Kullanışlı bir mutfak için tasarım öneriler

Reklamlar
Vaktinizin büyük bir bölümünü geçirdiğiniz mutfağınızın hem şık hem de kullanışlı olmasını istiyorsanız günümüz modern çözümlerine başvurabilirsiniz. Küçük de olsa mutfağınızı nasıl işlevsel hale getirebilirsiniz? Tasarım tüyoları:

Mutfağınızın küçük olması kullanışsız olacağı anlamına gelmez. Üstelik kısıtlı bir bütçeye ve çok sınırlayıcı mimari özelliklere sahip olsanız da… House Beautiful dergisi, en işlevsel mutfağı yaratırken, estetikten de ödün vermemenizi sağlayacak önerileri derledi…
Küçük mutfaklarda üç temel konuya dikkat edilmeli: Depolama, aydınlatma ve küçük ölçekli cihazlar…
Kullanım öncelik sıranızı belirleyin. Sevdiğiniz değil, gerçekten kullandığınız cihazları alın ve sık kullandıklarınızı tezgaha yakın yerleştirin.
BOY DOLAPLARI KURTARIR
Tavanınız yüksekse, düşey depolamaya yönelin. Cam kapak tercih ederseniz, kütleleşmeyi ortadan kaldırırsınız ve dolapların içinde ne olduğunu görerek zamandan kazanırsınız.
Dolaplar alandan kazandırmalı. Mutfağın bir duvarının her iki yanında boy dolapları yerleştirerek, pek çok eşyayı içlerinde düzenleyebilir ve ortadaki alanı kullanışlı kılabilirsiniz.
Alt dolapları, içlerinde katlanarak açılan raflar, döner tepsi ve çöp kovası gibi elemanlar yerleştirerek daha işlevsel yapın.
ASMAYI DENEYİN
Tencere, tava ve alet edevatlarınızdan sık kullandıklarınızı mekanınızı bloke etmeyecek şekilde asarak pişirme alanınıza kişisel vurgular katabilirsiniz.
Dolap kapaklarının iç yüzeylerini alet edevat, fırın eldiveni ve diğer muhtelif eşyaların asıldığı bir yere dönüştürebilirsiniz.
Yeriniz varsa, iki tarafı da dolap olarak düzenlenen bir ada ünitesi kullanın ve mümkünse mutfağın merkezine yerleştirerek kolaylıkla ulaşılabilen serbest depolama alanı yaratın.
Evin diğer mekanlarıyla mutfak arasındaki kapı veya duvarı, alanı genişletmek için kaldırabilirsiniz.
FAZLALIKLARI GİZLEYİN
Koridor tipi mutfağınız varsa, dolap ve cihazları karşılıklı iki duvar boyunca sıralamak durumundasınız. Zemini kalabalıktan uzak tutmaya, çöp kovası ve benzeri eşyaları dolap kapaklarının ardına gizlemeye çalışın. Zemin karolarını diyagonal yerleştirin veya parkeyi mekanın boyuna döşetin.
Çekmece içindeki kaşık, çatal ve bıçak setleri için hazneli kaplar kullanarak eşyalarınıza kolay erişim sağlayın ve ortalıkta bir yığının oluşmasını engelleyin.
Duvara doğru katlanabilen ya da küçük bir yuvarlak masa ve iki küçük sandalye ile bir yeme köşesi yaratın. Duvar boyunca devam eden sabit tezgahı da önüne sandalye koyarak aynı amaçla kullanabilirsiniz.
KURTARICI BEYAZ
Küçük bir masaya eşlik eden transparan sandalyeler daha geniş bir mekan illüzyonu yaratır.
Aydınlatmanız, mekanı büyük ve samimi göstermeli; ne fazla parlak ne de fazla loş olmalı. En doğrusu, doğal ışığı ve ambiyans ışığını bir arada kullanmak.
Beyaz, beyaz, beyaz… Bu temel renk ile karanlıkta kalan alanları rahatlatabilir, hatta koyu vurgularla da kullanabilirsiniz.
