Ucuz akaryakıt için tekneli formül

Reklamlar
Yılbaşından bu yana benzine 20 kuruş, motorine ise 30 kuruş zam gelince, akaryakıtta kaçak ve standart dışı ürünlere yönelme arttı. İddiaya göre bazı halk otobüsü sahipleri denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne aldı.

Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor.
İstanbul’da özellikle halk otobüsleri ve şehirlerarası yolcu otobüslerinin Ambarlı ve Esenler’de yoğun bir şekilde teneke teneke 10 numaralı yağ aldıkları öne sürülürken, manavlarda bile bu ürün satılmaya başlandı. Öyle ki artık deponun kaç litre motorin değil, kaç teneke on numara yağ aldığı konuşuluyor.
YÜZDE 20 DÜŞTÜ
Habertürk’ün haberine göre akaryakıtı ucuza getirmek için bulunan bir başka yöntem de bazı halk otobüslerinin denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne alması. Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Züfikar, son dönemde bayilerde satılan akaryakıtın yüzde 20’lere varan oranda düştüğünü söyledi. Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri, TIR filosu olanlar ile halk otobüslerinin sahiplerinin bir araya gelerek tekne aldıklarını doğrulayan ve bu yönde kendilerine de çok sayıda duyum geldiğini anlatan Zülfikar, “Birkaç mil açıldıktan sonra tekneyi demirleyip yakıtı karada kullanıyorlar” dedi.
Ortaklaşa ticari tekne ve yat satın alıyorlar
* Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri ile halk otobüsleri hatta TIR filoları bir araya gelerek ticari tekne ve yat alıyor. Teknelerde kullanılan yakıtta sıfır ÖTV olduğu için yakıtı doldurup birkaç mil sonra demirliyorlar. O teknenin yakıtı daha sonra araçlarda kullanılıyor.
* Güney’den ve Karadeniz’den kaçak yollarla akaryakıt geliyor. Bunlar daha çok hücra istasyonlarda illegal yollardan satılıyor.
* Şehirlerarası yollarda ve hatta şehir içindeki bazı bakkal ve manavlarda bile yakıt olarak 10 numaralı yağ bulunuyor. ÖTV’si düşük bu ürün motorin ile karıştırılıp depoya konuluyor. ÖTV miktarı 0.30 lira olduğu için çok yaygın olarak alınıyor.
* Atık yağlardan bir miks yapıp yakıt olarak kullanılıyor. Bazı araçların ardından çok fazla siyah duman çıkması ve kızartma kokusu gelmesinin nedeni de bu.
HABERTÜRK

6 Mart Pazar 2011  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: yat mazot fiyatı,ucuz mazot fiyatları,ucuz mazot nerde,teknelere ucuz mazot,tekne mazot fiyatları,kaçak mazot fiyatı,ötv siz mazot nasıl alınır,tekne mazotu,yatlara mazot kaç lira,yatlara mazot kaç tl,yatlara ucuz mazot,ucuz mazot nasıl alınır,yat mazot fiyatları,yat motorin fiyatları,yatlara mazot ne kadar,yat yakıt fiyatları,deniz araçları mazot fiyatı,yat sahiplerine mazot fiyatı,yatlar için mazot fiyatı,denizde mazot fiyatı,yatlara mazot,deniz araçları mazot,ucuz mazot nerden alınır,yat mazot fiyatı niye ucuz,yat 1 litre mazot kaç lira,yat mazotu neden ucuz,yat benzin fiyatları,yat mazotu ne kadar,yat lara mazot fiyati,türkiyede yatlara mazot kac tl,yat mazotu fiyatı,türkiyede yatlara mazotları kaç lira,yatların mazot fiyatları,yatlara mazot fiyati,yatlarin deposu kac,yatların mazot litre fiyatı,yatların mazot fiyatı,yatlarda mazot neden ucuz,yatlara ucuz mazot gercegi,yatlara satılan benzin fiyatı,Yatlara motorinin litresi kaç TL,yatlara mazotu kaç lira,yat ve teknelerin mazot alış fiyatı,yatlara mazot fiyatı,yatlar mazotu kac tl ye aliyor,yatlar için mazot fiyatı nedir,yata ucuz mazot nereden alınır?,yat tekne akaryakit litre fiyati,ydeniz yatlarında mazot fiatları,türkiyede en ucuz mazot,2015 de yat lara mazot kac lira,end UCuz Mazot nerden aliriz,kaçak mazot nerden bulurum,mazot nerden olur,mazot yatlara neden ucuz,mazotu ucuza nasıl alırız,motorinde nasıl indirim alırım,motoryatlar yakıt nerden alir,neden yat lara benzin ucuz,en ucuz mazot nerde,denizdeki yatlar kaç tl den alıyor,deniz araçları neden ucuz mazot,deniz araçlarına mazot kaç lira,deniz araçlarına ucuz mazot,deniz mazot ne kadar,deniz mazotu fiyatı,deniz tasitlari icin mazot fiyati,deniz taşıtları mazot yakıtını ka liradan alıyor,1 litre mazotu yatlar nekadar aliyor,neden yatlara mazot ucuz,ozel yatların mazotbfiyatı ne,ötv\siz mazot nasıl alınır,Teknelerde mazot hakkı,teknelere mazot fiyatı,teknelere mazot hakkı,teknelere mazot ne kadar,tekneye mazot neden ucuz,ticari tekne lerde mazot fiyati,turistik yatlara ucuz mazot,turkiyr mazotu ksc liraya aliyor,Tekneler mazotu nereden nasıl alır,tekneler için mazot fiyatı,tekne için mazot nereden alınır,tekne mazot fiyatı 2015,tekne mazot fiyati,tekne mazot litre fiyatı,tekne mazotu ne kadar,tekne mazotu renkli,tekne sahiplerine mazot fiyati,tekne ve yatlara ucuz yakıt,Türkiye\de bir teneke mazot kaç tl


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 mersin typ işçì alımı,rokettube mp3 dönüştürme,eşek gunde kac litre sut verir,vanda emekliye toki daire,katır eşek çiftleşmesi,Cıplakresimindir,yarin sincanda elektrik kesintisi varmi,konfeksiyona fason,at kadinilişkisi indir,özlem yılmaz ve ushan çakır sevgili mi,almanca a1 sınavı kalkacakmı,baba maaşı almak için boşananlar,devlette calisan tibbi sekretere kadro varmi,ceza evindekilere af yokmu,bülent ersoy öldümü,anadolu caddesi trafik kazası,dünyanın en güzel çıplak kızı,türkiyedeki ordular,geçici köy korucusu alımı,bağcılarda çatışma,mehmet eroğlu adana cinayet,malatya toki evleri 3 1 fiyatları,van sevgi evleri personel alımı,Zerrin Egeliler kimdir,mobil at çıftleşme indır
80