Emniyete geçen bekçinin üniforma hayali

Reklamlar
2008’de yürürlüğe giren kanunla, polislerin sahip olduğu yetkileri alan bekçiler, kahverengi üniformalarının özel güvenlik çalışanlarının giydiği elbiselere benzetilmesiyle talihsiz olaylar yaşıyor.

Serkan Sağlam’ın haberi

Üniformalarının rengi, bekçilerin başına bela oldu.

Olaylara müdahale ederken dayak bile yediklerini anlatan bekçiler, kendilerine polis üniforması verilmesini istiyor. Bekçilik denildiğinde akıllara Kemal Sunal’ın ‘Bekçiler Kralı’ filmi gelir. Vatandaşa küçük bir hizmeti dahi çok gören muhtar, bakkal, manav ve tüp gazını karaborsaya indirenlere göz açtırmayan Şaban, mahalleyi huzura kavuşturarak korkusuz bekçi, halk kahramanı ilan edilir. Ancak şimdilerde bekçilerin üniformaları nedeniyle başları beladan kurtulmuyor. 2008’de yürürlüğe giren kanunla, yardımcı hizmetler sınıfından emniyet hizmetleri sınıfına alınan bekçilere polislerin sahip olduğu yetkiler verildi. Böylece bekçiler, polis gibi karakollarda, adli olaylarda ve ek görevlerde yer almaya başladı. Fakat kriminal olaylara da müdahale eden bekçiler, kahverengi üniformalarının özel güvenlik çalışanlarının giydiği elbiselere benzetilmesi nedeniyle talihsiz olaylara maruz kalıyor. Öyle ki kimi bekçiler, bunun yüzünden dayak bile yiyor. Bu durumdan oldukça şikâyetçi olan bekçiler, kendilerine polis üniformalarının verilmesini bekliyor. Zira vatandaşı mahalle bekçisi olduklarına bir türlü inandıramıyorlar. Sokakların bu kahverengi ceketli adamları, vatandaşları ikna etmek için çoğu zaman polis sınıfına alındıklarına dair kanunu bile anlatmak zorunda kalıyor. Yaşadığı ilginç bir olayı paylaşan bekçi M.T. “Karakola gelen ihbar üzerine kız kaçırma olayına müdahale etmiştim. Eve gittiğimde adam ‘Özel güvenlikçinin burada ne işi var?’ diye uzun süre direnmişti.” diyor. Bir kavga olayına müdahale ettiğini anlatan emekli bekçi Yüksel Çadırcı ise, “Kavga eden iki kişiye müdahale etmiştim. Kavga sırasında bekçiyim diyerek şahısları uyardım. Bunun üzerine ‘Han bekçisi misin nesin, sen kimsin?’ diyerek bana da saldırdılar.” diye yakınıyor.

Tiyatroculara bile verilen yıpranma payı bize verilmiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre Türkiye’de 3 bin 500 bekçi görev yapıyor. Bu rakamın yaklaşık 450’si İstanbul’da görev yapıyor. Sadece üniformalarından şikâyetlerini dile getiren bekçilerin sorunları aslında saymakla bitmiyor. Polis sınıfından sayılmalarına rağmen meslektaşları olan polislerle aralarında birçok adaletsizlik bulunuyor. Bekçiler, emekli olduklarında polislere verilen yıpranma tazminatını alamıyorlar. Tiyatroculara bile verilen yıpranma payının kendilerine de verilmesini istiyorlar. Şikâyetlerini emniyet yetkilileri ve üst düzey bürokratlara ileten bekçiler, bugüne kadar kendilerini tatmin edecek cevabı alamadılar; ama sonuç alana kadar mücadelelerini devam ettirmeyi düşünüyorlar. Bir diğer adaletsizlik ise maaşlarda yaşanıyor. Meslekte 20 yılı dolduran bir bekçi bin 800-bin 900 lira maaş alırken mesleğe yeni başlayan bir polis 2 bin 100 lira maaş alıyor. Sayıları giderek azalan bekçiler, bu adaletsizliğin de giderilmesini temenni ediyor.

