Yargı-infaz sistemine köklü değişim

Reklamlar
Adalet Bakanlığı, 2012’de önemli yasal düzenlemeler ve yargı-infaz sisteminde köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlığın 2012 hedeflerinin başında ”yargıyı hızlandırma paketi”nin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), ”hak ihlali” olarak gördüğü ve Türkiye’yi cezalandırdığı konulara ilişkin yasal değişiklikler geliyor.

2012’de tutuklu ve hükümlüler mahkemelere online bağlanarak uzaktan ifade verebilecek.

Adalet Bakanlığı, gelecek yıl uygulamaya konulacak teknik, idari ve yasal düzenlemeler için kolları sıvadı. Yargılamaların hızlandırılmasını sağlayacak üçüncü paket mevzuat değişikliği TBMM’ye sevk edilerek yasal düzenlemeler ışığında alt mevzuat yenilenecek.

Böylece sık sık eleştiri konusu olan uzun tutukluluk sürelerinin asgariye düşürülmesi hedefleniyor. Ayrıca 2012’de Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu gibi köklü değişikliklerin uygulama süreci takip edilerek, gerekirse değişiklik yapılması öngörülmekte.

Yeni kurulan İnsan Hakları Daire Başkanlığı, AİHM nezdinde Türkiye aleyhine açılan davalardan oluşan sorunların aşılması için yasal düzenlemeler hazırlayacak. AİHM’de Türkiye aleyhine açılmış olan davalar yakından takip edilecek.

-Çocuk suçlulara eğitim evleri-

Çocuk suçluların rehabilitasyonu için çocuklar için özel infaz önlemlerinin alındığı kapalı kurumlar ve eğitim evleri yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda, İzmir Aliağa ve Ankara Sincan’da devam eden inşaatların hızla tamamlanması hedeflenirken, ”özel çocuk infaz kurumları” sisteminin kısa sürede ceza infaz sistemine dahil edilmesi planlanıyor.

-İfadeler uzaktan alınacak-

Bakanlık yetkililerinin öncelik verdiği projeler arasında, ”görüntülü bilişim sistemi üzerinden uzaktan ifade alma” uygulaması yer alıyor.

20 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ceza Muhakemesinde Ses ve Görüntü Bilişim Sisteminin Kullanılması Hakkında Yönetmelik ile soruşturma ve kovuşturma aşamasında dinlenilmesine gerek görülen kişilerin ilgili merciye nakline gerek kalmaksızın, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi kullanılarak dinlenilmesi imkanı getirilmişti.

Uzaktan ifade almaya ilişkin yönetmeliğin hazırlık sürecinde; dünyadaki iyi uygulama örneklerini inceleyip, teknik altyapıya ilişkin çalışmalar yapan bakanlık yetkilileri, uygulamacılar ve akademisyenlerin konuya ilişkin değerlendirmeleri alarak, projeyi olgunlaştırdı.

Tutuklu ve hükümlüler, internet altyapısı üzerinden online bağlantı ile mahkeme heyetinin alacağı ifadenin aynı anda kaydedilip saklanmasına ilişkin teknik donanımın da tamamlanmasıyla birlikte bulundukları cezaevinden ifade verebilecek.

-Hakim, savcı, adli personel ve gardiyan alınacak-

Yüksek mahkemelerin daha hızlı çalışması için personel ve teknik desteğin artırılması planlanırken, hakim ve savcı alımları 2012’de de devam ettirilecek. Bakanlığa 2011’de kadrolu ve sözleşmeli olarak toplam 5 bin 642 kişi alınmıştı; 2012’de mahkemelerde görev yapacak personel alım politikası sürdürülecek.

Ceza infaz kurumlarında görevli personel sayısının da artırılması planlanırken, bu alanda görev yapan 37 bin personele yenileri eklenecek. Ayrıca cezaevlerinin dış güvenliğinin Bakanlığa devredilmesine ilişkin yasal düzenlemenin kanunlaşmasıyla birlikte cezaevlerinin iç ve dış güvenliğindeki çift başlılık da ortadan kaldırılacak ve jandarmanın cezaevleri güvenliğinden çekilmesine yönelik çalışmalar hızlandırılacak.

-Denetimli serbestlik yaygınlaşacak-

Yeni yılda infaz sisteminde de önemli adımların atılması planlanırken, uluslararası standartlara uymayan ceza infaz kurumlarının kapatılıp yerlerine yenilerinin inşa edilmesi hedefleniyor.

