Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Tırnaklarına bak, hastalığın var mı anla

Reklamlar
Sağlığınızla ilgili olumsuz işaretleri tırnaklarınızdan alabilirsiniz… Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma,..

Tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla ilgili olumsuz bir duruma işaret olabileceğini biliyor muydunuz? Akciğer, karaciğer ve kalbinizle ilgili herhangi bir sorun, ilk önce tırnaklarda belirtisini gösterir. İşte belli başlı tırnak deformasyonları ve arkasında yatan hastalıklar:

Soluk renkli tırnak
Çok soluk ya da beyaz tırnaklar, çoğu zaman yaşlılıktan ötürü meydana gelen zararsız bir durumdur. Ancak, çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir, anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi.

Tamamen beyaz tırnak
Tırnak yüzeyi tamamen beyazsa dikkat. Karaciğerle ilgili bir ciddi bir sorun mesela Hepatit çıkabilir. Bu fotoğrafta parmakların da sararmış olduğu göze çarpıyor. Bu da yine karaciğerde bir sorun olduğunun başka bir işareti.

Sararmış tırnak
Sararmış tırnak çoğu zaman mantar hastalığının habercisidir. Tırnak kalınlaşmış, tırnak yatakları içeri doğru çekilmiş ve tırnaklar ufalanmış gibi bir görüntüsü vardır. Sararmış tırnak, çok nadir de olsa diyabete, sedef hastalığına, tiroid sorununa veya akciğerle ilgili bir probleme de dikkat çekiyor olabilir.

Mavimsi tırnak
Mavimsi tırnak vücuda yeterince oksijen girmediğini gösterir. Akciğer hastalıklarından zatürrenin habercisi olabilir. Çok hafif mavileşen tırnak diyabet belirtisi de olabilir.

Pürüzlü, dalgalı tırnak
Eğer tırnak yüzeyi pürüzlü, çukurlu ve eğri büğrü olmuşsa, tırnak altında kırmızı-kahverengi lekeler belirmişse, bu deformasyonun arkasında sedef hastalığı veya eklem iltihabı yatıyor olabilir.

Çatlak ve ikiye ayrılmış tırnak
Çatlamış, ikiyi ayrılmış kolay kırılan tırnaklar tiroid hastalıklarının habercisidir. Bu deformasyon, sarımtırak tırnak altı ile birleşirse mantar hastalığı olabilir.

Etrafı şişmiş tırnak
Eğer tırnak çevresi bombelenmiş ve kızarmışsa, tırnak yatağının iltihaplanmış olduğunu gösterir. Dikkat, deri veremi de çıkabiliR.

Koyu renkli çizgiler belirmiş tırnak
Eğer tırnak yüzeyinde fotoğraftaki gibi koyu renk çizgiler, gölgeler belirmişse derhal doktora başvurulmalı. En tehlikeli cilt kanserlerinden Melanom’un belirtisi olabilir.

Tırnak yemek
Tırnak yemek, genellikle yaygın anksiyete bozukluğunun bir sonucudur. Obsesif-kompulsif bozukluğunun da bir sonucu olabilir. Tırnak yemeyi bırakmak her zaman kolay olmayabilir. Doktora başvurun

Tırnaklara dikkat
Tırnaklar vücut bulmacasının parçaları gibidir. Tırnaktaki çoğu deformasyon çözümü basit sağlık sorunlarını işaret eder. Ayrıca beyaz tırnaklara sahip herkeste de hepatit yoktur. Ama tırnaklarınızın görüntüsüyle ilgili şüpheleriniz varsa bir dermatolog çare olabilir.
 

