Kur’an Kursu Öğreticileri seslerini duyuracak

Reklamlar
Diyanet İşleri Başkanlığının taşra teşkilatında gören yapan Kuran kursu öğreticileri bugün seslerini duyurmak için Meclis önünde toplanacak..

Bugün saat 11’de Meclis önünde toplanacak olan 4-C’ye tabi Kuran kursu öğreticileri bir açıklama yaparak mağduriyetleri konusunda yetkililere seslerini duyuracak..
Meclis önünde bir basın açıklaması yapacak olan öğreticiler, milletvekillerine de beklentileri ve isteklerinin olduğu bir metin sunacak..
Metinde şu ifadeler yer alıyor..
SAYIN VEKİLİM,
KONU: Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri.

Diyanet İşleri Başkanlığının taşra teşkilatında, FAHRİ KURAN KURSU ÖĞRETİCİLİĞİ yapan görevlileriz. Sizlere mağduriyetimizi bildirmek istiyoruz.

Öncelikle bizim geçerli YETERLİK ve KPSS belgemiz mevcut ve çoğumuz yıllarca fahri olarak çalışmaktayız. Son 5 yıl içinde Fahri görev yapan ve şartları uygun BİNLERCE aday mevcut. (Memurlar.netteki Fahrilerin iletişim formu verilerine göre, YETERLİK ve KPSS belgeleri mevcut ve halen görevde olan FAHRİ sayısı 2.150, son 5 yıl içinde FAHRİ görev yapmış fakat şu anda görev yapmayan fakat YETERLİK ve KPSS belgeleri bulunan aday sayısı da 2.700 civarında ve toplam şartları uygun 4.850 FAHRİ aday beklemede.)

MAĞDURİYETİMİZ VE BEKLENTİLERİMİZ

1. Öncelikle FAHRİ KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİ Diyanet İşleri Başkanlığının önünde duran büyük sorunlardan birisidir. Yıllardan beri var olagelmiş kurumun tabiri caizse baş elemanlarından birisidir. Başkanlığın vazgeçilmez bir başka ifadeyle tecrübeli- uzman elemanıdır. Nasıl ki, her yıl yeni Kur’an Kursu veya önceden açılmış Kursa ihtiyaçtan dolayı yeni sınıf açılıyor. Bu Kurslara yeni öğretici ihtiyacı doğuyor. İlk akla gelen daha önce FAHRİ görev yapmış, şartları uygun adaylara başvuruluyor. Ve ilgi onayla görevlendiriliyor.Başkanlık halen (2010-2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle) görev başında bulunan 4.850 civarında bulunan FAHRİLİK sorununa çözüm getirmesi gerekmektedir.

2010 yılında Fahrilerin ekders ödemeleri sorun olmuştu. Hatta 2010 yılı EKİM-KASIM-ARALIK ayında Türkiye’de birçok Müftülük Fahrilere ekders ücreti ödeyemedi.

2. 2006 ve 2009 yıllarında yapılan Yeterlik belge sınavından bekleyen ve halen görev alamamış 4000-5000 civarında aday varken, başkanlığınız 2011 yılında (ihtimal Mart ayında) yine yeterlik belge sınavı yapacak. Zat-ı Alinizce bekleyen adayların eritilmesi daha uygun değil mi?

3. Fahrilerin çalışma şartları hem çok ağır hem de maddi yönden çok mağdurlar. Kadrolu görevlilerle aynı şartlarda çalışıyoruz. Görev yaptığımız yerler çok uzak. Evimizi geçici (Fahri) olduğumuz için taşıyamıyoruz. Birçoğumuz 2-3 vasıta ile gidip geliyor. Ve birçoğumuz da evli. Ücret olarak ta kadrolu öğreticilerin maaşının yarsından da az. Tatillerde ücret işlemiyor. Vekil imamlar asli görevlinin maaşının 3/2 sini almaktadırlar. Fakat Fahri Öğreticiler haftalık girmiş oldukları ders saatine göre ücret alabilmektedirler. Sigorta sorunumuz uzun yıllardan beri vardı. Ama son 2 yıldır kurum tarafından bir kısmı ödeniyor.