Hükümlü ve tutukluların yasal haklarının genişletilmesi için yasal düzenleme hazırlığı da başlatılırken, hali hazırda 99 bin 781 kişinin yararlandığı denetimli serbestlik uygulamasının sınırları daha da genişletilecek.

Basit suçlardan dolayı kişilerin cezaevine girmesi yerine topluma yararlı işlerde çalıştırılması yönünde mevzuat hazırlanacak.

29 Aralık Perşembe 2011  ~ Siyaset

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: 3 yargı paketinden kimler yararlanacak,3 yargı paketi denetimli serbestlik,3 yargı paketi hükümlüler,3 yargı paketinde denetimli serbestlik,4 yargı paketinden kimler yararlanacak,denetimli serbestlik genişletilecekmi,denetimli serbestlik genisletilmesi,spriz infaz yasasi,son dakika haber denetimli selbeslikden bir görüş varmı,denetimli selbeslikde son durum,denetimli serbestlik genisletilecek mi,denetimli serbestlik genişletiliyor 2015,infaz yasasi varmi,denetimli serbestlik genişletiliyor 2014,yeni yargı reformunda denetimli serbestlik,denetimli serbestlik genişletiliyor,denitimli serbestlik genişletilecek,denetimli serbestlik süpriz paket,iç güvenlik paketinden kimler yararlanabilir,infaz yasasında değişiklik son dakika,denetimli serbestlik yasası genişletilecek mi,denetimli serbestlikten faydalanan hükümlünün yeşil kartı durdurulurmu,denetimli serbestlik yasasının genişletilmesi,Secım oncesı denetım serbestlık 2015,yeni yargi reform paketi 2015 hükümlülerde yararlanacak,yeni yargı paketinde denetimli kaç yıl olacak,yeni yargı paketi denetimli serbestlik,yeni yargı paketi 2014 denetimli serbestlik son dakika,yasalasan ic guvenlik pakatinde neler var,yargı reformu denetimli serbestlik,TUTUKLU VE HUKUMLULER BI DUZENLEME VARMI,torba yasada son dakika haberdenetimli serbestlik var mı,Torba yasada denetimli selbeslik varmı varsa kaçyıl olacak son dakika,sürpriz infaz yasası,son denetimlik yadasi kac yil oldu,son dakika yeni yargı reformu infaz yasası haberleri,yeni yargi reforumda denetimli serbestlik varmi,denetimli serbestlik genişletilecek mi 2015,ADALET BAKANIM HUKUMLULER BI DUZENLEME VARMI,5 yargi paketinde denetimli serbestlik varmi,5 yagıda adli af varmı,2015yılında af ve denetimli serbeslik varmı,2015\de denetimli serbestlik yasası,2015 yilinda planlanan af çalışmaları ve denetimli serbestlik,2015 yargi da denetimli serbestlik,2014 yeni yargi paketinden kimler yararlanacak,2014 yasa değişikliğinden kimler faydalanıyor,2014 paketinde denetimli serbestlik kac yil olcak,adalet bakanlığı yeni yargı paketinde denetimli serbestliğin genişletilmesi varmı,askeri mahkemenin verdiği hapis cezalarına denetimli serbestlik varmı,bakanlıkta infaz calışması,denetimli serbestlik genişletilecek mi,denetimli serbestlik genişletilecek,denetimli serbestlik genisletmesi 2015 guncel,denetimli serbestlik genisledimi,denetimli serbestliğin genişletilmesi,denetimli serbeslik genisledimi,denetim serbestlik genişletilmesi,denetim serbestligin genisletilmesi,davutoglunun yargipaketi denetimliserbeslik varmi,bakanlıkta süpriz infaz yasası çalışması,2014 denetim serbestligin genisletilmesi


Siyaset    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin dunyanin en buyuk araba ureten firmalar,yalova orospusu,yabancı takımlardaki türk futbolcular,serdar tuncer kiminle evli,kagızman yankıpınar olayları,ilkokulda dakikada kaç kelime okunur,iskur egelli alimi balikesir,okul 1 kontenjanları 2015,hastalıklı tırnak nasıl duser,gkk 2015,erdoğan fetullah gülen karikatür,abdurrahman önül kimdir,kiz orusbular,avrupa yakasinda gelişmekte olan yerleşim yerleri,Ğöğsü açık kız resimleri,çekme belgeli ucuz satılik reno12,polatlıda bugün neler oldu,urfa\da kaza haberleri,sarı tutku kimdir,gerçek ölü resimleri,dogubeyazit sehitleri,max classic bedava işareti 2015,seda öğretmen hız tutkunu magandaların kurbanı oldu,bülent ersoy oldu mu,kadının hayvanla cinsel ilişkisi
81