Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir

Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir

Reklamlar
Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızın bakımı tam yapılmadığında ciddi problemlere neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, ayak bakımının vücut sağlığımız açısından çok önemli olduğuna dikkat çek

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızın bakımı tam yapılmadığında ciddi problemlere neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, ayak bakımının vücut sağlığımız açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Ayakların günlük bakımı yapılmazsa ayak kokuları, mantar enfeksiyonları, tırnak batığı sosyal yaşantımızı olumsuz etkilebileyecek sorunlardan sadece birkaçı… Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, özellikle yaz aylarında sık rastlanan mantar enfeksiyonları ve tırnak batıkları ile ilgili bilgi verdi.

 

Mantar enfeksiyonları nasıl oluşur­?

 

Mantar enfeksiyonlarının toplumumuzda yaygın olarak gözlendiğini belirten Dr. Figen Akın, özellikle erkeklerde mantar enfeksiyonlarına daha sık rastlandığını belirtti. Dr. Figen Akın “Mantar etkenleri nemli ve karanlık ortamlarda kolayca ürer. Uzun süre ayakkabıda kalan terli ayaklar mantar üremeleri için uygun ortam oluşturur. Ayak mantarlarının bulaşmasında yüzme havuzları, spor salonları, saunalar ve kuaförler önemli rol oynuyor. Aile içinde de hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde bulaşmaya da sık rastlanıyor”  dedi.

 

Ayak mantarlarının  farklı şekillerde  görülebileceğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın sözlerine şöyle devam etti: “Mantar enfeksiyonu belirtileri genellikle ayak 4 ve 5. parmak arasından kaşıntılı kızarıklık ve pullanma olarak başlar. Bazen ayakaltında su toplamasına benzer kabarcıklar olarak da ortaya çıkar. Unutulmamalıdır ki, ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı da mantar değildir. Bu nedenle, bir dermatologa başvurmadan ilaç kullanılması doğru değildir. Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonları ise, tırnakta kalınlaşma ufalanma ve renk değişikliği olarak ortaya çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında tanı kliniklerde alınan deri veya tırnak örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile kolayca konulabilmektedir. Ayak tırnak mantarlarında ayrıca kültür yapılması da gereklidir.”  

 

 

 

 Mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilmelidir?

 

Mantar enfeksiyonunun tedavisi kadar bulaşmanın da önlenmesinin önem taşıdığına işaret eden,  Dr. Figen Akın  hastalığın tedavisi ve korunma yollarıyla ilgili şunları anlattı: “Deriye sınırlı mantar enfeksiyonlarında sadece deriye uygulanan antifungal kremler veya spreyler yeterlidir. Eğer mantar enfeksiyonu yaygınsa 2-3 hafta sistemik tedavi topikal uygulanan kremlere eklenebilir. Tedavi süresi 6-8 haftadan kısa süreli olmamalıdır. Eğer tedavi kısa süreli uygulanırsa mantar enfeksiyonu tekrarlayabilmektedir. Tırnak mantar tedavisinde ise tırnak tek ve kısmı olarak etkilenmişse, tırnak törpülenerek uygulanan antifungal tırnak cilaları ile iki aylık bir tedavi yeterli olabilmektedir. Tırnağın tamamı veya birden fazla tırnak etkılenmişse sistemik antifungal tedaviler, el tırnakları için 2 ay, ayak tırnağı için ise 3 ay yeterli olmaktadır. Eğer tırnak mantarı tedavi edılmezse ayak mantarı enfeksıyonları da tekrarlamaktadır. Ayakta ve/veya ayak tırnağında mantar enfeksiyonları varsa havuza girilmemeli ve toplu yaşam yerlerinde çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.”

 

Tırnak batıkları ve tedavisi

 

Dr. Figen Akın “Tırnak batıkları en sık ayak baş parmakta oluşmaktadır. Tırnaklar kenarlardan deri içerisine girerek bu bölgede kızarıklık şişlik ve ağrıya neden olur. Tırnak batığında enfeksiyon gelişmişse sistemik antibiyotik tedavisi gerekli olmaktadır. Tırnak batığına neden olan faktörler arasında, ayağın çok terlemesi, uygunsuz tırnak kesimi, uygunsuz sivri topuklu ve dar ayakkabılar giyilmesi, ayağı sıkan çorap kullanımını sayabiliriz” dedi.

