Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Reklamlar
Sağlığınızla ilgili olumsuz işaretleri tırnaklarınızdan alabilirsiniz… Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma,..

Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma işaret olabileceğini biliyor muydunuz? Akciğer, karaciğer ve kalbinizle ilgili herhangi bir sorun, ilk önce tırnaklarda belirtisini gösterir. İşte belli başlı tırnak deformasyonları ve arkasında yatan hastalıklar:

Soluk renkli tırnak
Çok soluk ya da beyaz tırnaklar, çoğu zaman yaşlılıktan ötürü meydana gelen zararsız bir durumdur. Ancak, çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir, anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi.

Tamamen beyaz tırnak
Tırnak yüzeyi tamamen beyazsa dikkat. Karaciğerle ilgili bir ciddi bir sorun mesela Hepatit çıkabilir. Bu fotoğrafta parmakların da sararmış olduğu göze çarpıyor. Bu da yine karaciğerde bir sorun olduğunun başka bir işareti.

Sararmış tırnak
Sararmış tırnak çoğu zaman mantar hastalığının habercisidir. Tırnak kalınlaşmış, tırnak yatakları içeri doğru çekilmiş ve tırnaklar ufalanmış gibi bir görüntüsü vardır. Sararmış tırnak, çok nadir de olsa diyabete, sedef hastalığına, tiroid sorununa veya akciğerle ilgili bir probleme de dikkat çekiyor olabilir.

Mavimsi tırnak
Mavimsi tırnak vücuda yeterince oksijen girmediğini gösterir. Akciğer hastalıklarından zatürrenin habercisi olabilir. Çok hafif mavileşen tırnak diyabet belirtisi de olabilir.

Pürüzlü, dalgalı tırnak
Eğer tırnak yüzeyi pürüzlü, çukurlu ve eğri büğrü olmuşsa, tırnak altında kırmızı-kahverengi lekeler belirmişse, bu deformasyonun arkasında sedef hastalığı veya eklem iltihabı yatıyor olabilir.

Çatlak ve ikiye ayrılmış tırnak
Çatlamış, ikiyi ayrılmış kolay kırılan tırnaklar tiroid hastalıklarının habercisidir. Bu deformasyon, sarımtırak tırnak altı ile birleşirse mantar hastalığı olabilir.

Etrafı şişmiş tırnak
Eğer tırnak çevresi bombelenmiş ve kızarmışsa, tırnak yatağının iltihaplanmış olduğunu gösterir. Dikkat, deri veremi de çıkabiliR.

Koyu renkli çizgiler belirmiş tırnak
Eğer tırnak yüzeyinde fotoğraftaki gibi koyu renk çizgiler, gölgeler belirmişse derhal doktora başvurulmalı. En tehlikeli cilt kanserlerinden Melanom’un belirtisi olabilir.

Tırnak yemek
Tırnak yemek, genellikle yaygın anksiyete bozukluğunun bir sonucudur. Obsesif-kompulsif bozukluğunun da bir sonucu olabilir. Tırnak yemeyi bırakmak her zaman kolay olmayabilir. Doktora başvurun

Tırnaklara dikkat
Tırnaklar vücut bulmacasının parçaları gibidir. Tırnaktaki çoğu deformasyon çözümü basit sağlık sorunlarını işaret eder. Ayrıca beyaz tırnaklara sahip herkeste de hepatit yoktur. Ama tırnaklarınızın görüntüsüyle ilgili şüpheleriniz varsa bir dermatolog çare olabilir.
 

