Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Reklamlar
Sağlığınızla ilgili olumsuz işaretleri tırnaklarınızdan alabilirsiniz… Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma,..

Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma işaret olabileceğini biliyor muydunuz? Akciğer, karaciğer ve kalbinizle ilgili herhangi bir sorun, ilk önce tırnaklarda belirtisini gösterir. İşte belli başlı tırnak deformasyonları ve arkasında yatan hastalıklar:

Soluk renkli tırnak
Çok soluk ya da beyaz tırnaklar, çoğu zaman yaşlılıktan ötürü meydana gelen zararsız bir durumdur. Ancak, çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir, anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi.

Tamamen beyaz tırnak
Tırnak yüzeyi tamamen beyazsa dikkat. Karaciğerle ilgili bir ciddi bir sorun mesela Hepatit çıkabilir. Bu fotoğrafta parmakların da sararmış olduğu göze çarpıyor. Bu da yine karaciğerde bir sorun olduğunun başka bir işareti.

Sararmış tırnak
Sararmış tırnak çoğu zaman mantar hastalığının habercisidir. Tırnak kalınlaşmış, tırnak yatakları içeri doğru çekilmiş ve tırnaklar ufalanmış gibi bir görüntüsü vardır. Sararmış tırnak, çok nadir de olsa diyabete, sedef hastalığına, tiroid sorununa veya akciğerle ilgili bir probleme de dikkat çekiyor olabilir.

Mavimsi tırnak
Mavimsi tırnak vücuda yeterince oksijen girmediğini gösterir. Akciğer hastalıklarından zatürrenin habercisi olabilir. Çok hafif mavileşen tırnak diyabet belirtisi de olabilir.

Pürüzlü, dalgalı tırnak
Eğer tırnak yüzeyi pürüzlü, çukurlu ve eğri büğrü olmuşsa, tırnak altında kırmızı-kahverengi lekeler belirmişse, bu deformasyonun arkasında sedef hastalığı veya eklem iltihabı yatıyor olabilir.

Çatlak ve ikiye ayrılmış tırnak
Çatlamış, ikiyi ayrılmış kolay kırılan tırnaklar tiroid hastalıklarının habercisidir. Bu deformasyon, sarımtırak tırnak altı ile birleşirse mantar hastalığı olabilir.

Etrafı şişmiş tırnak
Eğer tırnak çevresi bombelenmiş ve kızarmışsa, tırnak yatağının iltihaplanmış olduğunu gösterir. Dikkat, deri veremi de çıkabiliR.

Koyu renkli çizgiler belirmiş tırnak
Eğer tırnak yüzeyinde fotoğraftaki gibi koyu renk çizgiler, gölgeler belirmişse derhal doktora başvurulmalı. En tehlikeli cilt kanserlerinden Melanom’un belirtisi olabilir.

Tırnak yemek
Tırnak yemek, genellikle yaygın anksiyete bozukluğunun bir sonucudur. Obsesif-kompulsif bozukluğunun da bir sonucu olabilir. Tırnak yemeyi bırakmak her zaman kolay olmayabilir. Doktora başvurun

Tırnaklara dikkat
Tırnaklar vücut bulmacasının parçaları gibidir. Tırnaktaki çoğu deformasyon çözümü basit sağlık sorunlarını işaret eder. Ayrıca beyaz tırnaklara sahip herkeste de hepatit yoktur. Ama tırnaklarınızın görüntüsüyle ilgili şüpheleriniz varsa bir dermatolog çare olabilir.
 

