Endoskopi ve kolonoskopi kabusuna son!

Reklamlar

Endoskopi ve kolonoskopi kabusuna son!Kameralı kapsülle anesteziye gerek kalmıyor…

Kullanılmaya başlanan kameralı kapsül endoskopi ile ulaşılamayan bağırsak bölgelerine kameralı kayıt alınması ve buradaki hastalıklarla ilgili teşhis konulması sağlanılıyor

Kameralı kapsüller ile ilgili düzenlenen basın toplantısına Başhekim Cengiz Denizer ve Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Erbayrak katıldı.

Başhekim Cengiz Denizer, kameralı kapsül yardımı ile ulaşılamayan bağırsak bölgelerini kamera ile kayı altına aldıklarını söyleyerek böylelikle önceden teşhis edilemeyen hastalıkları erken tedavi yapma şansı bulduklarını vurguladı.

Kapsülün uygulanma şekliyle ilgili bilgi veren Uzm. Dr. Mustafa Erbayrak ise, “Mide ve bağırsak hastalıklarının teşhisinde sadece 2.6 cm boyutundaki kameralı kapsüller ile anesteziye gerek kalmadan mide ve bağırsaklar en ince detaylarına kadar görüntülenebiliyor” dedi.

Kapsül endoskopinin şu ana kadar kapalı kutu diye bilinen 4-5 metrelik ince bağırsağa kadar ulaştığını ve burayı görüntülediğini vurgulayan Erbayrak, “Kapsül yutulmadan 3 gün önce sıvı diyeti uygulanır. Kapsül yutulur ve saniyede 2 görüntü alarak radyo dalgaları sayesinde hastalar üzerine takılan kaydediciye görüntüleri gönderir. Yaklaşık 8 saat süren inceleme boyunca ortalama 60 bin görüntü elde edilir. Görüntülenme tamamlanınca kaydedicideki veriler bir program sayesinde videoya dönüştürülür. Tek kullanımlık olan kameralı kapsüller ise dışkı yoluyla vücuttan atılır” dedi.
İşlemin 10 yaş üzeri yutma fonksiyonu normal olan kişilere yapıldığını söyleyen Erbayrak, “Kapsül endoskopi özellikle ince bağırsak hastalıkların tanısında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle endoskopi ve kolonoskopi ile tespit edilemeyen gizli bağırsak kanamalarında, ince bağırsağın çöliak, imflamatuvar bağırsak hastalıkları gibi polip ve tümörleri saptamada ve sindirim sistemi hastalıklarının teşhisinde önemli rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

Uzm. Dr. Erbayrak, kalp pili veya vücudunda herhangi bir elektro medikal cihazlar ve daha önceden karın ameliyatı, yutma problemi ve tıkanıklığı bulunanların işlem yaptırmadan önce bu hastalıklarını mutlaka doktorlara bildirmeleri gerektiğini kaydetti.

İşlemin yan etkilerinin bulunmadığını söyleyen Erbayrak, özel sağlık sigortalarının kameralı kapsül masraflarını karşıladığını ancak sosyal güvenlik kurumlarının ise karşılamadığının altını çizdi.

21 Temmuz Çarşamba 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: kolonoskopi fiyatları,kolonoskopi ankara,kolonoskopi yapan hastaneler,ankarada kolonoskopi yapan hastaneler,ankara kolonoskopi merkezleri,kolonoskopi izmir,kolonoskopi fiyatları ankara,kolonoskopi ücreti,KOLONOSKOPİ ÜCRETLERİ,endoskopi kaç lira,endoskopi ücreti,kapsül kolonoskopi fiyatı,endoskopi fiyatları istanbul,kapsül kolonoskopi ankara,kolonoskopi kaç para,haplı kolonoskopi,endoskopi fiyatları,kolonoskopi fiyatları istanbul,haplı endoskopi,endoskopi fiyatı,kolonoskopi anestezisiz yapılırmı,kapsül endoskopi yapan hastaneler izmir,izmirde kolonoskopi yatiran varmi,ankarada anestezi ile endoskopi yapan hastaneler,Özelde kolonoskopi yapanlar,ucuz endoskopi fiyatları,ankarada kolonoskopi eken yerler,kolonoskopi ve endoskopi aynı anda yapılırmı,endoskopi ve kolonoskopi yaptıranlar,antalyada endoskopi anestezi altinda,nethaberci com,kolonoskopi bayiltarak mi yapilir,kolonoskopi ceken yerler,sakarya devlet hastanesinde bayiltarak endeskopi,kolonoskopi yapanlar,mide endoskopisi bayıltılarak,özelde kolonoskopi fiyatları,ozelde endoskopi kolonoskopi fiyatlari nedir,özel hastanelerde kolonoskopi ücreti,özel hastane kolonoskopi ücreti,özel hastaneler endoskopi fiyat u,video kapsül ne kadaf,ozel dovus hastanesinde endoskopi yapiliyormu,kolonoskopı bayıltılarak mı yapılır,en ucuz anestezili endoskopi Ankara,bodrum kolonoskopi nerede yapiliyor,atatürk araştırma hastanesinde kolonoskopi yapımı,antalya arastirma hastahanesinde endoskobi bayiltilarak yapiliyormu,ankarada özel hastanelerde kolonoskopi fiyatları,ankarada endoskopi yapan özel hastaneler,ankara endoskopı fıyatı,ankara başkent hastanesi endoskopi fiyatları,ankara atatürk hastanesi kolonoskopi,ankara atatürk hastanesi endoskopi video izle,endoskopi anestezi ankara,endoskopi hapli kayseri varmi,endoskopi kolonoskopi fiyatları,kayseri fakültede endoskobi varmı,kayseri dünya hastanesinde kolonoskopi ücreti,kayseri dunya hastanesinde endoskopi ücreti,kapsül kolonoskopi fiyatları,ankarada endoskopi yaptiran,kapsül endoskopi yapan hastaneler,kapsül endoskopi ataturk hastanesi,izmirde kolonoskopi yapan yerler,endoskopi yapilirken kolonoskopi ayni anda yapilabilir mi,endoskopi ve kolonoskopi aynı anda yapılırmı,anestezili endoskopi fiyatları


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir genel af haberleri son dakika,güncel af haberleri,elektrikli soba kalp kasini zayiflatirmi,merzifon haber son dakika,ayakta sivilce benzeri kızarıklık,esma esad kilotsuz,ortak aşcı arayanlar,orhan gencebay kaç çocuğu var,telefonda ses neden yankılanır,silah üreten türk firmaları,küçük besi ahırları,seben koçibey biyografi,cay sekeri kac para,15 mayısta askerlik düşecek mi,tirnaklarin cizik cizik olmasi,tc vatandaşı ne kadar kktc de kalabilir,erkek berberinde çalışmak isteyen elemanlar,siirte getirilen gerilla cenazesi,recep tayyip erdogan anneler gunu hediyesi,2015 10 mayis tayyip,havaalanı vip kimler kullanır,mustafa gazel cenazesi,cengelkoyde dün gece kaza,mayısta askerlik düşecek mi,istanbul aksaray genelevi nerede
80