Emniyete geçen bekçinin üniforma hayali

Reklamlar
2008’de yürürlüğe giren kanunla, polislerin sahip olduğu yetkileri alan bekçiler, kahverengi üniformalarının özel güvenlik çalışanlarının giydiği elbiselere benzetilmesiyle talihsiz olaylar yaşıyor.

Serkan Sağlam’ın haberi

Üniformalarının rengi, bekçilerin başına bela oldu.

Olaylara müdahale ederken dayak bile yediklerini anlatan bekçiler, kendilerine polis üniforması verilmesini istiyor. Bekçilik denildiğinde akıllara Kemal Sunal’ın ‘Bekçiler Kralı’ filmi gelir. Vatandaşa küçük bir hizmeti dahi çok gören muhtar, bakkal, manav ve tüp gazını karaborsaya indirenlere göz açtırmayan Şaban, mahalleyi huzura kavuşturarak korkusuz bekçi, halk kahramanı ilan edilir. Ancak şimdilerde bekçilerin üniformaları nedeniyle başları beladan kurtulmuyor. 2008’de yürürlüğe giren kanunla, yardımcı hizmetler sınıfından emniyet hizmetleri sınıfına alınan bekçilere polislerin sahip olduğu yetkiler verildi. Böylece bekçiler, polis gibi karakollarda, adli olaylarda ve ek görevlerde yer almaya başladı. Fakat kriminal olaylara da müdahale eden bekçiler, kahverengi üniformalarının özel güvenlik çalışanlarının giydiği elbiselere benzetilmesi nedeniyle talihsiz olaylara maruz kalıyor. Öyle ki kimi bekçiler, bunun yüzünden dayak bile yiyor. Bu durumdan oldukça şikâyetçi olan bekçiler, kendilerine polis üniformalarının verilmesini bekliyor. Zira vatandaşı mahalle bekçisi olduklarına bir türlü inandıramıyorlar. Sokakların bu kahverengi ceketli adamları, vatandaşları ikna etmek için çoğu zaman polis sınıfına alındıklarına dair kanunu bile anlatmak zorunda kalıyor. Yaşadığı ilginç bir olayı paylaşan bekçi M.T. “Karakola gelen ihbar üzerine kız kaçırma olayına müdahale etmiştim. Eve gittiğimde adam ‘Özel güvenlikçinin burada ne işi var?’ diye uzun süre direnmişti.” diyor. Bir kavga olayına müdahale ettiğini anlatan emekli bekçi Yüksel Çadırcı ise, “Kavga eden iki kişiye müdahale etmiştim. Kavga sırasında bekçiyim diyerek şahısları uyardım. Bunun üzerine ‘Han bekçisi misin nesin, sen kimsin?’ diyerek bana da saldırdılar.” diye yakınıyor.

Tiyatroculara bile verilen yıpranma payı bize verilmiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre Türkiye’de 3 bin 500 bekçi görev yapıyor. Bu rakamın yaklaşık 450’si İstanbul’da görev yapıyor. Sadece üniformalarından şikâyetlerini dile getiren bekçilerin sorunları aslında saymakla bitmiyor. Polis sınıfından sayılmalarına rağmen meslektaşları olan polislerle aralarında birçok adaletsizlik bulunuyor. Bekçiler, emekli olduklarında polislere verilen yıpranma tazminatını alamıyorlar. Tiyatroculara bile verilen yıpranma payının kendilerine de verilmesini istiyorlar. Şikâyetlerini emniyet yetkilileri ve üst düzey bürokratlara ileten bekçiler, bugüne kadar kendilerini tatmin edecek cevabı alamadılar; ama sonuç alana kadar mücadelelerini devam ettirmeyi düşünüyorlar. Bir diğer adaletsizlik ise maaşlarda yaşanıyor. Meslekte 20 yılı dolduran bir bekçi bin 800-bin 900 lira maaş alırken mesleğe yeni başlayan bir polis 2 bin 100 lira maaş alıyor. Sayıları giderek azalan bekçiler, bu adaletsizliğin de giderilmesini temenni ediyor.

