Hac’da ölenler neden orada gömülüyor?

Reklamlar
Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor. Peki neden memleketlerine getirilmiyor? Savaş Ay, hac esnasında vefat edenlerin kaybolup giden mezarları araştırdı…

Türk sağlık görevlileri 4 yıl önceki kazada ölen 2 hemşireyi unutmuyor. Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor
“Arkadaşlarımız orada öldü Savaş Bey” diyerek ağlamaya başladı koskoca doçent. “Kâbe’nin bir arpa boyu ötesindeki El Gazze Caddesi üzerinde bulunan El Hayır Oteli büyük bir gürültüyle çöktü, enkazı altında kalan 76 hacının arasında Mekke Hastanesi’nde görev yapan 2 Türk hemşire, Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş adlı arkadaşlarımız da öldü. Görev bitimi Kâbe’yi tavafa gitmişler, namazlarını da kıldıktan sonra evlatlarına oyuncak almak için çöken otelin altındaki bir alış veriş merkezine gitmişlerdi. Ölüm orada yakaladı onları.”
MEZARLARI BELLİ DEĞİL

Mekke’de Diyanet’e ait Türk Hastanesi’ndeyim. Dün sabaha karşı saatlerde ziyarete gittiğim dev hastanede sağlık nöbetçi bir doçent ağlayarak bu olayı anlatıyor bana. Olayın üzerinden tam 4 yıl geçmiş ama kutsal topraklara görevle gelen hiçbir sağlıkçı unutmuyor olayı ve şehit meslektaşlarını. Ne yazık ki mezarlarının yeri bile tam belli değilmiş. Zaten asırlardır hacda ölüp de Mekke’de toprağa verilen yüz binlerce hacının mezar yeri bilinemiyormuş. Aklıma takılanları soruyor ve yakıcı yanıtlar alıyorum
Neden memleketlerine gönderilmiyor ki cenazeler? Mezarların belli olmaması çok acı bir durum sebebi nedir ki bunun?
– Bu gelenek olmuş artık. Hac sırasında öleni kutsal topraklara gömüyorlar kim olursa olsun. Cenazeleri kendi ülkesine göndermek hem Suudi bürokrasisinin katılığı hem de inanılmaz pahalıya mal olması açısından imkansızlaşmış neredeyse.
Mezar yerlerinin belirsiz oluşuna aklım ermedi.
– Vahabi anlayışı, türbeyi, lahdi, kabri kabullenmez. İslamiyet’in en yüce isimlerinin dahi mezarlarının yıkılmış, tarumar edilmiş, kaybedilmiş olmasının sebebi budur. Az daha Hazreti Peygamberimizin bile mübarek kabrini yok edeceklerdi, İslam dünyası ayaklanınca cesaret edemediler.
Bu yıl şu ana kadar 35 hacımız vefat etti. Onları kim nasıl nereye gömüyor?
– Toplu namazları Kabe’de kılınıyor ve sevgili peygamberimizin eşi Hazreti Hatice’nin yattığı Cennet-i Mualla’da defnediliyorlar. Biz defin sırasında mutlaka bir görevli bulunduruyoruz yanlarında. Yakınları varsa onlar da bulunuyor gömü esnasında. Başına ayak ucuna birer taş dikiyorlar ama tez zamanda suya sele kuma karışıp kayboluyor o taşlar da. Kimin nereye gömüldüğü de belirsizleşiyor yani.
Özellikle Arafat’ta sağlık hizmetlerinin aksadığı yolunda haber yayıldı.
– Bu biraz da insaf meselesi Savaş Bey. Toplam 343 personelle hizmet veriyoruz canı yürekten. Arafat’ta çadır kente kurduğumuz Sahra Hastanesi’ni gördünüz. Nasıl insan üstü bir gayretle çalıştık tanık oldunuz. Bırakın hasta ve yaralıları, yaşlı yorgun insanları bile taşıdı ambulanslarımız. 3 TIR dolusu ilaçla geldik buraya. Bir rakam vereyim şaşırın.
TÜRK HASTANESİ

Nedir o?
– 100 bin hacımız var kayıtlara göre ama hastanemiz ve diğer sağlık merkezlerimize müracaat eden hasta sayısı 75 bini buldu şimdiden. Yani hacılarımızın dörtte üçüne hizmet vermişiz kaba hesapla.
En sık rastlanan sağlık sorunu ne?
– İstatistik tutuyoruz. Bu yıl başvurusu olan 75 bin hasta arasında en genç olanın yaşı 58. Gerisini siz anlayın. Hep ileri yaş sıkıntıları var sıralamada. Diyabet, alt solunum yolları sıkıntısı, Gastroenterit ve kanser türevlerine bağlı gelişmiş Malign hastaları var liste başında.
Son olarak, her tarafta içi mavi ışıldaklı şu metal kutulardan asılı. Nedir ki onlar?
– (Gülerek) Onlar sinek öldürme cihazları. Bir taraftan da hac görevini yerine getirdiğimiz için, daldan yaprak kopartmamız, haşere öldürmemiz caiz değil. Bu yüzden sinekleri bertaraf etmeyi bu mavi ışıldaklara bıraktık. (Sabah)

