İşte TSK’NIN ASKERLİK TASLAĞI

İşte TSK'NIN ASKERLİK TASLAĞI

Reklamlar
Başbakan Erdoğan’ın TSK üzerinde çalışıyor dediği ASKERLİK TASLAĞI ortaya çıktı. Taslakta bedelli var mı? Askerlik süresi kısalıyor mu? İşte yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren askerlik taslağı

Fikret Bila / Milliyet

TSK’nın yeni askerlik taslağı

Bir süredir kamuoyunda “tek tip askerlik” ve “bedelli askerlik” tartışılıyor. Tek tip askerlik kavramı, herkesin aynı sürede askerlik yapacağı anlamında kullanılıyor. Bedelli askerlik de belli bir para ödenerek 1 ay veya daha kısa süre askerlik olarak algılanıyor. Ancak TSK’da tek bir askerlik süresi veya isteyenin belli bir bedel ödeyerek 1 ay veya daha kısa askerlik yapmasını öngören bir çalışma ve düşünce yok.

Erdoğan’a sunuş
Genelkurmay Başkanlığı, yeni askerlik sistemi üzerinde çalışıyor. Çalışma henüz taslak aşamasında. Sonuçlandırılmış değil.

Bu çalışma hakkında önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir sunuş yapılacak. Bu sunuş yapıldıktan sonra çalışma bir süre daha devam edecek.

Genelkurmay’ın yapacağı sunuşta, Türkiye’nin tehdit algısı, TSK’nın ihtiyaçları ve düşünülen yeni askerlik sistemi hakkında detaylı bilgi verilecek. Başbakan ve hükümetin önerileri alınacak. Bu aşamadan sonra çalışmaya son şekli verilecek.

Tek tip değil

TSK’nın, kamuoyunda algılandığı gibi herkese tek sürede askerlik yaptırılması gibi bir düşüncesi yok. Bu anlamda “tek tip askerlik” kavramı yanlış kullanılıyor.

TSK’nın düşündüğü yeni sistemde yine farklı askerlik süreleri olacak. Çalışmanın temel amacı ise “aynı koşullarda olanların eşit süre” askerlik yapması. Bu bağlamda halen uygulanan farklı askerlik sürelerinin birbirine yaklaştırılması düşünülüyor.

Normal askerlik kısalacak
Halen dört farklı askerlik süresi uygulanıyor. Üniversite mezunu olmayanlar 15 ay (uzun dönem), yedek subaylar 12 ay, üniversite mezunu olan ancak yedek subaylığa ayrılmamış olanlar (kısa dönem) 6 ay askerlik yapıyorlar. Bir de, süresi 1 ay olan dövizli askerlik uygulaması var.

TSK, uzun ve kısa dönem askerlik sürelerini yedek subaylık süresine, yani 1 yıl civarına yaklaştırmayı düşünüyor. TSK’nın yürüttüğü taslak çalışmada 15 aylık normal askerlik süresinin düşürülmesi öngörülüyor.

Kısa dönem uzayacak
6 ay olan kısa dönem askerlik süresinin ise uzatılması planlanıyor. Böylece, yedek subaylık için uygulanan veya yeniden belirlenecek yedek subaylık süresi esas alınacak ve uzun dönemler ile kısa dönemler bir-iki aylık farklarla bu süreye yaklaştırılacak. 15 ay olan uzun dönem normal askerlik süresi kısalırken, 6 ay olan kısa dönem askerlik süresi uzayacak. Bu sürenin de 8 ay civarında olması düşünülüyor.

Yedek subaylık kalkmıyor
Yeni sistemde yedek subaylık uygulamasının kaldırılması düşünülmüyor. Başta doktorlar olmak üzere, TSK’nın her zaman ihtiyaç duyduğu meslek gruplarından yedek subay alımı devam edecek.

Dövizli de devam
Yurtdışında çalışanlara uygulanan dövizli askerlik uygulaması da sürecek. Yurtdışında çalışan ve koşulları yasada belirlenen kurallara uyanlar dövizli askerlik uygulamasından yararlanmayı sürdürecekler.

