Torba Yasa 54 bin kefili rahatlattı

Reklamlar
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Torba Yasa’da yer alan maddeler ile kefillikten kaynaklanan sıkıntılar konusunda yaklaşık 54 bin kişinin rahatladığını söyledi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Torba Yasa’da yer alan Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilgili maddeler hakkında açıklamada bulundu. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal faaliyetlerin artırılması yönünde çaba gösterdiğini dile getiren Genel Müdür Bedrettin Yıldırım, “2004 yılından bu yana çok güzel şeyler oldu, Tarım Bakanlığında bir değişim ve gelişim gözlendi. Özellikle temel tarım kanunları yeniden yapıldı, yasalar çıkarıldı. 14’ün üzerinde temel kanun yapıldı. Tarım sigortaları, toprak, tarım çerçeve, tohum kanunu gibi önemli temel kanunlar çıkarıldı. Tarımın milli ekonomideki payı artsın ya da milli ekonomiden en az pay alan tarım sektörünün payı yükselsin. Amacımız bu, tarım bakanlığımızın da amacı bu bizim de gayretimiz bu. Bir farkla; biz bunu ticari mantıkla yapıyoruz, Bakanlık ise kamu mantığıyla yapıyor” dedi.
-4 YASAL DÜZENLEME, TORBA YASA İLE MECLİSTEN GEÇTİ-
Torba yasa ile birlikte, Tarım Kredi Kooperatifleriyle ilgili dört yasal düzenlemenin meclisten geçtiğini, bunların üçünün çiftçilerin borçları ya da borcu olmadığı halde kefil olan çiftçilerle, birinin de teşkilat kanunuyla ilgili olduğunu dile getiren Yıldırım, bu düzenlemeleri şöyle özetledi:
“2005’teki temel düzenlemeyle bütün çiftçilerimizin borçları yapılandırıldı. Yaklaşık 600 bin insanı ilgilendiriyordu. Biz asıl orada dönüşümü başlattık ve çiftçilerimizin bu borçları yapılandırılınca çiftçilerimizle barışı sağladık.
-“ÇİFTÇİMİZE 30 HAZİRAN’A KADAR GELİN BORCUNUZU ÖDEYİN DİYECEĞİZ”-
2007 yılında müteselsil kefalet konusunda bir düzenleme yaptık. Yaklaşık 600 bin üreticimize de, hiçbir borcu olmadığı halde, sadece komşusuna ya da tanımadığı kimseye kefil olduğu için icra işlemi yapılıyordu. Bu insanların bize borcu yok, kefil oldukları için de bu insanları hırpalamaya hakkımız yok dedik, bu çiftçilerimizin kefaletini kaldırdık. Orada küçük bir ayrıntı vardı; müteselsil kefalet dediğimiz bir senedi 20 kefil imzalıyordu. 20 çiftçi birbirine kefil oluyordu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan tasarı ile o gün başarılamayanı başardık ve çok kefilli senetlerle ilgili daha önce yapılan düzenlemede olduğu gibi, tek imzalı senetleri de bunu kapsama aldık ve yaklaşık 54 bin kişi rahatladı. Artık onlarla ilgili herhangi bir icrai işlem yapılmayacak. Bunun yerine; bize borcu olan yaklaşık 13 bin kişinin borçlarını tahsil için kooperatiflerimiz gerekli tedbirleri alacak. 30 Haziran’a kadar bu çiftçilerimize diyeceğiz ki gelin borcunuzu ödeyin. Bu tarihe kadar borcunuzu ödemezseniz biz icra işlemini başlatacağız. Şayet çiftçilerimizin borcunu ödeyecek bir varlığı yoksa bunları, icra yoluyla ya da aciz vesikası alarak hazineden tahsil edeceğiz. Daha sonra biz bunları izleyeceğiz, avukatlarımız takip edecek ve bu insanlar ödeme gücüne kavuştuğunda tekrar o parayı alıp hazineye vereceğiz. Kanunun özü budur.”
-“100 TL’LİK KREDİDEN 95 TL’Sİ GERİ DÖNÜYOR”-
80’li, 90’lı yıllarda ve 2000’li yılların başında kullandırılan kredilerin sadece 40 lirasının geri döndüğüne oysa bu gün bu oranın yüzde 95’e yükseldiğine işaret eden Yıldırım, söz konusu 13 bin kişiye borcunu ödeme çağrısında bulunacaklarının altını çizerek, “13 bin kişinin üzerinde alacağımız borç tutarı 40 milyon civarında, faizleri ile beraber 100 milyon civarına çıkabilir. Böylece asıl üzerinde durulması gereken; 2004 öncesi şaibeli alacakların tümü temizlenmiş oluyor, çiftçilerimiz derin bir nefes alıyor. Özellikle de 54 bin kişi rahatlamış oluyor. bu kişilerle ilgili açılmış davaların hepsi düşüyor, yani artık bize kefil olduğundan dolayı çiftçilerimizin herhangi bir sorumluluğu kalmıyor” diye konuştu.
-“BÜTÜN ÇİFTÇİLERİ TEKRAR KOOPERATİFLERLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA ÇAĞIRIYORUM”-
Programda çiftçilere çağrıda bulunan Yıldırım şu açıklamalarda bulundu:
“Bütün çiftçileri tekrar kooperatiflerle iş birliği yapmaya ihtiyaçlarını karşılamaya çağırıyorum. Adreslerine gönderilmek üzere onlara özel bir mektup da hazırlıyoruz. Devletimiz, hükümetimiz, TBMM kendilerine böyle bir şans verdi artık kefil olduğu için kişiye herhangi bir icrai işlem yapılmayacaktır. İstiyoruz ki burası sorunsuz ve çiftçilerle barışık bir kurum olsun” dedi.
-“ÇİFTÇİLERİMİZİ ÜRÜNLERİNE SİGORTA YAPTIRMAYA DAVET EDİYORUM”-
Tarım Kredi kooperatiflerinin girdi temini, personel istihdamı gibi faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tarım Bakanlığımız son dönemde çok doğru kararlar alıyor. Özellikle de sigorta kapsamının genişletilmesi çok önemli. Bakanlığımız bu sigortaların yüzde 50’sini sübvanse ediyor. Ben çiftçilerimizi, ürünlerine sigorta yaptırmaya davet ediyorum.” 
ANKA

