Şehit Ailelerine Tam Destek…

Şehit Ailelerine Tam Destek...

Reklamlar
Hukukçular, Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve Hantepe baskınlarında şehit olan askerlerin ailelerine hukuk mücadelesinde destek verecek.

Ekonomik güce ve yeterli bilgiye sahip olmayan şehit yakınlarına yardım edecek olan Hukukçular Derneği, oluşturduğu İnsan Hakları Komisyonu’yla da şehit ailelerini bir araya getirecek.

Hukukçular Derneği, Türkiye gündeminin son üç yılına damgasını vuran Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve Hantepe baskınları ile TSK mayını sonucu şehit olan askerlerin ailelerine ve yaralanan askerlere hukuk mücadelesinde destek verecek.

Ekonomik gücü ve yeterli bilgiye sahip olmayan şehit yakınlarına hukukî mücadelelerinde yardım etmeye hazırlanan dernek, oluşturduğu İnsan Hakları Komisyonu’yla da şehit ailelerini bir araya getirerek ortak bir platform kuracak. Binden fazla avukatın üyesi olduğu Hukukçular Derneği’nin başkanı Cahit Özkan, son yıllarda yaşanan ihmal ve ihanet sonucunda yaşanan baskınlar ve mayın olaylarını insan hakları ihlali nezdinde incelemeye alacaklarını söylüyor.

Türkiye’nin demokrasi adına hamle yaptığı dönemlerde gündem değiştiren kanlı baskınlarda 54 asker şehit oldu, 77 asker de yaralandı. Bu olayların ardından şehit yakınları, ortaya çıkan ihmal ve hainlik görüntüleri ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan uzun süre açıklama bekledi.

Ancak Hantepe’de olduğu gibi bütün baskınlar sonrasında şehit yakınlarına tatmin edici bir açıklama yapılmadı. İhmal iddiaları ve bölgede terörle mücadeleden sorumlu olan komutanlar hakkında soruşturma açılmasını isteyen şehit yakınları, ekonomik ve bilgisizlik gibi etkenler nedeniyle hukuk mücadelelerinde etkili olamıyor.

Ortaya çıkan Heron görüntüleri, ses kayıtları ve istihbarat raporları üzerine insan hakları ihlali olduğunu düşünen Hukukçular Derneği, bu olayların aydınlatılması için ailelere gönüllü hukuk desteği sağlayacak. Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan, askere giden her vatan evladının hayatının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güvencesi altında olduğunu, ihmal sonucunda ölen her askerden kurumsal olarak sorumlu olduğunu aktarıyor.

Şehit ailelerine verecekleri hukukî destek sonucunda insan haklarını ihlal edenlerin yargı önüne çıkmasını umut ettiklerini belirten Özkan, “Bu süreçte aynı zamanda olaylar sonucunda yıpranan TSK’nın da imajının düzeleceğine inanıyoruz.” diyor.

Askere evlatlarını gönderecek olan ailelerin ruhsal anlamda çöküntüye uğramaya başladığını savunan Özkan, birçok ailenin çocuklarını askere göndermeyi istemediğini vurguluyor. Şehit ailelerini bir araya getirerek ortak mücadele başlatacaklarını vurgulayan Özkan, Heronların, ses kayıtlarının hesabını soracak olan şehit yakınlarına her türlü hukukî desteği vereceklerini söylüyor.

var tmp;
tmp = document.getElementById(“news_content”).getElementsByTagName(“a”);
for(i=0; i<tmp.length; i++)
tmp[i].target = "_blank";

