Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir

Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızın bakımı tam yapılmadığında ciddi problemlere neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, ayak bakımının vücut sağlığımız açısından çok önemli olduğuna dikkat çek

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızın bakımı tam yapılmadığında ciddi problemlere neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, ayak bakımının vücut sağlığımız açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Ayakların günlük bakımı yapılmazsa ayak kokuları, mantar enfeksiyonları, tırnak batığı sosyal yaşantımızı olumsuz etkilebileyecek sorunlardan sadece birkaçı… Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, özellikle yaz aylarında sık rastlanan mantar enfeksiyonları tırnak batıkları ile ilgili bilgi verdi.

 

Mantar enfeksiyonları nasıl oluşur­?

 

Mantar enfeksiyonlarının toplumumuzda yaygın olarak gözlendiğini belirten Dr. Figen Akın, özellikle erkeklerde mantar enfeksiyonlarına daha sık rastlandığını belirtti. Dr. Figen Akın “Mantar etkenleri nemli ve karanlık ortamlarda kolayca ürer. Uzun süre ayakkabıda kalan terli ayaklar mantar üremeleri için uygun ortam oluşturur. Ayak mantarlarının bulaşmasında yüzme havuzları, spor salonları, saunalar ve kuaförler önemli rol oynuyor. Aile içinde de hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde bulaşmaya da sık rastlanıyor”  dedi.

 

Ayak mantarlarının  farklı şekillerde  görülebileceğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın sözlerine şöyle devam etti: “Mantar enfeksiyonu belirtileri genellikle ayak 4 ve 5. parmak arasından kaşıntılı kızarıklık ve pullanma olarak başlar. Bazen ayakaltında su toplamasına benzer kabarcıklar olarak da ortaya çıkar. Unutulmamalıdır ki, ayakta oluşan her kızarıklık ve da mantar değildir. Bu nedenle, bir dermatologa başvurmadan ilaç kullanılması doğru değildir. Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonları ise, tırnakta kalınlaşma ufalanma ve renk değişikliği olarak ortaya çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında tanı kliniklerde alınan deri veya tırnak örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile kolayca konulabilmektedir. Ayak tırnak mantarlarında ayrıca kültür yapılması da gereklidir.”  

 

 

 

 Mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilmelidir?

 

Mantar enfeksiyonunun tedavisi kadar bulaşmanın da önlenmesinin önem taşıdığına işaret eden,  Dr. Figen Akın  hastalığın tedavisi ve korunma yollarıyla ilgili şunları anlattı: “Deriye sınırlı mantar enfeksiyonlarında sadece deriye uygulanan antifungal kremler veya spreyler yeterlidir. Eğer mantar enfeksiyonu yaygınsa 2-3 hafta sistemik tedavi topikal uygulanan kremlere eklenebilir. Tedavi süresi 6-8 haftadan kısa süreli olmamalıdır. Eğer tedavi kısa süreli uygulanırsa mantar enfeksiyonu tekrarlayabilmektedir. Tırnak mantar tedavisinde ise tırnak tek ve kısmı olarak etkilenmişse, tırnak törpülenerek uygulanan antifungal tırnak cilaları ile iki aylık bir tedavi yeterli olabilmektedir. Tırnağın tamamı veya birden fazla tırnak etkılenmişse sistemik antifungal tedaviler, el tırnakları için 2 ay, ayak tırnağı için ise 3 ay yeterli olmaktadır. Eğer tırnak mantarı tedavi edılmezse ayak mantarı enfeksıyonları da tekrarlamaktadır. Ayakta ve/veya ayak tırnağında mantar enfeksiyonları varsa havuza girilmemeli ve toplu yaşam yerlerinde çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.”

 

Tırnak batıkları ve tedavisi

 

Dr. Figen Akın “Tırnak batıkları en sık ayak baş parmakta oluşmaktadır. Tırnaklar kenarlardan deri içerisine girerek bu bölgede kızarıklık şişlik ve ağrıya neden olur. Tırnak batığında enfeksiyon gelişmişse sistemik antibiyotik tedavisi gerekli olmaktadır. Tırnak batığına neden olan faktörler arasında, ayağın çok terlemesi, uygunsuz tırnak kesimi, uygunsuz sivri topuklu ve dar ayakkabılar giyilmesi, ayağı sıkan çorap kullanımını sayabiliriz” dedi.

 

Tırnak batığı tedavisinde tırnakta kızarıklık, şişlik ve ağrı varsa batık kısmın altına destek konulması ve kurutucu pansumanların yeterli olabileceğini belirten Dr. Figen Akın, “Batık nedeniyle tırnağın bu bölümünde kabarıklık meydana gelmişse hasta cerrahi müdahale ile rahatlayacaktır. Tırnak kökü kalıcı olarak çıkarıldığında tırnak bu bölümünden tekrar çıkmayacağı için problem tamamen ortadan kalkar” dedi.

