Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Reklamlar
Sağlığınızla ilgili olumsuz işaretleri tırnaklarınızdan alabilirsiniz… Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma,..

Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma işaret olabileceğini biliyor muydunuz? Akciğer, karaciğer ve kalbinizle ilgili herhangi bir sorun, ilk önce tırnaklarda belirtisini gösterir. İşte belli başlı tırnak deformasyonları ve arkasında yatan hastalıklar:

Soluk renkli tırnak
Çok soluk ya da beyaz tırnaklar, çoğu zaman yaşlılıktan ötürü meydana gelen zararsız bir durumdur. Ancak, çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir, anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi.

Tamamen beyaz tırnak
Tırnak yüzeyi tamamen beyazsa dikkat. Karaciğerle ilgili bir ciddi bir sorun mesela Hepatit çıkabilir. Bu fotoğrafta parmakların da sararmış olduğu göze çarpıyor. Bu da yine karaciğerde bir sorun olduğunun başka bir işareti.

Sararmış tırnak
Sararmış tırnak çoğu zaman mantar hastalığının habercisidir. Tırnak kalınlaşmış, tırnak yatakları içeri doğru çekilmiş ve tırnaklar ufalanmış gibi bir görüntüsü vardır. Sararmış tırnak, çok nadir de olsa diyabete, sedef hastalığına, tiroid sorununa veya akciğerle ilgili bir probleme de dikkat çekiyor olabilir.

Mavimsi tırnak
Mavimsi tırnak vücuda yeterince oksijen girmediğini gösterir. Akciğer hastalıklarından zatürrenin habercisi olabilir. Çok hafif mavileşen tırnak diyabet belirtisi de olabilir.

Pürüzlü, dalgalı tırnak
Eğer tırnak yüzeyi pürüzlü, çukurlu ve eğri büğrü olmuşsa, tırnak altında kırmızı-kahverengi lekeler belirmişse, bu deformasyonun arkasında sedef hastalığı veya eklem iltihabı yatıyor olabilir.

Çatlak ve ikiye ayrılmış tırnak
Çatlamış, ikiyi ayrılmış kolay kırılan tırnaklar tiroid hastalıklarının habercisidir. Bu deformasyon, sarımtırak tırnak altı ile birleşirse mantar hastalığı olabilir.

Etrafı şişmiş tırnak
Eğer tırnak çevresi bombelenmiş ve kızarmışsa, tırnak yatağının iltihaplanmış olduğunu gösterir. Dikkat, deri veremi de çıkabiliR.

Koyu renkli çizgiler belirmiş tırnak
Eğer tırnak yüzeyinde fotoğraftaki gibi koyu renk çizgiler, gölgeler belirmişse derhal doktora başvurulmalı. En tehlikeli cilt kanserlerinden Melanom’un belirtisi olabilir.

Tırnak yemek
Tırnak yemek, genellikle yaygın anksiyete bozukluğunun bir sonucudur. Obsesif-kompulsif bozukluğunun da bir sonucu olabilir. Tırnak yemeyi bırakmak her zaman kolay olmayabilir. Doktora başvurun

Tırnaklara dikkat
Tırnaklar vücut bulmacasının parçaları gibidir. Tırnaktaki çoğu deformasyon çözümü basit sağlık sorunlarını işaret eder. Ayrıca beyaz tırnaklara sahip herkeste de hepatit yoktur. Ama tırnaklarınızın görüntüsüyle ilgili şüpheleriniz varsa bir dermatolog çare olabilir.
 