12 Ağustos Perşembe 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi,tırnakların ikiye ayrılması,tirnaklarin cizik cizik olmasi,tirnaklardaki cizgiler,tırnaktaki çizgiler,tırnaklardaki çizgiler,tırnakta kahverengi leke,tirnak uzerinde puruz,tırnakta kahverengi çizgi,tırnak çökmesi neden olur,pürüzlü tırnak,tırnak değişimi,tırnak pürüzleri,tırnakların çizgi çizgi olması,tirnaklarda cizgi,tırnakların tırtıklı olması,tırnak renginin değişmesi,tırnaklarda dalgalanma,tırnak atması,çocuklarda tırnak atması,tırnak ayrılması,tırnak ikiye ayrılması,tırnaklarda çizgiler,tirnak tirtikli olmasi,yüz renginin sararması,tırnaklarda çökme,tırnakta çökme,çocuklarda tırnak değişimi,tırtıklı tırnak neden olur,tırnak morarması hangi hastalığın belirtisidir,tırnakların tırtıklı olması neyin belirtisi,tirnakta sararma hangi hastaligin belirtisi,tirnaklardan belli olan hastaliklar,tirnaklardaki cokmeler,tırnak üstüne tırnak çıkması,tirnaklardaki tirtiklar,tirtikli tirnak neden olur,tırnaklardaki izler,ayak tırnağında siyah leke,tırnak çökmesi,tırnakta siyah leke,tırnaklarda tırtık,ayak tırnağında kahverengi leke,tırnağın tırtıklı olması,tırnakta dalgalanma,tırnak yüzeyinde dalgalanma,el tırnaklarının tırtıklı olması,tirnaklardaki puruzler,tırnaklarda kahverengi lekeler,tırnakta pürüz,ayak parmağındaki siyah lekeler,tırnakların üstünün tırtıklı olması,tırnak değişmesi,tirnak cokmesi nedenleri,tirnaklarda dalgalanma,tırnak neden tırtıklı olur,tırnak tırtıklı,tırnaklarda çökme nedenleri,ayak tırnaklarının kahverengi olması,tırnakta dalgalanma neden olur,ayak baş parmağında siyah leke,tırnaklarda cokme,el tirnaginda cizgi,tırnağımın üstü tırtıklı,tırnak üstünün tırtıklı olması,tırnak üzerindeki pürüzler,tırnaklarım tırtıklı,tırnakta siyah çizgi,tırnaktaki kahverengi çizgiler,tirnak rengi degismesi,tirnaklarin tirtikli olmasi,tırnak üzerinde kahverengi lekeler,tirnaktaki tirtiklar,tirtikli tirnak,tirnakta kahverengi cizgiler,tirnak neden tirtikli olur,tırnaklardaki kahverengi lekeler,tırnakların pürüzlü olması,tırnakta beyaz halka,el tirnaklarinin intaplanmasi,tırnak dalgalanması,tırnak sararması neyin belirtisi,tırnaklardaki siyah çizgiler,tırnaklardaki siyah lekeler,tırnaklarımın üstü tırtıklı,tırnaktaki pürüzler,tırtıklı tırnak,ayak tırnağındaki sarılık,tirnak cokmesi,tırnağın üstünde tırnak çıkması,tırnak üzerinde tırtıklar,tırnak üzerindeki tırtıklar,tırnaklarda dalgalanma neden olur,tırnaklarda siyah leke,tırnaklardaki tırtıklar,Tırnakların ikiye ayrılma sebepleri uzman tv,tırnaklarım puruzlu,ayak tırnağında çatlak,tırnakların çizik çizik olması,tırnakların ikiye bölünmesi

YORUM YAP

  1. webmak diyor ki:

    tırnaklardaki çizgiler neye işaret ediyor? tırnaklarda ki dik çizgiler, tırnaklardaki yatay çizgiler.


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler polis haber ikinci şark,Genç kızların meme göğüs resimlerini indir bedava,eyüp ercan sezer nereli,Turbanli ciplak kalca resimleri,kaçıncı kat daire alinmali,kulak arkasinda agrili beze nedeni,yeşil kartlılara para yardımı,ttk 2016 işçi maaşı,bandirma escort,hükümetin vergi borçları ile ilgili bir çalışma varmı son dakika,gazetesok guzelleri,kilotsuz frikikler foto galeri,mersin genelevi fotoğrafları,Ciplak kadin resmi,hükümetin vergi borçları ile ilgili bir çalışma varmı son dakika,aşkım tüfekçi devlet hastanesi doktor çalışma çizelgesi,kiz meslek lisesi mezunlari hangi,iri kalca resimler,özgecanin olum sebebi,emeklilikte yaş bekleyenlere müjde,menzile bagli unluler,iseyen kadın gizlicekim foto,ingiliz ati buyuk essek eslesmesi,altındağda su kesintisi yarin,frikik turbanli
76