Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkasında sert şişlik,kulak arkası şişlik,kulak arkasında çıkan beze,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkasında ağrılı şişlik,kulak arkasındaki şişlik,kulak arkasında beze,lenf düğümleri nerelerde bulunur,boyunda beze uzman tv,koltuk altı ağrısı uzman tv,kulak yanında beze,kulak arkasında sivilce,lenf bezi nerede,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerede,lenf bezleri nerede bulunur,lenf bezleri nerelerdedir,kulak arkas,çenede beze,kulak arkasında şişlik ve baş ağrısı,lenf bezleri,lenf bezleri resimleri,lenf bezi şişmesi uzman tv,boyun arkasında beze,koltuk altı lenf bezleri nerededir,kulak altında ağrı,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,kafa arkasında şişlik,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulak memesinin arkasında şişlik,kulak arkasında sivilce gibi şişlik,kulağımın arkası şişti,kulak arkasında şişlik ve acı,kulak arkasinda sislik,sol kulak altında şişlik,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,kulak arkasında şişlik kanser,çene altında beze uzmantv,bademciğin arkasında şişlik,Bebeklerde kulak meme altı kizariklik,kulak arkasında beze uzmantv,kulak arkasında şişlik neden olur,aniden kulak altı şişmesi,bademcik nerede,bademcikler nerede bulunur,kafanın arkasında şişlik,kulak arkası ağrılı şişlik,kulak arkası şişlik uzmantv,kulak arkasının şişmesi,kulağımın arkasında şişlik var,kulak arkası şişliği,kulak arkasında çıkan sivilce,bacağın arkasında kızarak sivilce agrı bataktan boyuna kadar gelen agrı neden,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,sol kulak arkasında ağrı,kulak önünde beze,kulağın arkasında şişlik,Bademcikler nerede,kulak arkasındaki sert şişlik,kulak memesi altında şişlik,kulak memesinin altında şişlik,lenf bezleri nerede bulunur resimli anlatım,çene altında şişlik uzman tv,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulak arkası sivilce,kulak arkası şişlik neden olur,kulak arkasında acı,kulak arkasında beze hakkındaki tüm sorular,kulagın arkasındaki şişlik,kulak arkası sivilce nedenleri,kulak arkasi sislik ve agri,kulak arkasinda sislik tedavisi,kafatası arkasında şişlik,kulak arkası şişlik ve ağrı,kulak arkasında yanma,kulak arkasi sismesi,kulak arkasinda sivilce,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,bademcik arkasında şişlik,kulak arkası ağrısız şişlik,kulak arkası bezesi şişkinliği,Bademcik nerede bulunur,kulak arkasında kızarıklık ve ağrı sebepleri,kulak arkasinda aci,kulak arkasinda agrisiz sislik,basta sislik agrili yanma,kulak arkasindaki sislik,baş arkasında şişlik,koltuk altında ağrılı şişlik uzman tv,kulak altı çene arkası şişlikler,bebeklerde agrılı beze,kulak arkası ani şişlik,kulak arkası kızarıklık ve şişlik,kulak arkası şişlik kanser,kulak arkası şişlik resımlı,kulak arkası yumuşak şişlik


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler hafiz olmak ile ilgili guzel sozler,orhan olmez evli mi,ticari taksi Ötv İndİrİmİ İÇİn en son atv de yayinlanan haber,istanbul kucuk koyde oldurülen kisi,yasli ciplak kadin resmi,zerrin egeliler nerede yaşıyor,ankarada bugün elektrik kesintisi,ayılarınılısgısı,Son dakika af,acik lise ogrencileri nerelerde staj yapabilir,kars genelevi,son dakika haberler e5,askerlik borçlanma kredisi veren bankalar,acun dunyanin kacinci zengini,elazığda olay,yeşil kart çoçuk parası,adanada tekstil fason is veren,ali furkan taşkın,kadınla köpek çiftleşmesi,uçak kaç km hız yapar,ceza indirimi olacak mı,almanseksfilimi,darıca feribot trafik durumu,Tarsus 2 ci organıze iş ilanları,survivor yarışmacılar para aliyormu
79