 

Tırnak batığı tedavisinde tırnakta kızarıklık, şişlik ve ağrı varsa batık kısmın altına destek konulması ve kurutucu pansumanların yeterli olabileceğini belirten Dr. Figen Akın, “Batık nedeniyle tırnağın bu bölümünde kabarıklık meydana gelmişse hasta cerrahi müdahale ile rahatlayacaktır. Tırnak kökü kalıcı olarak çıkarıldığında tırnak bu bölümünden tekrar çıkmayacağı için problem tamamen ortadan kalkar” dedi.

 

Ayak sağlığını korumak için yapılması gerekenler nelerdir?

 

  • Ayaklar her gün düzenli olarak yıkanmalı, parmak araları dahil çok iyi kurulanmalıdır. Kurulama işlemi kurutma makinesi kullanılarak da yapılabilir.
  • Çoraplar günlük olarak değiştirilmeli ve çorapların ayakları terletmemesi için pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Ayakkabı seçimi de ayak saglığı açısından önemlidir. Ayakkabıların üstlerinin deri olmasına, ayak ergonomisine uygun olmasına, bayanların ayakkabı topuklarının 5 cm’den fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Aynı ayakkabı üst üste uzun süre giyilmemelidir.
  • Çocuklarda ilk yaşlarda, ayak kaslarının gelişimi ve ayak parmaklarının kavrama özelliği kazanması için ayakkabı giydirilmemelidir.
  • Ayak problemlerinin genellikle çocukluk çağında başladığından sorun büyümeden bir hekime başvurulmalıdır.

changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Bu haber toplam 38 defa okunmuştur
Paylaş : FacebookFacebook, GoogleGoogle, YahooYahoo, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, TwitterTwitter, FriendFeedFriendFeed, MySpaceMySpace
  • Yorum Ekle
  • Arkadaşına Gönder
  • Yazdır
  • Yukarı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir
Güneş kremi sıcaktan korumaz
Derimiz yaz sıcağında her zamankinden daha hassas olur
Herkesin sorunu sivilce mi? akne mi?
Saçlarımız neden dökülüyor?
Derimiz bu aralar çok hassas
35 yaşından sonra çıkan benlere dikkat!
Saçlarımız neden dökülüyor
Yaz tatilinde kabusunuz olmasın!
Ayak sağlığına dikkat !!!
Mantar hastalığından korunma yolları
Yaşlanmaya ‘Dur’ deyin! Somon balığı gençleştiriyor…
Mantar hastalıklarına dikkat, Yaz aylarında artıyor
Akneler İçin Endişelenmeyin
Tırnaktaki sağlık alametleri
Kıl dönmesine karşı hareketsiz kalmayın
Solaryum Cilt Kanseri Riskini Arttırıyor
”Şemsiyenin altındayım güneş yakmaz” demeyin
Elleri gençleştiren 4 yöntem
Bronzlaşma bir deri hasarıdır. Kim nasıl güneşlenmeli?
ÇOK OKUNANLAR
Dün | Bu Hafta | Bu Ay
Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili Başbakanlık Genelgesi
Sosyal güvencesi olmayan acil hastalar hastane kapısından döndürülmeyecek
2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar
Ödeme komisyonu 2. dönem yapılan değişiklikler
Konunun uzmanları ‘Tam gün yasası’na ne diyor ?
İşte 4 kilo verdiren ‘Hurma’ diyeti
Ağız kokusunu önlemenin yolları
THY’nin sağlığı Fransız’a emanet
Tekrar canlandı
Besin testiniz ne kadar hassas?

