100 bin kişiyle yapılan dev seçim anketi

Reklamlar
Seçime 3 ay kala anketler artık daha dikkat çekici ve çarpıcı sonuçlar vermeye başladı. Son araştırma biraz sıra dışı. AK Parti, 81 ilde 100 bin kişiden fazla insanla görüşülen anket yaptırdı. Üç partinin oy oranı şöyle çıktı:

Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi ANAR’ın, AK Parti için 81 ilde 100 bin kişiden fazla denekle yüz yüze görüşerek yaptığı seçim araştırmasının sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz hafta raporlamasının tamamlandığı anketin sonuçlarını ANAR’ın Başkanı İbrahim Uslu katıldığı canlı yayında açıkladı. Aynı programda ANDY-AR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar da son araştırmalarının sonuçlarını verdi.
CNNTürk’te Şirin Payzın’ın sunduğu “Ne Oluyor” programına katılan araştırma şirketi sahipleri seçim öncesinde partilerin son oy oranlarını ve açıklanan anket sonuçlarını değerlendirdi.
Referandum sonuçlarını 0.4 hata payıyla bilerek dikkat çeken ANDY-AR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, Ak Parti için geniş kapsamlı araştırmalar yapan ANAR’ın Başkanı İbrahim Uslu, Reklamcı ve Siyasi İletişimci Necati Özkan, Yönelim Araştırma’nın yöneticisi Doç. Dr. Ali Eşref Turan ve TESAV Başkanı Erol Tuncer’in katıldığı programda ANAR ve ANDY-AR’ın son seçim araştırmaları da açıkladı.
ANAR 100 BİN KİŞİYLE GÖRÜŞTÜ

ANAR Başkanı İbrahim Uslu, raporlamasını geçtiğimiz hafta tamamladıkları AK Parti için yapılan son araştırmada 81 ilden 100 binin üzerinde insanla görüştüklerini belirterek partilerin oy oranlarını verdi. ANAR’ın yaptığı ankete göre bugün seçim olsa AK Parti 49, CHP yüzde 24, MHP ise yüzde 12 oy alıyor.
BU KADAR KİŞİ NASIL SEÇİLDİ

Uslu, anket yapılan 100 bin kişinin nasıl seçildiğine dair soruya şöyle cevap verdi: “Bu insanlar çok sıkıcı yöntemlerle tespit ediliyor. Önce iller. İl dediğiniz zaman, kent merkezi, ilçeler, köyler ve beldeler var. Onların içerisinde bunları seçiyorsunuz. Mahallenin içerisinde sokakların, sokağın içerisinde de hanenin seçilmesi gerekiyor. Ve hane halkı üzerinde yürütülüyor. Sonunda da o ilin ve Türkiye’nin demografik yöntemlerini yakalamanız lazım. Yaş, eğitim ve cinsiyet kriterleri açısından da Türkiye’yi temsil ediyor olması lazım eriştiğiniz kitlenin. Hatta bazen oralarda sorunlar yaşarsanız bu sefer ağırlıklandırma tekniğiyle verilerinizi gerçek nüfusa dönüştürürsünüz. Daha sonra analizlerinize başlarsınız. Siyasal analizlere başlamadan önce çeşitli istatistiki analizlerle elinizdeki veriyi test edersiniz. Kitabına uygun yaptığınız zaman gerçekten şey. Bütün dünyada böyle.”
ACAR: ÜÇ AŞAĞI BEŞ YUKARI SEÇİMLERİ GÖSTERİR

ANDY-AR’ın 5 bin kişi ile yaptığı ve AK Parti’nin yüzde 48,8, CHP’nin yüzde 26.2, MHP’nin barajın hemen sınırında yüzde 10.04’de olduğunu gösteren son araştırmasını yorumlayan Faruk Acar, “Bu günden yapılan araştırmalar ne kadar doğru? ” şeklindeki soruya, “Araştırma sonuçları bugün bize üç ay sonrasını göstermiyor. Bu pazarı soruyoruz. Bugün itibariyle sonuçlanan rakamlar ancak bugünü gösteren rakamlardır. Araştırma sonuçları bu pazarı gösterse bile üç aşağı beş yukarı seçimleri gösteren bir tablo olduğu ifade edilebilir. Yani olağanüstü bir olayın gerçekleşmemesi durumunda bu sonuçların seçim sonuçları olarak ifade edilmesi mümkün olabilir” dedi.
Haber 7

