Evliya Çelebi de çok beğenmiş

Reklamlar
Tarihi yüzyıllar öncesinde Orta Asya Türklerine kadar uzanan pastırma, kendisine anavatan seçtiği Kayseri’de lezzet geleneğini sürdürüyor. 

KAYSERİ – Pastırmanın tarihi yaklaşık bin beşyüz yıl öncesine kadar dayanıyor. Bu kaynaklara göre, Orta Asya’da sefere çıkan Türkler, yanlarına aldıkları tuzlanmış etleri, atların eğerinin altında veya bacaklarıyla sıkıştırarak, uzun süre bozulmadan koruyabiliyorlardı. Türklerin göçü ile Orta Asya’dan Anadolu’ya gelerek kendisine anavatan olarak Kayseri’yi seçen pastırma, tarih serüveni içinde daha profesyonelce yapılarak günümüze kadar varlığını sürdürüyor.         Küçükbaş hayvan etlerinden de yapılabilen pastırma, daha çok sığır etinden yapılıyor. Teknolojinin gelişmesi ve makineleşmenin hayatın her alanına girmesine rağmen pastırma, halen geleneksel yöntemlerle yapılıyor.         Haberin Etin seçiminden başlayan yapım süreci, mevsim şartlarına göre 1 aydan fazla sürebiliyor. Kesimden sonra dinlendirilerek pastırmalık kısımları seçilen etler, şekil verildikten sonra iplere geçiriliyor.

Tuzlanarak, bir süre bekletilen pastırmalık etler, yıkandıktan sonra ağırlık altında preslenerek, içindeki kan ve tuzlu sudan arınması sağlanıyor. Açık havada kurutulan etler, 1-2 gün çemene yatırılıyor. Yeniden kurutma işlemine tabi tutulan etler, çemenle kaplandıktan sonra yeniden kurutularak tüketime hazır hale getiriliyor.
       
ERCİYES’TEN GELEN LEZZET
Kayseri pastırmasına kurutma işlemi sırasında Erciyes’in doğal esintisinin lezzet verdiğine inanılıyor. Çeşitli aşamalarda güneşte ve gölgede kurumaya bırakılan pastırmalık etler, daha çok yaz mevsiminde üretiliyor. Kayseri’nin iklim özellikleri nedeniyle havanın gündüz sıcak, gece serin olması pastırmanın kuruması için elverişli ortam oluşturuyor.         Kayseri’de pastırma üreticilerinin bulunduğu Karpuzatan bölgesinde, yeraltından çıkan suyun içeriğindeki nitrat oranının yüksek olmasının da, pastırma ve sucuğun lezzetini artırdığı düşünülüyor.         Orta büyüklükteki bir sığırdan 19, büyük bir sığırdan ise 26 çeşit pastırma elde ediliyor. Etin alındığı kısıma göre 15-16 çeşit pastırma üretiliyor.         Kuşgömü ve sırt ekstra kaliteli, bohça, kenar, şekerpare, but, mehle, omuz ve kürek pastırması ikinci birinci sınıf, bacak, döş, etek, kavram, meme, kelle ve dil gibi isimler alan pastırmalar ise ikinci sınıf olarak kabul ediliyor.         Pastırmanın geleneksel lezzetinde çemeni de ayrı bir yer tutuyor. Pastırmalık etin üzerine kaplanan çemen, ete pastırmanın geleneksel lezzetini verdiği gibi aynı zamanda etin gereğinden fazla kurumasını önlüyor, etin hava ile temasını keserek bozulmasını engelliyor ve etin üstündeki yağların oksitlenerek acılaşmasının önüne geçiyor.         Daha önce, evlerin damlarında insanların ürettiği pastırma, her ne kadar geleneksel lezzetini sürdürse de artık evlerden ziyade işletmelerde üretiliyor. Kayseri’de 3-4 büyük firmanın yanı sıra 8-10 küçük firma pastırma üretimi yapıyor. Pastırmanın kilosu kalitesine göre 30 liradan 60 liraya kadar değişen fiyatlarla satılıyor.
        
PASTIRMA YAZI
Kasım ayında hava sıcaklıklarının geçici olarak bir süre artması ”Pastırma yazı” olarak adlandırılıyor. Pastırma yazı yaşanan dönemde hava sıcaklıkları gündüz 25 dereceye kadar çıkarken, gece özellikle sabaha karşı eksi 2-5 dereceye kadar düşüyor.         Pastırma yazının bu özelliği nedeniyle kurumaya alınan pastırmalık etler, ani ısı değişimi sonucunda daha uzun sürede kuruyup daha lezzetli hale geliyor. Bu nedenle, Kasım ayında pastırma yazı olarak adlandırılan dönemde yapılan pastırmaların daha lezzetli olduğu ifade ediliyor.
       
PASTIRMANIN KARDEŞİ: SUCUK
Kayseri denince akla gelenlerin başında pastırmanın yanı sıra sucuk da geliyor. Tarihi pastırma kadar eski olmasa da sucuğun kökeni konusunda çok net bilgiler yok. Ancak, sucuk da pastırma gibi etin bozulmadan saklanarak tüketilmesi mantığından hareketle yapılarak günümüze kadar geleneksel lezzetini sürdürüyor.         Tarlada çalışan insanların bozulmaması için eti kıyma haline getirilerek bolca baharatlamaları ile ortaya çıkan sucuk, Kayseri’de tıpkı pastırma gibi binlerce yıldır geleneksel lezzetini sürdürüyor.         Pastırmadan farklı olarak, geleneksel yöntemlerden ziyade günümüzde teknolojik imkanlarla üretilen sucuk, modern tesislerde el değmeden üretiliyor.         Sığırın pastırma için seçilen kısımlarının dışında kalan etler, baharatlanarak kıyma haline getiriliyor. Daha sonra bağırsakların içine doldurulan kıyma, fırınlarda pişirilip soğumaya bırakıldıktan sonra sucuk haline geliyor.         Sucuğun geleneksel lezzetinde en önemli kısmı baharat oluşturuyor. Sucuk için kıymaya kırmızı biber, kimyon, karabiber, tarçın, zencefil, havlucan, yenibahar ve karanfil çeşitli baharatların yanı sıra tuz ve sarımsak katılıyor.         Pastırmadan farklı olarak, işletmelere ilaveten halen özellikle Kurban bayramlarında evlerde sucuk yapılıyor. Dana etinden yapılan Kayseri sucuğunun kilosu 20-28 liradan satılıyor.
        
