Toroğlu ve Çakar’dan sıkılana Markus Merk!

Toroğlu ve Çakar'dan sıkılana Markus Merk!

Reklamlar
Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar’dan sıkıldık diyenlere müjde… Artık ithal bir yorumcumuz da var. Markus Merk bu hafta başlayan Süper Lig’in en renkli simalarından biri olacak.

Deniz Ülkütekin’in haberi

Halefi, Erman Toroğlu’ydu, görevi bir hayli zor; Türk hakemlerini yorumlamak. Bizse onu yakından tanıyoruz. Türk futbolunun en büyük zaferlerinde ve en hüzünlü gecelerinde orta yuvarlakta bitiş düdüğünü çalan oydu. Merk’in yorumları Quaresma, Stoch ya da Cana’nın ne yapacağı kadar merak ediliyor…

Alman futbol ligi Bundesliga’da 2000-2001 sezonunun son haftası; Bayern Münich en yakın takipçisi Schalke 04’ün üç puan önünde Hamburg deplasmanına çıkıyor. Kırk yıldan fazla süredir şampiyonluk bekleyen Gelsenkirchen halkı son doksan dakika öncesi umutsuz, çünkü Schalke’nin galibiyeti şampiyonluk için yeterli değil. Bayern’in mağlup olması lazım ki bu şartlar göz önüne alındığında bir hayli zor. Ancak zor olan gerçekleşiyor, maçın son dakikasına Hamburg önde giriyor. O sırada Schalke 04 kendi sahasında Unternhaching karşısında 5-3 önde ve herkes maçı bırakmış Hamburg’daki hakemin çalacağı bitiş düdüğünü bekliyor. Ancak hakem bitiş düdüğü yerine son dakikada Hamburg ceza sahası içinde çok tartışılacak bir şekilde Bayern’e endirek serbest vuruş veriyor. O serbest vuruş gol oluyor ve Schalke 04’ün neredeyse yarım asır süren şampiyonluk hasretinin sonlanması birkaç saniye farkla ve tartışmalı bir hakem kararıyla bir başka bahara kalıyor. O hakem Markus Merk maç sonrasında büyük tepkiler alıyor ve kariyerinin sonuna kadar bir daha Schalke 04 maçlarında görev alamıyor. Aynı Merk üç yıl sonra bu kez Euro 2004 finalinde görevlendiriliyor ama bir sorun var. Finalistlerden Yunanistan’ın Alman hocası Otto Rehhagel aynı zamanda dişçi olan Merk tarafından uzun süredir tedavi görüyor. Yunanistan maçı tek golle kazanıp Avrupa Şampiyonu oluyor ama korkulan olmuyor. Merk mükemmel bir maç yöneterek otoritelerden tam puan alıyor, herhangi bir spekülasyona yer vermiyor.

Dünya üzerinde maç yöneten gelmiş geçmiş en iyi hakemlerden biri olarak gösterilen Markus Merk, artık Lig TV için Süper Lig maçlarını yorumlayacak. Siz de kabul edersiniz ki kariyeri boyunca böylesine üst düzey bir performans gösteren bir ismin Süper Lig çatısı altında yer alması futbolcu transferleri kadar heyecan verici.

Üstelik sıkça eleştirilen Türk hakemleri için meslektaşları arasında dünyanın en iyilerinden kabul edilen birinin yanı başlarında bulunması bir şans. Peki bu şans nasıl değerlendirilecek? Merk sadece maçların yorumculuğuyla mı sınırlı kalacak yoksa hakemlerimizin ufkunu genişletecek çalışmalar içine girecek mi? Tüm bunlar şimdilik belirsiz. Bir süre önce asıl mesleği olan dişçilik kongresi için İstanbul’da bir seminer veren Merk, 2005’te Alman hükümetiyle hasta ödemeleri konusunda ters düştüğü için mesleğini bırakmıştı.

kullanTıpkı dişçilik gibi hakemliği sırasında UEFA’yla ters düştüğü de görülmüştü. 2006 Dünya Kupası sırasında grup maçlarından sonra kendisine hiç maç verilmediği için UEFA’yı “iki haftamı benden çaldılar” diyerek eleştirmişti. Ancak o turnuva sırasında yalnız eleştiren değil aynı zamanda eleştirilen konumundaydı. Kendisi hakkında ağır ithamlarda bulunan biriyle bu sezon sıkça karşı karşıya gelmesiyse muhtemel. Galatasaray’da süregelen kariyeriyle hızla efsane futbolcular listesine doğru yol alan Harry Kewell, 2006 Dünya Kupası’ndaki Avusturalya-Brezilya maçından sonra Merk’i Brezilya‘nın bir futbolcusu gibi davranmakla eleştirmişti. Merk aynı kupada Gana karşısında haksız bir penaltıyla mağlup olduğunu düşünen ABD’li oyuncuların eleştirilerinden de kurtulamamıştı.