Yazının devamını okumak için tıklayın

18 Kasım Perşembe 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: umrede ölenler,hacda ölenler nereye gömülür,umrede vefat edenler,mekke mezarlıkları,mekkede ölenler,kabede ölenler,hacda ölenler neden oraya gömülüyor,umrede ölenler nereye gömülür,umrede olenler,hacda ölenler,hacda ölenlerin cenazesi,hacda vefat etmek,mekkede ölenler nasıl gömülüyor,umrede vefat edenler 2015,arabistanda cenaze defni,mekede vefat e,mekkede ölenin iadesi varmı,kabede cenaze defni,mekkede vefat edenler 2015,arabistandan neden cenaze çıkmıyor,mekkede cenaze defnedilmesi,umrede ölen nereye gömülür,hac ve umrede vefat edenler neden oraya defnedilir,kabede ölen nereye gömülür,hacda olenler,hacda olenler nereye gomulur,hacdan ôlû getirme,hacıda ölenler yıkanıyormu,hacıda vefat etmek,mekkede ölenler şehit mi,arabistan\dan cenaze getirmek,arabistanda cenaze nasıl gömülür,umrede olenler nasıl gömülür,umrede vefat etmek,arabistanda ölüler nasıl gömülür,mekkeden son haberler,suudi arabistan cenaze defni,umreden cenaze gelirmi,hac ziyaretinde vefat edenler nasil defn edilir,mekke nerde kaliyo,memlekete cenaze nasil gider,sehit cenazesi nasil defnedilir,suudi arabistan olen turkiyeye gelir mi,umrede ölen sehitmi,umrede ölen türkler,umrede ölüm,umreye giden ölürse,hacda ölüm,2015 mekkede olen oldumu,arabistan da cenaze defni,arabistan da cenaze geri veriliyor,arabistan kabe videoları,arabistan\ da neden mezar taşı yok,arabistana hacca da vefat edenler,arabistanda olen bir insanin cenazesi,arabistanda olen kisiyi memleketine gonderirlermi,Arabistanda ölen kişinin cenazesi,arabistanda ölen türk neden orada gömülür,arabistanda ölenler,arabistanda ölenler neden orada,arabistanda ölenler neden oraya defnediliyor,arabistanda vefat edersen cenazen turkiye ye gelir mi,arabistandan cenaze getirme,arabistandan ne getirilir,burdurdan medinede olenler,burdurlu medinede olen bayan,cenaze nasıl yıkanır,cumhurbaşkanları ölünce nereye gömülür,çocuklar ölünce yıkanırmı,diyanet hacda vefat edenler nereye defnedilir,diyanet umrede vefat edenler,hac da olen cesetleri nereye gomuyorlar,hac da ölenler neden verilmez,hac da vefat,hac da vefat edenler getiriliyor mu,hac da vefat edince neden naas iade edilmez,hac neden cikmiyor,hac neden mekke\de,hac oleninin cenazeleri gelirmi,hac sirasinda olen kisi neden ulkesine gelmez,hac vazifesinde vefat edenler,hac ve ölüm,hac yada umre vazifesinde ölen kişinin durumu,haca giden birisi orda olurse sehid,hacc da olan qebirler,yanarak ölenler nasıl gömülür,hacda ölenler getirilir mi,hacda ölenler neden gönderilmiyor,hacda ölenler neden ülkelerine gelmiyor,hacda ölenler nereye defnedilir,hacda ölenler yıkanırmı,hacda ölenlerin cenazesi veriliyor mu,hacda ölenlerin listesi,hacda ölüm halinde defin,hacda ölünce,hacda turkiyenin hastanesi,hacda vefat eden niye geri gelmez,Hacda vefat edenin cenazesi turkiyeye gelirmi,hacda vefat edenin cenazesi ülkesine getirilebilir mi,hacda vefat edenler


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,koç lisesi taban puanı 2010 ehliyet sinavina baskasinin yerine girmek sucu,kkö ne kadar maaş alır,ssk yasa takilanlar icin bir duzenleme varmi,göztepe köprüsü trafik kazası,2 yaşındaki çocuk tuvaletini kaç saat tutabilir,fahri kk,acil arabasını satanlar,siyah dolar nasıl temizlenir,küçük kizlarin ciplak fotograflari,sivri sineknasil yok olur,suna ilgin,alevi unlulerimiz,suna ilgin,okul öncesi zorunlu olacak mı 2015,meme kadın fotoğrafları,işeyen kadınların görüntüsü,dizilerdeki öpüşme sahnesi gerçek mi,meslek liseleri açıköğretimde hangi bolumu secebilir,avrupa oto 2 yila cikan yasa,turbanli sakso cekiyo,eyt son durum son dakika,ithal hayvan 2015,silifke escort,yengeç erkeği severse nasıl davranır,shakira ciplak fotolari
81