2-B Arazisinde Düğüm Çözülüyor

2-B Arazisinde Düğüm Çözülüyor

Reklamlar
Orman vasfını kaybeden 51 bin hektar atanın hak sahipleri belirlendi. Satıştan en az 25 milyar dolar gelir bekleniyor.

Hükümetin, uzun süreden beri üzerinde çalıştığı ve kamuoyunda 2-B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin çalışmalarda sona

Orman vasfını kaybeden 51 bin hektar atanın hak sahipleri belirlendi. Satıştan en az 25 milyar dolar gelir bekleniyor.

SEZER İPTAL ETMİŞTİ

Bilindiği gibi 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2-B arazileriyle ilgili düzenlemeyi iptal etmişti. Önce ‘torba yasa’ sonra son yapılanAnayasa değişikliğiile tümüyle yeniden önü açılan 2-B satışıyla ilgili bilgi veren Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, bu arazilerin satışmııı mümkün olması için başlatılan kadastro çalışmalarının son aşamaya geldiğini açıkladı. Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir,CHPMilletvekili Fevzi Topuz’un soru önergesine verdiği cevapta 2-B arazilerine ilişkin kadastro çalışmaları hakkında bilgi verdi.

KADASTRO YAPILDI

Arazilerle ilgili iki tür işlem yapıldığım belirten Bakan Demir, 2-B kapsamına alman arazilerin fiili kullanım durumuna göre kadastrolanılın yapıldığını söyledi. Fiili kullanım durumuna göre kadastroya tabi tutularak tescili yapılmış olan 2-B arazileri üzerine ise güncelleme çalışması yapıldığını açıklayan Demir, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yasalara uygun olarak 2-B arazileri ile ilgili kadastro ve güncelleme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. 2-B alanlarının güncelleme çalışmalarının Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine yapıldığını ifade eden Demir, 51 bin 192 hektarlık alan üzerindeki kadastro çalışmalarının tamamlandığım açıkladı. Kadastro çalışmaları tamamlanmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı bu arazileri orman arazileri’ kapsamı dışına çıkartacak. Maliye Bakanlığı da hazine arazisi olarak tescil edilecek bu arazileri öncelikle hak sahiplerine satacak. Türkiye’de orman vasfını yitirmiş arazi kapsamında 473 bin hektarlık arazi bulunuyor. 2-B arazilerinin bulunduğu iller sıralamasında, 45 bin 548 hektarlık arazi ile Antalya birinci sırada yer alıyor. Antalya’yı Balıkesir, Mersin, Adapazarı, Muğla veİstanbultakip ediyor.

RAYİÇ BELEDELDEN SATIŞ

2-B arazileri deyimi 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesi ‘B’ bendi için kullanılan bir kısaltmadır. Bu tabir, 1981 yılından önce bilim ve fen bakımından orman vasfını kaybetmiş araziler için kullanılmaktadır. Bakanlık 2-B’lerin satışında herhangi bir gelir hedefi koymadı. Ancak arazilerin rayiç bedel üzerinden satılacağı belirtildi. Hak sahibi kabul edilmek için kişinin söz konusu taşınmazı, kadastro çalışmasının tamamlandığı tarih itibariyle geriye dönük olarak 5 yıl kullanmış olma şartı aranacak. Arazileri almak isteyen hak sahiplerinden müracaatları sırasında 10 bin liraya kadar başvuru bedeli alınacak. Orman Genel Müdürlüğü’nce uygun görülen yerler ise yeniden ağaçlandırılmak üzere bu kuruma tahsis edilecek.

ÖNCELİK HAK SAHİPLERİNE

Uzmanlara göre, arazilerin satışıyla inşaat sektöründeki arsa sıkıntısı azalacak ve ucuz konut üretimi artacak. Arazilerin bedelsiz işgal edilmesi önlenecek. İkinci el piyasası hareketlenecek ve bu arazilerdeki konutlardan Emlak Vergisi alınabilecek.

Uzmanlara göre 25 ilâ 50 milyar dolar gelir getirecek 473 bin hektarlık araziden 51 bin 192’sinde kadastro ve güncelleme çalışmaları tamamlandı. Kadastronun ardından Orman Bakanlığı 2B arazilerini ‘orman’ kapsamı dışına çıkartacak. Maliye Bakanlığı da Hazine arazisi olarak öncelikle hak sahiplerine satacak.

