‘Alevi’yim, Kürt’üm ‘evet’ için New York’tan geleceğim’

'Alevi'yim, Kürt'üm 'evet' için New York'tan geleceğim'

Reklamlar
New York’ta oturan gazeteci-yazar Hıdır Geviş de referandumun önemine inananlardan. Türkiye’nin elini kolunu bağlayan köhne sistemin kırılması için oy kullanacağını belirten Geviş, bunun için Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor.

MEHMET DEMİRCİ’nin haberi

Referandum için Türkiye’de kampanyalar olanca hızıyla devam ederken, yurtdışındaki seçmenler arasında da büyük bir heyecan yaşanıyor.

New York’ta oturan gazeteci-yazar Hıdır Geviş de referandumun önemine inananlardan. Türkiye’nin elini kolunu bağlayan köhne sistemin kırılması için oy kullanacağını belirten Geviş, bunun için Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. “Alevi’yim, Kürt’üm ve referanduma ‘evet’ demek için New York’tan İstanbul’a gidiş tarihimi öne aldım.” diyor. Yaklaşık 10 yıldır ABD’de yaşayan Geviş, ailesinin köklü bir CHP geleneğinden geldiğini fakat referandumda ailece ‘evet’ diyeceklerini belirtiyor. İlerleyen günlerde Taraf gazetesindeki köşesinden ‘evet’ çağrısı yapacağını ifade eden Geviş, referandumda partilerin oylanmayacağına dikkat çekiyor. Verilecek oyların AK Parti’ye ‘evet’ ya da ‘hayır’ anlamına gelmediğini söylüyor. Herkesin sistemin kahrını çektiğine dikkat çeken Hıdır Geviş, yeni anayasa sayesinde devletle küs olan bütün kesimlerin rahat bir nefes alacağını düşünüyor.

Bir Kürt olarak BDP’nin referandumu boykot etmesini anlamakta zorluk çektiğini ifade eden Geviş’e göre; ‘hayır’ demek Kürtler açısından önemli bir fırsatı geri tepmek anlamı taşıyor. “AK Parti ile BDP arasında bir inatlaşma yaşandı ama bu inatlaşmanın BDP’yi ‘hayır’ noktasına getirmemesi gerekirdi.” diyen Geviş, “Referanduma ‘evet’ demek Türkiye’deki sivil iktidarın önünü açacak bir karardır. Türkiye’nin doğal dönüşümüne tam karşılık veremese de yeni anayasa sayesinde devletle küs olan Kürtler, Aleviler ve diğer kesimler rahat bir nefes alacak.” ifadelerini kullanıyor. “Alevi, Kürt ve şehirde yaşayan bir taşralı olarak üç kere azınlıktım.” diyen Hıdır Geviş, üniversitede bile Alevi olduğunu saklamış. Geviş, bu durumu, “Kendimi saklamamın nedeni çok basitti; korkuyordum. Oysa Türkiye’de ya da başka bir yerde, Kürt ya da Alevi olmanın sırtınıza ekstra bir yük bindirmemesi gerekir. Yeni anayasa girişimiyle Türkiye’de demokratik bir sistem inşa ediliyor.” sözleriyle açıklıyor.

ZAMAN

25 Ağustos Çarşamba 2010  ~ Siyaset

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: gürsel tekin kürt mü,Gürsel tekin alevimi,turabi alevi mi,TURABİ ALEVİMİ,gürsel tekin alevi,gürsel tekin kürt müdür,gürsel tekin alevimidir,ozan guven alevimi,gürsel tekin alevi mi,berk oktay kürt mü,tekin bingöl kürt mü,tekin bingöl alevi,gürsel tekin alevi midir,gursel tekin alevimi,berk oktay alevimi,gürsel tekin nereli alevimi,gülsen tekin kürt mü alevimi,gürsel tekin kürt alevi,gürsel tekin kimdir alevi midir,gürsel tekin alevi kürt,tekin bingöl alevi mi,turabialevimi,gürsel tekin kimdir alevimi,turabi alevi mi?,gürsel tekin kürt kökenlimi,mevlüt çavuşoğlu kürt mü,turabi alevi,figen yüksekdağ kürtmü,survivor turabi alevi,selahattin demirtaş ermeni kökenlimidir,survivor turabi alevi mi,Turabi bir alevi kürt mü,survivorda kim alevi,tekin bingol hangi kurdmu,tekin bingöl alevimi,turabi kimdir alevi mi,turabi alivimidir,turabi alevimidir,yeliz kuvancı alevi mi,turabi alevi midir,tekin bingöl alevimidir,turabi alevi mi sünni mi,turabi Alevi mı,tekin ningöl alevi midir,tekin bingöl ermeni,turabi alevi ismi mi,turabi kürt alevi,Ozan güven tarikattan mı,ozan güven alevi mi,gursel tekin alevi mı,gursel tekin,figen yüksekdağ alevimidir,fehmi çetinkaya kimdir kurtmu,chp\li gursel tekin kürt müdür,binali yıldırım alevi kökenlimi,berk oktay kürtçe,berk oktay kurt mu,berk oktay kurt,beren saat kürt mü,beren saat kürt kökenlimidir,gursel tekin alevi mi,Gursel tekin alevimi kurtmu,gursel tekin alevimidir,mevlüt çavuşoğlu kürt kökenlimi,gürseltekinalevimi,gürsel tekin nereli,gürsel tekin kürtmüdür,burcu cetinkaya kurt kokenlimidir,gürsel tekin kürt,gürsel tekin kurtce,gürsel tekin kurt mu,gürsel te,gursel tekin kurt mu,gursel tekin kimdir alevi,beren saat alevimi


Siyaset    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler cevizi meşhur olan ilimiz,guzel got hanımlar,rusya ihracatında son durum 2016,polis haber başpolislik,askeriyede vefat izinleri yakınlık dede,şok gazetesi güzeller galerisi,zerrin doganin son hali,keloglan göldümü,Mut kaza haberi,düzce 15 günlùk haritalı hava durumu,kayserideki orosbu numaralri,topcular feribotu calidiyormu,muglada cinayet,Trabzonda yön aveme pazar günleri acıkmı,yozgat alacada otobüs kazasi,3 aylik maas haziran ayi yattimi 2016,Audi 80 satilik varmi,buğday destekleme primi ne kadar 2015,Kadinlarin eme,serap kunak nereli,tûrbanlı resim,tûrbanlı resim,bornofilimleri,20bin mahkumlara af2016,öpüşürken kızı nasıl azdırabilirim
81