Hac’da ölenler neden orada gömülüyor?

Reklamlar
Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor. Peki neden memleketlerine getirilmiyor? Savaş Ay, hac esnasında vefat edenlerin kaybolup giden mezarları araştırdı…

Türk sağlık görevlileri 4 yıl önceki kazada ölen 2 hemşireyi unutmuyor. Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor
“Arkadaşlarımız orada öldü Savaş Bey” diyerek ağlamaya başladı koskoca doçent. “Kâbe’nin bir arpa boyu ötesindeki El Gazze Caddesi üzerinde bulunan El Hayır Oteli büyük bir gürültüyle çöktü, enkazı altında kalan 76 hacının arasında Mekke Hastanesi’nde görev yapan 2 Türk hemşire, Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş adlı arkadaşlarımız da öldü. Görev bitimi Kâbe’yi tavafa gitmişler, namazlarını da kıldıktan sonra evlatlarına oyuncak almak için çöken otelin altındaki bir alış veriş merkezine gitmişlerdi. Ölüm orada yakaladı onları.”
MEZARLARI BELLİ DEĞİL

Mekke’de Diyanet’e ait Türk Hastanesi’ndeyim. Dün sabaha karşı saatlerde ziyarete gittiğim dev hastanede sağlık nöbetçi bir doçent ağlayarak bu olayı anlatıyor bana. Olayın üzerinden tam 4 yıl geçmiş ama kutsal topraklara görevle gelen hiçbir sağlıkçı unutmuyor olayı ve şehit meslektaşlarını. Ne yazık ki mezarlarının yeri bile tam belli değilmiş. Zaten asırlardır hacda ölüp de Mekke’de toprağa verilen yüz binlerce hacının mezar yeri bilinemiyormuş. Aklıma takılanları soruyor ve yakıcı yanıtlar alıyorum
Neden memleketlerine gönderilmiyor ki cenazeler? Mezarların belli olmaması çok acı bir durum sebebi nedir ki bunun?
– Bu gelenek olmuş artık. Hac sırasında öleni kutsal topraklara gömüyorlar kim olursa olsun. Cenazeleri kendi ülkesine göndermek hem Suudi bürokrasisinin katılığı hem de inanılmaz pahalıya mal olması açısından imkansızlaşmış neredeyse.
Mezar yerlerinin belirsiz oluşuna aklım ermedi.
– Vahabi anlayışı, türbeyi, lahdi, kabri kabullenmez. İslamiyet’in en yüce isimlerinin dahi mezarlarının yıkılmış, tarumar edilmiş, kaybedilmiş olmasının sebebi budur. Az daha Hazreti Peygamberimizin bile mübarek kabrini yok edeceklerdi, İslam dünyası ayaklanınca cesaret edemediler.
Bu yıl şu ana kadar 35 hacımız vefat etti. Onları kim nasıl nereye gömüyor?
– Toplu namazları Kabe’de kılınıyor ve sevgili peygamberimizin eşi Hazreti Hatice’nin yattığı Cennet-i Mualla’da defnediliyorlar. Biz defin sırasında mutlaka bir görevli bulunduruyoruz yanlarında. Yakınları varsa onlar da bulunuyor gömü esnasında. Başına ayak ucuna birer taş dikiyorlar ama tez zamanda suya sele kuma karışıp kayboluyor o taşlar da. Kimin nereye gömüldüğü de belirsizleşiyor yani.
Özellikle Arafat’ta sağlık hizmetlerinin aksadığı yolunda haber yayıldı.
– Bu biraz da insaf meselesi Savaş Bey. Toplam 343 personelle hizmet veriyoruz canı yürekten. Arafat’ta çadır kente kurduğumuz Sahra Hastanesi’ni gördünüz. Nasıl insan üstü bir gayretle çalıştık tanık oldunuz. Bırakın hasta ve yaralıları, yaşlı yorgun insanları bile taşıdı ambulanslarımız. 3 TIR dolusu ilaçla geldik buraya. Bir rakam vereyim şaşırın.
TÜRK HASTANESİ

Nedir o?
– 100 bin hacımız var kayıtlara göre ama hastanemiz ve diğer sağlık merkezlerimize müracaat eden hasta sayısı 75 bini buldu şimdiden. Yani hacılarımızın dörtte üçüne hizmet vermişiz kaba hesapla.
En sık rastlanan sağlık sorunu ne?
– İstatistik tutuyoruz. Bu yıl başvurusu olan 75 bin hasta arasında en genç olanın yaşı 58. Gerisini siz anlayın. Hep ileri yaş sıkıntıları var sıralamada. Diyabet, alt solunum yolları sıkıntısı, Gastroenterit ve kanser türevlerine bağlı gelişmiş Malign hastaları var liste başında.
Son olarak, her tarafta içi mavi ışıldaklı şu metal kutulardan asılı. Nedir ki onlar?
– (Gülerek) Onlar sinek öldürme cihazları. Bir taraftan da hac görevini yerine getirdiğimiz için, daldan yaprak kopartmamız, haşere öldürmemiz caiz değil. Bu yüzden sinekleri bertaraf etmeyi bu mavi ışıldaklara bıraktık. (Sabah)

