SONAR’ın son seçim araştırması ANKET

SONAR'ın son seçim araştırması ANKET

Reklamlar
Kamuoyu araştırma şirketi SONAR, 25 ilde 4 bin kişiyle yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. Halka hem referandum, hem de “Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz” sorusu sorudu. Ak Parti çıktı, CHP ve MHP düştü. Sonuçlar:

SONAR Araştırma Şirketi, referanduma 1 ay kala sokağın nabzım tuttu. Halkın yüzde 50.8’i Anayasa paketine “Hayır” derken, “Evet’ler yüzde 49.1’de kaldı. Seçim anketinde de AK Parti yüzde 37.2, CHP yüzde 31.2, MHP yüzde 13.5 çıktı.

SONAR’ın son araştırmasına göre

REFERANDUMDA “HAYIR’LAR ÖNDE

SONAR, 1-9 Ağustos tarihleri arasında sahaya indi. Hem halkın referandum tercihi hem de siyasi partilerin son durumunu araştırdı. 25 il ve 41 köyde 4 bin kişi ile yüz yüze yapılan anketten şu sonuçlar çıktı.

Sözcü gazetesinde yayınlanan kamuoyu sonuçlarına göre ankete katılanların yüzde 50.87’si Anayasa paketine “Hayır” diyeceğini açıkladı, “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 49.13 oldu.

Ankete katılanlara “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu da soruldu. SONAR’ın Temmuz ayı anketinde AK Parti’ye 2 puan fark atarak 1’inci parti olan CHP, yine 2’inciliğe düştü.

AK Parti’nin oylan yüzde 37.2’ye çıkarken, CHP yüzde 31.2’de kaldı. MHP’de yüzde 13’lere kadar indi. Saadet Partisi’nde yaşanan çalkantılı kongre sürecinin ve CHP’deki Kılıçdaroğlu rüzgarının, sağ seçmeni yeniden Ak Parti’ye yönelttiği gözlemlendi.

Halkın asıl derdi geçim

SONAR anketinde vatandaşlara “Türkiye’nin en önemli sorunu ne?” sorusu da soruldu. Yüzde 73.7’ye göre en önemli sorun “İşsizlik”, yüzde 65.1’in en büyük sorunu ise “ekonomik pahalılık”. Yüzde 63.2’ye göre ise en büyük sorun “terör olayları” oldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı önümüzdeki 6 ay içinde ekonomik durumlarının bugünden daha kötü olacağını düşündüğünü söyledi.

Anketten çıkan sonuçlar

Araştırmadaki son duruma göre ufukta koalisyon var. AK Parti’nin tek başına yeniden iktidarı zora girebilir. Referandumdan çıkan sonucun da partilerin oylarını etkileyeceği düşünülüyor.

Araştırmaya göre, AK Parti’nin yüzde 37.2’lik oy oranının, yaklaşık 16 puanı Kürt kökenli vatandaşlardan geliyor.

CHP’nin güçlenmesi ve referandum süreci, bir kısım MHP ve Saadet Partisi seçmeninin AK Parti’ye kaymasına neden oldu.

11 Ağustos Çarşamba 2010  ~ Siyaset

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: 3 büyük ilde son anket sonuçları,soner araştırma,soner anket,sonar anket şirketi,2011SEÇİM ANKETLERİ,sonar arastirma sirketi,sonar araştırma,soner seçim anketi,sonerin son anketi,2011seçim anketi,sonerin son seçim anketi,soner anketi,sonerin en son seçim anketi,soner firmasının partiler angeti,secim anketi soner,soner son anket,soner araştırma 2015,sonerin anketi,son anket sonuclari,soner secim arastirma gurubu,son secim anketleri soner,soner araştırmasına göre 2015 seçim anketi,soneraraştırma,soner anketleri,aketlere göre vatan partisinin soon durumu,sonerin son secim anketi,soner araştırma anketi,soneranket,soner araştırma şirketi,Sunar anket enson,son dakika anket 2015,Soner enson seçim anketi,soner anketine göre 2015 secim anketi,soner arastirma en son secim sonuclari,soner cumurbaskanligi anketi,soner in son anketi,yabancı şirketlerin2015 secim anketi,üç büyük ilde yapılan son anket,sonerin son seçim anketleri,sonerin secim nisan anketi,sonerin en son 2015 seçim anketleri,sonerin cumhurbaskanligi anketi,Soneranketi,Soner2015 Seçim Anketduru,soner şirketinin yatığı 2015 en son genel seçim anketi,soner son seçim anketi,soner son seçim ankenti,soner son secim anketi,soner son anketi,soner seçim anketi com,yeni seçim aketleri soner,soner anket secimi,secimarastirmasi,secim anket 2015 soner,saonerin son secim anketi,partiler anket araştırması,özgecan sonar son hali,fuat avnı secım anketı 2015,en son seçim araştıması,bugün seçim olsa sonar,Araştırmacı mustafa şenin 7 haziran seçim tahminleri,araştırma son anket,anketsoner,anketler en son hali,ankentlere göre secim sonuclari,a haberde en son anketsoner,7haziran soner anket sonucu,7haziran seçim anket sonuçları,2015sonerseçimanketleri,seçim anket araştırması,seçim anketi soner,seçim anketir soner,soner anket araştırma,sonara göre bugün seçim olsa,sonar secim arastirmasi,sonar grubu secim anket sonuclari,sonar araştırma şirketi siyasi araştırma si,sonar araştıma şirketinin 7 haziran seçimleri ile ilgili son anketi,son seçim anketleri soner,son seçim anketi soner,son seçim ankentleri,son dakika siyasi anketler,son anket sonerin 2015,son anket araştırması,son 7 haziran secimleri arastirmasi,sokak çüpcüleri temizlikişleri son dakika,soder seçim anketleri 2015,seçim arştırmaları 2015,seçim anketleri Soner,2015 secim arastirmasi


Siyaset    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir gaziantep olan cinayetler,koop iş sendikası son dakika haberleri,istanbulda saat nereden alınır,gs hiç küme düştü mü,koalisyon emeklilik yaşı,2015 te gkk her ne kadar görev parası alır,Karabük haberleri sondakika,alanya genelevi,diploma denkliği olan ülkeler 2015,dogal yolla sinekle mücadele,xnxx com,Tecavuz haberlerı oku,belka toplu iş sözleşmesi,Koltuk altı neresi şiş olursa tehlikeli olur,2016 hukumet kurul ckm,özel güvenlik son dakika flaş haber,Devlet hastanelerı sıgorta olmadan bakıyormu,abiyenin ustune sal,korutepe gültepe tünelleri,azyasll xnxx,kayseri devlet hastanesi ortopedi kaçta acilir sabah,eşkisehirde plastik boru fabrika varmi,Bu geceki deprem,özel sektörde çalışan işçiler için ölüm izni kaç gün,balıkesir cinayet
81