Askerde olanlar yararlanacak
Yeni askerlik yasası yürürlüğe girdiğinde silah altında olanlar lehte olan hükümlerden yararlanacaklar. Örneğin 15 ay için askere gitmiş olanlar, yeni belirlenecek askerlik süresinden yararlanacak ve erken terhis olacaklar. Kısa dönem olarak 6 aylığına askere gidenlerin askerliği ise uzamayacak. 6 ay dolduğunda terhis olacaklar. Uzayacak olan kısa dönem askerlik süresi, yasadan sonra askere gideceklere uygulanacak.

Bedelli konusu
TSK’nın kamuoyunda tartışıldığı gibi bir “bedelli askerlik” planlaması yok. Askerlik yükümlülüğü yaşına gelmiş olanlardan isteyenlerin, belli bir bedel ödeyerek 1 ay gibi bir süre askerlik yapmalarına olanak sağlayacak bir düzenleme düşünülmüyor.

Yaşı çok geçkin olanlar
Bedelli askerlik Gölcük depremi sırasında bir defaya mahsus olmak üzere uygulanmıştı. Deprem için mali katkı sağlanması için, askerlik yaşını çok geçmiş, 35-40 yaşına geldiği halde askerlik yapmamışları bir defada eritmek amacıyla bu uygulama yapılmıştı. Askerlik için yaşı çok geçkin olanlar için bir kez daha böyle bir yönteme başvurulup vurulmayacağı henüz belli değil. Ancak isteyenin bedel ödeyerek 1 aylık askerlik yapması anlamında bir “bedelli askerlik” çalışması yok.

changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

var tmp;
tmp = document.getElementById(“news_content”).getElementsByTagName(“a”);
for(i=0; i<tmp.length; i++)
tmp[i].target = "_blank";

Etiketler: başbakan, Genelkurmay, Recep Tayyip Erdoğan, Para, Zaman, Milliyet
Haberi Paylaş :
GoogleGoogle,
YahooYahoo,
FacebookFacebook,
DiggDigg,
Del.icio.usDel.icio.us,
RedditReddit
  • Yorum Ekle
  • Arkadaşına Gönder
  • Yazdır
  • Yukarı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Türkiye
İşte TSK’NIN ASKERLİK TASLAĞI
Gandi’den Başörtüsünde U Dönüş
Hanefi Avcı’nın Dinlediği 53 İSİM?
HSYK’daki İstifaların Perde Arkası
Zorunlu Askerlik Neden Kalkmalı
Gülen Hanefi Avcı için Ne Dedi?
‘ASKERLİK ERKEKLİĞİ ÖLDÜRÜR’
O Kasetleri Neden Saklamadı?
Genelkurmay’da İsrail Odası Var
Hanefi Avcı’ya Bir Dava Daha
Birand’ı Ölümden MİT Kurtardı
Özal Uğradığı Suikasti Çözdü
Ergenekon Hakimini Takip Ettirmiş
PKK TERÖRÜ HER AN BİTEBİLİR
HYSK’DA 7 ÜYE İSTİFA ETTİ
O Rektör’den Başörtüsü İtirafı
2011 Emeklileri Maaşları Açıklanıyor
Büyük İstanbul Depreminin Tarihi
Başörtülü Diye Okula Alınmadı!
Eymür Avcı’dan Şikayetçi Oldu
HSYK Üyelerinin İSTİFA OYUNU
‘Bedelli Askerlik Sözü Vermedim’
Bedelli Askerlik Her An Çıkabilir
Ankara-İstanbul Arası 1,5 Saat
HSYK’da TOPLU İSTİFA
EŞREF BİTLİS OLAYIN ŞOK İTİRAF
İşte Alevi-Sünni Çatışmasın Tarihi
‘Mum Söndü’ Olayının Tarihi Kökeni
Chomsky Ergenekon’u Anlattı
Bitlis’in Çözümü Osmanlı Modeliydi
Kimler Konuşursa 1993 Aydınlanır
Eroğlu: Bin Yılın Soğuğu Yalan
İşte YARSAV’ın HSYK Adayları?
Profesyonel Ordu Şart ÇÜNKÜ?
Hanefi Avcı ÖZAL’ı da Dinlemiş
EVET Dedi Konserleri İptal Edildi
Eşref Bitlis: FAİLLERİ ARIYORUZ
Bitlis’in Uçağına Ben de Binecektim
‘Devlet Beni Yok Etmeye Çalıştı’
Bakan Günay’dan Kusturica’ya Yanıt

