Honda SUV CR-V’yi Türkiye’de üretecek

Honda SUV CR-V'yi Türkiye'de üretecek

Reklamlar
Dünyanın önde gelen otomotiv sektörü araştırma kuruluşlarından J.D Power, Honda’nın 2012 yılından itibaren önemli SUV modeli CR-V’yi Türkiye’de üretmeye başlayacağını duyurdu

Özellikle otomotiv sektöründeki müşteri memnuniyeti anketleriyle tanınan uluslararası pazar araştırması şirketi J.D Power’ın yayınladığı son rapor, Türkiye’nin 2025 yılında 2 milyon adetlik üretim rakamına ulaşamasa da, bu rakama çok yaklaşacağını ortaya koyuyor.

Rapor ayrıca 2008 yılında başlayan büyük krizle birlikte uyuyan bir dev haline gelen Gebze’deki Honda fabrikasında markanın SUV modeli CR-V’nin de üretileceğini müjdeliyor.

Türkiye’de seri olarak ama askeri amaçlı üretilen ilk 4×4 Land Rover Defender’di. Honda CR-V sivil amaçlı olacağı için aynı zamanda bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Raporda Tofaş’ın 2011 yılı sonunda üretimlerine son verileceğini açıkladığı Palio ve Albea’nın yerine Fiat’ın 326 kod numarasıyla geliştirdiği ve Sırbistan’da üretmeyi planladığı B segmentindeki yeni hatchback otomobilinin sedan versiyonunun üretimi için hâlâ adaylardan biri olduğunu, ancak aynı zamanda Chrysler markasıyla da üretilecek olan bu modeli için Sırbistan ve Rusya’nın alma ihtimalinin şimdilik daha yüksek göründüğünü belirtiyor.

Türkiye’deki otomotiv ana ve yan sanayi firmaları tarafından da ciddi takip edilen dönemsel raporlardan ilki, Türkiye’yi yakından ilgilendiren bilgilerle yayınlandı.

Tofaş, Oyak Renault, Honda ve Hyundai fabrikalarının gelecek beş yılda üretecekleri yeni modellerin neler olabileceğinin ele alındığı rapordaki en çarpıcı bilgi hiç şüphesiz Honda ile ilgi olanıydı.

Honda, Türkiye’de yatırım yaptığı 1997 yılından bu yana hep tartışmaların içinde yer aldı.

Önce sadece 50 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrikanın büyüklüğü tartışıldı, ardından geçen yıl yaşanan büyük krizle birlikte fabrikanın kapanacağı söylentileri çıkmış, ancak Honda tüm bu söylentilere sessiz kalmayı tercih etmişti.

HONDA TÜRKİYE 5 YILDA ÜRETİMİNİ 5’E KATLAYACAK

JD Power Raporu gelecek bu yılı yaklaşık 22 bin adetlik üretimle kapatması beklenen Honda Türkiye’nin, üretiminin gelecek yıl 18 bine düşeceğini, ancak 2012 yılından itibaren önce yılda 40 bin adede, sonraki yıllarda ise katlanarak 2015 yılında 118 bine çıkacağını öngörüyor.

KAPASİTE ARTIMI İPTAL EDİLMİŞTİ

Honda Türkiye ilk kez 2006 yılında kapasite artıracağını ve Avrupa’daki 250 bin adetlik arz eksiğini gidermek üzere çalışacağını duyurmuştu.

Ancak 2008 yılı sonunda baş gösteren krizle birlikte, markanın hedef pazarı Rusya ve Ukrayna’nın alımlarını kesmesi bu planın ucu açık bir biçimde ertelenmesine neden olmuştu.

Honda Türkiye 2007 yılında 100 milyon dolarlık bir yatırımla kapasitesi önce yılda 50 bin adete, ardından da 2009 yılında 100 bin adete çıkarmayı planlamıştı.

Honda yetkilileri tarafından henüz doğrulanmayan rapor, bu hedefin 2 yıl gecikmeyle de olsa hayata geçirileceğini gösteriyor.

