Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir

Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir

Reklamlar
Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızın bakımı tam yapılmadığında ciddi problemlere neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, ayak bakımının vücut sağlığımız açısından çok önemli olduğuna dikkat çek

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızın bakımı tam yapılmadığında ciddi problemlere neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, ayak bakımının vücut sağlığımız açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Ayakların günlük bakımı yapılmazsa ayak kokuları, mantar enfeksiyonları, tırnak batığı sosyal yaşantımızı olumsuz etkilebileyecek sorunlardan sadece birkaçı… Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, özellikle yaz aylarında sık rastlanan mantar enfeksiyonları ve tırnak batıkları ile ilgili bilgi verdi.

 

Mantar enfeksiyonları nasıl oluşur­?

 

Mantar enfeksiyonlarının toplumumuzda yaygın olarak gözlendiğini belirten Dr. Figen Akın, özellikle erkeklerde mantar enfeksiyonlarına daha sık rastlandığını belirtti. Dr. Figen Akın “Mantar etkenleri nemli ve karanlık ortamlarda kolayca ürer. Uzun süre ayakkabıda kalan terli ayaklar mantar üremeleri için uygun ortam oluşturur. Ayak mantarlarının bulaşmasında yüzme havuzları, spor salonları, saunalar ve kuaförler önemli rol oynuyor. Aile içinde de hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde bulaşmaya da sık rastlanıyor”  dedi.

 

Ayak mantarlarının  farklı şekillerde  görülebileceğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın sözlerine şöyle devam etti: “Mantar enfeksiyonu belirtileri genellikle ayak 4 ve 5. parmak arasından kaşıntılı kızarıklık ve pullanma olarak başlar. Bazen ayakaltında su toplamasına benzer kabarcıklar olarak da ortaya çıkar. Unutulmamalıdır ki, ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı da mantar değildir. Bu nedenle, bir dermatologa başvurmadan ilaç kullanılması doğru değildir. Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonları ise, tırnakta kalınlaşma ufalanma ve renk değişikliği olarak ortaya çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında tanı kliniklerde alınan deri veya tırnak örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile kolayca konulabilmektedir. Ayak tırnak mantarlarında ayrıca kültür yapılması da gereklidir.”  

 

 

 

 Mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilmelidir?

 

Mantar enfeksiyonunun tedavisi kadar bulaşmanın da önlenmesinin önem taşıdığına işaret eden,  Dr. Figen Akın  hastalığın tedavisi ve korunma yollarıyla ilgili şunları anlattı: “Deriye sınırlı mantar enfeksiyonlarında sadece deriye uygulanan antifungal kremler veya spreyler yeterlidir. Eğer mantar enfeksiyonu yaygınsa 2-3 hafta sistemik tedavi topikal uygulanan kremlere eklenebilir. Tedavi süresi 6-8 haftadan kısa süreli olmamalıdır. Eğer tedavi kısa süreli uygulanırsa mantar enfeksiyonu tekrarlayabilmektedir. Tırnak mantar tedavisinde ise tırnak tek ve kısmı olarak etkilenmişse, tırnak törpülenerek uygulanan antifungal tırnak cilaları ile iki aylık bir tedavi yeterli olabilmektedir. Tırnağın tamamı veya birden fazla tırnak etkılenmişse sistemik antifungal tedaviler, el tırnakları için 2 ay, ayak tırnağı için ise 3 ay yeterli olmaktadır. Eğer tırnak mantarı tedavi edılmezse ayak mantarı enfeksıyonları da tekrarlamaktadır. Ayakta ve/veya ayak tırnağında mantar enfeksiyonları varsa havuza girilmemeli ve toplu yaşam yerlerinde çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.”

 

Tırnak batıkları ve tedavisi

 

Dr. Figen Akın “Tırnak batıkları en sık ayak baş parmakta oluşmaktadır. Tırnaklar kenarlardan deri içerisine girerek bu bölgede kızarıklık şişlik ve ağrıya neden olur. Tırnak batığında enfeksiyon gelişmişse sistemik antibiyotik tedavisi gerekli olmaktadır. Tırnak batığına neden olan faktörler arasında, ayağın çok terlemesi, uygunsuz tırnak kesimi, uygunsuz sivri topuklu ve dar ayakkabılar giyilmesi, ayağı sıkan çorap kullanımını sayabiliriz” dedi.