4. Müftülüklerin can simidi gibiyiz. Fakat görev yaptığımız kursa kadrolu veya 4/b sözleşmeli görevli atandığı zaman biz boşta kalıyoruz.

5. Fahrilerin 4/ sözleşmeli kadroya alımıyla ilgili örnek 2007 yılında 2500 Fahri Öğretici 4/b’ye ve 2008 yılında da 450 Fahri Öğretici yine 4/b’ye alınmıştır. Bu yıllarda sınava girme şartlarından birisi de FAHRİ görev yapma şartı idi.

6. En büyük sıkıntımız STRES ile beraber görev yapıyor olmamız. Acaba bu dönem mi yoksa ikinci dönem mi yerime atama yapılacak ve benim görevime son verilecek endişesiyle hemhal oluyoruz. Çalıştığımız Kuran Kursunda devam edebilme garantimiz olmadığı için sürekli stres içindeyiz Bu yüzden görevimize dört elle sarılıyoruz.

7. En büyük avantajımızda YILLARIN TECRÜBESİNE sahip olmamızdır. Ve içimizde HAFIZLARIN yoğunlukta olmasıdır.

8. Fahri görev yapan öğreticiler varken ve şartları uygunken, hiç fahri görev yapmamış adaylar içinden normal alım yapılıyor. Bu da bizim aşk ve şevkimizi kırıyor.

9. 2010 yılı içinde ki normal alımlarda, öncelikle kadro sayısı az (150-200 kişi) olduğundan ve 4/b sözleşmelilerde başvurabildiklerinden, maalesef Fahrilerden yerleşenlerin sayısı bir elin parmak sayısını geçmez. Normal alımlarda KPSS puanına göre mülakata çağrıldığından, Fahriler olarak KPSS puanımızın düşük olmasından dolayı 3 katına dahi giremiyoruz. Fahrilerde 3-5-8 hatta 10 yıllık görev yapanlar var. Okuldan mezun olalı 5-6 yıl olmuş. KPSS sınavında 60-65-70-75’i geçemiyoruz. Ama yeni mezun adaylar bilgi taze olduğu için KPSS sınavından 80-85-90 alabildikleri için öncelikle onlar çağrılıyor. Mesleki yönden sınavla alınmış olsa veya Yeterlilik belgesi puanına göre çağrılmış olsa bizim haklılığımız ve başarımız ortaya çıkacak.

10. Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişleri Denetim ve Teftiş Raporları Fahrilerin başarısını belgeleyecektir.

11. Sayın Bakanım, biz şöyle haykırıyoruz.

BİZİM 4/B’YE GEÇİRİLMEMİZ KONUSUNDA TÜM ŞARTLARIMIZ UYGUN. HİÇBİR ENGEL YOK. KPSS VE YETERLİK BELGEMİZDE VAR. EN ÖNEMLİSİ TECRÜBEMİZ VAR. TEŞKİLAT YASASINDA VEKİL İMAMLARLA BERABER BİZİMDE 4/B’YE GEÇİRİLMEMİZ KONUSUNDA ÜMİT VERİLMİŞTİ. ZAT-I ALİLERİNİZDEN FAHRİLER İÇİN YENİ BİR ÜMİT IŞIĞI BEKLİYORUZ.

