Marmara Depremi’nin 11. yılında acılar hala taze-Galeri

Marmara Depremi'nin 11. yılında acılar hala taze-Galeri

Reklamlar
17 Ağustos 1999 Marmara depreminde ölen Donanma Komutanluğı’ndan 420 personel törenle anıldı. Sakarya’da ise deprem şehitlikleri yine doldu taştı. Yakınlarını kaybedenler şehitlikte buluştu.

Deprem Şehitleri Anıtı’ndaki tören, Donanma Komutanlığı Harp Filosu Komutanı Tümamiral Mücahit Şişlioğlu’nun anıta çelenk koyması, saygı duruşunun ardından saygı atışının yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Deniz Yarbay Gökhan Göktaş, yaptığı konuşmada, depremin üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen acıların hafızalarda yeni olduğunu ifade ederek, gönlünü denizlere vermiş 420 Deniz Kuvvetleri personelinin yaşamını yitirdiğini anımsattı.

Felaketin yıl dönümünde acıların yeniden tazelendiğini ifade eden Göktaş, o günlerin yeniden yaşanmaması temennisinde bulundu.

Göktaş, şöyle konuştu:

”Türk ulusu depremin ardından tarihindeki en büyük yardımlaşma ve dayanışma örneklerinden birini göstererek, ulusça birlik olmayı dünyaya göstermiştir. Zamanında ve hızla uzanan yardım elleri, bizlere felaketin ilk şokunu atlatmamız için maddi ve manevi güç vermiş, uluslararası alanda bir insanlık dayanışma simgesi oluşturulmuştur. Acı felaketin üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen çektiğimiz acıları halen yüreğimizde hissetmekteyiz ancak ülkemiz ve milletimizin geleceği için bu acılardan ders alıp, doğal bir afet olan depremin hasarını en aza indirmek için tedbirler almamız, olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerekmektedir.”

Konuşmanın ardından anı defterini imzalayan Harp Filosu Komutanı Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, depremde ölenlerin yakınlarının yanına giderek onlara baş sağlığı diledi.

Bu sırada depremde oğlu er Ali Güzel’i yitiren Mehmet Güzel, Şişlioğlu’na şahadet belgesi olmasına rağmen kendilerine maaş bağlanmadığını, sosyal haklardan faydalanamadıklarını bildirdi ve yardım istedi.

Şişlioğlu ise şehit yakınına bu konuyla ilgileneceğini belirterek, gereği için yardımcılarına talimat verdi.

Törenin ardından, depremde ölenlerin yakınları, anıta karanfil bıraktı.

DEPREMDE YAKINLARINI KAYBEDENLER SAKARYA’DAKİ DEPREM ŞEHİTLİKLERİNİ ZİYARET ETTİ

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999’da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin yakınları deprem şehitliklerini ziyaret etti.

Depremin 11. yıl dönümünde kayıp yakınları Serdivan ilçesindeki deprem şehitliğine gelerek yakınları için dua etti.

4 katlı binanın enkazında kızları Bilgen (20) ve Nalan’ı (14) kaybeden Şahabettin ve Müesser Özen, şehitlikte yan yana yatan kızlarının mezarını ziyaret etti. Anne, kızları için yazdığı özlem dolu şiirleri mezar taşlarına yapıştırarak hasret gidermeye çalıştı.

Müesser Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aradan 11 yıl geçmesine rağmen acılarının taze olduğunu ifade ederek, ”Çocuklarım öldükten sonra şiir yazmaya başladım. Her yıl yazdığım şiirleri mezar taşına yapıştırıyorum. Çocuklarım öldükten sonra duvarlar arkadaşım oldu, dört duvar arasındayım. Hiç kimseye çıkmıyorum, komşulara bile gitmem. Sürekli Kur’an-ı Kerim okuyorum” dedi.

Özen, ”Bilgen öğretmenlik bölümüne okuyordu. Kızlarım sanki öleceklerini biliyorlardı. Küçük kızım hep bana sarılıyordu. Kızımın şiirlerini mezar taşlarına yazdırdık” diye konuştu.

Depremde eşini, oğlunu, gelini ve iki torununu kaybeden Zeynel Özyaşar ise Kütahya’dan geldiği Adapazarı’nda ailesinin bulunduğu mezarlıkta dua ederek duygularını şöyle ifade etti:

”Ben de enkaz altında kaldım. Allah bana tekrar sağlığımı verdi, ne kadar şükretsem az. Daima Allah’a sığındım. Bu, benim için büyük mutluluk. Bugün 17 Ağustos, 11. yılı dolduruyoruz. Allah bir daha böyle acı göstermesin.”