var mostly_type = 1;
var mostly_items = ”;
var mostly_data_1 = { 10692: {title: “Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili Başbakanlık Genelgesi”, short_content: “Başbakanlıktan Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili 2010/16 Sayılı Başbakanlık Genelgesi yayınlandı.”, image: “3194”},10695: {title: “Sosyal güvencesi olmayan acil hastalar hastane kapısından döndürülmeyecek”, short_content: “Acil sağlık hizmet vermekle yükümlü kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları, sağlık güvencesi olup olmadığına, ödeme gücü bulunup bulunmadığına veya tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakmaksızın acil hastaları kabul edecek.”, image: “4151”},10719: {title: “2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar”, short_content: ” Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar” hakkında 2010/93 sayılı genelge yayınlandı.”, image: “3193”},10720: {title: “Ödeme komisyonu 2. dönem yapılan değişiklikler “, short_content: “Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “Ödeme komisyonunun 2010/1-2. dönem çalışmaları sonucu yapılan değişiklikler hakkında duyuru” yayınlandı.”, image: “3193”},10722: {title: “Konunun uzmanları ‘Tam gün yasası’na ne diyor ? “, short_content: “Konunun uzmanı doktorlar “tam gün yasası”na ne diyor? Medipolitan Sağlık Grubu ekibi tarafından İstanbul Medipol Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın yayın yönetmenliğinde hazırlanan…”, image: “3997”},10698: {title: “İşte 4 kilo verdiren ‘Hurma’ diyeti”, short_content: “Adı Ramazan ile özdeşleşen Hurmanın da diyetinin olduğunu biliyor muydunuz? Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce üç hurma yiyin, 4 kilo verin!”, image: “4172”},10697: {title: “Ağız kokusunu önlemenin yolları”, short_content: “Yaklaşan ramazan ayıyla birlikte bir çok kişi kötü ağız kokusuna sahip olmaktan korkmaya başladı… Siz de ağız kokunuzdan endişe ediyorsanız işte ağız kokusunu önleyen formüller…”, image: “2479”},10694: {title: “THY’nin sağlığı Fransız’a emanet”, short_content: “25 bin THY’linin sağlığına Groupama bakacak. Temmuz ayında Anadolu Sigorta’nın, çok fazla sağlık hizmeti satın alınıyor, gerekçesiyle sözleşmesini feshetmesiyle sigortasız kalan Türk Hava Yolları”, image: “3542”},10696: {title: “Tekrar canlandı”, short_content: “Bilim adamları yaptıkları çalışmalarla ‘olmaz’ denileni gerçekleştirdi. Farelerin omurilik sinirlerindeki hücreler yenilenebiliyor!”, image: “3982”},10693: {title: “Besin testiniz ne kadar hassas?”, short_content: “Tükettiğimiz gıdaların tehdidi altındayız… Cambridge Test; balık türlerini bile hamsi, çinakop, istavrite kadar ayırıyor. Hepsinin intoleransına tek tek bakıyor…”, image: “3825”} };
changeMostly(1, 10692, ‘haber/acil-saglik-hizmetlerinin-sunumu-ile-ilgili-basbakanlik-genelgesi-10692.htm’);

document.write (“”);
YAZARLAR
Dr. Erkin Göçmen
Dr. Erkin Göçmen
Mesleki sorumluluk sigortası hakkında konuşulmayanlar
Av. Bülent Özer
Av. Bülent Özer
Özel Muayenehanelere Geçmiş Olsun !
Av. Eren Evren
Av. Eren Evren
Tarih 02 Ağustos 2010, Şimdi Ne Olacak?
Dr. Feza Şen
Dr. Feza Şen
(OSGB) yetkisi neden polikliniklere ve tıp/dal merkezlerine verilmiyor?
Doç.Dr. Paşa Göktaş
Doç.Dr. Paşa Göktaş
Hekimlik mesleğinin farklılığı ve Anayasa mahkemesi kararlarının anlamı
Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ
Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ
Zorunlu Mesleki Mali Sorumluluk Sigortası
Uzm.Dr. Cengiz Konuksal
Uzm.Dr. Cengiz Konuksal
Trafik kazaları tedavi hizmetleri ücretsiz midir?
Dr.Recai Yahyaoğlu
Dr.Recai Yahyaoğlu
YÖK Başkanımıza Açık Mektup
Yaşar Kaya
Yaşar Kaya
Hekim ve Sağlık Personeli Bildirimi
Google Grupları
Sağlık Aktüel mail grubuna abone olun
E-posta:

Duyuruları mail yoluyla almak istiyorsanız yukarıdaki kutuya e-posta adresinizi girerek mail grubumuza dahil olabilirsiniz. Mail alamıyorsanız lütfen “önemsiz posta” kutusunu kontrol ediniz.

Bu grubu ziyaret edin


linkz_publisher_id = 919;

var gaJsHost = ((“https:” == document.location.protocol) ? “https://ssl.” : “http://www.”);
document.write(unescape(“%3Cscript src='” + gaJsHost + “google-analytics.com/ga.js’ type=’text/javascript’%3E%3C/script%3E”));

try {
var pageTracker = _gat._getTracker(“UA-3094454-2”);
pageTracker._trackPageview();
} catch(err) {}

