Kullanışlı bir mutfak için tasarım öneriler

Reklamlar
Vaktinizin büyük bir bölümünü geçirdiğiniz mutfağınızın hem şık hem de kullanışlı olmasını istiyorsanız günümüz modern çözümlerine başvurabilirsiniz. Küçük de olsa mutfağınızı nasıl işlevsel hale getirebilirsiniz? Tasarım tüyoları:

Mutfağınızın küçük olması kullanışsız olacağı anlamına gelmez. Üstelik kısıtlı bir bütçeye ve çok sınırlayıcı mimari özelliklere sahip olsanız da… House Beautiful dergisi, en işlevsel mutfağı yaratırken, estetikten de ödün vermemenizi sağlayacak önerileri derledi…
Küçük mutfaklarda üç temel konuya dikkat edilmeli: Depolama, aydınlatma ve küçük ölçekli cihazlar…
Kullanım öncelik sıranızı belirleyin. Sevdiğiniz değil, gerçekten kullandığınız cihazları alın ve sık kullandıklarınızı tezgaha yakın yerleştirin.
BOY DOLAPLARI KURTARIR
Tavanınız yüksekse, düşey depolamaya yönelin. Cam kapak tercih ederseniz, kütleleşmeyi ortadan kaldırırsınız ve dolapların içinde ne olduğunu görerek zamandan kazanırsınız.
Dolaplar alandan kazandırmalı. Mutfağın bir duvarının her iki yanında boy dolapları yerleştirerek, pek çok eşyayı içlerinde düzenleyebilir ve ortadaki alanı kullanışlı kılabilirsiniz.
Alt dolapları, içlerinde katlanarak açılan raflar, döner tepsi ve çöp kovası gibi elemanlar yerleştirerek daha işlevsel yapın.
ASMAYI DENEYİN
Tencere, tava ve alet edevatlarınızdan sık kullandıklarınızı mekanınızı bloke etmeyecek şekilde asarak pişirme alanınıza kişisel vurgular katabilirsiniz.
Dolap kapaklarının iç yüzeylerini alet edevat, fırın eldiveni ve diğer muhtelif eşyaların asıldığı bir yere dönüştürebilirsiniz.
Yeriniz varsa, iki tarafı da dolap olarak düzenlenen bir ada ünitesi kullanın ve mümkünse mutfağın merkezine yerleştirerek kolaylıkla ulaşılabilen serbest depolama alanı yaratın.
Evin diğer mekanlarıyla mutfak arasındaki kapı veya duvarı, alanı genişletmek için kaldırabilirsiniz.
FAZLALIKLARI GİZLEYİN
Koridor tipi mutfağınız varsa, dolap ve cihazları karşılıklı iki duvar boyunca sıralamak durumundasınız. Zemini kalabalıktan uzak tutmaya, çöp kovası ve benzeri eşyaları dolap kapaklarının ardına gizlemeye çalışın. Zemin karolarını diyagonal yerleştirin veya parkeyi mekanın boyuna döşetin.
Çekmece içindeki kaşık, çatal ve bıçak setleri için hazneli kaplar kullanarak eşyalarınıza kolay erişim sağlayın ve ortalıkta bir yığının oluşmasını engelleyin.
Duvara doğru katlanabilen ya da küçük bir yuvarlak masa ve iki küçük sandalye ile bir yeme köşesi yaratın. Duvar boyunca devam eden sabit tezgahı da önüne sandalye koyarak aynı amaçla kullanabilirsiniz.
KURTARICI BEYAZ
Küçük bir masaya eşlik eden transparan sandalyeler daha geniş bir mekan illüzyonu yaratır.
Aydınlatmanız, mekanı büyük ve samimi göstermeli; ne fazla parlak ne de fazla loş olmalı. En doğrusu, doğal ışığı ve ambiyans ışığını bir arada kullanmak.
Beyaz, beyaz, beyaz… Bu temel renk ile karanlıkta kalan alanları rahatlatabilir, hatta koyu vurgularla da kullanabilirsiniz.
TASARIM TÜYOLARI
Modern mutfakların yalın ve işlevsel tasarımları, son zamanların vazgeçilmez tercihlerine dönüşüyor. Modern mutfak tezgahlarında beyaz ve manolya renkleri özellikle öne çıkıyor.
Son dönemde mutfak mobilyalarında ağırlıklı olarak beyaz, kuvarsgri metalik, okyanus metalik ve mor renkler tercih ediliyor.
‘İt-aç’ teknolojisiyle çalışan kulpsuz mutfak mobilyaları, minimalist tarzdan vazgeçemeyenler için ideal.
Yaşam alanlarına dönüşen mutfaklarda bu dönemin diğer öne çıkan özelliği ise geniş oturma bölümleri içermesi.
‘Kullanışlı’ mutfak tasarlama rehberi
Mutfağınızı yenileme sürecinde, nasıl ve nereden harekete geçeceğinizi tam olarak bilemiyorsanız, ‘Mutfak Tasarım Süreci’ adlı kitap işinize yarayacak.
Kullanışlı ve rahat bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız, öncelikle bilinçli bir analiz, karar ve planlama süreci yaşamanız gerekiyor.
Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Yazıcıoğlu’nun ‘Mutfak Tasarım Süreci’ isimli kitabı; bu konudaki eksiklerinizi gidermek için rehber vazifesi görüyor.
Mutfak tasarımına metodik bir yaklaşım getiren kitap, ölçü alınmasından planlamaya kadar tüm aşamalarda yol gösteriyor.
Turuncu bir mutfak, enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar. Çok geniş alanlarda beyaz ya da gri ile kombinlenmelidir.
Mutfak tezgahlarında ve eviyede doğru malzemeyi seçmek çok önemlidir. Uzun yıllar sağlıklı ve estetik bir mutfağa sahip olmak için araştırma yapın.
FARKLI ETKİLERİ VAR
Deniz Yazıcıoğlu, “Seçtiğiniz rengin tat alma duygunuzu etkileyeceğini unutmayın” diyerek, şu bilgileri verdi:
* LACİVERT: Büyük ve aydınlık bir mutfak için lacivert uygun seçim olabilir. Mekanınız küçükse, beyaz ya da gri gibi açık bir renkle birlikte kullanılmalıdır. Otorite ve verimliliği simgeleyen lacivert, sağlamlığı da ifade ettiği için insanlar üzerinde güven duygusu yaratır.
* TURUNCU: Canlı tonları enerji veren turuncu, geniş alanlarda kullanılabilir. Beyaz, açık sarı, krem ve griyle uyum sağlayan turuncu; malzeme olarak ahşap ya da metalle birlikte kullanıldığında hoş bir kombinasyon oluşturur.
MAVİ İŞTAHI KAPAR
* KIRMIZI: Kırmızının iştah artırdığı herkes tarafından bilinir. Mutfakta belirli oranda kırmızı kullanmak enerji verir ancak geniş yüzeylerde rahatsız edici olabilir. Siyah, gri ya da beyazla eşleştirilmelidir.
* MAVİ: Yapılan araştırmalar, mavi rengin kırmızının aksine yeme hissini azalttığını gösteriyor. Bu nedenle mutfakta tek başına kullanılması önerilmez. Maviyle birlikte lacivert, beyaz ya da açık gri önerilir.
* SARI: Mutfaklarda en çok tercih edilen renklerden biridir. Yumuşak tonları neşe verir ve olumlu duygular uyandırır. Çelik, krom ve camla uyum sağlayan sarı; beyaz ve siyahla kombinlenebilir.
Siyah mekanı küçük beyaz geniş gösterir
* BEYAZ: Temiz görünümünden dolayı mutfaklar için en popüler seçim olan beyaz, insanlar üzerinde hijyen ve tazelik duyguları uyandırır. Ayrıca mutfağın daha geniş algılanmasını sağlar. Beyazın en büyük dezavantajı ise soğukluk hissi yaratmasıdır.
* SİYAH: Siyah, büyük mekanları daha küçük ve gizemli hissettiren bir renktir. Mutfak dolapları siyah ise zemin ve duvar için krem ya da gri gibi çok açık tonlar seçilmelidir.
DAR ALANLAR İÇİN TÜYOLAR
– Dar alanlarda açılır-kapanır ya da yuvarlak bir masa kullanılabilir. Duvara monte edilmiş dar bir masa tablası da aynı amaca hizmet edebilir.
– Oturma elemanı olarak, üst üste depolanan taburelerin seçilmesi az yer kaplamaları açısından idealdir.
– Bıçak, havlu gibi gereçlerin çeşitli askı sistemleri kullanılarak tezgah arasında depolanması; dolaplarda boş alan yaratmanın mükemmel bir yoludur.
– Mutfak küçükse özellikle köşeler dikkatli bir biçimde planlanmalı ve alan israfı yapılmamalıdır.
HEM DAYANIKLI HEM ESTETİK OLSUN
Mutfağın rengi kadar seçilecek malzeme de çok önemli. Deniz Yazıcıoğlu, ‘Mutfak Tasarım Süreci’ isimli kitabında, hem dayanıklı hem de estetik temel malzemelerle ilgili şu bilgileri verdi:
* METAL: Paslanmaz çelik pahalı bir seçenektir ama ömür boyu kullanılabilecek kadar dayanıklıdır. Yansıtıcı özelliğinden dolayı mekandaki renk ve ışığın net görünmesini sağlar.
* CAM: Mekana ferah bir atmosfer kazandıran cam, özellikle küçük mutfaklarda işe yarar. Sert bir şekilde çizilmediği ya da darbe sonucu çatlamadığı sürece uzun yıllar estetik değerinden bir şey kaybetmez.
* MERMER: Artistik yönü ve dayanıklılığı nedeniyle tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilir. Mutfak tezgahı ve zemin gibi yerlerde kullanışlıdır. Kir barınmasına izin vermeyen yapısıyla son derece hijyeniktir.
* AHŞAP: Mutfağa sıcaklık kazandıran doğal bir malzeme olan ahşap, hava alma özelliği sayesinde sağlıklı bir seçimdir. Çok sayıda renk ve doku seçeneğine sahip olması da mutfak tasarımında tercih edilmesine neden olur. Sıcak ve nemli ortamlarda kabarıp, ek yerlerinden ayrılması ise ahşabın en belirgin dezavantajıdır.
SABAH – GÜNAYDIN

