Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Reklamlar
Sağlığınızla ilgili olumsuz işaretleri tırnaklarınızdan alabilirsiniz… Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma,..

Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma işaret olabileceğini biliyor muydunuz? Akciğer, karaciğer ve kalbinizle ilgili herhangi bir sorun, ilk önce tırnaklarda belirtisini gösterir. İşte belli başlı tırnak deformasyonları ve arkasında yatan hastalıklar:

Soluk renkli tırnak
Çok soluk ya da beyaz tırnaklar, çoğu zaman yaşlılıktan ötürü meydana gelen zararsız bir durumdur. Ancak, çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir, anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi.

Tamamen beyaz tırnak
Tırnak yüzeyi tamamen beyazsa dikkat. Karaciğerle ilgili bir ciddi bir sorun mesela Hepatit çıkabilir. Bu fotoğrafta parmakların da sararmış olduğu göze çarpıyor. Bu da yine karaciğerde bir sorun olduğunun başka bir işareti.

Sararmış tırnak
Sararmış tırnak çoğu zaman mantar hastalığının habercisidir. Tırnak kalınlaşmış, tırnak yatakları içeri doğru çekilmiş ve tırnaklar ufalanmış gibi bir görüntüsü vardır. Sararmış tırnak, çok nadir de olsa diyabete, sedef hastalığına, tiroid sorununa veya akciğerle ilgili bir probleme de dikkat çekiyor olabilir.

Mavimsi tırnak
Mavimsi tırnak vücuda yeterince oksijen girmediğini gösterir. Akciğer hastalıklarından zatürrenin habercisi olabilir. Çok hafif mavileşen tırnak diyabet belirtisi de olabilir.

Pürüzlü, dalgalı tırnak
Eğer tırnak yüzeyi pürüzlü, çukurlu ve eğri büğrü olmuşsa, tırnak altında kırmızı-kahverengi lekeler belirmişse, bu deformasyonun arkasında sedef hastalığı veya eklem iltihabı yatıyor olabilir.

Çatlak ve ikiye ayrılmış tırnak
Çatlamış, ikiyi ayrılmış kolay kırılan tırnaklar tiroid hastalıklarının habercisidir. Bu deformasyon, sarımtırak tırnak altı ile birleşirse mantar hastalığı olabilir.

Etrafı şişmiş tırnak
Eğer tırnak çevresi bombelenmiş ve kızarmışsa, tırnak yatağının iltihaplanmış olduğunu gösterir. Dikkat, deri veremi de çıkabiliR.

Koyu renkli çizgiler belirmiş tırnak
Eğer tırnak yüzeyinde fotoğraftaki gibi koyu renk çizgiler, gölgeler belirmişse derhal doktora başvurulmalı. En tehlikeli cilt kanserlerinden Melanom’un belirtisi olabilir.

Tırnak yemek
Tırnak yemek, genellikle yaygın anksiyete bozukluğunun bir sonucudur. Obsesif-kompulsif bozukluğunun da bir sonucu olabilir. Tırnak yemeyi bırakmak her zaman kolay olmayabilir. Doktora başvurun

Tırnaklara dikkat
Tırnaklar vücut bulmacasının parçaları gibidir. Tırnaktaki çoğu deformasyon çözümü basit sağlık sorunlarını işaret eder. Ayrıca beyaz tırnaklara sahip herkeste de hepatit yoktur. Ama tırnaklarınızın görüntüsüyle ilgili şüpheleriniz varsa bir dermatolog çare olabilir.
 

