‘Alevi’yim, Kürt’üm ‘evet’ için New York’tan geleceğim’

'Alevi'yim, Kürt'üm 'evet' için New York'tan geleceğim'

Reklamlar
New York’ta oturan gazeteci-yazar Hıdır Geviş de referandumun önemine inananlardan. Türkiye’nin elini kolunu bağlayan köhne sistemin kırılması için oy kullanacağını belirten Geviş, bunun için Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor.

MEHMET DEMİRCİ’nin haberi

Referandum için Türkiye’de kampanyalar olanca hızıyla devam ederken, yurtdışındaki seçmenler arasında da büyük bir heyecan yaşanıyor.

New York’ta oturan gazeteci-yazar Hıdır Geviş de referandumun önemine inananlardan. Türkiye’nin elini kolunu bağlayan köhne sistemin kırılması için oy kullanacağını belirten Geviş, bunun için Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. “Alevi’yim, Kürt’üm ve referanduma ‘evet’ demek için New York’tan İstanbul’a gidiş tarihimi öne aldım.” diyor. Yaklaşık 10 yıldır ABD’de yaşayan Geviş, ailesinin köklü bir CHP geleneğinden geldiğini fakat referandumda ailece ‘evet’ diyeceklerini belirtiyor. İlerleyen günlerde Taraf gazetesindeki köşesinden ‘evet’ çağrısı yapacağını ifade eden Geviş, referandumda partilerin oylanmayacağına dikkat çekiyor. Verilecek oyların AK Parti’ye ‘evet’ ya da ‘hayır’ anlamına gelmediğini söylüyor. Herkesin sistemin kahrını çektiğine dikkat çeken Hıdır Geviş, yeni anayasa sayesinde devletle küs olan bütün kesimlerin rahat bir nefes alacağını düşünüyor.

Bir Kürt olarak BDP’nin referandumu boykot etmesini anlamakta zorluk çektiğini ifade eden Geviş’e göre; ‘hayır’ demek Kürtler açısından önemli bir fırsatı geri tepmek anlamı taşıyor. “AK Parti ile BDP arasında bir inatlaşma yaşandı ama bu inatlaşmanın BDP’yi ‘hayır’ noktasına getirmemesi gerekirdi.” diyen Geviş, “Referanduma ‘evet’ demek Türkiye’deki sivil iktidarın önünü açacak bir karardır. Türkiye’nin doğal dönüşümüne tam karşılık veremese de yeni anayasa sayesinde devletle küs olan Kürtler, Aleviler ve diğer kesimler rahat bir nefes alacak.” ifadelerini kullanıyor. “Alevi, Kürt ve şehirde yaşayan bir taşralı olarak üç kere azınlıktım.” diyen Hıdır Geviş, üniversitede bile Alevi olduğunu saklamış. Geviş, bu durumu, “Kendimi saklamamın nedeni çok basitti; korkuyordum. Oysa Türkiye’de ya da başka bir yerde, Kürt ya da Alevi olmanın sırtınıza ekstra bir yük bindirmemesi gerekir. Yeni anayasa girişimiyle Türkiye’de demokratik bir sistem inşa ediliyor.” sözleriyle açıklıyor.

ZAMAN

25 Ağustos Çarşamba 2010  ~ Siyaset

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: gürsel tekin kürt mü,Gürsel tekin alevimi,turabi alevi mi,TURABİ ALEVİMİ,gürsel tekin alevi,gürsel tekin kürt müdür,gürsel tekin alevimidir,gürsel tekin alevi mi,ozan guven alevimi,berk oktay kürt mü,tekin bingöl kürt mü,tekin bingöl alevi,gürsel tekin alevi midir,gursel tekin alevimi,berk oktay alevimi,gürsel tekin kimdir alevi midir,gürsel tekin kürt alevi,gülsen tekin kürt mü alevimi,tekin bingöl alevi mi,gürsel tekin alevi kürt,turabi alevi mi?,gürsel tekin kimdir alevimi,turabialevimi,gürsel tekin kürt kökenlimi,turabi alevi,figen yüksekdağ kürtmü,selahattin demirtaş ermeni kökenlimidir,survivor turabi alevi,Ozan güven tarikattan mı,survivor turabi alevi mi,survivorda kim alevi,tekin bingöl alevimi,tekin bingol hangi kurdmu,tekin bingöl ermeni,turabi kimdir alevi mi,turabi alivimidir,turabi alevimidir,yeliz kuvancı alevi mi,turabi alevi midir,tekin bingöl alevimidir,turabi alevi mi sünni mi,turabi Alevi mı,tekin ningöl alevi midir,Turabi bir alevi kürt mü,turabi alevi ismi mi,turabi kürt alevi,ozan güven alevi mi,Gursel tekin alevimi kurtmu,gursel tekin alevi mi,gursel tekin alevi mı,gursel tekin,figen yüksekdağ alevimidir,fehmi çetinkaya kimdir kurtmu,burcu cetinkaya kurt kokenlimidir,berk oktay kürtçe,berk oktay kurt mu,berk oktay kurt,beren saat kürt mü,beren saat kürt kökenlimidir,gursel tekin alevimidir,gursel tekin kimdir alevi,mevlüt çavuşoğlu kürt mü,mevlüt çavuşoğlu kürt kökenlimi,gürseltekinalevimi,gürsel tekin nereli alevimi,gürsel tekin nereli,gürsel tekin kürtmüdür,chp\li gursel tekin kürt müdür,gürsel tekin kürt,gürsel tekin kurtce,gürsel tekin kurt mu,gürsel te,gursel tekin kurt mu,beren saat alevimi


Siyaset    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler yeşil kart sahiplerine para yardımı varmı,nesli tükenmekte olan kuşlar hakında kısa haberler,Tekmandaki olaylar,eskiden kılık kıyafet,hazal kaya ve sevgilisi çağatay ulusoy,almanyaya vize kalkti 2016,berk atanin evinin resmi,türbanlı güzeller foto galeri,anneler gününde asker annelerine müjde 2016,denetimli serbestlik 2 yıl oldumu 2016,istanbulda bir günde kaç bebek doğuyor,esenboga yolunda trafik kazasi 5 mayis 2016,özgürcan çevik ve sevgilisi,güzel ev kadınları resmi,şok gazetesi magazin,Askerlık dustu,A101 ürün değiştirme süresi ne kadar,tayyip erdoganin babasinin mezari nerde,bursa karacabey trafik kazası son dakika,5 yıldan az cezalara af 2016,van genel evi,yıllara göre öldürülen terörist sayısı,5 yıldan az cezalara af 2016,tokat turhal akmaya barajında çıkan yılan,liseli küçük faiseler
81