Hac’da ölenler neden orada gömülüyor?

Reklamlar
Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor. Peki neden memleketlerine getirilmiyor? Savaş Ay, hac esnasında vefat edenlerin kaybolup giden mezarları araştırdı…

Türk sağlık görevlileri 4 yıl önceki kazada ölen 2 hemşireyi unutmuyor. Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor
“Arkadaşlarımız orada öldü Savaş Bey” diyerek ağlamaya başladı koskoca doçent. “Kâbe’nin bir arpa boyu ötesindeki El Gazze Caddesi üzerinde bulunan El Hayır Oteli büyük bir gürültüyle çöktü, enkazı altında kalan 76 hacının arasında Mekke Hastanesi’nde görev yapan 2 Türk hemşire, Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş adlı arkadaşlarımız da öldü. Görev bitimi Kâbe’yi tavafa gitmişler, namazlarını da kıldıktan sonra evlatlarına oyuncak almak için çöken otelin altındaki bir alış veriş merkezine gitmişlerdi. Ölüm orada yakaladı onları.”
MEZARLARI BELLİ DEĞİL

Mekke’de Diyanet’e ait Türk Hastanesi’ndeyim. Dün sabaha karşı saatlerde ziyarete gittiğim dev hastanede sağlık nöbetçi bir doçent ağlayarak bu olayı anlatıyor bana. Olayın üzerinden tam 4 yıl geçmiş ama kutsal topraklara görevle gelen hiçbir sağlıkçı unutmuyor olayı ve şehit meslektaşlarını. Ne yazık ki mezarlarının yeri bile tam belli değilmiş. Zaten asırlardır hacda ölüp de Mekke’de toprağa verilen yüz binlerce hacının mezar yeri bilinemiyormuş. Aklıma takılanları soruyor ve yakıcı yanıtlar alıyorum
Neden memleketlerine gönderilmiyor ki cenazeler? Mezarların belli olmaması çok acı bir durum sebebi nedir ki bunun?
– Bu gelenek olmuş artık. Hac sırasında öleni kutsal topraklara gömüyorlar kim olursa olsun. Cenazeleri kendi ülkesine göndermek hem Suudi bürokrasisinin katılığı hem de inanılmaz pahalıya mal olması açısından imkansızlaşmış neredeyse.
Mezar yerlerinin belirsiz oluşuna aklım ermedi.
– Vahabi anlayışı, türbeyi, lahdi, kabri kabullenmez. İslamiyet’in en yüce isimlerinin dahi mezarlarının yıkılmış, tarumar edilmiş, kaybedilmiş olmasının sebebi budur. Az daha Hazreti Peygamberimizin bile mübarek kabrini yok edeceklerdi, İslam dünyası ayaklanınca cesaret edemediler.
Bu yıl şu ana kadar 35 hacımız vefat etti. Onları kim nasıl nereye gömüyor?
– Toplu namazları Kabe’de kılınıyor ve sevgili peygamberimizin eşi Hazreti Hatice’nin yattığı Cennet-i Mualla’da defnediliyorlar. Biz defin sırasında mutlaka bir görevli bulunduruyoruz yanlarında. Yakınları varsa onlar da bulunuyor gömü esnasında. Başına ayak ucuna birer taş dikiyorlar ama tez zamanda suya sele kuma karışıp kayboluyor o taşlar da. Kimin nereye gömüldüğü de belirsizleşiyor yani.
Özellikle Arafat’ta sağlık hizmetlerinin aksadığı yolunda haber yayıldı.
– Bu biraz da insaf meselesi Savaş Bey. Toplam 343 personelle hizmet veriyoruz canı yürekten. Arafat’ta çadır kente kurduğumuz Sahra Hastanesi’ni gördünüz. Nasıl insan üstü bir gayretle çalıştık tanık oldunuz. Bırakın hasta ve yaralıları, yaşlı yorgun insanları bile taşıdı ambulanslarımız. 3 TIR dolusu ilaçla geldik buraya. Bir rakam vereyim şaşırın.
TÜRK HASTANESİ

Nedir o?
– 100 bin hacımız var kayıtlara göre ama hastanemiz ve diğer sağlık merkezlerimize müracaat eden hasta sayısı 75 bini buldu şimdiden. Yani hacılarımızın dörtte üçüne hizmet vermişiz kaba hesapla.
En sık rastlanan sağlık sorunu ne?
– İstatistik tutuyoruz. Bu yıl başvurusu olan 75 bin hasta arasında en genç olanın yaşı 58. Gerisini siz anlayın. Hep ileri yaş sıkıntıları var sıralamada. Diyabet, alt solunum yolları sıkıntısı, Gastroenterit ve kanser türevlerine bağlı gelişmiş Malign hastaları var liste başında.
Son olarak, her tarafta içi mavi ışıldaklı şu metal kutulardan asılı. Nedir ki onlar?
– (Gülerek) Onlar sinek öldürme cihazları. Bir taraftan da hac görevini yerine getirdiğimiz için, daldan yaprak kopartmamız, haşere öldürmemiz caiz değil. Bu yüzden sinekleri bertaraf etmeyi bu mavi ışıldaklara bıraktık. (Sabah)

