Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,kulak arkasında çıkan beze,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkası şişlik,kulak arkasında sert şişlik,boyunda beze uzman tv,kulak arkasında beze,lenf düğümleri nerelerde bulunur,kulak arkasındaki şişlik,kulak yanında beze,koltuk altı ağrısı uzman tv,lenf bezi nerede,lenf bezleri nerede,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerede bulunur,lenf bezleri nerelerdedir,lenf bezleri,kulak arkas,lenf bezleri resimleri,çenede beze,lenf bezi şişmesi uzman tv,koltuk altı lenf bezleri nerededir,kulak arkasında ağrılı şişlik,boyun arkasında beze,kulak altında ağrı,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,çene altında beze uzmantv,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulak arkası şişliği,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,kulak arkası şişlik neden olur,kulak arkası şişlik uzmantv,kafanın arkasında şişlik,kulağımın arkası şişti,kulak arkasinda sislik,kulağın arkasında şişlik,kulak arkasında yanma,kulak memesinin altinda olusan beze ne olabilir,sol kulak arkasında ufak acı,kulak altı çene arkası şişlikler,kulak arkası ani şişlik,kulak arkasında ağrısız şişlik,kulak arkasında şişlik neden olur,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulak arkasındaki sert şişlik,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,kulak memesi arkasında beze,çene altında şişlik uzman tv,4 tane beze kafa,acıyan çene,agrili sislik,bademcik inen bebek,Bademcik nerede bulunur,Basın sag altında beze,baş arkası çene altı,baş arkasında şişme,bebeklerde kulak arkasında şişlik,bebeklerin başının arkasında beze uzman tv,bebeklerin kulagının arkasındaki sert şişlik,bebeklerin kulak arkasında ve kafasında şişlik,bebeklerşn kafasının arkasındabeze,bebekte kulak arkasında şişlik,beze ellenince ne olur,bogazda agrili sisme hissi,bogazda cene altinda sisme,boyun arkasındaki sert şişlik,boyun arkasi sisligi hangi hastaligin habercisi,boyun arkasinda cikan sislik nedeni,boyun ustu sag kulak altinda boyun sismesi nedir?,boyunda aci hissi,boyunda ağrılı beze,boyunda beze görseller,boyunda beze resimleri,boyunda kızarıklık resimleri,boyunda kulagin arkasinda çikan sislik nedir,boyunda kulak hizası ele gelen sertlik,boyunda ve kulakta agrili yanma,boyunun arkasında oluşan sert şişlik,cene altında bogazda sıslık var,cene alti agri kasinti sislik,cene alti kizariklik,cene alti sislik,yanakta sisme neden olur,cocukların kulagının arkasındakı 2 tane sıslık,cocuklarin kulak arkasinda siskinlik olustu,çene altı tükürük bezi acı hissi nedir,çene altında sertlik ve ağrı,çene arkasında ağrı,çene yanlarının şişmesi,çenede şişlik sebepleri,çenedeki ani şişkinlik nedir,çenenin arkası boyun ağrısı,çocuklarda ağrılı lenf bezleri,çocuklarda çıkan kızarık beneklerin sebepleri,çocuklarda kulağın ön kısmında şişlik,domuz gribi boğaz şişlikler


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir yargıtayda dosya arşiv bölümü teslim aldı ne demek,boğa burcu erkeği balık burcuna asıksa nasıl belli eder,2015 af son dakika haberler,hakları son dakika,tayyibin sevgilisi,hgs ceza affı 2015,4 evre kanser hastası ötv indirimli araç alabilirmi,mihriban akgul aplasi,mayista ortaogretim hemsire mezunu ne kadar alinacak?,selahattin demirtaş alevi mi,devletin boşanan kadına yardımı,murat başesgioğlu nereden aday,2015 5 mayıs engelli alımı mardin işkur,Ahirkapi nerede,ozcan deniz dan chok konusulan dans,bir aylık hava durumu izmir,aletta ocean murat boz,sgk eyt son haberler,osmaniye genelev,toki kayasehir 23 bolgede sehit ve gazi hakki kac konut,adana alçı sıva taşeronlar,gkk 2015 maaşları,3 mayis 2015 cumhurbaskani tayyip erdogan askerlik 9 ay olacak anneler mujde 5 yil ceza indirimi veriyor,zerrin egeliler yaşıyor mu,cumhuriyetten sonra kılık kıyafet
81