5 YIL TAKSİT YAPILACAK

Arazilerde 5 yıl kullanım şartı aranacak. Hak sahiplerinden müracaat sırasında 10 bin liraya kadar başvuru bedeli alınacak. Bedelin en az yüzde 10’u ödenecek ve 5 yıl taksit yapılabilecek. İşgal tazminatı da 10 yıldan 5 yıla inecek. Ağaçlandırılabilecek yerler ise yeniden Orman Bakanlığı’na verilecek.

BELEDİYELER ARAZİ SATIŞINI YAPABİLİR

Hukukçu Cihangir Dönmez, kısmi yasal düzenlemenin 23.07. 2010’daM Torba Yasa ile oluşturulduğunu söyledi. “Bu yasayla Hazinenin bu arazileri belediyelere devretmesi, belediyelerin de bu satışı gerçekleştirmesi mümkün. Ama ben hükümetin bu konuda bir yasa çıkartacağım düşünüyorum” dedi.

2-B arazilerinin satışı ile ilgili kısmi yasal düzenleme 23.07.2010 tarihinde kabul edilen 6009 Sayılı Torba Yasa ile oluşturuldu. Bu yasadaki maddelere dayanarak hazinenin bu arazileri belediyelere devretmesi, belediyelerin de bu satışı gerçekleştirmesi mümkün. Ama ben hükümetin bu konuda bir yasa çıkartacağını düşünüyorum. Torba yasaya göre süreç şöyle, şekillenebilir: Üzerinde 31.12.2000 tarihinden önce kaçak yapı yapılmış bulunan Hazine arazileri önce Hazine adına tescil edilecek, bu taşınmazlar ilgili belediyelere bedelsiz olarak devredilecek. Söz konusu taşınmazlar, üzerinde bulunan kaçak yapı sahibine yada kanuni halefine Belediyelerce satılacak.

Satış bedelinin en az yüzde 10’u ödenecek ve 5 yıla kadar taksit yapılabilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte, ecrimisil yani haksız işgal tazminatı ise 10 yıldan 5 yıla inmiş oldu. Daha önce 10 yıllık ecrimisil tahakkuk etmiş olanlar, Milli Emlak’a başvurup, 5 yıllık kısmı düşürebilecek, 5 yıllık kısmı ödeyecek. Bu bir yerde gizli imar affıdır. Öte yandan şu anda kadastro çalışmaları yapılıyor, 23 Temmuz 2007’den sonra yapılan binalar da bu kadastroda belirlenecek ve onlara ecrimisil uygulanacak.

KREDİLER VE YATIRIMLAR ARTAR

Sorumlu Değerlendirme Uzmanı Ahmet Büyükduman kredilerin ve yatırımların artacağını belirtiyor. Büyükduman:

“İstanbul’da Beykoz, Sultanbeyli’deki 2-B arazileri ciddi işgal altında. Astında bu araziler ve üstündeki yapılar milli servettir. 2-B arazilerinin satışının önünün açılması ile birlikte devlete ait olan arazilerin bedelsiz işgal edilmesi önlenecek. Kac arazinin üzerinde yapı var, dolayısıyla kaç ne kadara satılacak belli olmadığından, sağlanacak gelir belli değil. Kimine göre 25, kimine göre 50 milyar dolar olabilir. Bu satış, bütçe açıklarını kapatmak,, komu borçlarını önlemek gibi ekonomiye doğrudan katkısı olacağı gibi dolaylı bazı katkılar da sağlayacak. Örneğin söz konusu binalara sahip olanlar bugüne kadar bankalardan teminat atamıyorlardı. Ama artık atabilecektir, bu hem konutların ikinci el piyasasını hareketlendirecek, hemkredikanallarının açılmasına, kredi hacminin artmasına yarayacak, hem de bina sahipleri / sağlayacakları finansman ile ticaret ve sanayi yatırımı yapabilecek. Çöp veemlakvergilerini verecekler. Bir de arazilerin rayiç bedel takdirinin bağımsız kamu otoriteleri tarafından yapılması gerekir.”

ARAZİYİ ALANA AĞAÇLANDIRMA ŞARTI

“2-B arazilerinin hak sahiplerine verilerek değerlendirilmesi bir kereye mahsus kullanabilecek bir yöntemdir. Geri dönüşümü imkânsız olan orman arazilerinin satışının, ülkeye ekonomik katkı sağlayacağı mutlaktır. Arazilerin satılmasında, projesi olan ve doğaya katkı sağlayacaklarını taahhüt edenlere öncelik hakkı verilmesi gerekir.

