Zorunlu askerlik 9, kısa dönem 4 aya düşecek

Reklamlar
Zaman gazetesinde yer alan bir habere göre; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teklifi olan ‘tek tip askerliğe’ sıcak bakmayan hükümetin askerlikle ilgili projesi netleşiyor. İşte ayrıntılar.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in açıkladığı her vatandaşın eşit süreli zorunlu askerlik yapması talebi uzun süredir tartışılıyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ‘tek tip askerlik’ olarak adlandırılan proje için iki ayrı formül önerdiği söyleniyor. Hükümet kanadına iletilen formüllerin ilki herkesin 12 ay askerlik yapması.
Alternatif formül ise zorunlu askerliğin 9 aya indirilmesi. TSK, 9 ay formülünü zoraki seçenek olarak görüyor. Bunun gerekçesi ise silah altında olan çok sayıda askerin terhis olacak olması. Yapılan hesaplamalarda askerliğin 9 aya inmesi halinde 250 bin asker terhis oluyor.
Zorunlu askerlik 12 ay olursa terhis olacak asker sayısı ise 100 bin. TSK’nın görüşü, asker açığı olmaması için zorunlu askerlik hayata geçse bile silah altındakilerin terhis edilmemesi.
Hükümet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tek tip askerlik projesi kesinlikle kabul edilmeyecek.
Bunun yerine Silahlı Kuvvetler’i zafiyete uğratmayacak, çağın şartlarına uygun bir model hayata geçirilecek. Zorunlu askerliği 9 ve ya 6 aya, kısa dönemi de 4 aya indirme formülü üzerinde çalışan hükümet, kararın çıktığı tarihte silah altında olacak askerlerin de bu düzenlemeden yararlanmasından yana. Böylece, 250 bine yakın Mehmetçik için de erken terhis söz konusu olacak.
BEDELLİ ASKERLİK
Hükümet, kamuoyunu yıllarca meşgul eden bedelli askerlik konusunda da adım atmaya kararlı.
Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek çözüm arayışında olan hükümet, askerliğin kısalması durumunda erken terhisle boşalacak 250 bin kişinin yerini bedellilerle doldurmayı düşünüyor.
Şu anda en az 200 bin kişinin bedelli askerlik beklediği biliniyor. Bedelli askerlikten, belirli yaşın üzerinde olanların yararlandırılması hedefleniyor.

zaman

2 Ekim Cumartesi 2010  ~ Güncel

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: askerlik dusuyormu,askerlik düşüyor mu son dakika,tsk son dakika askerlik düşecek mi,askerlik dusecekmi,tsk askerlik dusecekmi,askerlik ile ilgili haberler,tsk haberleri askerlik düştümü,tsk haberleri askerlik düşecek mi,askerlik dustumu,askerlik düşüyormu,askerlikle ilgili son durum,askerligin düşmesiyle ilgili son haberler,askerlik dustumu son dakika haberi,askerlik düşecek mi,askerlik düşüyor mu,askerlik düşmesiyle ilgili son haberler,son dakika haberleri askerlik düştü,askerlik 9 aya düşecek mi 2016,askerlik ile ilgili son haberler,askerlik düşecek mi son dakika,askerlik düşme haberleri,askerlik düştü mü son dakika haberleri,askerlik dustumu son dakika,askerlik düştümü son dakika,askerliğin düşmesi ile ilgili son dakika haberleri,askerlık dusuyormu,askerlik düştü mü son dakika,askerlik düştümü,askerliğin düşmesi ile ilgili son haberler,tsk askerlik düşecek mi,askerlik düşecek mi 2016,askerliğin düşmesi ile ilgili haberler,askerlik dusecekmi son dakika,askerlik düşmesi ile ilgili son dakika haberleri,askerlik dusuyor mu,sicak haber askerlik düştü,askerlikle ilgili haberler,askerlik düşecekmi son dakika,askerlik düşmesi son durum,askerligin dusmesiyle ilgili haberler,askerlikle ilgili son haberler,askerlik dusecekmi son haberler,tsk haberleri askerlik düştü,askerlik ile ilgili son dakika haberleri,askerlik düşmesi ile ilgili son haberler,askerliğin düşmesiyle ilgili haberler,askerlik düşecekmi,askerlık dusuyormu son dakıka,tsk askerlik,askerlik düşermi son dakika,askerlikle ilgili son haberler düşecekmi,Askerlik dusuyomu,askerlik düsüyormu,askerlik düşmesi ile ilgili haberler,tsk haberleri askerlik düştü mü,askerlik dusecekmi son durum,askerlikte son durum düşecekmi,askerlık dusecekmı,cumhurbaskani askerlik dusecek,askerlik dusme haberi,son dakika askerlik düştü,son dakika haber askerlik düştümü,askerlik düşecek mi tsk,askerlik 9 aya düştü mü son dakika,9 ay askerlik son dakika,askerlik 9 aya dusecekmi 2016,askerlik dusecekmi tsk,askerlik dusmesi son dakika 2015,askerlik düştü,son dakika haberleri askerlik dusecekmi,askerlik düşme haberleri son dakika,askerlikte son durum,askerlik düşmesi son dakika,askerlık dustumu,askerlik düştü mü,tsk askerlik düşüyor mu 2015,askerlik dustu,askerlik 9 aya düşecek mi son dakika,tsk askerlik düşüyor mu,güncel askerlik haberleri,son dakika askerlik dustumu,son dakika haber askerlik düştü mü,türk silahlı kuvvetleri askerlik düştümü,askerlik 9 aya düşecek mi son haberler,askerlık dusecekmı son dakıka,askerlik düşecekmi son durum,askerlik düşüyor mu son dakika haberleri,tsk askerlik düşme,askerlik d,tsk askerlik dustumu,son dakika haberler askerlik düştümü,askerlik dustu mu,askerlik dü,askerlik düstümü son haber,askerlikle ilgili son haberler askerlik düşecek mi,askerlik 9 aya düştü mü,askerlik düştü mü son dakika haberi,9 ay askerlik son durum,tsk askerlik haberleri,askerlikle ilgili son dakika haberleri

