Referandum için sandık kurulan noktalar

Referandum için sandık kurulan noktalar

Türkiye 12 Eylül’de referanduma gitmeye hazırlanırken referandum süreci yarın sınır kapılarında, gümrüklerde ve havalimanlarında kurulan sandıklara oy atma ile başlayacak. Oy verilebilecek noktalar ise şunlar:

5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un halkoyuna sunulmasına ilişkin süreç işliyor.

Gümrük kapılarında oy verme işlemi, yarın başlayacak ve halk oylamasının yapılacağı 12 Eylül 2010 Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), halk oylamasına ilişkin olarak yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy kullanmalarına ilişkin ilke ve esasları daha önce belirlemişti.

Bu ilke ve esaslar çerçevesinde, gümrük kapılarında oy verme işlemi, yarın başlayacak ve 12 Eylül 2010 Pazar günü, YSK’nın o çevre için belirleyeceği halk oylamasının bitiş saatine kadar devam edecek.

SADECE PASAPORTLA OY KULLANILABİLECEK

Gümrük kapılarında, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, ”Sadece pasaportlarıyla” ve ”Sadece gümrükten giriş-çıkış yaparken” oy kullanabilecek.

Vatandaşlar, Gürbulak, Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Esendere, Cilvegözü, Yayladağı, Dilucu, Dereköy, Öncüpınar, Nusaybin, Akçakale, Habur karayolları ile Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Gaziantep, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Bodrum, Dalaman havalimanları ve Taşucu Deniz Limanı gümrük kapılarında, tatil günleri dahil, 24 saat süreyle oy verebilecek.

Oy verme işlemlerinde görev almak üzere, Doğubeyazıt ve Hopa, Lalapaşa, Yüksekova, Reyhanlı, Yayladağı, Aralık, Kırklareli Merkez, Kilis Merkez, Nusaybin, Akçakale, Seyhan, Oğuzeli, Kocasinan, Milas, Dalaman ve Silifke’de birer, Silopi, İpsala, Muratpaşa, Pendik, Gaziemir’de ikişer, Çubuk, Bakırköy ve Edirne Merkez’de üçer, Bakırköy’de beş gümrük kapısı ilçe seçim kurulu oluşturulacak.

Oy verme süresince oy kullanacak seçmen sayısına göre, sayım ve döküm işlemlerini kolaylaştırmak üzere gerektiğinde bu kapılarda YSK kararı ile yeni gümrük kapısı ilçe seçim kurulları oluşturulabilecek.

BEYAZ ”EVET”, KAHVERENGİ ”HAYIR”

Gümrük kapılarındaki oy vermede, ”Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranlı sarı renkli oy zarfları ve beyaz renk üzerinde ”Evet”, kahverengi renk üzerinde ”Hayır” ibarelerinin bulunduğu iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile ”Evet” veya ”Tercih” mührü kullanılacak.

Gümrük kapısı ilçe seçim kurulları, oy vermenin düzenli yürütülmesini sağlamak için gerekli bütün önlemleri almak ve oy verme işlemlerini denetlemekle yetkili ve görevli olacak.

Gümrük kapılarında, Türkiye’de seçmen kütüğüne yazılı olmayan, yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden, oy verme günü olan 12 Eylül 2010 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan, oy vereceği günde yurda giriş veya çıkış yapan, çifte vatandaş olup da Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ibraz eden Türk vatandaşları oy kullanabilecek. Oy verme isteminde bulunacaklar, pasaportlarını sandık kurulu başkanına gösterecek. Pasaporttan başka bir belgeyle oy kullanılamayacak.

TAKVİME GÖRE SÜREÇ

Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği takvime göre, bundan sonraki süreç şöyle işleyecek:

3 Ağustos Salı: Gümrük kapılarında oy verme işlemlerine başlanacak.

11 Ağustos Çarşamba: Türkiye genelinde sandık kurullarının oluşum işlemleri tamamlanacak, oluşumda görev alanlara bu husus bildirilecek. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanının yapacağı konuşmalar için yayın zaman ve sırası tespit edilecek. TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler ile iktidar partisinin yapacakları konuşmaların yayın zaman ve sıralarının tayini amacıyla kura çekilecek.