ZAMAN

1 Mayıs Pazar 2011  ~ Güncel

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: emniyet bekçileri haberleri,emniyet bekçileri ile ilgili son haberler,bekçi haberleri,emniyet bekçi haber,emniyete bekciye ozel hizmet varmı yeni bu yasada,bekcilere yeni haber varmi,emniyet bekçilerin son 2015 durumlari,emniyet bekcisine yasayla haber varmı,bekçilerle ilgili son haberler,en son emniyet bekçi haberleri,emniyet hizmet tazminatı bekciyede varmı,emniyet ekçileryle ilgili son haerler,emniyet bekçiye yıpranma varmı,emniyet bekçilerinde en son kararlR,bekçilik ile ilgili haberler,emniyet bekçileri ile ilgili en son haber,emniyet bekçileri 2015 çıkan kanun,haber emniyet bekci,mahalle bekcileri 2015,yeni torba yasada bekçiler varmi,yeni clkan yasada emniye bekç yasası varmı,Yeni bekçi üniforması,torba yasada özel hizmet bekçi ne verdi,torba yasada emniyet bekcileri ile ilgili gorus varmi,torba emniyet bekçisi 2015 çıkan yasa,son karara çikan torba yasada emniyet bekcilerine neler var,polis ve bekçilerle ilgili kanun,polis ve bekçiler ilgili haber,özel hizmet tezmi em bekçiye varmı,özel güvenlik oldunmu üniformasını kim veriyor,ozel hizmet em bekciye varmı yeni yasada,mikroplu cikan islak mendil markalari,Mahalle bekçilik yeni haberleri,yeni torba yasada emniyet bekcileri,emniyet bekçi üniforması,emniyet bekcisi taban maas,bekçiler ilgili yasa,Bekçi yasa 2016 yeni yasa kimler,bekçi uniforması 2016,bekçi unıfırması 2015,bekçi ile ilgili son haberler,bekçi ile ilgili haberler,bekçi haber,bekcilik icin cikan haber,bekcilerle ilgili verilen tbmm son kararlari,bekciler torbayasada varmi,bekciler torba yasada var mi,2016 bekçi üniforması,bekçiler yeni torba yasada tbmm de,bekçilerin çikan son yasalar,emniydt bekçiye özel hiz varmı bu yasada,emiyette çekiken özgecan çıplak cesetti,bekçiye yeni özel hizmet tezmi varmı,bekçilik yasasında son durum,bekçilik yasasında son dakika,bekçilik le ilgili son gelişmeler,bekçilik haberleri,bekçilerle ilgili son karar,bekçilerle ilgili emniyette son haberler,bekçilerin yıpranması,bekçilerin son karardan cikan yasalari,bekçilerin son haberleri,2016 bekçi uniformasi


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler gkk ile ilgili son dakika haberleri,Esek atla kadinlarin ciftlesmesi hikaye ve resimleri,kredi sicil affı son dakika,30 nisan 2016 binek hurda yasasi son durumu,sisman ciplak kari resimler,mynet magazin,takvimerkenemeklilik,şanlıurfadaki olaylar,takvimerkenemeklilik,tuzla\da trafik kazası 2016,kazakistanda kaynakçının maaşı ne kadar,qadinla heyvanin cinsi elaqesi,gebzebelediyesitasorenekadrovarmi,adalet bakanlığı af yasa 2016,çıplak kadın erkek resımlerı,internete yeni düşen videolar,kayseri genelevi adresi,hakkari çukurca kavuşak karakolu,uskudarin ev almak icin iyi yerleri,anadolu lisesı bıtirdıkten sonra hangı bolumler var,haskoyde kaza,et ve balik kurumu hangi gunlet acik olur,ardahanda terör var mı,eskişehir yolunda tır kazası,adana yumurtalık rafinerisi son durum
81