Yazının devamını okumak için tıklayın

18 Kasım Perşembe 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: umrede ölenler,hacda ölenler,hacda ölenler nereye gömülür,umrede vefat edenler,hacda ölenler neden oraya gömülüyor,mekke mezarlıkları,mekkede ölenler,mekkede ölenler nasıl gömülüyor,kabede ölenler,umrede ölenler nereye gömülür,umrede ölen nereye gömülür,hacda ölenlerin cenazesi,kabede ölenler nasıl gömülür,hacda olenler,hacda ölenler neden orada gömülüyor,kabede ölen nereye gömülür,umrede olenler,mekkede cenaze nasıl gömülür,hacda ölenler nasıl gömülür,mekkede ölenler nereye gömülür,kabede olenler,arabistanda cenaze defni,arabistanda cenaze nasıl gömülür,hacda vefat etmek,kabede cenaze defni,hacda ölenler 2015,umrede vefat edenlerin cenazesi,suudi arabistan cenaze defni,umrede ölenlerin cenazesi,umrede vefat etmek,umrede ölenin cenazesi,hacda olenler nereye gomulur,hacda ölenler nasıl defnedilir,hacda ölenler nereye defnedilir,mekkede cenaze defnedilmesi,mekkede ölenin iadesi varmı,mekede vefat e,arabistanda defin,mekke\de ölen türk hacıları,mekkede cenaze defni,hacda ölen cennete gider mi,hacda ölen nereye gömülür,umrede ölüm,umrede vefat edenler 2015,umre de vefat edenler,kabede cenaze,umrede ölen türkler,hac da ölüm,kabede ölüm,hac ve umrede vefat edenler neden oraya defnedilir,2015 hacda vefat edenler,hac yaparken ölüm mertebesi ne olur,arabistan cenazeleri veriyor haber,hacida olenler,arabistan da ölenler neden orada kalıyor,hacda olum,hacda ölen türk hacılar,hacda vefat edenlerin oraya defnedilmesi,hacı cenazeleri memleketine geliyor mu,kabede ölen hacılar,mekke ve medinede ibabet icin gidip ölenler,mekkede vefat edenler 2015,arabistanda ölüler nasıl gömülür,arabistandan neden cenaze çıkmıyor,kabede ölen kişiler nereli,medinede ölenler nereye gömülür,mekke de olen hacilar,hacda ölenlerin listesi,2015 hacilarin kabeden videolaro,hacda ölunce cenazeyi neden vermezler,hacıda vefat etmek,kabede vefat edenler,mekkede ölenler şehit mi,hacda vefat edenler,Kabede ölen,kabeden cenaze,mekke nerde kaliyo,arabistan defin isleri,mekkede vefat eden kişi,mekkeden son haberler,arabistan\dan cenaze getirmek,hacda ölürsen cenaze geliyorum,hacidan gelen oluler,kabeden neden cenaze gelmez,mekke de cenaze,arabistanda nasil gomulur,mekkede ölenler nereye gömülüyor,mekkeden kefen getirtmek,arabistanda olenler nasil defnediliyor,hacda ölünce şehit olunur mu,arabistanda vefat eden hacıların cenazeleri neden verilmiyor,hacda son durum,hacda vefat,hacdan ôlû getirme,hacıda ölenler yıkanıyormu,kabede olenler neden oraya defnedilir,kutsal topraklarda ölenler,mekenin şerai mezarliği,mekke cenaze,Mekke Medine de ölenler


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler Van mesken tokileri,seda sayan yeğeni ayça,erken emeklık,ankarali yaseminin ciplak resim,eminevim sahibi emin üstün nereli,ogretmen tacizi,Kapali ev resimli itiraflar,ssk öncesi doğum borçlanması çıktımı 2016,büyük memeli çıplak türk,2016 model kaç basar,fethiyede koca cinayeti,nevşin mengü evlendi,dunyanin en onemli silah firmalari,ceren akdağ şahin nereli,adanada ankaraya getirilen calinti araclar,konya cumra da son dakkika haberleri,serhan yavaş ve eşinin fotoğrafları,erzincan da silahlı kavga,siirt doğanca üst bölgesi,öğrenim kredilerine af geldimi,diyanet duyurular 2016,mert yazıcıoğlu babası,siirt pervarı dogan jandarma karakol baskini,mersin\de trafik kazası dün gece,resimli küçük ensest
80