12 Ağustos Perşembe: Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımı tamamlanarak, plan dahilinde dağıtımına başlanacak.

16 Ağustos Pazartesi: İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulları başkanlarına teslim edilecek halk oylaması araç ve gereçlerini ihtiva eden malzeme torbaları hazırlanmaya başlanacak.

3 Eylül Cuma: Seçmen bilgi kağıtlarının (yurt içi) seçmenlere dağıtımı tamamlanacak, dağıtılamayanlar ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teslim edilecek.

PROPAGANDA DÖNEMİ VE YASAKLAR

5 Eylül Pazar: Serbest propaganda dönemi ve buna ilişkin yasaklar ile radyo ve televizyon konuşmaları başlayacak.

6 Eylül Pazartesi: İlçe seçim kurulları başkanlıklarınca, halk oylamasında görev alacak sandık kurulu görevlilerine eğitim verilmesine başlanacak. Halk oylaması araç ve gereçlerini içeren malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek ve sandık kurulları göreve hazır hale getirilecek. Herhangi bir nedenle dağıtılamadığı için ilçe seçim kurulu başkanlığına iade edilen seçmen bilgi kağıtlarının, oy verme gününde seçmenler tarafından istenildiğinde verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

7 Eylül Salı: Taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklu seçmen kütükleri kesinleştirilecek.

11 Eylül Cumartesi: Propaganda dönemi saat 18.00’de sona erecek.

12 Eylül Pazar: Halk oylaması yapılacak ve seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek.

HABUR SINIR KAPISI

Edinilen bilgiye göre, Silopi İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı görevlileri, Habur Sınır Kapısı’ndaki Habur Gümrükler Başmüdürlüğü tarafından tahsis edilen binada, 12 Eylül’de yapılacak referandum için 2 sandık kurdu.

Sandıkta görevli ekiplerin 5 vardiya halinde ve 40 gün boyunca çalışacakları belirtilirken, oy verme işleminin bu gece yarısından sonra başlayacağı bildirildi.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA, YARIN BAŞLAYACAK OY VERME İŞLEMİ İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLANDI

Atatürk Havalimanı’nda, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un halkoyuna sunulmasına ilişkin hazırlıklara başlandı.

Sınır kapılarında oy verme işleminin yarın başlayacak olması dolayısıyla Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde oy verme işlemlerinin yapılacağı paravanlar ile bilgi kontrol işlemleri için kullanılacak bilgisayarlar kuruldu.

Alınan bilgiye göre, dış hatlar terminalinde geliş ve gidiş katlarına toplam 15 sandık konulacak ve sandık başlarında 3 vardiya halinde 300’ün üzerinde kişi görev yapacak.

EDİRNE’DEKİ 3 SINIR KAPISINDA YARIN 11 SANDIKTA OY VERME İŞLEMİ BAŞLAYACAK

Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğüne bağlı 3 sınır kapısında toplam 11 sandıkta, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un halkoylaması için oy verme işlemi yarın başlayacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kapıkule Sınır Kapısı’nda 8, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 1 ve İpsala Sınır Kapısı’nda 1 sandıkta oy kullanılacak.

2 Ağustos Pazartesi 2010  ~ Güncel


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir balikesirdeki kayıp hazineler,10 mayıs 2015 anneler gününde askerlik düşecekmi,sok gazetesi resimleri,özgecanın katili öldü mü,facebook\ta mesajlar nasıl kaydedilir,mado yaş pasta fiyatları,yusuf bilir cinayeti,merzifon son dakika,metin akpınarın karısı kim,iett 60 yaş indirmi,sıcak itiraflar,genel afla son gelişmeler,başbakana nasıl ulaşırım,mezardan çıkarılan genç,jwplayer video açılmıyor,yabanci plakali araclarin turkiyede kalma suresi 2015,istanbulda 34 numara ayakkabi,ankara\da su kesintisi varmı bugün,merve oflaz kiminle evli,eyt gelişme var mı,metin akpınarın kaç çocuğu var,zerrin egeliler son hali,cermik yeni haberleri,van bolge devlet hastanesi sabah saat kacta,dunyanin en cok satan tabancasi hangisidir
79