Küçük bir oda nasıl değerlendirilir?

Reklamlar
Hollywood’un ünlü dekoratörü Peter Dunham, “Küçük odalar, zengin ve abartılı bir şeyler yaratmak için fırsattır” diyor.

Dunham, InStyle Home dergisine, küçük bir odayı en iyi şekilde değerlendirme önerilerinde bulundu.
ÖNCE ODANIN İŞLEVİNİ BELİRLEYİN
Bir alanı dekore etmeden önce, işlevini düşünün. Bu yer; bir yatak odası mı, yoksa çalışma odası mı olacak? Dikkatle odanın ölçülerini alın. Küçük alanların esneme payı fazla olmadığı için net oranları almanız önemli.
Almazsanız, boyu 2 cm uzun ya da kısa gelen bir kanepeyi yerleştiremezsiniz. Ölçüleri yazarak bir kat planı çıkarın (us.mydeco.com/design sitesinin ‘üç boyutlu oda tasarlama’ uygulamasını deneyebilirsiniz) veya mobilyaların yerlerini mavi boyacı bandıyla işaretleyebilirsiniz.
DUVARLARI DEĞERLENDİRİN
Duvar panelleri, vitrinler ve kitaplıklar, fazla mobilya kullanmaya gerek kalmadan küçük odalara karakter kazandırırlar. Panel sistemleri pahalı olmak zorunda değil. Bir duvara, odanın kalabalığını alacak pek çok eşyanızı yerleştirebileceğiniz bir raf düzeni yaptırabilirsiniz. Böylece odayı, aynı zamanda çalışma odası olarak da kullanabilirsiniz.
BÜYÜK HALI DAHA İYİ
Mantığa aykırı gibi gelebilir ama küçük odalar, büyük halılar ile daha gösterişli bir havaya bürünür. Çünkü küçük halılar, küçük odalarda iyice ufak görünürler ve değersiz dururlar. Ya yerinizin ölçülerine göre bir halı kestirin ya da odanın ortasına, dört duvarla da arasında 24 santimetre boşluk bırakacak şekilde bir kilim yerleştirin. Uyumlu bir görünüm için duvar renginizi halının baskın renklerinden seçin.
RENK VE DESEN SEÇİMİ YAPARKEN…
Fazla penceresi olmayan ve ışık almayan odalara romantik bir hava katmak için koyu renkli bir boya veya zemini zengin renkli desenler seçin.
Oda doğal bir ışık alıyorsa, mekana derinlik katmak için beyaz zemin üzerine grafik motifli bir desen tercih edin.
Geometrik desenler, çizgiler genellikle hem kadınlara hem de erkeklere uyar. Bu desenler, desenden kaçınanlar için de iyi bir alternatiftir.
Manzaranız var mı? Dışarının fotoğrafını çekin ve yanınızda taşıyın. Uyumluluk için resimdeki tonlardan seçim yapın.
DOĞRU AYDINLATMA
Sıcak bir ortam yaratmanın yollarından biri de, kullanışlı bir aydınlatma seçmekten geçiyor. Tavana asılan aydınlatmalardan uzak durun. Masa lambası, çerçeve aydınlatması gibi aydınlatmalar, daha davetkardır. Bu yöntem, küçük alanlarda gizem ve mucize yaratır. Ayrıca, ayarlanabilir aplikler, hem fazla yer tutmazlar hem de her daim kullanılabilirler.
GENİŞ KOLTUK TERCİH EDİN
Odanın odak noktası olacak geniş ve ayarlanabilir bir koltuk veya yatak tercih edin. Ayarlanabilir olanları, istediğiniz her yere kolaylıkla yerleştirebilirsiniz. Klasik bir kahve sehpası kullanmaktan kaçının. Onun yerine bir ‘ottoman’ seçerek ayaklarınızı rahatça uzatabilirsiniz.
FAZLA EŞYAYA ÖLÜM!
Bu çok bilindik bir kural ama tekrarlamaya değer: Çok fazla eşya, odayı olduğundan daha küçük gösterir. Masa saatlerini, vazoları ve dergileri raflara, sanat ve moda kitaplarını ise hasır bir sepete veya kapaklı bir kutuya yerleştirin.
ETKİYİ ARTIRIN
“Uzun, dört kollu bir yatak, tek parça ile göz alıcı bir yatak odası yaratmanızı sağlar.”
Sabah