getNormalSWF(“250″, “250”, “http://www.stratejikboyut.com/images/banner/dergi_8sayi.swf”);
GÜNÜN MAKALESİ
SİZDEN GELENLER
Rusya’nın Samsun-Ceyhan Oyunu
Boykot, MHP ve Operasyon Yalanı
ÇOK OKUNANLAR
DÜN
BU HAFTA
BU AY

Ertosun’un HSYK’daki İstifa Yorumu
Gökçek’ten MHP’yi Kızdıracak Yorum
‘ASKERLİK ERKEKLİĞİ ÖLDÜRÜR’
Gülen Hanefi Avcı için Ne Dedi?
Zorunlu Askerlik Neden Kalkmalı
HSYK’daki İstifaların Perde Arkası
‘Boşnak Kadınler Kürtaj Olsun’
Gandi’den Başörtüsünde U Dönüş
Hanefi Avcı’nın Dinlediği 53 İSİM?
Tansu Çiller Geri Dönüyor

var mostly_type = 1;
var mostly_items = ”;
var mostly_data_1 = { 44513: {title: “Ertosun’un HSYK’daki İstifa Yorumu”, short_content: “Ertosun, HSYK binasından çıkışta, gazetecilerin, istifalara ilişkin sorularını yanıtladı. Ertosun şunları söyledi:”, image: “15514”},44512: {title: “Gökçek’ten MHP’yi Kızdıracak Yorum”, short_content: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ekim ayı olağan meclis toplantısında, MHP Genel Merkezi önündeki yol için verilen önergeye, Başkan Melih Gökçek’ten ilginç bir yorum geldi.”, image: “16761”},44505: {title: “‘ASKERLİK ERKEKLİĞİ ÖLDÜRÜR'”, short_content: “Toplumun bilinçaltında, ‘Benim çocuğumu, sen korumuyorsun’ duygusu büyüyor. TSK sıkıntıda. Amerika, AB desteklemese biz işi çözeriz diye toplumu ikna edemiyor.”, image: “17736”},44514: {title: “Gülen Hanefi Avcı için Ne Dedi?”, short_content: “Fethullah Gülen, Hanefi Avcı’nın iddialarını değerlendirdiği açıklamasında ismini kullanmadan Hanefi Avcı için bakın neler dedi?”, image: “16857”},44515: {title: “Zorunlu Askerlik Neden Kalkmalı”, short_content: “Türkiye son günlerde tek tip askerlik, zorunlu askerlik, profesyonel ordu ve bedelli askerliği tartışıyor. Peki Avrupa’da durum ne? Zorunlu askerlik bir ihtilal yapılanması mı?”, image: “16946”},44516: {title: “HSYK’daki İstifaların Perde Arkası”, short_content: “Dün istifa eden 7 HSYK üyesinin istifaları şov olarak değerlendirildi. Çünkü bazılarının zaten görev süreleri dolmuştu. Peki bu istifaların amacı neydi?”, image: “16343”},44519: {title: “‘Boşnak Kadınler Kürtaj Olsun'”, short_content: “Kusturica’yı Antalya Altın Portakal Film Festivalinde protesto eden ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu, bu protestonun gerekçesini açıkladı. İşte Kusturica’nın şok sözleri…”, image: “17724”},44518: {title: “Gandi’den Başörtüsünde U Dönüş”, short_content: “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, başörtüsü konusunda geri adım attı. Gazetecilere başörtüsü formülünü Başbakan’a sorun, formülü o söylesin dedi. “, image: “0”},44517: {title: “Hanefi Avcı’nın Dinlediği 53 İSİM?”, short_content: “Dün Hanefi Avcı’da kendilerine ait ses kaydı çıkan Ahmet Özal ve Mehmet Eymür Savcılığa ifade verdiler ve Avcı’dan şikayetçi oldular. Peki dinlenen başka isimler kimler?”, image: “17462”},44520: {title: “Tansu Çiller Geri Dönüyor”, short_content: “Aralık ayında olağan kongreye gidecek olan DP’de Tansu Çiller sesleri yükselmeye başladı. Peki Çiller geri dönecek mi?”, image: “16169”} };
changeMostly(1, 44513, ‘haber/ertosunun-hsykdaki-istifa-yorumu–44513.html’);