15 Mart Salı 2011  ~ Ekonomi

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: icra yasası meclisten geçtimi,torba yasada çiftçiler için neler var,2016 kefil,2016da torba yasa varmı,kefalet yasası 2016,kefil affivarmi,kefili ilgili son durum haberleri,kefillikte af varmi,takvim gazetesi ekonomide cikanyasalar,tarım kredi kefil affı,tarimkiredi ye afvarmi,torba yasa af varmı Ciftci kredi sfi,torba yasada çiftçi borçları,yeni yasa kopratif affı,2015 kooperatif yasasi,2016 af yasasi banka borçlari,2016 banka borc aftorba yasa,2016 ciftciye torbs yasası,2016 da çiftci kefillere af varmı,2016 da icralara çıkacak yasalar,2016 icra affi,2016 icra kefil ile ilgili bilgiler,2016 kefil yasası,2016 kredi borçlulari için yeni çıkan torba yasa,2016 senet yasasi 2016,2016 torba yasa kredi,2016 torba yasası,2016 torba yasası borçlar ve kefille ilgili,2016 torba yasasında banka kredileri,2016 torba yasasi ciktimi tarim kiredi borclarina duzenleme varmi 2016 tida,2016 yeni icra kanunu,2016 yeni kanunlar icralık,2016 yeni yasada icra affi,2016da icra da resmi gazeteki kanunlar,2016da torba yasası varmı,2016krediler,2016yeni torba yasasi icralar,2016yeni torba yasasinda borç yapilandırma,arac sigorta yaptiran varmi2016,banka icralara torba varm,borclulara af 2016,borclulara ne gibi yasalar cikti,borçlulara af torba yasa 2016,ciftci borcu af torba yasasi2016,ciftciye mujde varmi yeni cikan yasada 2016,çıkan icra kanunları,çifçiye af yasasi,çiftçi kredilerine müjde son dakika,Çiftçi yasaları 2016,enethaberci com/sondakika-ekonomi-haberleri/kredi-borcu-,icra affı 2016,icra affi 2016,icra borcu affı 2016,icra borcu olana af var mi 2016,icra tasarisi 2016,icra yasasinda 2016 yeni duzenlleme varmi,icralik borclara af varmi,kefaletle 2016 yeni yasa varmi,kefil 2016,kefil affı ciktimi,kefil borç affı,kefil icrasina af,kefile mujde,kefillere af,kefillere af tasarisi,kefillikileilgiliyeniçikayasalar,kefillkde af,kooperatif kefil affı,Krediler için son çıkan yasalar 2016,meclisde yeni torba yasasinda kefille ilgili hazirlik varmi,olmus kisinin kredi ve kefillikte af yasasi ciktimi,senet borclari af varmi,senet yasasında son durum 2016,senette düzenleme torba yasa,son cıkacak torba yasa2016,Son cıkan ıcra kanunları 2016,Son dakika banka borclularina torba yasasi,son torba yasa 2016 resmi gazete cifci,son yasa ciftci haberi,sondakka haberler bankaya borcunuz var diyen dolandiricilar 2016,tarım bakanlıgı torba yasası 2016,tarım kredi borçlarına af varmı 2016,tarim kredi borclarina af varmi 2016,torba tasarı maddeleri kooperatif,torba tasarida çiftçilere neler var,torba yasa 2016,torba yasa 2016 bankalar,torba yasa 2016 bankaya af varmi,torba yasa 2016 cifci icin ne var,torba yasa 2016 gas varmi,torba yasa icra kanunu 2016,torba yasa senet,torba yasada banka borclariyla ilgili düzenleme,torba yasada çiftçiye af 2014,torba yasada çiftçiye af varmı 2014 son dakika,torba yasada kefillik,torba yasada zirai kredilere af varmi,torba yasası 2016,torba yasası çiftçi borçları,torba yasasında çiftçiye müjde


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler gül sunal kimdir,ayrancılarda kaza son dakika,kayseride yasayan suriyeli eskort telefonu,yeni ceza yasası 2016,geriye dönük bağkur tescili son dakika,istanbul tuzla tem de kaza,özel güvenlik yasası son dakika flaş,ilginç sıcak itiraf,pide ustası arayanlar son 24 saat,ev hanımı fotolar,sarı tutku öldü,köylü kiz ciplak foto,şirinevlerdeki genelevler,çagla büyük akçay çırılçıblak,cezaevlerine af varmı 2016 son dakika,emekli memura promosyon,çiftçi borçlarının ertelenmesi 2016,çagla büyük akçay çırılçıblak,hasret playboy,kilotsuz defileler,hasret playboy,galatasaray gidecekler listesi 2016,cezaevlerine af varmı 2016 son dakika,meslek lisesinin avantajları,mehmet özlü tümgeneral
80