Yazının devamını okumak için tıklayın

18 Kasım Perşembe 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: umrede ölenler,hacda ölenler nereye gömülür,umrede vefat edenler,mekke mezarlıkları,mekkede ölenler,kabede ölenler,hacda ölenler neden oraya gömülüyor,umrede ölenler nereye gömülür,hacda ölenler,mekkede ölenler nasıl gömülüyor,umrede olenler,hacda ölenlerin cenazesi,mekede vefat e,mekkede ölenin iadesi varmı,umrede vefat edenler 2015,kabede ölen nereye gömülür,arabistanda cenaze defni,arabistandan neden cenaze çıkmıyor,umrede ölen nereye gömülür,hac ve umrede vefat edenler neden oraya defnedilir,hacda olenler,hacda olenler nereye gomulur,mekkede cenaze defnedilmesi,mekkede vefat edenler 2015,kabede cenaze defni,umreye giden ölürse,arabistan\dan cenaze getirmek,arabistanda cenaze nasıl gömülür,suudi arabistan olen turkiyeye gelir mi,arabistanda ölüler nasıl gömülür,mekke nerde kaliyo,mekkede ölenler şehit mi,mekkeden son haberler,hac ziyaretinde vefat edenler nasil defn edilir,suudi arabistan cenaze defni,umrede olenler nasıl gömülür,hacda ölüm,umrede ölen sehitmi,umrede ölen türkler,umrede ölüm,umrede vefat etmek,umreden cenaze gelirmi,hacdan ôlû getirme,hacıda vefat etmek,2015 mekkede olen oldumu,arabistan da ölüleri ne yapıyorlar,arabistan kabe videoları,yanarak ölenler nasıl gömülür,arabistanda cenaze defni nasıl,arabistanda defin,arabistanda defin nasıl yapılıyor,arabistanda ölenler,arabistanda ölenler neden orada,arabistanda ölenler neden oraya defnediliyor,arabistanda vefat edersen cenazen turkiye ye gelir mi,arabistandan cenaze getirme,arabistandan ne getirilir,bir ceenaze nassil yikan malidir,bir insanın öleli kaç yıl olduğu belli olurmu,bugun umrede olenlerin listesi,bugün ölenler nasıl olur,hac da vefat edince neden naas iade edilmez,hac neden cikmiyor,hac neden mekke\de,hac oleninin cenazeleri gelirmi,hac sirasinda olen kisi neden ulkesine gelmez,hac vazifesinde vefat edenler,hac yada umre vazifesinde ölen kişinin durumu,haca giden birisi orda olurse sehid,hacc da olan qebirler,hacca giden bir turk orada olurse ne olur,hacca gidenler kaç gün kalıyor,hacda en cok olum,hacda olen kisi neden oraya gomuluyor,hacda olenler nereye gomuluyor,hacda öldüğünde geri getiriliyormu,hacda ölen cennete gider mi,hacda ölen kisı ne olur,hacda ölen kişiler,hacda ölen nereye gömülür,hacda ölenin cenazesi türkiyeye getirmenin ücreti nekadara,hacda vefat edenler türliye getiriliyor mu,hacda vefat edenlerin nasi,hacda vefat etmek,Hacı da ölen cenaze getirilebilir mi,Hacı da ölen neden memleketine gönderilmiyor,Hacılarda yeni vefat edenler,hacıların listesi,hacıların mekkedeki videoları,haci olanin cenazesi nasil yikanir,hacida cocuklar nasil defnedilir,hacta ölen insanlae,hacta ölenler nereye gömülür,hacta vefat eden cenazesi gelirmi,haçda ölen birinin cenazesi nasıl getirilir,haçılar bu yıl hangi ayda gider,insan mezara gomulurken neler olur,isil berat barlan hangi hastanede gorev yapiyor,kabe cenaze,kabe de olen cenaze neden getirilemiyor


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin reno dokuz kasası satılık,zara türkücü wikipedia,hatayda bu gece ne oldu,parcalanmış cesetleri,son dakika haberi diyarbakır\da 47 terörist öldürüldü,mersin sevgi evleri iş başvurusu,balıkesir dün haberleri,bursa\da son dakika cinayetleri,ciplak bayan gogus resimleri,suna ilgin,hastane temizligi çalışanların ücretleri,kayseri toki sivaslilar dernegi isim listesi2015,boyali para temizleme ilaci,fransa dan turkiyeye macaristandan gidis,tsk son dakika erken terhis 2015,deprem tahmini mehmet araç,hatice gönül nereli,Orupuların facebook,kara sinekleri evden nasıl uzaklaştırılır,hacca yılda kaç kişi gidiyor,uğur ışılak evlimi,uc aylik kiz cis yapmiyor,lise matematik ogretmeni kaç puanla atanır,yutup turbanli,çağatay ulusoy haberleri son dakika
81