Terfi bekleyen paşalara Balyoz darbesi

Terfi bekleyen paşalara Balyoz darbesi

Reklamlar
YAŞ’ta, Balyoz’da yakalama emri çıkarılan 28 general ve amiralden 11’inin terfileri görüşülecekti. Kararla bazı isimlerin terfileri dondurulacak. Tutuklama ihtimaline karşı TSK’da B planı hazırlanıyor. Peki şimdi ne olacak?

Ceyda KARAASLAN’ın haberi

Balyoz Darbe Planı iddiaları kapsamında 102 muvazzaf ve emekli subay hakkında çıkarılan yakalama kararı, terfi bekleyen generalleri de vurdu. Bu yılki Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) durumları ele alınacak 134 general ve amiralden 11’i Balyoz davasında haklarında yakalama emri çıkarılanlar arasında bulunuyor.

Ancak bu isimlerin dosyaları Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu’nun 65’inci maddesi gereği bu yılki YAŞ toplantısına getirilmeyecek. Söz konusu maddeye göre, bir davada tutuklu olarak yargılanan ile hakkında kesin hükme varılmamış subaylar terfi alamıyor.

Soruşturmaları devam eden subaylara da terfi yolunu kapatan 65’inci madde, “Tutuklu ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz” hükmünü içeriyor.

Balyoz iddiaları nedeniyle Şûra’da görüşülmeyecekler

Korgeneral Nejat Bek (6. Kolordu Komutanı)

Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu (Kuzey Deniz Saha Komutanı)

Tümgeneral Gürbüz Kaya (Hakkâri 3. Taktik Piyade Tümen)

Tümgeneral Salim Erkal Bektaş (KKK Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcısı)

Tümgeneral Ahmet Yavuz (Kara Harp Akademisi Komutanı)

Tümgeneral Halil Helvacıoğlu (4. Jandarma Komando Eğitim Tugay Komutanı)

Tümgeneral Abdullah Dalay (52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanı )

Tümgeneral İhsan Balabanlı (Ulaştırma ve Personel Okul Komutanı)

Tuğgeneral Ali Aydın (Kayseri Jandarma Bölge Komutanı)

Tuğamiral Ahmet Türkmen (Kocaeli Denizaltı Filosu Komutanı)

Tuğamiral Abdullah Gavramoğlu (Kocaeli Hücumbot Filo Komutanı)

Korgeneral Bek çıktı, sayı düştü

11 Generalin terfilerinin dondurulması terfi sırasındaki diğer isimleri de tekrar gündeme getirdi. Kara Kuvvetleri’nden bu yıl terfi sırasında olan 11 korgeneral arasında bulunan 6. Kolordu Komutanı Nejat Bek, YAŞ’a giremeyeceği için Kara Kuvvetleri’nde boşalan 2 orgenerallik rütbesi için yarışacak aday sayısı 10’a indi.

İşte o Korgeneraller:

Hasan Memişoğlu (Temditli)

Selahattin Uğurlu (Temditli)

Hilmi Akın Zorlu (Temditli)

Servet Yörük (Temditli)

Yalçın Ataman (Temditli)

Eyüp Kaptan (Temditli)

İsmail Hakkı Pekin

Abdullah Atay

Muzaffer Şen

Ömer Necati Özbahadır

5 korgenerallik için 14 aday

Bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 5 korgeneral rütbesi için toplam 19 tümgeneral yarışacaktı. 5 ismin yakalama kararı nedeniyle adayların sayısı 14’e indi. İşte o isimler:

Hüsmen Akdeniz (Temditli)

İsmail Serdar Savaş (Temditli)

Ali Erdinç (Temditli)

Orhan Akbaş (Temditli)

Kenan Koçak (Temditli)

Hüseyin Kenan Hüsnüoğlu

Bülent Dağsalı

Kamil Başoğlu

İbrahim Onbay

Zafer Çamlıca

Abdullah Dalay

Alaeddin Örsal

Necdet Sezginer

Muharrem Mutlu Arıkan

Denizcilerde 3 isim donduruldu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Balyoz davasında yakalama emri çıkarılan terfi sırasında toplam 3 isim bulunuyor. Bunlardan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu’nun durumu YAŞ’ta görüşülecek isimler arasında. Ancak Deniz Kuvvetleri’ndeki 2 Oramiral rütbesi de dolu olduğu için Otuzbiroğlu’nun temdit alması bekleniyordu. Tümamirallik için listeye giren 14 tuğamiralin sayısı ise 12’ye indi. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde korgenerallik bekleyen adaylar da Tümgeneral Halil Helvacıoğlu hakkında yakalama emri çıkarıldığı için 2’ye indi.