Öte yandan, Serdivan Belediyesi deprem şehitleri için mezarlıkta mevlit okuttu.

YALOVA’DA DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARI MEZARLIKLARI DOLDURDU

Yalova’da, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenlerin yakınları, mezarlıkları doldurdu.

Yalova Şehir Mezarlığı’na erken saatlerde itibaren gelen vatandaşlar, kaybettikleri yakınlarının mezarlarına çiçek bıraktı, dualar okudu.

Gün boyunca Kur’an-ı Kerim okunacak mezarlıkta, yakınlarını kaybedenler ve depremzedeler gözyaşlarını tutamadı.

17 Ağustos Salı 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: gölcük depreminde ölenlerin isim listesi,17 ağustos depreminde ölen ünlüler,depremde ölen ünlüler,17 ağustos depreminde ölenlerin isim listesi,1999 depreminde ölen ünlüler,17 ağustos depreminde ölenlerin isimleri,gölcük depreminde ölenlerin isimleri,1999 depremi ölenlerin isimleri,1999 depreminde ölenlerin isimleri,gölcük depreminde ölenlerin listesi,17 ağustos depremi ölenlerin listesi,marmara depreminde ölen ünlüler,99 depreminde ölen ünlüler,yalova depreminde ölenlerin isimleri,99 depreminde ölenlerin isimleri,marmara depreminde ölenlerin listesi,gölcük depremi ölenlerin listesi,1999 da sakaryada depremden ölenlerin isim listesi,kocaeli depreminde ölenlerin isim listesi,17 ağustos ölenlerin listesi,1999 marmara depreminde ölenlerin isimleri,gölcük depreminde ölen deniz kuvvetleri personeli,gölcük depremi olenlerin isimleri,gölcük depremi kayıp liste,gölcük depremde ölenlerin isimleri,gölcuk depreminde ölenlerin ismi,golcuk depreminde olenlerin listesi,golcuk deprem sehitleri isim listesi,gölcük depreminde ölen deniz subayları,Gölcük Depreminde Ölen Öğretmenler,sAkaryadepremdeölenlerinresimleri,Ölenünlüler ve isimleri,marmara depreminde ölenlerin isim listesi,marmara depreminde sakaryada ölenlerin isim listesi,marmara depremi olen unlu isimler,marmara depremınde hayatını kaybeden unluler,kocaeli de ölen lerin listesi,gölcükte deprem şehitlerinin isimleri kimler,kocaeli depreminde ölenlerin isimleri,gölcük depreminde ölen ünlüler,yalova depreminde ölenlerin listesi,facebook gölcük depreminde ölenler listesi,1999 da ,19 agustos depreminde olen unluler,17agustos depremi olen isimler,17agustos depremde ölenlerin resimleri,17 ağustos şehitlerin isimleri,17 ağustos depreminde şehit olan isimler,17 agustos depreminde yalova\da olenlerin isimleri,17 ağustos depremi ö,17 ağustos depremi olenlerin listesi,17 ağustos 1999 depreminde sakaryada ölen kişilerin isimleri,17 ağustos 1999 depreminde ölenlerin isimleri,17 ağustos 1999 depreminde ölen ünlüler,1999 depreminde olenlerin isimleri,1999 dereminde gölcükte olanlar,depremde ölenlerin isim listesi,depremde ölenler sakarya,depremde olen unluler,deprem anıtındaki isimlerin listesi,adapazarı depreminde ölenlerin isimleri,99 depreminde sakaryada ölenlerin isimleri,99 depreminde gölcük\te ölenlerin isimleri,99 depremi ölenlerin listesi,1999 yalova depreminde ölenlerin listesi,1999 sakarya depreminde ölenlerin listesi,1999 gölcük depreminde ölenlerin listesi,1999 gölcük depreminde ölenlerin isimleri,17 agustos golcuk depreminde olenlerin listesi


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 denizli pompalı catisma cinkaya,son gizli cekim arap,çiplak hatunlar,elazığ olay,15 yasındaki kız cıplak haleri,hüseyin sert gaziantep,ankarali ayse ertik vidosu,şeyma korkmaz ve kocası,thy da staj aliminda dil zorunlulugu var mi,yengeç burcu erkegi sinirli halleri,Urfa oruspu su,a101 den alınan teller geri iade edilebirmi,hızlı tren hangi illere gidecek,karacabey yolu,asker kaçağı cezası 2015,ünlülerden kim öldü,türk kızılayı maaşları,ömür boyu hapis cezası af yokmu,muge anli nasil kilo veriyor,bedava kiz foto,boğazlardan neden para alınmıyor,kilotsuz frikikler,12 yaş ciplak foto,bedava kiz foto,yakup özkanca kimdir
80