Yaygın Vücut Ağrısı Kas Romatizması Habercisi Olabilir

Reklamlar
Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, Kas Romatizmasının Vücutta Yaygın Ağrı ve Yorgunlukla Kendini Göste..

Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, kas romatizmasının vücutta Yaygın ağrı ve yorgunlukla kendini gösterdiğini belirtti. Kas romatizması görülen hastalarda sabah tutukluğu, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karın ağrısı, kabızlık, karında şişkinlik, baş ağrısı, soğukta ellerde morarma, sık idrara çıkma, konsantrasyon bozukluğu, göğüs ağrısı şikayetlerin sık görüldüğü bilgisini veren Yararoğlu, kas romatizması yaşayanların soğuk ve nemli hava, stres ve aşırı fiziksel aktiviteden uzak durmalarını önerdi.
Uzman Dr. Yararoğlu, çocukluktan yaşlılığa her yaşta görülen kas romatizmasının, çoğunlukla 30–60 yaş arası bireylerde sıklıkla karşılaşıldığını bildirdi.
Hastalığın kadınlarda görülme sıklığının daha fazla olduğuna dikkat çeken Yararoğlu, hastalığın belirtileriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Hastalar sabahları hiç uyumamış gibi kalkarlar. Bazı hastalar ‘çok bitkinim, hiç enerjim kalmadı’ gibi şikâyetlerle başvururlar. Bu hastalarda uyku bozukluğu sıktır. Bazı hastalar uykuya dalmakta problem çeker, bazıları ise sık sık uyanır. Bu hastalarda uyku kalitesi de bozuktur. Ağrı duyarlılığında da artış vardır.”
Hastalığın nedenlerinin tam olarak bilinmediğini, ancak ailesel yatkınlık, stres, geçirilen enfeksiyonlar, depresyon ve iç sıkıntısı (anksiyete) gibi etkenler üzerinde durulduğunu belirtti.
Hastalarda sabah tutukluğu, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karın ağrısı, kabızlık, karında şişkinlik, baş ağrısı, soğukta ellerde morarma, sık idrara çıkma, konsantrasyon bozukluğu, göğüs ağrısı şikayetlerinin sık görüldüğünü anlatan Yararoğlu, “Hastalığın tanısı fizik muayene ile konabilir. 18 tane kas romatizması noktasının 11 ve daha fazlasında muayene ile hassasiyet saptanması ve Yaygın vücut ağrısı şikâyeti olması tanıda yeterlidir. Ayırıcı tanı için bazı kan testleri ve radyolojik inceleme yapılabilir. Çoğunlukla bu testler normal çıkar. Hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), iltihaplı romatizmal hastalıklarla ayırıcı tanısı yapılmalıdır.” diye konuştu.
Hastalığın tedavisinde hastanın eğitiminin esas olduğunu dile getiren Yararoğlu, “Hastalığın öldürücü olmadığı, sakat bırakmayacağı sadece yaşam kalitesini bozacağı hastaya anlatılmalıdır. Şikâyetleri arttıracak soğuk ve nemli havadan, stresten ve aşırı fiziksel aktiviteden uzak durulmalıdır.” uyarısında bulundu.
Hastalığın tedavisinin çok yönlü olduğunu bildiren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Nagihan Yararoğlu, “Hastalara dayanıklılığı artırıcı, yüzme, yürüme, bisiklete binme gibi egzersizler önerilir. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, romatizmal ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri akupunktur, kaplıca tedavisi ve ozon tedavisi ile iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle ozon sauna ve bölgesel ozon enjeksiyonları fibromiyalji tedavisinde çok etkilidir. Ozon sauna tedavisine giren hastalar sabahları dinç bir şekilde kalkar ve gün boyu kendini zinde hissederler. Ozon sauna sadece ağrı gidermez, aynı zamanda detox (toksinlerden arınma) yapar, stresi azaltır ve yorgunluğu giderir.” önerilerinde bulundu.

