evde bos odayi degerlendirme,evde bos kalan oda nasıl degerlendirilir,evde bos duvar nasıl degerlendirilir,ev dekorasyonu boş oda değerlendir,eski yataklar nasıl degerlendirilir,eski yatak süngerler nasıl değerlendirme,eski vitrinler degerlendirme,eski vitrinin nasil degerlendirebilirim,bir öğrenci boş odayı nasıl değerlendirebilirim


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 abdurrahman önül eşi,hayvanlarla seks resimleri,gecici koy koruculari ozluk haklari,en puyuk gut,silvan yolu kaza,resim yükleme bayan ciplak,cıpak pilaj resimleri,eczaciluk fakultesini bitirince yapilabilecek isler,fizyoterapist olmak için hangi liseye gitmeliyim,bağımsız milletvekili için kaç oy gerekli,faruk çelik mevsimlik işçilere kadro,ankaradaki dunki trafik kazalari,2015 te ceza indirimi varmı,dunyanin en buyuk koyunu,hapis cezalarina af varmi,pesinsiz araba,yüksek giriş dairelerde sorun,bursa bomba metro,typ başvuru,1 kasım 2015 öncesi su paralarına af varmıdır,asker izindeyken rapor almak,iskurla callsan temizlikcilerin sigortasl varml,5620 sayılı kanun 2015,Chpde milletvekili olacaklar,Kurt erkeginin hoslandigi kiz tipi nasil
76