Oy Kullanmak İçin Bu Haberi Okuyun

Reklamlar

Oy Kullanmak İçin Bu Haberi OkuyunReferandumda oy kullanmak isteyenlerin kimliklerinde TC Kimlik numarası olması gerekiyor.

Referandum öncesi YSK’dan önemli hatırlatma geldi. YSK Başkanı Ali Em, seçmenlerin TC kimlik numarası bulunan kimlik belgeleriyle oy kullanabileceklerini bildirdi. Em, kimlik numarası olmayan belgelerin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Anayasa değişikliği paketi için 12 Eylül’de yapılacak referandum öncesi yurtdışında yaşayan seçmenlerin oy verme işlemleri dün saat 08.00’de başladı. Takvimin başlamasının ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em de basın toplantısı düzenleyerek seçmen sayıları ve sürece ilişkin bilgi verdi.

YSK Başkanı, seçmenlerin sadece TC kimlik numarası bulunan kimlik belgeleriyle oy kullanabileceklerini söyledi. Seçmen kimliğinin tespitinde, kimlik belgesinin TC kimlik numarasını taşıması esas olacak.

YSK Başkanı, 298 sayılı yasanın 87. maddesi gereği bu durumun zorunlu olduğunu aktardı. Bu durumda oy kullanmak isteyen seçmenlerin nüfus cüzdanlarında kimlik numarası yoksa bunları değiştirmeleri gerekecek. Bununla birlikte pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi ve avukatlık kimlik belgesi gibi, kimlik numarası, soğuk damgası olan ve seçmenin kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli belgeler de sandık başında geçerli sayılacak.

Ancak belediyeler, köy ve mahalle muhtarlıklarınca düzenlenen belgeler ise kullanılamayacak. Ceza infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülere cezaevi idaresince verilen belgelerle de kimlik numarası olması halinde oy kullanılabilecek. Ali Em, dün 16.00 itibarıyla 900 gurbetçi vatandaşımızın sandıklarda oy kullandığını kaydetti.

OY KULLANMAYAN 22 LİRA CEZA ÖDEYECEK

YSK’nın kararına göre referandumda oy kullanmayan seçmenlere 22 lira para cezası uygulanacak. YSK Başkanı’nın verdiği bilgiye göre 12 Eylül 2010’da yapılacak halkoylamasında 49 milyon 446 bin 269 seçmen oy kullanacak. Bu amaçla 151 bin 546 sandık kurulacak. Seçim sürecinin sağlıklı olarak işlemesi için sandıklarda 1 milyon 61 bin 137 kişi görev yapacak. Ali Em, seçmen sayısının 29 Mart 2009’daki mahalli idareler seçimindeki sayının üstüne çıktığını da açıkladı. 2009’da seçmen sayısı 48 milyon 6 bin 650 olarak belirlenmişti. Buna göre seçmen sayısı 1 milyon 439 bin 619 arttı. Sandık başına seçmen sayısı 400 ile 420 oy olarak belirlendi. YSK Başkanı, daha sonra seçmenlerin halk oylamasında karşılaşacakları oy pusulasını gösterdi. Oy pusulasına göre seçmenler, beyaz renk üzerinde “Evet”, kahverengi renk üzerinde “Hayır” ibarelerinin bulunduğu iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları üzerinde tercihlerini belirtecek.

Umre, iş ya da tatil için yurtdışına çıkanlar oy kullanamayacak

Yurtdışında yaşayan vatandaşların anayasa değişikliği referandumu için oy verme işlemleri dün başladı. Ancak bundan sadece yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlar yararlanabilecek. Bunun dışında kalan ve referandum günü yurtdışında olacak işadamı ve tatilciler oy kullanamayacak. Ramazan ayı nedeniyle kutsal beldelere giden umreciler de referandum tarihine kadar dönüş yapmazsa oy veremeyecek. YSK, yurtdışında yaşayan vatandaşların anayasa değişikliği referandumu için oy kullanma işlemleriyle ilgili 10 Nisan 2010 tarihinde bir genelge yayımlamıştı. Genelgeyle, gurbetçi seçmen için “yurtdışı seçmenlik sıfatının tayininde seçmen kütüğünün esas alınacağı” şartı getirildi. Ancak bundan kamuoyu yeteri kadar bilgi sahibi olamadı. İlanlarda vatandaşlardan, 13 günlük kısa sürede en yakın dış temsilciliğe başvurulması ve adres beyan formunun doldurup kayıt olunması istendi.

