Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkası şişlik,kulak arkasında sert şişlik,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkasında çıkan beze,kulak arkasında ağrılı şişlik,boyunda beze uzman tv,lenf düğümleri nerelerde bulunur,kulak arkasında beze,kulak arkasındaki şişlik,kulak yanında beze,koltuk altı ağrısı uzman tv,lenf bezi nerede,kulak arkasında sivilce,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerede,lenf bezleri nerede bulunur,lenf bezleri nerelerdedir,kulak arkas,çenede beze,lenf bezleri,lenf bezleri resimleri,boyun arkasında beze,kulak altında ağrı,lenf bezi şişmesi uzman tv,koltuk altı lenf bezleri nerededir,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,kafa arkasında şişlik,kulak memesinin arkasında şişlik,kulak arkasında sivilce gibi şişlik,sol kulak altında şişlik,kulak arkasinda sislik,kulağımın arkası şişti,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulak arkasında şişlik ve acı,kulak arkasında şişlik ve baş ağrısı,çene altında beze uzmantv,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,kafanın arkasında şişlik,kulak arkası şişlik uzmantv,kulak arkasında şişlik kanser,kulağın arkasında şişlik,kulak arkasında acı,bademciğin arkasında şişlik,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulak arkası şişlik neden olur,kulak arkasında beze uzmantv,sol kulak arkasında ağrı,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,çene altında şişlik uzman tv,kulağımın arkasında şişlik var,kulak arkası ağrılı şişlik,kulak arkası şişliği,kulak arkasında çıkan sivilce,kulak arkasındaki sert şişlik,kulak arkasının şişmesi,kulak memesi altında şişlik,bogazin sert olmasi,kulak arkasında şişlik neden olur,kafa arkasında çıkan beze,kulak altı çene arkası şişlikler,kulak memesi altındaki şişlik neyin habercisi,kulak memesinin yanında şişlik,cene alti sislik,kafatası arkasında şişlik,kulak arkası kızarıklık ve şişlik,kulak arkasında kızarıklık ve ağrı sebepleri,bacaklarda beze kızarıklık,kulak memesi arkasında beze,bademcik arkasında şişlik,Bademcik nerede bulunur,çene altında beze hakkındaki tüm sorular,Bademcikler nerede,kulak arkası ağrısız şişlik,kulak arkası sivilce nedenleri,basta sislik agrili yanma,baş arkasında şişlik,kulak arkasında yanma,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,kulak memesi arkasında şişlik,kulak memesi hizasında kanser,kulak memesinde agriyan sivilce,kulak memesinin altinda olusan beze ne olabilir,lenf bezi ağrısı uzman tv,boyundaki yoğun kızarıklık nedir uzman tv,çocuğun kulağının arkasında şişlik,çocuğun kulak altında şişlik,kafa arkasında şişlik ve ağrı,kafa arkasındaki şişlik,koltuk altında ağrılı şişlik uzman tv,kulak arkası ani şişlik,kulak arkası bezesi şişkinliği,kulak arkası şişlik ve ağrı,kulak arkasında ağrısız şişlik,bogaz ve cene alti kasintisi,kulak arkasi sismesi,kulak arkasindaki sislik


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 Ero karı res ınd,www inegolden tlf numarasi veren orospular,son bir hafta icinde istanbulda calinan otolar,bulent ersoy vefat,ayse dincer erotik resimlri indir,3 Kadın 1 Erkeğe Tecavüz Ediyor,askerlıgın dusmesıyle ılgılı haberler,menzil tarikatına bağlı sanatçilar,gullunun me,selma konak kaç yaşında,türkiye dışarıdan ne alıyor,ezel temmuz kim,Yaşlı çıplak kadın resimleri,doguda asker maa,bursa yildirima su affi,suna ilgin,sanatci gulu hayati,suna ilgin,istanbul gece trafik kazaları,arap ciblak resimler,büyükşehir belediyesinde çalışan lise mezunu temizlik işçileri kaç lira maaş alır,faruk çelik geçici işçilere kadro 2015,çıplak türbanlı resimleri,erkek popo resimler,volkan konak evliliği
80