YORUM YAP

 1. BARIŞ diyor ki:

  ne zaman konusuldu bu haber

 2. onur diyor ki:

  arkadas bıktık artık dusuruyosanız dusurun dusurmuyceksenızde adam gıbı cıkın dusmuycek deyın benım gıbı bınlerce asker hergun dustu dusucek demekten sıkıldı artık bızlere ve aılemıze net bı cvp verınkı bızlerde ona gore hareket edelım

 3. musa diyor ki:

  artık düsuruyorsanız düsun düsürmeyecekseniz kapatın dusecek deyip durmayın bizi sıkıyorsunuz

 4. onur diyor ki:

  başbakanım size sesleniorum düşürecekseniz düşürün arık herkez aynı tip askerlik yapsın benım düşüncem bu

 5. adem diyor ki:

  bn 92/2 askerim başbakanımıza yalvarıyorum hertkez ailesinden uzak kalıyo psikolojık rahatsızlık yapıyo dayanılmıyo ne olursunuz artık allah rızası içi bu askerliği düşürün

 6. nevzat şahbudak diyor ki:

  teyip düşürürse bu askerliyi tüm askerlerin oyunu alır işalla düşer de oyumuzu da alır

 7. hüseyin diyor ki:

  Sayın CUMHURBAŞKANIM, kısa dönem 4 ay uzun dönem 9 ay olmasını istiyoruz

 8. talat diyor ki:

  Artik dusurecekseniz dusurun dusmeyecekse. Susun mk. Dustuydu dusecekti die beklemekten biktik yaa. Basbakan. Cik adam gibi soylr dusuyotsa dusur dusmuyorsa dusmeyrcek de de analarimiz babalarimizda umut etmeyi braksin. Yetrrrrrrrrrrr


Güncel    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler orkoy borclari afi olacakmi,kara sineklerin gelmemesi icin,rüştü asyalının ölümü,çekmeköy şile yolu trafik kazası,halasiyla,qorna izle,sera tokdemir seksi mayalu,devasa koclar,emine erdoganin eski hali,bilgisayarda izlediklerimi nasıl silebilirim,usak escort kizlari,muş yoncalı öz köyü,diyarbakır da silahlı çatışma son dakika,gaziantep klzlarln telefon numarası,abdurrahman onul ve esi,istanbuldaki intihar,şirinevlerde cinayeti,aileici sekishikayeleri,osmaniye\de silahlı çatışma son dakika,borç affı 2016,zerrin egelilerin son hali,kaçak turkmenler son durum,türkcıblakkızları,clblak klzlar,Çıplak kadın meme resmi
83