 

Tırnak batığı tedavisinde tırnakta kızarıklık, şişlik ve ağrı varsa batık kısmın altına destek konulması ve kurutucu pansumanların yeterli olabileceğini belirten Dr. Figen Akın, “Batık nedeniyle tırnağın bu bölümünde kabarıklık meydana gelmişse hasta cerrahi müdahale ile rahatlayacaktır. Tırnak kökü kalıcı olarak çıkarıldığında tırnak bu bölümünden tekrar çıkmayacağı için problem tamamen ortadan kalkar” dedi.

 

Ayak sağlığını korumak için yapılması gerekenler nelerdir?

 

  • Ayaklar her gün düzenli olarak yıkanmalı, parmak araları dahil çok iyi kurulanmalıdır. Kurulama işlemi kurutma makinesi kullanılarak da yapılabilir.
  • Çoraplar günlük olarak değiştirilmeli ve çorapların ayakları terletmemesi için pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Ayakkabı seçimi de ayak saglığı açısından önemlidir. Ayakkabıların üstlerinin deri olmasına, ayak ergonomisine uygun olmasına, bayanların ayakkabı topuklarının 5 cm’den fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Aynı ayakkabı üst üste uzun süre giyilmemelidir.
  • Çocuklarda ilk yaşlarda, ayak kaslarının gelişimi ve ayak parmaklarının kavrama özelliği kazanması için ayakkabı giydirilmemelidir.
  • Ayak problemlerinin genellikle çocukluk çağında başladığından sorun büyümeden bir hekime başvurulmalıdır.

changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Bu haber toplam 38 defa okunmuştur
Paylaş : FacebookFacebook, GoogleGoogle, YahooYahoo, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, TwitterTwitter, FriendFeedFriendFeed, MySpaceMySpace
  • Yorum Ekle
  • Arkadaşına Gönder
  • Yazdır
  • Yukarı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
Ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı mantar değildir
Güneş kremi sıcaktan korumaz
Derimiz yaz sıcağında her zamankinden daha hassas olur
Herkesin sorunu sivilce mi? akne mi?
Saçlarımız neden dökülüyor?
Derimiz bu aralar çok hassas
35 yaşından sonra çıkan benlere dikkat!
Saçlarımız neden dökülüyor
Yaz tatilinde kabusunuz olmasın!
Ayak sağlığına dikkat !!!
Mantar hastalığından korunma yolları
Yaşlanmaya ‘Dur’ deyin! Somon balığı gençleştiriyor…
Mantar hastalıklarına dikkat, Yaz aylarında artıyor
Akneler İçin Endişelenmeyin
Tırnaktaki sağlık alametleri
Kıl dönmesine karşı hareketsiz kalmayın
Solaryum Cilt Kanseri Riskini Arttırıyor
”Şemsiyenin altındayım güneş yakmaz” demeyin
Elleri gençleştiren 4 yöntem
Bronzlaşma bir deri hasarıdır. Kim nasıl güneşlenmeli?
ÇOK OKUNANLAR
Dün | Bu Hafta | Bu Ay
Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili Başbakanlık Genelgesi
Sosyal güvencesi olmayan acil hastalar hastane kapısından döndürülmeyecek
2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar
Ödeme komisyonu 2. dönem yapılan değişiklikler
Konunun uzmanları ‘Tam gün yasası’na ne diyor ?
İşte 4 kilo verdiren ‘Hurma’ diyeti
Ağız kokusunu önlemenin yolları
THY’nin sağlığı Fransız’a emanet
Tekrar canlandı
Besin testiniz ne kadar hassas?

