TBMM’de 200 kanun tasarısı bekliyor

Reklamlar
TBMM’nin yeni yasama yılında, Genel Kurul Gündemi’nde bekleyen 200 kanun tasarısı ve teklifi bulunuyor.

Yoğun bir mesainin ardından tatile giren ve 1 Ekim’de açılan Meclisi yeni yasamı yılında da aynı yoğunlukta bir gündem bekliyor.
Meclisin gündeminde, komisyonlardaki çalışmaları tamamlanmış ve Genel Kurul Gündeminde bekleyen 200 kanun tasarı ve teklifi bulunuyor. Gündemdekilerin 107’sini kanun tasarıları oluşturuyor. Sözkonusu tasarıların bazıları, komisyonlarda aynı konuya ilişkin verilen kanun teklifleri ile birleştirilerek Genel Kurula sunuldu.
Bunlar arasında ”Türk Ticaret Kanunu”, ”Türk Borçlar Kanunu”, ”Devlet Yardımlarının İzlenmesi ve Denetlenmesi”, ”Mali Kural Kanunu”, ”İller Bankası”, ”Kamu Hastane Birlikleri Pilot Uygulaması” ve ”Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarı” gibi tasarılar yer alıyor.
Gündemde, bazı uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarıları da bulunuyor.
-UYUM DÜZENLEMELERİ-
TBMM’de, Ekim ayı sonunda 2011 yılı bütçesinin görüşülmesine başlanacak. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklar ile ilgili ve bağlı kurumların bütçeleri önce Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek, ardından da Genel Kurul’da ele alınacak.
Meclis, 12 Eylül’de referandumda kabul edilen Anayasa değişikliklerine uyum amacıyla çıkarılması gereken tasarılar için de yoğun mesai yapacak. Öncelikle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısının değişiklik öngören düzenlemelerin Meclis’e sunulması ve ele alınması bekleniyor.
Ayrıca, Anayasa değişikliği doğrultusunda 20’yi aşkın yasada değişiklik yapılması gündeme gelecek. Bu düzenlemelerin bir paket olarak TBMM’ye sunulabileceği ifade ediliyor.
-GEÇEN DÖNEMDE YASALAŞAN DÜZENLEMELER-
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 28 Temmuz’da düzenlediği yasama yılı değerlendirme toplantısında, bu yasama yılında Meclise 170 kanun tasarısı ve 243 kanun teklifi verildiğini, çıkarılan kanun sayısının 93 olduğunu bildirmişti. Şahin, ”Ancak yasama yılında kanunlaşan tasarı ve tekliflerin toplam sayısı 141’dir. 88’i tasarı, 53’ü tekliftir. Bu farklılığın sebebi tasarı ve tekliflerin bir kısmının komisyonlarda birleştirilmiş olmasıdır” demişti.
Şahin, kanunlaşan 53 tekliften 22’sinin iktidar tarafından, 31’inin ise muhalefet partileri ve bağımsız milletvekillerince verildiğini ifade etmişti. Şahin, 23. Dönem başından bu yana Meclis’in 327 kanun çıkardığını belirtmişti. Bunlardan 3’ü Cumhurbaşkanı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclise iade edilmiş ve Genel Kurulda yeniden görüşülerek kanunlaştırılmıştı.
AA