 

Ayak sağlığını korumak için yapılması gerekenler nelerdir?

 

  • Ayaklar her gün düzenli olarak yıkanmalı, parmak araları dahil çok iyi kurulanmalıdır. Kurulama işlemi kurutma makinesi kullanılarak da yapılabilir.
  • Çoraplar günlük olarak değiştirilmeli ve çorapların ayakları terletmemesi için pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Ayakkabı seçimi de ayak saglığı açısından önemlidir. Ayakkabıların üstlerinin deri olmasına, ayak ergonomisine uygun olmasına, bayanların ayakkabı topuklarının 5 cm’den fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Aynı ayakkabı üst üste uzun süre giyilmemelidir.
  • Çocuklarda ilk yaşlarda, ayak kaslarının gelişimi ve ayak parmaklarının kavrama özelliği kazanması için ayakkabı giydirilmemelidir.
  • Ayak problemlerinin genellikle çocukluk çağında başladığından sorun büyümeden bir hekime başvurulmalıdır.

changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Bu haber toplam 38 defa okunmuştur
Paylaş : FacebookFacebook, GoogleGoogle, YahooYahoo, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, TwitterTwitter, FriendFeedFriendFeed, MySpaceMySpace
  • Yorum Ekle
  • Arkadaşına Gönder
  • Yazdır
  • Yukarı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir
Güneş kremi sıcaktan korumaz
Derimiz yaz sıcağında her zamankinden daha hassas olur
Herkesin sorunu sivilce mi? akne mi?
Saçlarımız neden dökülüyor?
Derimiz bu aralar çok hassas
35 yaşından sonra çıkan benlere dikkat!
Saçlarımız neden dökülüyor
Yaz tatilinde kabusunuz olmasın!
Ayak sağlığına dikkat !!!
Mantar hastalığından korunma yolları
Yaşlanmaya ‘Dur’ deyin! Somon balığı gençleştiriyor…
Mantar hastalıklarına dikkat, Yaz aylarında artıyor
Akneler İçin Endişelenmeyin
Tırnaktaki sağlık alametleri
Kıl dönmesine karşı hareketsiz kalmayın
Solaryum Cilt Kanseri Riskini Arttırıyor
”Şemsiyenin altındayım güneş yakmaz” demeyin
Elleri gençleştiren 4 yöntem
Bronzlaşma bir deri hasarıdır. Kim nasıl güneşlenmeli?
ÇOK OKUNANLAR
Dün | Bu Hafta | Bu Ay
Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili Başbakanlık Genelgesi
Sosyal güvencesi olmayan acil hastalar hastane kapısından döndürülmeyecek
2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar
Ödeme komisyonu 2. dönem yapılan değişiklikler
Konunun uzmanları ‘Tam gün yasası’na ne diyor ?
İşte 4 kilo verdiren ‘Hurma’ diyeti
Ağız kokusunu önlemenin yolları
THY’nin sağlığı Fransız’a emanet
Tekrar canlandı
Besin testiniz ne kadar hassas?