İlk gurbetçinin oyu ‘evet’ oldu

Anayasa değişikliği için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Atatürk Havalimanı’nda kullanılan ilk oy ise ‘evet’ oldu. İş görüşmesi yapmak üzere Endonezya’dan gelen elektrik-elektronik mühendisi Demir Timurtaş, basın mensuplarının önünde ilk oyu sandığa attı. Timurtaş, “Statükoya karşı, ülkenin önünün açılması” düşüncesiyle ‘evet’ oyu kullandığını söyledi. “Referandumdan ‘evet’ çıkacağına inanıyorum.” diyen Timurtaş, “Türkiye sıkıntılı bir dönemden geçiyor ve süreci tıkamak isteyenler olduğunu düşünüyorum. Onun aşılması için değişikliğin kabulü yönünde oy kullandım.” ifadelerini kullandı. Oy verme işleminin ilk gününde YSK’nın bilgisayar sisteminde meydana gelen sorun nedeniyle, yurtdışından gelen ve yurtdışına giden kimi vatandaşlar oy kullanamadı. Sandıklar önünde sıraya girerek bekleyen seçmenlerden bazıları, uçağını kaçırma endişesiyle oy veremeden ayrılmak zorunda kaldı. Oy verme işlemi 12 Eylül’e kadar devam edecek.

Kadın seçmen sayısı erkeklerden fazla çıktı

YSK’nın yaptığı çalışmaya göre yurtiçindeki kadın seçmen sayısının erkeklerden daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yurtdışına kayıtlı seçmenler arasında ise erkekler, kadınları geçti. YSK Başkanı Ali Em, yurtiçinde 49 milyon 446 bin 269 seçmenin oy kullanacağını ve seçmenlerden 25 milyon 60 bin 948’inin kadın olduğunu açıkladı. Erkek seçmen sayısı ise 24 milyon 385 bin 321 olarak belirlendi. Aradaki fark 675 bin 627 olarak ortaya çıktı. Yurtdışındaki seçmen sayısının toplamı ise 2 milyon 556 bin 335 olarak tespit edildi. Buna göre yurtdışı erkek seçmen sayısı 1 milyon 351 bin 83, yurtdışı kadın seçmen sayısı ise 1 milyon 204 bin 501.

var tmp;
tmp = document.getElementById(“news_content”).getElementsByTagName(“a”);
for(i=0; i<tmp.length; i++)
tmp[i].target = "_blank";

Etiketler: Para, Atatürk
Haberi Paylaş :
GoogleGoogle,
YahooYahoo,
FacebookFacebook,
DiggDigg,
Del.icio.usDel.icio.us,
RedditReddit
  • Yorum Ekle
  • Arkadaşına Gönder
  • Yazdır
  • Yukarı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Türkiye
Darbe 3513 Askerle Yapılacaktı
Ülkücüden Bahçeli’ye Suç Duyurusu
Oy Kullanmak İçin Bu Haberi Okuyun
İşte 4 Polisi Şehit Eden PKK’lılar
Erdoğan ve Başbuğ’un Iğsız Savaşı
‘Andıç RUTİN Bir Görevmiş’
Balyoz’un Cami Bombalama Krokisi
HSYK’dan Çok Farklı Plan
Iğsız ve Çubuklu Zorla Getirilebilir
Herşey Balyoz Sanıkları İçin…
Provakasyon Planlanan Bölgeler!
Şehit Ailesini Kahreden Görüntü
Dörtyol Olaylarında Yeni Gelişme
Sami Selçuk Niye ‘Evet’ Demiyor?
İddianame Avukatlara Dağıtıldı
Balyoz Davasına ŞOK MÜDAHALE
Hantepe Baskınında Flaş Bilgi
‘O Dönem Darbe İstemeyen Yoktu’
Eski JİTEM’ciden Şok İddia!
1 Şehit Haberi de Ordu’dan
Batman’da BDP’ye Tepki Büyüyor
Hantepe Sessizliğini Bozan Soru
Ordu Saygınlığını Yitiriyor mu?
İnternet Andıcında Flash Gelişme
12 Eylül Referandum Rehberi
YAŞ’ta KİMLER TERFİ ETTİ?
Atilla Kıyat’tan ŞOK İTİRAFLAR?
Cumhurbaşkanı’na Açık Mektup
Hasan Iğsız’a ANDIÇ Operasyonu
ERUH’TA 1 POLİS ŞEHİT OLDU
Reşadiye Olayında da İhmal Var
Dörtyol’daki ŞEMDİNLİ Yapılanması
HSYK, Kritik Atamalar Yapacak
Saldıray Berk Başını Kaldırmadı
Referandum İPTAL EDİLEBİLİR
Ülkücüler BDP’lilere Saldırdı
Balyozcular Orduevinde (Karikatür)
Her Yerde ‘İYİ ÇOCUKLAR’ Var!
Öcalan Zamanla ‘Evet’ Diyebilir!
Büyükanıt Ayağını Kırdı