Kariyeri büyük başarılar ve spekülasyonlarla dolu bir isim Markus Merk. Aslında dünyanın hiçbir yerinde hakemlerin kaderi değişmiyor galiba. Hakemlik mesleği, futbolculuğun tersine eleştirilere karşı başarıyla bir duvar örmüyor. Dünyanın en iyi hakemi de olsanız amatör ligde zevkine maç da yönetseniz hep aynı. Herkesi memnun edemiyorsunuz.

Polemikten uzak yorum yaparım

– Lig TV’nin teklifini ilk duyduğunuzda ne düşündünüz?
– Bir medya kurumu tarafından yeniden bir iş teklifi almak beni çok sevindirdi. Bu, büyük bir saygı belirtisi ve bana duyulan büyük güveni gösteriyor.

– Teklifi kabul etmenizin sebebi neydi?
– Süper Lig’i ve Türk futbolunu yeni yollar deneyerek geliştirme arzusu beni çabuk ikna etti. Ancak benim için önemli olan kendimi Lig TV’de hemen çok iyi hissetmemdi. Bu da gerçeleşti, herkesle hemen kaynaştım.

– Sizden önce bu görevi üstlenen Erman Toroğlu’nun popülaritesi hakkında bilginiz var mı?
– Diğer insanların başarılarına büyük saygım var. Tabii ki Erman Toroğlu’nun yaptıklarından haberdarım, ama karşılaştırmalarda bulunmayacağım. Ben tüm kalbim ve ruhumla sadece futbola odaklanırım.

– Sadece hakem kararları hakkında mı yorum yapacaksınız, yoksa Toroğlu gibi taktikler ve oyuncu peroformansları hakkında da konuşacak mısınız?
– Uluslararası düzeyde bir hakem maçı okuyabilmeli, futbolun tüm etkenlerini evrensel olarak görmeli. Sadece o zaman en iyi sonuçlara varabilmek mümkün. Bu yüzden yorumlarım her zaman Almanya’daki medya görevlerimde olduğu gibi “sarı mı kırmızı mı, faul mü değil mi” gibi hakem kararlarının dışına çıkacak. Bekleyin ve görün. Yalnız şundan emin olun; ben daima polemikten uzak gerçekçi değerlendirmeler yaparım.

– Türkiye’de yorumculuk yapan ilk yabancı hakem olmanın sizin için ne gibi avantajları olacak?
– Tarafsızlık ve bağımsızlık. İşime hakemlik tecrübelerimi ve uluslararası futboldaki çağdaş futbol bilgilerini katmak amacındayım. Bunun dışında hakemler ve onların kararlarının iyi bir lig için ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyorum.

– Türk futbolunu düzenli olarak takip ediyor musunuz?
– Türk futbolunu uzaktan da olsa yaklaşık yirmi yıldan beri takip ediyorum. Bu ülkede insanların futbola ve kendi takımlarına olan tutkularını hep takdir etmişimdir. Bu ateşli coşku hakemlik zamanımda da çok hoşuma giderdi. Yalnız bunun bir yorumcu olarak işimi zorlaştırdığının da farkındayım, çünkü yorumcu olarak her tarafı tatmin etmek imkânsızdır.

– Yayın sırasına dil sizin için bir problem olacak mı? Bu konuda ne gibi bir çözüm düşünüyorsunuz?
– Tabii bu özellikle seyircilerimiz için önemli bir değişiklik ve bir alışma dönemi gerekecek, ama bilhassa bu noktada çok profesyonelce çalışıyoruz. Bunu başarmak hem tercüman, hem bütün ekip ve hem de benim için en önemli imtihanımız olacak. Ama ben zor işleri severim ve bunun üstesinden geleceğimizden eminim. (Çeviren: ASUMAN ÇETİNER)

Cumhuriyet – Pazar

15 Ağustos Pazar 2010  ~ Spor

SOSYAL ETİKETLER


Spor    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler kopekle iliski kuran kadin,rus kerhanesi,seksi türbanlı resimleri sokakta gizli çekim,türkiyede kaç muhtar var,5de bir yasasi,engin ozturk dan,sevgiliden askere ağlatan mektup,cumhurbaşkanı anneler gunu mujdesi 2016,Çıplak kız cucugu fotolari,çıplak türbanlı resimleri,af var yasa var tahliye var izle,bekir irtegün evlendi,istanbultiravestinumaralari,neslihanin ciril ciplak foto,ali tezel doğum torba yasa 2016,En güzel kapalı ev hatunu resmi,nebahat çehre nin kizi kim,hande acar kim,antalyada canli bomba,Ogmde yangın işcisi açığı nasıl kapanacak,zerrin egelilerin son hali,yalova haber trafik kazası,siirt doğukışla,ikibin on altida kiredi karti borcu olanlara af varmi,kadının hayvanlarla cinsel ilişkisi
80