Adli Tıp’tan akla ziyan ruh sağlığı raporu

Reklamlar
Güven Dursun cinayet işledi. Avukatı “Akli dengesi yerinde değil raporu var” dedi. Adli Tıp ise başkasının bilgilerinin yeraldığı bir raporu okumadan “sağlıklıdır” diye Dursun’a verdi.

Ali Eyce’nin haberi

İzmir’de 18 ayrı hastaneden “psikolojik rahatsızlığı” olduğuna dair, askeri hastaneden de “akli dengesi yerinde değildir, askerlik yapamaz” raporu olan cinayet hükümlüsü 29 yaşındaki Güven Dursun, Adli Tıp Kurumu’nun muayene etmeden verdiği ve başka birinin bilgilerinin de yer aldığı “Akli dengesi yerindedir” raporu üzerine 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İzmirli 29 yaşındaki Güven Dursun, 6 Aralık 2006’da Güzel Deniz isimli kişiyi öldürmek ve hırsızlık suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılırken Güven Dursun hakkında işlediği iddia edilen suçlardan dolayı 24 yıl hapis cezası istendi. Dursun savunmasında, “Güzel Deniz ‘iş arıyorsan yardımcı olurum’ dedi.

Yolda bana sarkıntılık edip, para vereceğini söyleyerek, ilişki teklifinde bulundu. Çok sinirlendim ve kendimi korumak için bıçakla öldürdüm” dedi.

İlk duruşmanın ardından Güven Dursun’un avukatı Yıldırım Kandemir, sanığın psikolojik rahatsızlığı olduğunu belirterek, Adli Tıp Kurumu’na sevkini istedi. Mahkemenin talebi üzerine Dursun’u inceleyen İstanbul Adli Tıp 4’üncü İhtisas Dairesi, Dursun’un akli dengesinin yerinde olduğuna karar verip, raporu mahkemeye gönderdi.

Avukat Kandemir, Güven Dursun’la ilgili “çalışarak hayatını kazanamayacağını bildirir” ve “bipolar bozukluk” teşhisi ve tedavi edilmesi gerektiğinin bildirildiği belge ile 2003’te İzmir’deki Asker Hastanesi’nden verilen “psikotik bozukluk nedeniyle askerliğe elverişli değildir” belgelerini mahkemeye sundu. Mahkeme heyeti, bu çelişki üzerine raporla ilgili itirazı yerinde bulup, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’na yeniden rapor yazılması için yazı gönderdi.

15 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce ve beraberindeki 34 tıp uzmanından oluşan İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu 24 Aralık 2009 tarihinde imzaladığı raporda, sanığın akli dengesinin yerinde olduğunu belirtti. Ancak avukat Kandemir bir kez daha itiraz etti.

Kandemir, raporun başlangıcında Dursun’a ait bilgiler yer aldığını ancak son sayfada bekar olan Güven Dursun yerine evli ve 3 çocuk babası olan ve eşini öldürdüğü belirlenen 42 yaşındaki Sadık Kılınç’ın bilgilerinin yer aldığını söyledi.

Avukat, raporun hatalı yazıldığını ve okunmadan imzalandığını öne sürdü. Mahkeme heyeti bunun üzerine Adli Tıp Kurumu’na yeniden yazı yazarak, rapordaki hatanın düzeltilmesini istedi. Yaklaşık 5 ay sonra gelen ikinci raporda, başkasına ait olan bilgiler rapordan çıkarılıp, sanık muayene edilmeden akli dengesinin yerinde olduğuna dair yeni rapor gönderildi. Rapor üzerine mahkeme heyeti, Dursun’u ağır tahrik altında cinayeti işlediği için15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Baba isyan etti

Postanede çalışan baba Recep Dursun, oğlunun akli dengesinin yerinde olmadığını belirterek, 15 yıl hapis cezasına isyan etti. Baba Dursun, “Oğlum bir insanın canına kıydı. Cezası neyse çeksin. Ama benim oğlumun akli dengesi bozuk. Sürekli tedavi görmesi gerekiyor. Elimizde tedavi gördüğüne, askerlik yapamayacağını belirten raporlar var ama Adli Tıp oğlumu ‘alim’ yaptı” dedi. Baba Dursun, TBMM’ye dilekçeyle başvurarak, İnsan Hakları Komisyonu’ndan yardım istedi.

SABAH

25 Mayıs Çarşamba 2011  ~ Güncel

YORUM YAP

  1. banu diyor ki:

    Adli Tıp Raporunun nasıl hazırlandığı da tartışma konusu. Ruh Sağlığı gibi subjektif konuda sadece mağdur beyanı alınarak rapor verilmesi hukuk sistemiyle bağdaşmamaktadır. Bunu dile getiren bir sürü makale, yaşanmış olay olmasına rağmen nasıl olur da Adli Tıp Kurumu ayağını sağlam basmadan rapor hazırlar, anlamak mümkün değil. Çocuğun ders başarısının düştüğünü neden çocuktan dinleyip,hiçbir kayıt ders notlarına bakmadan kananate ulaşır.Lehe olan kanıtların hiç birisinin bilirkişiye gönderilmeden karar verilmesi, adil yargılanmayı zedeleyeceğini düşünüyorum.

  2. banu diyor ki:

    Cinsel İstismar yasası degişmezse cinsel istismarla suçlananlara acırım.Tecavüz edenlerede zamam.Nedemi kızın burnuna dokunan,saçına dokunan istismarcı.istismarada tecavüzede aynı agırlaştırıcı ceza uygulanıyor.Yerel mahkeme bile tecavüz fiiliyle temas etme arasında fark vardır.agır suçla hafif suça aynı agırlaştırıcısı ceza uygulaması olmaz dedi.Tecavüzcüye verilen 15 yıllık ceza istismara burnuna,saçına dokunanada veriliyor.Kaza ilede olsa çünkü iddia oldumu sanıgın yapacagı bir şey yok.istismara 3 yıl verilmesi gerekirken 15 yıl 12 yıl düzmece ruhsaglıgı raporlarından fazladan adaletsizce veriliyor.onun için istismarla suçlananlara acıyorum.


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler Tunceli yazısı,ev hanimi ciplak hali,ariel şaron son hali 2014,şok gazetesi magazin,torba yasasinda ceza indirimi varmi,kızılay çalışanları ne kadar maaş alıyor,şehit asteğmenler,sığır kesim piyasası güncel,kilis son dakika ölüm haberleri,şarkıcı güllü nereli,hadise nereli alevimi,izmir bayındırda cinayet,serdem coşkun ve eşi,taşorende son durum,gaziantep sgk personel alımı,antalya\da silahlı çatışma,tyçp 2016,serdem coşkun eşi kim,mynet haberler video izle,2016 yili bağkur tescil ile ilgili gelismeler,serap kunak kimdir,kadın ve at birleşmesi,tübıdy,izmir arabistan arası uçakla kaç saat,ankara\da ölümlü trafik kazası
82