Yarın seçim olsa ve referandum Anketi

Yarın seçim olsa ve referandum Anketi

Reklamlar
KONSENSUS’un son yaptığı araştırmanın sonuçları belli oldu. Refrandumda ‘evet’ diyenlerin 7 puanlık artsa da hayırcılar bir hayli önde. Seçim olması halinde AK Parti ve MHP yükselişte CHP ise düşüşe geçti.

Haziran ayı sonuçlarına göre referandumda Anayasa değişikliğine destek geçen aya oranla 7 puan artarak 45.8’e yükseldi AK Parti, CHP ve MHP’nin oy oranlarında ise önemli bir değişiklik yaşanmadı.

AK Parti oylarını yüzde 1.3 artırarak yüzde 40.1’e yükseltirken, CHP’de binde 7’lik bir düşüş yaşandı ve oy oranı yüzde 30.6’ya geriledi. MHP’nin oy oranı yüzde 12’ye yükseldi.

Konsensus, “Türkiye Gündemi-Haziran 2010’’ başlıklı anket çalışması için 1-7 Temmuz tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel, hem de kırsal kesimlerinde, 17 yaş üstü 750’si erkek, 751’i kadın toplam1501 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü. 17 yaş üstü kişilerle görüşme nedeni ise, bugün 17 yaşında olan gençlerin 2011 genel seçimlerinde oy kullanabilecek olmaları olarak gösterildi.

REFERANDUMDA ‘EVET’ OYLARI ARTTI

Konsensus’un yaptığı araştırmaya göre 12 Eylül 2010’da yapılacak olan Anayasa değişikliğine ilişkin referandumda “Evet oyu veririm’’ diyenlerin oranı geçen aya oranla 7 puan artarak yüzde 45.8’e yükseldi. Hayır diyenler ise yüzde 54.2.

AK Parti ve MHP oylarını artırdı CHP’de binde 7’lik düşüş var

Peki bu pazar bir genel milletvekilliği seçimi yapılsa sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak? İşte halkın nabzını tutan Konsensus’un merakla beklenen seçim sonuçları… Haziran ayında, AK Parti, CHP ve MHP’nin oy oranlarında, mayıs ayına göre önemli bir değişiklik yaşanmadı. Anket çalışmasına göre kararsızların da partilere eşit dağılımına göre AK Parti oyları, geçen aya göre yüzde 1.3 artarak yüzde 40.1’e yükseldi. CHP, binde 7 gibi çok küçük bir düşüşle oylarını korudu. CHP’nin oy oranı yüzde 30.6 çıktı. MHP ise geçen ay yaşadığı sert düşüşü durdurdu ve oylarını binde 8 artırarak yüzde 12’ye yükseltti.

En beğenilen lider yine Kılıçdaroğlu

Konsensus’un Mayıs-2010 araştırmasında en beğenilen lider CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu çıkmış ve AK Parti Lideri Erdoğan ilk kez geçilmişti. Haziran- 2010 araştırmasında da Türkiye’nin en beğenilen lideri yüzde 43.9 ile yine Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Onu yüzde 40.8 ile AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan takip etti. Üçüncü sırada ise yüzde 26.9’la Türkiye Değişim Hareketi Lideri Mustafa Sarıgül yer aldı.

‘Kemal Kılıçdaroğlu sözünü tutar’

Ankete katılanlara yöneltilen bir diğer ilginç soru ise ‘Bugünlerde verdiği sözleri en çok tutacağına inandığınız siyasi lider hangisidir?’ oldu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile AK Parti Lideri Erdoğan birbirine çok yakın oy alırken Kılıçdaroğlu, yüzde 31.4 ile ilk sırada yer aldı. Yüzde 30.1 ile Erdoğan ikinci sırada kalırken, ‘Hiçbir liderin sözünü tutacağına inanmıyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 22.1 çıktı.

En iyi siyasi performans

Siyasi performansını geçen aya göre koruyan AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 43.4 ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye’deki algı: AK Parti kazanır

“Kendi siyasi tercihlerinizden bağımsız düşündüğünüzde, sizce önümüzdeki ilk genel seçimde en yüksek oyu hangi parti alır?’’ sorusuna bu yanıtlar verildi.

