Yavuz, 40 Bin Aleviyi Katletti mi?

Yavuz, 40 Bin Aleviyi Katletti mi?

Tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecen, ‘Yavuz Sultan Selim’ adlı son kitabında ezber bozan bilgilere yer verdi. Emecen, Yavuz Sultan Selim’in alevi katliamı yapmadığını söyledi.

Tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecen, ‘Yavuz Sultan Selim’ adlı son kitabında ezber bozan bilgilere yer verdi.

Yavuz’un herhangi bir Alevi katliamı yapmadığını belirten Emecen, ’40 bin Alevi katliamı’ iddiasının yanlışlığını dönemin kaynakları ve arşiv belgelerine dayandırdı.

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen, Yavuz Sultan Selim’in Doğu’da 40 bin Alevi’yi katlettiği, sistemli bir soykırım uygulattığı gibi iddialara karşı bir kitap kaleme aldı.

Yitik Hazine Yayınları’ndan çıkan kitap, Yavuz ile ilgili tartışmalara belgeler ışığında farklı bir bakış açısı getiriyor. Kaynaklarda Yavuz’un 40 bin Alevi’yi öldürdüğü şeklinde bir bilgi olmadığını vurgulayan Emecen, “Şah İsmail’in de İran’a hakim olduğunda büyük bir Sünni temizliğine gittiği yine devrin kaynaklarında yer alır. Safevi, İran kaynaklarında ve bazı Batılı çağdaş kaynaklarda bunun için yine 40-50 bin Sünni’nin katledildiği belirtilir. Bunlar her iki tarafın kaynaklarının abartmasıdır, gerçek rakamları göstermeyip çokluk ifade eder”  dedi.

KATLİAM İDDİASI GERÇEK DIŞI

Osmanlı arşiv belgelerinde Alevi katliamına rastlamadığını vurgulayan Prof. Dr. Emecen şöyle devam etti: “Belgelerde sadece Safevi yanlısı propoganda yapan ajan ve bu harekete sempati duyup yaygınlaştıran bazı tarikat dervişlerinin takibi, ayrıca yine bu hareketi gizlice destekleyen tımarlı sipahilerin tespiti ile ilgili kayıtlar var. 16. Yüzyılın ikinci yarısında yazılmış Osmanlı tarihlerinde teftişler sonucu 40 bin kişinin tespit edildiği, bunların imha edildikleri veya sürgüne gönderildiklerine dair bir bilgi bulunur. Bu bilgi zamanla Anadolu’da yapılan bu teftişler sonucu ’40 bin Alevi’nin Yavuz Sultan Selim tarafından katledildiği’ şeklinde nerdeyse tartışılmaz bir kabule dönüşmüştür. Bugün bu hatalı bilgi, sosyal ve siyasi vesilelerle sık sık tekrarlanan bir ‘paradigma’ haline gelmiştir.” 

HATALI BİLGİ İDDİAYA DÖNÜŞTÜ

Feridun Emecen, Alevi katliamı iddiasından bahseden ilk kaynağın İdris-i Bitlisi’nin Selimşahnâme adlı kitabı olduğunu söyledi. Bitlisi’nin Yavuz Sultan Selim dönemiyle ilgili bilgileri topladığını ancak yazdıklarını temize çekme ve düzenleme imkânı bulamadan öldüğünü aktaran Emecen şöyle koruştu, “Oğlu Ebulfazl Mehmed Çelebi, babasının notlarına kendi edindiği bilgilerle de eklemeler yaparak Selimşahnâme’yi tamamlamıştır. İşte bu eserde, Çaldıran Seferi öncesinde I. Selim’in ‘Kızılbaş taifesinin kökünü kazımak için’ memleketteki idarecilere bir emir yolladığına dair iddia yer alır. O yazara göre bu emre dayanarak ‘katliam’ yapılmıştır. Bu bilgi daha sonraki tarihçiler tarafından okunmuş ve Osmanlı tarihleri bu bilgileri esas alarak bir yanlışın daha da yayılmasına yol açmışlardır. Ancak Bitlisi’nin iddia ettiği teftişe dair herhangi bir arşiv belgesi veya o dönemde yazılmış bir kaynak yok. Geç tarihli kaynaklarda bu bilgilerin abartılarak nakledilmesinde Safevi ve Osmanlı arasındaki siyasi-dinî çekişme yatar.”

ASİLER KATLEDİLDİ AMA ALEVİ TEMİZLİĞİ DEĞİLDİ

Bazı asilerin öldürüldüğünü doğrulayan Emecen şunları söyledi: “Şah İsmail’in mektuplarıyla yakalanan Safevi halifeleri, bunların Anadolu’nun çeşitli yerlerinde temas kurdukları tarikat şeyhlerinin bazıları ve âsi elebaşları Osmanlı devlet sisteminin bozulmaması için şiddet uygulanarak katledilmiştir, fakat bunun sistemli bir “Kızılbaş temizliğine” dönüştüğünü söylemek doğru değildir.”

