50 BİN SÖZLEŞMELİ ER ALINACAK

50 BİN SÖZLEŞMELİ ER ALINACAK

Reklamlar
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er uygulamasıyla ilgili detayları açıkladı.

Fikret Bila / Milliyet

Sözleşmeli erlik için ilköğretim yeterli

Bakan Vecdi Gönül, sözleşmeli erlerin sayısı için “İlk etapta 50 bin olacağını düşünüyoruz” dedi. Gönül, 15 aylık normal askerliğini yapanlardan, isteyenlerin sözleşmeli erlik için başvuracağını, ilköğretim mezunu olmanın bu statü için yeterli olacağını söyledi.

Bakan’ın verdiği bilgiye göre, sözleşmeli erler, muharip sınıftan olacak. Terörle mücadele öncelikli olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde sözleşmeli erler görev yapabilecek. Gönül, “Gencimiz sözleşmeli hizmeti üç yılda bitirse, 75 bin lira gibi bir parayla ayrılacak” dedi

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er uygulamasıyla ilgili detayları açıkladı. Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle verdiği kahvaltıda sorularımızı yanıtlarken, profesyonelliğe geçişin bir adımı olarak sözleşmeli erlerin nasıl istihdam edileceğini anlattı.

50 bin sözleşmeli

Gönül, sözleşmeli erlerin sayısının ne olacağına ilişkin sorumu yanıtlarken, “İlk etapta 50 bin olacağını düşünüyoruz” dedi. Gönül, 15 aylık normal askerliğini yapanlardan, isteyenlerin sözleşmeli erlik için başvuracağını, ayrıca komutanlarının referanslarının da alınacağını belirtti.

Gönül, sözleşmeli erlik için lise mezunu olma koşulunun aranmayacağını, ilköğretim mezunu olmanın bu statü için yeterli olacağını söyledi.
Bakan’ın verdiği bilgiye göre, sözleşmeli erler, muharip sınıftan olacak. Terörle mücadele öncelikli olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde sözleşmeli erler görev yapabilecek.

1500 lira civarında maaş

Milli Savunma Bakanı, sözleşmeli erlere ödenecek maaş konusunda ise şu bilgiyi verdi:

“Sözleşmeli erlerin maaşını asgari ücretin katları olarak planlıyoruz. 1500 lira civarında bir temel maaşları olacak. Ayrıca operasyon maaşlarına ek olarak operasyon tazminatı alacaklar. Operasyona çıktıklarında maaşlarına bir tazminat eklenecek. Böylece 2 bin lira civarına yükselebilecek. Ayrıca maaş enflasyona göre artacak.”

Sözleşmeli erlerin sosyal güvenliğiyle ilgili soruma ise Gönül, şu yanıtı verdi:
“Normal SSK’lı olacaklar. Sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. Çalıştıkları süre emeklilik sürelerine sayılacak.”

Asgari üç yıl

Sözleşme süresinin ise asgari üç yıl olmasını düşündüklerini belirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, süresi dolduğunda karşılıklı karar verilmesi halinde sözleşmenin yenileneceğini de ifade etti.

Ayrılırken tazminat

Gönül, sözleşmeli erlerin baremle ve TSK kariyeriyle ilişkilerinin olmayacağını, sözleşmenin sonlanmasıyla ayrılacak olan bu erlere belli bir tazminat ödeneceğini kaydetti.

Gönül, maaş ve tazminatla ilgili şu örneği verdi:

“Bu erler 1500 lira civarında temel maaş ve artı olarak operasyon tazminatı alacaklar. Her yıl 15 bin lira biriktireceklerini tahmin ediyoruz. Bu tasarruf üç yılda 45 bin lira eder. Diyelim biz de ayrılırken 30 bin lira tazminat verdik. Bu durumda bu gencimiz sözleşmeli hizmeti üç yılda bitirse 75 bin lira gibi bir parayla ayrılacak. Bu günümüzde iyi bir para. Bu parayla bir iş kurması bile mümkün.”

Er olacaklar

Gönül, sözleşmeli erlerin yaşam koşullarını ise şöyle açıkladı:
“Er elbisesi giyecekler. Kışlada yatacaklar. Karavandan yiyecekler. İzinli günleri dışında evlerine gitmeyecekler. Belki bazıları onbaşı olabilecek, ancak genel kariyerle ve askeri personel ödemeleriyle, baremle ilişkilendirilmeyecekler.”

126 bin genç

Gönül, yedek subay ve kısa dönem asker adaylarıyla ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Eskiden üniversite çağına gelmiş gençlerimizin yüzde 6,5’i üniversiteye gidebiliyordu. Şimdi bu oran yüzde 35. Hem nüfus arttı hem de üniversite mezunlarının sayısı. Her celp döneminde 126 bin gencimiz yedek subay veya kısa dönem askerlik adayı oluyor. Bu 126 kişiden, ancak 9 bini yedek subay olabiliyor ve gerisi kısa dönem askerlik yapıyor. Şimdi TSK’nın verdiği bilgilere göre, asker ihtiyacı karşılanamıyor.”