2 Ekim Cumartesi 2010  ~ Siyaset

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: mecliste bekleyen kanun tasarıları,tbmm gündemindeki kanun tasarıları,mecliste bekleyen yasalar 2011,alt komisyonda bekleyen tasarılar,meclis alt komisyonunda bekleyen tasarılar,meclise sunulan yasa tasarıları,tbmm alt komisyon gündemi 2011,komisyonda bekleyen yasalar,tbmm bekleyen yasa tasarıları,mecliste görüşülen yasalar,kanunun tbmm ye teklif edilmesi,gündemdeki yasalar,mecliste bekleyen tasarılar,meclisten yeni çıkan yasalar,meclis gündemindeki kanun tasarıları,alt komisyondan geçen kanun tasarıları,meclis gündemi son dakika,meclisten geçen yasa tasarıları,tbmm gündemindeki yasa tasarıları,genel kurulda bekleyen yasa tasarıları,tbmm gundemindeki yasalar,meclisin gündemindeki yasa tasarıları,onaylanmayı bekleyen yasalar,türkiye büyük millet meclisi geçenyasalar,mülkiyetyasasıile ilgili meclisteki kanun teklifi,mezliste ana paket,son dakika meclisten geçen yasalar,meclisten geçmeyi bekleyen yasalar,meclisten bugun geçenler,meclisteki yasalar,tbmm güncel tasarı teklifler,tarba yasası ve yardımcı hi zmetli,tbmm gündemindeki yasalar,tbmm geçen son yasalar,tbmm bugün görüşülen kanun tasarıları,tbmm nin onaylanması bekleyen yasa tasarilari,tbmm bekleyen yasalar,tbmm yasalar,tbmm alt komisyonda bekleyen yasalar,tbmm onaylanan torba yasasındaki kanunlasan son durum ikibinondört,Tbmmaltkomusyondayasalar,meclisteki yasa tasarıları,meclisteki gundemdeki taslaklar,meclis gündemi kanun tasarıları,meclis genel kurulunda görüşülecek yasalar,meclis alt komisyonda bekleyen yasalar,meclis açılınca çıkacak yasalar,meclıs gecen yasalar,komisyondan geçen tasarılar,komisyondan gecen yasalar,komisyonda bulunan tasarı ve teklifler,bugün geçen yasalar,alt komisyondan geçen yasalar,alt komisyondan geçen tasarı meclise ne kadar sürede gelir,meclis gündemindeki konular,meclise sunulan kanun teklifleri,meclisin cıkardıgı son yasalar,meclisteki gundem,meclisteki bekleyen yasalar,mecliste yasalaşmayı bekleyen tasarılar,mecliste gündemdeki yasalar,Mecliste görüşülmeyi bekleyen yasalar hangileri,mecliste görüşülmeyi bekleyen yasa tasarıları,19 mart komisyondan gecen yasa tasarisi,Mecliste geçmeyi bekleyen yasalar,mecliste bekleyen yasalar,mecliste bekleyen torba yasa tasarısı,mecliste bekleyen kanunlar,alt komisyondan gecen yasalar ne oldu

YORUM YAP

  1. Şenay diyor ki:

    Bu muhtarlık kurumları,ülkemizin temel taşlarını ihtifa etmektedirler.Bu kurumların önemi hem geçmişte ve her geçen gün,bu günümüze uyarlıyarak bazı yapılarında değişiklik yapılabilir.Yanlız bu yapılanmaya gidilmeden,muhtarların özgür hakları bir gözden geçirilerek,daha iyileştirilmesi gerekiyor.Yoksa bu muhtarların bu konumunu göz adrdı ederek diğer yapılarının değişikliğiyle uğraşırsanız.Hem halka hemde devletimize büyük bir haksızlıklık yapmış olursunuz.


Siyaset    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,erhan mete kimdir budo wifi şifresi,ceza indirimi son dakika,türkiyeye gelecek olan ithal dana,soyvayvirdan kim elendi,böbrek arayanların ilanları,ceza indirimi son dakika,diyarbakır çermik haberleri,geçmişten günümüze kilik kiyafette değişiklikler,2015 de total fabrikası satıldımı,son dakı haberı keçici köy kurucular,yeni yasa hapis cezalari 2015,askerlik dusuyormu,kapali kadinlarin inanilmaz fotograflari,12 yasinda ciplak kizlar,said hatiboglunun kardesleri kim?,Erdoğan af varmı,akciger kanseri dedavisi ankarada hangi hastanede,esra harmanda evli mi,üsküdar\da hangi bölgelerde elektrik kesilecek,satilik ev ne alinir,mobilya boya cila is ilani kibris,başbakanın anneler günü sürprizi,ölen sanatçı son dakika,sait hatiboglu kardesleri,yeni ölen sanatcı
77