getNormalSWF(“250″, “250”, “http://www.stratejikboyut.com/images/banner/banner_7.sayi.swf”);
GÜNÜN MAKALESİ
SİZDEN GELENLER
Dağlık Karabağ Sorunu Çözülür mü?
Teröre Karşı Bizim Görevimiz Ne?
ÇOK OKUNANLAR
DÜN
BU HAFTA
BU AY

HSYK’dan Çok Farklı Plan
Darbe 3513 Askerle Yapılacaktı
Erdoğan ve Başbuğ’un Iğsız Savaşı
İşte 4 Polisi Şehit Eden PKK’lılar
Maliye Vatandaşı Sevindirecek
Iğsız ve Çubuklu Zorla Getirilebilir
Balyoz’un Cami Bombalama Krokisi
ŞOK! İsrail-Lübnan Savaşı Çıkabilir
‘Andıç RUTİN Bir Görevmiş’
Oy Kullanmak İçin Bu Haberi Okuyun

var mostly_type = 1;
var mostly_items = ”;
var mostly_data_1 = { 40877: {title: “HSYK’dan Çok Farklı Plan”, short_content: “HSYK’nın yine, Ergenekon davasına bakan hakim ve savcıları hedef alacağı iddia edildi. Öne sürülen yeni yöntem ise öncekilerden çok farklı. Kulislere göre; “, image: “16343”},40878: {title: “Darbe 3513 Askerle Yapılacaktı”, short_content: “Balyoz’un ek klasöründeki 234 sayfalık rapora göre, darbede 3513 asker görev alacaktı. Darbe tarihi 2003’tü. İşte o plan…”, image: “16065”},40883: {title: “Erdoğan ve Başbuğ’un Iğsız Savaşı”, short_content: “Başbakan Erdoğan, Org. Hasan Iğsız’In Kara Kuvvetleri Komutanı olmasını istemiyor, Başbuğ ise Org. Iğsız’da direniyor. Peki ne olacak?”, image: “730”},40884: {title: “İşte 4 Polisi Şehit Eden PKK’lılar”, short_content: “Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 4 polisi şehit eden PKK’lılar, MHP’li Bestami Kılıç’ın arabasına benzin alırken güvenlik kamerasına yakalandılar…”, image: “16364”},40882: {title: “Maliye Vatandaşı Sevindirecek”, short_content: “Küresel krize rağmen faizlerin tek hanede kalmasının ardından Maliye Bakanlığı, vatandaşı sevindirecek müjdeli bir haber üzerinde çalışıyor.”, image: “5139”},40876: {title: “Iğsız ve Çubuklu Zorla Getirilebilir”, short_content: “‘İnternet andıcı’ soruşturması çerçevesinde ifadeye çağrılan 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız ve Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu’nun da aralarında bulunduğu 19 kişi için son süre…”, image: “5077”},40879: {title: “Balyoz’un Cami Bombalama Krokisi”, short_content: “Balyoz darbe planı çerçevesinde yapılacak eylemlerden birisi de Fatih ve Beyazıt Cami’nin bombalanması idi. İşte camilerin bombalanma krokileri…”, image: “16235”},40880: {title: “ŞOK! İsrail-Lübnan Savaşı Çıkabilir”, short_content: “Gazze olayı henüz yeni küllenmişken Ortadoğu’da sular yeniden ısınmaya başladı. Başrolde yine İsrail var. İsrail-Lübnan savaşı kapıda…”, image: “6053”},40881: {title: “‘Andıç RUTİN Bir Görevmiş'”, short_content: “İnternet andıcı soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan Albay Dursun Çiçek’in avukatı Celal Ülgen, ilginç bir savunma yaptı.”, image: “15428”},40886: {title: “Oy Kullanmak İçin Bu Haberi Okuyun”, short_content: “Referandumda oy kullanmak isteyenlerin kimliklerinde TC Kimlik numarası olması gerekiyor. “, image: “2856”} };
changeMostly(1, 40877, ‘haber/hsykdan-cok-farkli-plan–40877.html’);

