Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkasında sert şişlik,kulak arkası şişlik,kulak arkasında çıkan beze,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkasında ağrılı şişlik,kulak arkasındaki şişlik,kulak arkasında beze,lenf düğümleri nerelerde bulunur,boyunda beze uzman tv,koltuk altı ağrısı uzman tv,kulak yanında beze,kulak arkasında sivilce,lenf bezi nerede,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerede bulunur,lenf bezleri nerede,lenf bezleri nerelerdedir,kulak arkas,lenf bezleri resimleri,lenf bezleri,çenede beze,kulak arkasında şişlik ve baş ağrısı,boyun arkasında beze,koltuk altı lenf bezleri nerededir,lenf bezi şişmesi uzman tv,kulak altında ağrı,kulak arkası ağrısı,lenf resimleri,kafa arkasında şişlik,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulak memesinin arkasında şişlik,kulak arkasında sivilce gibi şişlik,kulağımın arkası şişti,kulak arkasında şişlik ve acı,kulak arkasinda sislik,sol kulak altında şişlik,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,kulak arkasında şişlik kanser,çene altında beze uzmantv,bademciğin arkasında şişlik,Bebeklerde kulak meme altı kizariklik,kulak arkasında beze uzmantv,aniden kulak altı şişmesi,bademcik nerede,bademcikler nerede bulunur,kafanın arkasında şişlik,kulak arkası ağrılı şişlik,kulak arkası şişlik uzmantv,kulak arkasında şişlik neden olur,kulak önünde beze,kulağımın arkasında şişlik var,kulak arkası şişliği,kulağın arkasında şişlik,kulak arkasında çıkan sivilce,kulak arkasındaki sert şişlik,bacağın arkasında kızarak sivilce agrı bataktan boyuna kadar gelen agrı neden,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,Bademcikler nerede,kulak arkasının şişmesi,kulak memesi altında şişlik,kulak memesinin altında şişlik,çene altında şişlik uzman tv,lenf bezleri nerede bulunur resimli anlatım,sol kulak arkasında ağrı,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulak arkası sivilce,kulak arkası şişlik neden olur,kulak arkasında acı,kulak arkasında beze hakkındaki tüm sorular,kulak arkasi sislik ve agri,kulak arkasi sismesi,kulak arkasinda sivilce,kulak arkası yumuşak şişlik,kulak arkasinda aci,kulak arkasindaki sislik,kulak memesi altındaki şişlik neyin habercisi,kulak altı çene arkası şişlikler,bademcik arkasında şişlik,kulak arkası ağrısız şişlik,kulak arkası kızarıklık ve şişlik,kulak arkası şişlik kanser,Bademcik nerede bulunur,kulak arkasında kızarıklık ve ağrı sebepleri,kulak arkasında yanma,kulak arkasinda agrisiz sislik,kulak arkasinda sislik tedavisi,basta sislik agrili yanma,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,baş arkasında şişlik,koltuk altında ağrılı şişlik uzman tv,kulagın arkasındaki şişlik,bebeklerde agrılı beze,kulak arkası ani şişlik,kulak arkası bezesi şişkinliği,kulak arkası sivilce nedenleri,kulak arkası şişlik resımlı,kulak arkası şişlik ve ağrı


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler vitiligolu ünlüler,altın fiyatları çıktı mı,meclis gündemindeki kanun tasarıları,algida classic 2016 bedavasi varmi,şirin payzın kiminle evli,esrar kaç günde yetişir,kucuk yasta evlenenlere af varmi,fahri kuran kursu öğreticilerine kadro varmı,dilberayınerotikresimleri,hilal cebecinin şok ötesi görüntüleri,YİMPAŞ 2016,euro çıktımı düştümü,mk pasa hava durumumk pasa haberler,sigortasız devlet hastanesi muayene ücretleri 2016,mk pasa hava durumumk pasa haberler,ünlü etek altı frikikleri sansürsüz fotoğraf,en ucuz kira hangi şehirde,Koca memeli türbanlı foto,kütahya yolunda trafik kazası son dakika,TÜRbanlI FRİkİk,özel güvenlik görevlisi sakal bırakabilir mi,dullara devlet yardımı,izmit ucuz orosbo tel no,esra harmanda evlendi,atla kadın çiftleşme
81