Yaygın Vücut Ağrısı Kas Romatizması Habercisi Olabilir

Reklamlar
Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, Kas Romatizmasının Vücutta Yaygın Ağrı ve Yorgunlukla Kendini Göste..

Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, kas romatizmasının vücutta Yaygın ağrı ve yorgunlukla kendini gösterdiğini belirtti. Kas romatizması görülen hastalarda sabah tutukluğu, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karın ağrısı, kabızlık, karında şişkinlik, baş ağrısı, soğukta ellerde morarma, sık idrara çıkma, konsantrasyon bozukluğu, göğüs ağrısı şikayetlerin sık görüldüğü bilgisini veren Yararoğlu, kas romatizması yaşayanların soğuk ve nemli hava, stres ve aşırı fiziksel aktiviteden uzak durmalarını önerdi.
Uzman Dr. Yararoğlu, çocukluktan yaşlılığa her yaşta görülen kas romatizmasının, çoğunlukla 30–60 yaş arası bireylerde sıklıkla karşılaşıldığını bildirdi.
Hastalığın kadınlarda görülme sıklığının daha fazla olduğuna dikkat çeken Yararoğlu, hastalığın belirtileriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Hastalar sabahları hiç uyumamış gibi kalkarlar. Bazı hastalar ‘çok bitkinim, hiç enerjim kalmadı’ gibi şikâyetlerle başvururlar. Bu hastalarda uyku bozukluğu sıktır. Bazı hastalar uykuya dalmakta problem çeker, bazıları ise sık sık uyanır. Bu hastalarda uyku kalitesi de bozuktur. Ağrı duyarlılığında da artış vardır.”
Hastalığın nedenlerinin tam olarak bilinmediğini, ancak ailesel yatkınlık, stres, geçirilen enfeksiyonlar, depresyon ve iç sıkıntısı (anksiyete) gibi etkenler üzerinde durulduğunu belirtti.
Hastalarda sabah tutukluğu, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karın ağrısı, kabızlık, karında şişkinlik, baş ağrısı, soğukta ellerde morarma, sık idrara çıkma, konsantrasyon bozukluğu, göğüs ağrısı şikayetlerinin sık görüldüğünü anlatan Yararoğlu, “Hastalığın tanısı fizik muayene ile konabilir. 18 tane kas romatizması noktasının 11 ve daha fazlasında muayene ile hassasiyet saptanması ve Yaygın vücut ağrısı şikâyeti olması tanıda yeterlidir. Ayırıcı tanı için bazı kan testleri ve radyolojik inceleme yapılabilir. Çoğunlukla bu testler normal çıkar. Hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), iltihaplı romatizmal hastalıklarla ayırıcı tanısı yapılmalıdır.” diye konuştu.
Hastalığın tedavisinde hastanın eğitiminin esas olduğunu dile getiren Yararoğlu, “Hastalığın öldürücü olmadığı, sakat bırakmayacağı sadece yaşam kalitesini bozacağı hastaya anlatılmalıdır. Şikâyetleri arttıracak soğuk ve nemli havadan, stresten ve aşırı fiziksel aktiviteden uzak durulmalıdır.” uyarısında bulundu.
Hastalığın tedavisinin çok yönlü olduğunu bildiren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Nagihan Yararoğlu, “Hastalara dayanıklılığı artırıcı, yüzme, yürüme, bisiklete binme gibi egzersizler önerilir. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, romatizmal ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri akupunktur, kaplıca tedavisi ve ozon tedavisi ile iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle ozon sauna ve bölgesel ozon enjeksiyonları fibromiyalji tedavisinde çok etkilidir. Ozon sauna tedavisine giren hastalar sabahları dinç bir şekilde kalkar ve gün boyu kendini zinde hissederler. Ozon sauna sadece ağrı gidermez, aynı zamanda detox (toksinlerden arınma) yapar, stresi azaltır ve yorgunluğu giderir.” önerilerinde bulundu.

(Cihan Haber Ajansı) 17 dakika önce..
[2357005]