var mostly_type = 1;
var mostly_items = ”;
var mostly_data_1 = { 10692: {title: “Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili Başbakanlık Genelgesi”, short_content: “Başbakanlıktan Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ile İlgili 2010/16 Sayılı Başbakanlık Genelgesi yayınlandı.”, image: “3194”},10695: {title: “Sosyal güvencesi olmayan acil hastalar hastane kapısından döndürülmeyecek”, short_content: “Acil sağlık hizmet vermekle yükümlü kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları, sağlık güvencesi olup olmadığına, ödeme gücü bulunup bulunmadığına veya tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakmaksızın acil hastaları kabul edecek.”, image: “4151”},10719: {title: “2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar”, short_content: ” Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar” hakkında 2010/93 sayılı genelge yayınlandı.”, image: “3193”},10720: {title: “Ödeme komisyonu 2. dönem yapılan değişiklikler “, short_content: “Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “Ödeme komisyonunun 2010/1-2. dönem çalışmaları sonucu yapılan değişiklikler hakkında duyuru” yayınlandı.”, image: “3193”},10722: {title: “Konunun uzmanları ‘Tam gün yasası’na ne diyor ? “, short_content: “Konunun uzmanı doktorlar “tam gün yasası”na ne diyor? Medipolitan Sağlık Grubu ekibi tarafından İstanbul Medipol Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın yayın yönetmenliğinde hazırlanan…”, image: “3997”},10698: {title: “İşte 4 kilo verdiren ‘Hurma’ diyeti”, short_content: “Adı Ramazan ile özdeşleşen Hurmanın da diyetinin olduğunu biliyor muydunuz? Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce üç hurma yiyin, 4 kilo verin!”, image: “4172”},10697: {title: “Ağız kokusunu önlemenin yolları”, short_content: “Yaklaşan ramazan ayıyla birlikte bir çok kişi kötü ağız kokusuna sahip olmaktan korkmaya başladı… Siz de ağız kokunuzdan endişe ediyorsanız işte ağız kokusunu önleyen formüller…”, image: “2479”},10694: {title: “THY’nin sağlığı Fransız’a emanet”, short_content: “25 bin THY’linin sağlığına Groupama bakacak. Temmuz ayında Anadolu Sigorta’nın, çok fazla sağlık hizmeti satın alınıyor, gerekçesiyle sözleşmesini feshetmesiyle sigortasız kalan Türk Hava Yolları”, image: “3542”},10696: {title: “Tekrar canlandı”, short_content: “Bilim adamları yaptıkları çalışmalarla ‘olmaz’ denileni gerçekleştirdi. Farelerin omurilik sinirlerindeki hücreler yenilenebiliyor!”, image: “3982”},10693: {title: “Besin testiniz ne kadar hassas?”, short_content: “Tükettiğimiz gıdaların tehdidi altındayız… Cambridge Test; balık türlerini bile hamsi, çinakop, istavrite kadar ayırıyor. Hepsinin intoleransına tek tek bakıyor…”, image: “3825”} };
changeMostly(1, 10692, ‘haber/acil-saglik-hizmetlerinin-sunumu-ile-ilgili-basbakanlik-genelgesi-10692.htm’);

document.write (“”);
YAZARLAR
Dr. Erkin Göçmen
Dr. Erkin Göçmen
Mesleki sorumluluk sigortası hakkında konuşulmayanlar
Av. Bülent Özer
Av. Bülent Özer
Özel Muayenehanelere Geçmiş Olsun !
Av. Eren Evren
Av. Eren Evren
Tarih 02 Ağustos 2010, Şimdi Ne Olacak?
Dr. Feza Şen
Dr. Feza Şen
(OSGB) yetkisi neden polikliniklere ve tıp/dal merkezlerine verilmiyor?
Doç.Dr. Paşa Göktaş
Doç.Dr. Paşa Göktaş
Hekimlik mesleğinin farklılığı ve Anayasa mahkemesi kararlarının anlamı
Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ
Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ
Zorunlu Mesleki Mali Sorumluluk Sigortası
Uzm.Dr. Cengiz Konuksal
Uzm.Dr. Cengiz Konuksal
Trafik kazaları tedavi hizmetleri ücretsiz midir?
Dr.Recai Yahyaoğlu
Dr.Recai Yahyaoğlu
YÖK Başkanımıza Açık Mektup
Yaşar Kaya
Yaşar Kaya
Hekim ve Sağlık Personeli Bildirimi
Google Grupları
Sağlık Aktüel mail grubuna abone olun
E-posta:

Duyuruları mail yoluyla almak istiyorsanız yukarıdaki kutuya e-posta adresinizi girerek mail grubumuza dahil olabilirsiniz. Mail alamıyorsanız lütfen “önemsiz posta” kutusunu kontrol ediniz.

Bu grubu ziyaret edin


linkz_publisher_id = 919;

var gaJsHost = ((“https:” == document.location.protocol) ? “https://ssl.” : “http://www.”);
document.write(unescape(“%3Cscript src='” + gaJsHost + “google-analytics.com/ga.js’ type=’text/javascript’%3E%3C/script%3E”));

try {
var pageTracker = _gat._getTracker(“UA-3094454-2”);
pageTracker._trackPageview();
} catch(err) {}

