Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,kulak arkası şişlik,kulak arkasında sert şişlik,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkasında çıkan beze,kulak arkasında ağrılı şişlik,boyunda beze uzman tv,kulak arkasında beze,lenf düğümleri nerelerde bulunur,kulak arkasındaki şişlik,koltuk altı ağrısı uzman tv,kulak yanında beze,lenf bezi nerede,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerelerdedir,lenf bezleri nerede bulunur,kulak arkas,lenf bezleri nerede,lenf bezleri resimleri,lenf bezleri,çenede beze,kulak arkasında sivilce,boyun arkasında beze,lenf bezi şişmesi uzman tv,koltuk altı lenf bezleri nerededir,kulak altında ağrı,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,kulak memesinin arkasında şişlik,kafa arkasında şişlik,kulak arkasinda sislik,sol kulak altında şişlik,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,kulağımın arkası şişti,çene altında beze uzmantv,kulak arkası şişlik uzmantv,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulak arkasında şişlik ve baş ağrısı,kulak arkasında çıkan sivilce,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulak arkasında acı,kulak arkasında şişlik kanser,sol kulak arkasında ağrı,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,kafanın arkasında şişlik,kulağın arkasında şişlik,kulak arkası şişlik neden olur,kulak arkasında sivilce gibi şişlik,çene altında şişlik uzman tv,kulak arkası ağrılı şişlik,kulak arkası şişliği,kulak arkasında beze uzmantv,kulak arkasındaki sert şişlik,kulak arkasının şişmesi,kulak arkası ağrısız şişlik,kulak arkasi sismesi,kafa arkasındaki şişlik,kulak arkası ani şişlik,boyundaki yoğun kızarıklık nedir uzman tv,çocuğun kulağının arkasında şişlik,kulağımın arkasında şişlik var,kulak arkası bezesi şişkinliği,kulak arkasında kızarıklık ve ağrı sebepleri,bacaklarda beze kızarıklık,kulak memesinin altinda olusan beze ne olabilir,bademciğin arkasında şişlik,bademcik arkasında şişlik,sağ kulak altında şişlik,Bademcik nerede bulunur,Bademcikler nerede,kafa arkasında çıkan beze,kulak arkası kızarıklık ve şişlik,basta sislik agrili yanma,baş arkasında şişlik,kulak arkasında şişlik neden olur,kulak arkasında yanma,kulak arkasindaki sislik,kulak memesi altındaki şişlik neyin habercisi,sol kulağın arkasında ağrı,bebeklerde agrılı beze,sol kulak arkasında kitle,sol kulak arkasında ufak acı,sol kulak ve boyun ağrısı,cene alti sislik,çene altında beze hakkındaki tüm sorular,çocuğun kulak altında şişlik,kafa arkasında şişlik ve ağrı,kafatası arkasında şişlik,kulagın arkasındaki şişlik,kulak altı çene arkası şişlikler,kulak arkası şişlik ve ağrı,kulak arkasında ağrısız şişlik,bogaz ve cene alti kasintisi,bogazda nerelerde sisme olur,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,kulak memesi arkasında beze,kulak memesi hizasında kanser,lenf bezi ağrısı uzman tv


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,koç lisesi taban puanı 2010 son dakika gkk,1 kasim seciminden sonra genel af varmi,sağlık komutanlığına kim atandı,engelli maaşı eylül 2015,afla ilgili son gelişme,Beni affette feride kimle evlendi,ayak tabanında kızarıklık,izmir çeşme karayolunda kaza,dunyadaki en sevilen genc kizinin ciplak hali,dizilerde öpüşme sahnesi gerçek mi,dunyadaki en sevilen genc kizinin ciplak hali,SEÇİM ÖNCESİ AF VARMI,Boydan seksi kadın resimleri,yaşı gelmiş prim günü dolmuş olanlar için erken emeklilik yasasi çıktım,son dakika cezaevi haberleri 2015,nazimiyede olen tolga,kas erimesi tedavi 2015,normalbuyukabtes,istanbul beylikdüzünün en elit semti,geçici orman işçilerine kadro,silvan barajı dönüm başı nekadar para verilecek,ishak ceylan tüm general,ital kurbanlik gelecekmi,Sondakikasporhaberlerigalatasaray,haberler
82