12 Ağustos Perşembe 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi,tırnakların ikiye ayrılması,tirnaklarin cizik cizik olmasi,tirnaklardaki cizgiler,tırnaktaki çizgiler,tırnaklardaki çizgiler,tırnak pürüzleri,pürüzlü tırnak,tırnak değişimi,tırnakta kahverengi leke,tırnakta kahverengi çizgi,tirnaklarda cizgi,tırnakların çizgi çizgi olması,tırnak atması,tırnak renginin değişmesi,çocuklarda tırnak atması,tırnaklarda dalgalanma,tırnak ikiye ayrılması,tırnak ayrılması,tirnak uzerinde puruz,tırnaklarda çizgiler,yüz renginin sararması,çocuklarda tırnak değişimi,tırnaklarda çökme,tırnakların tırtıklı olması,tirnaklardan belli olan hastaliklar,tırnak çökmesi neden olur,tırnak morarması hangi hastalığın belirtisidir,tirnaklardaki tirtiklar,tırnakta çökme,tirtikli tirnak neden olur,tırnakta dalgalanma,tirnaklardaki puruzler,tırnağın tırtıklı olması,tırnaklarda kahverengi lekeler,tırnakta siyah leke,tırtıklı tırnak neden olur,tirnakta sararma hangi hastaligin belirtisi,tırnak tırtıklı,tırnaktaki kahverengi çizgiler,ayak parmağındaki siyah lekeler,tırnakta siyah çizgi,tirnak tirtikli olmasi,el tirnaginda cizgi,tırnağımın üstü tırtıklı,ayak tırnaklarının kahverengi olması,tırnak üzerinde kahverengi lekeler,tırnakların tırtıklı olması neyin belirtisi,tırnakta dalgalanma neden olur,tirnakta kahverengi cizgiler,tırnağın üstünde tırnak çıkması,el tirnaklarinin intaplanmasi,tırnak üstüne tırnak çıkması,tırnaklarım tırtıklı,ayak tırnağında siyah leke,tırnak dalgalanması,tırnak sararması neyin belirtisi,tırnak yüzeyinde dalgalanma,tırnaklardaki izler,tırnakların pürüzlü olması,tırnakta beyaz halka,tırnak siyah çizgi,tırnakta çatlaklar,tırnaklarda siyah leke,tırtıklı tırnak yüzeyi,tirnak ustu neden ariyor,tırnağın üstünün tırtıklı olması,tırnak üstü pürüz,tırnakda tırtık,Tırnakların ikiye ayrılma sebepleri uzman tv,ayak parmağında kahverengi leke,tırnaktaki kahverengi lekeler,tırnaktaki tırtıklar neden olur,tirnagin tirtikli olmasi,tirnak neden tirtikli olur,tırnağımda siyah çizgi,tırnak dalgalanma,tırnak üzerinde tırtıklar,tırnaklarda dalgalanma neden olur,tırnaklardaki çökme nedenleri,ayak tırnağında kahverengi leke,ayak tırnağındaki sarılık,tırnaktaki pürüzler,tırnaktan belli olan hastalıklar,tırtıklı tırnak,tirnak cokmesi,tirnak diplerinin yesermesi nedir,tirnak rengi degismesi,tirnaklarda cizgiler,tirnaklardaki cizikler,el tırnaklarının yüzeyinin tırtıllaşması,tırnak neden tırtıklı olur,tırnak üstünün tırtıklı olması,tırnak üzerindeki tırtıklar,tırnaklarda pürüzler,tırnaklardaki siyah çizgiler,tırnakların çizik çizik olması,tırnakların ikiye bölünmesi,tırnakta kabuk atması,tırnakta pürüz

YORUM YAP

  1. webmak diyor ki:

    tırnaklardaki çizgiler neye işaret ediyor? tırnaklarda ki dik çizgiler, tırnaklardaki yatay çizgiler.


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,koç lisesi taban puanı 2010 diyanette fahri çalişanlar 4/c limi,ayçiçeği taban fiyatı 2015,Nazmi metin bursa trafik kazası 2010,erken terhis,staj mağdurları ile ilgili son haberler,3 çocuğu olan kadına erken emeklilik,suna ilgin,beni affetin kemali evlimi,bilecikli orospular,şeyma korkmaz ve sevgilisi,korucu maaşı hakkında,antalyadaki yılan,telefon yurtdisi pasaport kaydi nasil anlasilir,yurtdisi emeklilerine otomobille ilgili yeni yasa,koykorucu alimi,izmir sabuncubeli kazaları,taylandda fuhus,halil arı motor kazası,En büyük çıplak meme resimleri,kerpede ölenlenler,kapali kadinlarin inanilmaz fotograflari,kadinlarin hayvanlarla cinsel iliskileri,hpg bim son dakika,3 yas cocugun diskisinda beyaz,enguzel gut
81