Kısalma ve bedelli

Milli Savunma Bakanı, askerliğin kısalacağı ve bedelli askerlik çıkacağı yönünde resmi ağızdan herhangi bir beyan çıkmadığını da vurgulayarak şöyle devam etti:

“Şimdi TSK ihtiyaç karşılanmıyor diyor. Askerliğin kısalacağı yönünde veya bedelli çıkacağı yönünde resmi ağızlardan bir açıklama yapılmadı. Bazı spekülasyonlar yapıldı. Eğer sözleşmeli er uygulamamız başarılı olur ve bu yolla TSK’nın ihtiyacı karşılanmış olursa, belki o zaman bedelli konusu veya mecburi askerliğin koşullarının değişmesi gündeme gelebilir.”

var tmp;
tmp = document.getElementById(“news_content”).getElementsByTagName(“a”);
for(i=0; i<tmp.length; i++)
tmp[i].target = "_blank";

9 Kasım Salı 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: 2013 sözleşmeli er alımı,sözleşmeli er alımı 2013,www sözleşmelier,iett şöför alımı 2011,uzman er alımı 2013,sözleşmeli er yaş sınırı son dakika,sözleşmeli er paralı askerlik yaş sınırı belirlendi,Sözleşmeli er kaç kişi alıyor?,sözlesmeli er alimi enson yas kac,karlıova da er asker alımı,sözleşmeli er alım şartları son dakika,Suan kactane sozlesmeli er var,sözleşmeli er ortaokul mezunu,tshk er alımları kaç yaş arası alınacak,yas siniri kac er aliminda,üniversite mezunu sözleşmeli er,uzman onbaşı alımıvarmı,uzman janda alimi yas siniri,trt ses sanatcı alımında yaş sınırı,türkiyede kac tane sozlesmeli er var,Türkiye kaçbine köykoruycu alacak,tsk sozlesmeli er pesinat ödeniyor mu,sozmeli asker yassiniri kacyas,sozlesmeli er ne kadar alınacak,sozlesmeli er alimlari kac kisi alacak,kac bin sozlesmeli er alınacak,işe ne kadar sözleşmeli asker alinacak,gebzede oturuyorum sözleşmeli er olmak i,galatasaray\ın resmi sozlesmeli oyuncusu kac tanedir,denizlide kac tana sözleşmeli slınacak askerlerden,bu sene kac sozlesmeli er alinacak,askere alnan ortaokul mezunu ise alinmyor,30 bin asker alimi,kac er alinacak,kac kisi sözlesmeli er alinacak,sozlesmeli er aliminda askerligini yapanlara yas siniri kac,paralı askerlik alımı,ortaokul paralı askerlik şartları,ksk ya er alimi varmi,kaç tane sözleşmeli er alınacak,kaç sözleşmeli er alınacak,kac tane sozlesmeli er alinacak,kac sozlesmeli er alinaca,2015 te kactane er alinacak

YORUM YAP

 1. işadamları diyor ki:

  #Bedelli askerlik #27 Yaş Onbinlerce İşveren Bedelli askerlik Yaş sınırının REVİZE edilmesi için desteklerinizi bekliyor.

 2. salih diyor ki:

  uzman er olmak istiyorum şartlar ne olursa olsun benim icin önemli olan tek şey askerlik bu arada askerligimi şırnak milli komando taburunda yaptım ucak savarcı olarak keskin nişancı yardımcısıydım ilginiz icin teşekkürler.

  1988 dogumluyum 88 1 o0larak yaptım askerligimi

 3. nazmi diyor ki:

  nolur banada yardımcı olun bende girmek istiyorum 1988:1 tertibi
  m

 4. alpaslan diyor ki:

  19901varto komondo askerlik yaptım uzman aerbaş olmak istiyorum .

 5. ferhat koçer diyor ki:

  1990/4 tertipim bende sözlesmelı er olmak ıstıyorum yardımlarınızı beklıorum…

 6. hakan diyor ki:

  sözleşmeli er olmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum

 7. ali gün diyor ki:

  1989/4 tertip im askerlıgımı ucak savar nısancısı olarak yaptım ben de er olmak ıstıyorum yardımcı olun lutfen…..

 8. idris güler diyor ki:

  mrb 1988/1 tertip istanbul boğaz komutanlığında görev yaptım denizciydim ama nişancılığım iyidir kendime güveniyorum. 25 yaşındayım daha önceki formda ise gene belirtmiştim. gitmeyi çok istiyorum lutfen yardımcı olun ilginize teşekkür ederim hayırlı haberlerinizi bekliyorum.


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler clplak kadln,necmettin nursaçan kaç para alıyor,kadın atla cinsel ilişkiye giriyor,2o16 dul maaşı ne kadar oldu,bartın genelevi nerde,2o16 dul maaşı ne kadar oldu,istanbul küçükyalı elektrik kesintisi,kulak küpesi olmayan hayvanlar,bagkurlulara emekli olmak için af varmı,Liseli cıblak kızlar Resimleri,kosgeb mahkumlara destek,sarsürsüz manken,bayan duvar kağıtları indir,hasan heybetli vikipedi,belediyelerde çalışan taşeron işçilere kadro verilecekmi,enrique iqlasis ¢ocugu,ankara elmadagda trafik kazasi,tum memurlar dereceden yararlanacakmi,Beni Affetteki Kemalin karısı kim gerçek,rizedecinayet,adile naşit mezarı,hayvan kayıt cezası,sgk doğum öncesi doğum borçlanması çıktımı son haber,bağlum imar planı,mersin sosyal evler
82