YAZARLAR
Zorbalığın Simgesi: Başörtüsü Yasağı
Arif SÖYLER

Referandum Sonrası KREMLİN PALAS
Erdem ÖZGÜR

Şapka Giymek Ne Zamandan Beri Suç Oldu?
Y. Kemal SEZGİN

Albay Kazım Çillioğlu’nu Kim Öldürdü?
Gültekin AVCI

HANEFİ AVCI’NIN ASIL HEDEFİ?
Bilal SAMBUR

CHP’den Başörtüsü Sorununa SÜPER ÇÖZÜM
Adnan KÜÇÜK

Kürtler PKK’yı Daha Cesaretle Sorgulamalılar
Mahmut KARAKÖSELİ

Tüm Yazarlar >>
Arif SÖYLERErdem ÖZGÜRY. Kemal SEZGİNGültekin AVCIBilal SAMBURAdnan KÜÇÜKMahmut KARAKÖSELİDoğan Akif YOLLUCACemal FEDAYİNezir AKYEŞİLMENTarık BERKEmin YILMAZAhmet Süha AKÇABerna EMİROĞLUAdnan BENDERLİHüseyin BAĞCIMert ULUHANLITimur ÖZTÜRKA. Haydar AKTEPEAyşe Deniz ÜNALSİZDEN GELENLER

HAFTANIN RÖPORTAJI
‘Başbuğ’un Yargılanma Korkusu Var’
Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ’un Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Org. Hasan Iğsız ısrarının arkasında yatan gerçek ne? Başbuğ’un emeklilik sonrası yargılanma korkusu mu var? Işık Koşaner nasıl bir genelkurmay başkanı olacak?
ANKET
Türkiye’ye Başkanlık sistemi getirilmeli mi?

_uacct = “UA-2637281-1″;urchinTracker();

linkz_publisher_id = 2620;
linkz_scope = [ ‘short_content’, ‘content content_12′ ];
linkz_scope_out = [ ‘advert’ ];

