Ucuz akaryakıt için tekneli formül

Reklamlar
Yılbaşından bu yana benzine 20 kuruş, motorine ise 30 kuruş zam gelince, akaryakıtta kaçak ve standart dışı ürünlere yönelme arttı. İddiaya göre bazı halk otobüsü sahipleri denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne aldı.

Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor.
İstanbul’da özellikle halk otobüsleri ve şehirlerarası yolcu otobüslerinin Ambarlı ve Esenler’de yoğun bir şekilde teneke teneke 10 numaralı yağ aldıkları öne sürülürken, manavlarda bile bu ürün satılmaya başlandı. Öyle ki artık deponun kaç litre motorin değil, kaç teneke on numara yağ aldığı konuşuluyor.
YÜZDE 20 DÜŞTÜ
Habertürk’ün haberine göre akaryakıtı ucuza getirmek için bulunan bir başka yöntem de bazı halk otobüslerinin denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne alması. Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Züfikar, son dönemde bayilerde satılan akaryakıtın yüzde 20’lere varan oranda düştüğünü söyledi. Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri, TIR filosu olanlar ile halk otobüslerinin sahiplerinin bir araya gelerek tekne aldıklarını doğrulayan ve bu yönde kendilerine de çok sayıda duyum geldiğini anlatan Zülfikar, “Birkaç mil açıldıktan sonra tekneyi demirleyip yakıtı karada kullanıyorlar” dedi.
Ortaklaşa ticari tekne ve yat satın alıyorlar
* Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri ile halk otobüsleri hatta TIR filoları bir araya gelerek ticari tekne ve yat alıyor. Teknelerde kullanılan yakıtta sıfır ÖTV olduğu için yakıtı doldurup birkaç mil sonra demirliyorlar. O teknenin yakıtı daha sonra araçlarda kullanılıyor.
* Güney’den ve Karadeniz’den kaçak yollarla akaryakıt geliyor. Bunlar daha çok hücra istasyonlarda illegal yollardan satılıyor.
* Şehirlerarası yollarda ve hatta şehir içindeki bazı bakkal ve manavlarda bile yakıt olarak 10 numaralı yağ bulunuyor. ÖTV’si düşük bu ürün motorin ile karıştırılıp depoya konuluyor. ÖTV miktarı 0.30 lira olduğu için çok yaygın olarak alınıyor.
* Atık yağlardan bir miks yapıp yakıt olarak kullanılıyor. Bazı araçların ardından çok fazla siyah duman çıkması ve kızartma kokusu gelmesinin nedeni de bu.
HABERTÜRK

6 Mart Pazar 2011  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: yat mazot fiyatı,ucuz mazot fiyatları,ucuz mazot nerde,teknelere ucuz mazot,kaçak mazot fiyatı,tekne mazot fiyatları,ötv siz mazot nasıl alınır,tekne mazotu,yatlara mazot kaç lira,yatlara mazot kaç tl,yatlara ucuz mazot,yatlara mazot ne kadar,yat mazot fiyatları,yat yakıt fiyatları,ucuz mazot nerden alınır,yatlar için mazot fiyatı,deniz araçları mazot,yat motorin fiyatları,yatlara mazot,deniz araçları mazot fiyatı,ucuz mazot nasıl alınır,yat sahiplerine mazot fiyatı,yat mazot fiyatı niye ucuz,yat lara mazot fiyati,yat benzin fiyatları,yat 1 litre mazot kaç lira,tekneler için mazot fiyatı,türkiyede yatlara mazotları kaç lira,yat mazotu fiyatı,yat mazotu ne kadar,yatların mazot fiyatı,yatlarda mazot neden ucuz,yatlara ucuz mazot gercegi,yatlara satılan benzin fiyatı,yatların mazot litre fiyatı,deniz taşıtları mazot yakıtını ka liradan alıyor,yatlara mazot fiyati,yatlar için mazot fiyatı nedir,yat ve teknelerin mazot alış fiyatı,yat tekne akaryakit litre fiyati,yatlar mazotu kac tl ye aliyor,yat mazotu neden ucuz,yatların mazot fiyatları,türkiyede yatlara mazot kac tl,türkiyede en ucuz mazot,ozel yatların mazotbfiyatı ne,neden yatlara mazot ucuz,neden yat lara benzin ucuz,motoryatlar yakıt nerden alir,mazotu ucuza nasıl alırız,mazot yatlara neden ucuz,end UCuz Mazot nerden aliriz,denizdeki yatlar kaç tl den alıyor,denizde mazot fiyatı,deniz tasitlari icin mazot fiyati,deniz mazotu fiyatı,deniz araçlarına ucuz mazot,deniz araçlarına mazot kaç lira,deniz araçları neden ucuz mazot,2015 de yat lara mazot kac lira,ötv\siz mazot nasıl alınır,tekne mazot fiyatı 2015,Türkiye\de bir teneke mazot kaç tl,turkiyr mazotu ksc liraya aliyor,turistik yatlara ucuz mazot,ticari tekne lerde mazot fiyati,tekneye mazot neden ucuz,teknelere mazot ne kadar,teknelere mazot hakkı,teknelere mazot fiyatı,Teknelerde mazot hakkı,Tekneler mazotu nereden nasıl alır,tekne ve yatlara ucuz yakıt,tekne sahiplerine mazot fiyati,tekne mazotu renkli,tekne mazotu ne kadar,tekne mazot fiyati,1 litre mazotu yatlar nekadar aliyor


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 suruç kazası,altın hangi ülkede ucuz,kilotsuz fotolar,best model 2015 erkek,boluda alçıpan viyatlari,15 yasindaki ciplak kiz foto,kartaldaki intahar haberi,urfa özel anaokulları iş ilanı,kelle paça çorbasının faydası,ev hanımı çıplak fotoları,şartlı tahliyeden kimler yararlanacak,Dogum borclanmasi cikacakmi,facebookta cinsel taciz,firikikli görüntüler 2015,dizide öpüşme sahneleri gerçek mi,koop iş sendikası milli eğitim sözleşmesi,iski su kesintisi küçükçekmece,topcular sapağında istanbul ankara yolundaki kaza,liseli çîplak foto,ilker sefa akyurek elini kesti,besoklar,aldatan karımın resimleri,tangalı türkler foto galeri,rövanşta olan meslekler,emekli aile yardımı ve promosyon alacakmı2016
79