Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,boyundaki lenf bezleri nerededir,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkasında çıkan beze,kulak arkasında şişlik,kulak arkası şişlik,kulak arkasında sert şişlik,boyunda beze uzman tv,lenf düğümleri nerelerde bulunur,kulak arkasında beze,kulak yanında beze,lenf bezi nerede,lenf bezleri nerede,lenf bezleri nerede bulunur,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerelerdedir,koltuk altı ağrısı uzman tv,çenede beze,lenf bezleri resimleri,kulak arkas,kulak arkasındaki şişlik,lenf bezleri,boyun arkasında beze,koltuk altı lenf bezleri nerededir,kulak altında ağrı,lenf bezi şişmesi uzman tv,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,çene altında beze uzmantv,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,kulak altı çene arkası şişlikler,kulak arkası ani şişlik,sol kulak arkasında ufak acı,kulak arkasında şişlik uzmantv,kulak arkasında yanma,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,kulak memesinin altinda olusan beze ne olabilir,bacak arasında anide oluşan beze,bebeklerin kulagının arkasındaki sert şişlik,bebeklerşn kafasının arkasındabeze,bogazda ufak sert sislik,Boğazda kulak altında agri,boynun arkasında cıkan sıslıkler,boynun kulak altında beze hissi,boyun arkasındaki sert şişlik,boyunda ağrılı beze,boyunda kulagin arkasinda çikan sislik nedir,boyunun arkasında oluşan sert şişlik,cene alti ugusma resimli anlatim,cenede aniden c ikan sislik nedir,ciltteki kızarıklık sebebi uzman tv,cocuklarda bogazda lenf düyümü uzman tv,cocuklarda kulak agrisi ve boyunda sislik,cocukların kulagının arkasındakı 2 tane sıslık,çenedeki ani şişkinlik nedir,guatr lenf bezini sisirirmi,guatr lenf bezlerini sisirirmi,Guatrda kulak arkası şişkinlik,kafa arkasından boğaza inen sertlik,kafanın arkasında kitle,Kızımın kulağının arkasında ve altında şişlik olustu,koltuk altında ağrı uzman tv,koltuk altında ağrılı şişlik uzman tv,koltuk altında ağrısız büyümeyen beze,kuçuk çocuklarda boyunda fındık kadar sışlık resımle,kulagimin arkasi sis cok agriyor,kulagimin arkasinda sislik var,kulağımın arkadinda iki tane şişlik var,kulağımın arkası şişti,kulağımın arkasında kızarıklık ve şişlik oluyor,kulağının arkasında şişlik,kulak alti sislik gorseller,kulak arkası ağrısı uzmantv,kulak arkası ağrısız şişlik,kulak arkası kafatasında ağrı,kulak arkası sertlik,Kulak arkası sislik nedenleri,kulak arkası şiş,yanakta sertlik,kulak arkasında ağrısız şişlik,kulak arkasında ağrıyan şişler,kulak arkasında sıslık,kulak arkasında şişkinlik,kulak arkasında şişlik kanser,kulak arkasında şişlik neden olur,kulak arkasında şişlik vücutta kaşıntı,kulak arkasında ufak sısmeler nıye olur,Kulak arkasındakı sıslık,kulak arkasındaki ağrılı şişlik,kulak arkasi sertlik,kulak arkasi sislik lenf kanseri habercisi mi,kulak arkasinda cikan sislik,kulak arkasinda kucuk cikinti,kulak arkasinda sislik,kulak arkasinda yumusak siskinlik,kulak hizasinda agri,kulak memesinde acıyan beze,kulak memesinin arkasında şişlik,kulak memesinin arkasının ağrıması


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir primi dolup yaşa takılanlar 2015,aweada puankazandiginde aypon aliniymu,sibel kekili açık foto,анджелина джоли фото голие,ozgecanin cesedi,bursa kapalı çarşı pazar açıkmı,ankara karapürçekte su kesintisi,hakkari otluca askeriyesi,basbakan davutoglunun anneler gunu mesaji,af veya ceza indirimi varmı,anneler gunu mujdesi,ABD deki liseli ciplak kizlarin qoruntusu ara,itiraflar cinsel,anneler gunu mujdesi,Çıkan torba yasada ceza indirimi ve ya af varmı,sigara goz alti cokmesi ve kanlanmasi,almanyada dil okulu zorunlu mu 2015,dün ölen ünlü kim,ankara sincan da polis cinayeti,kopekle bayanin ciftlesmesi,af yada denetimli serbestlik,biraz peşinatla Araba satan galeriler istanbul,kayseri son dakika deprem,tarafsız seçim anket sonuçları,turbanli tanga
79