149.88 ms

12 Ekim Salı 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: askerlik kısalıyor mu son dakika,Askerlik uzadımı,askerlik kısalıyor 2013,myo askerlik kısalıyor 2012,askerlik uzadimi,bedelli askerlik süresi uzatıldımı,tsk son haberler,askerlik uzatıldımı,askerlik uzayacak mı,askerlik kısalacak mı son dakika,askerlik uzayacakmi,Askerlik uzayacak mi,askerlik kisalacakmi,askerlik kisaliyor mu son dakika,askerlik uzadımı 2014,askerlik uzucak mı,son dakika askerlik kisaliyormu,tsk askerlik kisalir mi,tsk askerlikte son durum kısalıyomu,askerlik kısalacak mı,askerlik kısalacak mı son durum,askerlik süresi kısalıyor mu son dakika,askerlik süresi son dakika,askerlik süresi uzatılacakmı,askerlik uzadı mı,Askerlik uzatılacakmı,askerlik uzatildimi,askerlik uzayacakmı,bedelli askerlik uzadimi,kısa dönem askerlik kısalıyor,kısa dönem askerlik uzadımı,myo mezunlarının askerlik süresi kısalacak mı 2014,askelık kısalıyormu bugun,Asker5ık uzadımı,askeri uzatIlacakmI,askerlık tekrardan dusecek haberlerı son dakıka,askerlık uzayacak mı,askerligin dusmesinden yedek subaylarda yararlanacak mi,askerliğin kısalması,askerliğin kisalmasi torba yasasinda varmi,askerlik düsecek mi uzayacak mi,www kisa donem askerlik uzadımı,askerlik kısalacak mı son dakika haberleri,askerlik kısalacak mı video,askerlik kısalacak yorumları,askerlik kısaldı mı son dakika,Askerlik kısalıyor mu ? son dakika,askerlik kısalıyor son dakika,askerlik kısalıyor sondakika,askerlik kısalıyormu,askerlik kısalıyormu son dakika,askerlik kisaldimi son dakka,askerlik kisaliyor son dakika,askerlik suresi kisaldimi,askerlik suresi uzatildi mi,askerlik süresi kısalacak mı,Askerlik Süresi kısalıyormu,askerlik süresi uzadımı,askerlik süresi uzadi mi,askerlik tekrar uzayacak mı,Askerlik tekrar uzayacakmı,askerlik uza,askerlik uzadı mi,askerlik uzadımı son dakika,askerlik uzadımi,askerlik uzadimi 2014,askerlik uzadimi gene,askerlik uzatılcakmı,askerlik uzatilacakmi,askerlik uzatildimi tsk,askerlik uzatldımı,askerlik uzayacak,askerlik uzayacak mı 2014,askerlik uzayacakmı kısalacakmı,askerlik uzayacakmi ?,askerlik uzucak mı yeni,askerlik yaşı uzadımı,askerlik yine mi kısalıyor,askerlikler kısaldı mı net oldumu,asteğmenlik uzayacak mı,bedelli askerlik süresi uzatılacak mı,bedelli askerlik süresi uzayacak mı,bedelli askerlik uzadımı,bedelli askerlik uzayacak mı,bedelli askerlik uzayacak mi,işte yeni askerlik sistemi,kısa donem askerlik uzayacak mı,kısa dönem askerlik kısalacak mı,kısa dönem askerlik kısalıyor mu,kısa dönem askerlik neden kısalmadı,kısa dönem askerlik süresi uzadımı,kısa dönem askerlik uzadı mi,kısa dönem askerlik uzayacakmi,kisa donem askerlik suresi kisalacak mi,kisa dönem askerlik kisalacakmi,mart ayinda askerlik kisalıyor mu,myo askerlikleri kısalacak mı 2014,myo mezunları askerlik süresiNDE SON DURUM,myo mezunlarının askerlik süresi kısalacak mı,normal askerlik uzayacakmı

YORUM YAP

  1. asker annesim diyor ki:

    herkez eşit şartlarda ve eşit süre askerlik yapmalı ülkenin yükünü garibana yüklemesinler adalet nerde ben göremiyorum


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin matya oruspolar ilan,f 16 dk hizi,emeklilikte yaş bekleyenlere müjde,iş ara ankara kaza boya ve alçı,balıkesir haberleri kubilay tezcan,cıplak olgun turk kadın fotoğraf,yeni af hangi tarihte,Arap turbanli açık ev hanımları,çeşmede trafik kazası,askerde aç aç partisi,cezaevlerine af varmı son dakika,kpss hatali hesap,ankarada randevu evi,dogubeyazita catişma yeni,emeklilikte yaş bekleyenlere müjde,turhal akmaya baraj cıkan yılan,ajda pekkan makyajsiz,beypazarının pazarı hangi gün,Gkk özlük hakları 2015,gümrük malları nerede satılıyor,adana kiyiboyu kaza son dakika,Kalemle yapılmiş tesetturlu kadın resmi,kelle paca ishal,emine erdogan kürt mü,sokakta türbanlı
75