TASARIM TÜYOLARI
Modern mutfakların yalın ve işlevsel tasarımları, son zamanların vazgeçilmez tercihlerine dönüşüyor. Modern mutfak tezgahlarında beyaz ve manolya renkleri özellikle öne çıkıyor.
Son dönemde mutfak mobilyalarında ağırlıklı olarak beyaz, kuvarsgri metalik, okyanus metalik ve mor renkler tercih ediliyor.
‘İt-aç’ teknolojisiyle çalışan kulpsuz mutfak mobilyaları, minimalist tarzdan vazgeçemeyenler için ideal.
Yaşam alanlarına dönüşen mutfaklarda bu dönemin diğer öne çıkan özelliği ise geniş oturma bölümleri içermesi.
‘Kullanışlı’ mutfak tasarlama rehberi
Mutfağınızı yenileme sürecinde, nasıl ve nereden harekete geçeceğinizi tam olarak bilemiyorsanız, ‘Mutfak Tasarım Süreci’ adlı kitap işinize yarayacak.
Kullanışlı ve rahat bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız, öncelikle bilinçli bir analiz, karar ve planlama süreci yaşamanız gerekiyor.
Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Yazıcıoğlu’nun ‘Mutfak Tasarım Süreci’ isimli kitabı; bu konudaki eksiklerinizi gidermek için rehber vazifesi görüyor.
Mutfak tasarımına metodik bir yaklaşım getiren kitap, ölçü alınmasından planlamaya kadar tüm aşamalarda yol gösteriyor.
Turuncu bir mutfak, enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar. Çok geniş alanlarda beyaz ya da gri ile kombinlenmelidir.
Mutfak tezgahlarında ve eviyede doğru malzemeyi seçmek çok önemlidir. Uzun yıllar sağlıklı ve estetik bir mutfağa sahip olmak için araştırma yapın.
FARKLI ETKİLERİ VAR
Deniz Yazıcıoğlu, “Seçtiğiniz rengin tat alma duygunuzu etkileyeceğini unutmayın” diyerek, şu bilgileri verdi:
* LACİVERT: Büyük ve aydınlık bir mutfak için lacivert uygun seçim olabilir. Mekanınız küçükse, beyaz ya da gri gibi açık bir renkle birlikte kullanılmalıdır. Otorite ve verimliliği simgeleyen lacivert, sağlamlığı da ifade ettiği için insanlar üzerinde güven duygusu yaratır.
* TURUNCU: Canlı tonları enerji veren turuncu, geniş alanlarda kullanılabilir. Beyaz, açık sarı, krem ve griyle uyum sağlayan turuncu; malzeme olarak ahşap ya da metalle birlikte kullanıldığında hoş bir kombinasyon oluşturur.
MAVİ İŞTAHI KAPAR
* KIRMIZI: Kırmızının iştah artırdığı herkes tarafından bilinir. Mutfakta belirli oranda kırmızı kullanmak enerji verir ancak geniş yüzeylerde rahatsız edici olabilir. Siyah, gri ya da beyazla eşleştirilmelidir.
* MAVİ: Yapılan araştırmalar, mavi rengin kırmızının aksine yeme hissini azalttığını gösteriyor. Bu nedenle mutfakta tek başına kullanılması önerilmez. Maviyle birlikte lacivert, beyaz ya da açık gri önerilir.
* SARI: Mutfaklarda en çok tercih edilen renklerden biridir. Yumuşak tonları neşe verir ve olumlu duygular uyandırır. Çelik, krom ve camla uyum sağlayan sarı; beyaz ve siyahla kombinlenebilir.
Siyah mekanı küçük beyaz geniş gösterir
* BEYAZ: Temiz görünümünden dolayı mutfaklar için en popüler seçim olan beyaz, insanlar üzerinde hijyen ve tazelik duyguları uyandırır. Ayrıca mutfağın daha geniş algılanmasını sağlar. Beyazın en büyük dezavantajı ise soğukluk hissi yaratmasıdır.