12 Ağustos Perşembe 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi,tırnakların ikiye ayrılması,tirnaklarin cizik cizik olmasi,tirnaklardaki cizgiler,tırnaktaki çizgiler,tırnaklardaki çizgiler,tırnakta kahverengi leke,tırnakta kahverengi çizgi,pürüzlü tırnak,tırnak değişimi,tırnak pürüzleri,tırnakların çizgi çizgi olması,tirnaklarda cizgi,tırnak renginin değişmesi,tırnak atması,tırnaklarda dalgalanma,tirnak uzerinde puruz,çocuklarda tırnak atması,tırnakların tırtıklı olması,tırnak ikiye ayrılması,tırnak çökmesi neden olur,tırnak ayrılması,tırnaklarda çizgiler,yüz renginin sararması,çocuklarda tırnak değişimi,tırnaklarda çökme,tırnakların tırtıklı olması neyin belirtisi,tırnak morarması hangi hastalığın belirtisidir,tırnakta çökme,tırtıklı tırnak neden olur,tirnaklardan belli olan hastaliklar,tirnaklardaki tirtiklar,tirnak tirtikli olmasi,tırnaklardaki izler,tirnakta sararma hangi hastaligin belirtisi,tırnakta siyah leke,tirtikli tirnak neden olur,tirnaklarda dalgalanma,tırnağın tırtıklı olması,ayak parmağındaki siyah lekeler,tırnakta dalgalanma,tırnak tırtıklı,ayak tırnağında siyah leke,tirnaklardaki puruzler,tirnaklardaki cokmeler,tırnak üstüne tırnak çıkması,tırnaklarda kahverengi lekeler,tırnaktaki kahverengi çizgiler,tırnak değişmesi,tirnak rengi degismesi,tırnağımın üstü tırtıklı,tırnak üzerinde kahverengi lekeler,tırnak neden tırtıklı olur,tırnak üzerindeki pürüzler,ayak tırnağında kahverengi leke,tırnakta dalgalanma neden olur,tırnakta pürüz,el tirnaginda cizgi,tirnaklarin tirtikli olmasi,ayak tırnaklarının kahverengi olması,tirtikli tirnak,tırnak yüzeyinde dalgalanma,tırnaklarda çökme nedenleri,tırnakta siyah çizgi,tırtıklı tırnak,tirnak cokmesi,tırnaklarda siyah leke,tırnaktaki pürüzler,tırnak üzerinde tırtıklar,tırnağın üstünde tırnak çıkması,tırnak dalgalanması,tırnak üstünün tırtıklı olması,tırnaklarda dalgalanma neden olur,tırnaklardaki siyah çizgiler,tırnakların pürüzlü olması,tırnakların üstünün tırtıklı olması,ayak tırnağındaki sarılık,el tirnaklarinin intaplanmasi,tırnak çökmesi,tirnaktaki tirtiklar,tırnak sararması neyin belirtisi,tirnakta kahverengi cizgiler,tırnaklarım tırtıklı,tırnaklarımın üstü tırtıklı,tırnaklarda pürüzler,tırnaklarda tırtık,tırnakların çizik çizik olması,tırnaklarım puruzlu,Tırnakların ikiye ayrılma sebepleri uzman tv,ayak parmağında kahverengi leke,tırnakta beyaz halka,tırnaklardaki çökme nedenleri,ayak tırnağında çatlak,tırnakların ikiye bölünmesi,tırnakta çatlaklar,tırnakta kabuk atması,tırnaklarda cokme,tırnaklardaki kahverengi lekeler,tırnaklardaki siyah lekeler,tırnaklardaki siyah noktalar

YORUM YAP

  1. webmak diyor ki:

    tırnaklardaki çizgiler neye işaret ediyor? tırnaklarda ki dik çizgiler, tırnaklardaki yatay çizgiler.


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,timurtaş hoca hangi cemaatten kasim 2015 alim sehir plancisi,tsk erken terhis 2015,erkan petekkaya karisini aldatti,serap belet kaç yaşında,hangi suclara indirimgeldi,Silahli ozel guvenlik asgari ucretin yasa tasarisi ciktimi,Esnafa koskep mujdesı,bülent ersoy öldü mü,bilal tavlak kimdir,fenerbahce tarinde hic küme ye düstumu,kilotsuz kiz resimleri,askerlik düşecekmi resmi gazete,Hollanda emekli babadan kızı maaş alabilir mi,şeyma korkmaz evlimi bekarmı,iğneden kaç saat sonra alkol alınır,umre görevlileri maaşları,essek gunde kac litre sut verir,ciplak turk foto,fox haber kas hastalari haberleri,Afyon Karkas Et Fiyatları,izmir altın yolda trafik kazası 30 kasım,ünlülerin cıplak plaj resimleri,ufak kiz erotik resimleri,izmirde böbrek,ciplak turk foto
81