8 Kasım Pazartesi 2010  ~ Sağlık

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: kas romatizması uzman tv,vücut ağrılarının nedenleri,gögüs agrısı sebepleri uzman tv,vucut ağrılarının sebepleri,vücuttaki ağrıların nedenleri,romatizma nerelere vurur,fibromiyalji uzman tv,vücutta ürperti,kas ağrısı nerelerde olur,kas romatizması belirtileri uzman tv,fibromiyalji nerelerde ağrı yapar,kas ağrıları nerelerde olur,kas romatizması nerelerde ağrı yapar,vucutta urperti,kas ağrıları nerelere vurur,kas romatizması belirtileri,kas ağrıları vücudun nerelerinde olur,romatizma ağrısı nerelerde olur,iltapli romatizma agrisi nerelere vurur,kas romatizma,kas romatizması daha çok nerelerde agrı olur,kas romatizması nerelerde görülür,stres vucudun nerelerinde agri yapar,strese ne iyi gelir uzmantv,fibromiyalji ağrıları nerelerde olur,fibromiyalji belirtileri uzman tv,gogusteki kas romatizmasi,kas agrilari nerelerde olur,kas ağrılarına ne iyi gelir uzmantv,kas ağrısına ne iyi gelir uzmantv,Kas romatizma vücudun neresinde neden olur,romatizma ağrıları nerelerde olur,romatizma ağrısı nereye vurur,romatizma nerelerde olur,romatizma vücudun nerelerinde olur,bacak kas ağrısı uzman tv,en cok kas agrilari nerelerde görulur,Fıbromıyaljı agrıları nerelere vurur,Fibromiyalji belirtileri,fibromiyalji de ençok nereleri ağri yapar,Fibromiyalji nerelere vurur,fibromiyalji vucudun nerelerinde agrı yapar,Fibromiyoloji belirtileri,gogus kas agrisi,gogus kasi romatizmasi,gogusde romatizma,goguste romatizma,gogusteki kas romatismasi,goğuste romatizma,Gôğüs kaslarının ağrısı nerelere vurur,gögüs fotosu kasli,gögüs kas agrısı foto,gögüs romatizma nerelerde olur,göğüste romatizma olurmu,göüste romatisma agrisi,her duygu vücudun neresine vurur,ilkbahar agrilari nerelere vurur,iltablı romatizma vucutta nere vurur,Kas agrısı vucutta nerelerde olur,kas agrilari nereye vurur,Kas agrisi nerelerde agri yapar,kas agrisi nerelerde olur,kas agrisi nerelere vurur,kas agrisi nereye vuruyor,kas ağrıları nerede olur,kas ağrıları nerelerde,kas ağrısı goğsün neresine vurur,Kas ağrısı nerelere vurur,kas ağrısına ne iyi gelir,Kas ağrisi vücudun neresinde olur,kas romatiz,kas romatizmalari nerde çıkar,kas romatizması göğüs ağrısı yapabilir,www romatizma nasil olur nerelere vurur,kas romatizması nerelere vurur,kas romatizmasının belirtileri,kas romatizmasi,kas romatizmasi belirtileri,kas romatizmasi belirtileri uzmantv,Kas romatizmasi nereye gozukmelidir,kas romatizmasi nereye vurur,kas romatizmasi uzman tv,kas romatizmasi vucutta neler yapar,kas romatizmasinda bacak agrisi,kas romatizmasinda nerede agri olur,kas ve vucut romatizmalarina ne iyi gelir,kasromatizmasının belirtileri,kon tv sümeyye fizikon,nerelerde kas olur,Romantızma nerelerde olur,romatızma nerelere vurur,romatizma agrilari nerde olur,romatizma agrisinerelerevurur,romatizma ağrısı nerelere vurur,romatizma ayağın neresine vurur,romatizmal agrı gogusde olurmu,romatizmaya ne iyi gelir uzmantv,romatizmma agrisi nerden vurur,romatzma nereye vurur insan vucudnda,stres nerelerde ağrı yapar

YORUM YAP

  1. ali cengiz diyor ki:

    12 Yıldır gitmediğim doktor kalmadı hiç kimseye derdimi anlatamadım tüm tahlil sonuçları rötgenler hepsi normal çıkıyordu ama benim çektiğim acıyı kimse anlamıyordu. sonuçta hastalığımın kas romatizması olduğunu öğrendim ve artık onunla daha etkili mücadele ediyorum.


Sağlık    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler mudanya feribot kaç para,yeni asker olcaklarin esine kac para maas veriliyor,yeşil kartlılara maaş,turkcell sarı kutu migros,vadeli tır satışı,selahattin demirtaş kökeni ermenimi,turkiye suudi arabistan arası kaç km,estetikte yeni gelişmeler,yağız izgül neden boşandı,ölen ünlü kim son dakika,yaşlı kadın resmi,irak eskort kizlari,taytlı cıplak kızlar resimleri,aski sirk 2016,hatayin zenginleri,annesilen sevisi,konyada orusbu telefon numarası,ölmeden õnce ayrilan sevgiliye mektup,akif beki zara,kuçuk atolyeye iş veren fırmalar,ciplak resim indir genc,cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan askerlik düşecek mi 2016,böbrek yüzde kaç rapor alırım forum,diyanet vekil 2016 kadro,bursa genelevler
83