Hac’da ölenler neden orada gömülüyor?

Reklamlar
Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor. Peki neden memleketlerine getirilmiyor? Savaş Ay, hac esnasında vefat edenlerin kaybolup giden mezarları araştırdı…

Türk sağlık görevlileri 4 yıl önceki kazada ölen 2 hemşireyi unutmuyor. Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor
“Arkadaşlarımız orada öldü Savaş Bey” diyerek ağlamaya başladı koskoca doçent. “Kâbe’nin bir arpa boyu ötesindeki El Gazze Caddesi üzerinde bulunan El Hayır Oteli büyük bir gürültüyle çöktü, enkazı altında kalan 76 hacının arasında Mekke Hastanesi’nde görev yapan 2 Türk hemşire, Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş adlı arkadaşlarımız da öldü. Görev bitimi Kâbe’yi tavafa gitmişler, namazlarını da kıldıktan sonra evlatlarına oyuncak almak için çöken otelin altındaki bir alış veriş merkezine gitmişlerdi. Ölüm orada yakaladı onları.”
MEZARLARI BELLİ DEĞİL

Mekke’de Diyanet’e ait Türk Hastanesi’ndeyim. Dün sabaha karşı saatlerde ziyarete gittiğim dev hastanede sağlık nöbetçi bir doçent ağlayarak bu olayı anlatıyor bana. Olayın üzerinden tam 4 yıl geçmiş ama kutsal topraklara görevle gelen hiçbir sağlıkçı unutmuyor olayı ve şehit meslektaşlarını. Ne yazık ki mezarlarının yeri bile tam belli değilmiş. Zaten asırlardır hacda ölüp de Mekke’de toprağa verilen yüz binlerce hacının mezar yeri bilinemiyormuş. Aklıma takılanları soruyor ve yakıcı yanıtlar alıyorum
Neden memleketlerine gönderilmiyor ki cenazeler? Mezarların belli olmaması çok acı bir durum sebebi nedir ki bunun?
– Bu gelenek olmuş artık. Hac sırasında öleni kutsal topraklara gömüyorlar kim olursa olsun. Cenazeleri kendi ülkesine göndermek hem Suudi bürokrasisinin katılığı hem de inanılmaz pahalıya mal olması açısından imkansızlaşmış neredeyse.
Mezar yerlerinin belirsiz oluşuna aklım ermedi.
– Vahabi anlayışı, türbeyi, lahdi, kabri kabullenmez. İslamiyet’in en yüce isimlerinin dahi mezarlarının yıkılmış, tarumar edilmiş, kaybedilmiş olmasının sebebi budur. Az daha Hazreti Peygamberimizin bile mübarek kabrini yok edeceklerdi, İslam dünyası ayaklanınca cesaret edemediler.
Bu yıl şu ana kadar 35 hacımız vefat etti. Onları kim nasıl nereye gömüyor?
– Toplu namazları Kabe’de kılınıyor ve sevgili peygamberimizin eşi Hazreti Hatice’nin yattığı Cennet-i Mualla’da defnediliyorlar. Biz defin sırasında mutlaka bir görevli bulunduruyoruz yanlarında. Yakınları varsa onlar da bulunuyor gömü esnasında. Başına ayak ucuna birer taş dikiyorlar ama tez zamanda suya sele kuma karışıp kayboluyor o taşlar da. Kimin nereye gömüldüğü de belirsizleşiyor yani.
Özellikle Arafat’ta sağlık hizmetlerinin aksadığı yolunda haber yayıldı.
– Bu biraz da insaf meselesi Savaş Bey. Toplam 343 personelle hizmet veriyoruz canı yürekten. Arafat’ta çadır kente kurduğumuz Sahra Hastanesi’ni gördünüz. Nasıl insan üstü bir gayretle çalıştık tanık oldunuz. Bırakın hasta ve yaralıları, yaşlı yorgun insanları bile taşıdı ambulanslarımız. 3 TIR dolusu ilaçla geldik buraya. Bir rakam vereyim şaşırın.
TÜRK HASTANESİ

Nedir o?
– 100 bin hacımız var kayıtlara göre ama hastanemiz ve diğer sağlık merkezlerimize müracaat eden hasta sayısı 75 bini buldu şimdiden. Yani hacılarımızın dörtte üçüne hizmet vermişiz kaba hesapla.
En sık rastlanan sağlık sorunu ne?
– İstatistik tutuyoruz. Bu yıl başvurusu olan 75 bin hasta arasında en genç olanın yaşı 58. Gerisini siz anlayın. Hep ileri yaş sıkıntıları var sıralamada. Diyabet, alt solunum yolları sıkıntısı, Gastroenterit ve kanser türevlerine bağlı gelişmiş Malign hastaları var liste başında.
Son olarak, her tarafta içi mavi ışıldaklı şu metal kutulardan asılı. Nedir ki onlar?
– (Gülerek) Onlar sinek öldürme cihazları. Bir taraftan da hac görevini yerine getirdiğimiz için, daldan yaprak kopartmamız, haşere öldürmemiz caiz değil. Bu yüzden sinekleri bertaraf etmeyi bu mavi ışıldaklara bıraktık. (Sabah)

