Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkasında sert şişlik,kulak arkası şişlik,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkasında çıkan beze,kulak arkasında ağrılı şişlik,kulak arkasında beze,lenf düğümleri nerelerde bulunur,kulak arkasındaki şişlik,boyunda beze uzman tv,kulak yanında beze,koltuk altı ağrısı uzman tv,lenf bezi nerede,kulak arkasında sivilce,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerede,kulak arkas,lenf bezleri nerede bulunur,lenf bezleri nerelerdedir,lenf bezleri,çenede beze,lenf bezleri resimleri,lenf bezi şişmesi uzman tv,kulak arkasında şişlik ve baş ağrısı,boyun arkasında beze,koltuk altı lenf bezleri nerededir,kulak altında ağrı,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,kafa arkasında şişlik,kulak memesinin arkasında şişlik,kulak arkasında sivilce gibi şişlik,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulak arkasinda sislik,kulağımın arkası şişti,sol kulak altında şişlik,kulak arkasında şişlik kanser,kulak arkasında şişlik ve acı,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,bademciğin arkasında şişlik,çene altında beze uzmantv,Bebeklerde kulak meme altı kizariklik,kulak arkasında beze uzmantv,aniden kulak altı şişmesi,kafanın arkasında şişlik,kulak arkası ağrılı şişlik,kulak arkası şişlik uzmantv,kulak arkasında şişlik neden olur,kulak memesi altında şişlik,kulağımın arkasında şişlik var,kulak arkası şişliği,kulak arkasının şişmesi,bacağın arkasında kızarak sivilce agrı bataktan boyuna kadar gelen agrı neden,sol kulak arkasında ağrı,kulağın arkasında şişlik,bademcik nerede,Bademcikler nerede,kulak arkasındaki sert şişlik,kulak memesinin altında şişlik,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,çene altında şişlik uzman tv,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulak arkası sivilce,kulak arkası şişlik neden olur,kulak arkasında acı,kulak arkasında çıkan sivilce,kulagın arkasındaki şişlik,kulak arkasında beze hakkındaki tüm sorular,kulak arkasinda agrisiz sislik,kulak arkası sivilce nedenleri,kulak arkası ağrısız şişlik,kulak arkası şişlik ve ağrı,kulak arkasında yanma,kulak arkasinda sivilce,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,kulak memesi arkasında şişlik,Bademcik nerede bulunur,kulak arkası şişlik resımlı,kulak arkası yumuşak şişlik,kulak arkasi sislik ve agri,kulak arkasi sismesi,basta sislik agrili yanma,kulak arkasinda sislik tedavisi,baş arkasında şişlik,kulak arkasindaki sislik,kulak memesi altındaki şişlik neyin habercisi,kulak memesi arkasında beze,kulak memesi hizasında kanser,kafa arkasında şişlik ve ağrı,koltuk altında ağrılı şişlik uzman tv,bebeklerde agrılı beze,kulak altı çene arkası şişlikler,kulak arkası ani şişlik,kulak arkası bezesi şişkinliği,kulak arkası kızarıklık ve şişlik,kulak arkası şişlik kanser,kulak arkasında ağrısız şişlik,kulak arkasında kızarıklık ve ağrı sebepleri


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler sevgi aslanın katili bulundu,2016 da tyçp alimi varm,hava harp maaş,baskasinin yerine ehliyet sinavina girmek,yatılı çoban iş ilanları,mevsimlik orman işçileri kadro son dakika haberleri,Almanyada et kilosu,At sıkısı goruntusu,konya eregilde ceza evlerinde tahliyeler başladimi,bu gece nerede deprem oldu,ödenmeyen sgk primleri cezası,kekili resimleri,gizli çekimler,Turbanli oruspularin ciplak resimleri,kizlik bozma,iri memeli ciplak video,silah ureten sirket isimleri,dul ilk esten ayri anne baba maasi nikahsiz distla oglu varnasil maas alir,konyada ceza evinde tahlixe başladimi,Göğsü küçük bayan resimleri,hatay dörtyol son dakika kaza haberi,cerkezkoyde tiravesti iletisim,ilk esten bosanip dul maasi alan ve dostundan oglu olana nasil maas verir ssk,hasan saygın hoca,oruspu kadınlar
79