Ucuz akaryakıt için tekneli formül

Reklamlar
Yılbaşından bu yana benzine 20 kuruş, motorine ise 30 kuruş zam gelince, akaryakıtta kaçak ve standart dışı ürünlere yönelme arttı. İddiaya göre bazı halk otobüsü sahipleri denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne aldı.

Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor.
İstanbul’da özellikle halk otobüsleri ve şehirlerarası yolcu otobüslerinin Ambarlı ve Esenler’de yoğun bir şekilde teneke teneke 10 numaralı yağ aldıkları öne sürülürken, manavlarda bile bu ürün satılmaya başlandı. Öyle ki artık deponun kaç litre motorin değil, kaç teneke on numara yağ aldığı konuşuluyor.
YÜZDE 20 DÜŞTÜ
Habertürk’ün haberine göre akaryakıtı ucuza getirmek için bulunan bir başka yöntem de bazı halk otobüslerinin denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne alması. Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Züfikar, son dönemde bayilerde satılan akaryakıtın yüzde 20’lere varan oranda düştüğünü söyledi. Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri, TIR filosu olanlar ile halk otobüslerinin sahiplerinin bir araya gelerek tekne aldıklarını doğrulayan ve bu yönde kendilerine de çok sayıda duyum geldiğini anlatan Zülfikar, “Birkaç mil açıldıktan sonra tekneyi demirleyip yakıtı karada kullanıyorlar” dedi.
Ortaklaşa ticari tekne ve yat satın alıyorlar
* Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri ile halk otobüsleri hatta TIR filoları bir araya gelerek ticari tekne ve yat alıyor. Teknelerde kullanılan yakıtta sıfır ÖTV olduğu için yakıtı doldurup birkaç mil sonra demirliyorlar. O teknenin yakıtı daha sonra araçlarda kullanılıyor.
* Güney’den ve Karadeniz’den kaçak yollarla akaryakıt geliyor. Bunlar daha çok hücra istasyonlarda illegal yollardan satılıyor.
* Şehirlerarası yollarda ve hatta şehir içindeki bazı bakkal ve manavlarda bile yakıt olarak 10 numaralı yağ bulunuyor. ÖTV’si düşük bu ürün motorin ile karıştırılıp depoya konuluyor. ÖTV miktarı 0.30 lira olduğu için çok yaygın olarak alınıyor.
* Atık yağlardan bir miks yapıp yakıt olarak kullanılıyor. Bazı araçların ardından çok fazla siyah duman çıkması ve kızartma kokusu gelmesinin nedeni de bu.
HABERTÜRK

6 Mart Pazar 2011  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: yat mazot fiyatı,ucuz mazot fiyatları,ucuz mazot nerde,teknelere ucuz mazot,kaçak mazot fiyatı,tekne mazot fiyatları,ötv siz mazot nasıl alınır,tekne mazotu,yatlara mazot kaç lira,ucuz mazot nasıl alınır,ucuz mazot nerden alınır,yatlara mazot kaç tl,yatlara ucuz mazot,deniz araçları mazot fiyatı,yat mazot fiyatları,yat motorin fiyatları,yat yakıt fiyatları,yatlara mazot ne kadar,deniz araçları mazot,denizde mazot fiyatı,yat sahiplerine mazot fiyatı,yatlar için mazot fiyatı,yatlara mazot,yatlara mazot fiyati,ydeniz yatlarında mazot fiatları,1 teneke mazot kaç litre,2015 de yat lara mazot kac lira,2015 otvsiz mazot,deniz araclarinda mazot fiyari,deniz araçları neden ucuz mazot,deniz araçlarına mazot kaç lira,deniz araçlarına ucuz mazot,deniz mazot ne kadar,deniz mazotu fiyatı,deniz tasitlari icin mazot fiyati,deniz taşıtları mazot yakıtını ka liradan alıyor,deniz taşıtlarına mazot ne kadar,denizdeki yatlar kaç tl den alıyor,en ucuz mazot nerde,end UCuz Mazot nerden aliriz,gemiciye ucuz mazot nasil alir,kaçak mazot nerden bulurum,mazot nerden olur,mazot yatlara neden ucuz,mazotu nerden,mazotu ucuza nasıl alırız,MOTOR YATLAR MAZOTU NE KADARA ALIYOR,motorinde nasıl indirim alırım,motoryatlar yakıt nerden alir,neden yat lara benzin ucuz,neden yatlara mazot ucuz,otv siz mazot fiyatlari bugun,ozel yatların mazotbfiyatı ne,ötv siz mazot fiyatları 2015,ötv\siz mazot nasıl alınır,tekne için mazot nereden alınır,tekne mazot fiyatı 2015,tekne mazot fiyati,tekne mazot litre fiyatı,tekne mazotu ne kadar,tekne mazotu renkli,tekne sahiplerine mazot fiyati,tekne ve yat akaryakit fiyati,tekne ve yatlara ucuz yakıt,tekneler icin mazot hakki,tekneler için mazot fiyatı,Tekneler mazotu nereden nasıl alır,Teknelerde mazot hakkı,teknelere mazot fiyatı,teknelere mazot hakkı,teknelere mazot ne kadar,tekneye mazot neden ucuz,tır ucuz mazot yakıt nasıl alırım,ticari tekne lerde mazot fiyati,turistik yatlara ucuz mazot,turkiyr mazotu ksc liraya aliyor,Türkiye\de bir teneke mazot kaç tl,türkiyede en ucuz mazot,türkiyede yatlara mazot kac tl,türkiyede yatlara mazotları kaç lira,ucuz mazot nereden alınır,yat 1 litre mazot kaç lira,yat benzin fiyatları,yat için akaryakıt,yat lara mazot fiyati,yat mazot fiyatı niye ucuz,yat mazotu fiyatı,yat mazotu ne kadar,yat mazotu neden ucuz,yat tekne akaryakit litre fiyati,yat ve teknelerin mazot alış fiyatı,yat yakıt fiyatı,yata ucuz mazot nereden alınır?,yatlar için mazot fiyatı nedir,yatlar mazotu kac tl ye aliyor,yatlara mazot fiyatı,yatlara mazotu kaç lira,Yatlara motorinin litresi kaç TL,yatlara satılan benzin fiyatı,yatlara ucuz mazot gercegi


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler gecici orman iscileri son haber 09 02 2016,bilal tavlak kimdir,ayının kaçırdığı kadın,enka fen lisesi taban puanı,resimli tecavuz anilari,ankara altindağ karapurçek beşikkaya da sular niye kesildi,nihat hatipoğlu nun kızı varmı,elbistan sesi vefat haberleri,ciplak 15 yas kizlar,son dakika meclisten çıkan af kararları,Keci cobani keci ciftligi isilanlari ankara,milasgenelev,alman kızları resim,Nihat hatipoğlu nun kızı varmı,D bakır lice kazası,abdurrahman önül nereli,2016 şehit gazi dul ve yetimlere ek ödeme olacak mi,batmanda son dakika kepenk kapatma varmi,ünlülerin erotık resımlerı,erotik kalca resimleri,seksi sisma kiz resim,askerlik düşüyor mu 2016,senol coskun neden öldü,beşinci gezegen kimdir,gölcük armoni masaj salonu
81