Etiketler: Genelkurmay, Asker, Dağlıca, Aktütün
Haberi Paylaş :
GoogleGoogle,
YahooYahoo,
FacebookFacebook,
DiggDigg,
Del.icio.usDel.icio.us,
RedditReddit
  • Yorum Ekle
  • Arkadaşına Gönder
  • Yazdır
  • Yukarı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Türkiye
Kürt Aydınlar Kulak Verdi
Mavi Marmara İskenderun’da
Şehit Ailelerine Tam Destek…
Çetin Doğan Sağlam, Ama…
YAŞ’ta 33 yıl Önceki Senaryo
TSK Yaralamaya Devam Ediyor
Ergenekon’a Takviye Hâkim İddiası
Başbuğ Yönetemedi Kriz Derinleşti
SMS’le Katliam Provakasyonu
Balyoz’un ‘KADİFE ELDİVEN’ Planı
YAŞ’ta Skandal Bir Atama Daha
Balyozcular Sonunda Kabul Ettirdiler
Andıççılar Aynı Gün Hasta Oldu
Beklenen Görüşme Sona Erdi
Erdoğan’a Karşı MEDYA TAKTİĞİ
Heron Skandalında Suç Duyurusu
Org. Işık Koşaner İsteksiz mi?
Tutuklamaya İtiraz Kabul Edildi
PKK Haftaya Özerklik İlan Edecek!
‘Hayır’ Demek Kürtlere Kaybettirir
‘Türkiye Artık Normalleşiyor’
Terhisine 15 Gün Kala Şehit Oldu
İnternet Andıcında Yeni Gelişme
Kara Kuvvetleri Kimin Hakkıydı?
YSK’dan Gurbetçilere İyi Haber
Amaç Aslan Paşa’ya Yol Açmak mı
Org. Atilla Işık İlk Kez Konuştu
Balyoz Davasında Gelişme
ABD Raporunda PKK ve Ergenekon
YAŞ’TA HESAPLAR ALT-ÜST OLDU
Atilla Işık Neden Emekliliğini İstedi
KKK’ya Kim Atanabilir? 15 ADAY
‘BİZİM ÇOCUKLAR’ Terfi Etti
Org. Hasan Iğsız İçin Son Gün!
Temizöz’e Sivil Cezaevi Göründü
4 İlde Çatışma 1 Asker Şehit
Heron’a Açıklama Yok, Baskın Var!
Balyoz’da Polis İnfaz Timi
Doğubeyazıt’ta Çatışma: 1 Şehit
Bomba Yüklü Kamyon Yakalandı

getNormalSWF(“250”, “250”, “http://www.stratejikboyut.com/images/banner/banner_7.sayi.swf”);
GÜNÜN MAKALESİ
SİZDEN GELENLER
Dağlık Karabağ Sorunu Çözülür mü?
Teröre Karşı Bizim Görevimiz Ne?
ÇOK OKUNANLAR
DÜN
BU HAFTA
BU AY

YAŞ’ta Skandal Bir Atama Daha
Beklenen Görüşme Sona Erdi
Atamalarda Son Noktayı Koydu
Dörtyol Muhbiri Kılınç Taze Zengin
Başbuğ Yönetemedi Kriz Derinleşti
Hayır Diyen DP Yanlış Yaptı!
YAŞ’ta 33 yıl Önceki Senaryo
Balyozcular Sonunda Kabul Ettirdiler
SMS’le Katliam Provakasyonu
TSK Yaralamaya Devam Ediyor

var mostly_type = 1;
var mostly_items = ”;
var mostly_data_1 = { 41072: {title: “YAŞ’ta Skandal Bir Atama Daha”, short_content: “Askeri Şura (YAŞ) toplantısında skandal bir atamanın yapıldığı ortaya çıktı.”, image: “16438”},41067: {title: “Beklenen Görüşme Sona Erdi”, short_content: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un beklenen görüşmesi sona erdi”, image: “15226”},41071: {title: “Atamalarda Son Noktayı Koydu”, short_content: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura’da yaşanan terfi ve atama krizinin ardından ilk kez konuştu.”, image: “16072”},41068: {title: “Dörtyol Muhbiri Kılınç Taze Zengin “, short_content: “Dörtyol’daki olayların kilit ismi Bestami Kılınç’ın kısa bir zaman öncesine kadar pek parlak olmayan ekonomik durumu bir anda düzelmeye başlamış.”, image: “16273”},41075: {title: “Başbuğ Yönetemedi Kriz Derinleşti”, short_content: “Çözüm için yeterli katkıyı vermeyen Başbuğ’un son kritik görevinde, hukuk dışı faaliyet iddiaları nedeniyle ifadeye çağrılan subayları koruması, YAŞ’ın olağan toplantısı içinde rahatlıkla yapılabilecek atamaları krize dönüştürdü. “, image: “15972”},41077: {title: “Hayır Diyen DP Yanlış Yaptı! “, short_content: “Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, 12 Eylül’de referanduma gidecek Anayasa değişikliğine destek verdi.”, image: “16161”},41076: {title: “YAŞ’ta 33 yıl Önceki Senaryo”, short_content: “Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanılığı’na atama yapılmamış olması, 33 yıl öncesindeki senaryonun tekrar yaşanabileceği olasılığını gündeme getirdi . “, image: “16383”},41070: {title: “Balyozcular Sonunda Kabul Ettirdiler”, short_content: “Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iki hafta önce verdiği yakalama emri, dün akşam 11. Ağır Ceza’nın ilginç bir kararıyla kaldırıldı.”, image: “16235”},41074: {title: “SMS’le Katliam Provakasyonu”, short_content: “Dörtyol’daki provokasyon istihbarat raporunda: İlçeye kimliği belirsiz kişiler geldi. Cep telefonlarından “İşyerlerine ait kameraları imha edin.. Yüzleri gizleyin…” talimatları verildi.”, image: “16274”},41081: {title: “TSK Yaralamaya Devam Ediyor”, short_content: “Hakkâri-Çukurca’da 6 askerin şehit edildiği Hantepe saldırısı ile ilgili iddialar karşısında Genelkurmay Başkanlığı, suskunluğunu koruyor. Bu durum, şehit ailelerini derinden yaralıyor.”, image: “16439”} };
changeMostly(1, 41072, ‘haber/yasta-skandal-bir-atama-daha–41072.html’);

