Saatte 1000 Km giden tren

Saatte 1000 Km giden tren

Reklamlar
Çin’in ulaşım alanındaki atılımları büyük bir hızla devam ediyor. Çinli mühendislerin yeni hedefi saatte 1000 km hızla gidebilen bir tren yapmak.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, ulaşım sorunlarını aşmak için demiryollarına büyük yatırımlar yapıyor. Fosil yakıtların miktarı azalıp fiyatları arttıkça elektrikle çalışan trenlerin önemi daha da artıyor. (Çin’in Metrobüsü Çok Farklı)

 

Dünyanın mevcut en hızlı treni Japonya’da bulunuyor

 

En Hızlı Tren

Çin Bilim Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi’nin ortak yürüttüğü yeni proje ile ülke içindeki demiryolu ile toplu taşıma anlayışı tamamen değişebilir. (Çinliler İyice Çıldırdı)

 Beijing Times adlı gazetede çıkan habere göre Çinli mühendisler saatte 1000 km hızla gidebilecek bir tren üzerinde çalışıyorlar.

Nasıl Çalışacak?

Tren bu hedeflenen hızlara ulaşabilmek için rayların üzerindeki manyetik alanda duracak. Bu şekilde havada duracak olan tren, raylardaki sürtünmeden kurtulmuş olacak. (Çin Durmadan Büyüyor)

Ancak 1000 km/s hıza ulaşmak için sadece bu yeterli değil, yüksek hızlarda ortaya çıkacak olan hava direncini de önlemek için tren vakumlu tüplerde hareket edecek.

Projenin maliyetinin ise 200 milyon Yuan ya da yaklaşık 30 milyar $ olacağı tahmin ediliyor.

 

Standart ray üzerinde giden en hızlı tren 574,8 km/s hıza çıkıyor

 

Yeni Rekor

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net‘in haberine göre, bu yöntem ile 1000 km/s hıza ulaşılırsa demiryollarında hız rekoru da kırılmış olacak. Dünyanın mevcut en hızlı treni unvanına 584 km/s hıza ulaşabilen ve Japonya’da bulunan JR-Maglev adlı araç sahip. Bu araç da manyetik raylar üzerinde süzülerek gidiyor. (Çin’in En Hızlı Treni)

Standart ray sistemiyle en yüksek hıza ulaşan tren ise Fransa’da bulunan TGV adlı araç. TGV saatte 574,8 km/s hıza ulaşabiliyor.

:: Ülkemizde demiryollarına gereken önem ne zaman verilir?

 

SDNhttp://shiftdelete.net

12 Ağustos Perşembe 2010  ~ TeknoBil

SOSYAL ETİKETLER

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: çinlilerin hızlı tren hız,dunyanin en hizli treni kac km,hızlı tren kaç km hız yapıyor,dünyanın en hızlı metrosu,dünyanın en hızlı giden metrosu,dünyadaki en hızlı metrosu,dünyanın en hızlı treni kaç km hıza çıkıyor,hızlı tren kaç km hızla gidiyor,japonyadaki tren kac km hiz yapiyor,Japonyadaki en hızlı tren kaç kilometre ile gidiyor,japonyada yapilan en hizli tren kac km hizla gidiyor,Japonyada hizli tren kacla gidiyor,istanbul metro kac hizla gidiyor,japonyada hızlı tren kaç km hizla gidiyor,Hizlı tiren kac yapiyor,hizli tren en fazla kc yapiyo,hizli tren saate kac kilometre gidiyo,japonların havada giden metrosu kaç km hız la gidiyor,Japonyada hızlı tren kaç km hız yapiyor,metro kac km hizla gidiyor,yüksek hızlı tren kaç km hızla gider,yüksek hızlı tren kac km hızLa gidiyo,yüksek hızlı tren hızı,yuksek hizli tren kac yapiyor,yeni model hızlı trenler saatte kaç kilometre hizda gider,türkiyede ki enhızlı tiren kac km yapıyor,turkiyedeki yuksek hizli tren saatte kac km hiz yapiyor,trenler saate kac kilometre hizla gider,tren ile kaç kilometre,metro saatte kaç km hızla gider,metro saate ne kadar hızî,metro saate kac km gidiyor,metro kaç km hızla gider,hızlı tren yeni model,hızlı tren saatte kaç km hızla gider,hızlı tren saate kaç kilometre yapıyor,Dünyanın en hızlı treni kaç kilo metre hizi,dünyanın en hızlı metrosu kaç kilometre,dünyanın en hızlı metrosu kaç k,dünyanın en hızlı metr,dunyanin en hizli treni saatte kaz km yapar,dunyanin en hizli treni saatte kac km gidiyor?,avusturulyada kaç kilometre hızda tren qidiyor,dunyanin en hizli tren saatte kaç km,dunyanin en hizli metrosu,dunyanin en hızli tren,Dunyanın en hızlı trenı kac km hızla gıdıyor,dünyanın en hızlı treni kaç kilometre hızla gidiyor,dünyanın en hızlı treni kaç km hız yapıyor,hızlı tren kaç kilometre gider,hızlı tren en fazla kaç kilometre yapıyor,hızlı tıren saatte kac klometre yol yapıyor,enhizli tren saattekac km yapar,En hízlí tren kaçla gider,en hizli metro kac km,en hızlı tren kaç km yapıyor,en hızlı tren kaç km hız gidiyor,En hızlı metro kacla gidıyo,en hızlı hız treni saatte kaç km yapıyor,dünyanın en hızlı treni saatte kaç kilometre gider,dunyanın en hızlı metrosu


TeknoBil    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler son dakika mahkum haberleri,kanas fiyatları sahibinden,asker annelerine müjde 2016,yeni çıkacak olan vergi affı,bebeklerde sık kaka yapma uzmantv,sondekahaber,Turbanlikizresmiindir,çerezlik kabak çekirdeği dekara verimi,malatya gözene köyü haberleri,cumhurbaskaninin anneler gunu suprizi nedir,domates fiyatlari yukselirmi,kanser olan kızın annesine mektubu,zerrin doğan kaç yaşında,van sosyal meskenler toki,sineklerin gelmemesi için,Gizli cek,kat kasabası cinayeti,uludere,Esrar kaç ayda buyur,dünyanın en güzel çıplak kızılları,pazariçi istimlak,ithal ette son durum 2016,mersin trafik kazası 2016,hububat desteklemeleri 2016,ogm orman genel müdürlüğü haberler
81