Ucuz akaryakıt için tekneli formül

Reklamlar
Yılbaşından bu yana benzine 20 kuruş, motorine ise 30 kuruş zam gelince, akaryakıtta kaçak ve standart dışı ürünlere yönelme arttı. İddiaya göre bazı halk otobüsü sahipleri denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne aldı.

Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor.
İstanbul’da özellikle halk otobüsleri ve şehirlerarası yolcu otobüslerinin Ambarlı ve Esenler’de yoğun bir şekilde teneke teneke 10 numaralı yağ aldıkları öne sürülürken, manavlarda bile bu ürün satılmaya başlandı. Öyle ki artık deponun kaç litre motorin değil, kaç teneke on numara yağ aldığı konuşuluyor.
YÜZDE 20 DÜŞTÜ
Habertürk’ün haberine göre akaryakıtı ucuza getirmek için bulunan bir başka yöntem de bazı halk otobüslerinin denizdeki sıfır ÖTV’den yararlanmak için tekne alması. Tekne için alınan yakıtlar, tekne sefere çıkmayıp bir yere demirledikten sonra karadaki araçlarda kaçak olarak kullanılıyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Züfikar, son dönemde bayilerde satılan akaryakıtın yüzde 20’lere varan oranda düştüğünü söyledi. Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri, TIR filosu olanlar ile halk otobüslerinin sahiplerinin bir araya gelerek tekne aldıklarını doğrulayan ve bu yönde kendilerine de çok sayıda duyum geldiğini anlatan Zülfikar, “Birkaç mil açıldıktan sonra tekneyi demirleyip yakıtı karada kullanıyorlar” dedi.
Ortaklaşa ticari tekne ve yat satın alıyorlar
* Bazı şehirlerarası yolcu otobüsleri ile halk otobüsleri hatta TIR filoları bir araya gelerek ticari tekne ve yat alıyor. Teknelerde kullanılan yakıtta sıfır ÖTV olduğu için yakıtı doldurup birkaç mil sonra demirliyorlar. O teknenin yakıtı daha sonra araçlarda kullanılıyor.
* Güney’den ve Karadeniz’den kaçak yollarla akaryakıt geliyor. Bunlar daha çok hücra istasyonlarda illegal yollardan satılıyor.
* Şehirlerarası yollarda ve hatta şehir içindeki bazı bakkal ve manavlarda bile yakıt olarak 10 numaralı yağ bulunuyor. ÖTV’si düşük bu ürün motorin ile karıştırılıp depoya konuluyor. ÖTV miktarı 0.30 lira olduğu için çok yaygın olarak alınıyor.
* Atık yağlardan bir miks yapıp yakıt olarak kullanılıyor. Bazı araçların ardından çok fazla siyah duman çıkması ve kızartma kokusu gelmesinin nedeni de bu.
HABERTÜRK

6 Mart Pazar 2011  ~ Ekonomi

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: yat mazot fiyatı,ucuz mazot fiyatları,ucuz mazot nerde,teknelere ucuz mazot,kaçak mazot fiyatı,tekne mazot fiyatları,ötv siz mazot nasıl alınır,tekne mazotu,yatlara mazot kaç lira,ucuz mazot nasıl alınır,ucuz mazot nerden alınır,yatlara mazot kaç tl,yatlara ucuz mazot,deniz araçları mazot fiyatı,tekne mazot fiyatları 2015,yatlara mazot ne kadar,yat mazot fiyatları,yat motorin fiyatları,yat yakıt fiyatları,yatlar için mazot fiyatı,yatlara mazot,yatlara mazot fiyati,balıkçı tekneleri mazot fiyatı,deniz araçları mazot,denizde mazot fiyatı,kaçak mazot nerden bulurum,petrol satış fiyatları yatlara,yat benzini fiyat,yat sahiplerine mazot fiyatı,2015 de yat lara mazot kac lira,bi tekne yat in mazot fiyati,deniz araclarinda mazot fiyari,deniz araçları neden ucuz mazot,deniz araçlarına mazot kaç lira,deniz araçlarına ucuz mazot,deniz benzin fiyatları,deniz mazot ne kadar,deniz mazotu fiyatı,deniz taşıtları mazot yakıtını ka liradan alıyor,deniz taşıtlarına mazot ne kadar,deniz taşıtlarına verilen mazotun litresi kaç tl,denizde ucuz benzin,denizdeki yatlar kaç tl den alıyor,en ucuz mazot nerde,end UCuz Mazot nerden aliriz,gemicilere yakıt indirimi,gemiciye ucuz mazot nasil alir,mazot kim alır,mazot nerden olur,mazot yatlara neden ucuz,ydeniz yatlarında mazot fiatları,MOTOR YATLAR MAZOTU NE KADARA ALIYOR,motorinde nasıl indirim alırım,motoryatlar yakıt nerden alir,neden yat lara benzin ucuz,neden yatlara mazot ucuz,otv siz mazot fiyatlari bugun,ozel yatların mazotbfiyatı ne,ötv siz mazot fiyatları 2015,ötv\siz mazot nasıl alınır,ötvsiz yakıt nasıl alınır,özel yat yakıtı fiyatı,tekne için mazot nereden alınır,tekne mazot fiyatı 2015,tekne mazot fiyati,tekne mazot litre fiyatı,tekne mazotu ne kadar,tekne mazotu renkli,tekne sahipleri ötv\siz yakit,tekne sahiplerine mazot fiyati,tekne ve yat akaryakit fiyati,tekne ve yatlara ucuz yakıt,teknele neden ucuz mazot,tekneler icin mazot hakki,tekneler için mazot fiyatı,Tekneler mazotu nereden nasıl alır,teknelere mazot hakkı,teknelere mazot ne kadar,tekneye mazot neden ucuz,tır ucuz mazot yakıt nasıl alırım,ticari tekne lerde mazot fiyati,turistik yatlara ucuz mazot,turkiyr mazotu ksc liraya aliyor,Türkiye\de bir teneke mazot kaç tl,türkiyede en ucuz mazot,türkiyede yatlara mazot kac tl,türkiyede yatlara mazotları kaç lira,ucuz mazot nereden alınır,yag tenekesi kac litre mazot alir,yat 1 litre mazot kaç lira,yat benzin fiyatları,yat için akaryakıt,yat için mazot fiyatı,yat lara mazot fiyati,yat mazot fiyatı niye ucuz,yat mazotu fiyatı,yat mazotu ne kadar,yat mazotu neden ucuz,yat tekne akaryakit litre fiyati,yat ve teknelerin mazot alış fiyatı


Ekonomi    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler bacaklarım ağrıyor halsizim,pervari haberleri karakolları baskın haberlerı son 10,izmir bayındırda çiçekcı kavgası olaylar,eskişehir son dakika trafik kazaları,konya medaş mesai saatleri,turbanlı firikikler,gizlicekimkalcalar,yengesiyle ilişki videolari,serap kunak kaç yılında doğdu,budo 2 wifi şifresi,bağkur affı son dakika 2016,Kadirlide Osmaniye yolundaki kaza,2016 haziranda yeni anayasa mahkemesi olurmu,bilal tavlak ve esi,gebze çayırova eskort bayan,bilal tavlak kimdir,gizli cekim seksi foto,çumra son dakika haberler,atasay fatma ana eli bileklik,mersin hal fiyatları günlük,pendikte trafik kazası son dakika,65 yaş maaşı ayın kaçında alınır,kartal datrafik kazası son dakika,kaçak altın,son dakika tyçp
79