Sayın Vekilim ,
2011 Nisan ayı içinde 4/b sözleşmeli alım olacağı, bunların içinde Kuran Kursu Öğreticiliği kadrosunun bulunmadığı bilgisine ulaştık.
Takdir edersiniz ki, Özveri ve sabırla yapmış olduğumuz bu görev, milletimiz adına yüce ve kutsal, neslimiz adına büyük-küçük fark etmeden gerekli ve elzem bir görevdir.
T.B.M.M’ inde görüşülüp Cumhurbaşkanınca onaylandıktan sonra yürürlüğe giren teşkilat kanununa eklenen ek 15. madde gereğince, belirlenen şartlara haiz Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların 4/b statüsüne alımı yapılmıştır.
Söz konusu kanun Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerini de umutlandırmıştı. Ancak aradan geçen zaman içerisinde atanma ile ilgili herhangi çalışma yapılmamıştır.
Sayın Vekilim,
Aynı şartlara haiz Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin de, Vekil İmam-Hatipler gibi 4/b sözleşmeli statüye alınması konusunda Zat-ı Alinizin yardımlarını beklemekteyiz. Saygılarımızla.

23 Şubat Çarşamba 2011  ~ Güncel

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: fahri kkö son dakika,diyanet fahriler dikkat,fahrilere kadro son durum,fahrilere kadro müjdesi 2015,fahriler dikkat,diyanet haberler fahri,diyanet fahrilerin durumu 2015,diyanet işleri başkanlığı fahri hocalar dikkat,fahri kuran kursu öğreticisi son dakika,diyanet son dakika fahri haberleri,fahri kkö,fahri kur\an kursu öğreticilerine kadro resmi gazetede yayınlandı,fahri kkö müjde,fahri kkö maaşı,fahri kkö dikkat,fahri öğreticilik 2011,diyanetten fahrilere son haberler,fahrilerin son durumu 2015,diyanet fahrilerin durumu,fahrilerle ilgili son haberler,fahrilere kadro,diyanet fahri kkö son dakika,fahri kur\an kursu öğreticileri dikkat,Fahriler son durum,fahrilere kadro varmı 2016,fahrilere kadro varmı,kadrolu kur\an kursu öğreticisinin maaşı 2011,fahrilere kadroda son durum,diyanet duyurular fahriler,fahri kuran kursu hocaları kadroya alınacak mı,son dakika fahri kkö haberleri,fahri kuran kursu öğreticilerine kadro varmı,diyanet fahrilere kadro 2015,diyanet sen fahri çalışmaları,fahri kko,fahrilerin son durumu,fahri kkö kadro gelecek mi,2015 fahri kkö alımı,diyanet fahrileri icin bir gelisme varmi,fahri kuran kursu hocalarina kadro,fahrilere kadro 2016,diyanet haber fahrilerin durumu 2015,fahrilere kadro müjdesi,fahri kkö facebook,fahri kkö son durum,Diyanet fahriler,2015 fahrı hocalara kadro varmı,fahrilere kadro verilecek mi,fahri hocalık 2015,fahrilerin durumu ne olacak,fahrilere kadro son durum 2015,fahriler kadroya geçecek mi,fahrilerin durumu ne olacak 2015,diyanet fahrilere kadro,fahri ogreticiler,fahri hocalara kadro,kko alimi varmi,fahrilere kadro gelecek mi,2016 yilinda fahri kuran ogreticilerin durumunu ne olacak,fahri kkö kadro,diyanet fahrilere kadro 2016,fahri kuran kursu kadro,2015 fahrilere kadro çalışması,kkö alımı 2015,fahri kuran kursu hocalarının maaşı,son dakıka fahri eğitıcı haberlerı,fahrilerle ilgili son dakika,fahrilerin durumu,fahri hocalık şartları,fahri kkö ders ücreti ne kadar,fahri kuran kursu hocalarina kadro 2015,diyanet fahrilerle ilgili son haberler,2015 kkö alımı,2016 da fahri kkö lere kadro varmı,fahri hocalarla ilgili haberler,fahrilerde son durum 2016,fahrilerin son durumu 2016,fahrilere kadro 2016 davutoglu,diyanette kadro müjdesi,fahrilere kadro 2015,fahri kkö kadro son dakika 2015 son dak torba yasa diyanet,diyanet haber fahrilere kadro 2015,diyanet kkö alımı 2015,fahri hocalara kadro varmı 2015,Fahri kkö kadro vaadi var mı,fahrilerin kadroya alınması,fahrilere mujde,diyanet k k öğreticisi alımı 2015,fahri öğreticiler facebook,2015 yaz kko fahrilik sarti,fahrilere kadro son dakika,Fahri kko kadro 2016,fahrilerde son durum,fahri kkö 2015,dini haberler fahri kkö,fahri kkö maaşı ne kadar,diyanet fahri haberleri,fahri kur an kursu öğreticisi maaşı,diyanet fahriler ne olacak,fahri kuran öğreticisi son dakika