GAZETE HABERTÜRK

11 Temmuz Pazar 2010  ~ Siyaset

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: anketlere göre oy dağılımı,anket tahminleri,illere göre seçim anketleri,türkiyede oy dağılımı,2015seçim anketi,adil gurden enson birkasim secimleri,1kasimda yapilecek genel secimda ilere gure partilerin oy oranlari,1 kasimdda yapilecak genel secimlarda sun anketlere gure partilari oy oranlari,1 kasimda yapilecek genel secimde hdepenin oy orani kactir,1 kasimda yapilecek genel secimde anketlere gure partilarin oy oranlari,son anketlere güre partilerin oy oranı,yarin secim oy dagilimi nasil olur,Son anket hedepe kacalir,Secım tahmını,referandum olsa anket,rajkovic predrag son dakika,partilere güre 2015seçim son anketleri,partilere gure oy dagilimi,partilarin oy dagilimi,bugun secim olsa kim kazanir 20014 temmuz,ilere gure yapilen genel secimde ilere gure partilerin oy oranleri,son dakika il il anket sonuçları hangi parti yuzde kacalır,sun anketlere gure hdepenin oy orani,Türkiyesonanketgüre,Yarin Hangi Siyasi Parti Kazanir,türkiyede anket sonuclari partilere güre,Türkiye referandum anketi,TÜRKİYE ĞENELÌ ANKET SONUCU,Türkıye genelı HDP % NE KADAR OY ALIR TAHMİNİ DAĞILIM,tahmine gure hangı partı önde,yarin secim olsa dagilim nasil olur,T GENELÍ HABER,sun anketlere gūre psrtilerom oy oranleri,yarin secim olsa hdp kac oy alir,Hedep anketı,hdp anket güre yüzdekaç,hdepenin resmi,anf son anketler hagi parti ne kadar oy alıyor,2015seçim ilginç sonuçlar,2015seçim anketleri,1 ekimde yapilecek genel secimde en sun anketlere gure partilerin oy oranlari,2015seçim anketı,2015 yapilecel genel secimde sun anketlere gūre partilerin oy oranleri,2015 partilere gure oy dagilimi nasil olur,17 kasımda secim olsa hanki parti nekadar oy alır,1 kasım seçimlerde partilerın anketlere güre oy dağılımı,1 kasım seçim anket güre,1 kasım secimler ankete güre,anket lere gure hagi pati nde,ankete gure hedepe yuzde kac alir,gazetede en cok blum turkıye genelı,bugun secim olsahdp % kac alir,1 kasimda yapilecek milet vekili secimi ilere gure partilarin oy oranlari,bugun secim hedep yuzde kac oy alir,bu secin tahmine gure nasil olacak en fazla oy kim alir,bir kasim ankete gure partiler yuzde kac alir,ankte gure hangi parti birçi,Anketlere güre 2015 partilere güre secim anket sonuclar,anketlere göre secim tahmini,anketler güre hanki parti yüzde kaç alır,ankete gure turkiye geleni parti oy orani,1 kasım partılerın oyoranı


Siyaset    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler maltepedeki E B cinayeti,ayla akat ata kiminle evli,istanbul trafik kazaları son 24 saat,sultanbeyli otobanda ne var,nihat hatipoğlunun kızının adı,istanbul tıracesti,suna ilgin,denizlideki büyük şirketler,sarı kutu alışveriş migros,ankarada randevu evleri,büyükbaş küpe affı,bitlis kurt sanatcilar,Turbo arap atı oldumu,söke olay,baris bagci kiminle evlidir,kilis son dakika ölüm haberleri,istanbul eyup yildiztabya da polis otusuna saldiri,dulluk maaşı ayın kaçında alınır,erotık vıdeolar komık,bandirmada lodos varmi,sait hatipoğlu\nun eşi,bugün ölen ünlü kim,Www traktörüm,gkk maaşları,ciplak travesti telefon numaraları
81