ZAMAN

1 Mayıs Pazar 2011  ~ Güncel

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: emniyet bekçileri haberleri,bekçi haberleri,emniyet bekçileri ile ilgili son haberler,emniyet bekçi haber,bekçilerle ilgili son haberler,emniyete bekciye ozel hizmet varmı yeni bu yasada,emniyet bekçilerin son 2015 durumlari,bekcilere yeni haber varmi,emniyet bekcisine yasayla haber varmı,bekçilik haberleri,bekçi ile ilgili son haberler,en son çıkan torba kanunu bekçi,yeni torba yasada bekçiler varmi,emniyet hizmet tazminatı bekciyede varmı,emniyet ekçileryle ilgili son haerler,emniyet bekçiye yıpranma varmı,emniyet bekçilerinde en son kararlR,emniyet bekcisi taban maas,emniyet bekçileri ile ilgili en son haber,en son emniyet bekçi haberleri,haber emniyet bekci,mahalle bekcileri 2015,yeni clkan yasada emniye bekç yasası varmı,Yeni bekçi üniforması,torba yasada özel hizmet bekçi ne verdi,torba yasada emniyet bekcileri ile ilgili gorus varmi,torba emniyet bekçisi 2015 çıkan yasa,son karara çikan torba yasada emniyet bekcilerine neler var,polis ve bekçilerle ilgili kanun,polis ve bekçiler ilgili haber,özel hizmet tezmi em bekçiye varmı,özel güvenlik oldunmu üniformasını kim veriyor,ozel hizmet em bekciye varmı yeni yasada,mikroplu cikan islak mendil markalari,yeni torba yasada emniyet bekcileri,Mahalle bekçilik yeni haberleri,emniyet bekçileri 2015 çıkan kanun,emniyet bekçi üniforması,bekçiler yeni torba yasada tbmm de,bekçiler ilgili yasa,Bekçi yasa 2016 yeni yasa kimler,bekçi üniformaları,bekçi uniforması 2016,bekçi unıfırması 2015,bekçi ile ilgili haberler,bekçi haber,bekcilik icin cikan haber,bekcilerle ilgili verilen tbmm son kararlari,bekciler torbayasada varmi,bekciler torba yasada var mi,bekçilerin çikan son yasalar,bekçilerin son haberleri,2016 bekçi uniformasi,emniydt bekçiye özel hiz varmı bu yasada,emiyette çekiken özgecan çıplak cesetti,bekçiye yeni özel hizmet tezmi varmı,bekçilik yasasında son durum,bekçilik yasasında son dakika,bekçilik le ilgili son gelişmeler,bekçilik ile ilgili haberler,bekçilerle ilgili son karar,bekçilerle ilgili emniyette son haberler,bekçilerin yıpranması,bekçilerin son karardan cikan yasalari,2016 bekçi üniforması


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler orsupular no,Ceza indirimi 2016 son dakika,ziraat borclar ertelendi mi 2016,en son iftarı açan ilçe,serap kunak kac yaainda,Çıplak hatunlar,buz mavisi ceket kombinleri erkek,ağrı dağı dünyanın kaçıncı büyük dağıdır,erkenemeklilikvarmısonhaber,dolgun kalcalar foto,çorumda bugün deprem,son dakika yabancılara af,2016 borclara yapilandirma varmi,son dakika bagkur,didem arslan yılmaz kaç yaşında,geçmişe dönük sigorta ödeme,türbanlı erotik köylü bayanlar twitter,kumru yumurtasının faydaları,meme ucu resimleri,buyuk aptese 2 defa cikma,van escort bayan numaraları,arabayla türkiyede ne kadar kalabilirim,20 yaş üzeri ar,deuni arapca ilahinin sozleri,bursadaki genelevler nerede
81