YORUM YAP

 1. x kişisi diyor ki:

  fahri kkö ler kendilerine farklı avantajlarr uygulanmasını istiyorlar onların farkı törpilli olmalarımı ben ne hocalar tanıyorum ki benim kadar puan almamasına rağmen fahri kkö lük yapıyorlar eğer onlara avantaj sağlanırsa bende hakkımı helal etmiyorum onlara o fırsatı tanıyanlarada

 2. İMAM HATİPLİ diyor ki:

  neden fahriler ha bize de fahrilik verilsin bizde yapalım o zaman imam hatipler açıkta bırakılıyor

 3. Beyhan diyor ki:

  2013 yılında Çankırı il müftülüğüne: 2000 yılı İmam Hatip Lisesi mezunuyum. 2005 yılında yapılan Kuran Kursu Öğreticiliği Yeterlilik sınavını kazandım. 16 Ekim 2006 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek KPSSP94 alanında 078.492 puan aldım. Söz konusu puanlarıma istinaden İliniz Müftülüğüne Fahri Kur’an Kursu öğreticiliği için müracaata bulundum. KPSS Puan sıralamasına göre sıranın gelmesiyle müftülük ve valilik onaylı Çankırı/Esentepe Mahallesinde 2007-2008 1.döneminde fahri öğretici olarak 4 ay görev yaptım. Yerime Çankırı Müftülüğüne bağlı İl Merkezi dışındaki başka yerden kadrolu öğretici olarak çalışmakta olan başka biri tayin edildiğinden; 2.dönem görevime son verildi. Bu nedenle, 2 dönemlik çalışma şartımı tamamlayamadığımdan 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna 17.09.2011 tarihli ve 28057 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Fahri ve Ek Ders Ücreti Karşılığında Görev Yapanların, Kur’an Kursu Öğreticisi Kadrolarına Atanması hakkındaki yasal düzenlemeden yararlanamayıp kadroya atanamadım. 2008 ve 2010 yıllarında yapılan Yeterlilik ve KPSS sınavlarına ise o yıllarda olan çocuklarım nedeniyle giremedim

  11.03.2012 tarihli Kuran Kursu Öğreticiliği Yeterlilik sınavından 71.250 puan alarak başarılı oldum. 2012-KPSS sınavı KPSSP94 alanında 79.158 puan alarak başarılı oldum. 20.07.2012 tarih ve 81 sayılı başkanlık onayı ile yürürlüğe giren Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an eğitimi ve öğretimine yönelik kurslar ile öğrenci yurt ve pansiyonları yönergesine dayanarak, elimdeki yönergenin çıktısıyla beraber Çankırı İl Müftülüğüne 2012’de başvurdum. Söz konusu başvurum 2012 yeterlilik belgesi olmaması nedeniyle kabul edilmeyeceği söylendi. Bunun üzerine yanımda bulunan 20.07.2012 tarih ve 81 sayılı yönergenin 9. ve 10. maddelerine göre geçici kuran kursu öğreticisi olarak ihtiyaç halinde kadrolu veya sözleşmeli öğreticilerle karşılanamadığı takdirde vekil veya geçici görevlendirme yapılabileceğini söyledim. Bu konuda öncelikle vekil öğreticilerde aranan şartlar aranır, bu şartlara haiz aday bulunmaması durumunda geçerlik süresi geçmişte olsa daha önceki yeterlilik belgesi bulunanlar geçici olarak ek ders ücret karşılığında müftülüğün teklifi ve mülki amirin onayı ile görevlendirilebileceği ,ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığının duyurular kısmındaki tebliğe bakmalarını söyledim. Buna istinaden de yeterliliği olan 4 yıllık, 2 yıllık ilahiyat ve imam hatip lisesi mezunlarının müracaatlarının sıralamada olduğu, bunlardan sıranın gelmeyeceği gerekçesiyle müracaatım kabul edilmedi.

