Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,kulak arkasında çıkan beze,kulak arkası şişlik,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkasında sert şişlik,kulak arkasında beze,boyunda beze uzman tv,lenf düğümleri nerelerde bulunur,kulak arkasındaki şişlik,kulak yanında beze,kulak arkasında ağrılı şişlik,lenf bezi nerede,koltuk altı ağrısı uzman tv,lenf bezleri nerede,lenf bezleri nerelerdedir,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerede bulunur,çenede beze,kulak arkas,lenf bezleri,lenf bezleri resimleri,koltuk altı lenf bezleri nerededir,kulak altında ağrı,lenf bezi şişmesi uzman tv,boyun arkasında beze,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,çene altında beze uzmantv,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,kafa arkasında şişlik,kulak arkasinda sislik,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulak arkası şişliği,kulak arkası şişlik uzmantv,kulak arkası şişlik neden olur,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,çene altında şişlik uzman tv,çocuğun kulak altında şişlik,kulak arkası ani şişlik,kulak arkasında şişlik neden olur,bademcik arkasında şişlik,kulak arkası bezesi şişkinliği,Bademcik nerede bulunur,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulağın arkasında şişlik,kulak arkasında ağrısız şişlik,kulak arkasındaki sert şişlik,kulak arkasindaki sislik,kulak memesi hizasında kanser,bogazda nerelerde sisme olur,kafanın arkasında şişlik,kulağımın arkası şişti,kulağımın arkasında şişlik var,kulak altı çene arkası şişlikler,kulak arkası şişlik ve ağrı,kulak arkasında beze uzmantv,kulak arkasında kızarıklık ve ağrı sebepleri,kulak arkasında yanma,kulak arkasının şişmesi,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,kulak memesi arkasında beze,kulak memesinin altinda olusan beze ne olabilir,sağ kulak altında şişlik,sol kulak arkasında ufak acı,yanakta sisme neden olur,4 yaşındaki kızımın çenesi altinda bi kitle var,7 yaşındaki kızımın boynu yumuşak şekilde şişti tehlikelimidir,aniden sol çenede şişme,bacak arasında anide oluşan beze,bacak arkasında kızarıklık ve yanma,bacak arkasındaki şişlikler,baş arkası çene altı,baş arkasında şişlik,baş arkasında şişme,başın arkasında şişlik,başın sağ ve sol yanaklarında ağrı olması,başın sol arkası şişlik mi olur,bebegimin boynunda sert şişlik var,bebegimin boynunun yaninda sislik var,beze ellenince ne olur,bogazda agrili sisme hissi,bogazda birden fazla beze olmasi uzmantv,bogazda cene altinda sisme,bogazda ufak sert sislik,bogazda ve boyunda cikan bezeler,bogazda wiwkinlik neden yaranir,bogazdaki ve kulak arkasindaki sislikler,bogazimda 5 yildir beze var,bogazimda sislik beze yok,bogazimin yanini sismis,bogazin arkasindakii sislik,boğaz da beze görseller,boğaz ve başın arkasında ağrı,cene ve boyundaki kızarıklık,cenede aniden c ikan sislik nedir,cenede aniden olusan sislik,cenede olusan sislik ve agri neden olur,cenedeki lenf bezleri nerede


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir cumhurbaşkanına nasıl ulaşırım,kelle paça çorbası faydaları,taşörende son durum,5i birlik nasil iptal edilir vodafon,emeklilikte yaşa takılanlar ali tezel,şereflikoçhisar çengel,yurtdışı şantiye kaynakçı iş ilanları,nevşin mengü kiminle evlendi,roket tube,aoç bayilik,ozellesmis hidro elektik santralleri,seks pozlari,esra eroldaki seba kiminle evlendi,vekil fahri haberleri,ölen ünlü kim,bülent tektaş,şeyma korkmaz sevgilisi kimdir,emirin yolu gunes emir,Genel afla ilgili son gelişme varmı,aso teknik koleji taban puanı 2015,nesli tükenmekte olan kuşlarla ile ilgili sözler,www koyde seks hikayeleri,kim kardashian firikik,oyu başka şehirde kullanabilirmiyim,jandarma rütbeler
79