Lenf Bezleri Tehlike Sinyalleri !

Reklamlar
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice Lenf Bezlerinin Ne Zaman Tehlikeye Işaret Ettiğini Anlattı!

Boyun lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir. Genellikle şişmiş bezeler, bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun nedeni içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır. Genelde 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükler mutlaka yakından takip edilmelidir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında gruplaşırlar. Baş boyunda herhangi bir yerde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir olay varsa bu bezeler irileşir.

Kanserlerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Aslında bu durum vücuttaki diğer bölgeler için de geçerlidir. Genellikle kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümleri tutulurlar. Sonra geniş yayılım olur.

Her büyüyen lenf bezi karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Dişiniz apse yaptığında çene altınızda şişen bezeler veya bademcik enfeksiyonuna bağlı büyüyen bezeler bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser de akla gelmeli ve bu yönde araştırma yapmalıdır. Boyun orta hattında bulunan tiroid bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır.

Nasıl ayırım yapılır?

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur.

1) Ağrı olması

2) Son zamanlarda ortaya çıkmış olması

3) Üstteki ciltte kızarıklık olması

4) Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması (bademcik, geniz eti, sinüzit, ağız içi vs..)

5) Muayenede yumuşak olması

Kanser kaynaklı olanlardaki muhtemel özellikler

1) Hastanın yaşı (40 üzeri)

2) Haftalar – aylardır var olması

3) Ağrı olmaması

4) Sert olması

5) Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi

6) Kulak alt hizasında olması

7) Hastanın sigara, alkol kullanma öyküsü

KBB hekiminin detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyon öngörüldüyse (büyük bölümü bu gruptadır) ilaç tedavisi verilir, yakın takip edilir. Gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir Tetkik sonuçlarına göre cerrahi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyundaki şişliklerde bir üçüncü ihtimal de doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genellikle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen ileri yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler. Ciltten dışarı akıntıya neden olabilirler. Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler. İyi huyludurlar. Genellikle boyun orta hattında bulunurlar.Tedavileri cerrahidir.

25.10.2010 14:43
[2336888]

26 Ekim Salı 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: lenf bezleri nerededir,boyundaki lenf bezleri nerededir,kulak arkasında şişlik,lenf bezleri nerede bulunur resimli,kulak arkası şişlik,kulak arkasında çıkan beze,kulak arkasında sert şişlik,kulak arkasında ağrılı şişlik,boyunda beze uzman tv,kulak arkasında beze,lenf düğümleri nerelerde bulunur,kulak arkasındaki şişlik,koltuk altı ağrısı uzman tv,kulak yanında beze,lenf bezi nerede,boğazda beze şişmesi,lenf bezleri nerede bulunur,lenf bezleri nerelerdedir,lenf bezleri nerede,lenf bezleri resimleri,çenede beze,kulak arkas,lenf bezleri,boyun arkasında beze,kulak altında ağrı,lenf bezi şişmesi uzman tv,koltuk altı lenf bezleri nerededir,kulak arkasında sivilce,lenf resimleri,kulak arkası ağrısı,kafa arkasında şişlik,sol kulak altında şişlik,kulak arkasinda sislik,çene altında beze uzmantv,kulağımın arkası şişti,kulak arkasında şişlik uzmantv,bebeklerde kulak arkasında beze uzmantv,kulak arkası şişlik uzmantv,kafanın arkasında şişlik,kulak arkası şişliği,boyunun arkasindaki kizariklik sislik nedenleri,kulak arkası şişlik neden olur,sol kulak arkasında ağrı,çene altında şişlik uzman tv,kafa arkasindaki bezelerin sebebi nedir,kulağın arkasında şişlik,kulak arkası ağrılı şişlik,kulak arkasında acı,kulak arkasında beze uzmantv,kulak arkasında şişlik ve baş ağrısı,kulak arkasındaki sert şişlik,kulak memesinin arkasında şişlik,kulak arkasindaki sislik,kulak arkası bezesi şişkinliği,kulak memesi altındaki ağrı resimleri,sağ kulak altında şişlik,kulak memesi altındaki şişlik neyin habercisi,sol kulağın arkasında ağrı,sol kulak ve boyun ağrısı,boyundaki yoğun kızarıklık nedir uzman tv,çocuğun kulağının arkasında şişlik,kafatası arkasında şişlik,kulak altı çene arkası şişlikler,kulak arkasında ağrısız şişlik,bacaklarda beze kızarıklık,kulak memesi arkasında beze,bademciğin arkasında şişlik,bademcik arkasında şişlik,Bademcik nerede bulunur,çocuğun kulak altında şişlik,kafa arkasında şişlik ve ağrı,basta sislik agrili yanma,baş arkasında şişlik,kulak arkasında yanma,kulak arkasının şişmesi,kulak memesi hizasında kanser,bebeklerde agrılı beze,sol kulak arkasında kitle,sol kulak arkasında ufak acı,cene alti sislik,kafa arkasında çıkan beze,kafa arkasındaki şişlik,kulagın arkasındaki şişlik,kulağımın arkasında şişlik var,kulak arkası ani şişlik,kulak arkası şişlik ve ağrı,bogaz ve cene alti kasintisi,kulak arkasında çıkan sivilce,kulak arkasında kızarıklık ve ağrı sebepleri,kulak arkasında şişlik kanser,kulak arkasında şişlik neden olur,bogazda nerelerde sisme olur,kulak arkasi sismesi,kulak memesinin altinda olusan beze ne olabilir,lenf bezi ağrısı uzman tv,yanaktaki şişlik nedenleri,bademcik ve kulakta siskinlik,bebeklerde kafa sisme neden olur,bebeklerde kafanin on kisminda sislik neden oluşur,bebeklerde karın şişliği uzman tv


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin 7 agustos elektirik kesintisi nerelerde,deli mithat serik,van gölünde boğulanlar,hazal kaya burnu estetik mi,nizipde intihar eden kişi,bazalarda lekeler,ciplak genis kalcalar,saglık ocagından alınan rapor askeriyede geçerlimi ?,Diyarbakir da koyun et fiyatı bugün ne kadar,saruhanlı haberleri son dakika,ciplak tiravesti resmi indir,mersin muttan haberler,2015 ile 2016 gkk maaslari ne kadar olacak,hdpli ünlüler,5 yıl altı ceza indirimi 2015,eşinden boşanan kadına maaş bağlanması 2015,isitin kafakesisi,alanyada şu an hissedilen sicaklik kac derece,siyaset pidküviler,mercedes yıllık cirosu,isitin kafakesisi,bandırma şarköy feribot seferleri,dini haber duyurular,gotu buyuk kadinlarin ciblak izle,suna ilgin
79