[ad_1]Samsung Exynos

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve işlemci devi AMD tarafından geliştirilen mobil işlemci için yeni bilgiler geldi.

Hep aktardığımız gibi Samsung nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Temmuz ayında resmi olarak lanse edilecek söylentileri gündemde olan RDNA 2  temelli mobil işlemci, son bilgilere göre performans konusunda iddialı olacak.

Elde edilen bilgilere ve testlere göre bu yeni nesil işlemcinin içerisinde yer alan GPU, Mali-G78 GPU’dan yüzde 30 daha yüksek performans getiriyor. Bu gerçekten hatırı sayılır bir artış anlamına geliyor.

Buna ek olarak yeni nesil Samsung Exynos işlemcinin içerisinde yer alan GPU’nun yeni Mali-G710’dan da yüzde 10 kadar daha yüksek performans getireceği aktarılıyor.

Ancak işlemci ile alakalı şimdilik önemli bir sorun bulunuyor. Kaynaklara göre hazırlanan işlemci yüksek ısı oluşturuyor ve şimdilik yüksek performansını uzun süre boyunca koruyamıyor.

Bunun çıkışta çözülmesi bekleniyor ancak Exynos işlemciler her zaman yüksek ısı ile gündeme geliyor. Bu da yeni model için biraz endişe oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ile AMD ortaklığı merak uyandırırken, firma başka bir plan da yapıyor

Samsung’u kısa süre önce tamamen kendi tasarımı olacak bir CPU yani işlemci üzerinde çalışıyor haberi de gündeme getirmişti.

Samsung’un bu işlemci için alanda tecrübeli eski AMD ve Apple mühendislerini bünyesine kattığı da aktarılıyor. Bu mühendislerin süreçte bağımsız olarak çalışacak kendi ekiplerini kurmak istediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Yeni nesil Cortex-X serisinin performansını beğenmediği ve daha hızlı bir çözüm arayışında olduğu belirtilen şirket, ilerleyen yıllarda Nvidia’nın sahibi olduğu ARM’den ve mimarilerinden uzaklaşacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit

Fikirlerinizi Özgürce Yazabilirsiniz!