YAVUZ KÜPELİ DEĞİLDİ

Bir resimden hareketle Yavuz’un küpe taktığı şekinde bir rivayet üretildiğini söyleyen Emecen, Yavuz’un küpe takmadığını belirtti. “Meşhur küpeli resmin kimi gösterdiği bile net değil” diyen Emecen, “Yavuz’un küpe taktığına dair dönemin kaynaklarında hiçbir bilgi bulunmaz. Kendi çağında çizilmiş minyatürlerinin hiçbirinde küpe gözükmez. Bu küpeli resmin dayanağı muhtemelen 1530’larda çıkan Avrupa’da hazırlanan bir madalyona dayanıyor. Batılılar Osmanlıları Arap olarak tahayyül etmiş ve Mağribî tiplerle resmetmişler. Sonraki yıllarda neden bu resim hem Yavuz’a hem de Yavuz’a benzediği bilinen Şah İsmail’e nispet edilmiş, anlaşılmaz. Ancak Şah İsmail’i gösteren minyatürlerin de hiçbirinde kulağında küpe görmedim” diye konuştu.

Yavuz, 40 Bin Aleviyi Katletti mi?
G.Kurmay’da İsrail Odası Var mı?
İşte Diyanetin Başörtüsü Görüşü
Emekli Amiral CHP’ye TERFİ ETTİ
Sevilay, ‘Çakma’ Dedelere İsyan Etti
Poyraz’ın 5000 Kitabını Almışlar
Örtülü Ödeneği PEŞKEŞ ÇEKMİŞ
Bitlis’i G.Kurmay Başkanı Yapacaktı
İşte AYM’NİN YENİ YAPISI?
Diyanet’te Yolsuzluk İDDİASI?
Emeki Paşa’yı Sinirlendiren Soru?
‘Bizim Baro’ İşler Fena Karıştı
TSK Bitlis Dosyasını Yeniden Açtı
Türkiye’den Füze Kalkanı için 2 Şart!
Zonguldak ile Şili’nin Farkı Ne?
Savcılık Başörtüsünü Özgür Bıraktı
Faili Meçhullerin %90’ı JİTEM’in
Tunceli’de PKK’ya Ağır Darbe!
Başörtüsü Kararına Başkaldırı!
Alevilerin % 97’si ‘Hayır’ Dedi!
‘Başörtülü Kızlardan Korkun Çünkü
PKK’da Aşk Yasağı Delindi
1993’ün En Karanlık 10 OLAYI?
‘Bizim Baroda’ Brütüs Darbesi
Yağmur Topkapı Surlarını Çökertti
Jandarma MHP’liyi FİŞLEMİŞ
E. Özkök’ü Perişen Eden Öğrenci?
G.Kurmay’dan Bomba İTİRAF?
İşte Askerliği Kısaltmanın Formülü
2011 Yılında Nüfus Sayımı Var
KCK Davasında Silivri Modeli?
Özal Suikastinde ŞOK İSİMLER?
F-35 Projesinde 4 Milyar $’lık Kriz
YARSAV’cıların KOLTUK SAVAŞI
VE SEMRA ÖZAL KONUŞTU
‘Hasan Iğsız Yıllarca Herkesi Fişledi’
Turgut Özal’ı Zehirlediler Çünkü…
Hanefi Avcı’nın Şok Eden Beş Yüzü
PKK Böyle Tasfiye Edilmez
‘Avcı JİTEM’le İşbirliği İçindeydi’
15 Ekim Cuma 2010  ~ Güncel

SOSYAL ETİKETLER


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir ziraat bankası banka promosyonu 2015,Askerde garson olmak,Anayasada afla ilgili gelisme varmi2015,Faruk çelik\ten 5620 yasa,2015 seçimlerınden önce askerlik duşermi,15 yas ciplak resim,son dakika kardemir,erkem emeklilikde son durum,ebru özkan öpüşme zahnesi,yurtdısı borclanma kredısı,isletme fakultesi nerede staj yapar,tuvalee nasil cikarim,özgecanın cesedi,20 milyar faiz nekardir,kapali kadinlarin inanilmaz fotograflari,nihat hatipoğlunun kızı kimdir,sanliurfa halk egitim cocuk gelisimi,güncel türbanlı resimleri,özgecan aslan sevgilisine yazdığı mektup,spermleri hareketlendirmek için ne yapmalı,asker kanuni izindeyken rapor almak,zerrin egeliler son hali,dun gece mersındekı trafik kazaları,gurcistan unuversitelerine denklik varmi,ayedaş elektrik borcu taksitlendirme
81