KÜÇÜK SEDAN SIRBİSTAN VE RUSYA’DA KALABİLİR

Raporda Tofaş’ın gelecek birkaç yıl içindeki en önemli araçlarının Mini cargo projesinin üçlüsü Fiorino, Nemo ve Bipper olacağı belirtilirken, 2010 yılındaki toplamüretimin yüzde 60’ını bu araçların oluşturacağı yazıldı. J.D. Power raporu Palio’nun üretiminin 2010 yılı sonunda biteceğini yazarken, Albea’nın üretiminin ise Rusya’ya yapılan SKD ihracatından ötürü bir süre daha devam edeceği belirtiyor. J.D Power raporunun Tofaş’la ilgili en dikkat çekici kısmı ise, Palio

ve Albea’nın yerini alacak olan 326 kod numarasıyla anılan yeni B segmenti otomobilin sedan versiyonunun Bursa’da üretilmesi ihtimalinin hâlâ bulunduğunun yazıldığı bölümdü.

Raporda yeni küçük otomobilin Sırbistan’ın Kragujevac kentindeki eski Zastava fabrikasında ve Sollers’la yapılan joint venture uyarınca Rusya’da üretilmesinin düşünüldüğünü, ancak Tofaş’ın da hâlâ bir şansı bulunduğu belirtiliyor.

Tofaş CEO’su Ali Pandır geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada yeni ürünlerin Türkiye dışındaki kapasitesi boş olan fabrikalara kaydırılacağını, Tofaş’ın 2018’e kadar kapasitesini doldurduğunu belirtmişti.

2025’TE ÜRETİM ADEDİ 2 MİLYONA YAKLAŞIYOR

J.D. Power’ın üreticilerden aldığı bilgilere dayanarak hazırladığı rapor, Türkiye’nin 2025 yılında 1 milyon 724 bin adetlik üretim adedine ulaşacağını ortaya koyuyor.

Raporda toplam üretimin 2010 yılında 1 milyon 34 bin adet olacağı belirtiliyor. 2015 yılına gelindiğinde ise üretim rakamının 1 milyon 456 bin adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

2025 yılında binek otomobil üretimi 1 milyonun üzerine çıkarken, toplam üretimin 1 milyon 724 bin olacağı belirtiliyor.

HONDA ÜRETİMİNİ YÜZDE 500 ARTIRACAK

J.D. Power raporunun hiç şüphesiz en fazla dikkat çeken tarafı, Honda’nın Türkiye’de atağa kalktığını göstermesi. 2012’den itibaren yeni CR-V’nin yanı sıra bir sonraki kuşak Civic’in de üretimine devam etmesi beklenen fabrika böylelikle 2009 yılında hedeflediği yıllık 100 bin adetlik kapasite hedefine 2 yıl gecikmeyle ulaşmış oluyor. 2011’de sadece 18 bin adetlik üretim planlayan fabrika 2015 yılına kadar üretimini yüzde 500’ün üzerinde artıracak.

20 Ağustos Cuma 2010  ~ Oto

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: polisi kokutan honda


Oto    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler aziz yildirim serveti,sokak ortasında kafasına taşla,osmaniye işkur engelli iş ilanları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,bayindirda cinayet,cocukla seks fotolari,inegöl deprem son dakika,ankara esertepe elektrik kesintisi,ergani haber son dakika,gebzeye yakin randevu evi,aşiret te kadledile kız,ssk öncesi doğum borçlanması ali tezel,esgort esenyurt,gizem hatipoğlu kimin kızı,erzurum sahibinden satılık nisankaskay otomotiv,gülay sezer evlendi,ankara trafik kazası son dakika video,ahnımların cıplak hali,sahibinden satılık s plaka bursa,gönen haber trafik kazası,yaşlı çıplak karı fotoları,evli olan askere giden ne kadar maaş alır 2016 da,ankara trafik kazası dün gece,suna ilgin,kadir baytur kimdir ne is yapar
83