Bir haftalık itiraz süresi beklenecek

Hakkında yakalama kararı bulunan emekli ve muvazzaf 102 asker konusunda gözaltı prosedürünün uygulanmasından önce 1 haftalık itiraz süresinin dolması beklenecek

Balyoz soruşturmasında 10’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklama kararı çıkarılan, aralarında eski Hava kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 102 emekli-muvazzaf subayla ilgili olarak yakalama kararları Merkez Komutanlıkları ve Emniyet’e gönderildi. İlk duruşması 16 Aralık 2010’da Silivri Cezaevi’nde yapılacak olan davayla ilgili olarak, normalde görüldükleri yerde yakalanmaları gereken sanıkların aralarında kuvvet ve ordu komutanları bulunması nedeniyle tutuklamalar konusunda esneklik gösterileceği öğrenildi. Buna göre sanıklar hemen gözaltına alınmayıp, 1 haftalık itiraz süresinin dolması beklenecek. Davaya bakacak olan mahkeme heyeti, iddianamede ismi geçen ve haklarında yakalama kararı verilen sanıklar hakkında kamu davası açıldığı ve yakalama kararı çıkarıldığı hususunda Genelkurmay Başkanlığı’na bilgi müzekkeresi yazılmasına da karar verdi.

İFADEDE ‘TEKNİK İMKÂNLAR’

Tensip zaptında, haklarında yakalama kararı verilmeyen sanıklar adına duruşma gününü bildiren davetiye çıkarılmasına ve davetiyeye, iddianamenin suretinin de eklenmesine karar verildi. Tutanakta gönderilen davetiyeye CMK’nın 145. maddesi uyarınca sanıkların duruşma gününde hazır bulunmadıkları takdirde zorla getirilecekleri hususunda ihtarın da yazılmasına hükmedildi. Zabıtta, aralarında Dursun Çiçek’in de bulunduğu müdafisi olmayan 30 sanığın davetiye tebliğinden itibaren 7 gün içinde, avukatlarının bulunup bulunmadığı hususunu mahkemeye bildirmelerine ve müdafileri olmayan sanıklara, İstanbul Barosu tarafından avukat tayin edileceğine karar verildi. Adli kontrol kararının kaldırılması talebinde bulunan sanıkların, mahkeme huzurunda henüz savunmalarının alınmamış olması dikkate alınarak, bu aşamada taleplerinin reddine de karar verildi. Mahkeme heyeti, sanık sayısının fazla olması ve dosya kapsamı dikkate alındığından ifade ve sorgu işlemlerinin de teknik imkanlardan yararlanılarak yerine getirilmesine karar verdi.

Donay: ‘Kendiniz teslim olun’ denildi

25.07.2010 Yakalama kararına rağmen, davet yönteminin uygulanmasının nezaket gösterisi olduğunu ifade eden Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyl Donay, şu yorumu yaptı: “Yeni usul kanununda artık gıyabi tutuklama kalktı. Yakalama kararı çıkar. Yakalandıklarında, teslim olduklarında kendilerine okunur, tutuklamaya çevrilir. Demek ki nezaket gösterildi, ‘kendiniz gelin teslim olun’ dendi. Evlerinden alınmak yerine, ‘Siz gelin’ dendi.” Sanıkların gitmemeleri halinde yakalama kararının uygulanacağını belirten Donay, itiraz süreciyle ilgili olarak da, “7 gün içinde 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilir. Mahkeme kabul ederse salıverilirler. Reddedilirse, 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tahliye talebinde bulunabilirler” diye konuştu.

Tutuklama ihtimaline karşı TSK’da B planı

Terörle mücadelede etkin rol alan birliklerin komutanları uzun süre tutuklu kalırsa Ankara’dan geçici görevlendirme yapılacak

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK), Balyoz Planı kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 28 general-amiralin tutuklanma ihtimaline karşı B Planı devreye girecek. Kritik görevlerin başında olan generaller tutuklanırsa yerlerine aynı rütbeden generaller geçici olarak görevlendirilecek. Terörle mücadelede etkin rol alan birliklerin komutanları uzun süre tutuklu kalırsa Ankara’dan geçici görevlendirme yapılacak. Kritik görevler dışında ise kurmay başkanları ve komutan yardımcıları birlikleri sevk ve idare edecek. Tutuklanmaları halinde, öncelikli olarak yerlerine geçici görevlendirme yapılacak, terörle mücadelenin yoğun olduğu birliklerdeki komutanlar şunlar:

Elazığ’da konuşlu 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Korkut Özarslan.

Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Fehmi Canan

Adana’da konuşlu bulunan 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek

Son bilgilendirmede gönderme yapılan Hakkâri Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya.

UZARSA GELECEK YIL ELE ALINACAK

Diğer görevlerdeki komutanların misyonu ise bir alt rütbede olan yardımcıları üstlenecek. Örneğin, tutuklanması halinde Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu’nun sevk ve idare ettiği işleri tümamiral rütbesindeki yardımcısı, geçici olarak yürütecek. Generallerin tutuklu halleri uzun süre devam ederse, bu durum önümüzdeki yıl Yüksek Askeri Şura’da değerlendirmeye alınacak.

