Bdp Şanlıurfa İl Başkanı cezaevinde

Reklamlar
8 Tutuklama

Şanlıurfaekbdp İl Başkanı İbrahim Ayhan Da Cezaevine Gönderildi

8 TUTUKLAMA

ŞANLIURFA’da, polis tarafından PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve dün sabah 05.30’da Adliye’ye sevk edilen 24 kişiden, aralarında BDP İl Başkanı İbrahim Ayhan’ın da bulunduğu 8 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Geçen cuma günü Şanlıurfa merkezli olarak PKK’ya yönelik operasyon yapan polis, aralarında İl Başkanı İbrahim Ayhan, il genel ve belediye meclis üyelerin de bulunduğu 26 BDP üyesini gözaltına almıştı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 3 gün boyunca sorgulanan şüphelilerden 2’si savcılık talimatı ile serbest bırakılırken, 24’ü ise dün sabah saat 05.30’da Adliye’ye sevk edilmişti.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı Adliye’de gün boyu sorgulanan şüphelilerden BDP İl Başkan Yardımcısı Bekir Benek, Mahmut Kutevi, Kays Işık, Mehmet Yılmaz ve Azadiya Welat Gazetesi temsilcisi Veysel Ateş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, diğer 19 şüpheli ise, tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Gece saat 23.30 sıralarında nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan 19 şüpheli, gece boyu ‘Terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak, terör örgütüne eleman kazandırmak, kanunsuz gösteri yapmak, araç yakmak, kamu malına zarar vermek’ suçlamasıyla yargılandı. Yaklaşık 8 saat mahkeme hayati tarafından yapılan ifadeleri alınan şüpheliler hakkındaki karar sabah saat 07.30 sıralarında verildi. Mahkeme heyeti şüphelilerden Mahmut Çelik, Naile Bali, Müslüm Kaplan, Salih Işık, İbrahim Öztürk, Şahin Binici, Kadir Çiçek, Sakine Kayran, Akide İdin, Muhittin Yener ve İsmail Dölek’i tutuksuz yargılamak üzere serbest bıraktı.

26 SAAT SONRA TUTUKLAMA KARARI

Şüpheliler arasında yer alan, BDP İl Başkanı İbrahim Ayhan, İl Başkan Yardımcısı Adile Fidan, Viranşehir Belediye Meclis Üyesi Fatma Silgir, Kadın Meclisi Üyesi Azize Yağız ile BDP üyeleri Mikail Gözek, Aynur Şahin, Mesure Engin ve Nevrez Alataş’ın, Adliye’ye sevk edilmelerinden tam 26 saat sonra tutuklanmalarına karar verildi. Bu arada Suruç Belediye Başkanı olan ve daha önce yapılan KCK operasyonunda tutuklanan Ethem Şahin’in eşi olan Aynur Şahin, kimsenin yanına bırakmadığı için 4 gündür yanında bulundurduğu 3 yaşındaki oğlu Agir’i cezaevine de yanında götürdü.

8 şüpheli, kararın ardından Adliye’nin garaj kısmında bulunan otobüse bindirilerek, farklı bir güzergahtan cezaevine götürüldü. Bu sırada, dünden itibaren Adliye önünde bekleyen BDP Milletvekili İbrahim Binici’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik kalabalık verilen karara tepki gösterirken, tutuklanan bazı kişilerin yakınları ise gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

BİNİCİ: TUTUKLAMALAR HUKUKSUZ

Partilileriyle birlikte Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, düzenlenen operasyonun tamamen BDP’ye karşı geliştirilen siyasi linç operasyonu olduğunu ileri sürdü. Operasyon kapsamında kendilerine isnat edilen tüm suçların hukuki dayanaktan yoksun olduğunu iddia eden Binici, şöyle konuştu:

“Maalesef dünden beri adliye etrafı kuşatılmış, 12 Eylül darbesini hatırlatır görüntüler ortaya çıktı. Binlerce sivil polis ve müdürleri sabaha kadar yatmadı. Bu da gösteriyor ki bu tamamen merkezden verilmiş karar. AKP, BDP’yi kendisine rakip gördüğünden il örgütümüzü çökertmek için bu operasyon yapıldı. İl başkanımız dahil 8 partilimiz maalesef hukuksuz şekilde tutuklandılar. Bundan sonraki hukuki süreci avukatlarla takip edeceğiz. Hukuksuzluğun peşini bırakmayacak hem burada, hem de parlamentoda takip edeceğiz. Hukuksuzluğa asla tahammül etmeyeceğiz. Eğer, Kürt sorunu demokratik barışçıl bir yöntemle çözülmek isteniyorsa AKP elini BDP’den çeksin. BDP parlamentoya gittiğinden bu yana eli havada barış bekliyor ama AKP, BDP’yi Urfa’da rakip görüp çökertmek için operasyon yapıyor. İl başkanımız İbrahim Ayhan’ı tutuklayabilirler ama bilsinler ki Urfa’da İbrahim’ler bitmez. O da yatar çıkar mücadelesine devam eder. Geçmişe bakın, Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Selim Sadak, Leyla Zana cezaevine girip yattılar, şimdi yine kol kola aynı mücadeleyi veriyoruz. Artık kötü alışkanlıklardan vazgeçsin, BDP’den ellerini çeksinler. Şanlıurfa’da AKP eliyle çatışma ortamı yaratılmak, halk birbirine karşı kışkırtılmak isteniyor.”

GÖRÜNTÜ LİSTESİ

———————————

– İbrahim Ayhan’ın polisler arasında Adliye’ye götürülüşü (ARŞİV)

– Adliye çevresinde alınan güvenlik önlemleri

– Polisler ve zırhlı polis araçları

– Adliye önünde bekleyen BDP’liler

– Tutuklama kararını öğrenip gözyaşı dökenler

– Parti üyelerinin adliye önünde bir araya gelişi

– BDP Milletvekili İbrahim Binici’nin konuşması

– Adliye binasının dış görüntüsü

– Genel ve detay görüntüler

Haber -Kamera: Hasan KIRMIZITAŞ- ŞANLIURFA-DHA)

(Tür: Yurt)

5 Ekim Salı 2010  ~ Video Haber


Video Haber    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,hava durumu 1 aylık,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,timurtaş hoca hangi cemaatten,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler tomografi yılda bir cekilebilir mi,ankarada bu gece sular kesılecekmi,anayasa değişikliği 2016,Küçük çıplak kız çocukları foto,enguzelgotfotograflari,cakma telefonlar toptan satis yeri neresi,2016 ev hanımı emeklilik yaşı,gizli cekim tuvalet iseme,seda sayanın yiğeni eda kimi,reymisteryonun karısı,babadan alinan maasin kesilmesi durumunda itiraz dilekcesi,YABANCI ARABALARIN TÜRK PLAKAYA ÇEVRİLMESİ,sinekleri uzaklaştırmak için,anaogulhikaye,2016 belcika turkiye otoyolu haritası,bilal tavlak eşi,son dakika trafik kazaları trabzon,erzurum genelevi nerede,batidan batidan polis tayinleri,tbmm de de,nevsin mengu kiminle evli,28 best model of turkey finalistler,bağkur ile ilgili çıkacak yeni yass,malatya da tavuk kumesıne bakıcı aıle arayanlar,elmadağda trafik kazası son dakika
84