YAZARLAR
‘HAYIR’cı PARTİLER KARIŞACAK
Cemal FEDAYİ

Yoksa KERHEN’ciler mi Kazanacak?
Erdem ÖZGÜR

Fırsatların ‘Kaza’sı Olmaz
Gültekin AVCI

KÜRTLER VE TÜRKLER İÇ SAVAŞ DAYATMASINA HAYIR DEMELİ!
Bilal SAMBUR

Darbecileri Atın Gitsin!
Arif SÖYLER

“HAYIR”CI DERİN CEPHE
Mahmut KARAKÖSELİ

Askeri Savcının Unuttuğu Birşey Var?
Y. Kemal SEZGİN

Tüm Yazarlar >>
Cemal FEDAYİErdem ÖZGÜRGültekin AVCIBilal SAMBURArif SÖYLERMahmut KARAKÖSELİAdnan KÜÇÜKY. Kemal SEZGİNAhmet Süha AKÇABerna EMİROĞLUEmin YILMAZTarık BERKDoğan Akif YOLLUCANezir AKYEŞİLMENTimur ÖZTÜRKAdnan BENDERLİMert ULUHANLIHüseyin BAĞCIA. Haydar AKTEPEAyşe Deniz ÜNALSİZDEN GELENLER

HAFTANIN RÖPORTAJI
Türkiye’nin İKLİMİ DEĞİŞİYOR MU?
Havalar son yıllarda değişim yaşıyor. Peki bunun nedeni mevsim kayması mı? İklimler değişiyor mu yoksa bu durumun nedeni küresel ısınma mı?
ANKET
12 Eylül’de yapılacak referandumda EVET mi diyeceksiniz yoksa HAYIR mı?

_uacct = “UA-2637281-1″;urchinTracker();

linkz_publisher_id = 2620;
linkz_scope = [ ‘short_content’, ‘content content_12′ ];
linkz_scope_out = [ ‘advert’ ];