YAZARLAR
Son YAŞ Sivi-Asker İlişkilerinde Bir “DEVRİM” mi?
Mahmut KARAKÖSELİ

G.Kurmay Hukuku Askıya Aldı
Gültekin AVCI

‘HAYIR’cı PARTİLER KARIŞACAK
Cemal FEDAYİ

Yoksa KERHEN’ciler mi Kazanacak?
Erdem ÖZGÜR

KÜRTLER VE TÜRKLER İÇ SAVAŞ DAYATMASINA HAYIR DEMELİ!
Bilal SAMBUR

Darbecileri Atın Gitsin!
Arif SÖYLER

Askeri Savcının Unuttuğu Birşey Var?
Y. Kemal SEZGİN

Tüm Yazarlar >>
Mahmut KARAKÖSELİGültekin AVCICemal FEDAYİErdem ÖZGÜRBilal SAMBURArif SÖYLERAdnan KÜÇÜKY. Kemal SEZGİNAhmet Süha AKÇABerna EMİROĞLUEmin YILMAZTarık BERKDoğan Akif YOLLUCANezir AKYEŞİLMENTimur ÖZTÜRKAdnan BENDERLİMert ULUHANLIHüseyin BAĞCIA. Haydar AKTEPEAyşe Deniz ÜNALSİZDEN GELENLER

HAFTANIN RÖPORTAJI
Türkiye’nin İKLİMİ DEĞİŞİYOR MU?
Havalar son yıllarda değişim yaşıyor. Peki bunun nedeni mevsim kayması mı? İklimler değişiyor mu yoksa bu durumun nedeni küresel ısınma mı?
ANKET
12 Eylül’de yapılacak referandumda EVET mi diyeceksiniz yoksa HAYIR mı?

_uacct = “UA-2637281-1”;urchinTracker();

linkz_publisher_id = 2620;
linkz_scope = [ ‘short_content’, ‘content content_12’ ];
linkz_scope_out = [ ‘advert’ ];

446.09 ms

7 Ağustos Cumartesi 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler sgk bağkur haberleri,belediye bünyesinde çalışan taşeron işçilerle ilgili son haber,kadın köpekle nasıl ilişkiye girer,hayvanlarınçivtleşmesi,almanyadaki türk futbolcular 2015,diyarbakircermiksondakikadolu yagmls,geri ödemesiz para veren hayır severler 2016,esenlerde nereler yıkılacak,sskdacikanson ssk oncesi dogum borclanmasi ciktimi,ahmet davutoğlu nun oglu kac yasinda,cıplak kadın ve erkek fotoğrafları,ehliyet cezalarina af,korucu olmak istiyorum,k1 belgesine en son af duru,maltepe fındıklı haber,turk ünlülerin çiplak resimleti,cumhurbaşkanı mitingi bugün nerede,turk ünlülerin çiplak resimleti,bim yumurta fiyatı,K maraş orusbu telefon numaraları,bugün ölen ünlü sanatçı kim,son dakika deprem,çeşme\de trafik kazası son dakika,Bagkur aylik fA,15 kilo kemikli koyundan kac kilo et cikar
81