* SİYAH: Siyah, büyük mekanları daha küçük ve gizemli hissettiren bir renktir. Mutfak dolapları siyah ise zemin ve duvar için krem ya da gri gibi çok açık tonlar seçilmelidir.
DAR ALANLAR İÇİN TÜYOLAR
– Dar alanlarda açılır-kapanır ya da yuvarlak bir masa kullanılabilir. Duvara monte edilmiş dar bir masa tablası da aynı amaca hizmet edebilir.
– Oturma elemanı olarak, üst üste depolanan taburelerin seçilmesi az yer kaplamaları açısından idealdir.
– Bıçak, havlu gibi gereçlerin çeşitli askı sistemleri kullanılarak tezgah arasında depolanması; dolaplarda boş alan yaratmanın mükemmel bir yoludur.
– Mutfak küçükse özellikle köşeler dikkatli bir biçimde planlanmalı ve alan israfı yapılmamalıdır.
HEM DAYANIKLI HEM ESTETİK OLSUN
Mutfağın rengi kadar seçilecek malzeme de çok önemli. Deniz Yazıcıoğlu, ‘Mutfak Tasarım Süreci’ isimli kitabında, hem dayanıklı hem de estetik temel malzemelerle ilgili şu bilgileri verdi:
* METAL: Paslanmaz çelik pahalı bir seçenektir ama ömür boyu kullanılabilecek kadar dayanıklıdır. Yansıtıcı özelliğinden dolayı mekandaki renk ve ışığın net görünmesini sağlar.
* CAM: Mekana ferah bir atmosfer kazandıran cam, özellikle küçük mutfaklarda işe yarar. Sert bir şekilde çizilmediği ya da darbe sonucu çatlamadığı sürece uzun yıllar estetik değerinden bir şey kaybetmez.
* MERMER: Artistik yönü ve dayanıklılığı nedeniyle tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilir. Mutfak tezgahı ve zemin gibi yerlerde kullanışlıdır. Kir barınmasına izin vermeyen yapısıyla son derece hijyeniktir.
* AHŞAP: Mutfağa sıcaklık kazandıran doğal bir malzeme olan ahşap, hava alma özelliği sayesinde sağlıklı bir seçimdir. Çok sayıda renk ve doku seçeneğine sahip olması da mutfak tasarımında tercih edilmesine neden olur. Sıcak ve nemli ortamlarda kabarıp, ek yerlerinden ayrılması ise ahşabın en belirgin dezavantajıdır.
SABAH – GÜNAYDIN

19 Ekim Salı 2010  ~ Yaşam

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: küçük mutfaklar için dolap modelleri,dar mutfaklar için masa,siyah krem mutfak dolabı,mutfak duvarları nasıl olmalı,küçük mutfak önerileri,krem siyah mutfak dolapları,parlak mutfak dolapları temizliği,kullanışlı mutfak masaları,küçük mutfaklar için masa modelleri,beyaz mutfak dolabı kullanışlı mı,siyah beyaz mutfak dolapları kullanışlımı,beyaz ve siyah mutfak dolabi olan hangi renk hali secimi,siyah beyaz mutfağa ne renk masa,beyaz mutfak dolapları kullanışlı mı,siyah beyaz mutfak kullananlar,siyah tezgah kullanışlı mı,mutfak dolabına uygun masa mı olmalı,mutfakta beyaz mı siyah mi mermer,Mutfakta beyaz lacıvert dolap sıyah masa nasıl olur,mutfak icin beyaz dolap kullanisli mi,mutfak rengini beyaz kullananlar,mutfak masasi kirmizi hali ne renk olmali,mutfak masası nasıl olmalı,le şeklinde kırmızı beyaz mutfak dolaba uygun halı,mutfak hangirenk kullanis,mutfak adasi nasil olmali,mürdüm mutfak dolabı kullananlar,mürdüm mutfak dolabı siyah tezgah,nasıl bir mutfak dolabı yaptıemalıyım,siyah parlak mutfak dolapları