İtirazlar 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne

Sanıklarla ilgili itirazları değerlendirecek olan 11 Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce Çetin Doğan’ın tahliye talebini talebini reddetmişti

İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği yakalama kararının ardından gözler, yapılacak itirazları inceleyecek bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çevrildi. Mahkeme daha önce Ergenekon ve Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerle ilgili itirazları incelemiş ve tahliye kararları vermişti. 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararlardan bazıları şöyle:

Daha önce “Balyoz Planı” iddiaları soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tümamiral Özer Karabulut’un avukatlarının yaptığı itirazı değerlendirmiş ve Karabulut’un tahliyesine karar vermişti. Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan eski 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, emekli Tümamiral Semih Çetin’in tahliye talepleri ise reddedilmişti.

“Balyoz Planı” iddiaları kapsamında bir grup muvazzaf subayla birlikte İstanbul Nöbetçi 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanan Tuğamiral Turgay Erdağ ve Albay Ali Türkşen’in avukatlarınca yapılan itirazı değerlendirmiş ve tahliye kararı vermişti.

Mahkeme, ”Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklu bulunan İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı avukat Mehmet Cengiz, avukat sanıklar Ali Hadi Emre, Tülay Bekar ve Kutbettin Kaya hakkında avukatlarının yaptığı tutukluluğa itiraz sonucu 4 sanık hakkında tahliye kararı vermişti.

Balyoz soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Astsubay İmdat Solak, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi hakimi tarafından tahliye edildi.

Prof. Dr. Erol Manisalı, 13 Mayıs 2009 tarihinde Silivri Devlet Hastanesi’nin sağlık kurulu kararına istinaden Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılarak tedavi edildiği sırada İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Haziran 2009 tarihli kararıyla tahliye edildi.

İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca megastar Tarkan’ın uyuşturucu madde temin etmek suçlamasıyla yargılandığı dava dosyası hakkında takipsizlik kararı vermişti.

AVUKATLAR: YARIN GİDECEĞİZ

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve emekli Korgeneral Engin Alan’ın avukatı Celal Ülgen, nöbetçi mahkeme olmadığı için yarın sabah karar hakkında 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edeceklerini söyledi. Ülgen, “Adliyede Çetin Paşa’nın ve diğer müvekkillerimin ne zaman, hangi zamanlamayla teslim olacaklarını konuşacağız ve yerine getireceğiz” dedi.

‘Eksik teşebbüs’ten 20 yıl

Balyoz iddianamesinde 196 sanığın tümüne aynı suçlama yöneltildi. Sanıklar için, fiil “teşebbüs”te kaldığından 20 yıa kadar hapis isteniyor.

196 sanıklı Balyoz iddianamesinde tüm sanıklara aynı suçlama yöneltiliyor ve aynı sevk maddesi düzenleniyor. Sanıkların tamamına, suç tarihi eski olduğu için, eski TCK’nın 147’nci maddesine göre “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Cebren İskat veya Vazife Görmekten Men Etmeye Teşebbüs” suçlaması yöneltiliyor. Buna göre sanıklar, 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. 968 sayfalık iddianame ile 183 klasörden oluşan eklerine göre 196 kişi arasında bir numaralı şüpheli eski 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, ikinci sırada eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek, üçüncü sırada eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve dördüncü sırada Orgeneral Ergin Saygun bulunuyor. İrticayla Mücadele Eylem Planı davasında tutuklu yargılanan Albay Dursun Çiçek ise şüpheliler arasında bulunuyor. Sanıklar, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçu” kapsamında eylemi gerçekleştiremediklerinden 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Sanıklar, fiil teşebbüste kaldığı için müebbet yerine en fazla 20 yıl ceza alacak.

İddianamedeki ‘görevlendirme’

İddianamede, eski 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan olası bir darbenin Sıkıyönetim Komutanı olarak geçerken, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Suga ve Oraj isimli planlarla suçlanıyor. 8. Kolordu Komutanı Korg Mustafa Korkut Özarslan’ın 1. Ordu Komutanlığı’nca düzenlenen plan seminerinin sekreteri olduğu ve Nejat Bek ve 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan tarafından görevlendirildiği iddia ediliyor. İddianamade Balyoz Harekatı’nın ardından mevcut hükümetin devrildikten sonra yeni kabinenin planlandığı belirtildi.

SABAH

25 Temmuz Pazar 2010  ~ Güncel


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler fakirlere yardım edenlerin telefon numaraları,kaza susurluk bugün,evde oturulan evi satin almanın sorunlari,güneydoğu terör hikayeleri,Patates ihracatı son durum,alman liseli kizlar,1 kök hint kenevirinden ne kadar esrar çıkar,bedia akarturk kac yasinda,menzil cemaati ünlüler,yasi gelip skk geriye dönuk pirim borcu odenerk emekli olunacakmi,istanbul göztepede trafik kazası,istanbul göztepede trafik kazası,ugur dundar in esi,batman motor kazası 2016,belediyelere kadro varmı 2016,bornofilimleri,surıyede soforler infazima,is kur typ okul,erzincan depreminde ölenlerin isimleri,son dakika mersin trafik kazası,siverek son dekika haber,pirinç tansiyonu yükseltirmi,destekleme parasi mayis,özgecan\ın cesedi,başakşehir altyapı seçmeleri 2016
81