12 Ağustos Perşembe 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi,tırnakların ikiye ayrılması,tirnaklarin cizik cizik olmasi,tirnaklardaki cizgiler,tırnaktaki çizgiler,tırnak çökmesi neden olur,tırnakta kahverengi leke,tırnaklardaki çizgiler,pürüzlü tırnak,tırnakta kahverengi çizgi,tirnak uzerinde puruz,tırnakların tırtıklı olması,tırnak değişimi,tırnak pürüzleri,tırnakların çizgi çizgi olması,tırnaklarda dalgalanma,tirnaklarda cizgi,tırnak atması,tırnak renginin değişmesi,çocuklarda tırnak atması,tırnaklarda çökme,tirnaktaki tirtiklar,tırnak ikiye ayrılması,tırnak ayrılması,tırnaklarda çizgiler,tirnak tirtikli olmasi,yüz renginin sararması,tırnakların üstünün tırtıklı olması,tırnakların tırtıklı olması neyin belirtisi,tırnakta çökme,çocuklarda tırnak değişimi,tırtıklı tırnak neden olur,tırnak morarması hangi hastalığın belirtisidir,tirnakta sararma hangi hastaligin belirtisi,tırnak yüzeyinde dalgalanma,tırnaklarda tırtık,tirnaklardan belli olan hastaliklar,tirnaklardaki cokmeler,tirnaklarda dalgalanma,tırnaklardaki izler,tırnağın tırtıklı olması,tirnaklardaki tirtiklar,tirtikli tirnak neden olur,ayak tırnağında siyah leke,tırnak üstüne tırnak çıkması,tırnak çökmesi,tırnak neden tırtıklı olur,tırnakta dalgalanma,tırnaklarda çökme nedenleri,ayak tırnağında kahverengi leke,tırnakta siyah leke,tirtikli tirnak,tırnak tırtıklı,tirnak rengi degismesi,ayak tırnaklarının kahverengi olması,tirnaklardaki puruzler,tırnakta pürüz,ayak parmağındaki siyah lekeler,tırnaklar neden tırtıklı olur,tırnaklarda kahverengi lekeler,tirnaklarin tirtikli olmasi,el tırnaklarının tırtıklı olması,tırnak değişmesi,tirnak cokmesi nedenleri,tırnakta kahverengi nokta,tırnağımın üstü tırtıklı,ayak baş parmağında siyah leke,tırnaklarda cokme,tırnaklardaki kahverengi lekeler,tırnaklarım tırtıklı,tırnaklardaki siyah lekeler,tırnak üzerinde kahverengi lekeler,tırnakta dalgalanma neden olur,tırnakta siyah çizgi,el tirnaginda cizgi,tırnaktaki kahverengi çizgiler,tırnak çökmesi nedir,tırnak dalgalanması,tırnak üstünün tırtıklı olması,tırnak üzerindeki pürüzler,tırnak dalgalanması neden olur,tırnaklarda dalgalanma neden olur,tirnakta kahverengi cizgiler,tırnakta beyaz halka,tırnak üzerindeki tırtıklar,tırnaklarda çökme neden olur,tırnaklarda siyah leke,tirnagin tirtikli olmasi,tirnak cokmesi,tirnak neden tirtikli olur,tırnaklarda pürüzler,el tirnaginda cokme,ayak tırnağındaki sarılık,tırnakta çökme neden olur,el tirnaklarinin intaplanmasi,tırnağın üstünde tırnak çıkması,tırnaktaki kahverengi lekeler,tırnaktaki pürüzler,tırtıklı tırnak,tırnak üzerinde tırtıklar

YORUM YAP

  1. webmak diyor ki:

    tırnaklardaki çizgiler neye işaret ediyor? tırnaklarda ki dik çizgiler, tırnaklardaki yatay çizgiler.


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler liseli kızların resimleri,cılgın türbanlı,altınparkta mangal yakılır mı,sincanda uyuşturucu haberleri,Gebzede alman firması varmı,son dakikaterör haberleri,boluda deprem,şırnak uludere karakol saldırısı,anaç sığır desteklemeleri 2016,denizli endoskobi fiyatı,ceza indiri mi çalışmaları 2016,hollanda esrar nasıl yetiştirilir,soyu tükenmekte olan kuşlar ile ilgili haber yazısı,istanbul boğaz köprüsü çizimi,d bakir çermik haberler,cumhurbaskaninin annelergununde asker anneletine suprizi ne,memura iyileştirme 2016,mersin vali yardımcıları kimlerdir,gizli çekim işeyen kadınlar,yasada çıkaçakmı ssk dan önçe doğum borçlanması,diyanetten fahrilere duyurular,ergani bıçaklı kavga,üveyannesini tecavüz edenler,cumhurbaşkanının anneler gününde asker annelerine müjde,Sondakika açıklanan askerlik düşme haberleri
84