15 Şubat Salı 2011  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: eski eşyalar nasıl değerlendirilir,eski mobilyaları değerlendirme,küçük odalara mobilya,kullanılmayan eşyaları değerlendirme,ev eşyalarını değerlendirme,eski vitrinleri değerlendirme,eski vitrinler nasıl değerlendirilir,boş odaları değerlendirmek,küçük alanları değerlendirme,küçük yatak odaları değerlendirme,küçük odaları değerlendirme,eski vitrinlerde nasıl degerlendirilir,vitrin nasıl değerlendirilir,evdeki vitrin nasil degerlendirebiliriz,evdeki kullanılmayan eşyalar nasıl değerlendirilebilir 2015,eski vitrin değerlendirme,boş oda nasıl değerlendirilir,evde kullanmadığımız eşyaları nasıl değerlendirebiliriz,evde değerlendirilecek eşyalar,boş oda değerlendirme,fazla eşyalar nasıl değerlendirilebilr,evdeki eski eşyaları evde değerlendirebilmek,evdeki boş odayı değerlendirme,evdeki eşyaları nasıl değerlendirmeli,evdeki gereksiz küçük şeyleri nasıl değerlendirirım,evdeki vitrinleri nasıl degerlendiririz,evdeki derileri nasil degerlendiririz,yatak odasinda kucuk alanlarin degerlendirilmesi,fazla oda değerlendir,vitrin nasil degerlendirilir,vitrin degerlendirme,vitrin dantellerını nasıl degerlendirebilirım,odadaki boş yerler nasıl değerlend,küçük odaları nasil degerlendirebilirim,kucuk bir alani degerlendirmek,kücük odaları degerlendirme,kullanilmayan oda dekorasyonu,kullanılmayan eşyalar nasıl değerlendirilir,kucuk odalari degerlendirme,evdeki boş oda nasıl değerlendirilir,evdekı kucuk alanları degerlendırmek,eski vitrin nasıl değerlendirilir,eski seyler nasıl degerlenir,eski kuçuk dolabı değerlendiene,eski halilar nasil degerlendirilir,eski esyalarinasil degerlendirim,boş odayı nasıl değerlendirebilirim,boş odalar nasıl değerlendirilir,boş duvarlar nasıl değerlendirilir,boş alanları nasıl değerlendirebiliriz,bos odanizi nasi degerlendirirsiniz,bos oda nasil degerlendirilir,bos daire nasil degerlendirilir,eski vitrini değerlendirme,eski vitrinin nasil degerlendirebilirim,evdekı esyalar nasıl degerlendrılmelı,Evdekı bos esyalar nasıl değerlendırılır,evde degerlendirilen eski eşyalar,evde boş odayı değerlendirme,evde boş oda değerlendirme,evde boş alanları değerlendirme,evde bos odayi degerlendirme,evde bos kalan oda nasıl degerlendirilir,evde bos duvar nasıl degerlendirilir,ev dekorasyonu boş oda değerlendir,eski yataklar nasıl degerlendirilir,eski vitrinler degerlendirme,bir duvari nasil degerlendirebilirim


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin tuvaletini yapan kadın resimleri,polatlı otobüs kazası,şok gazetesi,hasta danışmanı ne kadar maaş alır,adana\da motor kazası,büyük numara bayan ayakkabısı satan mağazalar ankara,7 bela kardesler,turkiye kaç derece bugun,fizik tedavi saglik okulunda varmi,beyza başkal,nadir koç un oğlunun düğünü,islenmis gercek cinayetler,2015 mahkum tahliye yasasi varmi,balkondan düştü,yozgatda olayhaber,yaslikadinfotosu,2009 yılı mardin kaçak elektrik kullanımı,diş eti yakılması,beşiktaş haberleri̇ fotomaç,devletin hayvancılığa verdiği destek,selçuk\ta trafik kazası bugun,diyarbakır son dakika cinayetleri,cezalarda indirim olacak mı 2015,2014/2015 avrupada oynayan türk futbolcular,19 mayis mahallesinde bursa su kesintisi
79