10 Ağustos Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: ayakta kaşıntı ve kızarıklık,ayaklarda kaşıntı,ayakta kızarıklık ve kaşıntı,ayak altında kızarıklık,ayaktaki kızarıklıklar,ayak altı kızarması,ayak altında kaşıntı,topukta kaşıntı,topuk kaşıntısı neden olur,ayak altı kaşıntısı,topuk kaşıntısı,topuklarda kaşıntı,ayaklarda kızarıklık,ayak tabanında kızarıklık,ayaklarda kızarma,ayakta kızarıklık,ayakta sulu kabarcıklar,ayak şişmesi ve kaşınması,Ayak kızarması,el ve ayaklarda kızarma kaşıntı şişme,ayak altında sivilce,ayakta çıkan sulu kabarcıklar,ayak kızarması neden olur,ayakta çıkan kızarıklıklar,ayakta çıkan sivilce gibi yaralar,ayak altında kaşıntı ve kızarıklık,ayak altındaki kızarıklık,bebeklerde ayak altında kızarıklık,ayak parmaklarinda kasinti sisme,ayak parmaklarının şişmesi ve kaşınması,ayak tabanında kızarıklık ve kaşıntı,ayakların kızarması,ayak tabanında kaşıntı kızarıklık,ayagin altinda cikan sivilce,bebeklerde ayak tabanında kızarıklık,ayak parmaklarında kızarıklık ve yanma,nethaberci net,el ve ayaklarda sulu kabarcıklar,bebeklerde ayak altı kızarması,ayakta kizariklik sisme,ayakta yanma kasinma kızarma,ayak parmaklarında kaşıntı ve şişme,ayak üstünde kaşıntı ve kızarıklık,ayak kızarıklığı,ayak parmakları neden şişer ve kaşınır,ayakta kizariklik,ayaklarda kaşıntı ve kızarıklık,ayakta kızarıklık ve yanma,ayak parmaklarında şişme ve kaşıntı,ayakların altının kızarması,ayak kaşıntısı ve şişmesi,ayak altında beyaz kabarcıklar,ayaklarda kizarikliklar,ayak parmaklarında kızarıklık,ayak altında kızarıklık ve kaşıntı,ayak tabaninda cikan kabarciklar,ayak altında sivilce çıkması,Ayakta ağrıya gelen kızarık yara,ayak tabanında kaşıntı,ayak altının kızarması,ayak tirnak arasi kaşıntı,ayakta çıkan sulu yaralar,Çocuklarda ayak altı kızarık,ayak tabanı kızarıklığı,ayak topuğunda kızarıklık,ayak üstü kasintisi,ayak altinin kizarmasi,ayakta kızarıklık kaşıntı,Cocuklarda ayakta yara şişlik,parmakların şişmesi ve kızarması,ayak tabanında kızarıklık ve ağrı,ayak tabaninda kizariklik,ayak üstünde kaşıntı,ayaklarda çıkan sulu kabarcıklar,ayaklarda kızarıklık ve yanma,ayakta cikan kizarikliklar,ayak kizarmasi,ayak altında çıkan sivilce,cocuklarda ayak alti kizariklik,ayak parmaklarında şişlik ve kaşıntı,Ayak parmaklarının kızarıp kaşınması,ayak altında kabarcık,ayak tabanı neden kaşınır,ayak altında kızarıklık ve ağrı,ayak tabanında kaşıntılı kabarcıklar,ayak üzerinde kızarıklık,ayak tabaninda kasinti ve sisme,ayaka altinin kizarmasi neden olur,ayagimizin altinin kizarmasi,ayak tabanında çıkan sivilce,ayak tabanının baş parmağının altında oluşan ağrı kızarıklık,ayak tabanlarin kizarmasi,ayağın altının kızarması,ayak ustundeki sulu yaralar,ayak üstü sulu kaşınan yaranın tedavisi nedir,ayağın şişip kızarması,ayaklarda fisirti,ayaklarda isilik,ayak tabanında şişme ve kaşıntı,ayak tabanları neden kızarır


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler ssk öncesi doğum borçlanması son dakika 2016,g ç ç köy korucuların çatışması,cahid kayaoglu ve esi,15yas erotik resimler,erken emeklilik 2016,kutunel indir,van genelevi nerede,izmir bayındır cinayetleri,eriyen stent sgk karsilar mı,tahir sarıkaya kaç yaşında,meclis gündemindeki kanun tasarıları,eyüp ercan sezer,ankara son dakika cinayetleri,evli askere maaş,en son ölen ünlü kim,benzin istasyonu açma maliyeti,eskişehir motor kazası son dakika,sarı tutku öldümü,yeşim salkım anne oldu,dizilerde gerçekten öpüşülüyor mu,cumhurbaşkanı nerede,erotik evhanımları twitter,2016 yılı için tarımsal ekipman hibesi olacak mı,2016 bedava cikan dondurma markalari,kriminolog nasıl olunur
81