  2012-KPSSP94 alanında 79.158 puan alıp başarılı oldum. Ardından 17.03.2013 tarihli yeterlilik sınavından 68.750 puan alarak başarısız oldum. Fakat ihtiyaç binaen 2013 yılında yeterlilik belgesi bulunmayan kuran kursu öğreticisi alımı yapılarak görevlendirilmiş olduğunu öğrendim. Bundan dolayı 20.07.2012 tarih ve 81 sayılı yönergenin 9. ve 10. maddelerine göre sıranın bana gelmesi halinde geçici Kur’an kursu öğreticisi olarak Çankırı da çalışmak istiyorum(Beyhan Kayabaş), diye çankrı il müftülüğüne dilekçe verdim. Bir hafta sonra felan işleme alırız diye verdiğim dilekçenin sayısını vermediler. o nedenle işleme alınıp alınmadığınıda bilmiyorum.

  Bu çıkan kanun fahrileri de kapsamalıydı. benim gibi yerine başka yerden tayin denilerek, doğum, hastalık vb başka sebeblerden dolayı; yeterlilik belgesine sahip olduğu yıllarda KPSS puan sırası gelerek valilik onayı ile yerleştirilip 2 dönemlik, bir yıllık, çalışma şartını dolduramadığı için mağdur olan bir çok fahri kuran kursu eğiticisi var. Gerçekten eşitlikte adalet sağlanmak isteniyorsa, 2005 yılından 2011 yılınakadar ki, 33 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna 17.09.2011 tarihli ve 28057 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Fahri ve Ek Ders Ücreti Karşılığında Görev Yapanların, Kur’an Kursu Öğreticisi Kadrolarına Atanması hakkındaki yasal düzenlemeden, benim gibi kendi isteği dışında çeşitli nedenlerle görevi bıraktırılanların da yıl, dönem, ay ve gün farkı gözetilmeden göreve başlamaları gerekir.
  Çünkü yeterliliği kazanmış ve KPSS sırası gelerek göreve başlatılmıştı. Ben yeterlilik belgemin olduğu yıllarda 78 olan KPSS sonucuna göre sıranın bana gelmesiyle müftülük ve valilik onaylı göreve başlamıştım.

 4. HATİCE diyor ki:

  4 C li kuran kursunda fahri görev yapana da mı kadro veriliyor?

 5. mustafa diyor ki:

  verilsin tabikide onlar bedavamı girdiler.fahriliğe.okadar sınavdan geçiyolar


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler kırklareli son dakika haberler,sigaradan tiksindirici dua,tavşanlı organize sanayi işçi alımı,buyuk abdese kac kere cikinca tehlikeli,ahmet davutoglunun cocuklari kim,patates ihracati 2016,kıbrıstan alınan telefon arıza,emuzder,uzman jandarma haberleri son dakika,van sosyal meskenler toki,ahmet şafak ın eşi,nihat hatipoğlu nun kizinin ismi,Finans bank 60bintl 120 ayvade kredi,ciplak köylü kizlari,ağrı doğubeyazıt şehitleri,Orosbu numarasi,2016 torba yasadà KYK affı,Soyler yeni sezon urunlerı,birlik mahallesi haberleri,libya inşaat iş Türk firması,yeni kurucular alinacakmis,mut haberleri son dakika,mersin sekıs kız telefon,tuzla\da trafik kazası son dakika,son dakika
78