Ucuz akaryakıt için tekneli formül

Reklamlar
Yılbaşından bu yana benzine 20 kuruş, motorine ise 30 kuruş zam gelince, akaryakıtta kaçak ve standart dışı ürünlere yönelme arttı. İddiaya göre bazı halk otobüsü sahipleri denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne aldı.

Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor.
İstanbul’da özellikle halk otobüsleri ve şehirlerarası yolcu otobüslerinin Ambarlı ve Esenler’de yoğun bir şekilde teneke teneke 10 numaralı yağ aldıkları öne sürülürken, manavlarda bile bu ürün satılmaya başlandı. Öyle ki artık deponun kaç litre motorin değil, kaç teneke on numara yağ aldığı konuşuluyor.
YÜZDE 20 DÜŞTÜ
Habertürk’ün haberine göre akaryakıtı ucuza getirmek için bulunan bir başka yöntem de bazı halk otobüslerinin denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne alması. Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Züfikar, son dönemde bayilerde satılan akaryakıtın yüzde 20’lere varan oranda düştüğünü söyledi. Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri, TIR filosu olanlar ile halk otobüslerinin sahiplerinin bir araya gelerek tekne aldıklarını doğrulayan ve bu yönde kendilerine de çok sayıda duyum geldiğini anlatan Zülfikar, “Birkaç mil açıldıktan sonra tekneyi demirleyip yakıtı karada kullanıyorlar” dedi.
Ortaklaşa ticari tekne ve yat satın alıyorlar
* Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri ile halk otobüsleri hatta TIR filoları bir araya gelerek ticari tekne ve yat alıyor. Teknelerde kullanılan yakıtta sıfır ÖTV olduğu için yakıtı doldurup birkaç mil sonra demirliyorlar. O teknenin yakıtı daha sonra araçlarda kullanılıyor.
* Güney’den ve Karadeniz’den kaçak yollarla akaryakıt geliyor. Bunlar daha çok hücra istasyonlarda illegal yollardan satılıyor.
* Şehirlerarası yollarda ve hatta şehir içindeki bazı bakkal ve manavlarda bile yakıt olarak 10 numaralı yağ bulunuyor. ÖTV’si düşük bu ürün motorin ile karıştırılıp depoya konuluyor. ÖTV miktarı 0.30 lira olduğu için çok yaygın olarak alınıyor.
* Atık yağlardan bir miks yapıp yakıt olarak kullanılıyor. Bazı araçların ardından çok fazla siyah duman çıkması ve kızartma kokusu gelmesinin nedeni de bu.
HABERTÜRK

6 Mart Pazar 2011  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: yat mazot fiyatı,ucuz mazot fiyatları,ucuz mazot nerde,teknelere ucuz mazot,kaçak mazot fiyatı,tekne mazot fiyatları,tekne mazotu,ötv siz mazot nasıl alınır,yatlara mazot kaç lira,yatlara ucuz mazot,yatlara mazot kaç tl,ucuz mazot nasıl alınır,yatlara mazot ne kadar,deniz araçları mazot fiyatı,yat yakıt fiyatları,yat mazot fiyatları,yat motorin fiyatları,yat sahiplerine mazot fiyatı,ucuz mazot nerden alınır,yatlar için mazot fiyatı,yatlara mazot,deniz araçları mazot,yatlar için mazot fiyatı nedir,yatlarda mazot neden ucuz,yat lara mazot fiyati,yat benzin fiyatları,yat 1 litre mazot kaç lira,yatların mazot fiyatları,yatların mazot fiyatı,yatların mazot litre fiyatı,ydeniz yatlarında mazot fiatları,türkiyede yatlara mazotları kaç lira,yat mazot fiyatı niye ucuz,yatlara ucuz mazot gercegi,yat mazotu fiyatı,yatlar mazotu kac tl ye aliyor,yatlara mazot fiyatı,yatlara mazot fiyati,yat tekne akaryakit litre fiyati,yat ve teknelerin mazot alış fiyatı,yatlara mazotu kaç lira,Yatlara motorinin litresi kaç TL,yatlara satılan benzin fiyatı,yat mazotu neden ucuz,yat mazotu ne kadar,türkiyede yatlara mazot kac tl,türkiyede en ucuz mazot,ozel yatların mazotbfiyatı ne,neden yatlara mazot ucuz,neden yat lara benzin ucuz,motoryatlar yakıt nerden alir,mazotu ucuza nasıl alırız,mazot yatlara neden ucuz,end UCuz Mazot nerden aliriz,denizdeki yatlar kaç tl den alıyor,denizde mazot fiyatı,deniz taşıtları mazot yakıtını ka liradan alıyor,deniz tasitlari icin mazot fiyati,deniz mazotu fiyatı,deniz mazot ne kadar,deniz araçlarına ucuz mazot,deniz araçlarına mazot kaç lira,deniz araçları neden ucuz mazot,2015 de yat lara mazot kac lira,ötv\siz mazot nasıl alınır,tekne için mazot nereden alınır,tekne mazot fiyatı 2015,Türkiye\de bir teneke mazot kaç tl,turkiyr mazotu ksc liraya aliyor,turistik yatlara ucuz mazot,ticari tekne lerde mazot fiyati,tekneye mazot neden ucuz,teknelere mazot ne kadar,teknelere mazot hakkı,teknelere mazot fiyatı,Teknelerde mazot hakkı,Tekneler mazotu nereden nasıl alır,tekneler için mazot fiyatı,tekne ve yatlara ucuz yakıt,tekne sahiplerine mazot fiyati,tekne mazotu renkli,tekne mazotu ne kadar,tekne mazot litre fiyatı,tekne mazot fiyati,1 litre mazotu yatlar nekadar aliyor


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 dilberayın gençlik fotografı,firikik verenler,malatyada toki irtibat merkezi nerede,turbanli sokso ceken resimler,turkiye f35 yapiyormu,telefonda kızı tahrik etmek,ankarads ahçi olarak calisan,carrefoursa domates fiyati,erotik sakalar,yhs-selfserve_547f359c916c4159,askerlerin pkk öldürüşü,malatya köy korucusu alımı olacakmı,gebze otobanda trafik kazasi son dakika,hayvanların çiftleşmesi izle,gebze otobanda trafik kazasi son dakika,firikikli görüntüler,ssk emeklisine banka promosyonu yeni haber varmı,yaştan emeklilik bekleyenler son dakika 2015,didem arslan yılmaz kiminle evli,gebze otobanda trafik kazasi son dakika,yarın sakaryada yağmur var mi,t c ziraat bankasi faiz affi,ortakoy haberci,fenerbahçe kaç yılında küme dusuruldu,bandirma cinayet
81