var mostly_type = 1;
var mostly_items = ”;
var mostly_data_1 = { 10692: {title: “Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili Başbakanlık Genelgesi”, short_content: “Başbakanlıktan Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili 2010/16 Sayılı Başbakanlık Genelgesi yayınlandı.”, image: “3194”},10695: {title: “Sosyal güvencesi olmayan acil hastalar hastane kapısından döndürülmeyecek”, short_content: “Acil sağlık hizmet vermekle yükümlü kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları, sağlık güvencesi olup olmadığına, ödeme gücü bulunup bulunmadığına veya tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakmaksızın acil hastaları kabul edecek.”, image: “4151”},10719: {title: “2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar”, short_content: ” Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar” hakkında 2010/93 sayılı genelge yayınlandı.”, image: “3193”},10720: {title: “Ödeme komisyonu 2. dönem yapılan değişiklikler “, short_content: “Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “Ödeme komisyonunun 2010/1-2. dönem çalışmaları sonucu yapılan değişiklikler hakkında duyuru” yayınlandı.”, image: “3193”},10722: {title: “Konunun uzmanları ‘Tam gün yasası’na ne diyor ? “, short_content: “Konunun uzmanı doktorlar “tam gün yasası”na ne diyor? Medipolitan Sağlık Grubu ekibi tarafından İstanbul Medipol Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın yayın yönetmenliğinde hazırlanan…”, image: “3997”},10698: {title: “İşte 4 kilo verdiren ‘Hurma’ diyeti”, short_content: “Adı Ramazan ile özdeşleşen Hurmanın da diyetinin olduğunu biliyor muydunuz? Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce üç hurma yiyin, 4 kilo verin!”, image: “4172”},10697: {title: “Ağız kokusunu önlemenin yolları”, short_content: “Yaklaşan ramazan ayıyla birlikte bir çok kişi kötü ağız kokusuna sahip olmaktan korkmaya başladı… Siz de ağız kokunuzdan endişe ediyorsanız işte ağız kokusunu önleyen formüller…”, image: “2479”},10694: {title: “THY’nin sağlığı Fransız’a emanet”, short_content: “25 bin THY’linin sağlığına Groupama bakacak. Temmuz ayında Anadolu Sigorta’nın, çok fazla sağlık hizmeti satın alınıyor, gerekçesiyle sözleşmesini feshetmesiyle sigortasız kalan Türk Hava Yolları”, image: “3542”},10696: {title: “Tekrar canlandı”, short_content: “Bilim adamları yaptıkları çalışmalarla ‘olmaz’ denileni gerçekleştirdi. Farelerin omurilik sinirlerindeki hücreler yenilenebiliyor!”, image: “3982”},10693: {title: “Besin testiniz ne kadar hassas?”, short_content: “Tükettiğimiz gıdaların tehdidi altındayız… Cambridge Test; balık türlerini bile hamsi, çinakop, istavrite kadar ayırıyor. Hepsinin intoleransına tek tek bakıyor…”, image: “3825”} };
changeMostly(1, 10692, ‘haber/acil-saglik-hizmetlerinin-sunumu-ile-ilgili-basbakanlik-genelgesi-10692.htm’);

document.write (“”);
YAZARLAR
Dr. Erkin Göçmen
Dr. Erkin Göçmen
Mesleki sorumluluk sigortası hakkında konuşulmayanlar
Av. Bülent Özer
Av. Bülent Özer
Özel Muayenehanelere Geçmiş Olsun !
Av. Eren Evren
Av. Eren Evren
Tarih 02 Ağustos 2010, Şimdi Ne Olacak?
Dr. Feza Şen
Dr. Feza Şen
(OSGB) yetkisi neden polikliniklere ve tıp/dal merkezlerine verilmiyor?
Doç.Dr. Paşa Göktaş
Doç.Dr. Paşa Göktaş
Hekimlik mesleğinin farklılığı ve Anayasa mahkemesi kararlarının anlamı
Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ
Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ
Zorunlu Mesleki Mali Sorumluluk Sigortası
Uzm.Dr. Cengiz Konuksal
Uzm.Dr. Cengiz Konuksal
Trafik kazaları tedavi hizmetleri ücretsiz midir?
Dr.Recai Yahyaoğlu
Dr.Recai Yahyaoğlu
YÖK Başkanımıza Açık Mektup
Yaşar Kaya
Yaşar Kaya
Hekim ve Sağlık Personeli Bildirimi
Google Grupları
Sağlık Aktüel mail grubuna abone olun
E-posta:

Duyuruları mail yoluyla almak istiyorsanız yukarıdaki kutuya e-posta adresinizi girerek mail grubumuza dahil olabilirsiniz. Mail alamıyorsanız lütfen “önemsiz posta” kutusunu kontrol ediniz.

Bu grubu ziyaret edin


linkz_publisher_id = 919;

var gaJsHost = ((“https:” == document.location.protocol) ? “https://ssl.” : “http://www.”);
document.write(unescape(“%3Cscript src='” + gaJsHost + “google-analytics.com/ga.js’ type=’text/javascript’%3E%3C/script%3E”));

try {
var pageTracker = _gat._getTracker(“UA-3094454-2″);
pageTracker._trackPageview();
} catch(err) {}