SEYAHATNAME’DE GEÇİYOR
Seyahatnamesinde Kayseri’ye de geldiği anlaşılan Evliya Çelebi, şehrin çarşıları ve hanlarının yanı sıra, kimyonlu sığır pastırmasını miskli et sucuğunu (mis kokulu) çok beğendiğini de anlatıyor.  Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde, ”Melukat ve imalat-ı has beyaz ekmeği, lavaşa yufkası, katmerli böreği, matbah baharlı böreği, lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli et sucuğu hiçbir yerde yoktur. İstanbul’a hediye olarak gider” diye övdüğü Kayseri pastırması tarihten günümüze dünya çapındaki haklı ününü sürdürüyor.

9 Kasım Salı 2010  ~ TeknoBil

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: pastırma nasıl saklanır,PASTIRMA NASIL MUHAFAZA EDİLİR,pastırma bozulur mu,pastirma nasil saklanir,pastırma buzdolabında nasıl saklanır,pastırma bozulurmu,pastırma nerede saklanır,pastırma buzlukta saklanır mı,pastirma nasil muhafaza edilir,pastirma buzdolabinda bozulur mu,dilimlenmiş pastırma nasıl saklanır,pastirma bozulur mu,pastırma dolapta nasıl saklanır,pastirma buzlukta saklanır mı,pastırma ne kadar sürede bozulur,pastırma dolapta bozulur mu,pastırma dondurucuda saklanır mı,evde pastırma bozuldu,pastırma uzun süre nasıl saklanır,buzlukta pastırma nasıl saklanır,pastirma nerede saklanir,pastırma nasıl saklanmalı,pastırma kaç günde bozulur,pastırma buzluğa atılrmı,evde yapılan pastırma nasıl saklanır,sucuk nasıl muhafaza edilir,pastirma evde nasil saklanmali,sucuk bozulur mu,pastirma dondurucuda saklanır mı,pastirmalar buzdolabinda bozulur,pastirma dolapta kac gun dayanir,pastirma dolapta bozulur mu,yeni yapilmis pastirma nasil saklanmali,pastirma dolap disinda bozulur mu,pastirma disarda dursa bozulurmu,yeni yapilan pastirma ne kadar dayanir,sucuk ve pastırma nasıl saklanır,sucuk nasil saklanir,pastirmanasil muhafaza edilir,pastirma ve sucuk nasil saklanir,pastirma sicakta neden bozulmaz,sucuk ne kadar sürede bozulur,sucuk pastirma buzlukta saklanirmi,sucugun buzlukta kalma suresi,pastirmanin disarida dayanma suresi,pastirma sicakta bozulurmu,sucuk kaç derecede saklanır,pastirma disarda bozulur mu,pastirma buzlukta saklanir mi,pastırma difrizde saklanır mı,pastırma derin dondurucuda saklanır mı,pastırma derin Dondurucuda ne kadar saklanır,Pastırma buzdolabında saklanır mı,fazla pastirma nasil saklanir,alınan pastırma nasıl saklanır,dolaptaki pastırma bozulurmu,disi beyazlasan pastirma bozulmuz,dilimlenmis sucuk nasil muhafaza edilir,dışarıda kalan sucuk bozulur mu,cemen buzlukta saklanirmi,pastırma evde nasıl saklanır,pastırma nas,pastırma nasıl kac gün saklanır,pastirma buzlukta ne kadar saklanir,pastirma buzdolabina nasil saklanır,pastirma bozulurmu,pastırmanın dolapta kalma süresi,pastırma sıcakta bozulur mu,pastırma nerede ve nasıl saklanır,pastırma nerede saklanmali,Pastırma ne kadar surede bozuluyor,pastırma ne kadar dayanır,pastırma nasıl bozulur,bozulmuş pastırma ne yapılır


TeknoBil    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,hava durumu 1 aylık,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,koç lisesi taban puanı 2010 erkekler sert kadınlardan hoşlanır mı,selahattin demirtaş alevi mi,2015 kasımda kaç hemşire alınacak,çıplak türk kadını resimleri,birlik mahallesi operasyonu,ankarada almanca bilen eleman arayanlar,çorluda tekstil iş ilanları,Memurlarin pro,mahmut gannemoğlu,trt haber af yasası,büyük penis resimleri,Gecici koy korucusu 15 ekim 2015 maasi kac tl,bu numara kimlerle konustugunu ogrenmek istiyorum,mersindeki genel evleri nerede kaç lira,sgk eyt son dakika,seksi resimleri kücük kizlar,marasdan orusbu numaralari,turk edebiyati alanindan hangi meslekler yapilabilir,2015 tarımsal ekipman hibe,seksi ispanyol kızları resimleri,15 lik meme resimleri,yeni bir yasa var mahkumlara 2016 da,bes yil altina af varmi 2015,kacak sigara temyiz kararlari,son dakika akçakale jandarma karakolu
80