Yazının devamını okumak için tıklayın

18 Kasım Perşembe 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: umrede ölenler,hacda ölenler,hacda ölenler nereye gömülür,umrede vefat edenler,hacda ölenler neden oraya gömülüyor,mekke mezarlıkları,mekkede ölenler,kabede ölenler,hacda olenler,mekkede ölenler nasıl gömülüyor,hacda ölenlerin cenazesi,kabede ölen nereye gömülür,umrede ölenler nereye gömülür,hacda ölenler nasıl gömülür,hacda vefat etmek,kabede olenler,kabede ölenler nasıl gömülür,umrede olenler,arabistanda cenaze defni,hacda ölenler 2015,hacda ölenler neden orada gömülüyor,kabede cenaze defni,hacda ölenler nereye defnedilir,suudi arabistan cenaze defni,umrede vefat edenler 2015,mekede vefat e,mekkede ölenin iadesi varmı,hac ve umrede vefat edenler neden oraya defnedilir,hac yaparken ölüm mertebesi ne olur,mekkede vefat edenler 2015,2015 hacda vefat edenler,hacı cenazeleri memleketine geliyor mu,arabistan cenazeleri veriyor haber,hacda olenler nereye gomulur,mekkede cenaze defni,hacda vefat edenlerin oraya defnedilmesi,umrede ölen nereye gömülür,arabistandan neden cenaze çıkmıyor,hacda olum,hacda ölen türk hacılar,hacda ölenler nasıl defnedilir,kabede ölen kişiler nereli,mekke de olen hacilar,mekke\de ölen türk hacıları,mekkede cenaze defnedilmesi,hac ziyaretinde vefat edenler nasil defn edilir,2015 hacilarin kabeden videolaro,umrede vefat etmek,mekenin şerai mezarliği,mekkeden son haberler,umreden cenaze gelirmi,hacda ölünce şehit olunur mu,hacıda ölenler yıkanıyormu,mekke de cenaze,memlekete cenaze nasil gider,umrede olenler nasıl gömülür,umrede ölenlerin cenazesi,arabistan\da ölen hacılar öldüğünde geri ülkelerine gidebilir mi,arabistan\da ölüler nasıl gömülür,arabistan\dan cenaze getirmek,hacda ölen insan memleketine getirilirmi,arabistanda cenaze nasıl gömülür,arabistanda defin,hacda ölenlerin listesi,hacda son durum,hacıda vefat etmek,kabede olenler neden oraya defnedilir,kabeden neden cenaze gelmez,arabistanda olenler nasil defnediliyor,mekke nerde kaliyo,mekkede cenaze nasıl gömülür,ölen hacı adayları neden verilmez,umrede ölüm,arabistanda ölenler,umreye giden ölürse,arabistanda ölüler nasıl gömülür,arabistanda vefat eden hacıların cenazeleri neden verilmiyor,hacda ölen nereye gömülür,hacda ölenlerin cenazeleri niye verilmiyor,hacda ölunce cenazeyi neden vermezler,hacda ölüm,hacda vefat,hacda vefat edenler,hacdan ôlû getirme,Kabede ölen,kabeden cenaze,kutsal topraklarda ölenler,mekkede ölenler nereye gömülür,mekkede ölenler şehit mi,sehit cenazesi nasil defnedilir,son dakka haberleri hacda cenazeler,suudi arabistan olen turkiyeye gelir mi,umrede ölen sehitmi,umrede ölen türkler,arabistana hacca da vefat edenler,arabistanda cenaza neden verilmez,мухаммед пыгамбер кабе тм,arabistanda ölülerin nasıl gomulur,arabistanda vefat edersen cenazen turkiye ye gelir mi,arabistandan cenaze getirme


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,timurtaş hoca hangi cemaatten temizlik işçilerine kadro varmı,Turk unlu memelerı,gunu dolmus yas bekliyen lerin durumu ne olaxak,www TURBANLİ 18resimlerii com,ankaralı ebru frikikleri,urfa son dakika deprem,fahrilere kadro,sivasta deprem,tayyibin sevgilisi,bursa kaçak bina su aboneliği,barış arduç un sevgilisi,van\da deprem bekleniyor mu,şanlıurfa\da en son deprem,gazetesok foto,Dogubeyazittaki catisma,göğüs ucu resimleri,suna ilgin,emekli uzman jandarma haberleri son dk,kucuk kiz ciplak resmi,bursa kapali carsi pazar gunleri acikmi,dun sivasta deprem mi oldu,istanbulda markalari nerde ucuza bulabiliriz,malatya\da bu gece deprem oldumu,peşinatsız ucuz senetli vadeli araç,seksi türbanlı ev hanımları
77