Hac’da ölenler neden orada gömülüyor?

Reklamlar
Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor. Peki neden memleketlerine getirilmiyor? Savaş Ay, hac esnasında vefat edenlerin kaybolup giden mezarları araştırdı…

Türk sağlık görevlileri 4 yıl önceki kazada ölen 2 hemşireyi unutmuyor. Hac sırasında ölenler Vahabi geleneklerine göre, mezar taşı olmadan gömülüyor
“Arkadaşlarımız orada öldü Savaş Bey” diyerek ağlamaya başladı koskoca doçent. “Kâbe’nin bir arpa boyu ötesindeki El Gazze Caddesi üzerinde bulunan El Hayır Oteli büyük bir gürültüyle çöktü, enkazı altında kalan 76 hacının arasında Mekke Hastanesi’nde görev yapan 2 Türk hemşire, Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş adlı arkadaşlarımız da öldü. Görev bitimi Kâbe’yi tavafa gitmişler, namazlarını da kıldıktan sonra evlatlarına oyuncak almak için çöken otelin altındaki bir alış veriş merkezine gitmişlerdi. Ölüm orada yakaladı onları.”
MEZARLARI BELLİ DEĞİL

Mekke’de Diyanet’e ait Türk Hastanesi’ndeyim. Dün sabaha karşı saatlerde ziyarete gittiğim dev hastanede sağlık nöbetçi bir doçent ağlayarak bu olayı anlatıyor bana. Olayın üzerinden tam 4 yıl geçmiş ama kutsal topraklara görevle gelen hiçbir sağlıkçı unutmuyor olayı ve şehit meslektaşlarını. Ne yazık ki mezarlarının yeri bile tam belli değilmiş. Zaten asırlardır hacda ölüp de Mekke’de toprağa verilen yüz binlerce hacının mezar yeri bilinemiyormuş. Aklıma takılanları soruyor ve yakıcı yanıtlar alıyorum
Neden memleketlerine gönderilmiyor ki cenazeler? Mezarların belli olmaması çok acı bir durum sebebi nedir ki bunun?
– Bu gelenek olmuş artık. Hac sırasında öleni kutsal topraklara gömüyorlar kim olursa olsun. Cenazeleri kendi ülkesine göndermek hem Suudi bürokrasisinin katılığı hem de inanılmaz pahalıya mal olması açısından imkansızlaşmış neredeyse.
Mezar yerlerinin belirsiz oluşuna aklım ermedi.
– Vahabi anlayışı, türbeyi, lahdi, kabri kabullenmez. İslamiyet’in en yüce isimlerinin dahi mezarlarının yıkılmış, tarumar edilmiş, kaybedilmiş olmasının sebebi budur. Az daha Hazreti Peygamberimizin bile mübarek kabrini yok edeceklerdi, İslam dünyası ayaklanınca cesaret edemediler.
Bu yıl şu ana kadar 35 hacımız vefat etti. Onları kim nasıl nereye gömüyor?
– Toplu namazları Kabe’de kılınıyor ve sevgili peygamberimizin eşi Hazreti Hatice’nin yattığı Cennet-i Mualla’da defnediliyorlar. Biz defin sırasında mutlaka bir görevli bulunduruyoruz yanlarında. Yakınları varsa onlar da bulunuyor gömü esnasında. Başına ayak ucuna birer taş dikiyorlar ama tez zamanda suya sele kuma karışıp kayboluyor o taşlar da. Kimin nereye gömüldüğü de belirsizleşiyor yani.
Özellikle Arafat’ta sağlık hizmetlerinin aksadığı yolunda haber yayıldı.
– Bu biraz da insaf meselesi Savaş Bey. Toplam 343 personelle hizmet veriyoruz canı yürekten. Arafat’ta çadır kente kurduğumuz Sahra Hastanesi’ni gördünüz. Nasıl insan üstü bir gayretle çalıştık tanık oldunuz. Bırakın hasta ve yaralıları, yaşlı yorgun insanları bile taşıdı ambulanslarımız. 3 TIR dolusu ilaçla geldik buraya. Bir rakam vereyim şaşırın.
TÜRK HASTANESİ

Nedir o?
– 100 bin hacımız var kayıtlara göre ama hastanemiz ve diğer sağlık merkezlerimize müracaat eden hasta sayısı 75 bini buldu şimdiden. Yani hacılarımızın dörtte üçüne hizmet vermişiz kaba hesapla.
En sık rastlanan sağlık sorunu ne?
– İstatistik tutuyoruz. Bu yıl başvurusu olan 75 bin hasta arasında en genç olanın yaşı 58. Gerisini siz anlayın. Hep ileri yaş sıkıntıları var sıralamada. Diyabet, alt solunum yolları sıkıntısı, Gastroenterit ve kanser türevlerine bağlı gelişmiş Malign hastaları var liste başında.
Son olarak, her tarafta içi mavi ışıldaklı şu metal kutulardan asılı. Nedir ki onlar?
– (Gülerek) Onlar sinek öldürme cihazları. Bir taraftan da hac görevini yerine getirdiğimiz için, daldan yaprak kopartmamız, haşere öldürmemiz caiz değil. Bu yüzden sinekleri bertaraf etmeyi bu mavi ışıldaklara bıraktık. (Sabah)