19 Ekim Salı 2010  ~ Yaşam

POPÜLER ARAMALAR

Haberin Etiketleri: küçük mutfaklar için dolap modelleri,dar mutfaklar için masa,siyah krem mutfak dolabı,küçük mutfak önerileri,mutfak duvarları nasıl olmalı,krem siyah mutfak dolapları,parlak mutfak dolapları temizliği,kullanışlı mutfak masaları,küçük mutfaklar için masa modelleri,beyaz mutfak dolabı kullanışlı mı,siyah beyaz mutfak dolapları kullanışlımı,uzun ince karsilikli mutfak dolaplari,mürdüm mutfak dolabı kullananlar,parlak mutfak kullananlar,siyah beyaz mutfağa ne renk masa,beyaz mutfak dolabı kullananlar,siyah beyaz mutfak kullananlar,beyaz mutfak dolapları kullanışlı mı,beyaz ve siyah mutfak dolabi olan hangi renk hali secimi,siyah tezgah kullanışlı mı,mutfak masası nasıl olmalı,ada mutfak kullanisli mi,beyaz eşyalari gizliyen mutfak dolaplari,beyaz mutfağa kırmızı halı nasıl olur,beyaz mutfağa ne renk masa olur,beyaz mutfak dolabı kullanışlımı,beyaz mutfak dolabı varsa duvar ne renk olur,beyaz mutfak dolabına mermer tezgahı ne renk olmalı,beyaz mutfak dolabına uygun hali,beyaz mutfak dolabi kullananlar,beyaz mutfak dolabina hangi renk mermer gider,beyaz mutfak dolabina uygun hali,beyaz mutfak dolaplari kulanislimi,beyaz mutfak dolaplari kullanislim yorum,beyaz mutfak dolaplarina hangi renk tezgah olur,beyaz mutfak kullananlar,beyaz mutfak kullanıslı mı,beyaz mutfak kullanışlı mı,beyaz mutfak tezgahı kullananlar,beyaz parlak mutfak dolaplari tahta rengi mutfak tezgahi,beyaz siyah mutfak dolabina Hangi renk kapi olur,beyaz tezgah kullanisli mi,beyaz tezgah mi siyah tezgah mi kullanisli,zemin hangi renk rengi koridor mutfak,dolap icinden cikan masa modelleri,dolaplar mürdüm beyaz tezgah hangi renk olmalı,genis mutfak icin uygun masa,hangi mutfak masalri kulanisli,her tarafi dolap yapilmis mutfak ornekleri,icinden masa cikan mutfak dolabi,içinden masa çıkan mutfak dolapları,ideal ada masa olcusu mutfak tasarimi,ideal mutfak tezgahi nasil olmali,karsilikli mutfak,karsilikli tezgah mutfalar,karşılıklı duvarlarda mutfak dolabı,karşılıklı kucuk mutfak dolapları modelleri,karşılıklı tezgah mutfak,Kaşmir rengi mutfak mutfak kullananlar,kırmızı beyaz mutfak dolabına ne renk halı uygun,kırmızı mutfak dolabı kullananlar,kirli beyaz dolap gri tezgah,kirmizi beyaz mutfak dolabi kullananlar,Koridor tipi kucuk mutfaklar icin dolap tasarimlari,krem mutfak dolabi tezgahi ne renk olmali,krem mutfak modelleri hangi renk mermer,kucuk mutfaklar icin ideal mutfak