10 Ağustos Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: ayakta kaşıntı ve kızarıklık,ayaklarda kaşıntı,ayakta kızarıklık ve kaşıntı,topuk kaşıntısı neden olur,topukta kaşıntı,ayak altı kaşıntısı,ayak altında kaşıntı,ayak altında kızarıklık,topuk kaşıntısı,ayak altı kızarması,ayaktaki kızarıklıklar,topuklarda kaşıntı,ayaklarda kızarma,ayaklarda kızarıklık,ayak şişmesi ve kaşınması,el ve ayaklarda kızarma kaşıntı şişme,nethaberci net,ayak altında çıkan kızarıklıklar,ayak altında kaşıntı ve kızarıklık,topuk kizarmasi,ayak altındaki kızarıklık,ayak kaşıntısı ve kızarıklık,ayak kaşıntısı ve şişmesi,ayak parmakları neden şişer ve kaşınır,ayak parmaklarında kaşınma ve şişme,ayak parmaklarında kızarıklık,ayak parmaklarında şişlik ve kaşıntı,Ayak parmaklarının kızarıp kaşınması,ayak parmaklarinda kasinti sisme,topukta kabarcık ve kasınma,ayak tabanı kızarıklığı,ayak tabanında kaşıntı kızarıklık,ayak tabanında kızarıklık,ayakta kizariklik,bebeklerde ayak altı kızarması,ayak altında sivilce,ayak bas parmagini altinda kizariklik,Ayak kızarması ve kaşıntısı,ayak parmak arası kaşıntı,ayak parmakları uzun süre neden kaşınır,ayak parmaklarında kaşıntı,ayak parmaklarında kızarıklık ve yanma,ayak parmaklarında şişlik ve kızarıklık,ayak parmaklarının şişmesi ve kaşınması,ayak parmaklarının şişmesi ve kızarması,ayak parmaklarının üstünün kaşınması,ayak parmaklarinda kasinma ve sisme,ayak tabanı kızarıklık,ayak tabanında kaşıntı,ayak tabanında kaşıntı nedenleri,ayak tabanında kızarık kaşıntı,ayak tabanında kızarıklık ve ağrı,ayak tabanında oluşan şişlik ve kızarıklık tedavisi,ayak tabaninda kasinti ve sisme,ayak tabanindaki kirmizilik,ayak topuğunda kaşıntı,ayak topuğunda kaşıntı nedenleri,ayak topuğunda kızarıklık,ayak üzerinde kızarıklık,ayak ve ellerde kaşınma,ayakaltının kızarması,ayaklar kizariklik ve kasinti neyden kaynaklaniyor,ayaklarda kaşınma ve şişme neden olur,ayaklarda kızarıklık ve yanma,ayaklarda kızarıklıklar,ayaklarda ve parmak aralarinda kizariklik,ayaklardaki kaşıntı nedenleri uzman tv,ayakların altının kızarması,ayakların kaşınmad,ayaklarin kizarip kasinmasi,Ayakta çıkan kızarıklar,yhs-fh_lsonsw,ayakta kaşıntı dökülme kaşıntı,ayakta şilik kızarıklık yanma ağrı neden olur,ayakta şişkinlik ve ağri sivilce,ayakta şişkinlik ve sivilce,ayaktaki sulu kizarıklık,bebegimin ayaklarında kabarcıklar var,bebeğin ayak altı kızarması,bebek topugunda kizariklik,bebek topugunda sivilce,bebeklerde ayak kasintisi,bebeklerde ayak parmağı kızarması,cocugun ayaginin altinda cikan kizarikliklar,cocuklarda ayak alti neden kasinir,cocuklarda el ayak kızarıklıgı kasıntısı,cocuklardaki el ve ayaktaki sulu kabarciklar,çocukların ayak altında kaşıntı kızarık,çocukta ayakta kabarcık neden olur,el baş parmakta kaşinma,El Parmak Aralari Kizarmasi,el ve ayaklardaki derinin kirmiziligi,El ve ayakta kızarma ve kaşınma,elde kizariklik ve kasinti uzman tv,elde ve ayakta kasintisiz sulu kabarciklar,eldeki kırmızılık derideuzöantiv,ellerde kasinti vesisme,kaşıntılı parmak şişmesinin nedenleri,parmak da kaşıntı ve şişlik,parmak kabarcik


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir köpekle bayan çiftleşmesi,torba yasası gectimi,türk ünlülerinin çıplak kadın,tarsus tedasta af varmı,küçükyalıda su kesintisi,recep tayyip erdoğan anneler günü sürprizi 2014,türbanli kadin gizli,okunabilecek dini kitap isimleri,recep tayyip erdoğan anneler günü sürprizi 2014,yabancı plakalı araç türkiyede ne kadar kalabilir 2015,erken terhis 2015,15 yas 20 yaşa kadar çıplak resimler indir,tarsus tedasta af varmı,ic guvenluk paketinde ogg ile ilgili duzenleme varmi,su affi,düzce\de kaza son dakika,sultancıftliqınde lavas ustası işi aranıyor,mersinde tombala baskını,çocuklarda nefes borusuna kaçan kağıt vs,ben bilmem eşim bilir arka plan çalişanlari,Siyah blazer cekete hangı renk gömlek gıysem yakışır,patateste verim dekardan kaç ton alınır,halkalı sanıgı,sekısfılımı,osmaniyede açılacak olan genel evi
76