Hac’da ölenler neden orada gömülüyor?

Reklamlar
Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor. Peki neden memleketlerine getirilmiyor? Savaş Ay, hac esnasında vefat edenlerin kaybolup giden mezarları araştırdı…

Türk sağlık görevlileri 4 yıl önceki kazada ölen 2 hemşireyi unutmuyor. Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor
“Arkadaşlarımız orada öldü Savaş Bey” diyerek ağlamaya başladı koskoca doçent. “Kâbe’nin bir arpa boyu ötesindeki El Gazze Caddesi üzerinde bulunan El Hayır Oteli büyük bir gürültüyle çöktü, enkazı altında kalan 76 hacının arasında Mekke Hastanesi’nde görev yapan 2 Türk hemşire, Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş adlı arkadaşlarımız da öldü. Görev bitimi Kâbe’yi tavafa gitmişler, namazlarını da kıldıktan sonra evlatlarına oyuncak almak için çöken otelin altındaki bir alış veriş merkezine gitmişlerdi. Ölüm orada yakaladı onları.”
MEZARLARI BELLİ DEĞİL

Mekke’de Diyanet’e ait Türk Hastanesi’ndeyim. Dün sabaha karşı saatlerde ziyarete gittiğim dev hastanede sağlık nöbetçi bir doçent ağlayarak bu olayı anlatıyor bana. Olayın üzerinden tam 4 yıl geçmiş ama kutsal topraklara görevle gelen hiçbir sağlıkçı unutmuyor olayı ve şehit meslektaşlarını. Ne yazık ki mezarlarının yeri bile tam belli değilmiş. Zaten asırlardır hacda ölüp de Mekke’de toprağa verilen yüz binlerce hacının mezar yeri bilinemiyormuş. Aklıma takılanları soruyor ve yakıcı yanıtlar alıyorum
Neden memleketlerine gönderilmiyor ki cenazeler? Mezarların belli olmaması çok acı bir durum sebebi nedir ki bunun?
- Bu gelenek olmuş artık. Hac sırasında öleni kutsal topraklara gömüyorlar kim olursa olsun. Cenazeleri kendi ülkesine göndermek hem Suudi bürokrasisinin katılığı hem de inanılmaz pahalıya mal olması açısından imkansızlaşmış neredeyse.
Mezar yerlerinin belirsiz oluşuna aklım ermedi.
- Vahabi anlayışı, türbeyi, lahdi, kabri kabullenmez. İslamiyet’in en yüce isimlerinin dahi mezarlarının yıkılmış, tarumar edilmiş, kaybedilmiş olmasının sebebi budur. Az daha Hazreti Peygamberimizin bile mübarek kabrini yok edeceklerdi, İslam dünyası ayaklanınca cesaret edemediler.
Bu yıl şu ana kadar 35 hacımız vefat etti. Onları kim nasıl nereye gömüyor?
- Toplu namazları Kabe’de kılınıyor ve sevgili peygamberimizin eşi Hazreti Hatice’nin yattığı Cennet-i Mualla’da defnediliyorlar. Biz defin sırasında mutlaka bir görevli bulunduruyoruz yanlarında. Yakınları varsa onlar da bulunuyor gömü esnasında. Başına ayak ucuna birer taş dikiyorlar ama tez zamanda suya sele kuma karışıp kayboluyor o taşlar da. Kimin nereye gömüldüğü de belirsizleşiyor yani.
Özellikle Arafat’ta sağlık hizmetlerinin aksadığı yolunda haber yayıldı.
- Bu biraz da insaf meselesi Savaş Bey. Toplam 343 personelle hizmet veriyoruz canı yürekten. Arafat’ta çadır kente kurduğumuz Sahra Hastanesi’ni gördünüz. Nasıl insan üstü bir gayretle çalıştık tanık oldunuz. Bırakın hasta ve yaralıları, yaşlı yorgun insanları bile taşıdı ambulanslarımız. 3 TIR dolusu ilaçla geldik buraya. Bir rakam vereyim şaşırın.
TÜRK HASTANESİ

Nedir o?
- 100 bin hacımız var kayıtlara göre ama hastanemiz ve diğer sağlık merkezlerimize müracaat eden hasta sayısı 75 bini buldu şimdiden. Yani hacılarımızın dörtte üçüne hizmet vermişiz kaba hesapla.
En sık rastlanan sağlık sorunu ne?
- İstatistik tutuyoruz. Bu yıl başvurusu olan 75 bin hasta arasında en genç olanın yaşı 58. Gerisini siz anlayın. Hep ileri yaş sıkıntıları var sıralamada. Diyabet, alt solunum yolları sıkıntısı, Gastroenterit ve kanser türevlerine bağlı gelişmiş Malign hastaları var liste başında.
Son olarak, her tarafta içi mavi ışıldaklı şu metal kutulardan asılı. Nedir ki onlar?
- (Gülerek) Onlar sinek öldürme cihazları. Bir taraftan da hac görevini yerine getirdiğimiz için, daldan yaprak kopartmamız, haşere öldürmemiz caiz değil. Bu yüzden sinekleri bertaraf etmeyi bu mavi ışıldaklara bıraktık. (Sabah)