dolaplari,kucuk oval mutfaga nasil hali olmali,kucuk siyah mutfak,kuçuk mutfaklar için masa onerileri,kullanışlı mutfak tezgahı,kulpsuz dolap kullananlar,kulpsuz mutfak dolabı kullananlar,kulpsuz mutfak dolabi kullananlar,kulpsuz mutfak dolabi kullanis,le şeklinde kırmızı beyaz mutfak dolaba uygun halı,murdum beyaz mutfak dolabı kullananlar,mutfak adası önerilirmi,mutfak adasi nasil olmali,Mutfak dolabı krem mi beyaz mı,mutfak dolabına uygun masa mı olmalı,mutfak dolapları mürdüm beyaz krem renge dondu,mutfak hangirenk kullanis,mutfak icin beyaz dolap kullanisli mi,mutfak masası ne renk olmalı,mutfak masasi kirmizi hali ne renk olmali,mutfak masasi nasil olmali,mutfak masasi olcusu nasilolmali,mutfak rengini beyaz kullananlar,mutfak sandalyesi hangi renk olmal,mutfak tezgahı siyah mı beyaz mı,Mutfakta beyaz lacıvert dolap sıyah masa nasıl olur,mutfakta beyaz mı siyah mi mermer,mutfakta netür masa kullanışlİ,mutfsk dolabina beyazla hangi renk,mürdüm beyaza giden mermer,mürdüm mutfak dolabı siyah tezgah,mürdüm rengi mutfak dolabına nerenk halı uyar,nasıl bir mutfak dolabı yaptıemalıyım,oval kullanışlı mutfak masaları


Yaşam    Kategorisindeki Diğer Haberler


POPÜLER ARAMALAR

aziz yıldırım serveti,su gibi adayları,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,gizli cekim pavyon kadinlari sapittilar mutlaka seyredin,geleceğin meslekleri 2011,hava durumu 1 aylık,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,yeni açılan üniversiteler 2011,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,timurtaş hoca hangi cemaatten,metok,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,tansiyonu ne dengeler yaş mağdurları son dakika,ankaradaki suriyeli eskort bayanlar,ithal hayvan haberleri,sincanda uyuşturucu operasyonu,cumhurbaşkanımız imzaladimi polise ek tazminat,kaçak elektrik cezası affı varmı,antalyadaki tefecilerin telefon numaraları şubat 2016,kadın atla cinsel ilişkiye giriyor,kayseride et fiyatları,1982 model otomobilin yeni sigortasi ne kadar,son dakika mahkumlara af haberleri,karacay vise,bi kızı nasıl azdırırsın,türbanlıların etek altı görüntüleri,dolmusta taciz indr,sibel can seksi filimleri,koyun devlet desteği kac para,5 sene ceza indirimi 2015,Şanlıurfa oruspu numaraları,mersinde silahli catisma,2016 meclisteki mahkumlarla ilgili torba yasası bugün gelişmeler,karsiyakali serkan gar kim,suriyeli acık memeleri,narenciye ihracatı teşvik,sözleşmeli er yaş sınırı son dakika
80