25 Şubat Cuma 2011  ~ Siyaset

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: arge seçim anketi 2011,ar ge seçim anketi,tarafsız seçim anketi,arge 2011 seçim anketi,arge seçim anketi,ar-ge seçim anketi 2011,ar-ge seçim anketi,en son yapılan siyasi parti anketleri,siyasi anketler 2011,tarafsız seçim anketleri,7 haziran 2015 gene secimi icin yapilan en taze secim anketi,tarafsiz secim anketi,en son tarafsiz anketler,tarafsız anket sonuçları,tarafsız son seçim anketleri,arge son seçim anketi,en son tarafsız anket sonuçları,güncel tarafsız seçim anketi,tarafsiz son anket,siyasi anketler,tarafsız secim anketi,tarafsız son dakika anketleri,2015 tarafsız seçim anketi,tarafsiz seçim anketi,arge seçim anketi 2015,en son tarafsız seçim anketi,en son tarafsız seçim anketleri,en son yapilan anket sonuclari son dakika,en tarafsız seçim anketi,seçim anketi tarafsız,tarafsiz son anketler,son dakika siyasi anketler,son seçim anketleri tarafsız,son tarafsiz secim anketi,tarafsız seçim anket sonuçları,81 ild yaplan anket sonuçları hdp 100 kac,anket hdp son ar ge,Anket tarafsız en son durum,ar ge siyasi en son anketler,arge secim 2015,arge seçim anketlerinde son durum,argenin secim sonuclari,argeseçimanketi,en objektif seçim anketi,en objektif seçim anketi son,en son anket tarafsız anket,en son seçim anketi tarafsız,en son seçim anketleri tarafsız,en son tarafsız anketler,yapilan son tarafsiz anketi,en son yapılan tarafsız seçim anket sonuçları,en son yapılan tarafsız seçim anketi,en son yapılan tarafsız seçim anketleri,En taze seçim anket sonuclari,en taze seçim anketi,enson tarafsız seçim anketı,enson tarafsiz secim sonuclari,ensonki seçim anketi,gerçek tarafsız anket son durum,hdp 100 kac,hdp 1oo dekaç,hdp anket sonıc,Hdp anketlerde 100 de kac aliyor,hdp secim anketi 100 de kac,HDp son ankete gore 100 de kaç aliyor,hdp son ankette kac,objektif seçim anketi,objektif son seçim anketi,secim anketleri en dog ru tarafsiz,secim anketleri tarafsiz,secim icin son anketler tarafsiz,secin anketi tarafsiz,seçim anketi son dakika,seçim anketleri tarafsız,son anket sonic,son anket Sonuçları HDP 100 kac,son anket sonuçları tarafsiz,son dakika seçim anket sonuçları tarafsız,son dakika tarafsız yapılan seçim anket,son seçim anketleri arge,son seçim anketleri en doğru,son seçim anketleri tarafsiz,son seçim sonuçları tarafsız,son tarafsız seçim anketleri,son yapılan seçim anketi tarafsız,sondakika secim anketi,tarafdiz yapilan secim anketi,taraffsız anket sonuçları,tarafsız an,tarafsız anket,tarafsız anket son dakika,tarafsız anketler,tarafsız en son anketler,Tarafsız en son secim anketleri,tarafsız enson seçim anketleri,tarafsız gerçek seçim anketi,tarafsız secim anketı,tarafsız seçim anketi 2015,tarafsız seçim anketi nisan 2015,tarafsız seçim anketi son dakika


Siyaset    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler fakirlik maaşi kaç ayda bir alınır,ara karardan sonra maluliyet emekliligi ne kadar sürer,arkadasa mektup,tem sultangazi de ölümlü kaza,aldatan kadınların itirafları şok gazetesi,tays boks izle,hurda binek araç yasası cıktımı,askerlik anneler dustu mu,donas döner bayilik,adapazarı istanbul arası tırafik nedir,erdoğan mahkumlar için ne dedi,survivor ünlüler ne kadar para alıyor 2016,kardishan ciplakpopo resimleri,kardishan ciplakpopo resimleri,muğlada yasak ask cinayeti,kilis son dakika trafik kazaları,t y ç p işkurda erzurum okulda hizmetli çalışıyorum daimi durum varmiu,kilis son dakika trafik kazaları,en buyuk kalcali got resimleri,ozgecanin yanik hali,erdoğan mahkumlar için ne dedi,hadise banyo resimleri,50kilo seker fiyat,şeyma korkmaz kocası,emekli olmak için kredi veren bankalar 2015
81