Yazının devamını okumak için tıklayın

18 Kasım Perşembe 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: umrede ölenler,hacda ölenler nereye gömülür,umrede vefat edenler,mekke mezarlıkları,mekkede ölenler,kabede ölenler,umrede olenler,mekkede ölenler nasıl gömülüyor,umrede ölenler nereye gömülür,mekede vefat e,mekkede ölenin iadesi varmı,arabistandan neden cenaze çıkmıyor,hac ve umrede vefat edenler neden oraya defnedilir,hacda olenler,hacda ölenler,umrede vefat edenler 2015,mekkeden son haberler,arabistanda cenaze defni,umrede ölen nereye gömülür,hacda ölenler neden oraya gömülüyor,umreden cenaze gelirmi,hacda ölenlerin cenazesi,hacda ölüm,hacdan ôlû getirme,umrede ölen sehitmi,umrede ölen türkler,umreye giden ölürse,mekkede cenaze defnedilmesi,2015 mekkede olen oldumu,arabistan\dan cenaze getirmek,arabistanda cenaze defni nasıl,arabistanda defin,arabistanda defin nasıl yapılıyor,arabistanda olen bir insanin cenazesi,Arabistanda ölen kişinin cenazesi,arabistanda ölenler neden oraya defnediliyor,arabistanda ölüler nasıl gömülür,arabistandan cenaze getirme,bugun umrede olenlerin listesi,burdurdan medinede olenler,burdurlu medinede olen bayan,cenaze nasıl yıkanır,hac neden cikmiyor,hac oleninin cenazeleri gelirmi,hac vazifesinde vefat edenler,hacca giden bir turk orada olurse ne olur,hacca gidenler kaç gün kalıyor,hacda olenler nereye gomuluyor,hacda öldüğünde geri getiriliyormu,hacda ölen kişiler,hacda ölenlerin cenazesi veriliyor mu,Hacda vefat edenin cenazesi turkiyeye gelirmi,hacda vefat edenler,Hacı da ölen neden memleketine gönderilmiyor,hacıda vefat etmek,hacıların mekkedeki videoları,haci olanin cenazesi nasil yikanir,hacta ölen insanlae,hacta ölenler nereye gömülür,hacta vefat eden cenazesi gelirmi,isil berat barlan hangi hastanede gorev yapiyor,kabe de olen cenaze neden getirilemiyor,kabe de olen var mi,kabe de vefat eden cennete gider mi,kabe mezarlik resimleri,kabede bazi cenazelerin yüzü neden açık,kabede hergun cenaze,kabede niye yildiz yok,kabede olenler,kabede olenlere dua,kabede oluler nasil gomulur,kabede olunce nasil gomulur,kabede olunun yuzu neden aciktir,Kabede ölen,kabede ölen hacilar,yanarak ölenler nasıl gömülür,kutsal topraklarda nereye gömülüyorlar hacılar,kutsal topraklarda ölenler,medine de ölenlerin isimleri,medinede cenaze defni,medinede olen turk,Medinede ölen meftaların cenazesi ne olur?,medinede ölenlerin kemikleri kaç yılda yok olur,medinede ölünce ne olur,medinede ölünce nedn cenaze geri verilmez,medineye giden haci olurmu,medineye görsel,mekke cenaze,mekke de olen neden oraya defne ediliyor,mekke medinede ölenler sahiplerine veriyorlar,Mekke\de eski görseller,mekke\de mezarlar açılımı,mekke\de olen hacilar gomerken video,mekke\de olen insanların görselleri,mekke\de olenleri gömmüyorlar,mekke\de ölen türk hacıları,mekkede cenaze defni,mekkede olen hacilar,mekkede olenler nasıl gomulur,mekkede ölen hacılar nereye gömülür


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir askerlik düşecek mi son dakika,diyanet fahri kuran kursu öğreticisi alacak mı 2015,gaziosmanpaşa adliyesinde olay,pique shakiraya yasak koydu mu,hilmicem ve sevgilisi,ankra orusbu numarasi,gulay sezer zayifladi,tülay maciran ve eşinin resimleri,Orman işçilerine kadro verilecekmi 2015,eşini aldatan ev hanımı,Av rezan epôzdemir,kulak arkasi neden siser,kadinla atin ciftlesmesi,naz aydemir cenk akyol ayrıldı,gögüs fotoları acik,serhan yavaş çocuğu,birecik haber bugün,12yaş ciplak kiz resimleri,bacak oktay,ceviz hangi şehirlerde yetişir,eskisehir mihallicik cezaevinde af varm,suna ilgin,gunde kac kere buyuk tuvalete cikilir,ist kosu saat kacta,merzifon haber
78