321.11 ms

4 Ağustos Çarşamba 2010  ~ Güncel

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: misafir oy nasıl kullanılır,misafir oy kullanma,misafir olarak oy kullanma,oyumu başka ilde kullanabilirmiyim,başka ilde oy kullanmak,yurtdışına çıkarken oy kullanma,misafir olarak oy kullanma 2011,askerler oy kullanabilir mi,başka şehirde oy kullanma,oy pusulası olmadan oy kullanılırmı,oyumu başka şehirde kullanabilirmiyim,misafir olarak oy kullanabilirmiyim,başka bir ilde oy kullanmak,başka ilde oy kullanabilirmiyim,başka şehirde oy kullanmak,kimlikle oy kullanılırmı,İNTERNETTEN oy kullanma,misafir oy kullanma 2015,farklı yerde oy kullanma,asker oy kullanabilirmi,başka yerde oy kullanma,yurtdışına çıkarken oy kullanmak,oyumu başka şehirde kullanabilirmiyim 2015,yurt dışına çıkanlar nasıl oy kullanacak,başka ilde oy kullanabilir miyim,misafir olarak oy kullanma 2015,misafir oy kullanma nasıl olur,yhs-fh_lsonsw,başka ılde oy kulanabılırmıyım,başka şehirde oy kullanmak 2015,yurt dna kanlar nasl oy kullanacak,yurtdışına çıkanlar nasıl oy kullanacak,2015 seciminde baska sehirde olanlar nssil oy kullanacak,misafirler nerede oy kullanacak,baska sehirlerde olanlar oy kullanabilecek mi,başka şehirde oy kullanabilirmiyim,seçimde hastaların oy kullanması 2015,seçimlerde misafir olarak oy kullanma,cumhurbaşkanlığı seçimlerinde farklı ilde oy kullanmak için,misafir olarak oy nasıl kullanılır,10 ağustos tatilde olanlar nasıl oy kullanacak,2015 7 haziranda oyumu nasla şehir de kulanabilirmiyim,2015 başka ilde misafir olarak oy kullanılır mı,2015 farklı ilde nasil oy kullanirim,2015 secimlerinde baska ilde oy kullanabilirmiyim,2015 secimlerinde şehir dişinda olanlar nerde kullanicak,2015 secimlerinde yurtdisina cikanlar icin oy nasil kullaniliyor,2015 seçimi baska yerde kullanılır mı,2015 seçimlerinde başka ilde oy kullanabilir miyim,2015 seçimlerinde tatilde olanlar nasil oy kullanabilir,7 haziran secimlerinde misafir oy kullanma,7 haziran seçimde tatilciler nasıl oy kullanır,7 haziran seçimlerde oy heryerde kullanılır mı,7 haziranda tatilciler oy kulanabiilirmi,7 haziranda yurt disina cikarken dis hatlarda oy kullanabilir miyim,7haziran secimlerinde misafirler nerede oy kullanir,7haziran seçiminden önce yurtdışına çıkacaklar oy kullanabilir mi,8 haziran seçimlerinde başka ilde oy kullanabilirmiyim,avrupada oylar her yerde kullanilirmi,baska ilde oy kullanma 2015,baska sehre gidersen oy kullanabilinirmi,başka bir ilde oy kullanabilir miyim,başka bir şehirde oy kullanabilirmiyim,başka bir şehirde oy kullanabilirmiyim 2015,başka bir şehirde oyumu kullanabilirmiyim misafir olarak,başka bir yerde oy kullanabilirmiyim,başka ilde cumhurbaşkanlığı için oy kullanılırmı,başka ilde oy kullanabilir miyim 2015,başka şehirde nasıl oy kullanılır,Başka şehirde Oy kullanımı,bu seçimde misafir olarak oy kullanılabilirmı,cumhurbaskanligi decimlerinde yurtdisina cikarken oy kullanmak,cumhurbaskanligi secimi icin farkli sehir,cumhurbaskanligi seciminde baska ilde nasil oy kullanabilirim,cumhurbaskanligi seciminde baska ilde oy kullanila bilecek mi,cumhurbaskanligi seciminde baska sehirde nasil oy kullanirim,cumhurbaskanligi seciminde misafir olarak oy kullanilirmi,cumhurbaskanligi seciminde oyumu istedigim yerde kullanabilir miyim,cumhurbaskanligi secimlerinde misafir olarak oy kullanmak,yurtdisindan gelenler istanbulda oy,cumhurbaşkanligi seciminde baska ilde oy kullanma,cumhurbaşkanliği oyu tati̇lde nasil kullanilacak,farki sehirde cumhurbaskanligi secimi,farkli bir sehirde oy vermek,farkli ilde nasil oy kullanirim,frankfurt yari oy kulanabilirmiyim,genel secimlerde misafir olarak oy kullanma,genel seçimde misafir oyu kulkanilir mi,genel seçimde nasıl oylar başka ilde nasıl kullanılır,havaalanında kimlikle oy kullanilir mi,havaalanlarında oy kullanma,havaalanlarında oy kullanma islemi yapilir mi,haziran 2015 başka şehirde oy kullanmak,istanbulda çalışırken nasil oy kullanirsin,kısa sureliğine yurt dışına çıkanlarnasıl oy kullanacak,kimlikle oy kullanabilir miyim 2015,kralice oy kullanir mi,MISAFIR OY KULLANMA,misafir bir konuk oy kullanmak icin ne yapmasi gerekir,misafir gittiğim yerde oy kullanabilirmiyim


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir ikizler erkeği aşıksa nasıl davranır,tunceli sosyal evleri nerede,selahattin demirtaş kimdir dini nedir,hemsigortadanhembabadanaikolurmu,selahattin demirtaş dini nedir,türk ünlü cıplak resimleri,Borno filim,borno filim,sevcan orhan evlimi,hakimlik sinavinda kac yanlis bir dogruyu goturur,turkiyeden gelip almanyadan mulkiyet alinabilirmi,misafir olarak oy kullanma 2015,askerlik ve 2015 secim,emine ülker tarhan vikipedi,kazada ölen cesetler,meme resmi gögüs,gs ile dalga geçen sözler,ayak tırnaklarındaki siyah lekeler,aziz yıldırım serveti,izmirli üniversiteli kızlar video,evde pastırma bozuldu,yurt disinda getirdigim aracimi turkiyede ne kadar kullanabilirim,maltepe üniversitesi dgs ücretleri,van\da otellerde fuhuş yorumlar,arap çıplak fotoğrafı
75