Yazının devamını okumak için tıklayın

18 Kasım Perşembe 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: umrede ölenler,hacda ölenler,hacda ölenler nereye gömülür,hacda ölenler neden oraya gömülüyor,umrede vefat edenler,mekke mezarlıkları,mekkede ölenler,kabede ölenler,mekkede ölenler nasıl gömülüyor,umrede ölenler nereye gömülür,hacda ölenlerin cenazesi,kabede ölenler nasıl gömülür,umrede ölen nereye gömülür,hacda olenler,kabede ölen nereye gömülür,umrede olenler,hacda ölenler nasıl gömülür,kabede olenler,mekkede ölenler nereye gömülür,hacda ölenler neden orada gömülüyor,hacda vefat etmek,arabistanda cenaze defni,arabistanda cenaze nasıl gömülür,mekkede cenaze nasıl gömülür,kabede cenaze defni,umrede vefat edenlerin cenazesi,suudi arabistan cenaze defni,hacda ölenler 2015,umrede ölenin cenazesi,hacda olenler nereye gomulur,umrede ölenlerin cenazesi,umrede vefat etmek,hacda ölenler nasıl defnedilir,mekkede ölenin iadesi varmı,mekkede cenaze defni,hacda ölen nereye gömülür,umrede ölüm,umrede vefat edenler 2015,mekke\de ölen türk hacıları,mekkede cenaze defnedilmesi,hacda ölen cennete gider mi,hacda ölenler nereye defnedilir,umre de vefat edenler,kabede cenaze,mekede vefat e,hac da ölüm,hac ve umrede vefat edenler neden oraya defnedilir,2015 hacda vefat edenler,hac yaparken ölüm mertebesi ne olur,mekkede vefat edenler 2015,arabistan cenazeleri veriyor haber,hacda vefat edenlerin oraya defnedilmesi,kabede ölen hacılar,arabistan da ölenler neden orada kalıyor,mekke ve medinede ibabet icin gidip ölenler,hacı cenazeleri memleketine geliyor mu,hacda olum,umrede ölen türkler,hacda ölen türk hacılar,arabistanda ölüler nasıl gömülür,arabistandan neden cenaze çıkmıyor,kabede ölen kişiler nereli,kabede ölüm,medinede ölenler nereye gömülür,mekke de olen hacilar,kabede vefat edenler,hacda ölenlerin listesi,2015 hacilarin kabeden videolaro,hacda ölunce cenazeyi neden vermezler,hacida olenler,kabeden cenaze,mekke nerde kaliyo,hacda ölüm,hacidan gelen oluler,kabeden neden cenaze gelmez,mekkede ölenler nereye gömülüyor,mekkeden kefen getirtmek,memlekete cenaze nasil gider,hacda son durum,kutsal topraklarda ölenler,arabistanda defin,mekke de cenaze,arabistanda nasil gomulur,mekkede ölenler şehit mi,mekkede vefat eden kişi,mekkeden son haberler,arabistanda olenler nasil defnediliyor,ölen hacı adayları neden verilmez,hacda ölenlerin cenazeleri niye verilmiyor,arabistanda vefat eden hacıların cenazeleri neden verilmiyor,hacda ölürsen cenaze geliyorum,hacda vefat,hacda vefat edenler,hacıda ölenler yıkanıyormu,hacıda vefat etmek,kabede olenler neden oraya defnedilir,Kabede ölen,mekenin şerai mezarliği,mekke cenaze,Mekke Medine de ölenler


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler kettle zararlı mıdır,başbakan davut cocuklari,okullarda çalışan taşeron işçiler kadro,sıfır evin dezavantajları,ithal canlı hayvan haberleri,devlet dairesine taşeron alımı yapılacak mi,istanbul boğaz köprüsü çizimi,vakifbank promosyon odemeleri 2016,elmadağ\da trafik kazası son dakika,son dakika domates ihracat haberleri,yeni pakette usta ögretici haberleri,bulgaristana vize kalkarmi,shakira cıplak,almanca dil sınavı kalkacak mı,ogm mevsimlik isciye iyilestirme varmi,figen han arkadaslik telefonu,Sünnı ünlüler,kayseri kasap et fiyatları,serap konak,turbanlı açik resim,çiplalk kadın kalçası resmi,yeşil kartlılara para yardımı 2016,plajda kadin resimleri,2016ozurlu maasi haziran nekadar oldu,Küçükçekmecede çinayet
81