kullanışlı mı,uzun mutfaklara hangi mutfak dolabi daha kullanisli olur,siyah byaz mutfaga hangi renk m,Siyah beyaz mutfak dolabına nasıl halı olur,siyah beyaz mutfak dolabı temiz,siyah beyaz mutfak dolabı kullananlar,siyah beyaz mutfağa ne renk halı,siyah beyaz mutfağa hangi renk masa olur,siyah beyaz küçük mutfaklar,shşap kapi sari zemin nasil olmsli,sari tezgahli siyah mutfak dolaplari,sari siyah mutfak kullananlar,siyah beyax mutfak kullanımi,parlak mutfak dolapları kullanışlımı,parlak beyaz mutfak tezgahı,tezgahtan çıkan masa,kulpsuz mutfak dolabi kullanis,buyuk mutfaklarda nasil masa kullanilmalidir,beyaz tezgah mi siyah tezgah mi kullanisli,beyaz tezgah kullanisli mi,beyaz siyah mutfak dolabina Hangi renk kapi olur,beyaz mutfak tezgahı kullananlar,beyaz mutfak kullanışlı mı,beyaz mutfak kullanıslı mı,beyaz mutfak kullananlar,beyaz mutfak dolaplarina hangi renk tezgah olur,beyaz mutfak dolaplari kulanislimi,beyaz mutfak dolabina uygun hali,beyaz mutfak dolabina beyaz tezgah,beyaz mutfak dolabi kullananlar,beyaz mutfak dolabı varsa duvar ne renk olur,beyaz mutfak dolabı kullananlar,beyaz mutfağa ne renk masa olur,ada mutfak kullanisli mi,cocuklar duymasındaki mutfak kapısı modellerı,dolap icinden cikan masa modelleri,dolaplar mürdüm beyaz tezgah hangi renk olmalı,kulpsuz mutfak dolabi kullananlar,kulpsuz dolap kullananlar,kullanisli ideal mutfaklar,kullanışlı okul dolap masaya dönüşebilir,kullanışlı mutfak tezgahı,kuçuk mutfaklar için masa onerileri,kucuk mutfaklar icin ideal mutfak dolaplari,krem mutfak dolabi tezgahi ne renk olmali,Koridor tipi kucuk mutfaklar icin dolap tasarimlari,kirmizi beyaz mutfak dolabi kullananlar,karşılıklı kucuk mutfak dolapları modelleri,karşılıklı duvarlarda mutfak dolabı,karsilikli tezgah mutfalar,ideal ada masa olcusu mutfak tasarimi,içinden masa çıkan mutfak dolapları,icinden masa cikan mutfak dolabi,her tarafi dolap yapilmis mutfak ornekleri,ada mutfak kullananlar


Yaşam    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,hava durumu 1 aylık,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,sümeyye erdoğan kaç yaşında,metok,berk oktay öldümü,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,koç lisesi taban puanı 2010 seksi kaza 2010,gaziantep oruspu tel,belediyedeki sozlesmelilere kadro verilecekmi 2015,askerlik düşer,ciplak kucuk kizlar,yabancı plakalı araç türkiyede ne kadar kalabilir 2015,2015 tahliye varmı,dil araştırmacılığı bölümü var mı ?,serhan yavaşın evi,ciplak ukraynali kiz resimleri,engelli silah ruhsati ala blirmi,2015 2016 çok soğuk geçecek,2022 maaşları 3 Dönem eylül 2015 ne kadar yatacak,denetimli serbestlik 2 yıla çıkacak mı son dakika,topçular feribot yoğunluk,Tiravest foto,gaziantep escort fiyatlar,karacabey bandırma yolu trafik kazası,karisinin ciplak resimlerini paylasanlar,burcu esmersoy hacked,sebze Fiat,emekliyim ne iş yapabilirim,güvenlik görevlilerin son durumu,2022 maasi 2015 3 donem ne kadar oldu,tycp 2015 ordu iskur basvuru tarihleri
80