10 Ağustos Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: ayakta kaşıntı ve kızarıklık,ayaklarda kaşıntı,ayakta kızarıklık ve kaşıntı,ayak altında kızarıklık,ayak altında kaşıntı,topuk kaşıntısı neden olur,topukta kaşıntı,ayak altı kaşıntısı,ayak altı kızarması,ayaktaki kızarıklıklar,topuk kaşıntısı,topuklarda kaşıntı,ayaklarda kızarıklık,ayaklarda kızarma,ayak şişmesi ve kaşınması,ayakta sulu kabarcıklar,ayak tabanında kızarıklık,el ve ayaklarda kızarma kaşıntı şişme,ayakta çıkan sulu kabarcıklar,bebeklerde ayak altında kızarıklık,el ve ayaklarda sulu kabarcıklar,nethaberci net,ayagin altinda cikan sivilce,ayakta çıkan kızarıklıklar,Ayak kızarması,ayakta kızarıklık,ayak altında kaşıntı ve kızarıklık,ayak parmaklarında kızarıklık ve yanma,ayak altında sivilce,ayak altındaki kızarıklık,ayakların kızarması,ayakta kizariklik sisme,ayak parmaklarında kaşıntı ve şişme,ayakta çıkan sivilce gibi yaralar,ayak kızarması neden olur,ayak parmakları neden şişer ve kaşınır,ayak altında sivilce çıkması,ayak tabanında kızarıklık ve kaşıntı,ayakların altının kızarması,ayak tabanında kaşıntı,ayakta kizariklik,ayak kaşıntısı ve şişmesi,ayak tabanında kaşıntı kızarıklık,Ayakta ağrıya gelen kızarık yara,ayak kızarıklığı,parmakların şişmesi ve kızarması,ayak tirnak arasi kaşıntı,bebeklerde ayak altı kızarması,ayak tabanı neden kaşınır,ayak üstü kasintisi,ayaklarda kızarıklık ve yanma,ayaklarda kizarikliklar,ayak altında beyaz kabarcıklar,Cocuklarda ayakta yara şişlik,ayak altında kızarıklık ve ağrı,ayak altında kızarıklık ve kaşıntı,Çocuklarda ayak altı kızarık,ayak tabanı kızarıklığı,ayak tabaninda cikan kabarciklar,ayak üstünde kaşıntı,ayaklarda çıkan sulu kabarcıklar,ayakta çıkan sulu yaralar,ayaklarin kizarmasi,ayak üstünde kaşıntı ve kızarıklık,bebeklerde ayak altı kızarıklığı,ayak şişli ve kızarıklı nedeni,ayagimizin altinin kizarmasi,ayakta kaşıntı ve şişme,ayakta kızarıklık kaşıntı,ayakta kizarma,ayakta yanma kasinma kızarma,Ayak parmaklarının kızarıp kaşınması,ayak parmaklarinda sisme ve kasinti,ayak tabanında kızarıklık ve ağrı,ayağın altının kızarması,ayak topuğunda kızarıklık,ayağın şişip kızarması,ayak üzerinde kızarıklık,ayakta cikan kizarikliklar,ayakta ici sulu kabarciklar,ayakta kızarıklık ve yanma,ayakta oluşan kızarıklıklar,bacakların şişmesi ve kaşınması,ayak altında çıkan kızarıklıklar,bebeklerde ayak kaşıntısı,ayak parmaklarında kızarma,ayak parmaklarinda kasinti sisme,ayak parmaklarinin kizarmasi,ayak altında sulu sivilce çıkmasının nedeni nedir,ayak tabanlarin kizarmasi,ayak ustundeki sulu yaralar,ayak altının kızarması,ayaka altinin kizarmasi neden olur,ayaklarda kaşıntı ve kızarıklık,ayaklarda kızarıklıklar,ayak altinda olusan kizariklik,ayakta çıkan isilik,ayak altinda sivilceler kasiniyor,ayak altinda tek tük sulu yaralar,ayak altindaki kizariklar


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,timurtaş hoca hangi cemaatten nadirkoc vikipedi,merzifon sodakika haberler,yeni yasa paketi,eşek kaç kilo süt verir,turbanli ev hanimlari video,iskur okullar hizmetli ariyorum egirdir,iskur okullar hizmetli ariyorum egirdir,Derik son durum haberler,diyanet duyurular fahrilere sozlesme,yasatakila,Balıkesir qönen ilçe sağ müd vekil ebe hem alımı,Bağkur emeklilik prim doldu,iskur okullar hizmetli ariyorum egirdir,konya\daki oto galeri isimleri,koyada dünkü kazalar,BOR İLCESİNDEN EDA ESCORT,mujdarfilimleri,turbanli kızlarla tanışma,korgeneral ibrahim yılmaz hayatı,nihat hatipoğlu nun kizi,suna ilgin,en son 2022 haberleri,taze zencefil buzlukta saklanirmi,keçiören son dakika haberler,telefonda sesin geri gelmesi ne ne denir
80