ARSA SIKINTISI AZALABİLİR

Bu konuda önemli bir şart konulmasını da öneriyoruz. Arazileri satın alan müteahhitler, Orman Müdürlüğünün uygun gördüğü bir bölgeyi ağaçlandırsın veya yeni ormanlar yaratsın.

Uygun fiyatla ihale edilen araziler, inşaat sektöründeki arsa sıkıntısını azaltabilir, ucuz konut üretimi artar. Son yıllarda sürekli “arsa üretmeden konut fiyatları düşmez” şeklindeki isteklerimiz 2-B’lerin ‘doğru’ satışı ile karşılanabilir. Bir diğer önemli nokta ise Hazine arazilerinin en karlı şekilde devrinin nasıl olacağının tespitidir. Bu konuda kamuoyu vicdanını rahatsız etmeyecek yöntem bulunmalıdır”

bugün

21 Eylül Salı 2010  ~ Güncel

YORUM YAP

 1. ramazan diyor ki:

  bennım kafam bır turlu almadı bu yasayı benım ümranıyede 15 yıllık tapusus gece kondum var hatda 10 yıl işgal etdıyım icın ecrı mesıl cezası geldı ödememışdım bu cıkacak 2 be benı ne kadar baglıyor ve yerımızı bıze satarlarmı elımızden alıp mutahıtlerle anlaşmaya mı zorlarlar selamlar

 2. RECAİ diyor ki:

  küçükçekmece ilçesindeki 2b arazilerinin tam adresleri nereleri bilgi lütfen

 3. fatma diyor ki:

  Merhaba,bizim 30 yıllık arnavutköyde bir arsamız var ve biz arsayı satamıyoruz..ama ben 2b konusunu tam olarak anlamış değilim..lütfen yardımcı olurmusunuz..

 4. üzeyir diyor ki:

  mrb bu 2b arazileri kanunu geçtimi ne zaman başvura biliriz satışları ne zaman teşekkür edderim şimdiden vereceğiniz bil gi için

 5. gokmenor diyor ki:

  satınalmış olduğum ve elimde tapusu olan arazimin birkısmı 2/b çıktı yine paramı ödeyeceğim

 6. MUSTAFA TULUM diyor ki:

  2b arazileri rayiç bedel üzerinden satılacağı söylenmekte bu arazilerin rayiç bedelini kin veya hangi kurum neye belirleyecektir nasıl öğrenebilirim Mustafa TULUM Üreğil köyü/Orhangazi /BURSA

 7. mehmet TOPBAŞ diyor ki:

  2b arazisi rayiş bedeli yüksek olduğu için çiftçinin alması zordur.zaten çifçinin yılda kazandığın nedir ki!

 8. mehmet gökhan solak diyor ki:

  milli emlak tarafından yapılacak olan ve raiçleri belirlenen 2 b arazilerini bu şekilde orman köylüsünün alması mümkün değil arkadaşlar.köylü ormanını kendisi korurken arazisine sahipken rant kesiminin yapılaşma ve işkaliyle eş tutulan bir yasanın oldu bittisine geliyor.Yüce Türk Milletinin dikkatine


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler orman genel müdürlüğü mevsimlik işçi alımı 2016,seker pancari avanslari,bingölde genel evi varmı,Kütahyadaki orosbu,hac da ölum,vadsfon kimle konustu nasil ogrenirim,çubuk haber,şarkışla hayvan pazarı fiyatları 2016,emeklılerle ılgılı promosyonda son durum,hande katipoğlu\nun babası kimdir,gebze mutlukent eskort,köylü kızı resmi indir,ankara esertepe elektrik kesintisi,aöf borçlarına af,ELEMAN ARIYAN FIRMALAR INDIR,kozan son dakka haberleri,serdem coşkun altıncı eşi,seksi ev kadinlari resimleri,fox haberde erken emeklilik,şarkışla hayvan pazarı hangi gün,kadirli hedef gazetesi son dk,sanatçı Kenan Temizin ölüm yılı,ciplakmankenresimler,gizli çekim turbanl seksiı resimleri,ihracat başladimi
82