PETDER’den ’10 numara yağ’ önerisi

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Erol Metin, geçtiğimiz haftalarda 10 numaralı yağın araçlarda kullanımının önüne geçmek için yapılması gerekeni böyle açıkladı…

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Erol Metin, geçtiğimiz haftalarda 10 numaralı yağın araçlarda kullanımının önüne geçmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) kararının idari bir tedbir olduğunu belirterek, ”Motorin ile yağ ÖTV’lerinde fiyat farkı var.
10 numara yağ kullanımını bu vergi farkı tahrik ediyor. Aradaki vergi farkı kapatılırsa sonuç alınacaktır” dedi.
Metin, atık motor yağlarının toplanması ve bertaraf edilmesi konusunda 2004 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren PETDER’in, 2010 yılı faaliyetlerini düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.
PETDER’in atık motor yağlarının toplanması konusunda Çevre ve Orman Bakanlığının yetkilendirdiği tek kuruluş olduğuna dikkati çeken Metin, ”2010 yılında atık motor yağlarını toplamak ve yasal bertaraf işlemini tamamlamak üzere toplam 15 bin 612 sefer yaparak 4 bin 275 işletmeye ücretsiz hizmet götürerek, 17 bin 780 ton atık motor yağı topladık” diye konuştu.
Metin, son 6 yıl boyunca 81 ilde 10 bin 49 farklı motor yağı üreticisinden 65 bin 913 sefer yaparak, 84 bin 516 ton atık motor yağı topladıklarını ifade ederek, lisanslı işletmelere teslim edilen bu motor yağlarının enerji değerinin 983 milyon kwh elektrik enerjisine karşılık geldiğini anlattı.
Son 6 yılda toplanan atık motor yağlarının 470 bin kişinin bir yıllık elektrik enerjisi ihtiyacına eşdeğer bir enerji kazanımına karşılık geldiğini dile getiren Metin, 2010 yılında toplanan atık motor yağlarının yüzde 60’nın araç servislerinden, yüzde 17’sinin endüstri araç parkı, inşaat madencilik ve nakliye firmalarından, yüzde 16’sının belediye ve kamu kuruluşlarından, yüzde 3’ünün yağ üretim tesislerinden, yüzde 2’sinin askeri kurumlardan ve diğer yüzde 2’lik diliminin de akaryakıt istasyonu ve yıkama yağlamacılardan karşıladıklarını kaydetti.
”2010’DA TOPLANAN YAĞLARA 3 MİLYON 400 BİN LİRA HARCANDI”
Erol Metin, işletmelerde enerji ham madde olarak geri kazanılan veya bertaraf ettirilen atık motor yağı miktarının, Türkiye’de kullanım sonucu ortaya çıkan atık motor yağı miktarının sadece yüzde 17’sini oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:
”Atık motor yağlarının büyük bölümü bedel karşılığı kayıt dışı olarak toplanmakta ve ısınma amaçlı yakıt ile 10 numara yağ olarak akaryakıt yerine kullanılmaktadır.
Yasa dışı yollarla yakıtlara karıştırılan kontrolsüz ortamlarda yapılan ve çevreye bırakılan atık motor yağları çevre ve insan sağlığını tehdit ederken suya karıştırığında 1 litre atık yağ bir milyon litre suyu kirletmekte, akaryakıta katıldığında ise neden olduğu kirletici emisyon sebebiyle insan sağlığına zarar vermektedir.
2010 yılında PETDER tarafından toplanarak enerjisinden yararlanmak üzere bertaraf ettirilen 17 bin 780 ton atık motor yağı toplanmayarak denizlere, göllere, nehirlere kontrolsüz olarak bırakılmış olsaydı 17 milyar metreküp kullanılabilir suyun kirlenmesine neden olacaktı.”
Atık yağların toplanması projesi için son 6 yılda toplam 14 milyon lira bütçe kullanılırken, bu tutarın yaklaşık yüzde 50’sinin projeye katılan madeni yağ üreticisi, PETDER üyesi şirketler tarafından doğrudan finanse ederek karşılandığını anlatan Metin, atık motor yağlarının yönetmelik kurallarına uygun olarak toplanması, taşınması ve lisanslı işletmeler tarafından çevre ve insan sağlığına uygun koşullarda geri kazanımı ile bertarafı için gerekli tüm maliyetlerin PETDER tarafından bedelsiz karşılandığını kaydetti. 
Metin, 2010 yılında toplanan atık yağlar için 3 milyon 400 bin lira harcama yapıldığını ifade ederek, 2004 yılından bu yana ise projeye 15 milyon 286 bin lira harcama yapıldığını bildirdi.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde geçtiğimiz yıl 2009’a oranla daha başarılı olduklarını belirten Metin, Doğu Anadolu’da Erzurum, Güneydoğu Anadolu’da ise Gaziantep ve Diyarbakır’ın en çok atık veren iller olduğunu dile getirdi.
Metin, Marmara Bölgesinin atık motor yağı toplanmasında yüzde 40 oranla başı çektiğini ifade ederek, ”Akdeniz’de Adana ve Antalya, Ege’de İzmir, İç Anadolu’da Ankara, Karadeniz’de Zonguldak ve Samsun, Marmara’da İstanbul illeri en fazla atık motor yağı toplanan iller oldu” dedi.
10 NUMARA YAĞ KULLANIMI… 
Son zamanlarda kamyon ve otobüslerde kullanımı artan, kamuoyunda 10 numara yağ olarak bilinen atık yağa ilişkin bir soru üzerine Metin, şunları kaydetti:
”Geçtiğimiz günlerde PETDER olarak sektör raporu yayınladık. 10 numara yağ konusuna bu raporda da değindik. 10 numara yağ sektörü ciddiye alınması gereken büyüklükte bir sektör. Tebliğ tek başına kökten çözüme yönelik bir tedbir değil. Sokakta bir yerlerde satılıyor bunlar.
10 numaralı yağ kullanımı konusunda EPDK’nın çıkardığı karar idari bir tedbirdir. Motorin ile yağ ÖTV’lerinde fiyat farkı var. 10 numara yağ kullanımını bu vergi farkı tahrik ediyor. Aradaki vergi farkı kapatılırsa sonuç alınacaktır. Vergi farkı kapatılırsa itici güç ortadan kalkar. 10 numara yağ kullanımından yıllık 1,5 milyar liralık kayıp oluşuyor.”
Metin, 10 numara yağ kullanımının önüne geçilmesi için 3 yol bulunduğunu söyleyerek, bunları mali, idari ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından alınacak tedbirler olarak sıraladı.
AA

17 Şubat Perşembe 2011  ~ Ekonomi


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir ütopyada ceza getiren sahne,ev hanımı kadınların gizli çekilmiş resimleri,recep tayyip erdpgan yarin nerde,murat belet biyografi,murat belet kaç yaşında,karabuk genelevi,facebooktan özge canın yanmış cesedinin görüntüsü,5 ay 29 gün çalışan işçilere kadro varmı 2015,antalyadan çıplak karı resİmlerİ,aletta ocean murat boz,turk unlulerin clplak sansursus foto,kopek ve kadinlarin ciftlesmesi,sibel kekili çıplak foto galeri,pirim ve yilini doldurup yasi bekleyenler icin ikinci torba yasada son durum,suructa kaza,japon kıza otobuste tecavuz izle,ozgecana aıt resımler,özgecan aslanın sevgilisi,askerlik düştümü,sakarya hava durumu haritali,katy perry russell sevgilisi,metin şentürk gözü,kanserden kurtulan yok mu,Ihsalken kac defa tuvalete cıkılır,2sinif okumada kaç kelime okumali
80