12 Ağustos Perşembe 2010  ~ Sağlık

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi,tırnakların ikiye ayrılması,tirnaklarin cizik cizik olmasi,tirnaklardaki cizgiler,tırnakta kahverengi leke,tırnak çökmesi neden olur,tırnaktaki çizgiler,tırnaklardaki çizgiler,tırnakların tırtıklı olması,tırnakta kahverengi çizgi,pürüzlü tırnak,tırnak değişimi,tırnak pürüzleri,tirnak uzerinde puruz,tırnakların çizgi çizgi olması,tırnaklarda dalgalanma,tirnaklarda cizgi,tırnak renginin değişmesi,tırnak atması,tırnaklarda çökme,çocuklarda tırnak atması,tirnaktaki tirtiklar,tırnak ikiye ayrılması,tırnak ayrılması,tırnaklarda çizgiler,tirnak tirtikli olmasi,yüz renginin sararması,tırtıklı tırnak neden olur,tırnakların üstünün tırtıklı olması,tırnakların tırtıklı olması neyin belirtisi,tırnakta çökme,çocuklarda tırnak değişimi,tırnak morarması hangi hastalığın belirtisidir,tırnak yüzeyinde dalgalanma,tirnakta sararma hangi hastaligin belirtisi,tirnaklardan belli olan hastaliklar,tırnaklarda tırtık,ayak tırnağında siyah leke,tirnaklardaki cokmeler,tirnaklardaki tirtiklar,tirtikli tirnak neden olur,tirnaklarda dalgalanma,tırnak üstüne tırnak çıkması,tırnaklardaki izler,tırnağın tırtıklı olması,tırnak çökmesi,tırnakta siyah leke,tırnaklarda çökme nedenleri,ayak tırnağında kahverengi leke,tırnakta dalgalanma,tırnak neden tırtıklı olur,tırnaklarda kahverengi lekeler,ayak tırnaklarının kahverengi olması,tirnak cokmesi nedenleri,tırnaklar neden tırtıklı olur,tirtikli tirnak,ayak parmağındaki siyah lekeler,tirnak rengi degismesi,tırnak tırtıklı,tirnaklardaki puruzler,tirnaklarin tirtikli olmasi,tırnaklarda cokme,tırnakta pürüz,el tırnaklarının tırtıklı olması,tırnak değişmesi,tırnaklardaki siyah lekeler,tırnak çökmesi nedir,tırnakta siyah çizgi,ayak baş parmağında siyah leke,el tirnaginda cizgi,tırnaklardaki kahverengi lekeler,tırnak üstünün tırtıklı olması,tırnak üzerindeki pürüzler,tırnaklarım tırtıklı,tırnakta dalgalanma neden olur,tırnakta kahverengi nokta,tırnaktaki kahverengi çizgiler,tırnağımın üstü tırtıklı,tırnak dalgalanması,tırnak üzerinde kahverengi lekeler,tırnaktaki pürüzler,tırnak sararması neyin belirtisi,tırnak üzerindeki tırtıklar,tırtıklı tırnak,tırnaklarda çökme neden olur,tırnaklarda dalgalanma neden olur,tırnaklarda pürüzler,tırnakta beyaz halka,tırnaktaki kahverengi lekeler,tirnak cokmesi,tirnakta kahverengi cizgiler,tırnaklarda siyah leke,el tirnaginda cokme,tırnakta çökme neden olur,el tirnaklarinin intaplanmasi,ayak tırnağındaki sarılık,tırnağın üstünde tırnak çıkması,tirnagin tirtikli olmasi,tırnak dalgalanması neden olur,tırnak üzerinde tırtıklar

YORUM YAP

  1. webmak diyor ki:

    tırnaklardaki çizgiler neye işaret ediyor? tırnaklarda ki dik çizgiler, tırnaklardaki yatay çizgiler.


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler bedia akartürk kim,surda ölen pkk isimleri,klz clplak,best model 2016 yari finalist kac erkek kac bayan,2016 yeni anayasada mahkumlarla af veya bir ceza indirim olurmu,sissman hatun ciplak resinleri,usta öğretici kadro son dakika,eldar gasimov sevgilisi,diyarbakır işkur tyçp alımları,hadise al,ak parti ile ilgili kapak sözler,bağkurdan son haberler,bagcilar turbanli esc,ssk öncesi doğum borçlanması son dakika,cengiz yüksel cinayeti,mersin demirtaş mahallesi haberleri,ankarada dün gece kaza,nizipte olenler,kayserispor transferleri,fahrikkolerkadroalacakmi,tbmm gündemindeki kanun tasarıları,kac peşin 530 lira taksitle pejo arabalar,yirmi bine nekadar odenir,survivor oruspu nagehan,yasa takılar ıcın yenı onerge varmı
83