(Cihan Haber Ajansı) 17 dakika önce..
[2357005]

8 Kasım Pazartesi 2010  ~ Sağlık

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: kas romatizması uzman tv,gögüs agrısı sebepleri uzman tv,vücut ağrılarının nedenleri,vücuttaki ağrıların nedenleri,vucut ağrılarının sebepleri,fibromiyalji uzman tv,vücutta ürperti,romatizma nerelere vurur,kas romatizması belirtileri uzman tv,kas romatizması nerelerde ağrı yapar,kas romatizması belirtileri,kas ağrısı nerelerde olur,fibromiyalji nerelerde ağrı yapar,kas ağrıları nerelerde olur,kas ağrıları vücudun nerelerinde olur,kas romatizması daha çok nerelerde agrı olur,iltapli romatizma agrisi nerelere vurur,kas ağrıları nerelere vurur,kas romatizma,vucutta urperti,kas romatizması nerelerde görülür,stres vucudun nerelerinde agri yapar,kas agrilari nerelerde olur,fibromiyalji belirtileri uzman tv,romatizma ağrısı nereye vurur,fibromiyalji ağrıları nerelerde olur,romatizma nerelerde olur,kas ağrılarına ne iyi gelir uzmantv,romatizma vücudun nerelerinde olur,gogusteki kas romatizmasi,strese ne iyi gelir uzmantv,Kas romatizmasi nereye gozukmelidir,kas romatizmasi belirtileri uzmantv,nerelerde kas olur,kon tv sümeyye fizikon,kas romatizmasi nereye vurur,kas romatizmasinda bacak agrisi,kas romatizmasi vucutta neler yapar,kas romatizmasi uzman tv,Romantızma nerelerde olur,romatızma nerelere vurur,stres nerelerde ağrı yapar,vucutta ürperti,Vücuttaki kas ağrıları nerelere vurur belirtileri,vucuda urperti gelmesi,uzman tv gögüs romatizma,tansiyon nerelerine vurur,Fibromiyalji nerelere vurur,stres nereye vurur,romatzma nereye vurur insan vucudnda,romatizmma agrisi nerden vurur,romatizmaya ne iyi gelir uzmantv,romatizma ayağın neresine vurur,romatizma ağrısı nerelerde olur,romatizma ağrıları nerelerde olur,romatizma agrilari nerde olur,vücut ağrısı,kas romatizmasi,gögüs romatizma nerelerde olur,gögüs kas agrısı foto,gögüs fotosu kasli,Gôğüs kaslarının ağrısı nerelere vurur,gogusteki kas romatismasi,goguste romatizma,gogus kas agrisi,fibromiyalji vucutta en cok nerede gorulur,fibromiyalji vucudun nerelerinde agrı yapar,Fibromiyalji belirtileri,fibromiyalji ağrısı nerelerde olur,Fıbromıyaljı agrıları nerelere vurur,en cok kas agrilari nerelerde görulur,en buyuk kas nerde olur,bacak kas ağrısı uzman tv,as romatizma vucudun neresine v,göğüste romatizma olurmu,göüste romatisma agrisi,kas romatizmasının belirtileri,kas romatizması nerelere vurur,kas romatizması göğüs ağrısı yapabilir,kas ağrıları nerelerde,kas romatiz,Kas ağrisi vücudun neresinde olur,kas ağrısına ne iyi gelir uzmantv,kas ağrısına ne iyi gelir,kas ağrısı goğsün neresine vurur,kas ağrıları nerede olur,Kas agrisi nerelerde agri yapar,kas agrilari nereye vurur,iltablı romatizma vucutta nere vurur,ilkbahar agrilari nerelere vurur,her duygu vücudun neresine vurur,hangi romatizma da nereye ağrı olur,agrisi foto

YORUM YAP

  1. ali cengiz diyor ki:

    12 Yıldır gitmediğim doktor kalmadı hiç kimseye derdimi anlatamadım tüm tahlil sonuçları rötgenler hepsi normal çıkıyordu ama benim çektiğim acıyı kimse anlamıyordu. sonuçta hastalığımın kas romatizması olduğunu öğrendim ve artık onunla daha etkili mücadele ediyorum.


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 nihat hatipoğlu arap mı,15yasindaki ciplak oruspular,yabancı araçşarşa ışgılı haberler,yeni hukumette uzman erbaş kanunu varmi,dul bayan foto,dgd 2016 dekar basina nekadar odenecek,hayrunnisa gül boyu kaç,2015 dogum b,istanbul dörtyol cinayeti,çanakkalede migren için akapuntur,mature resimleri indir,Aydınlı oruspuların resimli seks hikayeleri,aracımı hurdaya çıkarmak istiyorum 2015,af haberleri son dakika,kpss nerelere memur alınacak,eseklerin ciflesmesi,eseklerin ciflesmesi,nabız ile ilgili akrostişler,turbanlievderesim,türkiye\de ordular,suna ilgin,2016 kış mevsimi nasıl geçecek,polatlı trafik kazası son dakika,erkan kazan,polatlı trafik kazası son dakika
81